24/12/2008 11:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ιδού μια λύση για το άσυλο

Με έναν απλό νόμο που περνάει από την Βουλή, η Πολιτεία με την σύμφωνη γνώμη όλων των κομμάτων, αποφασίζει ότι τα κτήρια των ΑΣΟΕ, ΕΜΠ, Νομικής και Πανεπιστημίου, που βρίσκονται στο κέντρο των Αθηνών, απαλλοτριώνονται από το κράτος για την δημιουργία μουσείων (αρχαιολογικό, δημοκρατίας , μουσικής κτλ).

Με τον ίδιο νόμο η Πολιτεία αναλαμβάνει να εκταμιεύσει αμέσως το ποσό που χρειάζεται για την δημιουργία αντίστοιχων εγκαταστάσεων στην πανεπιστημιούπολη και την πολυτεχνειούπολη.

Εάν γινόταν αυτό δεν θα υπήρχε λόγος να καταργηθεί το άσυλο. Και το σπουδαιότερο δεν θα έβρισκαν κάλυψη στο άσυλο όλοι οι μπαχαλάκηδες

Έτσι απλά

Suhoi

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 24/12/2008 12:14:20

    Τα ποιο απλά
    είναι
    για όλους τους
    και τα ποιο δύσκολα !!

  2. neo avatar
    neo 24/12/2008 12:49:20

    kati paromoio exei ginei stin gallia, opou kapoia panepistimia theorountai arxaiologikoi xoroi. kapoios pou kserei apo gallia mporei na to dieukrinisei.

  3. Μπαϊλντισμένος avatar
    Μπαϊλντισμένος 24/12/2008 13:10:20

    Δε χρειάζεται καν να γίνει αυτό. Τα campus μπορούν άνετα να μεταφερθούν εκτός πόλεων χωρίς το παραμικρό κόστος από πλευράς Πολιτείας: Άνετα μπορεί να βρεθεί κάποια κατασκευαστική Εταιρεία η οποία θα αναλάβει την κατασκευή των νέων σύγχρονων κτηρίων με αντάλαγμα τη χρήση των υπαρχουσών εγκαταστάσεων από την εταιρεία για μια 20ετία π.χ. Θα μπορούσε να κάνει τις υπάρχουσες εγκαταστέσεις γραφεία, εμπορικό κέντρο και ό,τι άλλο κρίνει περισσότερο κερδοφόρο.
    Είμαι σε θέση να γνωρίζω ότι ο Δήμαρχος Λαγκαδά προσέφερε δωρεάν οικόπεδο στο ΑΠΘ για την εκεί μετεγκαταστασή του. Αλλά που μετακινούνται οι αργόσχολοι.

  4. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 24/12/2008 13:13:13

    και γιατί να μην τα χτίσουν στο Ελληνικό ?? έτσι κι αλλιώς πάρκο δεν πρόκειται να δούμε .... και είναι και πολύς ο δρόμος από το σύνταγμα

  5. Vass avatar
    Vass 24/12/2008 13:14:55

    Νομίζω ότι άδικα παιδεύεστε. Ήδη ο Βωβός έχει υποβάλλει πρόταση στο Υπ. Παιδείας όπου θα αναλάβει την κατασκευή νέων εγκαταστάσεων Πανεπιστημίου, Πολυτεχνείου και Νομικής σε χώρο που θα του διαθέσει ο πάντα πρόθυμος Νικήτας αρκεί στο χώρο να υπάρχει πρόβλεψη για κατασκευή εμπορικού κέντρου και χώρων σινεμά. Τέλος τα γήπεδα.

  6. Vass avatar
    Vass 24/12/2008 13:24:42

    Μάλιστα για να μπολιαστούν και τα μελλοντικά κύμματα εξέγερσης, μπορούν στο χώρο αυτό να στεγαστούν οι σχολές Αστυνομίας, η ανωτάτη σχολή πολέμου και η σχολή δικαστών. Αστυνομία, στρατός, δικαστές και φοιτητές μια γροθιά.

  7. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 24/12/2008 13:29:46

    @7 +1000

    ...εδώ όμως είναι Ελλάδα των κκεκτημένων και των αγωνιστών, τι δουλειά έχουμε εμείς με τους κουτόφραγκους....

  8. ss_sk avatar
    ss_sk 24/12/2008 14:42:21

    Ήδη πριν τελειώσω εγώ (2003) είχε δρομολογηθεί η ''μουσειοποίηση'' του κεντρικού κτηρίου του ΕΜΠ (εργασίες επισκευών, αποκαταστάσεων και διαρρυθμίσεων). Υπάρχουν όμως διάφορα ζητήματα και το βασικότερο είναι (αν αληθεύει) ο όρος της δωρεάς που θέλει το κτήριο αν έχει εκπαιδευτικό χαρακτήρα. Από τα δύο γωνιακά κτήρια επί της Πατησίων το ένα (η Βιβλιοθήκη) λειτουργεί από την αποκατάσταση μετά τη φωτιά ως χώρος εκθεσιακός το άλλο ανήκει στην ΑΣΚΤ (δεν ξέρω τί κάνει εκεί).

    Εξάλλου η μόνη σχολή που έμεινε (και θα μείνει, στα πίσω κτήρια) είναι των Αρχιτεκτόνων - για εκπαιδευτικούς και συμβολικούς λόγους.

    Επομένως ελαφρώς μπαγιάτικα τα νέα. Και λειψά. Το άσυλο δε θα καταργηθεί (για το συγκρότημα Πατησίων μιλάω) ακόμη και αν το κεντρικό κτήριο γίνει Μουσείο. Το ΕΜΠ πάντως σιγά μη φύγει...νόμοι ξε-νόμοι θα προσφύγει στο Επικρατείας και όπου αλλού μπορεί.

  9. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 24/12/2008 16:01:49

    Δυστυχως βλεπω οτι οι περισσοτεροι, δε βαζουν το μυαλο τους να σκεφτει,αλλα μηρυκαζουν ο,τι οτυς λενε και τους γραφουν οι διαφοροι πληρωμενοι κοντυλοφοροι.
    Ωστε ασυλο,ε;
    Και τι ειναι ωρε λεβεντες αυτο το ασυλο;Γιατι αν το ετυμολογησουμε, εχει και την εννοια του ιδρυματος, που τοποθετουν, στην κυριολεξια, τους ανικανους προς αυτοεξυπηρετηση.Τους τρελλους και αλλες συγγενεις συνωμοταξιες.
    Περι τοιουτου ιδρυματος συζητατε, η καποιου αλλου;
    Και αν κατι τετοιο συμβαινει, δε μας το λετε και σε μας τους ανιδεους, να μορφωθουμε;Κανονικα,ομως,ε;

  10. synoro avatar
    synoro 24/12/2008 17:19:29

    Suhoi τι ωραία που το περνάς ότι το κράτος θέλει να δημιουργήσει μουσεία!
    Το ρώτησες το κράτος αν έχει καμμία διάθεση να το κάνει αυτό?
    Ο πολιτισμός έχει περάσει στα χέρια ιδιωτών, έτσι ήθελε και έτσι βόλευε το κράτος.

  11. fantomas avatar
    fantomas 24/12/2008 19:21:33

    Suhoi

    ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΣΥΝΤΡΟΦΕ....Suhoi!!

    ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ.....

    ΜΟΝΑΧΟΣ ΣΟΥ ΝΑ ΣΕ.....
    ΚΑΙ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙΣ ΧΟΡΕΒΑΙ ΚΑΙ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙΣ ΠΥΔΑ!!!

  12. diogenis avatar
    diogenis 27/12/2008 18:14:06

    ΜΠΡΑΒΟ

    Το έχω σκεφτεί κι εγώ, δεν θα μπορούσαν οι εγκαταστάσεις του του Πολυτεχνείου να φύγουν από αυτό το πολύπαθο κτήριο και να γίνει μια δημόσια υπηρεσία ή κάτι άλλο; Κανείς δεν το σκέφτηκε τόσα χρόνια; Επίτηδες το κάνουν; τι να πω τέλος πάντων;