17/06/2011 15:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ιδού η ύπουλη προπαγάνδα από τα πράσινα παπαγαλάκια



Κι εδώ τι είπε χθες ο Αντώνης Σαμαράς:

Όμως, ποιος ενημερώνει την Ευρώπη για το ακριβώς αντίθετο;

Κι ως πότε θα ανέχομαι αυτή τη συνεχή παραπληροφόρηση προς τα έξω;

Γιατί μέχρι πριν λίγους, μήνες άκουγα να διαστρεβλώνονται οι θέσεις μας μέσα στην Ελλάδα. Τώρα αυτό δεν συμβαίνει πια, ή συμβαίνει πολύ σπανιότερα.

Τώρα βλέπω με αηδία να διαστρεβλώνονται οι θέσεις μας στο εξωτερικό, στην Ευρώπη. Κάποιοι επειδή δεν μπορούν να παράγουν Πολιτική για τον εαυτό τους, παράγουν συνεχώς στρεβλωτική προπαγάνδα σε βάρος των αντιπάλων τουςΔεν πειράζει, θα το ξεπεράσουμε κι αυτό, γιατί το ψέμα έχει κοντά ποδάρια.

Όποιος έχει εμπιστοσύνη στις απόψεις του, στο δίκιο του, στο ότι τα γεγονότα θα τον επαληθεύσουν και στην στήριξη της κοινωνίας, βρίσκει τρόπο να εξουδετερώνει τέτοια στρεβλωτική προπαγάνδα.

Το επιτύχαμε μέσα στην Ελλάδα.

Σύντομα θα το επιτύχουμε και στο εξωτερικό.Η προπαγάνδα που σας έλεγα λίγο πριν, δεν προσπαθεί μόνο να διαστρεβλώσει τις απόψεις μας. Επιχειρεί να αμαυρώσει και την εικόνα μας:

Προσπαθεί να μας εμφανίσει ίδιους με την Κυβέρνηση. Με ίδιες ευθύνες για την σημερινή κατάσταση της χώρας.

Καλλιεργείται επίμονα το «όλοι ίδιοι είναι».

Αυτή είναι η πιο ύπουλη προπαγάνδα.

Ε λοιπόν δεν είμαστε όλοι ίδιοι!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 17/06/2011 15:34:20

    Αλήθεια ο Βενιζέλος δεν ζήτησε πριν γίνει υπουργός οικονομικών να ψηφιστεί με 180 ψήφους το μεσοπρόθεσμο?

    Τι θέλω και τα θυμάμαι...

    Περιμένω την επιχειρηματολογία για την κωλοτούμπα που ετοιμάζεται να κάνει...αυτός είναι και ρήτορας...θα τα πει ωραία...

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Φακ Κωστας 17/06/2011 16:43:49

      Μην εισαι καθολου σιγουρος οτι θα αλλαξει θεση.Τοτε θα δεις τι εχει να γινει.
      Οι Ευρωπαιοι ζητησαν κατηγορηματικα την ψηφιση του μεσοπροθεσμου και απο την αντιπολιτευση.Δεν υπαρχει καμμια διαστρεβλωση σε αυτο.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ ψυχραιμια 17/06/2011 21:30:23

        Κι αν δεν το ψηφίσει η αντιπολίτευση;

  2. babis avatar
    babis 17/06/2011 15:42:52

    ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΔΕΞΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΟΤΕ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΟ ΕΠΙΤΕΛΕΙΟ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΘΟΛΟΥΡΕΣ ΑΡΙΣΤΕΡΟΖ ΠΑΣΟΚΟΥΣ ΚΑΙ ΣΙΑ.
    ΑΥΤΟΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΜΕΘΟΔΟΥΣ ΓΚΑΙΜΠΕΛΙΣΜΟΥ ΣΟΒΙΕΤΙΑΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΠΑΓΑΛΟΥΣ ΑΓΓΙΤΑΤΟΡΕΣ ΚΑΙ ΑΠΕΥΘΥΝΟΤΑΙ ΣΕ ΧΑΧΟΛΟΥΣ.
    ΟΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΙΔΙΟΙ ΑΛΛΑ ΟΙ ...ΚΟΤΕΣ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ.
    ΟΤΑΝ Ο ΡΟΥΣΟΠΟΥΛΟΣ ΕΒΓΑΛΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΜΕ ΤΑ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙΑ ΞΕΘΗΚΩΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΤΡΕΣ .
    Η ΔΕΞΙΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ ΚΑΙ ΞΕΣΚΑΡΤΑΡΙΣΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟΥΠΑΛΗΛΗΚΙ ΤΩΝ ΑΙΩΝΙΩΝ ΠΡΑΙΤΩΡΩΝ ΤΗΣ.
    ΓΙ ΑΥΤΟ ΘΑΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΓΟΥΝΕ ΣΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΟΙ ΚΑΡΕΚΛΟΒΙΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΟΥΝ .
    ΘΕΛΕΙ ΑΡΕΤΗ ΚΑΙ ΤΟΛΜΗ Η ΕΞΟΥΣΙΑ.

    • Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
      Δημήτριος Κοκκαλάκης @ babis 17/06/2011 16:09:54

      Είναι πάλι πρώτη και σύντομα με τη "βούλα"

  3. alakran avatar
    alakran 17/06/2011 15:48:04

    "Ο πόλεμος είναι ειρήνη"
    "Η ελευθερία είναι σκλαβιά"
    "Η άγνοια είναι δύναμη¨

    1984 - G.Orwell

  4. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 17/06/2011 18:29:40

    ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ΜΑΝΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ; ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ΜΑΝΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΑΝΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΟΥΜΕ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ; ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΟ ΠΑΘΟΣ ΝΑ ΦΙΜΩΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΝΤΙΘΕΤΕΣ ΦΩΝΕΣ ;
    ΜΗΠΩΣ ΕΞΑΡΓΥΡΩΝΟΥΜΕ ΓΡΑΜΜΑΤΙΑ; Η ΜΗΠΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΤΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΚΟΜΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ!!

  5. christos avatar
    christos 17/06/2011 21:48:49

    Καλά ο ΓΑΠ και το όλον ή μισό ΠΑΣΟΚ, αλλά η επικοινωνιακή πολιτική του Σαμαρά δεν έχει προηγούμενο! Κάνεις Ζάπειο ΙΙ, (προτάσεις επί του πρακτέου), πάει στην Ευρώπη τις πετάνε, καταγγέλλει τους πάντες αλλά δεν θέλει εκλογές και τώρα τελευταία μας λέει ότι γίνεται μαύρη προπαγάνδα από τους ευρωπαίους κατά της ΝΔ όταν σχεδόν όλη η Ευρώπη είναι του λαικού κόμματος. Τι σύγχρονη αντίληψη!!