19/09/2008 12:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ιδού η πολιτική πρωτοβουλία Καραμανλή

Για μια ακόμα φορά οι πληροφορίες μας επιβεβαιώνονται. Στο «Ανασχηματισμός και ψήφος εμπιστοσύνης» γράφαμε χθες ότι ο κ. Καραμανλής «θα ζητήσει από τη Βουλή ψήφο εμπιστοσύνης. Στόχος του να ανανεώσει δυναμικά την φθίνουσα εικόνα του στη βάση, να παγιδέψει τους αντάρτες και να αποφύγει τις εκλογές που κανείς δεν τις θέλει».

Η ΦΕΚ (δεν λέμε το όνομά της για να μάθε κι αυτή να μας αναφέρει) γράφει σήμερα ότι «ο κ. Καραμανλής μελετά να ζητήσει την ανανέωση της ψήφου εμπιστοσύνης της Βουλής προς την κυβέρνησή του εντός των τριών προσεχών εβδομάδων, με πιθανότερη ημερομηνία τη Δευτέρα 6 Οκτωβρίου που ξαναρχίζουν οι εργασίες της Ολομέλειας της Βουλής, για να μη χρειαστεί έκτακτη σύγκλησή της».

Με την κίνηση αυτή ο Πρωθυπουργός θα επιχειρήσει:

1  Να αναχαιτίσει τις πιέσεις υπουργών και βουλευτών, καλώντας τους να τον στηρίξουν και να πάψουν να τον αμφισβητούν.

2  Να προλάβει πρόταση δυσπιστίας του ΠΑΣΟΚ

3   Να ξανασυσπειρώσει  την Κοινοβουλευτική Ομάδα της ΝΔ, αναγκάζοντας όλους τους βουλευτές να τον ψηφίσουν και να σταματήσει κάθε αμφισβήτηση για ένα διάστημα, μέχρι να δει τι θα κάνει.

Ουσιαστικά δηλαδή ο κ. Καραμανλής θα πει «ψηφίστε με ή ρίξτε με»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. χρηματιστης avatar
    χρηματιστης 19/09/2008 13:00:38

    Δεν υφισταται το θεμα factor

  2. Africa avatar
    Africa 19/09/2008 13:02:40

    Ψηφιστε με ή ριξτε με... εχει σημασια... το Group ειναι στα ορια του ναυαγιου!

  3. τιραμολα avatar
    τιραμολα 19/09/2008 14:00:58

    Αν δεν ηξερε τιποτα απο τα οργια που γινονταν στην αυλη του ειναι βλαξ.
    Αν ηξερε και δεν εκανε τιποτα ειναι συνενοχος.
    Θα μου πεις...τι λες μωρε ανακαλυψες την πυριτιδα?
    Τι αλλο ομως να υποθεσεις?
    Τα αυτονοητα ερωτηματα εχουν δυσκολια στην απαντηση τους?
    Τωρα καποιοι για "περιεργους" λογους ψαχνουν "ψαγμενες" απαντησεις...
    Σε καθε περιπτωση αν τον στηριξουν ειναι υπολογοι στους πολιτες που τους ψηφισαν!
    Λυπαμαι αλλα το μυαλο μου δεν μπορει να σκεφτει κατι αλλο...

  4. giorgos avatar
    giorgos 19/09/2008 14:22:23

    Ιδού η Ρόδος,ιδού και το πήδημα!Ας το κάμει,για να ξεμπροστιάσει και τους λιονταρήδες βουλευτές που κλαίνε για την "απομάκρυνση της παράταξης" από το λαό και άλλες τέτοιες μπούρδες!Και αυτοί υπήρξαν κυβερνητικά στελέχη,αλλά κανείς τους δεν παραιτήθηκε καταγγέλοντας την αντιλαϊκή πολιτική Καραμανλή.Οπότε,αν τον ψηφίσουν,θα σταματήσουν να ομιλούν,γιατί μόνο ηχορρύπανση προκαλούν ουσιαστικά και καμία ενόχληση πολιτική

  5. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 19/09/2008 14:59:44

    Εάν το πράξει, θα κάνει μια ακόμη λανθασμένη επιλογή. Στην περίπτωση που θεωρεί ότι κινδυνεύει, θα έπρεπε να αφήσει αυτή την πρωτοβουλία σε άλλους, επιχειρώντας ενδιάμεσα να την συνδυάσει με ταυτόχρονο κόστος για όποιον την πάρει. Η επικοινωνιολογία αποδεικνύεται για μια φορά ακόμη περιφορά στο χάος των επιθυμιών και της αυταπάτης.

  6. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 19/09/2008 15:18:06

    @Anonymous 5
    Από όσο ξέρω ο αδελφός του Πρωθυπουργού δεν ενδιαφέρεται για συμμετοχή στα πολιτικά δρώμενα.
    Αυτό που μπορώ να προβλέψω άνετα, χωρίς κίνδυνο να διαψευστώ, είναι ότι αυτοί που ακολουθούν αποκλείεται να είναι καλύτεροι του ΚΚ. Μια ζωή με τέτοια τεχνάσματα επιβιώνει το σύστημα.
    Όσο αφορά το μεγάλο αδελφό, πρόκειται για ένα τεράστιο θέμα, που αποτελεί οικογενειακή υπόθεση όλων μας, αλλά ξεφεύγει από την αναφορά του Ποστ.
    Εν συντομία θέλω να πώ, ότι αυτός μοιάζει με κάτι που βρίσκεται στην ψυχική μας κύστη κόκυγος. Πρόκειται για το είδωλό μας, που περιφέρουμε και που περιέχει όλες τις ανεπάρκειες μας. Με βάση τον νόμο υλοποίησης/εφαΰλωσης του σύμπαντος είναι δυνατόν ψυχικές ενέργειες να λάβουν σάρκα και οστά, είτε ως μανίες καταστροφής, είτε ως ευεργετικές ευλογίες.
    Χαρακτηριστικά έγραφε ο Σίγκμουντ Φρόιντ στον πρόλογο της "Ψυχοπαθολογίας της καθημερινής ζωής" το 1911 ότι, η επιθετικότητα που διαπίστωνε υπέρμετρα ολόγυρα του (ακόμη και σε ατομικό επίπεδο) δεν μπορούσε παρά να οδηγήσει σε μια μεγάλη πολεμική σύγκρουση. Κατά τα άλλα τα "κατάλληλα" πρόσωπα γεννούν κατά κανόνα οι αντίστοιχες καταστάσεις.

  7. Factorx avatar
    Factorx 19/09/2008 16:14:10

    «Δεν έχει αξία αυτό που λέτε. Δεν είναι δυνατόν σε κάθε φαντασίωση του οποιουδήποτε να απαντά ο κυβερνητικός εκπρόσωπος» δήλωσε σημερα ο κ. Ρουσόπουλος όταν του ζητήθηκε να σχολιάσει τις πληροφορίες ότι ο πρωθυπουργός προτίθεται να ζητήσει ψήφο εμπιστοσύνης της κυβέρνησης.

    Το θέμα ειναι σε ποιον απευθυνόταν σ΄εμας ή στο πρωινό ΦΕΚ;

  8. maquis avatar
    maquis 19/09/2008 16:50:19

    @Μποτίλια στο πέλαγος: "υλοποίησης/εφαΰλωσης" - τετοια λέξη στα Ελληνικά δεν υπάρχει. Μάλλον θες να πεις "εξαΰλωσης" (η απώλεια της υλικής ιδιότητος, το μετατρέπεσθαι εις άϋλον).

  9. Factorx avatar
    Factorx 19/09/2008 17:08:03

    Anonymous 9, κάνεις λάθος η πληροφορία κυκλοφορούσε απο χθες, κανεις δεν την εβαζε, την βάλαμε εμείς ακολούθησαν τα υπόλοιπα

  10. Ανωνυμος avatar
    Ανωνυμος 19/09/2008 17:41:33

    Η ψήφος εμπιστοσύνης σε ποιόν θα δοθεί; στον Καραμανλή ή στο Ρουσσόπουλο;

  11. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 19/09/2008 18:54:51

    @maquis
    Ενδιαφέρουσα η γλωσσική παρατήρηση που έκανες. Χωρίς να είναι η κατάλληλη ευκαιρία για να επιμείνουμε, ο όρος εξαΰλωση ανταποκρίνεται σε φυσικά φαινόμενα, μετάβασης από υλικές μορφές σε μη υλικές (ενεργειακές) όπως η πτώση μάζας, που συμβαίνει κατά τη διάρκεια κάποιων χημικών αντιδράσεων. Ο όρος που χρησιμοποίησα προέρχεται από το "από" + "ύλη". Για λόγους ευωχίας το α γίνεται ε. Δεν είμαι βέβαιος κατά πόσο αυτός ο όρος υπάρχει. Τον προτιμώ γιατί το φαινόμενο που περιγράφεται δεν είναι άμεσα υλικό. Στην ουσία η διαδικασία αφορά περισσότερο την "κοινωνική αλχημία".

  12. potamiotis avatar
    potamiotis 19/09/2008 21:02:00

    ΤΗΝ ΨΗΦΟ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΩΛΛΕΣΕΙ Ο "ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΟΣ" ΟΠΟΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΗΦΟ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ ΤΟΥ ΧΕΣΤΗΚΑΜΕ ΚΙ Η ΒΑΡΚΑ ΕΓΕΙΡΕ...