18/03/2009 12:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ιδού η πιο καλή λύση για το άσυλο

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΤΠ avatar
    ΤΠ 18/03/2009 13:06:36

    Εσεις σωστα τα λετε. Ποιος σας ακουει?
    Τον Δεκεμβριο πρωτη φορα γραψατε για το θεμα αυτο. Τον Μαρτιο το ειπε ο Υπουργος. Το 2010 θα αποφασιστει. Το 2011 θα περασει κυβερνητικη. Το 2012 θα εχει αλλαξει η κυβερνηση.... και θα ξεχαστει!!

    Ετσι απλα!!

  2. ΝΚ avatar
    ΝΚ 18/03/2009 13:17:24

    πονάει δακτυλο,κόβει χέρι,αυτο μας λέτε?

  3. ΤΠ avatar
    ΤΠ 18/03/2009 13:20:01

    ΝΚ

    ποιο ειναι το δαχτυλο?
    και ποιο το χερι?

    και που ειναι το κοψημο?

  4. fantomas avatar
    fantomas 18/03/2009 13:27:06

    ΣΩΣΤΗ ΣΚΕΨΗ.

    ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ
    ΔΕΝ ΜΠΩΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ Ο ΑΛΑΒΑΝΟΤΣΙΠΡΑΣ.
    ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΤΙΣ ΚΤΗΡΙΑΚΕΣ ΥΠΟΔΟΜΕΣ ΤΩΝ ΙΔΡΙΜΑΤΩΝ.
    ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΝΑ ΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!!

  5. mak avatar
    mak 18/03/2009 13:36:37

    diafwnw katheta me auti tin idea. to metro auto exei efarmostei stin eurwpi. se kamia megali poli pleon den xtizode panepistimia mesa stin poli. osa uparxoun, vriskode ekei gia logous istorikous, mexri na metakinithoun kai auta kai na ginoun stin kaliteri periptwsi mouseio. to idio swrotaksiko sxedio efarmozete kai edw. ta nea panepistimia einai ekstos polis (polutexneio xaniwn) enw mesa stin poli vriskode sxoles pou den ginete na metakinithoun (Makedonias-Auth). me ton tropo auto apomononode ta panepistimia, sunepws den boprei na xrisimopoiithei to asulo apoo taraksies. me ton idio tropo apomakrinode kai oi foitites apo tin koinwnia. apomonwnode. kati tetoio sigoura voleuei pollous (astunomia, upourgeio paideias) kathws ksefortonode ena vraxna. einai edelws diaforetiko na exeis na kaneis me katelimenes sxoles sto kedro tis polis ap oti se ena proasteio sti mesi tou pouthena. wstoso etsi oi foitites den boroun na erthoun se epafi me tin koinwnia gia tis diekdikiseis tous. apo tin alli politistika drwmena sto xwro tou panepistimiou den einai prosvasima apo tous pollous, oute kan apo tous foitites tous idious. sto ekswteriko opou kai isxuei auto to kathestws, to panepistimio exei apostirwthei apo ton politistiko/politiko xaraktira kai deinei aposteirwmeni gnwsi, simfwna me tis anages tis agoras
    ola fusika kataligoun sto ti eidous paideia theloume

  6. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 18/03/2009 13:40:23

    Επισης προσθετω οτι παγκοσμιως τα πανεπιστημια εκτεινονται σε μεγαλους χωρους (campus) με πολλα δεντρα και ανετους χωρους και οχι σε πολυκατοικιες στη μεση των πολεων.
    Θα πρεπει ομως να υπαρξει μεριμνα για τη συγκοινωνια.
    Αλλα και το ΑΠΘ πρεπει να φυγει απο το κεντρο της Θεσσαλονικης και να παει εξω απο την πόλη.

  7. Μάρκος avatar
    Μάρκος 18/03/2009 14:09:44

    @5, σίγουρα πάντως δεν θέλουμε μια Παιδεία στην οποία γράφουμε σε greeklish.

  8. P avatar
    P 18/03/2009 14:11:47

    Με νόμο να μεταφερθεί και η πρωτεύουσα εκτός Αθηνών.

  9. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 18/03/2009 14:20:54

    ΕΓΩ έχω ΤΗΝ καλύτερη ιδέα:

    Νά τά βάψουν κατακίτρινα, ώστε οι κουκουλοφόροι νά τά εκλαμβάνουν ώς τρόλλεϋ καί νά μήν μπαίνουν μέσα !
    Φεύ, ο Αρμόδιος Υπουργός όμως, μάλλον θά επιλέξει νά τά βάψει ρόζ καί νά εγκαταστήσει μέσα τίς αρμόδιες επαγγελματίες, τών οποίων οι Managers θά "τακτοποιήσουν" καταλλήλως τούς molotofmakers.

  10. Περίεργος avatar
    Περίεργος 18/03/2009 14:29:04

    Και μετά μαζεύονται εκείνα τα καλά παιδιά στην Πανεπιστημιούπολη και κάνουν σκοποβολή στους περαστικούς.
    Πρώτα στους μπάτσους
    Και μετά σε όποιον φαίνεται πλούσιος …….
    Όμορφα!

  11. αντί avatar
    αντί 18/03/2009 14:33:33

    Ο νόμος που ισχύει τώρα είναι μια χαρά, απλά οι εισαγγελείς δεν έχουν τα κότσια να το εφαρμόσουν.
    Ζητούν άδεια της συγκλήτου για να επέμβουν, ενώ δεν τη χρειάζονται.
    Φυσικά έχουν τεράστιο μερίδιο ευθύνης και οι πρυτανικές αρχές που δεν δίνουν την έγκριση για επέμβαση.

  12. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 18/03/2009 14:42:26

    Εγω εχω γραψει κατι πολλες φορες,και θα το ξαναγραφω γιατι δε βλεπω κανενα λαλιστατο να μου λεει κατι επ αυτου.
    Το ασυλο,ηταν μια χαζομαρα,ενα στοιχημα,οπως ειπε ο Πανουσης,που χαθηκε απο τα Παν/μια.
    Εγινε για ψυχολογικους λογους μετα τη δικτατορια,ενω τοτε,δεν χρειαζοταν.
    Οπως ξαναγραψα,οταν το χρειαζομαστε,(επι αυταρχικων καθεστωτων),δεν το εχουμε.
    Αλλα οταν το εχουμε,(οπως ειναι τωρα στην large δημοκρατια μας),δεν το χρειαζομαστε,γιατι εχουμε 1000 μεσα να επικοινωνησουμε και να πυμε τις "σοφιες" μας.
    Αλλα η πραγματικοτητα,ειναι οτι το "ασυλο",οπως ειναι τωρα,το θελουν κατι περιεργοι αριστεροαναρχοτετοιοι,για να κουμανταρουν τις Σχολες.
    Να μην αφηνουν τις συνελευσεις να γινονται οταν δεν τους αρεσουν οι παρευρισκομενοι,να κλεβουν καλπες,η δεν ξερω γω τι αλλο,για να ελεγχουν το μαγαζι.
    Αυτο ομως,δεν ειναι ασυλο,για ιδεες.Ειναι ασυλο για ανθρωπους.Με την ιατρικη εννοια του ορου.

  13. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 18/03/2009 15:10:27

    Όταν σπούδαζα στο Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου της Αθήνας (γνωστότερο ως "Οικονομικό Νομικής" λόγω της συστέγασής του με τη Νομική), θυμάμαι που σχεδόν όλοι οι καθηγητές επικαλούνταν ως ιερή αγελάδα την ανάγκη διατήρησης του τμήματος "μέσα στον ιστό των κοινωνικών διεργασιών", δηλαδή στο κέντρο. Αρνούνταν μάλιστα κάθε συζήτηση για μεταφορά στην πανεπιστημιούπολη. Το ίδιο και οι καθηγητές της Νομικής.

    Και στις δύο σχολές, οι καθηγητές (μεγαλοδικηγόροι και μεγαλοοικονομολόγοι) στελεχώνουν διακομματικά τις κρισιμότερες υψηλόβαθμες θέσεις του κρατικού μηχανισμού.

    ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΤΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΑΠΕΜΠΟΛΗΣΟΥΝ ΤΗ ΓΕΙΤΝΙΑΣΗ ΤΟΥ ΚΤΙΡΙΟΥ ΤΗΣ ΝΟΜΙΚΗΣ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ (ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΜΠΙΖΝΕΣ) ΤΟΥΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΟΡΙΣΤΟΥΝ ΣΤΙΣ ΑΛΑΝΕΣ ΤΟΥ ΖΩΓΡΑΦΟΥ;

  14. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 18/03/2009 16:10:17

    @ Προβοκατωρ, at 2:42 pm :

    Επειδή φαίνεσαι ο σοβαρότερος καί πλέον ακομπλεξάριστος εδώ μέσα, εξ' ανάγκης αποενοχοποιήσεως πού εγώ τό ρίχνω στήν πλάκα, σού απαντώ τά εξής :

    1. Προφανώς, έχεις απόλυτο δίκιο σ' όσα γράφεις, όχι μόνο στό παρόν σχόλιο, άλλά σέ όλα σου.

    2. Όμως τήν έχεις τήν ψιλοδόση σου, διότι αναμένεις απάντηση - επιδοκιμασία, από τούς εδώ συμφυρομένους, καί σέ πιάνει τό παράπονο. Τί περίμενες, έ ?

    3. "... το “ασυλο”,... το θελουν κατι περιεργοι ..".
    Σέ διορθώνω, καί επιμένω όσο ισχυρότερα μπορώ : Τό άσυλο, (καί κάτι άλλους, επιβλαβέστερους "εθνικούς" μύθους), τούς θέλουν οι απολύτως πλείστοι τών "συμπολιτών" μας. ΞΕΡΟΥΝ πάρα πολύ καλά, ότι είναι μιά μπούρδα, όπως ευστόχως τήν περιγράφεις, αλλά ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ. Άν δέν τό θέλανε, θά τόχαν καταρρίψει από μακρού...

    4. Ο "΄Ελλην Πολίτης", είναι εθισμένος από αιώνες νά θέλει ένα θολό περιβάλλον, γιά νά επιβιώσει. Είναι όπως ο βάτραχος. Θέλει βούρκολάσπη. Γ' αυτό, έχει εφεύρει πάμπολλους μύθους καί "έπη", π.χ. τό Έπος τού Πολυτεχνείου - Όλγα Τρέμη Α.Ε.
    Οι πολύ ολίγοι, γονιδιακώς (τυχαίως ?) διαφοροποιηθέντες, ΞΕΝΙΤΕΥΟΝΤΑΙ καί ΔΙΑΠΡΕΠΟΥΝ. Κι' άν ξεστρατίσουν καί επιστρέψουν, η Ελληνική βουρκολάσπη τών Επών καί τών ασύλων, τούς εκβάλλει καί τήν ξανακοπανάνε πάλι έξω, άρον - άρον

  15. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 18/03/2009 16:10:58

    και με τα γύρω καφέ επίσης ...

  16. Orestios avatar
    Orestios 18/03/2009 16:46:10

    Το άσυλο είναι νεκρό. Δεν εξυπηρετεί την ομαλή λειτουργεία των πανεπιστημίων παρά μόνο κάθε περιθωριακής αντίληψης αερολόγους. Σε αυτούς συμπεριλαμβάνονται και πολλοί καθηγητές που έχουν δεί το πανεπιστήμιο σαν τσιφλίκι τους.

  17. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/03/2009 17:12:25

    Το άσυλο (ιδεών) στα ΑΕΙ θα πρέπει να ισχύει όταν απαγορεύεται η ελεύθερη διακίνηση ιδεών π.χ. σε δικτατορίες. Τότε όμως, καθότι δικατορίες, το όποιο άσυλο ασφαλώς και δεν θα ισχύει αλλιώς δεν θα ήταν δικτατορία. Συνεπώς; The point is moot όπως θα έλεγαν και οι κατ`εμάς μακάκες Αμερικάνοι που παρεμπιπτόντως έχουν και ελεύθερα σε όλες τις ιδέες πανεπιστήμια αλλά και δεν ξέρουν την νεοελληνική έννοια του ασύλου (και του φροντιστηρίου).
    Είναι σαν να λέμε ότι απαγορεύεται να μπουν τα τανκς στο πολυτεχνείο. Ναι αλλά επί χούντας μπαίνουν... καθότι χούντα! Άρα η απαγόρευση ισχύει μόνο επί δημοκρατίας αλλά είναι άνευ λόγου διότι επί δημοκρατίας δεν μπαίνουν τα τανκς στα ΑΕΙ. Simple things for simple minds.
    Συνεπώς ΔΕΝ χρειάζεται το άσυλο.

  18. Θέμης Λαζαρίδης avatar
    Θέμης Λαζαρίδης 18/03/2009 17:13:25

    Ελλάδα δεν είναι μόνο το κέντρο της Αθήνας. Με το ΑΠΘ τι θα γίνει;

  19. ariel avatar
    ariel 18/03/2009 17:38:28

    19@ Ανώνυμε,
    είναι σχετικά πρόσφατη η περίπτωση του καθηγητού αστροφυσικής Νανόπουλου. Πολύ γνωστός στο εξωτερικό, ήλθε στην Ελλάδα για να δουλέψει στο Πολυτεχνείο. Του έκαναν τέτοιο πόλεμο οι καθηγητάδες, που τα παράτησε και πήγε στο Τέξας. Εκεί διαπρέπει, όπως πολλοί Ελληνες εκτός Ελλάδος.

  20. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 18/03/2009 20:44:04

    Ο Προβοκάτωρ έχει απόλυτο δίκιο. Οι ψυχολογικοί λόγοι για τους οποίους θεσπίστηκε το άσυλο έχουν εκλείψει προ πολλού. Το άσυλο είναι πλέον χρήσιμο μόνο στους μπαχαλάκηδες και στους Αλαβανο-Τσιπραίους, αφού ο ΣΥΡΙΖΑ λειτουργεί ξεκάθαρα ως κοινοβουλευτικό προπέτασμα των μπαχαλάκηδων: Δείτε για παράδειγμα τη σιαμαία σχέση μπαχαλάκηδων και αλήστου μνήμης Λάζαρου Απέκη - επί τη ευκαιρία, ο άνθρωπος είναι "κορυφαίος επιστήμων", παντελώς άγνωστος πέραν του Ελλαδιστάν, εσχάτως ανακηρύχθηκε επίτιμος διδάκτωρ του Πανεπιστημίου του Δουργουτίου και του Πολυτεχνείου Κουκουβαούνων.

    Η μεταφορά των σχολών εκτός κέντρου δεν θα λύσει το πρόβλημα. Στη Φιλοσοφική δεν γίνονται καταλήψεις; Το θέαμα που παρουσιάζει το εσωτερικό της Φιλοσοφικής, στου Ζωγράφου, το έχετε δει; Η Νομική ανακαινίστηκε πρόσφατα και ήδη έχει γίνει αχούρι. Ποιός θα τα πληρώσει αυτά και ποιός θα πληρώσει τη μεταφορά της;

    Εννοείται, αν προσπαθήσει κανείς να διαβάσει ένα κείμενο ανθρωπων που υποστηρίζουν το άσυλο και προέρχονται από το "χώρο" θα κουραστεί πολύ, μα πάρα πολύ: Ακόμα και όταν δεν είναι γραμμένο σε greeklish, είναι γεμάτο από ασυνταξίες και είναι γραμμένο στην απόλυτη ξύλινη γλώσσα. Οι άνθρωποι αυτοί "σκέφτονται"(όσο σκέφτονται...) και γράφουν με τσιτάτα. Μπορεί κανείς να πάρει μεμονωμένες φράσεις από το κείμενο, να τις κολλήσει μεταξύ τους σε άλλη σειρά και το νόημα να είναι το ίδιο. Αυτό και μόνο είναι ενδεικτικό της ανύπαρκτης παιδείας τους και της "παιδείας" που έχουν καταφέρει να επιβάλουν στο δημόσιο Πανεπιστήμιο.

    Το ζήτημα είναι: Υπάρχουν πολιτικοί με συνείδηση που είναι αποφασισμένοι να μην επιτρέψουν άλλο σε αυτού του είδους τον πολιτισμικό βόθρο να ελέγχει μέσω της βίας τα πανεπιστήμια;

  21. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 18/03/2009 20:54:03

    Ανώνυμε 4:10, η πραγματικότητα έτσι ακριβώς είναι, όπως την περιγράφεις. Σε λίγο στα ελληνικά ΑΕΙ θα σπουδάζουν μόνο όσοι έχουν απόλυτη αδυναμία να πάνε να σπουδάσουν εκτός.
    Η αχλάδα έχει πίσω την ουρά της: Περιμένετε σε μερικά χρόνια και θα δείτε Πανεπιστήμια άλλων βαλκανικών χωρών - μελών της ΕΕ, ήδη από τώρα ή μελλοντικά - να φτάνουν σε επίπεδα που τα δικά μας ούτε στο όνειρό τους δεν θα βλέπουν. Και τα χοντρά και καλοταϊσμένα βατράχια θα κοάζουν ακόμα για το άσυλο, για να μη χάσουν το βιότοπό τους, δηλαδή τη βουρκολάσπη τους.
    Αν και έχω κάνει τις προπτυχιακές μου σπουδές στο Καποδιστριακό, τα παιδιά μου σε ελληνικό ΑΕΙ δεν θα τα στείλω. Προτιμώ να πουλήσω ό,τι έχω και να πάνε έξω παρά να εξαρτώνται από τον κάθε αγράμματο και κομπλεξικό μπαχαλο-Τσίπρα για το αν θα κάνουν μάθημα ή όχι, για το αν το εργαστήριο ειναι ανοιχτό ή όχι.
    Επί τη ευκαιρία: Σε πόσα χρόνια τελείωσε ο Τσίπρας το Πολυτεχνείο; Μήπως σε 10;
    Εκτός από συνελεύσεις και νταηλίκι, έκανε τίποτα άλλο ο Τσίπρας στο ΕΜΠ; Σπουδές πάντως όχι. Για ρωτήστε φίλους σας μηχανικούς, μικρός ο κόσμος. Γιατί εγώ έχω ρωτήσει.

  22. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/03/2009 21:25:50

    Ελάχιστοι επαγγελματίες πολιτικοί σπούδασαν πραγματικά. Γιατί να το κάνουν; Αφού έχουν κομματική ταυτότητα προς τι να κοπιάσουν; Έτσι κι`αλλιώς θέση θα τσιμπίσουν είτε στη νομενκλατουρα του κόμματος είτε σ`αυτήν του κράτους. Οι σπουδές και η εργασία είναι για τους άλλους, την πλέμπα, τους κλακαδόρους που μια ζωή θα χειροκροτάνε τους σωτήρες..... Κομματοκρατία δεν έχουμε; Καλά να πάθουμε.

  23. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 18/03/2009 23:41:30

    Εγω μεγαλωσα ενα παιδακι,και τομαθα να διαβαζει στα δυομισυ. Τρεχαμε 2 και τρια χρονια,μπροστα απο το Σχολειο,που δυστυχως στην Ελλαδα,δεν επιτρεπει να ανεβαινει με το ασνανσερ ταξεις,καποιος,αμα μπορει.
    Εδωσα την ψυχη μου σ αυτο το εργο,και εγινα ευτυχης γι αυτο που καταφερα.
    Τελικα,πηγε στο Αθηνησι,και μετα,πηρε υποτροφια απο το ΙΚΥ,και πηγε στην Αγγλια,απ οπου πηρε μεταπτυχιακο,χωρις να χαλασει φραγκο.
    Δυστυχως,δεν ειχα λεφτα,να το στειλω κατ ευθειαν εξω,πραγμα που σας συμβουλευω να το κανετε αν μπορειτε.Και εννοω σε κανα σοβαρο κρατος,οχι στην...Πριστινα.
    Η κατασταση πλεον,εχει γινει αφορητη στα Ελληνικα 3βαθμια,και οι φοιτητες,που πηγαν εκει για να μαθουν,ταλαιπωρουνται αφανταστα.
    Ποιος πουστης,εχει το δικαιωμα,να κλεινει τις Σχολες καθε τρεις και λιγο,και για εβδομαδες,για να κανουν τα παιχνιδια τους,καποια παλιοσκυλα, και κομματοσκυλα,μαζι με καποιους υποτιθεται δασκαλους,που το τελευταιο που τους ενδιαφερει,ειναι η λειτουργια των Σχολων;
    Δυστυχως,ετσι που καναμε την Ελλαδα,γιατι ολοι μας φταιμε, ειτε το ξερουμε,ειτε οχι,αυτη παει γλυστρωντας προς τον πατο.
    Δυστυχως.

  24. ... avatar
    ... 14/04/2009 02:49:15

    η μεταφορα της αρχιτεκτονικης σχολης δεν αποτελει λυση αλλα μεταταφορα του προβληματος.αλλωστε μια απο τισ κιριεσ αιτιεσ τησ γκετοποιησης του κεντρου της αθηνας ειναι οτι πλεον το μονο που υπαρχει εκει ειναι κεντρα διασκεδασης και εμπορικα καταστηματα και εμπορικα. Το μονο που εχω να πω σε ολους αυτους τουσ φωτινους παντογνωστες με τισ εξωφρενικες τους ιδεες και αυτουσ που τασσονταιυπερ πως ενα νεκρο μουσειο δεν εχει να προσφερει τιποτα στην πολη μας αντιθετα στισ εγκαταστασεις του πολυτεχνειου επι της πατησιων θα επρεπε να εχουν παραμηνει τουλαχιστον αλλες δυο σχολεσ του ΕΜΠ ετσι φενομενα οπωσ αυτα τησ τοσιτσα(οπιος μενει εκει η περναει απο εκει γνωριζει) δεν θα υπηρχαν...και το ιστορικο κεντρο της πολης μας θα αποκτουσε νεα πνοη.οσον αφορα το ασυλο το θεμα ειναι τα τηρουνται οι νομοι και οχι να δημιουργουμεθεματα εκει που δεν υπαρχουν..