#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/02/2011 21:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θ. Πάγκαλος: ''Δουλέψτε όπως οι Αλβανοί τα τελευταία 20 χρόνια αλλιώς... άνεργοι''

Ο Αντιπρόεδρος της κυβέρνησης σε συνέντευξη του στα Νέα για άλλη μια φορά προκαλεί το "κοινό περί δικαίου αίσθημα":

"Κάποτε ο γονιός πίστευε ότι µε µια καλή πολιτική γνωριµία θα έλυνε το πρόβληµα της απασχόλησης του παιδιού του µε έναν διορισµό στο ∆ηµόσιο. Τώρα τελείωσαν αυτά. Ή θα µείνει άνεργος ή θα αποδεχτεί ότι θα γίνει χειρώναξ. "Οι χειρώνακτες στην Ελλάδα έκαναν τα τελευταία 20 χρόνια µια πορεία, η οποία ασφαλώς θα αναλυθεί από τους ιστορικούς του µέλλοντος. Μόνο που δεν ήταν Ελληνες αλλά Αλβανοί, που έκαναν περιούσιες, δηµιούργησαν καταθέσεις, σπούδασαν τα παιδιά τους…''

Αυτή τη φορά ο κύριος Πάγκαλος δεν μιλάει για ''κοπρίτες'' Δημοσίου, όμως καταθέτει με παραστατικό τρόπο τις ενδιαφέρουσες απόψεις του για το πως μπορεί κανείς να προκόψει:

Τι προτείνει  ο κύριος "Μαζί τα Φάγαμε";

Να δουλεύει με μεροκάματο 5 ευρώ την ημέρα, χωρίς προφανώς να τον απασχολεί εάν είναι οκτάωρο, εάν είναι Σάββατο ή Κυριακή.

Και  μη με κατηγορήσετε για ρατσισμό.

Ρατσιστικές και μάλλον υποτιμιτικές για τους ίδιους τους Αλβανούς είναι οι δηλώσεις του κ. Πάγκαλου.

Ο Αντιπρόεδρος της κυβέρνησης παρακινεί τους Έλληνες Πολίτες να ξεχάσουν κάθε έννοια δικαιωμάτων, κάθε ίχνος αξιοπρέπειας.

Είναι τουλάχιστον προκλητικό και αστείο, ιδιαίτερα από άνθρωπους που δεν έχουν δουλέψει ποτέ στη ζωή τους.

Το ξαναλέω. Μακρυά από εμένα οι εθνοφοβικές διαθέσεις.

Το κοινωνικό dumping όμως που επήλθε στη χώρα από τη μαζική εισροή "φθηνών και ευέλικτων εργατικών χεριών", έριξε στα τάρταρα τους μισθούς και κατήργησε κάθε έννοια συλλογικής σύμβασης.

Στο όνομα της ανάπτυξης και της ανταγωνιστικότητας οι ανειδίκευτοι εργάτες που ήλθαν από το εξωτερικό, έχοντας τεράστια ανάγκη από "δουλειά" ξεφτίλισαν στη κυριολεξία το κόστος εργασίας. Κλασσικό παράδειγμα η οικοδομή.

Δε γνωρίζω εάν η δήλωση του κ. Πάγκαλου αφορά στο "ψάξιμο" νέας "πελατειακής ψήφου". Ίσως.

΄'Ετσι και αλλιώς με τους Έλληνες "τα χει φάει" σειρά τώρα να τα φάει και με τους Αλβανούς.

Βανζέτι

ΣΧΟΛΙΑ

  1. γιωργος avatar
    γιωργος 07/02/2011 21:11:05

    μια χαρα τα λεει !

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ γιωργος 07/02/2011 21:19:30

      Θα τα λεγε καλά, αν έβαζε πρώτος την κορούλα του, που βόλεψε αξιοκρατικά στην Βουλή ,να πάει να δουλέψει στα χωράφια τους.
      Και μετά να πας εσύ που συμφωνείς μαζί του.
      Πρώτα όμως πέρνα να ξεχορτιαριάσεις και να καθαρίσεις την αυλή μου και μην ανησυχείς θα σε αμείψω ανάλογα, με τον μισθό που παίρναν οι αλβανοί μετανάστες 20 χρόνια πριν.
      10 ευρώ μεροκάματο και κερασμένη τυρόπιτα και πορτοκαλάδα.

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ γιωργος 07/02/2011 22:17:49

      Ναι εμπρός να ανταγωνιστείς κάποιον που δεν ασφαλίζεται... και να πέρνεις και μικρότερο μεροκάματο. Οι Αλβανοί ξέρεις τι κερδίζουν τώρα από τα 3 το...

      Υ.Γ. Μπορείς άνετα να βρείς δουλειά με τα 400 € του Πακιστανού και ανασφάλιστος, το κακό είναι ο κάθε πάγκαλος ότι δεν παίρνει μισθό Πακιστανού αλλά Ευρωπαίου και έχει και ασυλία και μας καθυβρίζεις κουνώντας το χέρι με τέτοια πεπραγμένα ως ΥΠΕΞ.

  2. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 07/02/2011 21:16:44

    Αν δω αυτόν τον ίδιο να σέρνεται με την κοιλιά σε κανένα γιαπί ή να σκύβει σε κανένα χωράφι(αν μπορεί) είμαι κι εγώ πρόθυμος να τον ακολουθήσω στην αλβανοποίσηση της εργασίας.

  3. Ηλίας avatar
    Ηλίας 07/02/2011 21:18:01

    Που ακριβώς θα δουλεύει ο χειρώναξ έλλην; Στις βιομηχανίες που έκλεισαν; Στην αγροτική παραγωγή που έχει ευτελιστεί; Στο εμπόριο που πέθανε;
    Την κορούλα του πάντως μια χαρά τη φύτεψε από το φινιστρίνι στο δημόσιο. Ας γινόταν αυτή χειρώναξ.
    Ή μήπως...είναι;

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ Ηλίας 07/02/2011 22:19:04

      Να πετά γιαούρτια και ντομάτες σε μερικούς πολικούς που νομίζουν τα όσα λένε είναι βαρύνουσας σημασίας.

  4. TASSOS IA avatar
    TASSOS IA 07/02/2011 21:25:53

    Από αυτή την χειρωνακτική δουλεία έχει ρέψει ο άνθρωπος. Δεν τον λυπάστε??

  5. yiannos avatar
    yiannos 07/02/2011 21:28:24

    ας προβληματιστούν οι πασόκες που τον κουβαλάνε στην πλάτη μια ζωή

  6. ο Μήτσος avatar
    ο Μήτσος 07/02/2011 21:30:13

    Μιλάει ο τεμπέλης για δουλειά!

  7. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 07/02/2011 21:33:19

    Η φωτό τι μας δείχνει;

    - αφού σας περιποιηθήκαμε...... πάμε και για κοψίδια!
    - αφού φάγαμε τα κοψίδια..... ετοιμαστείτε να σας περιποιηθούμε!

    και συνειρμικά μου ήρθε το παλιό ανέκδοτο.

    Σε διεθνή διαγωνισμού ήταν ένας γερμανός, ένας γάλλος κι ένας έλληνας.
    κι οι τρείς θα έπρεπε να φαν ένα σάντουιτς, να πλύνουν ένα ζευγάρι κάλτσες και να πη...ξουν τις γυναίκες τους. και θα έπρεπε να εξηγήσουν μετά τη σειρά με την οποία έκαναν τα παραπάνω.

    πάει πρώτος ο γάλλος, πη..ει πρώτα τη γυναίκα του, τρώει το σάντουιτς και στο τέλος πλένει τις κάλτσες. Στην ερώτηση γιατί με αυτή τη σειρά, ο γάλλος είπε! Α! εμείς στη Γαλλία έχουμε πρώτα τη διασκέδαση, μετά το φαγητό και στο τέλος τη δουλειά.

    πάει δεύτερος ο γερμανός. Πλένει στις κάλτσες, τρώει το σάντουιτς και στο τέλος πη...ει τη γυναίκα του. Α! είπε, εμείς στη Γερμανία έχουμε πρώτα τη δουλειά, μετά το φαγητό και στο τέλος τη διασκέδαση.


    πάει κι ο έλληνας. βάζει τη γυναίκα του να πλύνει τις κάλτσες κι ενώ αυτή πλένει την πη...ει τρώγοντας το σάντουιτς. Εκπληκτοι οι κριτές τον ρωτάν γιατί το έκανε έτσι.

    Κοιτάξτε κύριοι! στην Ελλάδα, αν δε γα...σεις τον εργάτη, ψωμί δεν έχει!

    • Ένα Πρόβατο avatar
      Ένα Πρόβατο @ σιδεράκιας 08/02/2011 10:47:00

      Μαζί μ αυτό το κορυφαίο ανέκδοτο πάει και ένα ακόμα.

      Ο μικρός Κωστάκης πάει στο δημοτικό.Μια μέρα, στην τάξη, η δασκάλα εξηγεί στα παιδιά τι είναι η κοινωνία αλλά ο Κωστάκης δεν κατάλαβε και πολύ καλά.
      Το μεσημέρι στο σπίτι, την ώρα του φαγητού,ο Κωστάκης ρωτάει το μπαμπά του:"Μπαμπά τί είναι η κοινωνία;"
      Αφού το σκέφτετε για λίγο ο μπαμπάς του απαντάει: " Κωστάκη παιδί μου θα σου εξηγήσω τι είναι η κοινωνία με ένα παράδειγμα.Η οικογένεια μας είναι μία μικρή κοινωνία.Η μαμά σου που κάνει το κουμάντο στο σπίτι είναι το πολίτευμα.Εγώ που φέρνω τα λεφτά στο σπίτι είμαι το κεφάλαιο.Η μικρή σου αδελφή,στο καρότσι, είναι το μέλλον.Εσύ που πηγαίνεις σχολείο είσαι η παιδεία και η υπηρέτρια είναι η εργατική τάξη.
      Ο Κωστάκης,όμως, εξακολουθούσε να μην καταλαβαίνει τί είναι η κοινωνία.
      Κάποια ώρα μες τη νύχτα την ώρα που όλοι η οικογένεια κοιμόταν το μωρό ξυπνάει και αρχίζει να κλαίει αλλά κανείς δεν έρχεται να δει τι συμβαίνει.Αφού έχει περάσει κανα τέταρτο και δεν έχει εμφανιστεί κανείς,ο Κωστάκης που κοιμόταν στο ίδιο δωμάτιο με την αδερφή του αποφασίζει να πάει να φωνάξει κάποιον μεγαλύτερο για να περιποιηθεί το μωρό που έκλαιγε ασταμάτητα.Πάει στην κρεββατοκάμαρα και βλέπει τη μαμά του να κοιμάται αλλά το μπαμπά να λείπει.Πηγαίνει τότε στην κουζίνα και όταν ανοίγει την πόρτα βλέπει το μπαμπά του να "τακτοποιεί" την υπηρέτρια.Αφού στέκεται για λίγο απορημένος αναφωνεί με ικανοποίηση: " Τώρα κατάλαβα τι είναι η κοινωνία.Ενώ το πολίτευμα κοιμάται το κεφάλαιο πηδάει την εργατική τάξη.Και ενώ η παιδεία ξαγρυπνά το μέλλον το έχουνε χεσμένο"...

  8. S.T. avatar
    S.T. 07/02/2011 21:33:26

    Είστε απαράδεκτοι.
    Ο άνθρωπος είναι αποδεδειγμένα χειρώναξ:
    Αμπελουργός δήλωνε!
    Ο μόνος φυσιολάτρης υπουργός

    Ρε Θόδωρα βάλε ένα κιλό μπρούσκο απ το καλό!

    • S.T. avatar
      S.T. @ S.T. 07/02/2011 21:37:44

      Α, θυμάμαι και συνέντευξη happening στην ΕΡΤ,
      όπου ο Τεό, τό 'παιζε ψαράς (!) και έλεγε για τις καλές ψαριές που έρχονται (10ετία 80).
      και ψαράς και αγρότης....όπως λέμε και κύρος και επιδόσεις

      Όλε λέω

  9. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 07/02/2011 21:38:51

    Κάποιε
    Όλα έχουν ισοπεδοθεί σ' αυτόν τον τόπο;
    Πού ακούστηκε η κόρη του τσφλικά να δουλεύει στα χωράφια;
    Έλεος πιά!!!

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ αλλήθωρος 07/02/2011 21:45:14

      Εχεις δίκιο, να μην πάει στα χωράφια.
      Να πάει να δουλέψει καμαριέρα στο King George Palace.
      Θα είναι και κοντά στην πρώην της δουλειά στην Βουλή, που θα θυσιάσει για να δώσει το καλό παράδειγμα ελαφρώνοντας οικονομικά μερικές δεκάδες χιλιάδες ευρώ το ελληνικό δημόσιο.

  10. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 07/02/2011 21:39:34

    Συγγμώμη, τσιφλικά

  11. @@@@ avatar
    @@@@ 07/02/2011 21:42:50

    οταν οι αλβανοι δουλευαν οικοδομοι και αλλες 'υποτιμητικες' δουλειες οι ελληνες τς υποτιμουσανε..θελανε να ειναι στα γραφια..και να περνουν 2 χιλιαρικα τον μηνα.!! τωρα ομως ολοι παραπωνιουντε ...!! Οταν δεν εχεις εμπειρια φιλε ..και δν ξερεις να κρατας ενα φτιαρι...ετσι ειναι !

    • S.T. avatar
      S.T. @ @@@@ 07/02/2011 22:22:09

      Ο έλληνας κόστιζε παραπάνω από τον αλβανό, γιατί τολμούσε να ζητάει ασφάλεια και ένσημα.
      Τώρα που και ο Αλβανός κολλάει ένσημα και ζητάει ασφάλεια, δίνουν τις δουλειές σε αφγανούς, πακιστανούς κτλ κτλ

      Τόσο απλά.....

  12. φωτεινη avatar
    φωτεινη 07/02/2011 21:48:02

    αμ δεν τον κουβαλανε μονο οι πασοκοι στην πλατη ,τον κουβαλαμε,μαλλον τους κουβαλαμε ,ολοι μας.και ο σωματοτυπος της οικογενειας αυτος ειναι που βλεπετε,αρα μιλαμε για ΜΕΓΑΛΑ ΒΑΡΗ.

  13. Misha avatar
    Misha 07/02/2011 22:03:03

    Θα δουλέψουμε χειρωνακτικά, από ανάγκη.
    Και θα ξεκινήσουμε με παραδοσιακές ασχολίες:
    «Ένα από τα σημαντικότερα χριστουγεννιάτικα έθιμα της Θεσσαλίας είναι το σφάξιμο του γουρουνιού. Η προετοιμασία για το σφάξιμο του γουρουνιού γινόταν με εξαιρετική φροντίδα, ενώ επακολουθούσε γλέντι μέχρι τα ξημερώματα, για να επαναληφθεί η ίδια διαδικασία την επόμενη και τη μεθεπόμενη μέρα. Τρεις-τέσσερις συγγενικές οικογένειες καθόριζαν με τη σειρά ποια ημέρα θα έσφαζε το γουρούνι της.

    Για κάθε σφαγή μεγάλου γουρουνιού απαιτούνταν 5-6 άνδρες, εκτός των παιδιών, που είχαν ηλικία πολλές φορές 20-25 ετών. Επειδή όμως η όλη εργασία είχε ως επακόλουθο το γλέντι και τη χαρά, γι’ αυτό και η ημέρα αυτή καθιερώθηκε ως "γουρουνοχαρά ή γρουνουχαρά". Όταν μάλιστα προσκαλούσαν κάποιον την ημέρα αυτή, δεν έλεγαν "έλα να σφάξουμε το γουρούνι", αλλά "έλα, έχουμε γουρουνοχαρά". Τα περισσότερα γουρούνια σφάζονταν στις 27 Δεκεμβρίου, ημέρα του Αγίου Στεφάνου. Γι’ αυτό και η γιορτή αυτή ονομαζόταν "γρουνοστέφανος ή γουρουνοστέφανος".
    Μετά το γδάρσιμο, άρχιζε το κόψιμο του λίπους (παστού), για να γίνει έπειτα το κόψιμο του κρέατος σε μικρά τεμάχια. Το λίπος αυτό, αφού το έλιωναν πρώτα, το έβαζαν σε δοχεία λαδιού ή πετρελαίου και αφού πάγωνε, διατηρούνταν σχεδόν όλο το χρόνο. Οι κάτοικοι της Θεσσαλίας το χρησιμοποιούσαν όλο το χρόνο και σε όλα σχεδόν τα φαγητά. Υπήρχαν μάλιστα περιπτώσεις που πολλοί δεν το αντικαθιστούσαν με τίποτα. Ακόμα και το καλοκαίρι στα φαγητά τους χρησιμοποιούσαν λίπος, γιατί το θεωρούσαν δική τους παραγωγή και επομένως φθηνό, σε αντίθεση με το λάδι που το αγόραζαν μισή ή μια οκά για να περάσουν ένα και δυο μήνες. »

    • ο Μήτσος avatar
      ο Μήτσος @ Misha 07/02/2011 22:09:58

      Μαλάκιου, όχι ιπποπόταμου.

    • Λευτεράκης avatar
      Λευτεράκης @ Misha 07/02/2011 23:10:24

      τα γουρούνια να δεις χαρά!

  14. ΚΑΤΑΠΕΛΤΗΣ avatar
    ΚΑΤΑΠΕΛΤΗΣ 07/02/2011 22:09:24

    Μην ασχολείστε με το λαγό του συστήματος Π.Α.Σ.Ο.Κ. Το παίζει πολύ καλά το παιχνιδάκι του αλλά όποιος έχει μυαλό και σκέπτεται δεν πρέπει να "τσιμπάει" .... Το επόμενο διάστημα θα πει κι άλλα ......

    • S.T. avatar
      S.T. @ ΚΑΤΑΠΕΛΤΗΣ 07/02/2011 22:23:25

      Σωστό!!!
      Είναι ο τέλειος γκεμπελικός λόγος αποπροσανατολισμού....

      Παίζει μεγάλη μπάλα

  15. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 07/02/2011 22:13:28

    Οι Αλβανοί και μερικοί Έλληνες πολιτικοί είναι ένα και το ίδιο.

    • S.T. avatar
      S.T. @ Σοσιαληστής 07/02/2011 22:38:32

      Συμπληρώνω λέγοντας ότι η Ελληνική Δημοκρατία και Διοίκηση, θυμίζει πιο πολύ τα Αραβικά "δημοκρατικά" καθεστώτα, τουτέστιν:

      Οικογενειοκρατία, διαφθορά, ανισότητα και άλλα πολλά που όλοι ξέρουμε

  16. babayaro avatar
    babayaro 07/02/2011 22:15:32

    δηλαδη τι μας λεει ο χοντρος? να ανταγωνιστουμε τους λοιπους βαλκανιους στα μεροκαματα και στις δουλειες η μας τρωει η μαρμαγκα...για αυτο μας προοριζει λοιπον το ευλογημενο μνημονιο.
    πιο κυνικη ομολογια απο τουτη δεν χρειαζεται..και,γαμωτο,λυπαμαι που θα το πω,μα εχει ενα δικιο. ετσι οπως στρωσαμε,θα κοιμηθουμε....

  17. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 07/02/2011 22:20:14

    Ο πρώην κουκουές και νυν κοπριτολόγος σοσιαλιστής εκφράζει απερίφραστα τον τυχοδιωκτισμό και τον αμοραλισμό της ελληνικής αριστεράς που κατέλαβε την εξουσία το 1981. Αφού καλλιέργησαν τον παρασιτισμό, κατέστρεψαν τον παραγωγικό ιστό, έδιωξαν το παραγωγικό κεφάλαιο, εκμαύλισαν με δανεικό καταναλωτισμό, τώρα υπόσχονται την εξαθλίωση. Αν ρωτήσετε ένα οποιοδήποτε στέλεχος του κουκουέ, ή σύριζα και μύριζα, τι μοντέλο νομίζετε ότι θα σας προτείνει για την οικονομία; Κρατικοποιείστε τα πάντα, φορολογείστε 80% το “κεφάλαιο” (όσο δεν προλάβει να την κοπανήσει), μοιραστείτε τα κέρδη των ελάχιστων κερδοφόρων επιχειρήσεων, καταργείστε την αγορά, και μετά δουλεύετε με μισθούς Βόρειας Κορέας παρέα μαζί με τους ελληνοποιημένους μαροκινούς.

    Μόνο που ελληνική αριστερά δεν μας λέει ότι αυτό που ζούμε είναι η κατάρρευση του υπαρκτού made in greece σοσιαλισμού – ο άλλος, το πρότυπο της Αλέκας, κατέρρευσε το 89.

  18. βασιλης avatar
    βασιλης 07/02/2011 22:22:31

    καλοκαιρι 2009 σε δημο της χαλκιδικης / εργασιες πλακοστρωσης της παραλιακης οδου / κατω απο 40 βαθμους καμμια δεκαρια αλβανοι δουλευουν σαν τα σκυλια για να τελειωσει το εργο στην ωρα του, οι συνομηλικοι τους επαρχιωτες ειναι λιωμα απο τις μπυρες και τα σφηνακια στο παραλιακο μπαρακι
    τι ακριβως λειει ο παγκαλος ειναι αυτο που ξερουν ολοι αλλα καναν τους κινεζους τοσα χρονια εκμεταλευομενοι την κατασταση.
    το προβλημα ειναι οτι το λεει ενας παχυσαρκος ελεινος πολιτικος που σιγουρα δεν εχει δουλεψει στην ζωη του / το οτι αντικατοπριζει την πραγματικοτητα του γυαλινου κοσμου του νεοελληνα ειναι αναμφισβητητο
    δηλ αν την κοπανησουν ολοι οι λαθρο και ο νεολληνας δεν εχει να φαει τι θα κανει δεν θα δουλεψει οικοδομη οπως εκανε αλλωστε και ο πατερας του και ο παππους του

  19. ΜΠΛΟΥΜ avatar
    ΜΠΛΟΥΜ 07/02/2011 22:27:20

    Να πάει στην Αλβανία να μείνει με τους προκομένους του!

  20. wb avatar
    wb 07/02/2011 22:28:36

    Ο Ελληνας δυστυχώς θα αντιδράσει μόνο όταν σωθούν και τα τελευταία απο τα έτοιμα και τότε θα ξηγηθεί καταλλήλως στους Πάγκαλους οι οποίοι βεβαίως θα υποστηρίξουν ως παλικάρια τα λεγόμενα τους όπως ο Μαγκριώτης υποστήριξε με την όπισθεν τους εργολάβους προαναγγέλοντας μειώσεις μέχρι και 50% στα διόδια...είδες οι τσαμπατζήδες?
    Βοήθησαν τους απατεώνες να διαπιστώσουν οτι υπάρχουν και περιθώρια μεχρι 50%.Ποιος θα το φανταζότανε? ΟΟΟΕΕΕΟΟΟΟ

  21. Orestios avatar
    Orestios 07/02/2011 22:33:14

    Δείγμα της αποτυχίας της πολιτικής GAP οι δηλώσεις Πάγκαλου.

  22. S.T. avatar
    S.T. 07/02/2011 22:33:15

    Αφού ο χοντρός άρχισε πάλι να μιλάει, αυτό κάτι σημαίνει:

    1) η κυβέρνηση καταρρέει και θέλει "ανόρθωση"
    2) φοβούνται για τις ΑΚΟΜΜΑΤΙΣΤΕΣ λαϊκές αντιδράσεις
    3) θέλουν οπωσδήποτε να αποπροσανατολίσουν (για άλλη μια φορά) την κοινή γνώμη από κάτι σοβαρό (βλ. ασφαλιστικό, ιατρικό, εθνικά Καστελόριζο κτλ)
    4) μάλλον μας ετοιμάζουν πάλι κάτι "καινούριο" (πρβλ αλλοδαποί της Νομικής)

    Για όσους ενδιαφέρονται μπορούν να διαβάσουν: The Goebbels Diaries

    David Irving's famous biography: Goebbels. Mastermind of the Third Reich

  23. S.T. avatar
    S.T. 07/02/2011 22:34:12

    Ούτε ο Άτλαντας δεν τον κρατάει!!!

  24. kiki avatar
    kiki 07/02/2011 22:35:08

    Καποτε οταν μαζευαμε λεφτα για το ΚΚΕ εσωτ., ολοι μας δινανε για καπαρντινα του Δρακοπουλου , του γραμματεα .Ηταν πραγματι μια αθλια και θλιβερη καπαρντινα που την φοραγε ομως ενας καλος ανθρωπος.
    τωρα δεν δινουμε κατι απο το υστερημα μας να παρουμε κανα παντελονι εστω και κινεζικο γιατι βλεπω στην φωτογραφια οτι οπου ναναι θα του φτασει στα γονατα.
    Δεν πιστευω οτι δεν εχει, αλλα απο την μασα μπουκα και απο το να κατεβαζει δηθεν εξυπναδες δεν του μενει ωρα για πολυτελειες.

  25. S.T. avatar
    S.T. 07/02/2011 22:49:43

    Δεν νομίζω, ο χοντρός είναι χέλι, δεν κρατιέται με τίποτα

    Όσο για μένα: Κρατάω χαρακτήρα!

  26. S.T. avatar
    S.T. 07/02/2011 22:50:47

    μπα...ο Βασιλιάς είναι γυμνός.....

  27. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 07/02/2011 22:54:00

    Ας συμφωνήσω, μόνο που θα ήθελα κάθε Πάγκαλος να παίρνει και αυτός τον μισθό Αλβανού βουλευτή με τις ίδιες παροχές και στη διπλανή χειρωνακτική εργασία να είναι και τα διορισμένα παιδάκια της Βουλής με νόμους που οι μπαμπάδες ψήφιζαν.
    Δεν διαφωνώ καθόλου για την χειρωνακτική εργασία. Πάρα πολλοί άνθρωποι στην χώρα την έχουν αναγάγει σε επιστήμη δημιουργώντας θαυμαστά εργόχειρα. Περισσότεροι δε ζουν από το μόχθο των χεριών.
    Πιστεύω ότι πρέπει να θητεύουν δε πρωτίστως και οι πολιτικοί καθώς αν ήξεραν το μέτρο, δεν θα ψωνίζαμε ποτέ τρένα φαρδύτερα των ραγών για παράδειγμα. Οπότε καλά κάνει ο κάθε κύριος Πάγκαλος, 30+ χρόνια πολιτικός και Υπουργός, νομοθέτης και εκτελεστική εξουσία και ομιλεί, μόνο καλό κάνει στο κοινωνικό σύνολο καθώς παρουσιάζει τους υπεύθυνους για τον σχεδιασμό την πορεία και τις ευθύνες για τη σημερινή κατάσταση της χώρας, βλέποντας μετά από τόσα χρόνια απασχόλησης με τα κοινά την Αλβανία ως λύση.
    Καθώς εγώ δεν πιστεύω ούτε στα εθνικοσοσιαλιστικά ιδεώδη ούτε καν στα σοσιαλιστικά των τρίτων δρόμων, θα πρέπει να εξηγήσει τη συλλογικότητα της ευθύνης κάνοντας επιμερισμό των ευθυνών στους ...τιμονιέρηδες στους καπετάνιους και στους επιβάτες.
    Ας ξεκινήσει απλά από τον καθρέπτη, καθώς κάθε άνθρωπος μόνο από τον ευατό του δεν μπορεί να κρυφτεί, εκτός αν θωρεί τον εαυτό του αθώο και τους υπόλοιπους συνένοχους.

  28. S.T. avatar
    S.T. 07/02/2011 22:58:21

    Δεν θέλω να δω το μεγαλείο του ανδρός!

    Είναι αργά και φοβάμαι μην χάσω τον ύπνο μου...

  29. hellas-orthodoxy avatar
    hellas-orthodoxy 07/02/2011 22:59:06

    ΕΜΕΙΣ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΜΕ ΟΠΩΣ ΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ ....ΕΣΥ ΔΕΧΕΣΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΟΣΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ;

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ hellas-orthodoxy 08/02/2011 12:02:13

      Ναι σίγουρα θα δεχθεί...

  30. DARK-BLUE avatar
    DARK-BLUE 07/02/2011 23:02:20

    ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΤΟΥΣ ΛΙΓΔΙΑΡΙΔΕΣ ΤΟΥΣ ΚΛΑΨΑΡΑΔΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΡΓΑΤΙΚΟΥΣ ΚΥΒΕΡΝΩΝΤΕΣ!!!!!!!
    ΒΡΕ ΟΥΣΤ ΛΑΜΟΓΙΑ ΠΑΛΙΟΚΛΕΦΤΑΡΑΔΕΣ ΤΖΑΜΠΑΤΖΗΔΕΣ

  31. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 07/02/2011 23:08:28

    Και πού νάβλεπες πόσοι δεν τρώγανε από πείσμα το φαΐ τους στον υπαρκτό παράδεισο του λαού.

    Πόσες αριστεράντζες, φίλοι του λαού, έτρωγαν και τρώνε ακόμη στα συμπόσια του Πάγκαλου, товарищ ?

    • TED avatar
      TED @ Professor Moriarty 08/02/2011 11:44:38

      Κ. καθηγητά επιτρέψτε μου να διορθώσω τα ρωσικά σας .

      Γράφετε επανειλημμένως товарищ που προφέρεται "tovarisht".

      Το σωστό θα ήταν товарич (προφέρεται "tovaritch").

  32. RYaN avatar
    RYaN 07/02/2011 23:11:35

    Μάλλον o Πάγκαλος ξέχασε ότι οι ανατολικοευρωπαίοι σχεδόν εξαφανίστηκαν από την Ελλάδα και από τους Αλβανούς μένουν ακόμα (με πόνο καρδιάς) μόνο όσοι γέννησαν και μεγάλωσαν παιδιά στην Ελλάδα (τα παιδιά τους είναι ζήτημα αν ξέρουν σπαστά αλβανικά).
    Έχουν ξεμείνει μόνο λαθραίοι ασιάτες και αφρικανοί που πασχίζουν να βρουν τρόπο να πάνε στη Βόρεια Ευρώπη.
    Οι λαθρομετανάστες της Νομικής μετά από 10 χρόνια δουλειάς, τώρα θυμήθηκαν ότι είναι ανασφάλιστοι? Βέβαια, τώρα που ξέμειναν από δουλειά. Τώρα ζητάνε με απεργία πείνας την υπηκοότητα (δηλαδή του ευρωπαίου πολίτη) για να μπορέσουν να φύγουν άνετα στην Ευρώπη και να αναζητήσουν εκεί δουλειά.
    Δυστυχώς, η χώρα δεν έχει πια δουλειές ούτε για Αλβανούς και σε λίγο θα μεταναστεύσουν οι Έλληνες ακόμα και στη Βουλγαρία(!) για να επιζήσουν.
    Κι αυτό το ξέρει πολύ καλά ο "χοντροβούβαλος", αφού έκανε εγκαίνια ελληνικού εργοστασίου στη Βουλγαρία και εκνευρίστηκε τα μάλα όταν ένας δημοσιογράφος τον ρώτησε αν θα δουλεύουν εκεί Έλληνες με βουλγάρικους μισθούς...

  33. ήγγικεν avatar
    ήγγικεν 07/02/2011 23:14:10

    κορυφαίος Misha,
    που τα βρίσκετε ρε άτιμοι;

  34. babayaro avatar
    babayaro 07/02/2011 23:34:25

    Με πειραζει και με ενοχλει,που ο μιστερ ,μετα απο 20 χρονια δουλειας ,τρια παιδια, και χιλια ευρω μισθο μου λεει πως πρεπει να στησω κωλο στον εργοδοτη μου και να ευχαριστω νυχθημερον τον αγιο τρισε που εχω μια φακη στο τσουκαλι να τρωω..

    Εμπρος λοιπον,υπαρχει καποιος αλλος να με σωσει...? Βαλτε τωρα που γυριζει!

  35. Orestios avatar
    Orestios 07/02/2011 23:40:22

    Τους κοπρίτες της κυβέρνησης τί δουλειά τους αρμόζει?

  36. Έρεβος avatar
    Έρεβος 07/02/2011 23:49:34

    Η σκέψη Πάγκαλου είναι σκέψη ΠΑΣΟΚ.

    Όλοι έτσι σκέπτονται εκεί μέσα. Μεταξύ μας και εμείς να είμασταν έτσι θα σκεπτόμασταν.

    Φαντάσου να έχεις κονομήσει με κλεψιές και προμήθειες τον άμπακα, να τους έχεις χρεώσει μέχρι 15ης γενεάς με δομημένα, αδόμητα, γινομένα και αγίνωτα ομόλογα, να τους έχεις φάει 10 τρις στο χρηματιστήριο, να τους λές ένα ποταμό χοντρά, παιδιάστικα ψέμματα να τα πιστέυουν και παρ'όλα τα προηγούμενα να πάνε πάλι οι μακάκες να σε ξαναψηφίζουν και να βγαίνεις πάλι κυβέρνηση.

    Ε μετά νεοραγιά τι σου φταίνε που σου σκίζουν την απόληξη του παχέως εντέρου;

  37. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 08/02/2011 00:08:18

    Απλά η κυβέρνηση, έχοντας μείνει για τόσο καιρό στη εξουσία χωρίς να πέσει και παίζοντας χωρίς αντίπαλο σε πολλά πεδία, αισθάνεται πια αρκετά ισχυρή ώστε να μας λέει στα ίσια τι περιμένει από εμάς.

  38. O ΑΘΗΝΑΙΟΣ avatar
    O ΑΘΗΝΑΙΟΣ 08/02/2011 00:10:07

    Πάρα πολλοί σoσία-ληστές στην χώρα των μακακιδων , την μαλακιά την έχουν αναγάγει σε επιστήμη δημιουργώντας θαυμαστά εργόχειρα ,με την χειρωνακτική εργασία τους…

  39. δημης avatar
    δημης 08/02/2011 00:14:31

    ΚΑΙ.......ΓΙΑΤΙ ..ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ στην πράσινη βου-βουζέλα που σκοπός της είναι να προκαλεί θόρυβο και μόνον...

  40. anonymous avatar
    anonymous 08/02/2011 00:41:01

    Ο πατέρας μου βγάζει 10 τόνους λάδι. Επειδή μας το παίρνουν με 2,5 Ευρώ είναι 25.000 μεικτά. Βγάλε τα έξοδα έξω καθαρίζει περί τα 15.000 το χρόνο. Ακόμη κι αν τις μαζέψεις μόνος σου όπως ο Αλβανός με αυτά τα λεφτά οικογένεια δε ζει.

  41. provato avatar
    provato 08/02/2011 01:10:23

    Μακράν οι ´´καλύτεροι´´ ´´χειρωνάκτες´´ που ξέρω ´´τα τελευταία 20 χρόνια´´ ήταν και παραμένουν κατά κόρον οι Έλληνες βουλευτές υπουργοί και πρωθυπουργοί μαζί με τις φατρίες τους ή τις ομάδες τους όπως αυτή η ´Team A´ που φέρεται να έχει ανακατευτεί με τις μίζες στα υποβρύχια. . Έκαναν το ακατόρθωτο. Με το ένα χέρι ´χειρωνακτούσαν´ και με το άλλο ψήφιζαν νόμους όπως περί ευθύνης υπουργών, παραγραφές σε χρόνο dt, χορηγίες αλά Μαντέλης και Τσουκάτος, ομόλογα και swaps, απευθείας αναθέσεις, εξεταστικές και προανακριτικές επιτροπές που τους έβγαζαν λάδι (εκεί να δείτε παραγωγή οι χειρωνάκτες) , κουτσονόμους παλιότερα, βουλευτικές ασυλίες, miezens, υποβρύχια που γέρνουν, ξυστά, διορισμούς με τη σέσουλα, c4i, ΜΜΕ τύπου ΙΕΚ ´χειροτεχνίας´ (μάλλον ΑΕΙ) και πολλά ακόμα.

    Και με τ' αποτελέσματα της τεράστιας ´χειρωνακτικής´'δουλειάς όλων τους κάτι παραπάνω απο ευδιάκριτα, στους ίδιους και στην πατρίδα...
    Σπούδασαν παιδιά, εγγόνια, γκόμενες, γκόμενους, έφτιαξαν εταιρείες, σήκωσαν ´κολόσπιτα´, διόρισαν κάθε πικραμένο και τώρα μάλλον απολαμβάνουν τους καρπούς. Τι να ´´πιάσουν´´ οι Αλβανοί μπροστά τους, Γ'Εθνική που λέγαμε παλιά. Πόσο μάλλον οι ´´κοπρίτες´´.

    ΥΓ: Όσο για το πως θα ´αποτιμηθεί η πορεία τους (η χειρονακτική)από τον ιστορικό του μέλλοντος´´ , ας κάνουν μια βόλτα σε μια κεντρική πλατεία ανά την επικράτεια χωρίς την προσωπική τους ασφάλεια και τους κλακαδόρους τους για να να δουν πως αποτιμάται τώρα, η ´προσφορά τους απο τους ´´ιστορικούς του παρόντος´.

  42. The Saint avatar
    The Saint 08/02/2011 03:02:18

    Αμα πετύχει η μαλακία....

  43. ΓΠ avatar
    ΓΠ 08/02/2011 03:12:06

    ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΑΡΒΑΝΙΤΗΣ ΜΕ ΤΟΣΑ ΑΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΥΡΩ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΑΣ ΜΑΘΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ ΔΕΝ ΠΛΟΥΤΙΣΑΝ ΣΚΑΒΟΝΤΑΣ ΑΛΛΑ ΕΙΣΑΓΟΝΤΑΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΓΕΙ Η ΧΩΡΑ ΤΟΥΣ.ΟΠΛΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ ΠΟΡΝΕΙΑ.ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ ΓΡΦΟΥΝ ΤΑ ΚΑΤΟΡΘΩΜΑΤΑ ΤΟΥΣ.ΚΑΙ ΜΗΝ ΜΑΣ ΣΥΓΚΡΝΕΙΣ ΧΟΝΤΡΕ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ.ΕΣΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΝΟΙΚΕΙΣ ΣΤΗΝ ΣΥΝΟΜΟΤΑΞΙΑ ΤΟΥΣ.ΑΝΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΦΑΣ ΕΝΑ ΑΡΝΑΚΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΣΥΧΝΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΟΝ ΛΑΟ ΗΣΥΧΟ.ΦΤΑΝΟΥΝ ΠΙΑ ΟΙ Μ.....ΕΣ.ΣΟΥ.ΤΣΙΠΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ........

  44. Greco avatar
    Greco 08/02/2011 07:13:46

    Kαλα ο Παγκαλος ειναι γνωστος αλβανοψυχος, οπως και ο παππους του που προστατευε τους τσαμηδες

    αφου απτο 80 η σοσιαληστρικη συμμορια του εβαλε σε εφαρμογη το "αλβανικο μοντελο" και διελυσε τα παντα, ερχεται τωρα ο ιδιος με τη καβατζα που χει κανει, χωρις να χει δουλεψει ποτε στη ζωη του, να κανει και μαθηματα στην ελληνικη κοινωνια περι "αλβανικης χειρωνακτικης αρετης"!
    Αντι να κρυβεται μετα απο οσα εκανε ως Υπουργος Εξωτερικων...

    τι να πω, αυτοι που τον ψηφιζουν επι 30 χρονια να τον χαιρονται, οπως και οσοι στηριζουν εναν πρωθυπουργο που τον εχει για αντιπροεδρο

    Παντως οφειλουμε να του αναγνωρισουμε οτι προς την "εκλογικη πασοκική του πελατεία" το εχει πει σχεδον ωμα "σταματηστε να ειστε τοσο προβατα, μας φερνετε σε αβολη θεση..."

    • kiki avatar
      kiki @ Greco 08/02/2011 10:42:55

      Αν ψαξετε στην νησον τζια, εκει απο χρονια θα βλεπατε τι προστασια ειχαν οι Αλβανοι.
      ελεω Παγκαλου.

  45. Στέργιος avatar
    Στέργιος 08/02/2011 08:44:27

    Ο Πάγκαλος πότε δούλεψε; Το "δούλεψε" να διαβαστεί σαν ρήμα αμετάβατο, παρακαλώ. Γιατί σαν ρήμα μεταβατικό... ο Πάγκαλος μας δουλεύει όλους!

  46. lypon avatar
    lypon 08/02/2011 10:49:02

    Βρε εσείς, στον Πάγκαλο έχει απαντήσει ο ΚΥΡ ...μεγαλοπρεπώς!

    ΑΦΟΥ ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ
    ΓΙΑΤΙ ΠΕΙΝΑΜΕ ΧΩΡΙΑ;

  47. Iraklis25 avatar
    Iraklis25 08/02/2011 11:06:04

    Χειρόναξ να γίνεις εσύ μπας και χάσεις κανα κιλό και το καλοθρεμένο σου σόϊ. Εμείς και τα παιδιά μας θα ξενιτευτούμε και πάλι, θα προκόψουμε και θα γυρίσουμε να σώσουμε τη χώρα από σας τους πολιτικάντηδες. Άλλωστε εμείς έχουμε μάθει μια ζωή (διαχρονικά) να δουλεύουμε... Εσύ τι έχεις παράξει μέχρι σήμερα πέρα από κρασί από τα αμπέλια που κληρονόμησες, φούμαρα και δηλώσεις του κ...λου? Τέλος πάντων θα αδειάσει και πάλι η Ελλάδα μας από νέους που θα αναζητήσουν την τύχη τους σε άλλες χώρες πιό φιλόξενες. Αυτή είναι προφανώς η μοίρα της...να ανακλυκλώνει τα παιδιά της

  48. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 08/02/2011 12:04:54

    Από ότι βλέπω πάντως ο αντιπρόεδρος στην πολιτική του διαδρομή την χειρωνακτική εργασία δεν την έκοψε καθόλου, τώρα τελευταία δε του έδωσε και κατάλαβε.

    Και δε ρε κάτι προσωπικότητες που μας κάνουν και μαθήματα και μας κουνούν και το δάχτυλο.

  49. Σοφία avatar
    Σοφία 08/02/2011 12:14:12

    δε γ** πρωι πρωι. δικη σου ατακα σε δημ/φο!

  50. Έρεβος avatar
    Έρεβος 08/02/2011 12:23:11

    Τα πιο πιθανά σενάρια με τον Πάγκαλο είναι δύο:
    Ή ότι ο άνθρωπος είναι άρρωστος και επηρρεάζεται η σκέψη του από αυτό.
    Ή ότι προσπαθεί να ανατρέψει εκ των έσω τον ΓΑΠ εξιτάρωντας τον κόσμο.

  51. Elias30 avatar
    Elias30 08/02/2011 15:55:40

    Ή οτι λέει οτι του λέει να πει ο ΓΑΠ. Δεν είναι τόσο μα..κας ο Γιωργάκης όσο θέλουν να νομίζουν μερικοί. Απλά ο Πάγκαλος ξέροντας προφανώς οτι είναι καμμένο χαρτί έτσι και χάσει την καρέκλα, κάνει ότι του πούν και χορεύει όπως του βαράει το ντέφι ο Γιωργάκης.

  52. Iraklis25 avatar
    Iraklis25 08/02/2011 17:03:53

    Παιδιά, ο "χοντρός" βρίσκεται σε διατεταγμένη υπηρεσία κατέχοντας το ρόλο του ¨κακού μπάτσου" (ξέρετε κατά την ανακριτική διαδικασία ένας ανακριτής είναι κακός και ένας άλλος καλός για να κερδίσει την εμπιστοσύνη του ανακρινόμενου). Έτσι λοιπόν εμείς ξεσπάμε (και καλά) στο χοντρό, ώστε οι λοιποί να κάνουν τη δουλειά τους που "εν τινι μέτρω" είναι και μονόδρομος κατά την ταπεινή μου γνώμη!!
    Βέβαια η δημοκρατικότητα και σοσιαλιστικότητα που αποπνέουν οι λόγοι και θέσεις του είναι παντελώς ανύπαρκτα!!!

  53. Iraklis25 avatar
    Iraklis25 08/02/2011 17:06:18

    ....συνέχεια...
    τώρα όσον αφορά στην υστεροφημία του.... στα ¨φαρδιά¨ του τα παπούτσια (μεταξύ μας δεν έχει παλιά)

  54. αγνωστη avatar
    αγνωστη 09/02/2011 10:58:17

    α.ποδεδειγμενο οτι το λιπος βλαπτει σε ολα