#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/05/2011 12:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θύμωσε ο αγάς κι έκοψε τ΄αρ@@δια του



Όπως ήταν αναμενόμενο, οι Τούρκοι απέρριψαν την Α0907/11 ΝΟΤΑΜ της ΥΠΑ περί διεξαγωγής της ασκήσεως Ερεύνης –Διασώσεως  «ΙΩΝΑΣ 2011» στην περιοχή μεταξύ Ρόδου και Καστελορίζου, την οποία αποκαλύψαμε στο Αλλάζει κάτι, ή πιάσαμε τον Δρούτσα στον ύπνο;.

Επικαλούμενοι άλλη μια φορά αυθαίρετα ερμηνευόμενες διεθνείς συμβάσεις «ενημερώνουν» ότι η Τουρκία διαθέτει τα μέσα για επιχειρήσεις SAR στην «δική της» περιοχή Ερεύνης – Διασώσεως και συνεπώς οι πάντες οφείλουν να «συντονισθούν» με τις αρμόδιες Τουρκικές Αρχές.

Επίσης αναμενόμενη ήταν η αντι-ΝΟΤΑΜ της ΥΠΑ η οποία λέγει το προφανές ότι η περιοχή παροχής υπηρεσιών SAR συμπίπτει με τα όρια του  FIR Αθηνών και άρα οι Ελληνικές Αρχές είναι οι μόνες αρμόδιες.

Ως εδώ έχουμε τον συνήθη «πόλεμο» ανταλλαγής ΝΟΤΑΜ, γνωρίζουμε όμως ότι η Τουρκία δεν διστάζει να υποστηρίξει εμπράκτως και με στρατιωτική ισχύ τις διεκδικήσεις της. Συνεπώς ο δρόμος είναι ανοικτός για μια ακόμη «ψυχρή» αντιπαράθεση στην θάλασσα και τον αέρα του Αιγαίου. Εκτός ...

Εκτός εάν η αντιπαράθεση «ζεσταθεί» όπως επεσήμαναν στην χθεσινή σχετική ανάρτηση  αρκετοί σχολιαστές, η  εάν οι γνωστές δυνάμεις της συνδιαλλαγής ματαιώσουν την άσκηση πρός αποφυγή «τριβών» και «δυσχερειών» στον γελοίο Ελληνο-Τουρκικό διάλογο που δεν έχει τίποτε να ζηλέψει από ένα διάλογο κωφών.

Πιό σωστά, από έναν διάλογο που θυμίζει Μόναχο του 1938, με τον ένα «συνομιλητή» να διεκδικεί όλο και περισσότερα και τον άλλο να μήν θέτει «ακανθώδη» προβλήματα όπως η ΑΟΖ για να μήν ...χαλάσει την ατμόσφαιρα !

Υπενθυμίζω την φαιδρή απόπειρα προβοκάτσιας στο Αγαθονήσι από τον U. Yalim βουλευτή του κόμματος DP που επιχείρησε να κάμει πράξη τις διακηρύξεις του προέδρου του Zeybek περί απελευθερώσεως των «κατειλημένων απο την Ελλάδα» νησιών, το όργιο παραβιάσεων από τουρκικά αεροσκάφη αυτήν την εβδομάδα (μαχητικά, ελικόπτερα, ναυτικής συνεργασίας, πόλεμος κανονικός !) και κλείνω με το γνωστό «Φύλακες γρηγορείτε» !

Parsifal

A1743/11 (Issued for LTBB LGGG) - NAVIGATIONAL WARNING TO ALL CONCERNED.

-THIS NOTAM IS ISSUED TO CLARIFY THE A0907/11 NOTAM ISSUED BY GREEK

CAAAS

REGARDS THE GREEK NOTAM A0907/11 TURKEY DOES NOT ACCEPT THE

DEFINITION OF THE SEARCH AND RESCUE (SAR) AREA WITH REFERENCE TO

ATHENS FIR. IN ACCORDANCE WITH THE 1979 HAMBURG CONVENTION ON

MARITIME SEARCH AND RESCUE, TURKEY. HAS THE MEANS AND CAPABILITIES

TO CONDUCT SAR OPERATIONS IN HER MARITIME SEARCH AND RESCUE REGION

(SRR) AS DECLARED TO THE IMO AND INCLUDED IN THE IMO'S GLOBAL SAR

PLAN AND WILL CONTINUE TO CONDUCT SAR OPERATIONS IN THE SAID AREA.

THEREFORE, ALL SAR EFFORTS/ACTIVITIES WITHIN THE TURKISH SRR MUST BE

COORDINATED WITH THE RELEVANT TURKISH AUTHORITIES. SFC - FL100, 07 JUN 05:00

2011 UNTIL 07 JUN 15:00 2011. CREATED: 18 MAY 08:04 2011

 

A0919/11 (Issued for LGGG PART 1 OF 2) -

REF (A) GREEK NOTAM A0907/11 LGGGYNYX.

REF (B) TURKISH NOTAM A1743/11 LTAAYNYX (180803 EUECYIYN MAY 2011)

NAVIGATIONAL WARNING TO ALL CONCERNED:

WITH REFERENCE TO THE REF (B) TURKISH NOTAM A1743/11 LTAAYNYX (MSG

180803 EUECYIYN),IT SHOULD BE NOTED THAT THE SEARCH AND RESCUE

REGION UNDER GREEK RESPONSIBILITY COINCIDES WITH THE ATHINAI FIR, AS

DECIDED DURING THE INSTANBUL (1950), PARIS (1952) AND GENEVA (1958)

REGIONAL AIR NAVIGATION MEETINGS AND APPROVED BY UNANIMOUS ICAO

COUNCIL DECISIONS. THIS IS ALSO REGISTERED AND HAS BEEN CIRCULATED

WITHIN IMO SAR.8/CIRC.1/CORR.3, ANNEX2) AND IS CONSISTENT WITH IMO

AND ICAO RECOMMENDATIONS ON THE ALIGMENT OF SEARCH AND RESCUE

BOUNDARIES WITH THE CORRESPONDING FIR.

AS IN THE PAST, TURKISH AUTHORITIES' MISINTERPRETATION AND

DISTORTION OF THE LETTER AND SPIRIT OF INTERNATIONAL DOCUMENTS,

CONCERNING SEARCH AND RESCUE RESPONSIBILITIES, ARE REJECTED BY

GREECE, AS THEY MAY LEAD TO SERIOUS INSTITUTIONAL AND PRACTICAL

COMPLICATIONS IN THE CONDUCT OF SEARCH AND RESCUE OPERATIONS.

MOREOVER IT IS REITERATED THAT GREECE EFFECTIVELY PROVIDES SEARCH

AND RESCUE SERVICES WITHIN THE SEARCH AND RESCUE REGION UNDER ITS

RESPONSIBILITY, SINCE ITS CREATION. 07 JUN 05:00 2011 UNTIL 07 JUN 15:00 2011.

CREATED: 18 MAY 09:52 2011

A0919/11 (Issued for LGGG PART 2 OF 2) -

FURTHERMORE, THE VIEWS EXPRESSED IN THE ABOVE SAID TURKISH NOTAM ARE

IRRELEVANT, GIVEN THAT THE GREEK ATS AUTHORITIES ARE THE ONLY

COMPETENT AUTHORITIES FOR THE PROMULGATION AND/OR CLARIFICATION OF

NOTAMS WITHIN THE ATHINAI FIR AND FAILURE TO COMPLY WITH THEIR

PROVISIONS RENDERS TURKEY RESPONSIBLE FOR ANY AND ALL CONSEQEUENCES

TO AIR TRAFFIC SAFETY.

FOR ALL THESE REASONS TURKISH NOTAM A1743/11 LTAAYNYX IS NULL AND

VOID AND IS HEREBY REJECTED.

THE GREEK NOTAM A0907/11 LGGGYNYX IS THE ONLY VALID AND EFFECTIVE

WITHIN ATHINAI FIR AND NO FURTHER EXPLANATION WILL BE GIVEN. SFC - FL100, 07

JUN 05:00 2011 UNTIL 07 JUN 15:00 2011. CREATED: 18 MAY 09:52 2011

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 20/05/2011 12:47:09

    Ποσο ευστοχη παρομοιωση!!!
    1938, 2011

  2. Απορία avatar
    Απορία 20/05/2011 12:57:55

    Μα καλά υπάρχει σοβαρό άτομο που να πιστεύει ότι είναι ποτέ δυνατόν η κυβέρνηση Τζέφρυ να προκαλέσει η ίδια θερμό επεισόδιο με τους Τούρκους;

    Αν γίνει ποτέ τίποτα,

    ή θα γίνει κατά λάθος και μετα θα ευχαριστούμε για νιοστή φορά τους αμερικανούς,

    ή θα το προκαλέσουν με το ζόρι οι τούρκοι (βλέπε θα επιχειρήσουν απόβαση στη γλυφάδα, ούτως ή άλλως οτιδήποτε άλλο είναι ήδη ανεκτό),

    ή θα είναι στημένο από κοινού με τους Τούρκους για να περάσουν τα μέτρα της τρόικας ως εθνική ανάγκη (όλα είναι δυνατά με τούτους που μπλέξαμε).

  3. Γιώργος avatar
    Γιώργος 20/05/2011 13:08:02

    Ανταλλαγή πυροβολισμών στον Έβρο!
    http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=20145&Itemid=139

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Γιώργος 20/05/2011 16:22:36

      Είμαστε άτυχοι που δεν σκότωσαν Γερμανό.
      Αν δεν το "έπνιγαν" θα γινόταν της κακομοίρας στη Γερμανία.
      Ακούγεται κυνικό αλλά έχουμε δώσει πολύ αίμα για να μείνει ελεύθερη η Ευρώπη. Και, πλέον, μάς σκοτώνουν για 120 €, για να κρατάμε τους Αφγανούς εδώ και να μην πηγαίνουν στη Γερμανία.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Προφήτης 20/05/2011 20:29:01

        Αγαπητέ Προφήτη, παλαιότερη πρότασή σου γιά κροκοδείλους στο Δέλτα του Εβρου, η μόνη σίγουρα αποτρεπτική επιλογή. Και αν είναι κροκόδειλοι του Νείλου, βοήθα Παναγιά μου!

  4. skopelosnews avatar
    skopelosnews 20/05/2011 13:11:35

    AΡΧΙΣΑΝ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ Πυροβόλησαν εναντίον 4 ελλήνων και 2 γερμανών φρουρών της Frontex - Παρολίγο διπλωματικό επεισόδιο - Εμπλοκή και τούρκων στρατιωτών - Υπόνοιες οτι οι σφαίρες που έπεσαν από την τουρκική πλευρά δεν ήταν μόνο από δουλέμπορο!Θερμό επεισόδιο πριν από λίγη ώρα στην περιοχή του Έβρου, όταν Τούρκοι δουλέμποροι άνοιξαν πυρ σε βάρος 4 αστυνομικών της συνοριακής Φύλαξης των παράνομων περασμάτων και 2 Γερμανών κομάντο του Frontex

  5. Απορία avatar
    Απορία 20/05/2011 13:14:11

    Γυναίκααααα που έβαλες την παραλλαγής μου;

  6. δημης avatar
    δημης 20/05/2011 13:15:58

    ΜΑΣ ΑΦΗΝΟΥΝΕ;;;;; ΔΥΧΤΥΧΩΣ....... ΟΧΙ !!!!
    ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΤΑ ΙΜΙΑ...
    -ΤΟΥΣ "ΝΑΥΑΡΧΟΥΣ"......
    -ΤΟΥΣ "ΥΠΟΥΡΓΟΥΣ".......
    ΚΑΙ ΤΟΥΣ "ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥΣ"....... ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΝΑ ΤΟΥΣ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΝ....

  7. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 20/05/2011 13:24:05

    Οι Τουρκαλαδες απαντησαν με ντουφεκίδι στη Θράκη στα σύνορα με τον Εύρο!

  8. enianos avatar
    enianos 20/05/2011 13:29:36

    Κανένας δεν αισθάνεται την Ελλάδα ως πατρίδα του πια ? Στον Εύρο τους πυροβολούν, τούρκοι φαντάροι ,λαθρέμποροι και αυτοί το βάζουν στα πόδια !Μάλλον θα έχουμε και άλλους εξευτελισμούς , οι τύποι έχουν πάρει εργολαβικά την ταπεινωσή μας !

    • Απορία avatar
      Απορία @ enianos 20/05/2011 13:41:37

      Η μόνη στοιχειωδώς σοβαρή πολιτική δύναμη σήμερα είναι η νέα-ΝΔ και αυτή χάριν του προέδρου της και ορισμένων από τους συνεργάτες του.

      Ίσως θα πρέπει να κάνουν κάποιον ισολογισμό ψήφων στο κόμμα. Τι κέρδη και τι ζημιές θα είχε εκλογικά η απομάκρυνση όλων των "βαριδιών" που κουβαλάει η ΝΔ από τις προηγούμενες κυβερνήσεις.

      Όσο περνάει ο καιρός και βυθιζόμαστε πιο πολύ στην κρίση αυτό το ισοζύγιο θα αρχίσει πλέον να γέρνει θετικά προς απομάκρυνσή τους. Ούτως ή άλλως σε περίπτωση κυβέρνησης ΝΔ αυτά τα "βαρίδια" θα είναι η νούμερο 1 αντιπολίτευση και όχι τα υπόλοιπα κόμματα.

      Άλλωστε οποιοσδήποτε κάνει μια βόλτα στο δρόμο βλέπει έκδηλα την αποστροφή του κόσμου προς αυτά τα άτομα. Αποστροφή που εγγίζει τα όρια της αποστροφής ακόμα και προς τον ΓΑΠ...

      • Αίθρα avatar
        Αίθρα @ Απορία 20/05/2011 14:22:11

        Έχετε πάρα πολύ δίκιο. Πάρα πολύ.

  9. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 20/05/2011 13:36:12

    Ενώστε τα όμοια:

    Έλληνες Αβλαβής διέλευση

    Τουρκική φρεγάτα Κανό

    Ελληνική Κυβέρνηση Γαλέρα

    Γιώργος Επιβλαβής διέλευση

  10. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 20/05/2011 13:42:32

    h++p://www.youtube.com/watch?v=o3HFKI4B670

  11. αργυρός avatar
    αργυρός 20/05/2011 15:02:25

    Οι Αρχηγοί μας επίσης θα κοιμούντε ύπνο βαθύ !!! Και απο τον Μπένυ τι να περιμένει κανείς !!!!!

  12. Νικηφηρος Φωκας avatar
    Νικηφηρος Φωκας 20/05/2011 16:42:08

    Καμμια φορα συμβαινουν και θαυματα ... ιδιαιτερως την ωρα που κοιμουνται στα ακριβα προαστεια οι (κατ'εξοχην αριστεροι) γραικυλοι αξιωματουχοι , αποκαμωμενοι απο την μασα και τα σφηνακια στα υποτιθεμενα 'ιν' μαγαζια .... τοτε ειναι που καποιοι ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ αγρυπνουν και στοχευουν εκει που πρεπει... μεχρι τωρα ΔΥΟ φορες παιχτηκε κορωνα/γραμματα και εκατσε στη λαθος πλευρα το νομισμα , ισως την τριτη (ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΕΡΗ) να κατσει στην σωστη ... ποιος ξερει ?

    Εκει να δειτε ξυπνημα που θα εχουν οι κοπριτες ! να μην ξερουν που να πρωτο-απαντησουν , στις κλησεις των αξιωματικων , στην ανησυχια του κωλοσογου τους για τα κεκτημενα , η στα ουρλιαχτα των αφεντικων τους (απο το εξωτερικο ντε ..) στα τηλεφωνα που θα χοροπηδανε !

    Οσο για τα τουρκαλβανα δεν θα ειναι η ωρα που 'θυμωσε ο αγας και εκοψε τα α@@δια του' αλλα μαλλον που ΘΥΜΩΣΕ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΑΙ ΕΚΟΨΕ ΚΕΦΑΛΙΑ...

  13. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 20/05/2011 17:27:22

    Κουίζ : ποιός έλληνας υπουργός ακούει στο όνομα Τούρκογλου ;

    • athamas avatar
      athamas @ παρατηρητής 20/05/2011 21:27:45

      Τούρκτσογλου είναι νομίζω ! Τώρα είναι beni zelon

  14. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 20/05/2011 17:53:50

    ΑΣ ΘΥΜΩΣΕΙ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΝΑ ΚΟΨΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΚΕΦΑΛΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ!

    ΠΕΙΡΑΙΑ ΑΚΟΥΣ???

    "Την πρωτοκαθεδρία του λιμανιού του Πειραιά ως πύλης-εισόδου των εμπορευμάτων στην Ευρώπη, επιδιώκει να ανατρέψει η Τουρκία, σε μια εξέλιξη που δεν αποκλείεται να συνδέεται με την αναθέρμανση των σχέσεων της Άγκυρας με το Πεκίνο. Την ίδια στιγμή, στη χώρα μας και παρά τη χρεοκοπία τους μαζί με τη χώρα, στον Πειραιά οι εργαζόμενοι «παίζουν ξύλο» με τους Κινέζους επενδυτές…

    Την περασμένη Κυριακή λοιπόν, έγιναν τα εγκαίνια έναρξης κατασκευής του νέου λιμανιού σε περιοχή πλησίον της Σμύρνης. Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν κυβερνητικοί αξιωματούχοι μεταξύ των οποίων κι ο υπουργός Μεταφορών, Χαμπίπ Σολούκ.

    Το έργο αποτελεί μέρος των προεκλογικών υποσχέσεων της κυβέρνησης Ερντογάν. Αίσθηση, εν μέρει, προκαλούν οι δηλώσεις των Τούρκων αξιωματούχων που ανέφεραν ότι το λιμάνι θα είναι κατά πολύ μεγαλύτερο του Πειραιά και θα χτιστεί ως εναλλακτικό αυτού. Επιπλέον τόνισαν ότι θέλουν να καταστήσουν το λιμάνι το βασικό σημείο εισόδου και εξόδου του εμπορίου της Ευρώπης με την Ασία, στο πλαίσιο δημιουργίας ενός νέου «δρόμου του μεταξιού». "

  15. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 20/05/2011 17:59:47

    EINAI ΤΕΧΝΗ ΝΑ ΛΕΣ............ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ

    EINAI ΤΕΧΝΗ ΝΑ ΛΕΣ............ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ

    Μια ωραία νεαρή κυρία ήταν στο αεροπλάνο από Ηνωμένες Πολιτείες προς Αθήνα δίπλα σε ένα ιερέα.
    - Πάτερ μου να σας ζητήσω μια χάρη; ρωτάει η κυρία.
    - Φυσικά κόρη μου, τι μπορώ να κάνω; απαντά ο αγαθός ιερέας.
    - Να σας πω, αγόρασα ένα πολύ ακριβό δώρο, δηλαδή ένα σούπερ ηλεκτρονικό πιστολάκι μαλλιών για τα γενέθλια της μητέρας μου που είναι πάνω από το όριο του τελωνείου και φοβάμαι ότι...θα μου το κατασχέσουν αν δεν πληρώσω το τέλος. Μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να το περάσετε από το τελωνείο για μένα; Κάτω από τα ράσα σας μήπως;

    - Θα ήθελα να σε βοηθήσω παιδί μου, αλλά πρέπει να σε προειδοποιήσω: δεν θα πω ψέμματα.
    - Μα πάτερ μου, κανείς δεν θα σας κάνει ερωτήσεις έτσι που έχετε αγαθό πρόσωπο και είστε και ιερέας.

    Προσγειώνονται λοιπόν, αποβιβάζονται και όταν φτάνουν στο τελωνείο η κοπέλα αφήνει τον ιερέα να περάσει πρώτος.

    Εκεί ρωτούν τον ιερέα:
    - Πάτερ έχετε τίποτα να δηλώσετε;
    - Από το κεφάλι μου μέχρι την μέση μου, δεν έχω τίποτα να δηλώσω, απαντά ο ιερέας.

    Ο τελωνειακός φυσικά βρήκε την απάντηση παράξενη και ξαναρωτά:
    - Και έχετε τίποτα να δηλώσετε από την μέση σας μέχρι το πάτωμα;
    - Ναι, έχω ένα θαυμάσιο εργαλείο σχεδιασμένο για χρήση μιας γυναίκας, αλλά το οποίο είναι έως τώρα αχρησιμοποίητο.

    Ξεσπώντας στα γέλια ο τελωνειακός λέει:
    - Περάστε πάτερ, ο επόμενος
    ........................................................................... .....................

    Ορισμένοι την ανοχή την νομίζουν αποδοχή ....άντε μην αρχίσουμε να χρησιμοποιούμε τα όργανά μας εντός και εκτός των συνόρων...

  16. brankaleon avatar
    brankaleon 20/05/2011 18:03:33

    news247.gr | Η επικαιρότητα στην Ελλάδα και τον κόσμο
    Μετανοείτε...



    Δημοσιεύτηκε: Μάϊος 20 2011 16:28 Ενημερώθηκε: Μάϊος 20 2011 16:48

    Άτυπος σύμβουλος του πρωθυπουργού Γιώργου Παπανδρέου επί οικονομικών θεμάτων είναι εδώ και δύο χρόνια ο Τούρκος πρώην υπουργός Οικονομικών Κεμάλ Ντερβίς, σύμφωνα με δημοσίευμα των New York Times.

    Σε αφιέρωμά τους για τον 62χρονο υποψήφιο για τη θέση του επικεφαλής του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου, μετά την παραίτηση του Ντομινίκ Στρος Καν, η εφημερίδα αναφέρει ως πολύ ενδιαφέρον στοιχείο τη στενή του σχέση με τον Έλληνα πρωθυπουργό.

    "Οι δύο άνδρες ήρθαν πιο κοντά το 2001 όταν ο κ. Ντερβίς ήταν υπουργός Οικονομικών και ο κ. Παπανδρέου υπουργός Εξωτερικών. Από τότε ο κ. Ντερβίς έχει προσφέρει συμβουλές με διάφορους τρόπους" αναφέρει το δημοσίευμα.

    Αναφέρεται επίσης ότι ο κ. Ντερβίς έχει συμμετάσχει στα συμπόσια που διοργανώνει ο Γ. Παπανδρέου σε ελληνικά νησιά και ανταλλάζει απόψεις με τον πρωθυπουργό για πολλά θέματα, μέσω τηλεφώνου. Είχαν επίσης κοινή παρουσία στο Ινστιτούτο Brookings στην Ουάσιγκτον.

    Κυβερνητικές πηγές στην Αθήνα δεν επιβεβαίωσαν, ούτε διέψευσαν το γεγονός ότι ο κ. Ντερβίς ήταν για δύο χρόνια άτυπος σύμβουλος του πρωθυπουργού. Πρόσθεσαν μάλιστα ότι είναι γνωστό ότι ο κ. Παπανδρέου έχει επικοινωνία με οικονομολόγους από όλο τον κόσμο.

    Το μυστικό που καίει την υποψηφιότητα Ντερβίς

    Ο Κεμάλ Ντερβίς νυν αντιπρόεδρος του ινστιτούτου Brookings, διετέλεσε υπουργός Οικονομικών της Τουρκίας από το 2001 έως το 2002. Του πιστώνεται η έξοδος της χώρας από την οικονομική κρίση, μέσω σκληρών μέτρων λιτότητας.

    Μιλά Γαλλικά, Αγγλικά και Γερμανικά και θεωρείται τεχνοκράτης, με τεράστια πείρα.

    Ωστόσο, σύμφωνα με τους New York Times έχει και αυτός ένα "ένοχο μυστικό" που μπορεί να αποτελέσει τροχοπέδη στις βλέψεις του για να αναλάβει τη διέυθυνση του ΔΝΤ.

    Πριν από χρόνια και ενώ υπηρετούσε στην Παγκόσμια Τράπεζα, έκανε δεσμό με υφιστάμενή του, η οποία τώρα δουλεύει στο Διεθνές Νομισματικό Ταμείο!

    Τη σχέση επιβεβαίωσε πρώην αξιωματούχος της Παγκόσμιας Τράπεζας, που εργαζόταν στον ίδιο όροφο με τον κ. Ντερβίς.

    Ο Κεμάλ Ντερβίς σε συνέντευξη τύπου την Τετάρτη αρνήθηκε να μιλήσει για την προσωπική του ζωή, ωστόσο, το σεξουαλικό σκάνδαλο του Στρος Καν, είναι πιθανό να αποδυναμώσουν την υποψηφιότητα Ντερβίς, αφού πλέον όλοι ψάχνουν τον "άμεμπτο" που θα τον αντικαταστήσει,

  17. Elxo avatar
    Elxo 21/05/2011 15:00:39

    Τον Ιούλιο θα φάμε τα μουστάκια μας
    και τον Αύγουστο μπελούγκα....