#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/09/2011 22:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θυσία ο ελληνικός λαός στους ολίγιστους της Ευρώπης

[caption id="attachment_122257" align="alignnone" width="600" caption="Θα μπορούσε να γίνει έτσι: θυσία ένας λαός και μια χώρα στον ... πρωϊνό καφέ"][/caption]

Η τηλεδιάσκεψη τέλειωσε, ο Γ. Παπανδρέου γοήτευσε και πάλι τους Ευρωπαίους ηγέτες, έσωσε για ακόμη μια φορά την Ελλάδα, θα μείνουμε στο ευρώ, δε θα χρεοκοπήσουμε. Η μεγάλη ηγεσία του ΠΑΣΟΚ έκανε και πάλι το θαύμα της και αξίζει να συνεχίσει την προσπάθεια να μας (απο)σώσει και στο μέλλον.

Μην ανησυχείτε, antinews διαβάζετε, απλά κάνουμε μια προβολή των επικοινωνιακών χαρακτηρισμών που θα χρησιμοποιούν από αύριο τα κυβερνητικά στελέχη και τα παπαγαλάκια της ενημέρωσης, όσα τους έμειναν τέλος πάντων, διότι τους έχουν πάρει χαμπάρι.

Αυτό που μένει από τη «συμφωνία» διά τηλεφώνου είναι ότι δε... μένει τίποτε. Πριν μερικές ώρες γράφαμε για τη μπλόφα των Ευρωπαίων που τόσες ημέρες είχαν λυσσάξει να μας βγάλουν από τη ζώνη του ευρώ. Ελληνικά και ξένα δημοσιεύματα ανέφεραν με λεπτομέρειες τον Αρμαγεδδώνα που θα έφερνε μια πιθανή χρεοκοπία. Ο κόσμος παρακολουθούσε παγωμένος τους ξένους να μας κρεμάνε. Και περίμενε την τηλεδιάσκεψη σαν ένα θρίλερ που θα έβγαζε είτε χρεοκοπία είτε σωτηρία.

Αυτό που προέκυψε από το... θρίλερ είναι αυτό που γράφαμε στο άρθρο με τίτλο «Συμφωνία εξόντωσης». Και είμαστε σίγουροι ότι δεν χρειαζόταν η τηλεδιάσκεψη, τα πάντα είχαν συμφωνηθεί από πριν. Δηλαδή, να στηθεί το σκηνικό του φόβου και να περάσουν τα σκληρά μέτρα χωρίς πολλές αντιδράσεις.

Να τηρήσουμε τις δεσμεύσεις της 21ης Ιουλίου, μας διέταξαν Μέρκελ και Σαρκοζί και σαν πιστό σκυλί ο πρωθυπουργός έσπευσε να δεσμευτεί για όλα και για ακόμη περισσότερα.

Δεν είναι τυχαίο ότι το πρώτο μέτρο ήταν ο διπλασιασμός του φόρου που θα πληρώσουμε οι περισσότεροι από τα 5 εκατ. των ιδιοκτητών ακινήτων. Και δεν είναι τυχαίο ότι επελέγη να δοθεί το σχέδιο για τον έκτακτο φόρο την ίδια σχεδόν ώρα με την τηλεδιάσκεψη. Όλοι αύριο θα ασχολούμαστε με ένα από τα πολλά που δεσμευτήκαμε να κάνουμε. Τα ακίνητα πουλάνε, αλλά είναι μόνο η αρχή της σκληρής πραγματικότητας που θα ζήσουμε όλοι.

Για παράδειγμα, σε non paper που διέρρευσε αργά το βράδυ από το υπουργείο Οικονομικών αναφέρεται ότι ο Βενιζέλος ενημέρωσε την κυβερνητική επιτροπή για εγκυκλίους του υπουργείου για την εργασιακή εφεδρεία, πλεονάζον προσωπικό και αναδιάρθρωση φορέων με την εξής επισήμανση. Οι υπουργοί θα στείλουν σχέδια σχετικών ΚΥΑ μέχρι τη Δευτέρα.

Επομένως από την άλλη εβδομάδα ξεκινά η μαζική αποχώρηση από το δημόσιο, επισπεύδεται η εργασιακή εφεδρεία και μπαίνουν στο... καμίνι 200.000 υπάλληλοι. Αρχικά ο ευρύτερος δημόσιος τομέας και οι δημοτικές εταιρείες των ΟΤΑ, όπως διαβεβαίωσε ο Η. Μόσιαλος.

Στις δεσμεύσεις Παπανδρέου είναι οι περικοπές μισθών και συντάξεων, κύριων επικουρικών ή αναπηρικών. Οσο για τους μισθούς, η εργασία 4 ημερών θα είναι το κόλπο που σκέφτονται για το δημόσιο τομέα, αρχής γενομένης από τον ΟΤΕ και έπειτα από τις άλλες ΔΕΚΟ.

Επιταχύνεται επίσης το κλείσιμο εταιρειών του δημοσίου. Στην Αγία Παρασκευή ήδη κλαίνε με μαύρο δάκρυ, ακολουθούν κι άλλοι φορείς.

Η χειρότερη δέσμευση, πάντως, είναι ότι ο πρωθυπουργός υποσχέθηκε ότι θα κάνει ότι άλλο χρειάζεται με βάση τη συμφωνία της 21ης Ιουλίου. Αυτό σημαίνει κι άλλα επιπλέον μέτρα για να βγει ο προϋπολογισμός του 2012.

Θα ηρεμήσουν, όμως, οι αγορές, είναι το ερώτημα; Μάλλον όχι αφού από αύριο κιόλας θα δείτε τα spreads στα ύψη καθώς όλοι πιστεύουν ότι είναι πιθανότερη η χρεοκοπία της Ελλάδας από τη σωτηρία της.

Συμπερασματικά, μια τρύπα στο νερό αλλά μέχρι να πιάσουμε τον πάτο θα μας έχουν βγάλει τον... πάτο.

Α.Ψ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 14/09/2011 22:56:37

    Εγώ πάντως το πήρα!!! Και έλεγα τόσες μέρες, “τι να τα κάνω αυτά τα 420 ευρώ που μου περισσεύουν” ;;;;
    Και προετοιμάζομαι για το καινούριο, αυτό που θα ρθει μεσω της ΔΕΗ. Και σκέφτομαι “να πάω να τα πληρώσω ή να περιμένω την χρεοκοπία μήπως και τα γλιτώσω”;;;;
    Α, κι ο μισθός και αυτόν τον μήνα μειώθηκε…..
    Και έμαθα πως στο Δημόσιο θα εφαρμόσουν την εργασιακή εφεδρεία….Για να κανουνε λεει οικονομια θα απολυσουνε κοσμο. Αλλα για να τους απολυσουνε θα προσλαβουνε συμβουλους (κοινως γνωστους και φιλους) για να δουνε ποιους θα απολυσουν! Και αυτους που θα προσλαβουν φυσικα θα τους πληρωσουν και οχι τιποτα ψιχουλα….Κοτζαμαν συμβουλοι ειναι! Και αυτα που δεν θα πληρωσουν σε αυτους που θα απολυσουν θα τα δωσουν σε αυτους που θα προσλαβουν! Μαλλον ειμαι αρκετα χαζος για να καταλαβω την οικονομια τους….Κατι παραπανω θα ξερουν αυτοι!
    Για να μην χαρακτηριστω ως πεσιμιστης εμαθα και ενα ευχαριστο νεο σημερα! Τα παιδια μου γυρισαν απο το σχολειο με ενα τεραστιο χαμογελο! “Μπαμπα δεν εχουμε ουτε βιβλια, ουτε δασκαλο” μου ειπαν. Ε, αφου ειναι τα παιδια μου χαρουμενα ειμαι και γω! Ας μην ειμαι και αχαριστος.
    Και σκεφτομαι με το φτωχο μου το μυαλο…..Αν ειχαμε ενα πολιτικο με α#####α οταν ξεκινησε αυτη η π#####α η κριση και ελεγε στους Ευρωπαιους και στην Τροικα : “Κουφαλες, δεν πληρωνω μια , αφηστε μας να χρεωκοπησουμε” δυο πραγματα θα μπορουσαν να ειχαν συμβει:
    1ον Κατα 95% να τρεχουν οι Ευρωπαιοι σαν τους παλαβους να βρουν μια λυση για την Ελλαδα για να μην τους συμπαρασυρουμε στην πτωση, καθως οπως αποδειχθηκε μεχρι σημερα κανεις δεν επιθυμει την εξοδο της χωρας μας απο το ευρω.
    2ον Κατα 5% να χρεωκοπησουμε απο την πρωτη στιγμη εχοντας αποφυγει αυτα τα δυο χρονια του ψυχοβγαλματος τα οποια οπως μας λενε πιθανοτατα οδηγουν και παλι στην χρεωκοπια!
    Υ.Γ. Γιατι αραγε τα σεναρια περι χρεωκοπιας φουντωνουν παντα οταν ανακοινωνονται νεα μετρα;;; Μηπως για να τα καταπιουμε ευκολοτερα;;;
    Υ.Γ. 2 Χαρτι για να τυπωσουν τα βιβλια δεν εχουν. Για να τυπωσουν τα ειδοποιητηρια της εκτακτης εισφορας που σκατα το βρηκανε;;;;


    αντιγραφή από τον φίλο Ασημώνη

    ΥΓ

    :-)

    αλλά όλα τα λεφτά είναι η η γελοιογραφία που έχει ανεβάσει από κάτω:

    Σαν του γέρους του Μάπετ Σόου μιλά ο γέρος με τον Αντρέα :

    -Κάναμε και μεις λάθη Αντρίκο μου .....ποιο νομίζεις ότι ήταν το μεγαλύτερο που έκανες εσύ;
    -Ένα βράδυ βαρέθηκα να πάω στο περίπτερο να αγοράσω καπότες.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Ο Ιθαγενής 14/09/2011 23:41:19

      Ε,όχι βρε Ιθαγενή..στιγμιαίο λάθος ήταν;

  2. Grigoris avatar
    Grigoris 14/09/2011 23:05:27

    Μεχρι ποτε ο ελληνικος λαος θα κανει υπομονη? Η απογνωση και η εξαθλιωση εχει τα ορια της!

    • ΣΠΥΡΟΣ avatar
      ΣΠΥΡΟΣ @ Grigoris 14/09/2011 23:40:53

      Έως ότου υπάρχουν οι 5 νταβατζήδες και δεν τους τραβούν το χαλί κάτω από τα πόδια.

  3. oxxx avatar
    oxxx 14/09/2011 23:20:54

    AUTOI VAZOUN METRA .EMAS MAS RWTISAN POU THA VROUME NA TA PLIROSOUME .GIANNHS KERNAEI GIANNHS PINEI .EDW ME DISKOLIA PERNAGAME TON MHNA MAS NA PLIRWSOUN OLOI AUTOI POU EXOUN KYVERNISEI OLA AUTA TA XRONIA THN D E H THN EFORIA OLA AUTA TA XARATSIA AS KANOUN KAI TIPOTA KALO GIA TON TOPO MIA FORA.

  4. xzetta avatar
    xzetta 14/09/2011 23:23:44

    εγω δεν βλέπω καμια αντίδραση απο τον λαο. και οι ξένοι απορούν: είσαστε τόσο αποβλακωμένοι απο το shock doctrine, μαστούρηδες ή συνένοχοι?

  5. tasos avatar
    tasos 14/09/2011 23:39:46

    Ειναι φανερο οτι ο λαος εχει ΠΟΛΥ ΛΙΠΟΣ ΑΚΟΜΑ.... γι αυτο ακριβως και δεν αντιδρα κανεις,και ουτε προκειτε....

    Οσο το τραπεζι εχει εστω φακες νεροβραστες με 2 φετες ψωμι,και μπορει ο ελληναρας να πινει τη καφεδαρα του το απογευματακι,δεν προκειτε να κουηθει κανεις και τιποτα....,μονο λογια,μεγαλο στομα,πισω απο τα πληκτρολογια ψευτομαγκιες ,ισως λιγο με τους αγανακτησμενους να ριξει καμια μουντζα στα ντουβαρια και το αλλο πρωι κανονικα στη δουλεια απο τις 7.30-15.30 για 700 ευρω....

    • drider avatar
      drider @ tasos 15/09/2011 00:01:08

      Ίσως δεν έχουμε συνειδητοποιήσει ότι γίναμε θυσία στους "ολίγιστους της Ελλάδας" τόσα χρόνια. Από την άλλη, βεβαίως και έχουμε τους πολιτικούς που μας αξίζουν, εφόσον σταματήσαμε να ασχολούμαστε με τα κοινά και να κοιτάμε μόνο τη βολή μας τόσα χρόνια τώρα...

      Ο υπόλοιπος κόσμος απορεί με την αδράνεια μας: γιατί δεν προχωράμε αποφασιστικά είτε στο δρόμο της "αρετής" που μας έχει υποδειχθεί είτε στο δρόμο της "φαντασίας" και της επανάστασης, αλλά απλώς καθόμαστε αποσβολωμένοι μπροστά στο σταυροδρόμι...

  6. Aris. A avatar
    Aris. A 14/09/2011 23:44:08

    Ολα έγιναν για να στηριχθεί ο Παπανδρέου που το Σαββατοκύριακο ήταν στα όρια της κατάρρευσης.

    Καλά οι ξένοι κάνουν την δουλειά τους.

    Αυτός;;;

    Δεν είναι κακό να δηλώσει αδυναμία χειρισμού της κατάστασης και να τα παρατήσει.

    Θα είναι δίκαιο για την χώρα να ψαχτεί μπας και βρει τον δρόμο της και ο ίδιος θα περισώσει ότι μπορεί από την υστεροφημία του.

    Δεν καταλαβαίνει ότι αυτά που του ζητάνε δεν γίνονται και δεν οδηγούν πουθενά;;

    Ούτε οι δίπλα του καταλαβαίνουν όλοι τόσο τυφλοί είναι;;

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Aris. A 14/09/2011 23:46:49

      Κι όμως, γίνονται, Άρη. Δες την απάθεια με την οποία ήδη φαίνεται να αντιμετωπίζουν τον διπλασιασμό του χαρατσιού των ακινήτων τα συνήθη υποζύγια...

    • ο ξένος avatar
      ο ξένος @ Aris. A 15/09/2011 00:01:07

      Φοβάμαι πως απλώς συνεχίζει να εκτελεί το αρχικό σχέδιο. Μας οδηγεί στη χρεοκοπία! Ξέρει πολύ καλά ότι τα μέτρα αυτά δεν πρόκειται να προχωρήσουν.

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Aris. A 15/09/2011 00:02:07

      Αρη Α, αυτός δεν θίγεται σε τίποτα. Εχει πολλά λεφτά και πολύ μίσος για τη χώρα .Ούτε θεωρεί ότι έχει αδυναμία χειρισμού, γιατί τοποθετήθηκε γι'αυτή τη δουλειά την οποία φέρει εις πέρας. Και το γουστάρει κιόλας!Οι δίπλα του τα ίδια σκ.....είναι. Επίσης , επειδή έχουνε τους πρασινόγυφτους που τους κοροιδέυουν παίζοντας με την τεμπελιά τους , τη βλακεία τους και με τα αντιδεξιά αντανακλαστικά τους,ξέρει πως δεν τον κουνάει τίποτα από την καρέκλα με την οποία έχει ψύχωση. Ομαλά αυτός δεν θα φύγει. Οσο για την υστεροφημία , αυτά αφορούν ανθρώπους με ήθος , αρχές και ψυχική ισορροπία. Θυμάσαι μήπως τον πατέρα του να φρόντισε γι'αυτή; Εχει άλλο οικογενειακό παρελθόν........

  7. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 14/09/2011 23:45:27

    Πες τα, χρυσόστομε, κι ας μας πληγώνει. ΑΥΤΗ είναι η αλήθεια, δυστυχώς. Τρανό παράδειγμα η αποδοχή του διπλάσιου (από το αρχικώς αναγγελθέν) χαρατσιού.

    Εγώ θέλω όμως να δω, κάποιος που π.χ. θα έχει ΗΔΗ πληρώσει το φετινό χαράτσι, ας πούμε της τάξεως των 900 ευρώ, και ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ την πληρωμή μείνει άνεργος (και άρα δεν θα δικαιούται καν τη μειωμένη τιμή), θα εξακολουθεί να αισθάνεται ήσυχος με τη συνείδησή του που δεν κατέβηκε στο δρόμο να τα σπάσει όλα όταν έπρεπε, παρά μόνο κοίταξε το προσωπικό (και... προσωρινό) του βόλεμα;

  8. Χαζούλης avatar
    Χαζούλης 14/09/2011 23:56:18

    Wage slavery...

    Δεν κουνιέται κανείς όσο πέφτουν τα φράγκα απ'έξω. Γι αυτό και τυπικά δεν πρόκειται να χρεοκοπήσουμε ποτέ.

    θα μας δίνουν τα φράγκα λίγα και σταθερά και θα μας "ρουφάνε" την πατρίδα με τον ίδιο ακριβώς αργό και σταθερό τρόπο. Δεν πρόκειται να κουνηθεί κανείς μας...

    Να δούμε βέβαια και τι θα κάνει ο Σαμαράς...

  9. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 15/09/2011 00:02:35

    H κρίση δεν έχει ακουμπήσει τους ΦΟΡΟΦΥΓΑΔΕΣ και τα πράσινα λαμόγια των ΔΕΚΟ!!!Άρα κανένα πρόβλημα,αράξτε στους καναπέδες!!!Οι θυρίδες των τραπεζών να είναι καλά!!!

  10. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 15/09/2011 00:08:18

    δεν πληρωνουμε καμια εκτακτη εισφορα .το ειπαμε ετσι ιθαγενη? οσο για το χαρατσι της δεη εκει να δειτε μπαχαλο που εχει να γινει. υπαρχουν ιδιοκτητες ακινητων που ο λογαριασμος της δεη ειναι σε αλλο ονομα. ειτε στον πατερα ειτε στο παπου. χαμος θα γινει.

  11. drider avatar
    drider 15/09/2011 00:10:00

    Τσ, τσ μικρή πίστη στις ικανότητες του έχετε!

    Εκλογές θα δούμε το 2013 όχι νωρίτερα, όσο και να λέει δικαίως ο συριζα ότι η κυβέρνηση έχει χάσει τη νομιμοποίηση της και όσο και να φωνάζει ο Nigel Farage στο ευρωκοινοβούλιο:

    h**p://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=pry5iL4TIa8

  12. troikanos avatar
    troikanos 15/09/2011 00:16:27

    άντε του σταυρού πέρασε, σταύρωση δεν είδαμε, σαν τους χειλιαστές έχετε καταντήσει. Ευτυχώς που υπάρχουν οι φίλοι της Ελλάδος αλιώς ούτε αναρτήσεις (έστω και αυτές) δεν θα μπορούσατε να κάνετε. Εδώ σκοτώσατε τον καποδίστρια την τρόικα θα μπορούσατε να εκτιμήσετε;; «ένα έθνος αχάριστο»

  13. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 15/09/2011 00:25:56

    Βλέπεις να μην προχωρούν; Μια χαρά προχωρούν, αν κρίνω από τις αφασικές αντιδράσεις. Απλώς δεν "βγαίνουν".

  14. letta avatar
    letta 15/09/2011 00:47:05

    ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ. ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ. ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΝ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ. ΕΜΕΙΣ ΕΙΤΕ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΕΙΤΕ ΟΧΙ ΧΡΕΩΚΟΠΗΜΕΝΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ. ΑΛΛΑ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΤΟ ΤΟΜΑΡΙ ΜΙΑ ΩΡΑ ΝΩΡΙΤΕΡΑ. ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΕΞΕΙ ΤΟΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟ. ΚΑΙ Η ΛΕΣΒΙΑ Η ΜΕΡΚΕΛ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΞΕΣΗΚΩΘΕΙ ΑΚΟΜΑ, ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΗΣ ΔΩΣΟΥΝ ΚΑΛΟ ΜΑΘΗΜΑ.

  15. Θετταλός avatar
    Θετταλός 15/09/2011 01:06:03

    http://taxalia.blogspot.com/2011/09/blog-post_7484.html

  16. akisenv avatar
    akisenv 15/09/2011 02:40:10

    Χρεωκοπια μιας χωρας δεν ειναι μονο η αδυναμια να πληρωσει τις υποχρεωσεις της. Χρεωκοπια μιας χωρας ειναι να μην ελεγχει την μοιρα της, να μην οριζει το εδαφος και τις πλουτοπαραγωγικες πηγες της, να μην εχει καμια κυριοτητα και ελεγχο στους φυσικους της πορους.
    Για παραδειγμα αν ο καποιος προκειμενου να πληρωσει απαξ το συνολο των υποχρεωσεων του, πουλησει το σπιτι του ( η δεχθει να του το κατασχεσουν προς εξυπηρετηση μιας - δυο καθυστερημενων δοσεων), κλεισει την επιχειρηση του (εμπορικη, παραγωγικη, υπηρεσιων κλπ), για να μην εχει λειτουργικα εξοδα, σταματησει να καταναλωνει καθε καταναλωτικο αγαθο περαν νερου και τροφης (περιορισμενα και αυτα..) και καταφερει με τον τροπο αυτο να μηδενισει τις οφειλες αλλα και να μην εχει πλεον τιποτε απολυτως κανενα περιουσιακο στοιχειο, καμια εργασια (γιατι δημιουργει υποχρεωσεις) τι ακριβως θεωρειται; Δεν ειναι χρεοκωπημενος; Ειναι ποτε δυνατον να ανακαμψει; Αν εχει πουλησει καθε περιουσιακο του στοιχειο και εχει ρευστοποιησει και διαθεσει οτιδηποτε ειχε στην κατοχη του ακομη και τα εργαλεια της δουλειας για να καλυψει τις υποχρεωσεις του, θα μπορεσει ποτε να ξαναδημιουργησει το παραμικρο; Δεν θα ειναι πλεον και με τον φοβο που θα εχει, εξαρτωμενος πληρως απο την βοηθεια τριτων; ειναι ποτε δυνατον να ανακτησει μερος η ολοκληρο απο οτι κατειχε πριν;
    Θελω να πω, πως αν ο καθενας μας εκανε οτι υποχρεωνουν να κανει η πατριδα μας, οι δυναστες δανειστες μας και τα ενχωρια τσιρακια τους που ετσι και αλλιως ειναι κατ' επιλογην απατριδες η τουλαχιστον θρεφουν βαθυ μισος για τον λαο και την πατριδα μας, την επομενη στιγμη θα βρισκονταν αστεγος, φοβισμενος και κατεστραμενος ηθικα και οικονομικα, πληρως εξαρτωμενος απο την ελεημοσυνη αλλων.
    Διαβαζω αρκετους εδω να υποστηριζουν την ιδιωτικοποιηση και την πωληση δημοσιων αγαθων, υπηρεσιων και πορων. Υποστηριζουν την υπαναχωρηση του κρατους απο τις υποχρεωσεις του εναντι του συνολου σε κοινωνικα αγαθα και υπηρεσιες. Αληθεια ετσι φανταζονται και λειτουργουν στην καθημερινοτητα τους; Στους γονεις τα παιδια τους συνεργατες και τους συναδελφους τους;
    Δηλαδη αν οι γονεις τους δεν μπορουν να καλυψουν με την πενιχρη τους συνταξη τις αναγκες τους συμφωνουν να πουλησουν το σπιτι τους;
    Αν τα παιδια τους επιθυμουν να σπουδασουν, τους το απαγορευουν διοτι δεν διαθετουν τα χρηματα την δεδομενη στιγμη;
    Αν ενας συνεργατης η συναδελφος βρεθει σε μια εκτακτη αναγκη και δεν μπορει να ανταποκριθει στις υποχρεωσεις του, τον απομακρυνουν η παυουν την συνεργασια μαζι του, ανεξαρτητα απο την αναγκη που εκεινος βρεθηκε, η το καλως εχει της μεχρι προσφατης συνεργασιας τους;
    Αν λειτουργουν ετσι και στην καθημερινοτητα τους, οσοι μιλουν και συμφωνουν για την αναγκαιοτητα να χαθει ο ρολος και η κυριοτητα του κρατους επι ολων εκεινων που οριζει η προσφερει με μονο κριτηριο την σχεση κοστος - οφελος και μαλιστα με το αυστηρο οικονομικο περιεχομενο του ορου (κοστος - οφελος), τοτε ειλικρινα απορω πως ανεχονται να ζουν μαζι με αλλους.
    Δεν ειναι ουτε το κρατος ουτε η πατριδα ουτε οι πολιτες που χρεωκοπησαν, ειναι ενα συστημα που λεηλατησε και ωφεληθηκε και απο το κρατος και απο την πατριδα και απο τους πολιτες, πολιτικο- οικονομικο - δικαστικο, το οποιο λειτουργησε και λειτουργει ως κοτσαμπασης. Αυτο χρεωκοπησε και αυτο προσπαθει για αλλη μια φορα να διασωθει και να ωφεληθει εναντι ολων των αλλων με γνωμονα το συμφερον του και μονο.

    • Απορία avatar
      Απορία @ akisenv 15/09/2011 02:43:43

      +100000

  17. Ταραχή avatar
    Ταραχή 15/09/2011 04:10:08

    Μπράβο ρε taso έτσι είναι όπως τα περιγράφεις.

  18. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 15/09/2011 07:25:08

    ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ,

    1.-ΓΙΑΤΙ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΔΑΝΕΙΣΤΕΣ ΜΑΣ,ΟΤΑΝ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΑΚΟΜΗ
    ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΠΡΟΣΕΛΑΒΕ 24.000 ΠΡΑΣΙΝΟΦΑΙΟΥΣ,ΔΑΝΕΙΖΟΜΕΝΟ...

    2.-ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΧΩΝΟΥΝ ΤΟΣΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ,ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΩΜΕΝΟ
    ΟΤΙ Η ΤΡΟΙΚΑ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΑ ΛΗΞΙΠΡΟΘΕΣΜΑ ΧΡΕΗ ΜΑΣ,ΓΙΑ
    ΝΑ ΜΗ ΒΟΥΛΙΑΞΕΙ Η ΕΥΡΩΠΗ ΑΠΟ ΤΑ ΤΟΞΙΚΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΟΜΟΛΟΓΑ.

    3.-ΓΙΑΤΙ Η ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ,ΕΝΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΚΡΕΜΙΣΕΙ ΑΥΤΟΣΤΙΓΜΕΙ
    ΤΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ,ΣΚΙΑΜΑΧΕΙ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝΤΑ ΘΕΜΑΤΑ??

  19. avanti avatar
    avanti 15/09/2011 11:43:41

    Ο Παπανδρέου ανενόχλητος καβάλα στο άλογό του συνεχίζει την ισοπέδωση των Ελλήνων πολιτών και της χώρας μέχρι τελικής τους εξόντωσης. Το ερώτημα είναι η αξιωματική αντιπολίτευση τι ακριβώς κάνει, ή τι περιμένει για να αντιδράσει. Τελικά μήπως επαληθευτεί η προφητεία της Παπαρήγα ότι δηλαδή ετοιμάζονται για συγκυβέρνηση? Αν είναι έτσι να το πούνε στον λαό τι περιμένουν, μεγάλα παιδιά είμαστε θα δείξουμε κατανόηση!!!!