#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/09/2011 21:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θυμηδία προκαλεί η δημοσίευση της λίστας μεγαλοοφειλετών



Αξιοπρόσεκτη, πράγματι η κίνηση του υπουργείου Οικονομικών να ανακοινώσει τα ονόματα των μεγαλοοφειλετών του Δημοσίου που χρωστούν καμιά 30αριά δισ. ευρώ. Δεν είναι κακό να ξέρει ο κόσμος ποιοι είναι οι μπαταχτσήδες σ' αυτό τον τόπο.

Ωστόσο, για ακόμη μια φορά επιλέγεται μια καθαρά επικοινωνιακή τακτική από την πλευρά της κυβέρνησης. Μία ημέρα προτού ξεκινήσει η ΔΕΘ, οι μεγάλες κινητοποιήσεις στη Θεσσαλονίκη και προτού πάει ο πρωθυπουργός που δεν έχει να πει τίποτε στον κόσμο, αποφασίζεται να δοθεί η τεράστια λίστα με τα 6.000 ονόματα. Ετσι για να έχουμε να πορευόμαστε, να κάνουμε κριτική και κουτσομπολεύουμε ποιοι χρωστούν τόσα και ποια περισσότερα την ίδια στιγμή που το μεγάλο διακύβευμα είναι αν η Ελλάδα αύριο θα είναι στο ευρώ ή όχι.

Ενώ δηλαδή σε όλη την Ευρώπη οι πιέσεις για αποβολή της Ελλάδας από την ευρωζώνη είναι πλέον έντονες και το σενάριο περισσότερο πιθανό από ποτέ, βγαίνει μια λίστα που έτσι κι αλλιώς μόνο για κους κους είναι παρά για καμιά σοβαρότερη δουλειά. Και εξηγούμαστε γιατί δεν έχει αποτέλεσμα όλη αυτή η επιχείρηση του κ. Βενιζέλου.

Μπορούν να μας απαντήσουν αν από όλους αυτούς τους μεγαλοοφειλέτες θα εισπράξουν καθόλου χρήματα; Θα γεμίσουν τα ταμεία από λεφτά όσων χρωστούν ώστε να γλιτώσουν τις περικοπές οι υπόλοιποι; Πολύ αμφιβάλλουμε.

Αν κάτσει κάποιος και διαβάσει μόνο τις δύο πρώτες σελίδες της λίστας θα διαπιστώσει δύο πράγματα:

Κατ' αρχάς τις διαχρονικές ευθύνες όλων των κυβερνήσεων των τελευταίων ετών που άφησαν εταιρείες και συγκεκριμένα πρόσωπα να αλωνίζουν στην Ελλάδα. Να χτίζουν εταιρείες, να βγάζουν τεράστια κέρδη, να κάνουν περιουσίες αλλά να χρωστούν και δισ. στο κράτος, Κανείς δεν έχει πάει φυλακή με ευθύνη των πολιτικών και κανείς δεν πρόκειται να πληρώσει. Σιγά μη φοβηθεί το διασυρμό ο κάθε επιχειρηματίας που τόσα χρόνια έκανε την πάπια με τα χρέη του προς το Δημόσιο. Μόνο άμα ήταν κανένας κακομοίρης που χρωστά 2-3 χιλιάδες ευρώ στην εφορία θα τον πήγαιναν χειροπόδαρα στον Κορυδαλλό. Γνωστά όλα αυτά, τα ξέρει και η κυβέρνηση που τώρα κόπτεται για τη διαφάνεια.

Και δεύτερον: Τα ίδια των ονόματα των μεγαλοοφειλετών προκαλούν θυμηδία.

Ο ΟΣΕ, χρωστά 1,2 δισ. Θα τα πληρώσει ποτέ ή θα χαριστούν για να έλθει ο Ρώσος, ο Γερμανός ή ο Γάλλος επενδυτής να αγοράσει την εταιρεία καθαρή;

Χρωστά 146 εκατ. το Νεώριο Σύρου. Τα αναζήτησε κανείς από τους ιδιοκτήτες, ομοίως και ο ΟΑΣΑ, τα λεωφορεία δηλαδή που χρωστούν 163 εκατ. ευρώ.

Άλλα ευτράπελα: Το ποσό των 158 εκατ. ευρώ χρωστά η υπό εκκαθάριση Τράπεζα Κρήτης. Μήπως να τα ζητήσουν από τον Κοσκωτά;

Η περίφημη Γραμμή, η εταιρεία του Κοσκωτά που έβγαζε εφημερίδες στο πολυτελές κτίριο στα Μεσόγεια, χρωστά 78 εκατ. ευρώ. Γιατί δεν πήρε άραγε και τα χρέη ο διάδοχος του Κοσκωτά στα Μέσα Ενημέρωσης, ήτοι οι αγοραστές της Καθημερινής;

Η Εγνατία Ασφαλιστική χρωστά 132 εκατ. ευρώ αλλά έχει βαρέσει λουκέτο εδώ και χρόνια. Από θα πάρει το κράτος τα χρωστούμενα;

Η ΑΕΚ, ομάδα που παίζει στη Σούπερ Λίγκα, κάνει κάθε χρόνο μεταγραφές και πουλάει παίκτες εκατομμυρίων ευρώ χρωστά 103 εκατ. ευρώ Εχει γίνει κάτι; Αλλα 68 εκατ. χρωστά ο ΠΑΟΚ αλλά δεν έγινε και τίποτε. Ο Ζαγοράκης την πήρε καθαρή την ομάδα, ο Μπατατούδης κυκλοφορεί ελεύθερος και η ομάδα χτυπά πρωτάθλημα.

Άλλο ευτράπελο. Θυμάστε τον Μιχάλη Ανδρουλιδάκη που πρόσφατα αγόρασε από τον Ψυχάρη την αθλητική Εξέδρα και ετοιμάζεται να εκδώσει και Σαββατιάτικη. Είναι ο ίδιος που έφτιαξε το Νιου Τσάνελ το οποίο χρωστά 38 εκατ. ευρώ στο κράτος. Άλλη εταιρεία του Ανδρουλιδάκη, η Clever, χρωστά 44 εκατ. αλλά ο εκδότης συνεχίζει ακάθεκτος τις δραστηριότητές του.

Στα 37 εκατ. τα χρέη της Ασπίς του Ψωμιάδη που είναι στη φυλακή για άλλους λόγους ενώ εταιρείες ανύπαρκτες για χρόνια εμφανίζονται να χρωστάνε. Για παράδειγμα το Μινιόν με χρέη 22,32 εκατ ευρώ και η Πειραϊκή Πατραϊκή με οφειλές 20,6 εκατ ευρώ.

Είναι μεγάλος ο αριθμός των εταιρειών που δεν υπάρχουν και που δεν πρόκειται ποτέ να εισπραχθεί ούτε ευρώ. Όμως, το υπουργείο αν και γνωρίζει τι συμβαίνει έφτιαξε μια τεράστια λίστα που στην ουσία δεν έχει κανένα μα κανένα αποτέλεσμα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. manos avatar
    manos 08/09/2011 21:17:31

    Καλύτερα να μην την βγάζανε την λίστα. Τώρα είναι που ξεφτιλιστήκανε τελείως.
    Αλλά όσον αφορά στην Τράπεζα Κρήτης δεν χρειάζεται να πάνε στον Κοσκωτά.
    Μήπως θυμάστε ποιά τράπεζα απορρόφησε την Κρήτης?
    Σε μια εξαγορά υποτίθεται ότι παίρνεις και τις υποχρεώσεις και τις απαιτήσεις.
    Ας πλερώσει λοιπόν. Τόσα θα πάρει από την εξαγορά του από τα παιδιά με τα σεντόνια.

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 08/09/2011 21:17:35

    ...Είναι μεγάλος ο αριθμός των εταιρειών που δεν υπάρχουν ...
    Δάτς όλ.

  3. Orestios avatar
    Orestios 08/09/2011 21:26:08

    Εξαπατούν το κοσμάκη με αχρείους τρόπους
    Εταιρίες ανύπακτες χρωστούν

  4. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 08/09/2011 21:27:29

    Δεν κατάλαβα .Δεν μπορεί να εισπράξει από τον ΟΣΕ Α.Ε 1,26 Δις;
    Kαι γιατί όλες οι άλλες ΔΕΚΟ έχουν εξωφλήσει;
    Kαι από πότε εξαιρούνται οι Α.Ε που συμμετέχει το δημόσιο από τους νόμους;
    Μήπως έχουν πάρει το ok από την τρόικα ή θα τους πάρει και θα τους σηκώσει;
    Επειδή μόνο από την οφειλή του ΟΣΕ καλύπτεται άμεσα η υστέρηση των εσόδων που ζήτησε η τρόικα να καλυφθεί και επειδή από την λίστα που πρόλαβα να δω υπαρχουν πάρα πολλά ποσά που είναι απόλυτα εύκολο να εισπραχθούν άμεσα ,όπως από τον κύριο που αναφέρατε παραπάνω ,που πρέπει η να πληρώσει ή να εισπράξει 10ετή φυλάκιση, προτείνω.
    Πρώτα απ όλα σε όλους εσάς τους δημόσιους υπάλληλους που θα σας πετσοκόψουν γιατί δεν μπορούν να βρουν τους φίλους τους για να εισπράξουν τις οφειλές να μελετήσετε καλά των κατάλογο των οφειλετών και όπου αντιληφθείτε γνωστούς σας οφειλέτες να ενημερώσετε άμεσα τον κ.Υπουργό και τους ελεγκτές της τρόικα και να είστε σίγουροι ότι θα καλυφθούν από τις εισπράξεις και τα 30 δις ομολόγων που λήγουν το 2012 χωρις πρόσθετα μέτρα.
    Φυσικά θα ενημερώσετε και το φιλόξενο ΑΝΤΙNEWS για παρκολουθούμε ΔΗΜΟΣΙΩΣ την εξέλιξη των υποθέσεων.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 08/09/2011 21:37:03

      Ο ΟΣΕ θα πληρώσει αυτά που χρωστάει, όταν τα πληρώσει και η πάλαι ποτέ Ολυμπιακή.
      'Οταν δηλαδή εγώ πάρω το ...νόμπελ φυσικής!
      Περίμενε και θα δεις.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Strange Attractor 08/09/2011 21:54:29

        Φίλε Strange αν προσθέσουμε από τη λίστα πχ πόσα χρωστάνε οι ΠΑΕ και οι ΚΑΕ ΄και κάνουμε μια αντιπαραβολή πόσα παίρνουν (και κοπούν) οι επιχορηγήσεις κρατικές διαφημίσεις και χορηγίες από τον κορβανά παίρνουν θα είχαμε ένα δις € + στο ταμείο.
        (βέβαια για να τσιγκλίσω ορισμένους φταίνε οι ΔΥ υπάλληλοι και όχι κρατικοσυντηρούμενες φανέλες)

        Για τον ΟΣΕ πχ είδες την πρόταση των Γερμανών για την Πελοπόννησο; Αν τα ακίνητα του ΟΣΕ τα είχε μια εταιρεία real θα είχες πάνω από όσα χρωστάει...το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχουν ευκαιρίες για εξυπηρετήσεις. (Ακόμα και Υπηρεσίες του Δημοσίου να στεγάζονταν για να μην πλήρωναν ενοίκια θα ρεφάραμε.)

        Πάντα υπάρχει κάποια λύση θέληση και βούληση δεν υπάρχει.

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 08/09/2011 21:32:12

    Πέρα από το γελοίο της λίστας υπάρχει η γελοιότητα των πολιτικών οι οποίοι ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΛΥΣΕΙΣ

    πχ

    ΑΕΚ & ΠΑΟΚ που χρωστάνε δεν χρηματοδοτούνται από ΟΠΑΠ και λοιπά κρατικά ιδρύματα;
    Η ΑΣΠΙΣ χρωστά αλλά η περιουσία του Ψωμιάδη είναι ΟΚ;
    Το ΜΙΝΙΟΝ χρωστά αλλά δεν μπορεί να γίνει γραφεία για να μην πληρώνει πχ σε όλη την Ερμού και στα μισά Εξάρχεια το Υπουργείο Πολιτισμού ενοίκια;
    Το ίδιο για Τράπεζα Κρήτης ή ΓΡΑΜΜΗ κάποιοι τα αγόρασαν...αλλά είναι ωραίο να λοιδορείς το Κράτος όταν κάνεις δουλειές με το Κράτος...
    Το βίο που διάγουν όλοι οι οφειλέτες έχει ελεγχθεί ή οι βίλες τα ΙΧ και τα € είναι σε συζύγους και τέκνα;

    Πέρα ότι ορισμένοι πολιτικοί λοιπόν έχουν αφήσει την υπόθεση να διογκωθεί τόσα χρόνια ακόμα και σήμερα υπάρχουν λύσεις αλλά σπάνε αυγά από το αυγοτάραχο των επωνύμων και των πολιτικών τους φίλων.

  6. Κρης avatar
    Κρης 08/09/2011 21:39:59

    !!!!!!
    το ποσό ειναι το τελικό ( Κεφ + τόκοι )
    ΕΝΩΣΗ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΣΥΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ 5.131.279,94
    ΕΝΩΣΗ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΣΥΝ/ΣΜΩΝ ΕΔΕΣΣΑΣ-ΣΚΥΔΡΑΣ 1.871.772,76
    ΕΝΩΣΗ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΜΩΝ ΑΤΤΙΚΗΣ 25.388.575,30
    ΕΝΩΣΗ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΜΩΝ ΕΒΡΟΥ 894.488,85
    ΕΝΩΣΗ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΜΩΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 16.350.202,40
    ΕΝΩΣΗ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΜΩΝ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 8.463.733,79
    ΕΝΩΣΗ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΜΩΝ ΚΟΖΑΝΗΣ ΣΕΡΒΙΩΝ 4.970.714,28
    ΕΝΩΣΗ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΜΩΝ ΚΥΔΩΝΙΑΣ ΚΙΣΑΜΟΥ 5.671.235,72
    ΕΝΩΣΗ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΜΩΝ ΝΟΜΟΥ ΣΕΡΡΩΝ 4.059.927,30
    ΕΝΩΣΗ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΜΩΝ ΠΑΓΓΑΙΟΥ 451.852,49
    ΕΝΩΣΗ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΜΩΝ ΦΑΡΣΑΛΩΝ 856.992,24
    ΕΝΩΣΗ ΓΕΩΡΓ ΣΥΝ/ΣΜΩΝ ΛΑΓΚΑΔΑ 1.277.439,29
    ΕΝΩΣΗ ΓΕΩΡΓΙΚΩΝ ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΜΩΝ ΜΑΛΕΜΕ 825.297,32
    ΕΝΩΣΗ ΓΕΩΡΓΙΚΩΝ ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΜΩΝ ΧΑΝΙΩΝ 3.221.578,00

    • Κρης avatar
      Κρης @ Κρης 08/09/2011 21:42:05

      Λάθος, ειναι μονο το κεφαλαιο
      τα σωστα
      ΕΝΩΣΗ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΣΥΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ 9.857.495,13
      ΕΝΩΣΗ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΣΥΝ/ΣΜΩΝ ΕΔΕΣΣΑΣ-ΣΚΥΔΡΑΣ 2.970.639,86
      ΕΝΩΣΗ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΜΩΝ ΑΤΤΙΚΗΣ 47.616.781,74
      ΕΝΩΣΗ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΜΩΝ ΕΒΡΟΥ 1.027.201,20
      ΕΝΩΣΗ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΜΩΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 24.790.104,26
      ΕΝΩΣΗ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΜΩΝ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 13.332.518,47
      ΕΝΩΣΗ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΜΩΝ ΚΟΖΑΝΗΣ ΣΕΡΒΙΩΝ 6.395.562,84
      ΕΝΩΣΗ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΜΩΝ ΚΥΔΩΝΙΑΣ ΚΙΣΑΜΟΥ 8.226.848,11
      ΕΝΩΣΗ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΜΩΝ ΝΟΜΟΥ ΣΕΡΡΩΝ 4.937.741,25
      ΕΝΩΣΗ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΜΩΝ ΠΑΓΓΑΙΟΥ 680.260,30
      ΕΝΩΣΗ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΜΩΝ ΦΑΡΣΑΛΩΝ 1.546.074,21
      ΕΝΩΣΗ ΓΕΩΡΓ ΣΥΝ/ΣΜΩΝ ΛΑΓΚΑΔΑ 1.883.487,40
      ΕΝΩΣΗ ΓΕΩΡΓΙΚΩΝ ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΜΩΝ ΜΑΛΕΜΕ 1.599.335,34
      ΕΝΩΣΗ ΓΕΩΡΓΙΚΩΝ ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΜΩΝ ΧΑΝΙΩΝ 5.298.588,70

  7. Κρης avatar
    Κρης 08/09/2011 21:50:55

    Σε Εξελ ταξινομημενο και Αλφαβητικά και οπως το εδωσε το Υπουργειο
    ( μου αρεσει που ονομασαν το εξελ ''kerdoskopika-np'' )

    h**p://www.mediafire.com/?bf9s1abvj5bwjhx

  8. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 08/09/2011 22:03:39

    ΚΑΤΑΝΟΩ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΤΟΥ ΓΑΠ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΔΕΘ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ "ΚΑΤΙ" ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΑΞΗ ΤΗΣ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ Η ΛΙΣΤΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ.
    ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΟΦΕΙΛΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΙΔΙΩΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΠΟΣΟΣ ΛΑΪΚΙΣΜΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ...!!!

    • ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
      ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ @ ΜΑΝΙΑ 08/09/2011 22:17:55

      Οι οφειλές του δημοσίου προς τρίτους είναι 7 δις και δεν έχουν καμιά σχέση με τη λίστα γιατί όσοι είναι στη λίστα δεν μπορού να κάνουν δοσοληψίες με το Δημόσιο, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΟΤΗΤΑ.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 08/09/2011 22:22:36

        Το μεγαλύτερο παραμύθι, κάνεις μια ρύθμιση πληρώνεις τη μια δόση και τσιμπάς την επιχορήγηση...

        Αν εφαρμοζόταν το δημόσιο λογιστικό ΝΑΙ θα ήταν όπως λες...

        • ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
          ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ @ Ο Ιθαγενής 08/09/2011 22:36:20

          Αν δεις την ανακοίνωση πρόκειται για οφειλές που ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗ γι αυτό είναι και στη λίστα.

      • ΜΑΝΙΑ avatar
        ΜΑΝΙΑ @ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 08/09/2011 22:44:43

        ΠΟΛΥ ΑΜΦΙΒΑΛΩ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΙΣ ΟΦΕΙΛΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ.
        ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΑΡΕΔΕΙΓΜΑΤΑ πχ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ ΠΟΥ ΕΦΤΑΣΑΝ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΕΝΗΜΕΡΟΤΗΤΑ ΟΠΩΣ ΛΕΣ, ΕΝΩ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΟΥΣ ΧΡΩΣΤΟΥΣΕ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΦΕΙΛΕΣ ΤΟΥΣ.
        ΑΣ ΤΟΛΜΗΣΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΠΡΩΤΑ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΥΜΨΗΦΙΣΜΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ...
        ΑΛΛΩΣΤΕ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΕ ΟΦΕΙΛΕΤΕΣ ΤΗΣ ΛΙΣΤΑΣ...

        • ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
          ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ @ ΜΑΝΙΑ 08/09/2011 22:55:53

          Αγαπητή εδώ μιλάμε για οφειλές ληξιπρόθεσμες συγκεκριμένες.Για τις οφειλές δημοσίου προς σωστές επιχειρήσεις είναι άλλη κουβέντα μεγάλη.
          Τα 7 δις περίπου είναι από επίσημες ανακοινώσεις και πάλι δεν έχουν σχέση με τις εταιρείες της λίστας.
          Όταν δοθεί και η λίστα των φυσικών προσώπων που προφανώς μαγειρεύεται θα φανεί καλύτερα το μέγεθος της ολιγωρίας στην είσπραξη οφειλών που εσύ και όλοι εμείς αναλαμβάνουμε να καλύψουμε με τις περικοπες και τους νέους φόρους που μας επιβάλλουν.
          Η λίστα δε είχε και αποτέλεσμα γιατί ήδη πολλοί τρέχουν να διακανονίσουν για ευνόητους λόγους.
          Και φυσικά δεν θα μάθουμε ποιοί είναι.

          • ΜΑΝΙΑ avatar
            ΜΑΝΙΑ @ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 08/09/2011 23:05:39

            ΑΓΑΠΗΤΕ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑ,
            ΕΠΙΜΕΝΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΣΩΣΤΕΣ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΙΣ ΟΔΗΓΗΣΕ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ.
            ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗΣ ΜΟΥ.
            ΑΝ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΛΙΣΤΑ ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΝ/ΣΜΟΥΣ ΟΠΟΥ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ, ΤΟΝ ΟΣΕ ΟΠΟΥ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΔΙΑΓΡΑΨΟΥΝ ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΞΕΠΟΥΛΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΦΑΛΙΡΙΣΕΙ... ΤΙ ΜΕΝΕΙ;
            ΠΟΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΘΑ ΕΙΣΠΡΑΧΘΟΥΝ; ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΤΟΧΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΑΪΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΦΥΛΑΚΗ! ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ "ΚΕΡΔΟΣ";

  9. The Saint avatar
    The Saint 08/09/2011 22:48:53

    Μάλιστα... με πρόχειρη σούμα δλδ κοντά 120.000.000.000€ χρωστούν οι ανωτέρω αγροτικοί συνεταιρισμοί... Μάλιστα...
    Μήπως μπορούμε να έχουμε και τη χρονική διάρκεια των οφειλών αυτών, έτσι γιά να θέσουμε και το επόμενο ερώτημα, που λέει γιατί παίρνουν τις επιδοτήσεις της ΕΕ όλοι αυτοί που χρωστούν; Δεν θα έπρεπε να γίνεται τουλάχιστον ένας συμψηφισμός;
    Α, ρε μαμημένοι Πασοκοι, σφάξιμο, και πέταμα της βρώμικης σάρκας σας στα όρνεα θέλετε ξεφτυλισμένοι...

    • Δ.Μ. avatar
      Δ.Μ. @ The Saint 08/09/2011 23:53:32

      O Συνεταιρισμός της Άρτας που ξέρω εδώ, είναι σχεδόν 100% Νεοδημοκράτες στη Διοίκηση. Εννοείς να σφάξουμε και αυτούς;

      • Vassilis avatar
        Vassilis @ Δ.Μ. 09/09/2011 10:08:11

        ΦΥΣΙΚΑ!!! Κλεφτρόνια άμα είναι δεν έχουν κανένα πιστεύω!!!

  10. knight rider avatar
    knight rider 08/09/2011 23:38:12

    Αμα απο όλα αυτά εισπράξουν 40 -50 εκατομμύρια είναι ζήτημα! θα ήθελα να ήξερα ποιον δουλεύουν? Εμάς ή τους troikans?

  11. φωνη avatar
    φωνη 09/09/2011 00:16:58

    Ξέχασαν την εταιρία ΦΕΙΔΙΑΣ Α.Ε. που ανέλαβε την περίοδο 448-438 π..Χ. την ανέγερση του Παρθενώνα και δεν έχει τακτοποιήσει το χρέος της προς το συμμαχικό ταμείο.

  12. Christos Nik avatar
    Christos Nik 09/09/2011 01:45:01

    Χαμουτζή... σου ξέφυγε ότι τα χρέη του ΠΑΟΚ αφορούν την ΚΑΕ όχι την ΠΑΕ. Οπότε οι κακιούλες σου περί Μπατατούδη και Ζαγοράκη είναι άνευ αντικειμένου. (Μη δείτε την ΠΑΟΚάρα μας να σηκώνει κεφάλι... αμέσως να μας την πεσετε)...

  13. sxolioblog avatar
    sxolioblog 09/09/2011 05:43:43

    παρολα αυτα μεσα στους οφειλετες κατα τυχη στην ηλιθια και αχαρε λιστα θαυμαζουμε

    ΑΦΜ
    096006755
    ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΟΣ ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΜΟΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΔΙΚΑΣΤΩΝ ΚΑΙ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΩΝ ΣΥΝ ΠΕ Γ ΓΕΝΑΔΙΟΥ 3 10678 ΑΘΗΝΑ
    Συνολο οφειλων
    1.513.387,9

    Προκειται για αυτους που τους ανηκουν τα λεγομενα "δικαστικα" στο σχοινια ...που κερδισαν σε διενεξη με το δημοσιο ...

    Για το πως βλεπε http://www.capital.gr/news.asp?id=1143051 ...

    Δεν ειδα ουτε "διδασκαλικα", ουτε "νοσοκομειακα", ουτε γενικα "δημοσιουπαλληλικα". Εκαστος εφ ω εταχθη...

    Αυτοι ειμαστε

    Οι δικαστες και εισαγγελεις μας καταπατουν, τσιμενταρουν και χρωστανε στο δημοσιο φορους που δεν πληρωνουν.. Τι καθομαστε και λεμε ? Που αλλου θα γνοταν αυτο ?

  14. NIKOS X. avatar
    NIKOS X. 09/09/2011 07:47:33

    ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ...ΚΑΚΙΣΤΟ, ΟΤΙ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΘΕΩΡΟΥΝ ΗΛΙΘΙΟΥΣ!
    ΤΟΝ ΛΑΟ ΠΟΥ ΔΙΑΔΗΛΩΝΕΙ ΨΕΚΑΖΟΥΝ ΜΕ ΧΗΜΙΚΑ, ΑΛΛΑ ΟΙ ΥΠΟΥΡΓΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΝΙΒΛΑΚΕΣ ΠΑΡΑΤΡΕΧΑΜΕΝΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΑΘΕΙ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΗ ΣΚΛΗΡΙΝΣΗ!
    ΔΕΝ ΕΞΗΓΗΤΑΙ...

  15. ΔΓΦ avatar
    ΔΓΦ 09/09/2011 09:47:07

    Τη λίστα με τους υθύνοντες που επέτρεψαν σε όλα αυτά τα χρέη να γίνουν αρχαία ιστορία, μπορούμε να την έχουμε ;

  16. kakofonix avatar
    kakofonix 09/09/2011 09:51:21

    Μας δουλεύουν κανονικά!
    Εταιρίες φωτογραφικών που χρωστάνε μισό δις; Δηλαδή πόσο τζίρο είχανε; Το ΑΕΠ της χώρας ολόκληρης ή το ενεργητικό της Εθνικής; Αυτές θα πρέπει να ήταν οι μεγαλύτερες εταιρίες της χώρας και εμείς κοιμόμασταν!

    Η πικρή αλήθεια είναι ότι το ΣΔΟΕ είχε εντολή να γράφει δυσθεώρητα πρόστιμα αβέρτα και αυτό έχει να κάνει με τα greek statistics. Κοινώς, τα πρόστιμα εγγράφονταν στις απαιτήσεις του δημοσίου, συνεπώς μείωναν έλλειμμα και χρέος.

    Τα υπόλοιπα είναι για τους ιθαγενείς και για την αριστερά.

  17. korios avatar
    korios 09/09/2011 13:34:53

    Εντάξει παιδιά τη βρήκαμε τη λύση, θα πληρώσει η τράπεζα κρήτης, η Γραμμή του κωσκοτά, το μινιόν, η Πειραϊκή και το καφενείο που έπινε διφούσκαλο ελληνικό ο Καποδίστριας...

    Ο ΚΟυρής που εμφανίζεται στη λίστα να χρωστάει 275 χιλιάρικα πως εξακολουθεί να το παίζει μιντιάρχης;
    Για να μην πούμε και για τον Ανδρουλιδάκη...

    Αυτά δεν τα είδε κανένας;

  18. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 09/09/2011 14:33:25

    Τα λεφτά είναι πολλά.Δημοσιεύτε και τα ονόματα διευθύνοντων κλπ Συμβούλων και νόμιμων εκπροσώπων που είναι ΥΠΟΧΡΕΟΙ για τους φόρους των εταιρειών και θα φανεί ότι πολλά μπορούν να εισπραχθούν.
    Η ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΟΙΚΑ ΤΟ 2011 ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ 1,7 ΔΙΣ.
    Η σιωπή των καναλιών της Βενετίας(που είναι βρώμικα και γεμάτα αρουραίους αν και γραφικά) δεν είναι τυχαία.
    Έπονται και 14 δις με ονοματεπώνυμο και ήδη πολλοί και πολλές τρέχουν να προκάνουν.
    Δεν το ήθελαν τους το επέβαλλαν γι αυτό το απαξιώνουν.

  19. Αρουρης avatar
    Αρουρης 09/09/2011 14:46:10

    Η δημοσίευση ονοματων εταιρειών που στην πλειονότητα τους εχουν κλεισει δειχνει έμπρακτα τι σημαινε το "lefta yparxoyn" . Μονο που στον ισολογισμό και στην μεταφραση ξεχαστηκε και το χρεος των Γερμανών και οι επιστροφες της μιζας.
    Οι περισσότερες εταιρειες εχουν κλεισει απο δεκαετίας και οι Γερμανοί και οι λοιποι κρατανε το συστημα μεχρι να ανταλαξουν το χρεος με εγγυημενα ευρωμόλογα.Αντε λιγο καιρό ακομη βαστα Ρόμμελ (..............) να περασει ότι θέλουν.
    Μετα πανε στο ταμείο για είσπραξη.Τότε να δείτε γλέντια...........

  20. "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" avatar
    "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" 09/09/2011 15:54:41

    Τα περισσότερα από αυτά τα χρέη είναι δημιουργήματα νομικών προσώπων-εκτροφείων σκανδάλων! Στην ουσία πρόκειται για χρήματα τα οποία ουδέποτε θα εισπραχθούν! Είναι αυτά που στις Τράπεζες λέγονται "Μη εξυπηρετούμενα Δάνεια", (NPL) τα οποία και δεν εμφανίζονται στους Ισολογισμούς!
    Η δημοσίευση, πέρα από φρούδες ελπίδες που καλλιεργεί στους άσχετους, έχει καθαρά αποπροσανατολιστικό χαρακτήρα και σκοπό, από ένα κόμμα το οποίο θεωρεί (ακόμα) τον Έλληνα ηλίθιο!

  21. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 10/09/2011 01:45:12

    ....Επικοινωνιακή «φούσκα» αποδείχθηκε η πολυδιαφημισμένη «λίστα μεγαλοφειλετών» που έδωσε στην δημοσιότητα το Υπουργείο Οικονομικών.
    Πέρα από τις αντιδράσεις μεγάλων εταιριών σχετικά με την καταχώρισή τους στον μακρύ αυτό κατάλογο, ένα πολύ μεγάλο ποσοστό των 6.000 εταιριών είτε έχουν πτωχεύσει, είτε έχουν κλείσει, ή ακόμη είναι....
    υπό εκκαθάριση.

    Έτσι σύμφωνα με σοβαρούς υπολογισμούς στελεχών του Υπ. Οικονομικών, το ποσό που μπορεί να καταλήξει στα κρατικά ταμεία δεν υπερβαίνει τα 3 δις ευρώ και φυσικά δεν έχει καμία σχέση με τα 30 δις που ανέφερε η επίσημη ανακοίνωση......

    Την εικόνα αυτή επιβεβαίωσε με δηλώσεις του στον Real fm 97,8 ο γενικός γραμματέας του υπουργείου Οικονομικών, Ηλίας Πλασκοβίτης, που εξέφρασε την άποψη ότι έχουν εξαντληθεί οι πιθανότητες είσπραξης κάποιου ουσιαστικού ποσού .
    Τα 3 δις των σοβαρών υπολογισμων του Υπουργείου Οικονομικών δεν είναι σοβαρό ποσόν σύμφωνα με το Γενικό Γραμματέα του!!!!!
    Είναι όμως αρκετό για να πληρωθούν 2 ΜΗΝΩΝ ΜΙΣΘΟΙ για 1 εκατομμύριο δημοσίους υπαλλήλους αν υπάρχουν!!!!!
    Και είναι σχεδόν διπλάσιο από τη διαφορά του 1,7 δις που ζητάει η τρόικα να
    καλυφθεί για να είμαστε εντάξει για τη χορήγηση της 6ης δόσης και την ομαλή συνέχιση της συνεργασίας με ΔΝΤ ΕΕ και ΕΚΤ.
    Αυτή είναι η ποιότητα των ανωτάτων στελεχών που διαχειρίζονται τη μεγαλύτερη μεταπολεμική κρίση που έχει γνωρίσει η χώρα,