08/10/2008 18:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θυμάται κανείς τα Oμόλογα;

Με το σκάνδαλο των ομολόγων τι γίνεται;

Θα πάει κανένας μέσα, ή το ξεχάσαμε κι αυτό μέσα στη γενικότερη αναμπουμπούλα;

Οι φίλοι της κυβέρνησης στο ταμείο του ΤΣΠΕΑΘ που πιάστηκαν με τους λογαριασμούς στο χέρι κυκλοφορούν ακόμα ελεύθεροι ανάμεσά μας;

Οι κουμπάροι των άλλων ταμείων τι κάνουν; Γλεντάνε με τον ιδρώτα των συνταξιούχων;

Τα golden boys γελούν σε βάρος των κορόιδων;

Δεν πρέπει να τους καλέσει κάποιος να επιστρέψουν τα δισεκατομμύρια που κέρδισαν για πάρτη τους και μερικούς «θεσμούς», προκειμένου να μειωθεί κάπως το έλλειμμα;

Μήπως τα Ταμεία πρέπει να κάνουν άγαλμα στον Ζορμπά που αποκάλυψε το σκάνδαλο και τα έσωσε;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. wilo avatar
    wilo 08/10/2008 19:42:12

    Μην ξεχάσετε όταν τους κρεμάμε τους ξεπουλημένους συνδικαλισταράδες (ακόμα και του ΣΥΡΙΖΑ και του ΚΚΕ) που έκλεισαν τις απεργίες κατά του ασφαλιστικού και δεν κάνουν τίποτα παρά μόνο μία 24ωρη το εξάμηνο.
    Καμιά ληστεία δεν θα περάσει.
    Τα χρυσόπαιδα μας βάζουν να δουλεύουμε όλη τη μέρα και μετά μας κλέβουν τα αποθεματικά από τα ταμεία και τις αποταμιεύσεις από τις Τράπεζες. Αρκετά.

  2. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 08/10/2008 19:42:27

    Είδες ποτέ σε αυτόν το τόπο κανεις να αγιάσει ,μόνο μετά θανάτου και αν …

  3. Keep Talking avatar
    Keep Talking 08/10/2008 19:48:37

    wilo
    ποσες απεργιες να κανεις, ποσα μεροκαματα να χασεις; Η αναγκη για απεργια δεν προερχεται απο τα μεγαοστελεχη των ΜΜΕ, αλλα απο τους δημοσιογραφους που κανουν δυο δουλειες με απιθανα ωραρια για να τα βγαλουν περα.

  4. Keep Talking avatar
    Keep Talking 08/10/2008 19:50:06

    Αληθεια, τι κανουν οι ομολογοι για τα ομολογα;

  5. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 08/10/2008 19:57:41

    Keep Talking-πες μας ειλικρινά χρειάζονται οι δημοσιογράφοι να κάνουν δυο δουλείες η καλύπτουν της μόνιμα αυξανόμενες καταναλωτικές ανάγκες .Και με το συμπάθιο θα σε ρωτήσω οι ίδιοι διαβάζουν τα κείμενα που γράφουν η αντιγράφουν με copy .Διότι σε αυτές της κολοφιλάδες ειλικρινά δεν έχω βρει κάτι ενδιαφέρων εδώ και καιρό .

  6. wilo avatar
    wilo 08/10/2008 20:25:54

    οταν εμείς χάνουμε μεροκάματα αυτοί χάνουν δισ και στριμώχνονται. Εάν χασουμε 20 μεροκάματα από ένα μηνα απεργία τότε αυτοί έχουν πάει στο διάολο. Οι ανάγκες που καλύπτονται από το μεροκάματα θα καλυφθούν με τη διαχείριση των τροφίμων από εμάς. τα νοίκια να μην πληρωθουν για ένα μήνα. Φραπέδες και λιζινγκ δεν θα καλυφθούν από απεργιακά ταμεία και δεν θα περιλαμβάνονται στη διανομή τροφίμων. Το κίνημα έχει βρει λύσεις για τις απεργίες διαρκείας όπως το Μάη 68.
    Το πρόβλημα δεν είναι πόσα μεροκάματα θα χάσουμε αλλά ποιους θα εμπιστευτούμε που θα βγουν να διαπραγματευτούν. Αυτό φοβόμαστε. Την ήττα και την προδοσία. Γι' αυτό χρειάζεται η συμμετοχή όλων ώστε να κρεμιέται ο συνδικαλιστής που δεν πέρασε τη διεκδίκηση. Και αν έχετε καταλάβει δεν θυμάμαι μόνο τα ομόλογα... θυμάμαι και οποιον προδίδει τον αγώνα κατά των δομημένων κουμπάρων.

  7. Theodore avatar
    Theodore 08/10/2008 23:17:24

    Εγω, θα γραψω κατι, χωρις ταυτοτητες, αλλα που δειχνει το τι γινοταν απ αυτα τα απληστα σκυλια, που πεσανε απανω εκει που μυριστηκαν τα λεφτα για να τα φανε.
    Ενας απ αυτους που εχουν αναφερθει στα περι ομολογων, εστειλε αγγελιαφορο, σε στελεχος μεγαλης Τραπεζας, και ζηταγε να του δωσουν μιζα για να κανει δουλεια μαζι τους, με τα ομολογα.
    Ο δικος μου, εμεινε ενεος.
    Μα το μαλακα, μου λεει, αφου ξερει οτι εδω μεσα, το 80%, ειναι Πασοκοι, πως διαολο κανει αυτη την προταση;
    Δεν καταλαβαινει, οτι θα τον κυνηγησουμε;
    Ο αλλος, ηταν η πολυ απληστος, που δεν καταλαβαινε τιποτα, ωστε εστελνε ανθρωπο σε αγνωστο ατομο, χωρις να παρει καμια προφυλαξη, η πολυ μαλακας.
    Η δουλεια βεβαια, δεν εγινε με το συγκεκριμενο ατομο,αλλα φαινεται οτι τελικα βρηκε αυτο που ηθελε,αλλου, και εκανε τη δουλιτσα του.

  8. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 09/10/2008 06:00:06

    @Theodore: κουτοπόνηροι και άξεστοι, γενικά, κυνικοί και θρασείς, ειδικά. Έχει και το ΠΑΣΟΚ, όμως, της ίδιας συνομοταξίας άτομα, φίλε, τα οποία, μάλιστα, μονοπωλούν τα κανάλια. ΑΚΟΜΑ! Μιλένες, Λοβέρδοι, Παπουτσήδες, Αλευράδες, Πετσάλνικοι, Ράπτη, Χρυσοχοΐδηδες, Μπεγλίτηδες και σια θα φάνε μαύρισμα που θα πάει σύννεφο. Οι δημοσκοπήσεις ήταν, είναι και θα είναι "μούφα". Ο κόσμος είναι πολύ αγριεμένος και δεν είναι κορόιδο. Δεν πρόκειται να πριμοδοτήσει το ΠΑΣΟΚ όπως είναι, μόνο και μόνο για να φύγει η ΝΔ. Γιατί αυτοί έχουν, ΗΔΗ, ...πέσει. Αυτή τη στιγμή και μέχρι νεωτέρας, η "κοινή γνώμη" λέει: "Χίλιες φορές ακυβερνησία, παρά αυτοδύναμες "χαμούρες"".

    Καλό είναι που τις επερωτήσεις του Καρχιμάκη τις υπογράφουν άγνωστοι- άφθαρτοι βουλευτές, αλλά το "άγνωστοι" υπερισχύει, δυστυ-χέστα-τα, του "άφθαρτοι". Εδώ εγώ δεν τους ξέρω, πώς να τους ξέρουν η γυναίκα μου κι ο γιός μου, που δεν πολυασχολούνται! Ο ΓΑΠ δεν είναι ηγέτης για να πεις ότι, "εντάξει, αφού είναι αυτός, αρκεί. Θα τους βάλει σε τάξη". Μέχρι τώρα, το ΠΑΣΟΚ ίδιο και χειρότερο με το παλιό (που έχασε) φαίνεται. Απλά, "ξεβρακώθηκε" από μόνη της η ΝΔ και άρχισε να φαίνεται ...ντυμένο. Το τρυκ, όμως, της ΝΔ "το ΠΑΣΟΚ ήταν χειρότερο", δεν θα ξαναπεράσει.

    Μια κίνηση πρέπει να κάνει το ΠΑΣΟΚ για να βγει με άνετη αυτοδυναμία: να δηλώσει ότι ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΦΥΛΑΚΗ ΤΟΥΣ ΚΛΕΦΤΕΣ τού δημόσιου χρήματος. Αυτό αρκεί! Και για να βγει "με τα τσαρούχια", και για να μην ξανκλέψει κανείς. Γιατί θα σπάσει η πολιτική "ομερτά" που θέλει την εκάστοτε αντιπολίτευση, όταν γίνεται κυβέρνηση, να ...αμνηστεύει τους κλέφτες της προηγούμενης, ώστε να τύχει ανάλογης τύχης. Θα ξέρουν οι κυβερνώντες, τότε, ότι θα πάνε κι αυτοί "μέσα", ΑΝ κλέψουν...

    ΥΓ. Τώρα πιά, δεν είναι επιεικώς υπερβολικό, οπότε, ψευδεπίγραφο, το "Κ.ίνημα" στο "ΠΑ.ΣΟ.Κ."; Γιατί δεν γίνεται "Κόμμα";

  9. leon avatar
    leon 09/10/2008 15:19:31

    Να ξαναγινει λες λοιπον το κομμα του ΘΑ...
    Θα τους βαλουμε φυλακη...
    Και αν δεν το κανει μετα?

  10. sdakos avatar
    sdakos 09/10/2008 15:55:45

    Αγαπητοί ηθικά άμεμπτοι πασόκοι, σας θυμίζω τι λέγανε τα πρωτοκλασάτα στελέχη σας μέχρι πρόσφατα:
    1) "Ο Ελληνας πολίτης αηδιάζει απο την έκταση της διαφθοράς σε πολλούς τομείς των δημοσίων υπηρεσιών.
    Αρνείται να καθυστερεί ολόκληρη η Ελληνική κοινωνία απο τα μικροσυμφέροντα συντεχνιών, η μεγαλύτερα συμφέροντα που θέλουν να κηδεμονεύσουν την πολιτική ζωή. Πολλοί πολίτες θεωρούν πως το ίδιο το ΠΑΣΟΚ έχει γίνει μέρος του κατεστημένου"
    ( Γιωργάκης Παπανδρέου, Καθημερινή 12-10-2003 )

    2) "Χρειάζοταν να αποκαλύψει η Αυριανή οτι έχει ο κ. Μαλέσιος σπίτι απο τον κ. Αθανασούλη, για να μάθει ο πρωθυπουργός οτι μια γενιά στελεχών του, την οποίαν το Μαξίμου διαδίδει ως "διάδοχο γενιά", έχει μέλη που έχουν παίξει στο Χρηματιστήριο με την μετοχή αυτής της ύποπτης εταιρίας;"
    ( Θεόδωρος Πάγκαλος 17-4-2003 )

    3) "Χωρίς λαδάκι, δεν κινείται η μηχανή. Η διαφθορά αγγίζει και αφορά ολόκληρη την Ελληνική κοινωνία"
    ( Θεόδωρος Πάγκαλος, Απογευματινή 22-10-2002 )

    4) "Κανείς απο εμάς δεν αρνείται την ανεργία, τις ελλείψεις του κράτους, τα φαινόμενα διαφθοράς"
    ( Βάσω Παπανδρέου 19-1-2002, 3η Συνοδος Κ.Ε. ΠΑΣΟΚ )

    5) "Θυμάμαι οτι ο πρωθυπουργός Κ.Σημιτης ενοχλείτο κέθε φορά που ανέφερε κάποιος αυτό το θέμα της διαφθοράς. Όχι γιατι δεν υπάρχει, αλλα γιατι το αναφέραμε. Βλέπω οτι τώρα κηρύσσει τον πόλεμο κατά της διαφθοράς. Έιναι αργά, αλλα είναι επιτέλους κάτι..."
    ( Θεόδωρος Πάγκαλος 10-2-2002 )

    6) "Ορισμένα κρούσματα διαφθοράς έχουν δημιουργήσει κρίση αξιοπιστίας"
    ( Χρήστος Παπουτσής 7-10-2000 )

    7) "Καθυστερεί η έκδοση μιας σύνταξης για ένα, δυο, τρία χρονια, μέχρι να λαδωσει ο συνταξιουχος. Η θέση στο ΙΚΑ πωλείται 5 εκατομμύρια. Για ενα κοινό νεκροταφείο, πληρώθηκαν μίζες 700 εκατομμυρίων δραχμών"
    ( Γ. Καψής 6η συνοδος Κ.Ε ΠΑΣΟΚ, 1999 )

    8)"Γιατί ενώ τώρα καταδικάζεις και ορθώς το φαινόμενο Σαλαλέ,αγνοήθηκε η πιεστική πρότασή μου να θεσμοθετηθεί η απαγόρευση πρόσληψης δημοσίων υπαλλήλων σε επιχειρήσεις με τις οποίες συναλλάσσονταν;
    Γιατί, ενω τώρα προτείνεις τομές για την πάταξη της διαφθοράς απέκρουσες μαζι με ΟΛΗ την ηγετική ομάδα, την πρότασή μου για να αναληφθεί εκστρατεία κατά της διαφθοράς;"
    (Γ.Καψής, ανοικτή επιστολή στον γραμματέα του ΠΑΣΟΚ, Κ. Σκανδαλίδη 18-10-2000 )

    9) "Οι αεριτζήδες κυριαρχούν. Η διαφθορά θερίζει στο Δημόσιο..."
    ( Γεράσιμος Αρσένης 8-9-2002 )


    10) "Πολλά απο τα στελέχη μας, εχουν ενσωματωθεί στην πλουτοκρατία"
    ( Θεόδωρος Πάγκαλος, ΤΑ ΝΕΑ 17-6-2003 )

    Και αφου τελείωσαν οι 10 "εντολές"... και το κερασάκι...