#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/07/2013 20:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θρυαλλίδα πολιτικών εξελίξεων η έκθεση της Κομισιόν



Θρυαλλίδα κρίσιμων πολιτικών εξελίξεων μέσα στο φθινόπωρο και σίγουρα πριν τα Χριστούγεννα είναι η έκθεση της Κομισιόν που δόθηκε τη Δευτέρα στη δημοσιότητα. Αν και είχαμε προϊδεαστεί για το τι θα έλεγαν οι χαρτογιακάδες των Βρυξελλών, για το τι θα ζητούσαν αλλά και τι εύσημα θα μας έδιναν, η έκθεση δυστυχώς επιβεβαιώνει το σενάριο των πολιτικών πιέσεων που μπορεί να οδηγήσουν ακόμη και σε πρόωρες εκλογές.

Η Κομισιόν επιμένει στο γνωστό μοτίβο της σκληρής λιτότητας και της έμμεσης φορολογίας η οποία είναι και άδικη και οριζόντια. Δεν δίνει καμιά αναπτυξιακή προοπτική και ταυτόχρονα προδικάζει τις αποφάσεις του ελληνικού κοινοβουλίου.

Συγκεκριμένα, στην έκθεση υπάρχει η έκπληξη της συνέχισης της έκτακτης εισφοράς αλληλεγγύης μέχρι το 2016. Μια εισφορά η οποία πλέον δεν είναι έκτακτη, αφού ισχύει από το 2009, δεν είναι εισφορά αλλά είναι ένα τεράστιο χαράτσι και δεν προσφέρει καμιά αλληλεγγύη αφού πάει για να κλείσει τις μαύρες τρύπες που δημιουργούν όχι αυτοί που πληρώνουν αλλά αυτοί που τη γλιτώνουν. Η αδυναμία του πολιτικού συστήματος να προχωρήσει στη διάλυση του πελατειακού κράτους, του πελατειακού δημόσιου τομέα, είναι η κύρια αιτία της συνέχισης ενός χαρατσιού το οποίο βαφτίζεται «έκτακτη εισφορά».

Κι ενώ σε όλους τους τόνους η κυβέρνηση λέει ότι δεν μπορεί να επιβάλει άλλους φόρους και μέτρα, έρχεται η Κομισιόν να επεκτείνει το άδικο αυτό μέτρο μέχρι το 2016.

Να υπενθυμίσουμε απλώς ότι επιβάλλεται στα εισοδήματα με συντελεστές από 1% έως 4%. Με μια διαφορά από φέτος. Οι επιβαρύνσεις για τους φορολογούμενους είναι πιο μεγάλες, καθώς η έκτακτη εισφορά που επιβλήθηκε για πρώτη φορά το 2009, κυμαίνεται από 1% έως 4% στο σύνολο των εισοδημάτων, στο άθροισμα από μισθούς ή συντάξεις, ενοίκια, τόκους, μερίσματα.

Ποιος άραγε μπορεί να πει ότι αυτό δεν είναι καινούργιο μέτρο; Στην έκθεση της Κομισιόν αναφέρεται πως η σχετική νομοθετική διάταξη για την παράταση του συγκεκριμένου μέτρου θα πρέπει να έχει περάσει από τη Βουλή το αργότερο έως τον Νοέμβριο του 2013.  Προδικάζει και το αποτέλεσμα δηλαδή της ψηφοφορίας. Είναι όμως έτσι, μπορεί αυτή η Βουλή με την οριακή κυβερνητική πλειοψηφία να αντέξει απανωτούς κραδασμούς. Εδώ 80 υπαλλήλους είπαν να βγάλουν σε διαθεσιμότητα και παρ’ ολίγο να γίνει το ατύχημα. Πώς θα πάνε, λοιπόν, στη Βουλή οι έτσι κι αλλιώς ανεβασμένοι στα κάγκελα βουλευτές να ψηφίσουν άλλες 12.500 διαθεσιμότητες; Και καλά αυτό ας πούμε ότι περνάει. Πώς θα έρθει ο Νοέμβριος να ψηφίσουν την έκτακτη εισφορά που τελικά είναι μια σκέτη κοροϊδία;

Δυστυχώς, ήδη σε ΝΔ και ΠΑΣΟΚ εκδηλώνονται έντονες αντιδράσεις που από τον Σεπτέμβριο θα αποκαλυφθούν ακόμη περισσότερο. Άλλωστε, να θυμίσουμε ότι ο Κουκουλόπουλος δεν ψήφισε το πολυνομοσχέδιο και δεν τιμωρήθηκε ποτέ αν και είναι κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος. Κάποιοι συνάδελφοί στο κόμμα λένε «αφού τη γλίτωσε αυτός και το παίζει φιλολαϊκός, γιατί όχι κι εμείς»;

Έτσι, λοιπόν, μην αποκλείσετε βαρυχειμωνιά από τους πρώτους κιόλας μήνες του φθινοπώρου. Η Κομισιόν φαίνεται να επιλέγει να τραβήξει το σχοινί μια ακόμη φορά. Μπορεί να είναι και η τελευταία και τότε ας ζητήσει έκτακτη εισφορά από τον… Μηλιό και τον Τσακαλώτο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ξένος avatar
    Ξένος 29/07/2013 21:12:51

    Θέλουν την χρυσή αυγή ακόμα πιο ενισχυμένη, αν είναι δυνατόν και δεύτερο κόμμα. Θα τους δώσει το τέλειο άλλοθι να μας πατήσουν κάτω σχεδόν στην κυριολεξία. Η διεθνής κοινή γνώμη θα αηδιάσει οριστικά στο άκουσμα «Έλληνας», η ξένη αρθρογραφία εναντίον μας θα πάρει μπουρλότο σε ρυθμούς και έκταση που δεν έχουμε ξαναδεί ως τώρα και, τελευταίο, θα μπορούν να μας διώξουν με της κλοτσιές από όπου θέλουν, όχι μόνο από το Ευρώ αλλά και απ’ την Ευρώπη. Έχοντας πλέον το επιχείρημα απέναντι στις αγορές οτι δεν χρειάζεται οι επενδυτές να ανησυχούν για επέκταση αυτής της πρακτικής και σε άλλες αδύναμες χώρες, αφού η Ελλάδα αφήνεται εντελώς στη τύχη της λόγω του πολιτικού και κοινωνικού της εκναζισμού και όχι από την οικονομική αποτυχία του προγράμματος. Και όταν μεσοπρόθεσμα επανέλθουν δριμύτεροι για να μας σώσουν από τα νύχια των φασιστών, θα μας αρπάξουν πράγματα που μέχρι τώρα από στοιχειώδες διπλωματικό τακτ δεν έχουν αγγίξει ακόμα (Θράκη, μισό Αιγαίο κλπ). Από τη Σκύλα στην Χάρυβδη και ξανά πίσω.

    • Zugzwang avatar
      Zugzwang @ Ξένος 29/07/2013 21:28:46

      Αυτα θα τα κανουν ειτε υπαρχει ΧΑ ειτε οχι. Εξ αλλου, Guardian, BBC, New York Times, Libération, Human Rights Watch, Amnesty International και τα εδω παραμαγαζα τους ομιλουν με τα ιδια λογια για Γεωργιαδη, Βορυδη, Δενδια, Κρανιδιωτη, Καρατζαφερη κ.α

      • Ξένος avatar
        Ξένος @ Zugzwang 29/07/2013 21:47:03

        Ναι αλλά και πάλι αδυνατούν έως τώρα να πείσουν το διεθνές (απολιτίκ) ακροατήριο για την “ανάγκη” γουλίσματός μας σαν χταπόδια. Δυσκολεύονται να το πετύχουν αυτό τα τελευταία χρόνια, εξακολουθούν να υπάρχουν φωνές υπέρ της χώρας και του λαού μας. Η αισθητική, ο δημόσιος λόγος και οι πρακτικές της χρυσής αυγής ως ενισχυμένη και θεσμικά αναβαθμισμένη πολιτική παρουσία όμως θα είναι το απόλυτο βούτυρο στο ψωμί τους.

  2. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 29/07/2013 21:40:06

    O εκναζισμός της ελλαδος δεν είναι η ρίζα του προβλήματος αλλά απάντηση σε προβλήματα που χάρη στην ευρώπη έχουν πάρει εκρηκτικές διαστάσεις:
    α)Δουβλίνο 1 +2
    β)Αντιμετώπιση της κρίσης με όρους τιμωρητικούς που πνίγουν κάθε προοπτική ανάπτυξης και τελικά απομακρύνουν και το ενδεχόμενο πληρωμής των χρεών μας.

    Θα μας διώξουν με τις κλοτσιές; Σοβαρά; Μακάρι!
    Η κλοτσιά που θα μας δώσουν διώχνοντάς μας θα είναι η τελευταία. Ενώ τώρα δεν ξέρουμε πόσες ακόμη έχουμε να φάμε.

    Ξέρεις το επιχείρημα: "και τι εναλλακτική έχουμε", δεν είναι πλέον εντάξει.
    Οτιδήποτε είναι καλύτερο απο αυτό που ζούμε.

    • Ξένος avatar
      Ξένος @ Γιώργος Αχαιός 29/07/2013 21:56:07

      Δεν είναι καθόλου έτσι. Όταν γίνει κυβέρνηση η χρυσή αυγή και διώξει τους λαθρομετανάστες, χαρίσει κόκκινα δάνεια, καθαρίσει τους δρόμους από ναρκωτικά, σου βρει δουλειά και κάνει τους ομοφυλόφιλους να ζητούν βοήθεια από ψυχίατρο για να τους ισιώσει την σεξουαλικότητα (...), μετά την αρχική ευφορία που θα νιώσεις δεν θα περάσουν παρά λίγοι μήνες για να αρχίσεις να αντιλαμβάνεσαι το τίμημα όλων αυτών που θα αγγίξει και εσένα, συγγενείς, φίλους και γνωστούς σου.
      Τίποτα δεν είναι δωρεάν σε αυτή τη ζωή, τίποτα απολύτως, πόσο μάλλον τα παιδιά με τα μαύρα. Το 0,5% που ελέγχει αυτό το κόμμα και δεν γεμίζει αριθμητικά το μάτι, έχει τέτοια κάθετη και οριζόντια ισχύ στον χώρο τους, όπως οι μαύρες τρύπες στο κέντρο γαλαξία: εκθετικά πολλαπλάσια μάζα την περιστρέφουν γύρω τους σαν κομφετί.
      Θα δεις τέτοια πράγματα να γίνονται που θα αναπολείς από τον Μπόμπολα μέχρι τον Κοσκωτά. Και τότε θα εμφανιστεί από αεροπλάνο για να σε σώσει ξέρεις ποιός; Ο Τσίπρας φίλε μου.. Δεν έχω λύση να προτείνω ούτε μπορώ να περιγράψω την μορφή πιθανής μας διεξόδου από το μπλέξιμο που έχουμε περιέλθει, αλλά αυτό δεν με εμποδίζει να υπολογίσω την πιθανή έκβαση της όλης εξέλιξης σε όλη την δραματική και πεισιθάνατια έκτασή της.

      • George avatar
        George @ Ξένος 29/07/2013 23:45:45

        Θα σου φτιάξει το θέμα ασφάλειας, δανείων, εύρεσης εργασίας, το παιδί σου δεν θα γίνει gay ή θα μπλέξει με ναρκωτικά αλλά μετά θα έχεις πρόβλημα? Αν είναι έτσι φοβάμαι ότι μέχρι και ο Σαμαράς θα ψηφίσει ΧΑ! Νομίζω ότι η ΧΑ σωστά έθεσε πλήθος προβλημάτων που απασχολούν τον κόσμο και που το πολιτικό σύστημα επέλεγε να μην τα βλέπει. Δεν σημαίνει όμως ότι μπορεί και να τα λύσει. Το αντίθετο θα έλεγα.....

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ George 30/07/2013 01:34:36

          Ακριβώς. Άκρατος λαϊκισμός α λα Χίτλερ στο μεσοπόλεμο. Ακολουθούν μια τόσο κοινότυπη συνταγή και ο λαός μας που δεν είναι ιστορικά μορφωμένος καταπίνει αμάσητο το χάπι που του σερβίρει ο κάθε τυχάρπαστος ή πράκτορας...

      • αΠυΘια avatar
        αΠυΘια @ Ξένος 30/07/2013 00:26:20

        Έχετε πιεί 2-3 λίτρα νέκταρ αγαπητέ; Στη γη της επαγγελίας λοιπόν θα μας πάει η Χ.Α και δε θα μας αρέσει; Θ΄αποζητούμε τη γνώριμη κόλαση;
        Ο Νοστράδαμος έλεγε κάτι τέτοια τρελά, αλλά δεν τον πιστεύανε.

      • Γιώργος Αχαιός avatar
        Γιώργος Αχαιός @ Ξένος 30/07/2013 01:19:38

        Αν κάνει όλα αυτά η ΧΑ, τότε γιατί θα μας αφήσει η αρχική ευφορία; Τώρα είμαστε στην δυστυχία απο την αρχή μέχρι το τέλος.

        Και αν κάνει όλα αυτά, γιατί δεν ρίχνει και το αεροπλάνο με τον Τσίπρα να τελειώνουμε;

      • Ξένος avatar
        Ξένος @ Ξένος 30/07/2013 12:42:37

        Θέλω να φύγουν οι νεαροί, τυχοδιώκτες λαθρομετανάστες αλλά όσοι έχουν οικογένεια και προέρχονται από εμπόλεμη χώρα να έχουν διαφορετική μεταχείριση. Τα περι φυλετικής καθαρότητας όχι απλά δεν με αφορούν αλλά με προσβάλουν ως Έλληνα.
        Θέλω οι οικονομικές κινήσεις που θα γίνουν να έχουν ένα μίνιμουμ συναίνεσης με το εξωτερικό, διαφορετικά ότι κερδίσω βραχυπρόθεσμα θα το χάσω αμέσως μετά στο υπερ-πολλαπλάσιο.
        Θέλω να βρω δουλειά αλλά σχετική με το αντικείμενο και την προυπηρεσία μου. Αν είναι να σκάβω στα χωράφια χύνοντας περήφανο ιδρώτα, ήξερα να το κάνω και τώρα δεν περίμενα τον Μιχαλολιάκο.
        Όσο για το παιδί μου θέλω να έχει την πρακτική δυνατότητα να επιλέξει αν θα κάνει ναρκωτικά ή αν θα εξασκήσει στην πράξη την όποια ομοφυλόφιλη σεξουαλική του ταυτότητα. Στην πρώτη περίπτωση δεν γίνεται π.χ. να εξισώνεται η πρέζα με τον μπάφο και αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μην κάνει κατάχρηση σαν τελειωμένο βόδι. Στην δεύτερη, όπως κι αν ήταν ετερόφυλος, να μην είναι χυδαίος και πρόστυχος στην κοινωνική του συμπεριφορά.
        Αυτές μου οι θέσεις είναι αδιαπραγμάτευτες. Για κάποιους άλλους δεν είναι. Θα τα δούμε όλα αυτά πως θα λειτουργήσουν στην πράξη αλλά θα είναι αργά για δάκρυα.

      • Hawk avatar
        Hawk @ Ξένος 30/07/2013 13:08:28

        Μάλλον δεν θα τους διώξει όλους τους λαθρο γιατί πρέπει να μείνουν και μερικοί για να συνεχίσουν να τους εκμεταλλεύονται τα αφεντικά των χρυσαυγιτών, αλλά και οι ναρκέμποροι χρήσιμοι είναι και αυτοί άμα συνεισφέρουν στο κόμμα που θάχει και ανάγκες ...... με τόσο μεγάλο έργο που θα έχει ....................................

      • Lilou avatar
        Lilou @ Ξένος 30/07/2013 13:31:06

        Και αν φυγουν οι λαθρο, ξαφνικα ολοι οι offshorites θα φερουν τις περιουσιες τους και τα λεφτα τους πισω στην Ελλαδα, το φορολογικο συστημα θα γινει επιτελους δικαιο, θα εξαφανισθει η διαφθορα, θα ανεβουν (λιγο εστω) οι μισθοι, θα σταματησουν τα ρουσφετια και θα αποκτησουν κοινωνικη συνειδηση οι Ελληνες.

        Οι Λαθρο φταινε που το κρατος κλεβει τις περιουσιες των πολιτων γιατι δε θελει να θιξει τα κεκτημενα των προστατευομενων/συνεργατων του.

        Οι λαθρο φταινε που δεν υπαρχει ενας πολιτικος με οραμα και... γκογκοβια να δωσει πνοη για ενα νεο ξεκινημα (κι οχι να αποδεχεται νεα μνημονια ταζοντας success stories).

        Εχετε καταλαβει οτι η κατασταση εδω και 3 χρονια τουλαχιστον ειναι ο "σωζων εαυτω σωθειτο"?
        Εχουμε μεινει εμεις και τα αρουρια στο αμπαρι, το πλοιο ειναι μισοβυθισμενο σε μια ξερα και οι πολιτικοι μας στη γεφυρα το παιζουν καπετανιοι.

  3. regeneration avatar
    regeneration 29/07/2013 21:47:23

    Δε βγαίνει λογαριασμός;Να γνωρίζουν οι αρμόδιοι ότι όταν παμε σε εκλογές δε θα πιάσουν τα διλήμματα του στύλ πρόοδος/μεταρρυθμίσεις ή οπισθοδρόμηση/στασιμότητα.Το κοινωνικό λίπος έχει καεί προ πολλου και προσωπικα δε με αφορά αν σωνεται το κυβερνητικό λίπος.
    Να κόψουν τον κώλο τους να βρουν λύσεις να φάει ο κόσμος ψωμί.Τελεία και παύλα.
    Αφήστε τα περί Τσακαλωτου και αηδίες.

  4. Cartoon avatar
    Cartoon 29/07/2013 21:49:39

    Ας μην το κουραζουμε αλλο.Εκλογες τον οκτωμβριο...δεν παει αλλο και ο ελληνικος λαος ας παρει τις αποφασεις του.

    • ΑπυθιΑ avatar
      ΑπυθιΑ @ Cartoon 29/07/2013 22:45:08

      ΟκτώΒριο. Τον ΟκτώΜβριο, τον έφαγε η μαρμάγκα.

      • Cartoon avatar
        Cartoon @ ΑπυθιΑ 29/07/2013 22:50:36

        Για αυτο μ αρεσεις γιατι με κανεις καλυτερο.

  5. δημης avatar
    δημης 29/07/2013 23:45:04

    Δροσουλίτα είναι...
    -Για τα μαχόμενα παιδιά της Ελλάδος στα Ευρωδιεθνή φόρα ...
    -Για τις προσπάθειες που κάνουμε οι περισσότεροι να βγούμε από την τρύπα ....
    -Κουβέντες φιλικές ,συμμαχικές , συνεταιρικές από τους εκλεκτούς μας ....
    -Κουβέντες αβανταδόρικες εκφοβιστικές , για το καλό μας....

  6. kostis avatar
    kostis 30/07/2013 00:08:10

    εγω διαβαζοντας την εκθεση ειπα μεσα μου "υπαρχει θεος.. Οχι βεβαια για την συνεχεια των φορων, αλλα για την περιβοητη αναδιοργανωση του δημοσιου και ορισμενες αλλες μεταρρυθμισεις που εχουν να κανουν με την φιλελευθεροποιηση της οικονομιας.. Πρεπει για δυο ακομη χρονακια να μας εχουν ετσι πιασμενο απο τον λαιμο και το πιστολι στον κροταφο μπας και κανουμε κατι.. Τωρα, αν το παλιο διεφθαρμενο πολιτικο συστημα, οι συντεχνιες και οι διαφοροι νταβατζηδες με τους εκπροσωπους τους εντος βουλης καταφερουν και ανατρεψουν την κυβερνηση τοτε το τι θα γινει ας κοιταξουν κατα Αιγυπτο μερια.. Το παιχνιδι ειναι πλεον...ΟΛΑ Η ΤΙΠΟΤΑ..

  7. blue nile avatar
    blue nile 30/07/2013 04:22:17

    Aπλά παρατηρούμε την αρχή ενός προδεδιαγραμμένου τέλους.
    Δεν φταίει η φοροδιαφυγή ή το πολυπληθές δημόσιο ή η καθυστέρηση των μεταρυθμίσεων.
    Αποκλειστικά και μόνο φταίει το μνημόνιο ΙΙΙ που υπέγραψαν οι πολιτικοί αρχηγοί λίγο πριν τις περυσινές εκλογές.
    Ουσιαστικά τότε αποδεχτήκαμε την περαιτέρω πτώση του ΑΕΠ σε επίπεδα κοντά στα 170 δις κάτι που αυτόματα σήμαινε την πελώρια υστέρηση εσόδων που καθιστά το φάρμακο φαρμάκι.
    Τα νούμερα δεν έβγαιναν και δεν βγαίνουν με τίποτα.
    Υπέθεσα ότι για να υπογράψει ο Σαμαράς εκείνο το τερατούργημα θα είχε προηγηθεί κρυφή διαπράγμάτευση με εγγυήσεις για αλλαγή της μνημονιακής πολιτικής μετά τις γερμανικές εκλογές.
    Ακόμα το υποθέτω και το ελπίζω.
    Αν όμως κάτι τέτοιο δεν ισχύει, αν τελικά οι Γερμανοί που φαίνονται παντελώς αναποφάσιστοι και διστακτικοί να βάλουν μια τελεία στην ευρωζωνική Κρίση δεν συναινέσουν σε βιώσιμες λύσεις, θα πρέπει να αλλάξουμε τροπάρι.
    Τα πράγματα είναι πάρα πολύ δύσκολα αλλά με σωστούς χειρισμούς θα μπορέσουμε να παλαίψουμε.
    Καταρχήν με υπεράνθρωπες προσπάθειες περικόπτοντας μόνο μεγάλους μισθούς και συντάξεις (ενώ απαλύνουμε τα μέτρα με τον εντονότερο υφεσιακό χαρακτήρα) πρέπει να περάσουμε σε πραγματικό πλεόνασμα .

    Μετά όταν έχουμε εξασφαλίσει ότι το δημόσιο θα μπορεί για κάποιους μήνες να καλύψει τα έξοδα του στυλώνουμε τα ποδάρια και διεκδικούμε ότι μπορεί να αμας δώσει ελπίδα:
    Τα χρήματα της ανακεφαλαιοποίησης των τραπεζών να τα δώσει το ESM, να διασυνδεθούν οι ρυθμοί αποπληρωμών με τους ρυθμούς ανάπτυξης και να δοθούν τα χρήματα που περιμένουμε από ΕΣΠΑ μεριά για να μοχλεύσουν άλλα τόσα της ΕΤΕΠ για να δούμε εκίνη τη ρημάδα την ανάπτυξη.
    Και να έχουμε καλά στο μυαλό μας αυτό που κάθε σαφήνεια διατύπωσε ο Ντράγκι: Ότι σε περίπτωση εξόδου μιας οποιασδήποτε χώρας από την ευρωζώνη η ΕΚΤ δεν μπορεί να κάνει τίποτα για να σώσει το κοινό νόμισμα που νομοτελιακά θα διαλυθεί.
    Οπότε αν θέλουν οι Γερμανοί να σώσουν το ευρώ θα αλλάξουν .
    Αν πάλι θέλουν να το διαλύσουν ...αυτό είναι μια άλλη μεγάλη και πονεμένη ιστορία...

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ blue nile 30/07/2013 14:47:04

      "...Τα χρήματα της ανακεφαλαιοποίησης των τραπεζών να τα δώσει το ESM, να διασυνδεθούν οι ρυθμοί αποπληρωμών με τους ρυθμούς ανάπτυξης...".

      Γαλαζόνειλε, δεν πρόκειται να γίνει αυτό. Ήδη συζητιέται "εσωτερικός δανεισμός" από τις καταθέσεις με αντάλλαγμα (κουρελο)ομόλογα του Ελλαδικού κράτους. Ληστεία δλδ.

      Έχω καταντήσει γραφικός, αλλά οι αριθμοί ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ό,τι αλχημείες και να κάνουν, το ξύλο δεν γίνεται χρυσός.

    • foros1 avatar
      foros1 @ blue nile 30/07/2013 16:28:38

      γιατι πιστευω οτι μολις ζορισουμε την ΕΚΤ θα κανουν οτι και στην Κυπρο; ....απο Δευτερα διακοπτεται η ρευστότητα....
      υπαρχει σχεδιο για τετοια εξέλιξη;

  8. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 30/07/2013 09:46:04

    Τα περί τιμωρίας της Ελλάδας και τα περί επιθυμίας αλλαγής της Κυβέρνησης μέσω της σκληρής στάσης που ακολουθείται σε βάρος της Ελλάδας αποτελούσαν και αποτελούν μέρος μύθου αναγκαίου για να τραφεί το κοινό αίσθημα και να διασφαλιστεί το τεκμήριο της αθωοότητας των κρατούντων.

    Η Ελλάδα δεν τιμωρείται εισπράττει το αποτέλεσμα της ατολμίας της , της αδυναμίας της να εφαρμόσει πολιτικές σε όλα τα επίπεδα που συνάδουν με τον χαρακτήρα του σύγχρονου Ευρωπαικού κράτους, της δυσπιστίας που συνειδητά προκάλεσε ο πολιτικό της κόσμος.Τα αναιμικά αποτελέσματα της μεταρρυθμιστικής προσπάθειας , σε μια υπερχρεωμένη χώρα αποτελούν απόρροια μιας τέτοιας συμπεριφοράς. Τα αποτελέσματα της οικονομικής δυσπραγίας σε όλα τα επίπεδα είτε μας αρέσει είτε όχι είναι αναγκαίο κακό, σύμπτωματα μιας ασθένειας της Ελληνικής Οικονομίας και όχι αιτίες για τις αγορές

    Το πως θα καλυφθούν τα ελλείμματα κα ιτο χρηματοδοτικό κενό χωρίς νέα μέτρα, το τι θα προκύψει όταν διαπιστωθεί η πραγματική κατάσταση της ελληνικής οικονομίας, το πως αυτή θα αντιμετωπισθεί χωρίς η κοινωνική ένταση να καταστεί επικίνδυνη και ανεξέλεγτκη θα διαφανεί σύντομα και αποτελεί υψηλό πολιτικό στοίχημα

    • Cartoon avatar
      Cartoon @ Δρόλαπας 30/07/2013 23:19:52

      Σε θαυμαζω φιλε μου...

  9. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 30/07/2013 09:57:00

    Δεν βλεπω καμμια καινουργια ειδηση.Πρεπει καθε χρονο ο ισολογισμος του κρατους να κλεινει.Σιγα το μετρο της συνεχισης της εισφορας αλληλεγγυης οταν υπαρχουν 27% ανεργοι.Δηλαδη τι περιμεναν καποιοι,οτι θα κουνησει καποιος μαγος τη μπαγκετα του και θα αρχισει να πεφτει χρημα;
    Η οποια βελτιωση θα ειναι αργη και σταδιακη.Τα υπολοιπα για εξελιξεις,εκλογες κλπ ειναι ασχετα.Οι εκλογες δεν αλλαζουν τα οικονομικα δεδομενα.

  10. Νικολάκη εφέντης avatar
    Νικολάκη εφέντης 30/07/2013 12:39:26

    Δυστυχώς όμως βλέπεις και το άρθρο: «χαρτογιακάδες» και «πολιτικές πιέσεις» αυτά που θα έπρεπε να είχαμε κάνει από μόνοι μας… Είναι ενδεικτικό…

    Ακόμα και τώρα η πλειοψηφία των πολιτικών και των πολιτών βρίσκονται σε αφασία.

    Αυτά που λέει η Κομισιόν είναι αναμενόμενα μια και η απόκλιση από τους στόχους είναι τεράστια.

    Εγώ πάντως, δεν νομίζω ότι το βλέπουν «όλα ή τίποτα», πιθανότερο είναι προτιμήσουν καταστάσεις Αιγύπτου (δηλαδή εκλογές για να μην πάρουν την ευθύνη να πράξουν τα αυτονόητα).

    ΥΓ: Μιλάμε για χαρτογιακάδες λες κι εμείς είμαστε οι «μάχιμοι»…

  11. Hawk avatar
    Hawk 30/07/2013 13:17:16

    Οι χαρτογιακάδες την δουλίτσα τους κάνουν και εμείς την δικιά μας... τους λέμε ένα ωραιότατο ΟΧΙ, εκεί που πιστεύουμε ότι έχουν άδικο και από πάνω στα καπάκια τους ζητάμε αυτά που νομίζουμε ότι εμείς μπορούμε να κάνουμε και εντός των χρονικών ορίων που μπορούμε.
    Ελα παιδιά λίγο δουλίτσα θέλει, λίγα νευράκια παραπάνω δεν βλάπτουν, λίγος τσαμπουκάς, καμία χώρα δεν μείωσε το έλλειμά της σε τόσο σύντομο διάστημα.... αλλά θα μου πεις ποιός θα τσαμπουκαλευτεί ο Χατζηδάκης, ο Βρούτσης, ο Στουρνάρας.... αυτούς θα τους πιάσουν τα νεύρα τους μόνον όταν υπάρξει αναστροφή των πόλων!