#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/05/2010 14:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θρίλερ στη Βουλή



ΠΑΣΟΚ με Ντόρα και ΚΚΕ πάνε να στήσουν σκηνικό για ενισχυμένη πλειοψηφία (180)

Σε παρτίδα σκάκι για δυνατούς λύτες εξελίσσεται η συζήτηση στη Βουλή «Μέτρα για την εφαρμογή του μηχανισμού στήριξης της ελληνικής οικονομίας από κράτη μέλη της ευρωζώνης και του ΔΝΤ».

Οι βουλευτές του ΚΚΕ Αθανάσιος Παφίλης και από το ΣΥΡΙΖΑ ο Π. Λαφαζάνης στην έναρξη της συνεδρίασης πρότειναν, να διεξαχθεί η ονομαστική ψηφοφορία (αίτημα ΚΚΕ) με διευρυμένη πλειοψηφία που απαιτεί τουλάχιστον 180 ψήφους κατʼ εφαρμογή του άρθρου 28 του Συντάγματος. Οι εκπρόσωποι του ΚΚΕ και του ΣΥΡΙΖΑ υποστήριξαν ότι πρότειναν την ονομαστική ψηφοφορία προκειμένου να δημοσιοποιηθεί η θέση και η στάση κάθε βουλευτή και κόμματος για την εκχώρηση εθνικών αρμοδιοτήτων στο ΔΝΤ, την Ε.Ε και την Ευρωπαϊκή Τράπεζα.

Το ΠΑΣΟΚ αφήνει να εννοηθεί πως μετά από τις τοποθετήσεις των πολιτικών Αρχηγών, πρέπει να αποφασιστεί αν για την ψήφιση του νομοσχεδίου απαιτούνται 180 ή 151 ψήφοι. Τα επιτελεία των  κομμάτων αυτή τη στιγμή συνεδριάζουν και «τρέχουν».

Είναι προφανές ότι μετά την μεγάλη απήχηση που είχε η στάση του Σαμαρά προσπαθούν να τον φέρουν σε δύσκολη θέση αφού στην περίπτωση αυτή ο Παπανδρέου στη Βουλή θα πει ψηφίζουμε ή πτωχεύουμε.

Πάνε να γλυτώσουν τη Ντόρα;

Πάνε να χτυπήσουν Σαμαρά;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 06/05/2010 14:41:33

    Και ΚΚΕ???????????????????????

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ Orestios 06/05/2010 15:02:12

      το ΛΑΟΣ δεν θα υπακούσει Μητσοτακική γραμμή;;;;;;;;;;;
      ΠΩΣ ΤΟΛΜΟΥΝ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

    • MΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      MΑΝΩΛΗΣ Μ @ Orestios 06/05/2010 18:34:19

      Η Μπακογιάννη ψήφισε τελικά ΝΑΙ. Παέι για παραίτηση το κορίτσι

  2. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 06/05/2010 14:42:23

    καλή εξέλιξη, αν πάνε για ενισχυμένη πλειοψηφία (180)

    να μην περάσουν τα μέτρα.

    • stel avatar
      stel @ o βουνίσιος 06/05/2010 18:01:45

      ΚΑΙ ΕΣΎ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΑ ΒΟΥΝΑ!

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 06/05/2010 14:43:24

    Έβαλαν το ΚΚΕ να ζητήσει ενισχυμένη πλειοψηφία, προφανώς ρίχνοντάς του τη φάβα ότι έτσι "θα ξεσκεπαστεί ο δικομματισμός".

    Η θέση υπέρ του ΟΧΙ πρέπει να μείνει ακλόνητη!

    • Rodman avatar
      Rodman @ Αυριανιστής 06/05/2010 14:49:18

      Κανείς δεν "βάζει" το ΚΚΕ φίλε μου. Οι αποφάσεις του σε όλα τα ζητήματα είναι μελετημένες και δεν παίρνονται για πλάκα.

      Σε περίπτωση που γινόταν με ενισχυμένη πλειοψηφία η ψηφοφορία, ο Σαμαράς θα ψήφιζε "Ναι". Απλά τα πράγματα, μην κοροϊδευόμαστε..

      • Tassos avatar
        Tassos @ Rodman 06/05/2010 15:25:12

        Αντε ρε σάπιε. Δεν βαρεθήκατε να σας τρίβει τη μούρη ο Αντώνης 30 χρόνια τώρα? Πόσες φασίνες πρέπει να φάτε στη μούρη ακόμα για να καταλάβετε ότι ο δήμιος της πολιτικής φαυλότητας έχει ονοματεπώνυμο? Λέγεται Α_ _ ώ _ ης Σ_μ _ _ άς (βάλε εσύ τα υπόλοιπα)

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Αυριανιστής 06/05/2010 14:57:27

      Ναι, δεν μπορούν να "βάλουν" το ΚΚΕ. Το ΚΚΕ τώρα προσπαθεί από μόνο του να βγει από αριστερά στο Σαμαρά για να τον "ξεμπροστιάσει", νομίζοντας ότι καταψηφίζει εκ του ασφαλούς, ώστε να καρπωθεί τελικά μόνο του τη λαϊκή δυσαρέσκεια.

      Το ΚΚΕ επίσης, προσπαθεί να μην ψηφιστούν, πραγματικά να μην ψηφιστούν στα μέτρα, επενδύοντας στο χάος και ελπίζοντας ότι από εκεί θα προέλθει η σοσιαλιστική επανάσταση. Αυτός νομίζω ότι είναι ο δεύτερος και κυριότερος λόγος.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Επώνυμος 06/05/2010 15:03:33

        Αναρρωτιέμαι αν η αντιπαλότητα μπολσεβίκων και εθνικοσοσιαλιστών συνεχίζει και στον 21ο αιώνα.

        Το ΠΑΣΟΚ-ΛΑΟΣ-Μητσοτακέικο-αναρχοαντεξουσιαστές είναι εχθρικό πρός το ΚΚΕ και προσπαθεί "πάσει Θεού" να το καταστήσουν παράνομο.

        Για να δούμε.

      • Rodman avatar
        Rodman @ Επώνυμος 06/05/2010 15:09:27

        Ακόμα και αν ήθελε το ΚΚΕ όπως λες να ξεμπροστιάσει τον Σαμαρά, γιατί να μην το έκανε και να είχε την ευκαιρία ο λαός να μάθει την αλήθεια; Αφού έτσι κι αλλιώς, όλοι ξέρουμε κατα βάθος ότι "Ναι" θα ψήφιζε και πως στην ουσία μόνο η Παπαρήγα και ο Τσίπρας είναι κατά του ΔΝΤ. Τελοσπάντων όμως, εμείς πρέπει να ενδιαφερόμαστε για το μέλλον μας και τα καταδικαστικά μέτρα, ή να περιμένουμε σαν οπαδοί τα αποτελέσματα για να δούμε τι θα κάνει η Ντόρα ή ο Σαμαράς; Δεν είναι λίγο ανούσιο το δεύτερο;

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 06/05/2010 15:31:10

        @ Rodman, ναι, δεν είπα εγώ να μην το κάνει. Από την πλευρά του καλά κάνει. Αλλά δεν συμφωνώ ότι "κατά βάθος ναι θα ψήφιζε". Ναι σε τι; Σε κάτι για το οποίο δεν μπορεί να εξετάσει εναλλακτική; Που δεν έχει τη δυνατότητα να το προσπαθήσει να γίνει διαφορετικά; Όχι, δεν συμφωνώ.

        Αντιθέτως, το όχι της Παπαρήγα και του Τσίπρα έχει πολλά στοιχεία ανεύθυνης άσκησης κριτικής, όχι με την κακή έννοια της επιπολαιότητας, αλλά με την έννοια ότι αυτούς δεν τους ρωτάει κανείς "τι θα κάνατε αν είστε στην εξουσία" γιατί δεν είναι κόμματα εξουσίας.

  4. panos33 avatar
    panos33 06/05/2010 14:46:08

    ισως η σκεψη τους ειναι να παγιδευσουν τον Σαμαρα,αλλα 1ον θα αποδειξει αν ειναι οντως γεννημενος ηγετης,2ον εχει ασπιδα ολους τους ελληνες ακομα και τους κουκουεδες να αντισταθουμε στα χειροτερα που ετοιμαζουν για εμας χωρις εμας

  5. ΣΟΦΙΑ avatar
    ΣΟΦΙΑ 06/05/2010 14:47:47

    Αντώνης Σαμαράς ο αστάθμητος παράγοντας που διαλύει κάθε συνωμοσία του διεφθαρμένου πολιτικού σκηνικού που καταρρέει! Το ΚΚΕ καλά κάνει και ζητάει ενισχυμένη πλειοψηφία!

  6. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 06/05/2010 14:50:09

    Τα ραδιόφωνα λένε ότι ο ΓΑΠ αναμένεται να αποδεχθεί στην ομιλία του την υποβολιμαία πρόταση του ΚΚΕ και, δήθεν "αθώα", αναρωτιούνται "τι θα κάνει τώρα ο Σαμαράς"...

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Αυριανιστής 06/05/2010 14:52:46

      Δεν ρισκάρουν την ταπείνωση οι προδότες...

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ ΒΡΑΧΟΣ 06/05/2010 14:55:32

        Συμπληρώνω: 160 + 15 ΛΑΟΣ + ΝΤΟΡΑ + 4 ΟΣΦΥΟΚΑΜΠΤΕΣ.
        καιρός να ξεκαθαριστουν τα πράγματα τελείως...
        Επαναλαμβάνω , δεν θα ρισκάρουν... Με 151 θα το περάσουν...

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΒΡΑΧΟΣ 06/05/2010 15:34:08

        160-15ΛΑΟΣ-Ντορα-4 οσφυοκάμπτες.

        Πόσοι βουλευτές εχουν αποσκιρτήσει?

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Αυριανιστής 06/05/2010 15:01:21

      Δεν πρόκειται, καθαρό ψάρωμα είναι, μέχρι τελευταία στιγμή. Συμφωνώ με το βράχο. Αλλά και να μην ήταν ψάρωμα, είναι ευκαιρία να πέσει η κυβέρνηση, αν δεν περάσουν τα μέτρα. Με ταυτόχρονη διαγραφή Ντόρας, εκλογές εν μέσω στάσης πληρωμών και μη πληρωμής συντάξεων, μισθών κλπ. Τι να σας πω. Μια κατάσταση αδιανόητη.

      Αλλά για σκεφτείτε και το άλλο: Είναι δυνατόν να το πάνε με 180 και να ρισκάρουν καταψήφιση; Τι θα πουν μετά στα αφεντικά αν καταψηφιστεί; Ότι το κάναμε για να ψαρώσουμε το Σαμαρά; Θα τους απολύσουν και όχι τίποτε άλλο, πού να ξανβρουν μετά τόσο καλοπληρωμένη δουλειά.

      Γι' αυτό, δεν χρειάζεται να το πιέζουν. Ας το πάνε με 180. Το μόνο που θα καταφέρουν θα είναι να κάνουν το Σαμαρά ήρωα ότι απέτρεψε την υπερψήφιση των μέτρων. Να δείτε που θα παρακαλάνε μετά όλοι να μας δανείσουν. Και οι τράπεζες και η Ε.Ε. που μας έκανε το δύσκολο μέχρι τώρα.

      Άλλο να εκβιάζεις ως γείτονας-επαίτης, όπως έκανε ο ΓΑΠ τόσον καιρό, και άλλο να έχει πάρει πραγματικά φωτιά το σπίτι σου. Τότε τρέχουν όλοι και δεν φτάνουν.

    • Tassos avatar
      Tassos @ Αυριανιστής 06/05/2010 15:49:10

      Να τους πώ εγώ : Θα τους γ_ _ ήσει το ταμ τιριρί.

  7. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 06/05/2010 14:51:18

    Ο Παπανδρέας είναι απρόβλεπτος και "επικίνδυνος παίκτης", και άλλοι το λένε, αλλά όχι και να "έβαλε το ...ΚΚΕ"! Πώς;

  8. Orestios avatar
    Orestios 06/05/2010 14:53:18

    We know what you did last summer KKE.

    Και φτάνουμε πια στην στιγμή όπου το πρόβλημα αναδύεται και φανερώνεται κάθε κατεργάρης.
    Το σοσιαλιστικό φάσμα σε πλήρη σχηματισμό.
    Όλες οι πτέρυγες του παρεταγμένες.
    Έχουν κάνει μαζική κινητοποίηση.
    Ο πανικός είναι πλέον εμφανής.

    ΚΚΕ-ΣΥΝ-ΠΑΣΟΚ-Μητσοτακέικο-ΛΑΟΣ-αντεξουσιαστές-χρυσαυγίτες-λοιπές δυνάμεις του σοσιαλισμού.

    Το σοσιαλιστικό φάσμα στην Ελλάδα έχει πανικοβληθεί.
    Η κατάρρευσή του έρχεται.

    • CHEMICAL YOUTH avatar
      CHEMICAL YOUTH @ Orestios 06/05/2010 15:18:39

      Κ. Ορέστιε. Θα τρελαθούμε τελείως? Μπορείς να κατηγορήσεις το ΚΚΕ για ένα σωρό πράγματα, αλλά όχι γι' αυτό. Έκανε το αυτονόητο. Δηλαδή ο στόχος ποιος είναι? Να απορριφθεί το ΔΝΤ ή να διευκολυνθεί ο Σαμαράς?

  9. Χρήστος Π. avatar
    Χρήστος Π. 06/05/2010 14:53:27

    αν τα μέτρα δεν περάσουν πάμε σε εκλογές. γαπ τελος

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/05/2010 14:54:08

    Μην άγχεστε, θα είναι τέτοια η μιζέρια των επομένω ετών, που αν ζούμε, και αν υπάρχει utube, θα γελάμε, τύφλα να έχει το "λεφτά υπάρχουν"

  11. Stasa avatar
    Stasa 06/05/2010 14:54:45

    Aς γίνει έτσι λοιπόν!!! Να ξεχωρίσει η ήρα από το σιτάρι. Είμαι τρομερά περίεργη..

  12. Sam Kanenas avatar
    Sam Kanenas 06/05/2010 14:54:48

    O κ.Λοβέρδος ισχυρίστηκε ότι η ύφεση που θα ακολουθήσει είναι αναστρέψιμη.
    Ωφείλει να το αποδείξει με αριθμούς γιατί η πραγματικότητα είναι αμείλικτη. Με τα μέτρα αυτά οδεύουμε σίγουρα στην καταστροφή.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Sam Kanenas 06/05/2010 14:59:19

      Αυτό μου θυμίζει το ανέκδοτο πια: ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Sam Kanenas 06/05/2010 15:02:41

      Χαχαχα! Καλό! Έχει χιούμορ ο άνθρωπος. Μαύρο χιουμορ, αλλά χιούμορ.

  13. vildanden avatar
    vildanden 06/05/2010 14:56:21

    Το ΚΚΕ είχε ανακοινώσει αυτή του την πρόθεσή εδώ και αρκετές ημέρες (ενδεχομένως και πριν από την απόφαση Σαμαρά για καταψήφιση των μέτρων). Για ποια παγίδα μιλάμε επομένως;

  14. Nktras avatar
    Nktras 06/05/2010 14:56:48

    Παιχνίδι για πολύ γερά νεύρα..Αν ο Σαμαράς- κάτι που δεν τολμώ να πιστέψω- τελικά συναινέσει καλό θα ήταν να έχει και ένα εισιτήριο για Καραϊβική ..! Διότι , θα αποδείξει ότι το ΟΧΙ του ήταν υποκριτικό και εκ του ασφαλούς..Σε κάθε περίπτωση έξυπνη η μπλόφα του Παπανδρέου ..

  15. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 06/05/2010 14:57:28

    Σωστά. Ποτέ δεν έβαλε κανείς να κάνει κάτι το ΚΚΕ.

    Όλες τις πατάτες μόνο του τις αποφασίζει και τις κάνει.

  16. Lgz avatar
    Lgz 06/05/2010 14:57:49

    όλα για όλα πλέον

    όσοι δεν αντέχουν τα δύσκολα
    να πάνε στο σπιτάκι τους

  17. Κώστας avatar
    Κώστας 06/05/2010 14:58:18

    Aισχρή συμπαιγνία εναντίον του κόμματος και του κοινοβουλευτισμού!
    Ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ Ρόβλιας αντί να τοποθετηθεί επί του αιτήματος της Αριστεράς έλειπε από την αίθουσα!!!
    Ο εκπρόσωπος της Κύβέρνησης Βενιζέλος είπε πως πρώτα θα ακουστούν οι αρχηγοί των κομμάτων επί της ουσίας του νομοσχρδίου και μετά θα αποφασίσει η Βουλη για το αν χρείαζονται 151 ή 180!
    Πρωτοφανή πράγματα! Η οικογένεια Μητσοτάκη ξαναπρωτοστατεί από τα παρασκήνια-κρυπτόμενη και δειλή-σε κοινοβουλευτική εκτροπή μέσω της γελοιοποίησης των διαδικασιών του Κοινοβουλίου, με την κυβέρνηση και το ΠΑΣΟΚ να κάνει την "βρώμικη δουλειά".

    Καθίσταται πλέον και ανεξαρτήτως των εξελίξεων σήμερα στη Βουλή ανάγκη η διαγραφή των συνωμοτών. Της κ.Ντόρας και του αρχιδολοπλόκου-μοιραίου για την ελληνική δημοκρατία αποστάτη-πατέρα της.
    Διαγραφή τώρα!

  18. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 06/05/2010 14:59:54

    Την ώρα που θα γίνεται χαμός, με την ΕΚΤ ίσως να κάνει την "κίνηση του αιώνα", εμείς θα συζητάμε άν θα είναι 151 ή 181!
    Εδώ συζητάνε γιά τα 250 δις Ευρώ που λείπουν (στα ακίνητα και καταθέσεις των "φίλων"). Οι άλλοι έξω, τώρα συζητάνε για μια - μιάμισυ δεκάδα τρίς Ευρώ!
    Ασχοληθείτε με την κατηγορία κιλών σας, αγαπητοί εκπρόσωποί μας!

  19. Timios avatar
    Timios 06/05/2010 15:00:13

    Αν ο Τζέφρυ επιδιωξει ενισχυμένη πλειοψηφία 180 βουλευτών η μόνη ρελάνς του Αντώνη είναι να ζητήσει εκλογές

    • online-press avatar
      online-press @ Timios 06/05/2010 15:01:04

      ή δημοψήφισμα...

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Timios 06/05/2010 15:04:10

      Συμφωνώ απολύτως.

  20. online-press avatar
    online-press 06/05/2010 15:00:14

    Ο Βενιζέλος παίζει παιχνιδάκια με τους 151 ή 180. Είναι κακός χαρτοπαίκτης όμως του πόκερ και προδίνεται από το τικ άγχους που τον διακατέχει....

  21. Dr Kazos avatar
    Dr Kazos 06/05/2010 15:00:23

    Το ΚΚΕ στα 45 χρόνια που παρακολουθώ την πολιτική σκηνή έχει κάνει όσες πολιτικές μαλακίες μπορούν να γίνουν. Αλλά ουδείς έχει καταφέρει να τους "βάλει" να κάνουν κάτι.

    Προφανώς, αρπάζοντας τη δήλωση Σαμαρά για το ΟΧΙ, οι Κουκουέδες προσπαθούν να μπλοκάρουν τα μέτρα με την επίκληση του 180+. Πολύ μυαλό θέλει; Το ίδιο θα κάναμε όλοι αν είχαμε τη δυνατότητα.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Dr Kazos 06/05/2010 15:01:26

      Να πάει ο Πάκης στον Περισσό, να τους καλμάρει.

  22. theagpar avatar
    theagpar 06/05/2010 15:01:17

    Ουτε ενα βημα πισω απο το οχι!
    Να χρεωκοπησουμε τωρα που χρωσταμε 300 και σε τριτους, να φαμε τη παπαρα ΟΛΟΙ ανεξαιρετως και να ξεκαθαρισει η ηρα απ'το σταρι παρα σε 3 χρονια που θα χρωσταμε 500 και οχι μονο σε τριτους αλλα και στο ΔΝΤ που εχει τροπο να παρει πολλαπλασια.
    Ουτε ενα βημα πισω.

  23. Lewnidas avatar
    Lewnidas 06/05/2010 15:03:00

    180 για ολα τα αρθρα ή 180 μονο για ολο το νομοσχεδιο

  24. Sam Kanenas avatar
    Sam Kanenas 06/05/2010 15:03:57

    Δεν χρειαζόμαστε πιά βουλή και βουλευτές.Να αποφασίσουν και να νομοθετήσουν τι;;; Τις αποφάσεις παίρνει πιά το ΔΝΤ και οι βουλευτές ασχολούνται μονο με το να αλληλοκατηγορούνται. Αν και όσοι βουλευτές έχουν την ελάχιστη τσίπα να παραιτηθούν μαζικά. Το ίδιο και η κυβέρνηση η οποία έχει παραδεχτεί ότι δεν κυβερνά πιά. Δεν χρειάζεται να πληρώνουμε ανδρείκελα για να μας μεταφέρουν τις εντολές του ΔΝΤ.Να παραιτηθούν και να ζητήσει ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας από το ΔΝΤ να διορίσει την δική του κυβέρνηση για να αναλάβει την ευθυνη των συνεπειών των μέτρων που επιβάλλει.

  25. tiramola avatar
    tiramola 06/05/2010 15:05:35

    Ο Παφίλης και ο Λαφαζάνης έβαλαν από κοινού σε εφαρμογή το σχέδιο προκειμένου να σώσουν τη Ντόρα και να χτυπήσουν το Σαμαρά καθοδηγούμενοι από τον Παπανδρέου παρασκηνιακά....

  26. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 06/05/2010 15:06:32

    Ο ΓΑΠ θα παει στο 151, θα εχει και μερικες δηθεν διαφωνιες για να το παοξει το Πασοκ και λιγο φιλολαικο και ολα μελι-γαλα.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 06/05/2010 15:10:02

      Μάλλον, έτσι. Ίσως απευθυνθεί και στον Σαμαρά και τον ρωτήσει, ακαδημαικά, "εσύ τι λές, πάμε για 181 ή 151";

  27. Νίκος avatar
    Νίκος 06/05/2010 15:07:28

    "Πάνε να γλυτώσουν τη Ντόρα; Πάνε να χτυπήσουν Σαμαρά;"

    Και τα δυο. Διοτι:
    1)Με την προσδεση του Σαμαρα θα μπορουν να περπερεύονται μετα οτι εχουν "συνολικη εθνικη συναινεση".
    2) Θα εχουν ετσι "απομονωσει" και τα αριστερα κομματα.
    3)"Παση Θεου" πρεπει να γλυτωσουν την Ντορα η οποια, ειρησθω, δεν τους "προεκυψε" περυσι το Νοεμβρη, καθ' οτι ηξεραν (αν δεχθουμε οτι το θεατρο τους εδω και 7 μηνες οδηγιυσε στο ΔΝΤ) οτι θα την χρειαζοντουσαν. Αλλοιως "πως θα εδενε το γλυκο;

    Τελος, η κινηση Καραμανλη να "επιβαλλει" σχεδον την συμμετοχη του Λαου στην εκλογη αρχηγου στη ΝΔ, ηταν ΣΟΦΟΤΑΤΗ, και αυτο δεν του συγχωρουν. Πρεπει να ομολογησουμε οτι, παρ΄ολη την αναποφασιστικοτητα του, ο ΚΚ ο β' ειναι πατριωτης πανω απ' ολα. Και δεν θα εκπλησσομουν αν εν μερει η αναποφασιστικοτητα του εξηγουνταν με ευθειες απειλες κατα της ζωης του. Μην λησμονειτε τι εγαρφαν οι φυλλαδες του κατεστημενου περι "καρκινου" της Νατασας.

  28. Kostas avatar
    Kostas 06/05/2010 15:08:04

    Πιστεύεται ότι έχει καμία σημασία το μικροπολιτικό παιχνίδι που γίνεται στην βουλή?
    Θεωρείται ότι ενδιαφέρει αυτή την στιγμή τον απλό έλληνα τι θα κάνει η Μπακογιάννη και αν ο Σαμαράς την διαγράψει?

    Αν το πιστεύεται αυτό σημαίνει ότι είστε βαθιά νυχτωμένοι.

    Αυτή τη στιγμή 1 πράγμα έχει σημασία. Να πάρουμε τα λεφτά και να κερδίσουμε χρόνο ως χώρα ώστε να μην πτωχεύσουμε σε 2 εβδομάδες. Έρχονται σημαντικές και πιο μόνιμες αλλαγές στην διακυβέρνηση της Ευρώπης (αυτό πλέον είναι ολοφάνερο) που θα προσπαθήσουν να δώσουν πιο μόνιμες λύσεις στα σημερινά προβλήματα του Ευρωπαϊκού Νότου και της Ευρώπης συνολικά. Πρέπει συνεπώς να επιβιώσουμε ως χώρα, ώστε να συνεχίσουμε να αποτελούμε μέρος των λύσεων που σχεδιάζονται αυτήν την στιγμή.

    Αλλιώς, συγνώμη που το λέω έτσι ωμά, θα γίνουμε Αργεντινή. Όποιος δεν το βλέπει αυτό δυστυχώς αδυνατεί να δει λίγο μακρύτερα από το σήμερα.

    • Rodman avatar
      Rodman @ Kostas 06/05/2010 15:22:32

      Αργεντινή είναι σίγουρο ότι θα γίνουμε αν περάσει το νομοσχέδιο γιατί σε 2 χρόνια θα χρωστάμε πάνω από τα διπλά. Το να αυξήσουμε το χρέος δε βγάζει πουθενά. Ακόμα και η στάση πληρωμών, που είναι το χειρότερο σενάριο, είναι καλύτερη λύση απ' το ΔΝΤ. Το λένε και διακεκριμένοι οικονομολόγοι, αλλά σιγά που θα τους έβγαζε το ΣΚΑΪ και το MEGA για να τους δείτε.

  29. Factorx avatar
    Factorx 06/05/2010 15:09:30

    Ο Βαγγέλης Μειμαράκης είπε στο καφενείο της Βουλής ότι αν θα πάει η κυβέρνηση στην ψηφοφορία με 180, θα ψηφίσει υπέρ των Μέτρων και ας τον διαγράψουν...

    • Lewnidas avatar
      Lewnidas @ Factorx 06/05/2010 15:12:57

      να το κανει και να φευγουν! αντε ο βαγγελακης

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Factorx 06/05/2010 15:14:18

      Είναι πολλά τα λεφτά Βάγγο...

    • Orestios avatar
      Orestios @ Factorx 06/05/2010 15:15:07

      Μειμαράκης. Αυτός πάντα ήταν κατά των δημοκρατικών διαδικασιών.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Orestios 06/05/2010 15:27:41

        Καλό!

    • apis22 avatar
      apis22 @ Factorx 06/05/2010 15:26:50

      Ας πάει στο καλό. Δεν τον χρειάζεται η χώρα.

  30. gekapsa avatar
    gekapsa 06/05/2010 15:09:51

    Ειτε 151 ειτε 180 το ν/σ θα περάσει. Ειναι κλειδωμένο από τους ξενους διασώστες της πτωχευμενης χωρας. Θυμηθείτε το "απωλεια εθνικης κυριαρχιας" που είχε πρωτοπει ο Γιωργος τον Οκτωβριο

    • Orestios avatar
      Orestios @ gekapsa 06/05/2010 15:16:23

      Μα απώλεια έρχεται με το ν/σ του GAP. Αυτό ονειρευόταν πάντα. Να παραδώσει την χώρα σε άλλους και όχι σε Έλληνες.

  31. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 06/05/2010 15:10:23

    Να επαναλάβω κάτι που μάλλον δεν συγκρατήσατε.

    Όταν λέω "έβαλαν το ΚΚΕ" δεν εννοώ φυσικά ότι θα δεχόταν να τους κάνει εύκολα το δεκανίκι από μόνο του.

    Του έριξαν όμως (προφανώς με "υπεράνω υποψίας" διαμεσολαβητές) το δόλωμα ότι "θα αναγκαστεί να ξεμπροστιαστεί ο δικομματισμός", κι αυτοί στο ΚΚΕ τσίμπησαν σα χάννοι.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Αυριανιστής 06/05/2010 15:12:53

      Δεν αποκλείεται αυτό που λες, αλλά δεν αποκλείεται να το σκέφτηκαν κι από μόνοι τους.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Αυριανιστής 06/05/2010 15:13:03

      Χάννοι είναι; Νόμιζα ότι είναι ροφοί...

    • Rodman avatar
      Rodman @ Αυριανιστής 06/05/2010 15:13:23

      Πες-πες κάτι θα μείνει. Γράψτο άλλες 100 φορές και θα το πιστέψουμε.

  32. qwert avatar
    qwert 06/05/2010 15:11:38

    Λάθος το πνεύμα της ανάρτησης.
    Συνταγματικά είναι σαφέστατα ορθή η πρόταση και δεν νομίζω ότι συμπλέουν αυτοί που αυαφέρετε. Ιδού η Ρόδος για όλους...

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ qwert 06/05/2010 15:14:36

      Επώνυμοι συνταγματολόγοι (Μανιτάκης, Χρυσόγονος), σύμφωνα με την προχθεσινή Ελευθεροτυπία, είχαν ακριβώς την αντίθετη άποψη. Κανένας συνταγματολόγος δεν βγήκε ΕΠΩΝΥΜΑ να πει ότι πρέπει να πάμε σε 180.

      • qwert avatar
        qwert @ Επώνυμος 06/05/2010 15:17:33

        το γνωρίζω, ιδίως ο πρώτος είναι αρκετά αντικειμενικός.
        Αλλά δεν συμφωνώ,
        τα μέτρα επιβάλλονται από ένα διεθνή οργανισμό, στον οποίο δεν έχει εκχωρηθεί αποφασιστική αρμοδιότητα στον τομέα της οικονομικής πολιτικής.
        ακόμη κι αν υποτεθεί ότι αυτό συνιστά απόφαση της ΕΕ, τότε έχουμε παραβίαση της Συνθήκης ΕΕ, συνεπώς σε κάθε περίπτωση χρειάζεται αυξημένη πλειοψηφία.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Επώνυμος 06/05/2010 15:23:45

        Έξω πάντως, μάλλον περιμένουν την πραγματική παραβίαση της συνθήκης από την EKT και το Eurogroup. Οπότε η εδώ "παραβίαση", στα μαλακά θα περάσει. Περί όνου σκιάς η όλη φασαρία!

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 06/05/2010 15:26:48

        Βασικά, αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι τα μέτρα είναι απλοί νόμοι του κράτους που το ΔΝΤ σου λέει "αυτά είναι κι άμα θέλεις τα περνάς, άμα δε θέλεις δεν τα περνάς και δεν έχει χρήμα". Δεν υπάρχει κάτι άλλο, κάποια εκχώρηση αρμοδιότητας στο ΔΝΤ για να χρειάζεται ειδική πλειοψηφία.

  33. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 06/05/2010 15:12:13

    Λες δηλαδή να επενδύουν σε διάσπαση της ΝΔ; Και να μας βγουν μετά αυτοί από πάνω;

    Είναι επείγον να πεισθεί/πείσει ο Σαμαράς ότι δεν έρχεται το τέλος του κόσμου με την καταψήφιση. Ότι έρχεται το τέλος της κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ, αλλά όχι της χώρας. Οι δανειστές μας θα μας παράσχουν ότι διευκόλυνση γίνεται, προκειμένου να πάρουν τα λεφτά τους και να μην χρεωκοπήσουμε.

    Απλώς με τον υποταγμένο στους ξένους ΓΑΠ, αυτό είναι αδύνατον.

    • NAYTHS avatar
      NAYTHS @ Επώνυμος 06/05/2010 15:51:17

      Τι εννοείς "ότι διευκολυνση γίνεται" ?.
      Ετσι γουρούνι στο σακκί θα πάρουμε?
      Και γιατί είσαι τόσο σίγουρος ότι το κεφάλαιο δεν θέλει να χρεωκοπήσουμε ? Ο λύκος στην αναμπουμπούλα χαίρεται, και προφανώς ό μεγάλος λύκος είναι το κεφάλαιο. Κάτι θα βρούν -αν δεν το έχουν σχεδιάσει ήδη- να κάνουν για να κερδίσουν. Τι νομίζεις ότι τα cds έχουν φτάσει στα ύψη τυχαία ? Το μόνο βέβαιο που θα συμβεί σε κάθε περιπτωση είναι ότι ο κοσμάκης θα χάσει...είτε με 150 είτε με 180 είτε με ότι άλλο "σκεφτούν" οι άξιοι εκπρόσωποί μας.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Επώνυμος 06/05/2010 16:27:01

      Έχει τρομάξει όλη η Ευρώπη, όλη η Αμερική. Ανεβαίνουν τα δικά μας spread και πέφτει η Wall Street.

      Λίγοι (αν και ισχυροί) κάτοχοι CDS θέλουν να χρεωκοπήσουμε. Όλη η υπόλοιπη υφήλιος είναι τρομοκρατημένοι.

      Το μόνο που χρειάζεται είναι σοβαρότητα.

  34. mara avatar
    mara 06/05/2010 15:18:56

    Φυσικά και βολεύει την Ντόρα να πάνε με 180.
    Για να αρχίσουνε όλα τα ΜΜΕ τα "περί υπεύθυνης στάσης" της Ντόρας. Με 151 δεν έχει λόγους να ψηφίσει υπέρ, αφού έτσι κι αλλιώς περνάει το νομοσχέδιο. Δεν θέλουν να φύγει από την Ν.Δ με "δόξα και τιμή".
    Μαζί με τα οφέλη της κυρίας στριμώχνουν και άγρια τον Σαμαρά.
    Του πετάνε το μπαλάκι. Εξάλλου η Παπαρήγα είπε στον Βενιζέλο ότι,
    "δεν απαντάτε ευθέως, είναί ή δεν είναι η ψηφοφορία με 151 αντισυνταγματική? Μάλλον θέλετε να βάλετε σε κάποιους τρικλοποδιές".
    ΑΝΤΩΝΗ ΚΡΑΤΑ ΓΕΡΑ!!!

  35. PamizensSOK avatar
    PamizensSOK 06/05/2010 15:23:09

    Οπως αναφερει ο qwert

    Ιδου η Ροδος,,,,!!!!

    Να δουμε τις πραξεις του καθενος και ΟΧΙ τα λογια του καθενος.

  36. Factorx avatar
    Factorx 06/05/2010 15:24:57

    Οι πληροφορίες του Flash λένε ότι οι δυο-τρεις βουλευτές που είχαν εκδηλώσει την πρόθεση τους να ψηφίσουν και αυτοί ‘ναι’ στα μέτρα της κυβέρνησης πείστηκαν από την ίδια να μην το κάνουν και αν πειθαρχήσουν στην κομματική πειθαρχία. Ο κ. Μαρκογιαννάκης τελικά θα είναι σύμφωνος με την κομματική πειθαρχία. Το ότι η κ. Μπακογιάννη το ζήτησε αυτό από τα στελέχη έχει να κάνει με την πολύ σοβαρή πιθανότητα της παραίτησης της από το βουλευτικό αξίωμα, μετά την διαγραφή της που πρέπει να τη θεωρήσουμε δεδομένη. Νομίζω ότι η φράση που ειπώθηκε την Τρίτη μετά τη συνάντηση της με τον κ. Σαμαρά ότι «Οι φιλελεύθερες δυνάμεις πρέπει να συμβάλλουν για να βγει η χώρα από την κρίση» δείχνει ότι είναι πολύ πιθανό να ιδρύσει νέο κόμμα. Υπάρχουν δυο-τρία ανοιχτά ζητήματα επίσης. Αν θα περιμένει πρώτα τη διαγραφή ή θα παραιτηθεί από βουλευτής πριν από αυτό η κ. Μπακογιάννη, καθώς και το αν θα τη διαγράψει ο ίδιος ο Πρόεδρος, όπως έχει δικαίωμα, ή θα συνέλθει η επιτροπή δεοντολογίας για να το κάνει, όπως στην περίπτωση του κ. Παυλίδη. Αν παραιτηθεί πριν τη διαγραφή και πριν την ψηφοφορία ,θα υπάρξει και θέμα στην ψηφοφορία ,αφού οι βουλευτές θα μείνουν 299.

  37. panos33 avatar
    panos33 06/05/2010 15:26:49

    αν υπαρχει οντως στοχευμενο απο εξωτερικους παραγοντες σχεδιο χρεωκοπιας της ελλαδας,κατι που καταμαρτηρουν τοσο τα spreads οσο και τα cds και αν επισης αυτοι οι ξενοι παραγοντες προερχονται απο την wall street και εχουν ως στοχο την καταρευση της ευροζωνης, φερανε μαζι με τα ξεφτιλισμενα μμε τον jefry ως αναλωσιμο πολιορκητικο κριο οποτε με αυτα τα ""αν"" και με την σημερινη εκ νεου εκτοξευση spreads και cds τα μετρα και για αυτο ο jefry προσπαθει για 180 ψηφους δεν θα περασουν.

  38. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 06/05/2010 15:31:23

    Τα πράγματα είναι απλά:
    1. Δεν χρειάζεται αυξημένη πλειοψηφία των 180.
    2. Η κυβέρνηση εισήγαγε το συγκεκριμένο νομοσχέδιο προς ψήφιση με απλή πλειοψηφία.
    3. Το δίλημμα που θέτει σήμερα η κυβέρνηση είναι εκβιαστικό για να μη χρεωθεί μόνη της την ευθύνη.
    4. Πρωταρχικός στόχος είναι να φανεί αναξιόπιστος ο Σαμαράς.
    5. Και προφανώς η ...σωτηρία της Θεοδώρας

    • I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
      I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ @ Κώστας Ροδινός 06/05/2010 16:50:18

      180 και καταψήφιση θα βόλευε τον ΓΑΠ μόνο αν είχε αποφασίσει να πάει σε εκλογές με νόμο Παυλόπουλου (+50) και λίστα (του λύνει πολλά προβλήματα). Προϋπόθεση: να έχει ένα καλό προβάδισμα (δημοσκοπικά) και να φύγει το Μητσοτακιστάν διασπώντας τη Ν.Δ. Προεκλογικός αγώνας με σύνθημα "ψηφίστε μας ή δεν παίρνετε μισθούς και συντάξεις", με ευγενείς χορηγούς το EUROGROUP, ΔΝΤ, και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις (ΜΜΕ, δημοσκόπους, 'αναλυτές', κλπ). Το ρίσκο είναι αν θα κάμψει τη λαϊκή αντίσταση με το μισθό και τη σύνταξη που θα κουνάει μπροστά στη μύτη του κόσμου. Το ρισκάρει;

  39. Green St avatar
    Green St 06/05/2010 15:32:57

    Πάμε να εγκλωβιστούμε μόνοι μας στα ψευτοδιλλήματα. Η ΝΔ σαν πολιτική ιδεολογία έχει την μεγαλύτερη απήχηση στον λαό. Οι λόγοι που αυτό δεν εκφράστηκε στην κάλπη είναι γνωστοί και χιλιοειπωμένοι.
    Ο Σαμαράς συνεπώς δεν έχει να φοβηθεί τίποτα. Τι θα συμβεί λοιπόν αν η Ντόρα, ο Μειμαράκης και το κάθε λογής βαρίδι αποφασίσει να πει ναι στο νομοσχέδιο. Μέγιστο δώρο για τον Σαμαρά είναι η διευρυμένη πλειοψηφία στην βουλή και όχι δίλλημα ή παγίδα. Λέει ΝΑΙ στους 181, εξηγεί τους λόγους που αρνείτε και τους έχει βγάλει όλους στην σέντρα. Πέφτει η κυβέρνηση;; Σιγά τα ωά...αλλο που δεν θέλουμε. Ανίκανοι και προδότες είναι. Και να θυμάστε κάτι η ιστορία αυτού του λαού δεν γράφτηκε με τα ΝΑΙ γράφτηκε με τα ΟΧΙ.

  40. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 06/05/2010 15:34:34

    Δρόμο να σχίσουν τα σπαθιά και ελεύθεροι να μείνουν

  41. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 06/05/2010 15:34:48

    Το ΚΚΕ είχε ζητήσει 3/5 πριν από το προχθεσινο ΌΧΙ Σαμαρά.
    Είχε δημοσιευθεί ανάρτηση εδώ στο Antinews.

  42. NAYTHS avatar
    NAYTHS 06/05/2010 15:37:43

    Νομίζω ότι έχουμε τρλλαθεί όλοι !
    Πόσο καιρό σας λέω ότι η πολιτική αλητεία που μας κυβερνα (ΟΛΟΙ)είναι ανάξια των περιστάσεων και μας οδηγεί στον γκρεμό ? Πολιτικά παιγνίδια τώρα με τα 3/5 την στιγμή που καιγόμαστε -κυριολεκτικά- από τα κόμματα της "μεταπολίτευσης"-μήπως αλήθεια δεν έγινε ακόμα, και ζούμε σε μία εικονική πραγματικότητα ?- θέλοντας να αποκομίσει ο καθένας πολιτικά κέρδη... Αραγε σε πιό "χρηματιστήριο" ποιών αξιών ? Σε λίγο δεν θα υπάρχει τίποτα. Και εμείς μοιραίοι παρακολουθούμε κι ασχολούμεθα με τον ένα και τον άλλο ανάξιο πολιτικό αν πρέπει να μιλήσει ή να ψηφίσει ή... Να πάνε στο Δ@@@@Ο όλοι τους. ΜΙά ζωή δουλεύουμε σαν σκυλιά κι έρχονται τώρα όλοι οι ανεπρόκοποι και μας τρώνε το βιός, έχοντας κάνει τις μπάζες τους με τις μίζες και τα μπόνους.
    Πίσσα και πούπουλα και γιαούρτωμα και ντομάτες όπου τους συναντάτε.

  43. καινός avatar
    καινός 06/05/2010 15:38:59

    Το γκάπ με την έναρξη της ομιλίας του λέει για τα χθεσινά θύματα και προσπαθεί να δημιουργήσει τύψεις! Και (classic για αυτόν) είπε το απίστευτο:

    "το βράδυ έμαθα ότι ανάμεσα στα θύματα ήταν και μια κοπέλα έγκυος"

    ΤΟ ΒΡΑΔΥ??? ΕΓΩ - ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ - ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΜΑΘΑ ΑΜΕΣΩΣ?

    • Orestios avatar
      Orestios @ καινός 06/05/2010 15:59:49

      Απαράδεκτος

  44. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 06/05/2010 15:42:40

    Ο ΓΑΠ λέει άλλα αντ' άλλων. Τι θλιβερός, Θεέ μου.

  45. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 06/05/2010 15:43:48

    Και κινδυνολογεί και για τις καταθέσεις! Καλά, στέκει στα καλά του ο άνθρωπος; Είναι αδίστακτος!

    Αντώνη, εξευτέλισέ τον. Σε παρακαλώ πολύ!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Επώνυμος 06/05/2010 15:59:18

      Είναι χυδαίος φαύλος.
      Θα πληρώσει για αυτά τα ψέματα.

  46. provato avatar
    provato 06/05/2010 15:44:47

    άρθρο 28 παρ.2 :
    ΄΄Για να εξυπηρετηθεί σπουδαίο εθνικό συμφέρον και να προαχθεί η συνεργασία με άλλα κράτη, μπορεί να αναγνωρισθούν, με συνθήκη ή συμφωνία, σε όργανα διεθνών οργανισμών αρμοδιότητες που προβλέπονται από το Σύνταγμα. Για την ψήφιση νόμου που κυρώνει αυτή τη συνθήκη ή συμφωνία απαιτείται πλειοψηφία των τριών πέμπτων του όλου αριθμού των βουλευτών.΄΄
    Ερμηνευτική δήλωση: Το άρθρο 28 αποτελεί θεμέλιο για τη συμμετοχή της Χώρας στις διαδικασίες της ευρωπαϊκής ολοκλήρωσης.

    ΕΡΩΤΗΣΗ: Γίνεται να εξυπηρετηθεί εθνικό συμφέρον με εκχώρηση ΚΥΡΙΑΡΧΙΚΩΝ δικαιωμάτων; Δεν αποτελεί αντίφαση; Η κυβέρνηση και κατ'επέκταση η βουλή που προέκυψε από τις εκλογές του 2009 απο που λαμβάνει νομιμοποίηση για παρόμοια θέματα ΕΚΧΩΡΗΣΗΣ κυριαρχικών δικαιωμάτων ΜΕ ΑΠΛΗ Ή ΕΝΙΣΧΥΜΕΝΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑκτλ; Ας πουλήσουν και την Ακρόπολη τότε με μια απλή απόφαση της βουλής ΄΄για να ξεχρεώσουμε΄΄. Ακόμα και αν ψηφίσουν NAI και οι 300 της βουλής στο εν λόγω ΄΄νομοσχέδιο΄΄, υπάρχει ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΗ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ;. Και για να το θέσω διαφορετικά. Αν αύριο το πρωί πχ η Τουρκία ή η Γερμανία μας προσφέρουν 200 δισ ευρώ μετρητά σε αντάλλαγμα μερικά ακατοίκητα νησιά του αρχιπελάγους και την δέσμευση-υποχρέωση (που θα παρακολουθείται από τον δανειστή) μας να μειώσουμε πχ στο ήμισυ τις ένοπλες δυνάμεις μας, θα επικαλεσθούν κάποιοι το ίδιο άρθρο για να περάσουν την συμφωνία στη βουλή; Οι συνέπειες τέτοιων ΄΄συμφωνιων΄΄ όπως του μηχανισμού επεκτείνονται σε τεράστιο εύρος στον πυρήνα της εθνικής κυριαρχίας και μόνο αποκλειστικά οικονομικές δεν είναι.
    Και η ερμηνευτική δήλωση του άρθρου είναι ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΙΚΗ και δεν περιλαμβάνει ΔΝΤ.
    Γιατί δεν γίνεται χρήση του άρθρου 43 παρ.2 ;
    ΄΄Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας προκηρύσσει με διάταγμα δημοψήφισμα για κρίσιμα εθνικά θέματα, ύστερα από απόφαση της απόλυτης πλειοψηφίας του όλου αριθμού των βουλευτών, που λαμβάνεται με πρόταση του Υπουργικού Συμβουλίου. Δημοψήφισμα προκηρύσσεται από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας με διάταγμα και για ψηφισμένα νομοσχέδια που ρυθμίζουν σοβαρό κοινωνικό ζήτημα, εκτός από τα δημοσιονομικά, εφόσον αυτό αποφασιστεί από τα τρία πέμπτα του συνόλου των βουλευτών, ύστερα από πρόταση των δύο πέμπτων του συνόλου και όπως ορίζουν ο Κανονισμός της Βουλής και νόμος για την εφαρμογή της παραγράφου αυτής.΄΄
    Εκτός αν ισχυριστεί κάποιος ότι η ενεργοποίηση του μηχανισμού είναι ΄΄δημοσιονομικό΄΄ καθαρά θέμα και δεν έχουμε εκχωρήσεις επί μέρους κυριαρχικών δικαιωμάτων της κεντρικής κυβέρνησης σε εξωθεσμικά (συνταγματικά) και εξωΕλληνικά (ούτε καν αποκλειστικά Ευρωπαϊκά) κέντρα .

    ΠΟΥ είναι οι συνταγματολόγοι μας να πάρουν θέση ; (δεν εννοώ τον μπένι φυσικά)

  47. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 06/05/2010 15:47:57

    Το θράσος του δεν έχει όρια!
    Είναι δυνατόν ο ανεύθυνος να λέει από το Βήμα της Βουλής ότι κινδυνεύουν οι καταθέσεις;
    Αν αύριο ο κόσμος τρέξει στις τράπεζες, ξέρει τι θα γίνει;

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Κώστας Ροδινός 06/05/2010 15:52:59

      Αυτό αν δεν κάνω λάθος, είναι και ποινικό αδίκημα. Μήπως να μαζευτούμε πέντε-έξι να υποβάλουμε μια μήνυση;

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Επώνυμος 06/05/2010 16:00:34

        Αρθρο 191 Ποινικού Κώδικα

    • Orestios avatar
      Orestios @ Κώστας Ροδινός 06/05/2010 15:58:23

      Το χρηματιστήριο έπεσε με τον λόγο του GAP.

    • καινός avatar
      καινός @ Κώστας Ροδινός 06/05/2010 15:58:38

      Τραγικός!!!

      ΕΧΩ ΕΞΟΡΓΙΣΤΕΙ! ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΚΑΝΟΝΙΚΟΣ!!!

      ΚΑΙ ΤΑ ΒΟΔΙΑ ΑΠΟ ΚΑΤΩ, ΤΟΝ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΟΥΝ!!!

      ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ! ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ; ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΑ ΟΠΛΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ;;;

  48. καινός avatar
    καινός 06/05/2010 16:41:32

    Γελοιοποιήθηκε με το "εξ απαλών ονύχων"!!!

    • mara avatar
      mara @ καινός 06/05/2010 17:09:59

      Καλά, αυτό και αν ήταν μαργαριτάρι.....

      • mara avatar
        mara @ mara 06/05/2010 17:11:58

        Καλά η Κόρρινα, θα τα έχει δεί όλα σήμερα με τον Γιωργάκη!!!

  49. ataktos avatar
    ataktos 06/05/2010 17:37:51

    Παιδί είναι ακόμα και η μαμά του τον συγχωράει …αλίμονο από εμάς τους μακακιες …