#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/04/2009 15:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θράσος δεκάδων εκατομμυρίων ευρώ

Είναι ένας από τους πρωταγωνιστές του σκανδάλου των ομολόγων. Που πρόσφατα πήρε παράταση για να απολογηθεί, αφού η δικαιοσύνη εδέησε ύστερα από δύο χρόνια να τον καλέσει. Ηταν σε εταιρεία που πούλησε τα «βρώμικα ομόλογα», αποκομίζοντας τεράστια κέρδη, τόσο ο ίδιος όσο και αλυσίδα άλλων προσώπων. Στους λογαριασμούς του βρέθηκαν 16 εκατομμύρια ευρώ, τα οποία η ελληνική Δικαιοσύνη έχει μπλοκάρει.

Και τώρα, έχει το θράσος να γυρίσει στη μια μετά την άλλη κρατικές υπηρεσίες και να ζητάει τις συμβουλές των στελεχών τους για τις ενέργειες που μπορεί να κάνει, προκειμένου να ξεμπλοκάρει τους λογαριασμούς του. Από πού κι ως που ένας άνθρωπος σαν κι αυτόν που δεν είχε στον ήλιο μοίρα κατάφερε να συγκεντρώσει σε λογαριασμούς του δεκάδες εκατομμύρια ευρώ; Γιατί τέτοια πρεμούρα για να ξεμπλοκάρει τους λογαριασμούς; Μήπως, άλλα πρόσωπα που δεν έχουν πάρει τις μίζες τους ή δεν τις έχουν πάρει ολόκληρες, πιέζουν τον «αχυράνθρωπο» γι αυτό;

Το μέγεθος των χρημάτων, αλλά και το ίδιο το ασήμαντον του συγκεκριμένου προσώπου, δείχνει πόσο χοντρός τζόγος παίχτηκε με τα ομόλογα προς τα ασφαλιστικά Ταμεία και πόσο χοντρά κερδισμένοι βγήκαν οι διάφοροι επιτήδειοι, σε χαμηλό και υψηλό επίπεδα (για όλους έχει μάσα).  Τελικά, το συγκεκριμένο πρόσωπο, ακόμα κι αν καταδικαστεί για το σκάνδαλο των ομολόγων, σε λίγα χρόνια θα βγει (σιγά να μην μπει στη φυλακή) για να απολαύσει τα εκατομμύρια που κονόμησε από την απάτη. Εις υγείαν των κορόιδων λοιπόν. Εις υγείαν μας !

Κα φυσικά θα επανέλθουμε. Προς το παρόν δεν αποκαλύπτουμε ονόματα, για να μη  εκθέσουμε τις πηγές μου. Ο κ. Παπαθανασίου όμως αν ρωτήσει τις υφιστάμενες υπηρεσίες του υπουργείου Οικονομικών θα μάθε μέσα σε λίγα λεπτά ποιος είναι. Μπορεί να ρωτήσει αν θέλει και τον προκάτοχό του.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Lavazza avatar
    Lavazza 06/04/2009 15:51:00

    Γιατί ποιός μπήκε "μέσα" για να μπεί και ο συγκεκριμένος;;;

    Φταίει ο Καραμανλής, που δεν έχωσε στα μπουντρούμια καμιά 30αριά Πασοκολαμόγια του Χρηματιστιρίου ώστε να φοβηθούν και οι Νεοδημοκράτες που είχαν τέτοιες προθέσεις.

    Αλλά θα μου πεις, τα λαμόγια δεν έχουν κομματική ταυτότητα.

    Από το 1974 και μετά, βλέπουμε συνεχώς τα ίδια λαμόγια να "τα βρίσκουν" με την κάθε κυβέρνηση και από πίσω ο δύσμοιρος λαός να προσπαθεί να κατατάξει τα λαμόγια στο ένα ή στο άλλο Κόμμα...

  2. nyfitsa avatar
    nyfitsa 06/04/2009 16:00:27

    Κόρακας κοράκου μάτι δε βγάζει….πολύ κορακύλα, βρε παιδιά.

  3. isnogood avatar
    isnogood 06/04/2009 16:26:21

    Μπρε Φάκτορα, προτρέπεις τον ....Παπαθανασίου να ρωτήσει;

    ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑΑ ΧΑΑ ΧΑΑ....


    Πλάκα με κάνεις μπρε;

  4. συνταξιουχος avatar
    συνταξιουχος 06/04/2009 16:48:26

    Μηπως μένει μόνιμα στο Λονδινο το 'πουλακι' που αναφερεις;

  5. Keep Talking avatar
    Keep Talking 06/04/2009 17:18:16

    και το ονομα αυτου..... ;;;;;
    Τι να το κανουμε το στορυ χωρις ονομα;
    Ετσι μπορουμε να βαλουμε και εμεις πολλα στορι-α στη φορα.

  6. Le canard avatar
    Le canard 06/04/2009 18:50:29

    @Keep Talking

    Αμα θες, βγάλες ό,τι στόρυ ή στοράκι θέλεις. Ποιός σε εμποδίζει. Αλλο όμως, θα πρεπε να ρωτάς. Υπάρχει κανένας λόγος να βγάλει το αντινιούς στόρυ από την κοιλιά του; Εχει βγάλει πολλά τέτοια; Σοβαρότης.

  7. μπουγατσα με τυρι avatar
    μπουγατσα με τυρι 06/04/2009 20:46:32

    Εαν ομως,οπως στην Αμερικη,μαζι με την φυλακιση ερχοταν και μια δημευση της περιουσιας του,τοτε ο καθε κουμπαρος θα σκεφτοταν δυο φορες πριν παρανομησει.Αλλα δυστυχως ¨¨εντο ειναι ελλαντᨨ...

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 06/04/2009 21:08:06

    @7 ή αν εφαρμόζετο συλλογική ευθύνη οικογένειας όπως επί ΕΣΣΔ ή Ναζί..... και δεν αστειεύομαι. Το έγκλημα είναι έγκλημα άσχετα αν είναι λευκού κολλάρου και όχι δολοφονία. Οι τιμωρίες πρέπει να είναι παραδειγματικές καθώς η φύση του ανθρώπου και δη του Έλληνα ρέπει προς την παραβατικότητα σε όλα τα επίπεδα.
    Αλλιώς θα γίνονται δέκα και θα πιάνουμε μισό κ.ο.κ.

  9. αδέξιος δεξιός avatar
    αδέξιος δεξιός 06/04/2009 21:30:17

    @Keep Talking: ρε συντροφε ακόμα να καταλάβεις; Το antineews είναι για αναγνώστες με μνήμη. Για ποιον είχαν γράψει οτι δεσμευτηκαν οι λογαριασμοί του; ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ.Άντε....

  10. Keep Talking avatar
    Keep Talking 06/04/2009 21:48:41

    6 Le canard
    Den eipa oti to story einai apo tin koilia toy. Apla eipa na balei kai onoma.

    9 αδέξιος δεξιός
    sorry dilwnw "anoia" ! Na allaksw site ?

  11. Keep Talking avatar
    Keep Talking 06/04/2009 21:49:04

    sorry kollise pali to "Ellinika"

  12. μπουγατσα με τυρι avatar
    μπουγατσα με τυρι 07/04/2009 03:00:25

    Οπως ειπε και ο Αλογοσκουφης...'' αυτος ειναι Νεγρος,δεν ειναι ανθρωπος'''.Και οποιος καταλαβε,καταλαβε...

  13. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 07/04/2009 14:24:28

    Ενας απο τους πρωταγωνιστες των ομολογων,ειχε στειλει ατομο σε γνωστο μου,εδω και 30 χρονια ,(μαθητη τον ειχα),στελεχος,ιδρυματος,δε λεω παραπανω,και του γυρευε να του δωσει μιζα, για να κανει μια δουλεια.
    Και μου λεει ο δικος μου.
    Μα τον ...φουστη,τι θρασος,χωρις να με ξερει καν,χωρις ουτε καλημερα να εχουμε πει,να ερχεται να ζηταει λεφτα,ετσι στα ισα;
    Απο που το αντλουσαν τοσο θρασος αυτοι οι ανθρωποι;

  14. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 07/04/2009 14:28:31

    Ενας απο τους πρωταγωνιστες των ομολογων,ειχε στειλει ατομο σε γνωστο μου,εδω και 30 χρονια ,(μαθητη τον ειχα),στελεχος,ιδρυματος,δε λεω παραπανω,και του γυρευε να του δωσει μιζα, για να κανει μια δουλεια.
    Και μου λεει ο δικος μου.
    Μα τον ...φουστη,τι θρασος,χωρις να με ξερει καν,χωρις ουτε καλημερα να εχουμε πει,να ερχεται να ζηταει λεφτα,ετσι στα ισα;
    Απο που το αντλουσαν τοσο θρασος αυτοι οι ανθρωποι;
    Και θυμηθειτε τι λεγανε στους...μαυρους το 2004,για να παρουν τις εκλογες.
    Για το κακο πασοκ,και για το...αγγελικο μαγαζι τους,μχσ.
    (Τι να κανω,με κυνηγατε να μη λεω κακα λογια.Από το Θεο να τό βρετε,που με καταπιεζετε).

  15. babis panagiotidis avatar
    babis panagiotidis 07/04/2009 22:15:27

    Εδώ και καιρό διαβάζω τα σχόλια του Factorx σχετικά με το σκάνδαλο των ομολόγων και είναι τραγικό πόσος χρόνος και ενέργεια καταναλώνεται από μέρους σας προκειμένου να συνεχίζεται η παράπλανηση των αναγνωστών και η απόσπαση της προσοχής τους από το πραγματικό ζήτημα, δηλαδή τον έλεγχο της περιουσίας των ταμείων, η οποία ανέρχεται σε 30 δις Ευρώ περίπου. Για ποιόν δουλεύει ο Factorx; Γιατί δεν μας λέτε ποιός είναι ο πραγματικός σας στόχος, δηλαδή πώς θα επιτευχθεί ο πλήρης έλεγχος των ταμείων από τις δύο τράπεζες που τα απομυζούν χρόνια τώρα; Το σκάνδαλο των ομολόγων χρησιμοποιείται μόνο σαν αφορμή για να απαλλαγεί το σύστημα από τα χρηματιστηριακά παράσιτα (και σωστά βέβαια) και όχι για να εξυγιανθεί το όλο σύστημα. Πώς είναι όμως δυνατόν να μην αναφέρετε ποτέ τα άλλα επτά ομόλογα, που εξέδωσαν Ελληνικές τράπεζες και αγόρασαν τα ταμεία στο πρόσφατο πραρελθόν, και τα οποία ήταν πολύ πιο προσοδοφόρα; Η διαφορά είναι ότι τότε τα κέρδη τα απεκόμισαν οι τραπεζίτες και όχι οι χρηματιστές. Δυστυχώς, παίζετε το παιχνίδι του κατεστημένου και θέλετε να διαιωνίσετε ένα ακόμη ολιγοπώλιο, όπως υπάρχει σε κάθε άλλο τομέα της οικονομίας, όπου τον πλήρη έλεγχο ασκούν συγκεκριμένες οικογένειες. Η επιφανειακή αντιμετώπιση από μέρους σας των σοβαρών αυτών θεμάτων προκαλεί αποστροφή καθώς όλη σας η ανάλυση εξαντλείται στο εάν κάποιος έχει πάει φυλακή ή όχι. Νομίζετε ότι αυτό είναι το ζήτημα που θα έπρεπε να μας απασχολεί; Και βέβαια! Εάν κάποιος πάει φυλακή επειδή πούλησε κάποιο ομόλογο, ποιός ξένος προς το κατεστημένο θα τολμήσει ποτέ στο μέλλον να εξυπηρέτησει τα ταμεία, με απότελεσμα φυσικά την ενίσχυση του κατεστημένου ολιγοπώλιου!

  16. Factorx avatar
    Factorx 07/04/2009 22:34:48

    @babis panagiotidis

    Αν παρακολυθήσεις όλα τα σχετικά δημοσιεύματα μας για το σκάνδαλο των ομολόγων θα διαπιστώσεις και μόνος στου οτι λες σοβαροφανείς ανοησίες. Ειδικά για το θέμα των τραπεζών. Κι εμείς φίλε δεν δουλεύουμε για κανέναν. Ελπίζω να ισχύει το ίδιο και για σένα.