13/10/2009 13:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θορυβημένη η Ντόρα προσπαθεί τώρα να τα γυρίσει



Όπως λέγαμε και προηγουμένως η Ντόρα βιάστηκε χθες να αναγγείλει την υποψηφιότητά της. Και δημιούργησε σε όλους την εντύπωση ότι την ώρα που οι άλλοι συζητούσαν για το πώς θα διαφυλάξουν την ενότητα του κόμματος, αυτή βγήκε να υποβάλει δημοσίως την υποψηφιότητά της με μια θολή διακήρυξη αρχών, με την οποία καλεί ουσιαστικά τα μέλη της ΝΔ να επικυρώσουν εκ των υστέρων την εκλογή του προέδρου από το έκτακτο συνέδριο.

Προφανώς αντιλήφθηκε το μεγάλο λάθος που έκανε και από σήμερα το πρωί έκανε τούμπα από την εκπομπή του Ν. Χατζηνικολάου όπου δήλωσε ότι θα είναι υποψήφια είτε στο συνέδριο είτε στην κάλπη. Ενώ χθες έλεγε ότι θα είναι υποψήφια και στο ένα και στο άλλο.

Είπε ακόμα ότι «δεν φεύγω ακόμη και αν χάσω»  και έκανε και την δήλωση της ημέρας:  «δεν είπα ποτέ στον Καραμανλή να πάει σε εκλογές» !!!

Επειδή ο κ. Χατζηνικολάου απέφυγε να της απαντήσει και επειδή το θέμα των πρόωρων εκλογών θα κυριαρχήσει στις διαδικασίες που ξεκίνησαν στη ΝΔ, υπενθυμίζουμε:

 Στις 29 Αυγούστου ο Μιχάλης Λιάπης σε συνέντευξή του στον «Κόσμο του Επενδυτή» χαρακτηρίζει πολιτική αυτοκτονία το σενάριο των πολιτικών εκλογών και αναρωτιέται αν πίσω από τις προθέσεις των  κ. Σουφλιά και Μπακογιάννη που υποστηρίζουν υπάρχουν προσωπικές φιλοδοξίες.

Τρεις ημέρες αργότερα, στις 2 Σεπτεμβρίου 2009, σε συνέντευξη στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων του ALTER πάλι ο Ν. Χατζηνικολάου την ρωτά: «Κυρία Μπακογιάννη, θα έχετε ακούσει ότι κατηγορούνται τα ηγετικά στελέχη της Νέας Δημοκρατίας που εισηγήθηκαν τις εκλογές στον Πρωθυπουργό, ότι τον οδήγησαν σε μια απόφαση πολιτικής ευθανασίας. Έφτασαν να το πουν στελέχη, όπως ο πρώην υπουργός Μιχάλης Λιάπης που είναι και συγγενής του Πρωθυπουργού, ότι τον οδηγούν στην πολιτική ευθανασία. Και άλλα στελέχη λένε ότι όσοι του εισηγήθηκαν εκλογές, έχουν προσωπική ατζέντα, θέλουν να τον ξεφορτωθούν. Θέλουν να χάσει, για να φύγει. Θέλω το σχόλιό σας.»

Ποια ήταν η απάντηση της Ντόρας Μπακογιάννη; «Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι αυτή η απόφαση σήμερα το βράδυ δημιουργεί ένα σοκ στους Νεοδημοκράτες σε ολόκληρη την Ελλάδα. Εγώ δεν έχω καμία αμφιβολία. Αύριο, όταν θα το σκεφτούν ηρεμότερα, θα δουν ότι όταν η παράταξη κατέβει ενωμένη, στρατευμένη, με ενιαίο και σωστό πολιτικό λόγο και πάνω απ’ όλα, κ. Χατζηνικολάου, με ηθικό και μαχητικότητα, αυτές οι εκλογές κερδίζονται. Και κερδίζονται από την ώρα που εμείς θα το πιστέψουμε…»

Και φυσικά έγινε αυτό που είπε. Η παράταξη τους μαύρισε…ενωμένη

Να και τι έγραφε την επομένη ων εκλογών (5/10) η φιλική προς τη Ντόρα Καθημερινή: « Ως αποτέλεσμα, και παρά τη βαριά ήττα, το «καραμανλικό στρατόπεδο» διατηρεί την απόλυτη πλειοψηφία στους εσωκομματικούς συσχετισμούς. Δεν είναι τυχαίο ότι οι δηλώσεις των κ. Αβραμόπουλου και Σαμαρά εναντίον των πρόωρων εκλογών είχαν ως αναφορά και τις πιθανολογούμενες, προ ενός μηνός, εσωκομματικές εξελίξεις, καθώς αντίστοιχες θέσεις διατύπωνε σημαντικό τμήμα της «καραμανλικής ομάδας». Στον αντίποδα, θεωρείται δεδομένο ότι η κ. Ντόρα Μπακογιάννη θα δεχθεί βολές για τη στήριξη στις πρόωρες εκλογές, που οδήγησαν στη χθεσινή οδυνηρή ήττα»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 13/10/2009 13:49:33

    Εγγυητή της Ενότητας ο Καραμανλής, μέχρι να πάμε σε εκλογή από τη βάση, λέει ο Καλαντζής τώρα στο Real FM.

  2. mpaxalo avatar
    mpaxalo 13/10/2009 13:56:46

    Για να μαθαίνετε πως παίζεται το παιχνίδι. Βγήκε χθες ο Καραχάλιος στην ΕΡΤ και είπε να παραμείνει ο Καραμανλής και να προχωρήσει σε διαδικασίες κανονικού συνεδρίου για την εκλογή του νέου αρχηγού. Την ίδια ώρα τα ιδια ελεγε στον Χατζηνικολάου και ο Κεφαλογιάννης και ηταν φανερό οτι τα είπε ο Καραχάλιος στη φίλη του την Ολγα να τα πει στον μπαμπά της που δεν καταλαβαίνει και πολλά πολλά πλέον. Ετσι στρωθηκε το εδαφος για να κανει την σημερινη κωλοτουμπα η Ντορα πάλι στον Χατζηνικολάου. Α, ρε Καραχάλιο, δε σε περίμενα ποτε Ντοράκι

  3. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 13/10/2009 14:23:02

    Σοβαρά; Ε, αυτοί δεν παίζουν απλώς, σπαταλούν την...ιδιοφυία τους.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Καθρέφτης 13/10/2009 14:28:45

      Ανελεητο τρομπαρισμα.

      ΠΠ

  4. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 13/10/2009 14:33:36

    Ο κοσμος της ΝΔ περιμενει απο τη Θοδωρα μια συγγνωμη και μια απολογια για τη ζημια που προκαλεσαν στην παραταξη αυτη και ο αδερφος της με την υποθεση Χριστοφορακου-SIEMENS.

  5. Factorx avatar
    Factorx 13/10/2009 14:37:52

    Το mpaxalo έχει δίκαιο: στην εκπομπή του Χατζηνικολάου η Ντόρα Μπακογιάννη ζήτησε από τον Καραμανλή να παραμείνει στην ηγεσία, μέχρι να ολοκληρωθούν οι διαδικασίες για την αλλαγή του Καταστατικού.Σε περίπτωση που ο Κ. Καραμανλής επιμείνει στην αποχώρησή του στις 8 Νοεμβρίου από την ηγεσία της ΝΔ, η Ντόρα Μπακογιάννη τόνισε πως θα πρέπει άμεσα να γίνει σύγκληση της Κοινοβουλευτικής Ομάδας, προκειμένου να εκλέξει γραμματέα και κοινοβουλευτικό εκπρόσωπο, με τους οποίους θα οδηγηθεί στο συνέδριο.

    Τα ίδια έλεγαν όμως χθες το βραδυ και ο Καραχάλιος και ο Κεφαλογιάννης

  6. Γιάννης avatar
    Γιάννης 13/10/2009 14:59:30

    ΤΟ ΠΑΣΟΚ με το Γιώργο έκανε ένα βήμα εμπρός και εξέλεξε τον
    αρχηγό του από την βάση . Η ΝΔ να κάνει ένα βήμα εμπρός πιο μπροστά
    από το ΠΑΣΟΚ
    το οποίο είναι όχι απλά η εκλογή του αρχηγού από την βάση
    αλλά η αποδέσμευση της πολιτικής ζωής της χώρας από τις
    λεγόμενες οικογένειες.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Γιάννης 13/10/2009 15:15:45

      Εφτυχως που ο ΓΑΠΠ δε βγηκε δευτερος ενω ετρεχε μονος του... ικανο τον ειχαμε..

      ΠΠ

    • Παλιός Οννεδίτης avatar
      Παλιός Οννεδίτης @ Γιάννης 13/10/2009 15:18:30

      η γελοιοποίηση των δημοκρατικών διαδικασιών έχει φτάσει να προτείνεται και ως μοντέλο προς μίμηση.
      O tempora o mores

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Παλιός Οννεδίτης 13/10/2009 15:31:16

        Υπαρχει περιπτωση σ αυτο το Συμπαν ΝΔ υποψηφιος να παρει δαχυλιδι τυπου ( δεν το θελω αλλα για το καλο της παραταξης και του τοπου οκ βαλτο μου.. Κινεζε!) , να κατεβει μονος του στη βαση να ζητησει να του δωσουν "πολιτικη ενημεροτητα" οι φιλοι της ΝΔ... και μετα να βγει να το "πουλησει" ως ανοιχτη Δημοκρατικη και Λαικη διαδικασια προς μιμηση στα αλλα κομματα, ΚΑΙ συγχρονως να την πουλαει και εσωκομματικα και να μην μιλαει ΚΑΝΕΙΣ ???

        Ας μου πει καποιος σας παρακαλω...

        Μεινε μαζι μου εγκυος ειμαι πολυ φερεγγυος??

        ΠΠ

  7. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 13/10/2009 15:02:38

    Αυτή την περίοδο η προσφορά της κ. Μπακογιάννη στα πολιτικά δρώμενα της Ελλάδος είναι ανεκτίμητη. Διότι δεν μπορεί να καταγραφεί διαφορετικά η νέα δυναμική χωρίς ταυτόχρονη εμμονή στο ξεπερασμένο και νοσηρό.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ Μποτίλια στο πέλαγος 13/10/2009 15:14:31

      Προφανως μας κανεις πλακα. Γιατι στην πραγματικοτητα η δυναστεια Μητσοτακη ειναι ταυτισμενη με το ξεπερασμενο και το νοσηρο.

      • George avatar
        George @ ΓΙΑΝΝΗΣ 13/10/2009 15:20:07

        Αυτό λέει και η μποτίλια, αλλά δεν το κατάλαβες.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Μποτίλια στο πέλαγος 13/10/2009 15:17:35

      χαχαααχα αυτο το μηνυμα βαλε στη Μποτιλια κ αφησε τη στη Βασ Σοφιας π εχει πλημμυρισει... χαχαχαα

      ΠΠ

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/10/2009 15:21:23

    Μητσοτακη(ς) + Θορυβημενος = Ο Τιτλος της Χρονιας !

    πεθαινω και γελω ... ( sorry Rosie )

    ΠΠ

    • ataktos avatar
      ataktos @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/10/2009 18:33:16

      xaxaxx

  9. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 13/10/2009 17:21:20

    http://theoprovlitos.blogspot.com/2009/10/blog-post.html

  10. lalalalo avatar
    lalalalo 13/10/2009 18:06:36

    Το Θέμα σε όλα αυτά δεν είναι να αναλωθεί ο κόσμος της ΝΔ στο παρελθόν αλλά να κοιτάξει το μέλλον. Τα βασικά ερωτήματα που θα πρέπει να απαντηθούν από τον καθένα στις τυάξεις της ΝΔ είναι:
    - Ποιός είναι εκείνος που εκφράζει τις ιδέες και τον κόσμο της ΝΔ με το καλύτερο τρόπο;
    - Ποιός θα εξασφαλίσει την ενότητα και την ανασύνταξη της βαριά πληγωμένης ΝΔ;
    - Ποιός έχει περισσότερες δυνατήτητες να ηγηθεί μίας αποτελεσματικής αντιπολίτευσης, βασισμένης σε ουσία και ξεκάθαρες προτάσεις εκ διαμέτρου αντίθετες με τα μισόλογα και τις αοριστίες που τόσο μας έχουν ταλαιπωρήσει όλους;
    - Ποιός έχεις την μεγαλύτερη απήχηση στο λαό και ως εκ τούτου τις μεγαλύτερες πιθανότητες να κερδίσει τις επόμενες εκλογές;
    Όλα αυτά πιθανόν να μην περιγράφουν κανένα από τους υποψηφίους. Πρέπει λοιπόν να αναρωτηθούμε ποιος τα προσεγγίζει. Ειλικρινά σε κάτι τέτοιο ακόμα τουλάχιστον δε θα μπορούσα να απαντήσω όπως και πολλοί άλλοι νομίζω.

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/10/2009 18:14:21

    τι έπαθε ο Κασίμης? τον μάτιαξε?

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/10/2009 18:19:54

    δε βλεπεις που θολωσε ο ΚΚ ? σαν τον κασπερ εγινε ! ο Κασιμης θα γλιτωνε? χαχαχα Ο Σιουφας ομως.. κρυφτηκε !

    Εγω παντως λυπαμαι το φωτογραφο. Ελα στη θεση του.. τι βλεπει ο ανθρωπος και παρ ολ αυτα την τραβαει..

    ΠΠ

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/10/2009 18:25:54

      δεν τα' μαθες? Ο φακός τρόμαξε και έφυγε μετά από αυτήν την εικόνα...

  13. Anonimi avatar
    Anonimi 13/10/2009 19:58:35

    Μακιαβέλλι διαβάζει λοιπόν κρυφά τις νύχτες το Ντοράκι. Μαθήματα ίντριγκας από το Μητσοτακέϊκο, εμείς φταίμε που τους ανεχόμαστε.

    • donaE avatar
      donaE @ Anonimi 13/10/2009 20:23:52

      Ετσι οπως τους βλεπω ο Ψωμιαδης και πολυ τους πεφτει.
      Αν δεν τελειωσουν γρηγορα με το θεμα του αρχηγου ο κοσμος θα την κανει-οχι μονο απο τις εκλογες.
      Τελικα φοβαμαι οτι ο Σαμαρας φθειρεται με ολα αυτα πλεον.

      • Blimblomblim avatar
        Blimblomblim @ donaE 13/10/2009 20:48:04

        "Τελικα φοβαμαι οτι ο Σαμαρας φθειρεται με ολα αυτα πλεον."

        Πού ακριβώς βασίζεις τη σκέψη σου;

        • donaE avatar
          donaE @ Blimblomblim 13/10/2009 21:25:53

          Ο κοσμος της ΝΔ αντιμετωπισε πρωτα μια αυτοχειρια και στην συνεχεια παρακολουθει ενα σοου ατομων που εχουν φθαρει πολυ.
          Ειναι δημοκρατικο βεβαια να εχεις αντιπαλο τον Ψωμιαδη και τα λοιπα αλλα οχι για πολυ.Συμβαινουν εντωμεταξυ διαφορα.
          Ο Σαμαρας βεβαια διατηρει την σοβαροτητα του αλλα ποσο πια;
          Αλλωστε απουσιαζε καιρο απο την εξουσια και αναγκαζεται να μενει πισω σε επιθετικοτητα.

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ Blimblomblim 13/10/2009 21:37:05

          Κατάλαβα τι εννοείς. Εννοείς δηλαδή ότι θα την κάνουν οι σκεπτόμενοι - που είναι ο μόνοι που μπορεί να στηρίξουν Σαμαρά - και θα μείνουν μόνον τα κομματικά λαμόγια που θα στηρίξουν στο σύνολό τους Ντόρα.

          Σωστή η σκέψη σου, αν την καταλαβαίνω σωστά, ο κίδνυνος αυτός είναι μεγάλος.

    • Κώστας Θ. avatar
      Κώστας Θ. @ Anonimi 13/10/2009 23:42:57

      Μπα, σιγά μη διαβάζει... Θα τραπεζώνει συνέδρους.

  14. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 13/10/2009 23:34:59

    Εάν δεν τεθεί όριο στη θητεία του νέου προέδρου και εκλεγεί η Ντόρα και πρέπει σώνει και καλά να γίνει πρωθυπουργός, μας βλέπω να εγκαταλείπουμε τον μάταιο τούτο κόσμο πριν από τον Μητσοτάκη.

  15. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 13/10/2009 23:39:35

    Δεν ειναι τοσο ευκολο.Οποιος και να εκλεγει εχει μπροστα του γολγοθα.
    Κατα πασα πιθανοτητα και οι επομενες εκλογες ανηκουν στο ΠΑΣΟΚ.Η ΝΔ δεν εχει ερεισματα πουθενα.