#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/11/2011 19:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θνησιγενής κυβέρνηση χωρίς λαϊκή νομιμοποίηση

Πώς θα συμπλεύσουν ο Πάγκαλος με στελέχη της ΝΔ και του ΛΑΟΣ;

[caption id="attachment_133132" align="alignnone" width="575" caption="Η μόνη ευχάριστη εικόνα της ημέρας. Ο ΓΑΠ εγκαταλείπει οριστικά το Μαξίμου"][/caption]

Ώδινεν όρος και έτεκεν μυν. Αυτό θα μπορούσε να είναι το πρώτο σχόλιο για τη νέα κυβέρνηση η οποία είναι η παλιά... επιτυχημένη ομάδα του ΠΑΣΟΚ μου μας έφερε στο χάλι αυτό, ολίγον ΝΔ (όπως λέμε ολίγον έγκυος) και κάτι απολειφάδια από τον Χερ Καρατζαφέρη ο οποίος είναι τελικά ο κερδισμένος της όλης υπόθεσης. Αλλά γι' αυτό θα μιλήσουμε παρακάτω.

Ο Λουκάς Παπαδήμος, λοιπόν, καλείται να κυβερνήσει μια ακυβέρνητη πολιτεία και να τιθασεύσει διάφορες πολιτικές ομάδες, την ίδια ώρα όμως που ο ίδιος έχει αποδομήσει τους πολιτικούς. «Εγώ δεν είμαι πολιτικός», είπε στην πρώτη του δήλωση, επιχειρώντας προφανώς να διαχωρίσει τον εαυτό του και τους λοιπούς τεχνοκράτες από το ... παλαιό πολιτικό σύστημα. "Εγώ δεν είμαι σαν τους πολιτικούς" ήθελε να πεί στην πραγματικότητα.

Την ίδια στιγμή οι γνωστοί μεγαλόσχημοι αναλυτές στον Σκάι, λένε ότι τέλειωσε το μεταπολιτευτικό πολιτικό σύστημα και έχουν το σκοπό τους. Θέλουν με κάθε τρόπο να επιβάλουν τους δικούς τους εντολοδόχους πρωθυπουργούς που δεν έχουν ούτε τη νομιμοποίηση της κάλπης, ούτε καν έχουν εκτεθεί στον ενεργό πολιτικό στίβο.

Είναι σαφές ότι και ο κ. Παπαδήμος και οι διαπλεκόμενοι υποστηρικτές του επιχειρούν να εκμεταλλευτούν την οργή του κόσμου για τους πολιτικούς, τους οποίους προσπαθούν να πετάξουν σαν στυμμένη λεμονόκουπα τώρα που χρεοκόπησαν κι αυτοί, αφού όμως τους εκμεταλλεύτηκαν επί δεκαετίες για να κάνουν περιουσίες. Όμως η οργή δεν ήταν τυφλή, αλλά προέκυψε τους τελευταίους 20 μήνες της καταστροφικής διακυβέρνησης του κ. Παπανδρέου.

Και επειδή η διαπλοκή και το εκδοτικό κατεστημένο τα κατάφερναν πολύ καλά αυτά τα χρόνια στις ισορροπίες κορυφής, αλλά με τον λαό δεν τα πήγαιναν ποτέ καλά θα πούμε και κάτι ακόμα: Η υπομονή του κόσμου έχει εξαντληθεί με όλους και με όλα και από τα γιαούρτια και τα αυγά δε θα γλιτώσουν ούτε τα σινιέ... ευρωπαϊκό κοστούμι. Ας εκμεταλλευτεί λοιπόν η νέα κυβέρνηση τις λίγες ημέρες που θα της χαρίσει η βιολογική ανάγκη του κόσμου για λίγη ανάπαυλα και μετά να ετοιμάζεται να αντιμετωπίσει τα χειρότερα

Πρόκειται για μια θνησιγενή κυβέρνηση χωρίς συνταηγματική και λαϊκή νομιμοποίηση την οποία ήδη ο λαός αποστρέφεται. Την δουλίτσα τους ήρθαν να κάνουν και μετά θα εξαφανιστούν. Εδώ είναι Βαλκάνια δεν είναι παίξε γέλασε για να μας φορέσουν μεσήλικες γιάπηδες δεύτερης διαλογής τεχνοκρατικά κουστούμια

Κατά τα λοιπά, ξεχωρίζουν ορισμένα στοιχεία στη νέα κυβέρνηση:

Κατ' αρχάς να πούμε για τον ΛΑΟΣ και τα στελέχη που επέβαλε στην κυβέρνηση. Ο κ. Μάκης Βορίδης, κουμπάρος του Λεπέν, φλέρταρε εντόνως με τη ΝΔ για καιρό, αναβαπτίστηκε στον Καρατζαφέρη και τώρα αναλαμβάνει το Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων. Σκεφτείτε μόνο τη διαπλοκή που περιμένει πως και πως το μοίρασμα των δημόσιων έργων. Ένα βραχύβιο και αναλώσιμο υπουργό ήθελαν προκειμένου να κάνουν τις δουλειές τους. Ερωτηματικό παραμένει η στάση του κ. Βορίδη στην απελευθέρωση των ταξί και φορτηγών. Θα το προχωρήσει το νομοσχέδιο ή θα ανατραπεί πλήρως η πολιτική Ραγκούση;
Δύο άλλα στελέχη του ΛΑΟΣ, ο Δονείς, Μπουμπούκος. Γεωργιάδης και το Αστέρι της πολιτικής Αστέριος Ροντούλης αναλαμβάνουν ο ένας το Ναυτιλίας και ο άλλος το υφυπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης με αρμοδιότητα τη ζωική παραγωγή. Φαίνεται ότι ξέρει από ζώα αφού είχε αποκαλέσει τους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ, συντρόφους του τώρα στο υπουργικό συμβούλιο, «γομάρια». Ο δε Αδωνις Γεωργιάδης, θα έχει πολύ καλά... νταραβέρια με τους εφοπλιστές, ενώ θα μπορεί και η Μπουμπούκα του να σπάσει καμιά σαμπάνια σε νεότευκτα πλοία.
Κατά τα λοιπά πρέπει να προσέξουμε τα εξής: Το οικονομικό επιτελείο μένει το ίδιο παρά την προσθήκη του αξιόλογου κ. Μουρμούρα. Δηλαδή ήταν τόσο επιτυχημένο, τόσο ευχαριστημένοι όλοι από τα έσοδα που κράτησαν τον κ. Βενιζέλο, τον κ. Οικονόμου και τον κ. Σαχινίδη για να ολοκληρώσουν το θεάρεστο έργο τους;
Δράμα για τον Γ. Ραγκούση ο οποίος σε λίγους μήνες από δεξί χέρι και υπερυπουργός υποβιβάστηκε αρχικά στο υποδομών όπου τον σταύρωσαν οι ταξιτζήδες και τώρα πήγε να κάνει την ορντινάτσα του Αβραμόπουλου. Ομοίως και ο φέρελπις κ. Μόσιαλος που δεν πρόλαβε να χαρεί την υπουργοποίησή του και εξαφανίστηκε, προφανώς διότι ο Γ. Παπανδρέου δυσαρεστήθηκε επειδή συμπαρατάχτηκε με το κίνημα κατά του δημοψηφίσματος. Ίσως και γιατί είχαν εξοργιστεί βουλευτές γιατί είχε θίξει τα βουλευτικά τους προνόμια.
Έμεινε ο Θ. Πάγκαλος, κι αυτό είναι θαύμα. Προφανώς ο κ. Παπαδήμος τον θέλει μέσα στην κυβέρνηση παρά έξω και να τον βρίζει μέρα – νύχτα. Το ερώτημα είναι πώς θα συμπλεύσουν ο κ. Πάγκαλος με στελέχη της ΝΔ και του ΛΑΟΣ που μέχρι τώρα βρίζονταν ασυστόλως.
Στην κυβέρνηση έμεινε πλέον ένας κηπουρός, ο Π. Γερουλάνος, όλοι οι άλλοι έχουν πάει σπίτι τους. Έμειναν στις θέσεις του και δύο από την τρόικα, η Α. Διαμαντοπούλου και ο Α. Λοβέρδος.

Το πρόβλημα το έχει εδώ που τα λέμε και η ΝΔ η οποία καλείται να συγκυβερνήσει με ανθρώπους που είχε βάλει για τα καλά στο στόχαστρο και δικαίως. Ας πούμε π.χ. ότι ο κ. Παπακωνσταντίνου φέρνει ένα νομοσχέδιο και η ΝΔ διαφωνεί. Πώς θα κάνει κριτική στον άνθρωπο που μέχρι και ειδικό δικαστήριο είχε ζητήσει; Το ίδιο και στον κ. Βενιζέλο που τον είχε πατήσει κάτω τις τελευταίες εβδομάδες

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νίκος avatar
    Νίκος 11/11/2011 19:40:47

    Αρχίζετε και βάζετε μυαλό...

  2. kp8 avatar
    kp8 11/11/2011 19:48:39

    Εν τω μεταξύ έχω εντυπωσιαστεί με το μικρό και ευέλικτο σχήμα που είχε δηλώσει ο Παπαδήμος ότι σκόπευε να φτιάξει, νομίζω έτσι είχε πει, αν και έχουμε μπερδευτεί λίγο με όλα αυτά που έχουμε ακούσει τις τελευταίες μέρες. 48 υπουργοί και υφυπουργοί ! Ελαχιστότατο νούμερο ! Εχει να πέσει μάσα πάλι .... Ασε που περιορίζονται έτσι και οι δαπάνες του δημοσίου αμέσως αμέσως .......

  3. Justice avatar
    Justice 11/11/2011 19:50:37

    Τώρα που η ΝΔ έγινε συγ-κυβέρνηση θα κάνει εξεταστική για το πως φτάσαμε στο πρώτο μνημόνιο;
    (αν δεν σας άρεσε ξέρω και ένα με τον τοτό)

    • ΣΠΥΡΟΣ avatar
      ΣΠΥΡΟΣ @ Justice 11/11/2011 23:12:10

      Όχι θα κάνει την άλλη του πόθεν έσχες των πολιτικών που κατέλαβαν διοικητικές θέσεις από το 1974 έως σήμερα.

    • Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ avatar
      Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ @ Justice 11/11/2011 23:24:52

      Πρόκειται για μεταβατική κυβέρνηση και ΝΑΙ θα γίνει η εξεταστική.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ 12/11/2011 12:36:49

        Μάλιστα ...θα κάνει εξεταστική για να διερευνήσει πως φθάσαμε στο Μνημόνιο ...χθες, δίνοντας ψήφο εμπιστοσύνης σήμερα σε Υπουργούς που μας οδήγησαν ...από ΄'αλλη καρέκλα.
        Λογικότατο.

  4. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 11/11/2011 19:52:07

    Τι τα θες τι τα γυρεύεις που λένε . Χ..στα κι άστα και κατου.....τα. Αυτό το σκυλολόι δεν μαζεύετε με τίποτα.

  5. xzetta avatar
    xzetta 11/11/2011 19:52:40

    ο Παπαδήμος σκέφτηκε οτι η φτώχια θέλει θέαμα και αποφάσισε να φτιαξει την πιο θεαματική κυβέρνηση όλων των εποχών.
    Αλλά έπρεπε Πάγκαλος-Αβραμόπουλος να είναι στο ίδιο υπουργείο.

  6. Vass avatar
    Vass 11/11/2011 19:53:31

    Είναι ακριβώς όπως τα περιγράφεις. Μια καρικατούρα χωρίς καμία νομιμοποίηση και αυτό θα φανεί από τις πρώτες αντιδράσεις στο πεζοδρόμιο. Τώρα έχουν βγάλει τα θυμιατά στα κανάλια και εύχονται μακροημέρευση. Ίσως στο μεσοδιάστημα να πέσουν και τίποτα δανεικά στους φαλυρημένους μεγαλοεκδότες-κατασκευαστές-πλοιοκτήτες και να συνεχιστεί η αγιογραφία των γελοίων.
    Στο γάμο που περιγράφει κι ο Καραντζαφύρερ είχαμε το Γιαννάκη που του βρωμούσαν τα πόδια και την Ελενίτσα που της βρωμούσε το στόμα. Ευτυχώς που βρέθηκε ένας κονφερασιέ κουμπάρος, ικανός νταλαβεριτζής με βουλωμένη μύτη για να κάνει το προξενιό.
    Κι έχουν την εντύπωση ότι δεν θα τους πάρουμε με τις πέτρες...

  7. lornion avatar
    lornion 11/11/2011 19:53:46

    δεν μπορώ να φανταστώ συνεργατική κυβέρνηση να πετυχαίνει τους στόχους της ,στο πεδίο της ομαλής μετεξέλιξης των ηθών του κόσμου της πατρίδας, ώστε να οδηγηθούμε σε εκλογές ,χωρίς στο μεταξύ διάστημα να κινδυνεύσουμε οικονομικά από μια πτώχευση.Ειθε να μην επαληθευθούν οι φόβοι μου.

  8. η Dimi avatar
    η Dimi 11/11/2011 19:55:03

    Aκόμα και αυτό το "κλειστό" επάγγελμα του πρωθυπουργού, άνοιξε τελικά.

  9. Μέλλον Αγρότης avatar
    Μέλλον Αγρότης 11/11/2011 19:55:38

    Eίπε "Εγώ δεν είμαι πολιτικός" αλλά ασκούσε οικονομινική πολιτική τόσα χρόνια. Η αποδοχή αυτού του ανθρώπου ως πρωθυπουργού από τον Σαμαρά, τον βάζει στο κέντρο του κάδρου. Οι πατριωτικές του φανφάρες (γιατί φανφάρες αποχείχτηκαν ) δεν με πείθουν πια. Το όραμα το έχουμε εμείς, ο Λαός, και όχι οι κολλητοί του Σάλλα και του Κωστόπουλου. Η κυβέρνηση, ορισμός παρεκτροπής της δημοκρατίας, με υφυπουργός τον Μπουμπούκο και τον φασίστα Βορίδη, μου προκαλεί εμετό. Έχει γίνει συνένοχος στο έγκλημα... Απογοήτευση

  10. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 11/11/2011 20:07:19

    Αν Πάγκαλος, ΝΔ και ΛΑΟΣ, κάνουν σημαία τους το καλό της ΠΑΤΡΙΔΑΣ και ξεχάσουν τον κακό τους εαυτό, μια χαρά μπορούν να κάνουν τη δουλειά τους.
    Να προσθέσω επίσης σχετικά με την κίνηση του Σαμαρά ότι δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι τον φίλο τον έχω κοντά μου, τον εχθρό τον έχω δίπλα μου......

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Ναυσικά... 11/11/2011 20:27:02

      τον φίλο τον έχω κοντά μου, τον εχθρό τον έχω δίπλα μου……στην καρέκλα;

  11. TopGunZ avatar
    TopGunZ 11/11/2011 20:08:40

    Θνησιγενής κυβέρνηση? Δηλαδή, σύντομα θα πέσει και θα έχουμε εκλογές? Μα εγώ νόμιζα ότι ο Σαμαράς έκανε πατάτα και θα μας κυβερνάει ο Παπαδήμας επ' άπειρον σαν τον Emperor στο Warhammer 40k...

  12. Γ.Γεωργιου avatar
    Γ.Γεωργιου 11/11/2011 20:19:38

    Απόδειξη του κατά πόσο αξιόπιστη ειναι η πολιτική και οι πολιτικοί,είναι η αποδοχή της Ν.Δ. στο πρόσωπο του Πάγκαλου. Ξεχνούν εύκολα,μιλάνε πολύ σαν το ¨ σας κοιτάζω στα μάτια¨ του Σαμαρά,αλλά ο Πάγκαλος μένει στο πόστο του !
    Ο Λαός περιμένει πολλά από το Σαμαρά,τέτοια λάθη όμως μετρούν κατά του και είναι κρίμα......

  13. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 11/11/2011 20:22:59

    Ο χρόνος για τις 19 Φεβρ ήδη μετράει αντίστροφα. Υπομονή και εγρήγορση...

  14. ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΑΛΟΝΙΚΑ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΑΛΟΝΙΚΑ 11/11/2011 20:23:13

    Τώρα είναι η ώρα για εκλογές, αυτός θα πέσει με τις πρώτες απεργίες.
    Εμπρός να ελευθερώσουμε την πατρίδα.

    • Τιγράνης avatar
      Τιγράνης @ ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΑΛΟΝΙΚΑ 11/11/2011 20:28:11

      Τώρα; Even better...

  15. Jean avatar
    Jean 11/11/2011 20:50:50

    Μη την περάσετε στο ντούκου. Τους είδατε πως κορδωνόνταν όλοι οι εκσυγχρονιστές, συγκυβερνητικοί, τα 'γομάρια', οι ανανιστές και οι ευρώδουλοι (όχι ευρωπαϊστές) όλων των κομμάτων; Καταλάβατε τι έγινε μέσα στην ΝΔ και ποιοι την πέσανε στον Σαμαρά (ας πρόσεχε). Το νέο κόμμα είναι γεγονός καθώς, δηλώσεις, παπαγάλοι και δημοσιεύματα (Να εξαντλήσει την τετραετία; το Βήμα, Τον επέβαλε η κοινωνία, το Έθνος κ.ά) το προαναγγέλλουν πριν καν στεγνώσει το μελάνι της υπογραφής. Όσο κι αν ο Δελεστίκ το ξορκίζει ουσιαστικά το επιβεβαιώνει. Εκλογές θα γίνουν σε θολό μέλλον. Όταν αποφασίσουν να τις κάνουν, έχουν βρει και το δίλλημα. "Παπαδήμος ή δραχμή" κι ας λέει σήμερα ο Γιούνκερ ότι δεν μπορεί να βγει κράτος από το ευρώ τουλάχιστον την επόμενη δεκαετία. Αν συνεχίσουμε την νιρβάνα μας το μέλλον μας θα είναι ζοφερό. Καθήκον πρώτο να μην υποστείλουμε σαν πολίτες τις απαιτήσεις για το επίπεδο ζωής και περιουσία μας. Καθήκον δεύτερο πολύ γρήγορα ο Σαμαράς (προσπάθησε με το διάγγελμα που ήταν σε άλλο μήκος κύματος από τους μετέχοντες της ΝΔ) να απεμπλακεί από αυτόν τον συρφετό προσώπων, προθύμων να εξυπηρετήσουν το ίδιο κρατικοδίαιτο διαπλεκόμενο κατεστημένο που έριξε τον Καραμανλή κι έχει ροκανίσει την ραχοκοκάλια του κράτους και του έθνους. Τα υπόλοιπα καθήκοντα στο μέλλον.
    ΥΓ: Δεν πρόλαβαν να πανηγυρίσουν την κυβέρνηση που μας έφεραν και ζητούν την υπογραφή εγγράφως της σύμβασης από τον Σαμαρά. Έστειλαν και τα έντυπα για υπογραφη!!!!!! Επαγρύπνηση.

  16. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 11/11/2011 20:54:58

    Περίμενα την ορκωμοσία της νέας κυβέρνησης για να τοποθετηθώ συνολικά.Η σύνθεσή της φανερώνει πως πολλά δεν κολλούν και κάτι δεν πηγαίνει καλά.Το μέγα θέμα είναι η ανεξήγητη στάση της ΝΔ να στηρίξει αυτό το σχήμα με τη συμμετοχή των δυο αντιπροέδρων της.Διότι η συμμετοχή δυο αντιπροέδρων ενός κόμματος δείχνει πόσο δυνατά ένα κόμμα στηρίζει ένα κυβερνητικό σχήμα.Κατ'αρχήν,υπήρξε η άποψη πως''αν επιτύχει ο Παπαδήμος θα πετύχει ο Σαμαράς,αν αποτύχει ο Παπαδήμος θα έχει αποτύχει ο Παπανδρέου και ο Σαμαράς θα εξορμήσει ακάθεκτος στην εξουσία''.Άκουσα και τη δήλωση Σαμαρά.Κατά την ταπεινή μου γνώμη πρόκειται για εντελώς λανθασμένο υπολογισμό διότι αν επιτύχει ο Παπαδήμος την επιτυχία θα τη πιστωθεί ο ίδιος,αν αποτύχει την αποτυχία θα τη χρεωθεί εκείνος που συνηγόρησε στο πρόσωπό του.Κατόπιν,ο πρόεδρος της ΝΔ πιστεύει πως οι εκλογές πρέπει να γίνουν το γρηγορότερο.Μακάρι.Και ποιος διαφωνεί;Έχουν ''σπάσει'' τα πληκτρολόγια...ΟΜΩΣ,ποιος θα τολμήσει να ρίξει τη κυβέρνηση,ειδικά όταν μεγάλα εκδοτικά συγκροτήματα,ΜΜΕ και ξένοι στηρίζουν αυτό το εγχείρημα;Θα θεωρήσουν ''προδότη'' όποιον διανοηθεί να ρίξει τη κυβέρνηση και ''υπονομευτή'' της εθνικής προσπάθειας.Η ηγεσία της ΝΔ αμέλησε το εξής απλό:Καλύτερα να μετανιώνεις για κάτι που δεν έχεις κάνει διότι,κάποια στιγμή,θα το επανορθώσεις,ΠΑΡΑ να το κάνεις διότι,τότε,τίποτα ΔΕΝ παίρνεται πίσω...Προχωρώ στην επόμενη σκέψη μου.Απ'ότι διαφαίνεται οι κοινοβουλευτικές ομάδες των δυο μεγάλων κομμάτων είναι ''κινούμενες άμμοι''.Παρατηρούνται ομαδοποιήσεις και περίεργες κινήσεις που στηρίζουν ανεπιφύλακτα το εγχείρημα.Στη Νέα Δημοκρατία φαίνεται,εξάλλου,με συνεντεύξεις και απαντήσεις στις ερωτήσεις που τους απευθύνονται.Στο παρασκήνιο,εγχώρια διαπλοκή και ξένοι επιθυμούν διασπάσεις και αποσκιρτήσεις.Θέλουν να ελέγξουν τη πολιτική κατάσταση της χώρας.Εξάλλου όποιος διάβασε το άρθρο του ηλεκτρονικού ''Βήματος'' πως ''Παπανδρέου και Σαμαράς πρέπει να πάνε στο περιθώριο'' αντιλαμβάνεται πάρα πολλά.Στη συνέχεια,η σκέψη μου κατευθύνεται στο εξής:Υπήρξαν κεντρικές αναρτήσεις στο Antinews που αφορούσαν τη ''Νέα Μεταπολίτευση''.Είχαν γράψει κάποτε πολλοί πως η ''Νέα Μεταπολίτευση'' πρέπει να γίνει με τους όρους της κοινωνίας που διψάει για δικαιοσύνη,εθνική αξιοπρέπεια,απαλλαγή της κοινωνίας από τα εξοντωτικά μέτρα και όραμα για τη μεγάλη εθνική-οικονομική ανασυγκρότηση της πατρίδας και ΟΧΙ με τους όρους που θα επιβάλλουν οι ξένοι,οι αγορές και η εγχώρια διαπλοκή.Ο Σαμαράς ενσάρκωνε τις ελπίδες.Το ρεύμα προς τη παράταξη,από το τέλος του καλοκαιριού,αυξανόταν,ο πασοκισμός-παπανδρεϊσμός διαλυόταν.Τώρα επικρατεί θολούρα και ομόχλη με ό,τι αυτό συνεπάγεται.Θα μπορούσα να γράψω πάρα πολλά.Και ας μη ξεχνούμε τρία ιστορικά παραδείγματα.Το 1951 είχαν διεξαχθεί εθνικές εκλογές.Ο Ελ.Συναγερμός του Παπάγου είχε πάρει 36,5%-114 έδρες,η ΕΠΕΚ του Παλστηρα 23,5%-74 έδρες,το Κόμμα Φιλελευθέρων του Σ.Βενιζέλου 19%-57 έδρες και ΕΔΑ 10,5% και 10 έδρες.Οι Πλαστήρας,Βενιζέλος πρότειναν στο Παπάγο συγκυβέρνηση με τη παρότρυνση του Παύλου.Ο Παπάγος αρνήθηκε ρητά στις πιέσεις που του ασκήθηκαν.Και ένα χρόνο μετά,ο Ελ.Συναγερμός πήρε 49% και 247 έδρες επί συνόλου 300.Τον Οκτώβριο του 1955,με το θάνατο του Παπάγου,αναλαμβάνει ο αείμνηστος Κ.Καραμανλής.Μπορούσε να μείνει ένα χρόνο ακόμα.Τι έκανε;Το Γενάρη ίδρυσε την ΕΡΕ και το Φεβρουάριο διεξήγαγε τις εκλογές και πήρε 165 έδρες.Επίσης το 1958,είχε πέσει η κυβέρνηση του Κ.Καραμανλή,με αποχώρηση 15 βουλευτών.Ο Παπαπολίτης της ΕΠΕΚ,με 15 βουλευτές,πρότεινε στον Καραμανλή συγκυβέρνηση.Ο Καραμανλής αρνήθηκε κατηγορηματικά και προχώρησε άμεσα σ'εκλογές το Μάιο.Τι έγινε;173 έδρες και άνετη κοινοβουλευτική πλειοψηφία,κόντρα στα τζάκια και τους βαρώνους της παράταξης...Με τα παραπάνω ιστορικά παραδείγματα,κάποιος μπορεί να ισχυριστεί πως άλλες εποχές και άλλες συνθήκες.Δεν θα διαφωνήσω αλλά οι καθαρές αποφάσεις επιβραβεύτηκαν,στο τέλος,από το εκλογικό σώμα.Και κάτι τελευταίο για να μην κουράζω.Η κεντροδεξιά παράταξη έχασε το ρεύμα της και κυρίως το προσανατολισμό της.Οι εκλογές,τώρα,ήταν η λύση.Αν είχαν προκηρυχθεί εθνικές εκλογές,θα ήμασταν σε προεκλογική περίοδο.Και όποιος πιστεύει πως θα βγαίναμε από το ευρώ,αν γινόταν εκλογές,πλανάται οικτρά.Η δήλωση Γιούνκερ τα λέει όλα...Υπάρχει έντονος προβληματισμός.Μπαίνουμε σε θολή πολιτική μεταβατική περίοδο.Θα δούμε τι θα γίνει.ΜΑΚΑΡΙ η παράταξη να βρει το δρόμο της και να ανορθώσει τη χώρα.Το τρένο της Ιστορίας,ως γνωστόν,σφυρίζει,μόνο μια φορά...Αλλά το σφύριγμα του ήχου θα είναι ή της ιστορικής Δόξας ή ιστορικής Λησμονιάς....

    • Αλεξανδρος avatar
      Αλεξανδρος @ Komis Montechristo 11/11/2011 23:03:22

      Σωστος Κομη....σωστοτατος

  17. ΙΩΝΑΣ2 avatar
    ΙΩΝΑΣ2 11/11/2011 21:00:19

    Αρτσι μπουρτσι και ...Λουκ(λ)ας.
    Ας εβαζαν και τον ΤΖΙΜΥ ΠΑΝΟΥΣΗ για κυβερνητικο εκπροσωπο.
    Θα ηταν πιο πειστικος απ'αυτους τους ξεπεσμενους κομπαρσους
    της πολιτικης.
    Α ρε Σαμαρα που εμπλεξες και πως θα ξεμπλεξεις τωρα
    με την κουμπαρα ...

  18. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 11/11/2011 21:32:21

    Προλαβαίνει να κάνει Ανασχηματισμό; Απ’ ότι βλέπω δεν είναι και πολύ ικανοποιημένοι στον ΣΚΑΙ. Ούτε στον Αλέξη αρέσει η σύνθεση της κυβέρνησης, ούτε στον Άρη.

  19. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 11/11/2011 21:38:36

    Που είναι οι "κόκκινες " γραμμές του ...δεν συμμετέχουμε στην Κυβέρνηση,αλλά μόνο στηρίζουμε μεταβατική για συγκεκριμένους λόγους: υπογραφή της σύμβασης για την 6η δόση και ΕΚΛΟΓΕΣ ; Τελικά μήπως ο ανεκδιήγητος Γιωργάκης δεν είναι τόσο ηλίθιος όσο φαίνεται; Λυπάμαι που ο Σαμαράς ενέδωσε στους εκβιασμούς των" Μπάμπηδων" και τελικά μπήκε στο ίδιο κάδρο μ'αυτούς που πριν λίγο καιρό απειλούσε με εξεταστική για την Οικονομία.

  20. firiki2010 avatar
    firiki2010 11/11/2011 21:38:51

    H κυβέρνηση αυτή φυσικά και είναι θνησιγενής. Ετσι συμφωνήθηκε να είναι! Ειδικού σκοπού και με ημερομηνία λήξεως. Ομως υπό τις παρούσες συνθήκες δεν μπορούσε να προκύψει κάτι καλύτερο και για τους συγκεκριμένους σκοπούς δεν βλέπω καλύτερη λύση από τον Παπαδήμο.
    Δεν λέω.... παράταιρη η κυβέρνηση. Γεωργιάδης και Παπουτσής στο ίδιο Υπουργικό Συμβούλιο!
    Και για να χαλαρώσουμε: ξέρετε ποιος έλεγε από το καλοκαίρι για συμμαχική κυβέρνηση των δύο με πρωθυπουργό Παπαδήμο;;;; Ο Βασίλης Λεβέντης!!!!

  21. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 11/11/2011 22:02:40

    Η κυβέρνηση δεν είναι θνησιγενής, είναι απλώς πεθαμένη εν τη γεννέση της.
    Με το ζόρι θα βγάλει την χρονιά (αν τη βγάλει).

  22. Κακαβούλης avatar
    Κακαβούλης 11/11/2011 22:22:43

    "Αυτή η Κυβέρνηση είναι η τελευταία ευκαιρία για τη χώρα".
    Άρης Σπηλιοτόπουλος στην Έλλη Στάη ΝΕΤ

    Σημ. Δεν είναι η Ν.Δ?

  23. Κατερίνα avatar
    Κατερίνα 11/11/2011 22:38:04

    Βασικά ΠΑΣΟΚ.
    Ολίγον, αλλά καλό, από ΝΔ
    Ο μαϊντανός συνήθως είναι Σύριζα οχι Λάος

    Εγώ την κυβέρνηση την βρίσκω Τίμια...... γιατί είναι Αντιπροσωπευτική.......

    Αυτή είναι η συνταγή της απόλυτης μάσας......
    που λυμαίνεται τον πλούτο της Ελλάδας
    χρόνια τώρα.

    Επιτέλους και θεσμικά, όχι στα κρυφά......
    Χωρίς ενοχές.......

  24. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 11/11/2011 22:40:50

    Νομίζουν ότι τα κανάλια είναι τα μπαράκια της Μυκόνου και τα πήραν όλα σβάρνα σήμερα...

  25. Silence t. avatar
    Silence t. 11/11/2011 22:51:27

    Κάτι μου λέει ότι θα βγάλουμε τόσο γέλιο με αυτή την κυβέρνηση , που θα παρακαλάμε να μην τελειώσει η θητεία της .

    Μιλάμε για συνύπαρξη άστα να πάνε !

  26. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 11/11/2011 22:55:55

    Κατω απ την Ακροπολη
    παιζουνε μονοπολη
    στις δικες μας πλατες.
    Κατω απ την Ακροπολη
    παιζουνε μονοπολη
    ειμαστε μαλ.κες.....

  27. firiki2010 avatar
    firiki2010 11/11/2011 22:56:34

    Oχι αγαπητέ Ραβίνε. Απλώς κάποιοι φίλοι του Σαμαρά έχουν φτιάξει στο μυαλό τους ένα διαφορετικό από αυτόν που υπάρχει στην παραγματικότητα. Κάποιοι τον φαντάζονται αντιευρωπαϊστή, ότι είναι υπερ της δραχμής αλλά δεν το λέει, έτοιμο να κηρύξει το χρέος "απεχθές", στα πρόθυρα να διαγράψει την μισή ΝΔ και κάτι τέτοια. Οταν λοιπόν ο Σαμαράς κάνει κάτι που επιβάλλει ο ρεαλισμός παίρνουν ανάποδες.
    Και βεβαίως δεν είναι υποχρεωτικό όσοι σχολιάζουν στο "αντι" να είναι φίλοι του Σαμαρά ή της ΝΔ. Δεν θα είχε πλάκα.

  28. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 11/11/2011 23:29:27

    Oh mon Dieu… , από τις 18/10 σύμφωνα με το ¨Reuters ¨ , η ¨Ε.Ε.¨ είχε δηλώσει πως…

    ¨Χρειαζόμαστε κάποιον να κυβερνήσει που να μιλάει ελληνικά, αλλά να μην είναι με την πλευρά των Ελλήνων¨ !!!!!!!!!

    Διάβασε όλο το σχετικό άρθρο , όπου παραπέμπει και στην σχετική πηγή της είδησης .
    http://tsak-giorgis.blogspot.com/2011/11/blog-post_7949.html

    Εδώ και η αυθεντική είδηση , χωρίς το παραπάνω σχόλιο :

    http://moneyonline.gr/site/article/1186/reuters-i-ellada-tha-diikite-apo-tin-ee-me-antallagma-ti-sotiria-tis-ekchorisi-exousion

    Απίστευτο ... και όμως αληθινό .

  29. Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ avatar
    Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ 11/11/2011 23:36:48

    Πολύ ωραία και σωστή, εμπεριστατωμένη τοποθέτηση.Συγχαρητήρια για τον ποιοτικό λόγο σου.

    Σαφώς και είναι διαφορετικές οι εποχές και τα διακυβεύματα.

    Πάντως ανεξάρτητα από τα οποιαδήποτε επιχειρήματα περί σωστών αποφάσεων και καθαρών λύσεων ένα είναι το σίγουρο(anyway):

    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να ξανασηκωθείς!

    • Komis Montechristo avatar
      Komis Montechristo @ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ 12/11/2011 03:07:37

      Σας ευχαριστώ για το καλό λόγο.Υπάρχουν ΚΟΙΝΗ αγωνία και ΚΟΙΝΟΙ προβληματισμοί απ'όλους,ανεξάρτητα αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε.Ο καθένας προσπαθεί να δώσει την εξήγησή του και το βρίσκω απόλυτα θεμιτό.Έχω ζήσει τη παράταξη,πολύ έντονα,περίπου 30 χρόνια,από μικρή ηλικία.Θέλω να πάει μπροστά διότι αυτή η μεγάλη παράταξη,ΠΑΝΤΑ,ανασυγκροτούσε την Ελλάδα και την οδηγούσε σε δρόμους ευημερίας και προόδου.Μπήκαμε σε πολύ κρίσιμη περίοδο με απρόβλεπτες εξελίξεις.Πρέπει να κοιτάζουμε τα γεγονότα με σύνεση και υγιή προβληματισμό.Να εντοπίζουμε τα κακώς κείμενα και να προσπαθούμε να τα διορθώσουμε.Αυτή η παράταξη ανήκει στο κόσμο της και τους υπέροχους ανθρώπους που την απαρτίζουν.Παρακολουθούμε εκ του σύνεγγυς τα γεγονότα και τα σχολιάζουμε,και από τη καλή και από την ανάποδη.Μέσα από τη καλόπιστη κριτική και τις σωστές επισημάνσεις θα έρθει το αποτέλεσμα που όλοι επιθυμούμε.Προσωπικώς,όταν κάτι μου φαίνεται λάθος, ποτέ δεν μου αρέσει να το εξωραϊζω ούτε να το ωραιοποιώ.Εξάλλου στη ζωή μου,ποτέ και κανένας δεν μου χάιδεψε τ'αυτιά....

  30. μαρικα avatar
    μαρικα 11/11/2011 23:39:49

    Ο Φαηλος τωρα στην ΕΤ3.

  31. Βούρδουλας avatar
    Βούρδουλας 11/11/2011 23:43:53

    Βγήκε και στην Στάη !!!;;;;; Αν είναι δυνατόν!!!! Από το πρωί πέρασε από όλα τα κανάλια. Επειδή είναι και κοκέτης, λογικά θα έχει βαλίτσα μαζί του για να αλλάζει ρούχα από κανάλι σε κανάλι.

    Δεν υπάρχει καμία κεντρική γραμμή απ' ότι φαίνεται και έτσι τα κανάλια παίρνουν τους πιο 'βολικούς' και αυτοί βγαίνουν ανεξέλεγκτα. Δεν γίνεται έτσι δουλειά, είναι εντελώς αδούλευτο και αλαλούμ το κομμάτι της επικοινωνίας.

  32. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 11/11/2011 23:49:43

    Ιθαγενή,
    είναι σημαντικό στους πονηρούς καιρούς που ζούμε να ελέγχονται από μέσα και σκέψου ότι έχει και την πλάκα του το όλο εγχείρημα, μιας και είναι πλέον αναγκασμένοι να μοιραστούν την καρέκλα με τους πολιτικούς τους αντιπάλους. Δεν θα είναι εύκολο και ελπίζω η νέα κυβέρνηση!!!! να είναι απλώς η γέφυρα για την απέναντι όχθη, που δεν θα έχει μούχλα, ξέρεις...εκείνη την πρασινάδα...

  33. ΑΓΓΕΛΟΣ avatar
    ΑΓΓΕΛΟΣ 12/11/2011 06:36:33

    η κυβένηση αυτή είναι η τελευταία ελπίδα για να μείνουμε στο ευρώ. Σωστάέπραξε ο Σμαράς και βοήθησε. Πρέπει να μείνει μεγαλύτερο διάστημα για να πετύχει στο δύσκολο έργο της. Αυτή είναι η μκονη αλήθεια. Οι ακραίες κραυγές μέσα στη Ν.Δ. και όποιυ αλλού δεν οδηγούν πουθενα΄και πρέπει να σταμτήσουν.
    Αγγελος

  34. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 12/11/2011 09:24:25

    ποιος απο τους προστατες θα μας προστατεψει ποιος ? ο λαος. τραγουδαγε ο θειος μου θωμας μπακαλακος την δεκαετια του 70. νομιζω οτι αυτο το τραγουδι γινεται παλι επικαιρο. ποιος απο τους προστατες θα μας προστατεψει.
    μονο εμεις δηλ ο λαος μπορει να παρει την κατασταση στα χερια του και να ξεκαθαρισει το τοπιο στη χωρα. μποστα σε αυτα που ερχονται δεν υπαρχουν πλεον ιδεολογιες και χρωματα. υπαρχει κοινος αγωνας για το καλο της πατριδας.
    οταν ενας τραπεζιτης διαπλεκομενος γινεται πρωθυπουργος γιατι το θελουν οι νταβατζηδες , οταν φτιανεται μια κυβερνηση αχταρμας, δεξιων αριστερων κεντρωων για να περαστουν τα χειροτερα μετρα στην ιστορια του τοπου,και μια δανειακη συμβαση που μιλαει για απωλεια εθνικης κυριαρχιας καθαρα. να δω πως θα την ψηφισει τωρα και ο δικος μας ο αντωνης αυτη την συμβαση , μονο εμεις πλεον μπορουμε να καθαρισουμε το πολιτικο τοπιο.