24/11/2008 22:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θετικό κλίμα στα Χρηματιστήρια σήμερα

Με κατακόρυφη άνοδο έκλεισαν οι δείκτες στις ευρωπαϊκές αγορές. Θετικό κλίμα επικρατεί και στο Χρηματιστήριο της Νέας Υόρκης. Ο δείκτης Nasdaq καταγράφει άνοδο 4.23%, και ο Dow Jones 3,73%, στον απόηχο της ανακοίνωσης σχεδίου διάσωσης της Citigroup

Το Λονδίνο έκλεισε με άνοδο 8,95%, η Φρανκφούρτη με 9,37% , το Παρίσι με 9,16% και η Ζυρίχη με 5,91%, ενώ στο ΧΑΑ ο γενικός δείκτης έκλεισε με άνοδο 2,10% 

Ριζικές αλλαγές (όπως μείωση του ΦΠΑ κατά 2,5% και αύξηση φορολογίας στα υψηλά εισοδήματα) προβλέπει ο κρατικός προϋπολογισμός της Βρετανίας που παρουσίασε ο υπουργός Οικονομικών Άλιστερ Ντάρλινγκ. Γερμανία και Γαλλία έσπευσαν να κρατήσουν αποστάσεις, τονίζοντας ότι μείωση του ΦΠΑ δε βοηθάει. Στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού, ο νέος πρόεδρος των ΗΠΑ Μπαράκ Ομπάμα παρουσίασε τη σύνθεση του οικονομικού επιτελείου, ζητώντας να υιοθετηθεί άμεσα στο σχέδιο ανάκαμψης.

Παρουσιάζοντας το νέο κρατικό προϋπολογισμό, ο υπουργός Οικονομικών της Βρετανίας ανακοίνωσε τη μείωση του συντελεστή ΦΠΑ από το 17,5% στο 15% από την 1η Δεκεμβρίου έως και το τέλος του 2009, μία κίνηση που υπολογίζεται ότι θα ενισχύσει την αγορά με περίπου 12,5 δισεκατομμύρια στερλίνες. Στο ίδιο πλαίσιο, ο κ. Ντάρλινγκ ανακοίνωσε επίσης ότι οι κρατικές δαπάνες θα αυξηθούν κατά 20 δισεκατομμύρια στερλίνες, ή 1% του ΑΕΠ, μέσα στο επόμενο έτος, ενώ τα πρόσθετα κρατικά έξοδα θα καλυφθούν εν μέρει μέσω δημοσιονομικών περικοπών ύψους 5 δισεκατομμυρίων λιρών, αλλά κυρίως μέσω του κρατικού δανεισμού.

Στην Ελλάδα,  ο πρωθυπουργός Κώστα Καραμανλής σε δηλώσεις του μετά τη συνάντησή του με τον υπουργό Μεταφορών δήλωσε  ότι το 2009 δεν πρόκειται να επιβληθεί κανένας νέος φόρος. "Αντίθετα, είπε ο πρωθυπουργός, υπάρχει και πρόβλεψη να μειωθούν οι φορολογικοί συντελεστές για τα φυσικά πρόσωπα στο 25%".

Απαντώντας, ο εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ υπενθύμισε την κατάργηση του αφορολογήτου για τους ελεύθερους επαγγελματίες, την αύξηση των τελών κυκλοφορίας, την αύξηση του ειδικού φόρου κατανάλωσης στα καύσιμα, την αύξηση των εσόδων από φόρους στα ακίνητα, τη μη τιμαριθμοποίηση της κλίμακας και την περαίωση φορολογικών χρήσεων από το 2001 έως το 2006.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. achaeopteryx avatar
    achaeopteryx 24/11/2008 23:10:51

    υπάρχει διάχυτη προσδοκία (εκει) ότι θα τα καταφέρουν. Η Νέα Υορκη έχει τρελλαθεί, το πετρέλαιο ανέβηκε ελάχιστα, ο χρυσός έπιασε τα 820 (φαντάσου να είχα αγοράσει πριν 6 μέρες στα 720...πάντα εκ των υστέρων τα καταλαβάινω). Βασικά προσδοκίες ότι θα τα καταφέρουν.

    Εκει έσωσαν την Citibank εδω μιλάνε για περάιωση...Τι είναι η περάιωση βρε παιδιά;

    Το ξαναρώτησα: κάνουμε τράμπα τον Paulson (τωρα που θα είναι άνεργος) με τον Αλογοσκούφη;

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 25/11/2008 00:22:35

    Οι Ρομπεν των Χρηματιστηριων ποτε θα χτυπησουν??
    Δεν τα βλεπουν ως σουπερμαρκετ ακομη???

    Γκολντεν κουκουλα σε αρμανι δε βγαινει?

    ΠΠ

  3. donaE avatar
    donaE 25/11/2008 00:33:09

    Δεν θελει και πολυ να εμπορευματοποιηθει και αυτη η φαση της κρισης.Αλλωστε οι μετρ απο το sreet fashion αντλουν εμπνευση.

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 25/11/2008 00:37:46

    Μας λενε "βαλτε κ μια ανω τελεια.," κ απανταμε..
    "που να τη βαλουμε ?"
    Δεν απαντα κανεις. Ειτε ξεμειναν απο χιουμορ, ειτε δεν ακουσε την απαντηση μας ο Γρηγορης ο ατακας.

    Ειναι ενα βαθυ ζητημα ο Ντατζος...

    Α ρε Καλημερη με τη Γωγω κ τα ωραια σου.

    ΠΠ

  5. donaE avatar
    donaE 25/11/2008 00:51:22

    @ΠΠ θες να πεις κατι,η κανω λαθος

  6. κριση avatar
    κριση 25/11/2008 01:49:54

    θα τα καταφερουν..
    δεν θελει και πολυ κοπο να αρχισουν να τυπωνουν χαρτονομισματα...αυτο σιγουρα το καταφερνουν.
    αυτος ειναι ο λογος που ανεβαινει ο χρυσος.
    το αποφασισαν..
    αρχισε το μανιακο τυπωμα.

  7. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 25/11/2008 01:49:55

    Μου κάνει εντύπωση πάντως πως όλες οι οικονομικές εφημερίδες ελληνικές και μη διαφημίζουν τα Χρηματιστήρια σαν να είναι κάτι μεταξύ Pantene ProV με δωρεάν το μαλακτικό και ακινήτου με δώρο την πισίνα .

    Εγώ την πάτησα και πήρα ΕΤΕ στα 17 , ευτυχώς που μπορώ να τις κρατήσω εσαεί , γαμώ τις τεχνικές μου αναλύσεις...

  8. Χρίστος avatar
    Χρίστος 25/11/2008 02:09:38

    Κανένα ρεπορτάζ για την πειρατεία στο ελληνικό διαδίκτυο, πότε θα κάνετε τον κόπο να δημοσιεύεσετε; Από τους ανεξάρτητους δημοσιογράφους περιμένουμε τη φωνή της αλήθειας, την αντικειμενική αποκάλυψη των προβλημάτων - όχι από τα πουλημένα δελτία ειδήσεων και τις εφημερίδες των μεγαλοεργολάβων.

    Γιατί δεν ρωτάτε τις εταιρείες που παρέχουν συνδέσεις στο internet ποιοί είναι οι καλύτεροι πελάτες τους...;

    Γιατί δεν κάνετε μια έρευνα, να διαπιστώσετε ότι αν εφαρμοζόταν ο νόμος αύριο το πρωί, οι κύριοι αυτοί δε θα είχαν πλέον πελάτες...;

    Είναι νόμιμο ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ, να διαφημίζεται από τις εταιρείες αυτές η κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας;

    Έχουν ή δεν έχουν αυτοί οι κύριοι διαφημίσεις που περιγράφουν πόσο γρήγορα μπορείς να κατεβάζεις μουσική και ταινίες...;

    Διαφήμισαν ποτέ αυτά τα golden boys της αρπαχτής, από ΠΟΥ μπορούν οι πολίτες να αγοράσουν ΝΟΜΙΜΑ μουσική και ταινίες μέσω του διαδικτύου;

    Αλλά θα μου πείτε...δεν είναι δουλειά τους.
    Ξέρω.

    Τότε λοιπόν, είναι δουλειά τους να καλύπτουν την πειρατεία;

    Ένας εισαγγελέας δεν υπάρχει σε αυτή την κωλοχώρα να εφαρμόσει το νόμο;

  9. Nick avatar
    Nick 25/11/2008 07:28:01

    Το μόνο σίγουρο είναι ότι Κίνα και Ιαπωνία δεν θα σώσουν τις ΗΠΑ. Το ξαναλέω, οι ΗΠΑ θα περάσουν τα ίδια που πέρασε η Βαϊμάρη. Αρχίζουν και το λένε ανοικτά περί "υπερπληθωριστικής ύφεσης".

  10. Lakis, Spain avatar
    Lakis, Spain 25/11/2008 09:26:55

    Να ρωτησω κατι επειδη ειμαι μακρια και δεν τα γνωριζω καλα στην Ελλαδα:

    Βλεπω στην ελληνικη τηλεοραση οι τραπεζες α διαφημιζουν δανεια με επιτοκια 10% και επισης ειδα οτι μερικες εχουνε 22% επιτοκιο στις καρτες(!!!).

    Αληθευει αυτο???

    Γιατι εαν αληθευει θα επρεπε να παρεμβει το καρτος και να αφαιρεσει την αδεια απο καθε τετοια τραπεζα.

    Οι τοκογλυφοι παιρνουνε 20% και αυτο θεωρειται ποινικο αδικημα.

    Οι τραπεζες παιρνουνε 22% και ενισχυονται και με κρατικα κεφαλαια για να συνεχισουν να το παιρνουν??????????????????????

  11. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 25/11/2008 09:47:27

    Lakis,Spain 15.

    Μας εφτιαξες τη μερα. Καλημερα στην Ισπανια.

    Η Ελλαδα ειναι η Χωρτα της Ισπανικης Μακακίας η οποια δεν "Τελειωνει" Ποτέ.

    ΠΠ

  12. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 25/11/2008 10:43:13

    Δεν την σκιάζει φοβέρα καμιά ...

  13. Μακρης Κ. avatar