12/08/2010 11:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θεσσαλονίκη: Βόμβα Μολότοφ στο τουρκικό προξενείο

Βόμβα Μολότοφ πέταξαν άγνωστοι στις 4:15 τα ξημερώματα στην περίφραξη του τουρκικού προξενείου στη Θεσσαλονίκη.

Στο σημείο έσπευσε κλιμάκιο της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας, ενώ η φωτιά δεν προκάλεσε ζημιές.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. GRAEKUS avatar
    GRAEKUS 12/08/2010 11:11:56

    H ΜΙΤ εν δράσει!

  2. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 12/08/2010 11:14:58

    Αν δεν την πέταξαν τα αναρχοκαλωπαιδα σε κανένα "μπάτσο" δύο πράγματα σημαίνουν ή ότι οι ανάρχες κάνουν δουλίτσες με διάφορα παράκεντρα και μυστικές υπηρεσίες είτε προβοκάτσια μυστικών υπηρεσιών.

  3. Νταγιάν avatar
    Νταγιάν 12/08/2010 11:36:50

    Μάλλον χαπακωμένοι μπαοκτσίδες ήταν λόγω του αγώνα με φενερ μπαξέ,μεθαυριο.

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ Νταγιάν 12/08/2010 12:15:47

      Ωραίο το nick name σας. Να συμπεράνουμε πως είσθε Αρειανός? Σας ταιριάζει άψογα...

      • Mak avatar
        Mak @ ΙΩΝΑΣ 12/08/2010 14:33:13

        Στο 2ο πιο καλά φυλασσόμενο "στόχο" της πόλης μετά το Αμερικάνικο Προξενείο ρίξανε βόμβα μολότωφ και δεν υπήρξαν συλλήψεις...

        Από όσο ξέρω υπάρχει μόνιμη φρουρά εκεί. Ούτε μία πιστολιά δεν έπεσε; Τόσο εκπαιδευμένοι στη ρίψη μολότωφ ήταν αυτοί που το έκαναν;

        Μπορεί ο Χρυσοχοΐδης και η αστυνομική διεύθυνση Θεσσαλονίκης να μας το εξηγήσει;

        Θα είχε εξαιρετικό ενδιαφέρον να μάθουμε πώς 2 χουλιγκάνια ξεφτίλισαν τα μέτρα ασφαλείας της ΕΛ.ΑΣ.

        Όσο για αυτούς που σπεύδουν να το αποδώσουν σε προβοκάτσια των Τούρκων, καλά θα ήταν να κρατήσουν μία πισινή. Κάποιοι μπορεί να έχουν κίνητρο να μην υπάρξει ανταλλαγή οπαδών. Δεν είναι απαραίτητα Τούρκοι...

        ΥΓ: Η διασύνδεση "χούλιγκαν" με την αστυνομική Διεύθυνση Θεσσαλονίκης είναι ένα θέμα που κρατάει από εποχή της δολοφονίας του Λαμπράκη...

  4. Στέργιος avatar
    Στέργιος 12/08/2010 12:22:01

    Η ιστορία επαναλαμβάνεται 55 χρόνια μετά το 55;
    Ελπίζω πως όχι.

    • anonymos avatar
      anonymos @ Στέργιος 12/08/2010 12:57:48

      Ακριβώς κάπως έτσι άρχησαν τα Σεπτεμβριανα στην Πόλη. Ετοιμαστείτε ποιος ξέρει τι άλλο έχουν στο μυαλό τους

      • Κράτιστος avatar
        Κράτιστος @ anonymos 12/08/2010 13:14:01

        επεισόδια από 1500 εγκάθετους μειονοτικούς της Δ.Θράκης στην Τούμπα την άλλη Πέμπτη. αυτό έχουν τώρα στο μυαλό τους.

      • Ολντ Τραφορντ avatar
        Ολντ Τραφορντ @ anonymos 12/08/2010 15:10:25

        Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία να κρατάμε αυτό το κόμμα στην εξουσία πλέον. Νοιώθουμε θαρρείς και μας κυβερνά απευθείας η Τουρκία.

    • Ολντ Τραφορντ avatar
      Ολντ Τραφορντ @ Στέργιος 12/08/2010 13:46:15

      55 χρόνια μετά, 3 παρολίγον πτώσεις ελικοπτέρων/αεοσκαφών στην ευρύτερη περιοχή που αμφισβητούνται οι δια σωστικές ικανότητες της Ελλάδας, 1 πολεμικό, ενα με ισραηλινούς, 1 με ενα Γερμανο, ολα μέσα σε 10 μέρες. 1 πτώση επιθετικού ελικοπτέρου την ίδια περίοδο. Την ίδια στιγμή που η Ρωσία αιφνιδιαστικά ανέπτυξε αντιπυραυλική ασπίδα στη Αμπχαζία/Ν.Οσετία (βλέπει πλέον Τουρκία και οτι πετάει απο εκεί μέσα κι εξω απο το Ιράκ) και τον ίδιο καιρό που έκανε γνωστή τη διάθεση της για Βάση στο Αιγαίο ΚΑΙ στη κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ η Ρωσία.

      Τυχαία...? Τι λέτε?

    • GRAEKUS avatar
      GRAEKUS @ Στέργιος 12/08/2010 18:17:58

      Σχέδιο "Βαριοπούλα" σε εφαρμογή.

  5. rage@40 avatar
    rage@40 12/08/2010 12:26:06

    Γενικώς οι Θεσαλονικιοί είναι πορωμένοι με χαζομάρες, βλεπε ΠΑΟΚ, ΑΡΗ, ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ κλπ, χωρίς να κοιτάνε να ασχοληθούν με τα προβλήματά τους, όπως τη ρύπανση της πόλης τους, τους δημαρχους που τόσα χρόνια τουςε έχουν κατακλέψει, τις επιχειρήσεις που κλεινουν και μετακομίζουν παραπανω, τις βρώμικες παραλίες, το κυκλοφοριακό πρόβλημα ή τόσα άλλα. Όλο με μακακίες ασχολούνται, και το κακό είναι ότι αμα πας να τους πεις και τίποτα σε τρώνε ζωντανό...

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ rage@40 12/08/2010 12:34:01

      Κι έχουν δίκιο, μίστερ έξυπνε, γιατί σχόλια σαν τα δικά σου γράφουν μόνο άνθρωποι που τη Θεσσαλονίκη την ξέρουν μόνο από τον χάρτη.

      Ένα θα σου πω: Για τις φετινές δημαρχιακές εκλογές στη Θεσσαλονίκη υπάρχουν γύρω στις ΔΕΚΑΠΕΝΤΕ υποψηφιότητες ή προθέσεις υποψηφιότητας, η καθεμία από τις οποίες έχει από πίσω της ένα κίνημα πολιτών. Εσύ μπορείς να το πεις αυτό για τη δική σου πόλη, όπου δεν είστε πωρωμένοι με χαζομάρες;

    • Alex avatar
      Alex @ rage@40 12/08/2010 12:36:29

      Στεργιο να σου πω για τη δικη μου πολη (Ηρακλειο Κρητης) οτι ειναι ΠΑΣΟΚ ακομα και μαιμου να ειναι κανει για δημαρχος......τοσο καλα

    • plax avatar
      plax @ rage@40 12/08/2010 20:33:39

      το προβλημα δεν ειναι οτι σε τρωνε ζωντανο το προβλημα ειναι οτι πετας μια σαχλαμαρα με υφος αυθεντιας και ειδημονα και εισαι σιγουρος οτι εχεις και δικιο.το πιθανοτερο ειναι για εσενα η θεσσαλονικη να ειναι μια πολη καπου προς τα βορεια που ζουνε ουννοι και πινουν ζεστη μπυρα.ακου ΠΑΟΚ ΑΡΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ.να το εμπλουτισω και λιγο γιατι μας ριχνει τα προβληματα μας ειναι τα ΑΡΗς ΠΑΟΚ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ και η γεμιση της μπουγατσας.

    • plax avatar
      plax @ rage@40 12/08/2010 20:37:39

      κεφτε(meatball)

    • kapten avatar
      kapten @ rage@40 12/08/2010 20:38:52

      re filaraki mia kai eimai thessalonikios na soy thimiso oti i makedonia o paok o aris den listepsan kanenan,afti poy listepsan kai royfixan to aima tis elladas einai to athinokentriko kratos olos o ploytos aytoy toy kratoys royfixtike apo mia poli poy legete athina,kai san apotelesma ti vgike; ena teras!!poy sinexia troi troi troi!!anixe re filaraki ena xarti tis elladas na dis ektos apo tin athina iparxoyn kai perioxes tis elladas poy sinoreyoyn me kati periergoys tipoys poy olo kai kati theloyn.vlepis aytoi kato exoyn voria proastia notia proastia anatoloka proastia,emis vlepis pros aytes tis kateythinsis exoyme skopianoys,voylgaroys kai ala fintania.
      oso gia ayta poy anaferis,se parakalo stile ena minimataki
      stoys armodioys ton athinon na rixoyn kanena evro kai stin periferia.telionantas tha se parakaloysa na min ksanapis kapia pragata poy gia mas edo pano exoyn axia kai einai oti pio agno exi apomini me tin lexi (xazomares).giati pistepseme oti an einai na iperaspisto kati kai na se fao zontano tha to kano gia ayta ta xaza pragmata .

    • rage@40 avatar
      rage@40 @ rage@40 12/08/2010 23:10:46

      Αυτό ακριβώς εννοούσα. Επεσαν οι θεσσαλονικείς να με φάνε.

      Εχω από το 1990 στη θεσσαλονίκη.
      Θυμάμαι τότε, τον κοσμόπουλο, που έβγαζε στις εκλογές γελοιωδέστατες αφίσσες "οι θεσσαλονικείς θέλουν τον νοικοκύρη τους" και κείνοι... τον ψήφισαν.
      (να μην πουμε για τον ανεκδιήγητο κούβελα αργότερα...)
      Εκείνα τα χρόνια μαζεύτηκαν μισό εκατομμύριο άνθρωποι - πρόβατα χωρίς καμια λογική, χωρίς καμια ιστορική γνώση προφανώς στην πλατεία αριστοτέλους να φωνάξουν για ένα όνομα. Οι ίδιοι που φοβούνται μη τους κλέψουν τον σφαγέα μεγαλέξαντρο, και το αστέρι της βεργίνας, και το όνομα, μια ιστορία που την ξεκίνησε ένας αντωνάκης για να βγει από την αφάνεια, οι ίδιοι βγάζουν τις επιχειρήσεις τους στη Μακεδονία του Βαρδάρη ή όπως αλλιώς αφήσουν να την πούνε για να κερδίσουν λεφτά, προφανώς τότε οι ιδέες δεν έχουν αξία. Και φουλάρουν βενζίνη εκτός συνόρων, ψωνίζουν μόνιμα από κει, τρέχουν στα καζίνα κλπ κλπ.
      Από τότε έβγαινες μια βόλτα στην παραλία και οι τουμπανιασμένοι αρουραίοι επέπλεαν μαζί με σερβιέτες και καπότες.
      Στην πόλη χάος, βρωμιά, καυσαέριο, αρειπωμένα σπίτια με τρελλα ενοίκια.
      Το μόνο που είχε να επιδείξει ήταν μια τάχα έκθεση, όπου το μόνο αποτέλεσμα ήταν να γεμίζουν τα ξενοδοχεία και να βγάζουν μερικα φράγκα παραπάνω κάποιοι επιτήδειοι. Τώρα που βλέπουν ότι απλά τόσα χρόνια τους πιάνει χώρο και το οικόπεδο είναι ακριβό, θέλουν να την πάνε στη Σίνδο.

      Στους δρόμους τα μπαόκια τσακώνονται με τα σκουλήκια. Χθες πέρασε ένα αμάξι από ένα σύνδεσμο και σφάχτηκαν.
      Όταν ο Σφακιανάκης είπε "η ώρα Μπούλκαρι είναι..." μόνο που δεν τον λυντσάρισαν.

      Μια ζωή κομπλεξικοί, ημιμαθείς, πορωμένοι, παρκάρουν μονίμως πάνω στα πεζοδρόμια και το θεωρούν δικαίωμά τους, αμα έχεις μωρό παιδί δεν μπορείς να πας πουθενά, ένα σωρό κτίρια αρπαχτές, τα λίγα παλιά όμορφα που είχαν μείνει στη βασιλίσσης όλγας ερειπώνουν, ο δρόμος για τη Χαλκιδική κάθε Κτριακή Βράδυ σκέτη κόλαση για 30 χιλιόμετρα, τι να θυμηθεί κανείς.

      Το υδροκέφαλο κρατος των αθηνών τους φταίει μονίμως. Όταν έσκαβε ο κούβελας μια τρύπα μπροστα στα πανεπιστήμια για 5 χρόνια δεν τους πείραζε.

      Όποιος έχει περάσει και έχει ζήσει στη θεσσαλονίκη, ξέρει τι λέω.
      Είναι μια πόλη που μαζεύει όλο το χάλι και τα μειονεκτήματα της ελληνικής επαρχίας συν τη βρωμιά και τα αρνητικά της μεγαλούπολης.
      Το μόνο θετικό που έχει είναι ότι είναι η μάνα της ελληνικής μουσικής, λαϊκης και ροκ.

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ rage@40 12/08/2010 23:34:56

      χαχα...ποιος σαλονικιός δεν σε ...αποκατάστησε;

    • MILANEZOS avatar
      MILANEZOS @ rage@40 13/08/2010 08:30:59

      χαζομαρες ειναι το θεμα ΤΗς ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ;;;;;;
      Μου θυμιζεις τον μητσοτακη....
      Με τετοιες πλεον λογικες η παγκοσμιοποιηση που επιχειρει ο γιωργακης ολα ειναι εφικτα!

    • λουλουδάς avatar
      λουλουδάς @ rage@40 13/08/2010 10:31:42

      Καλα τα λες rage, αλλα κάλλιστα μπορείς να βάλεις οποιαδήποτε ελληνική πόλη στη θέση της θεσσαλονίκης.
      Παντού τα ίδια χάλια είναι, αν και συμφωνώ πως οι θεσσαλονικείς διακατέχονται από το κόμπλεξ της συμπρωτεύουσας.
      Αλλα πχ για τις ομάδες, όσο μυαλό έχουν αυτοί, άλλο τόσο έχουν αυτοί που κοπάνησαν τον μπάγιεβιτς προχτές ή οι επιστήμονες του γαύρου ή οι γηπεδομάχοι του βάζελου.
      Πάντως γενικά όσα λες ισχύουν.

  6. kapten avatar
    kapten 13/08/2010 16:36:12

    oxi file den pesan i thessalonikis na se fane,makari na soy tin peftan!!
    profanos i xoriatia soy,ksediplonete se olo tis to megalio,giati gia ola ayta poy grafis einai pragmata poy ta sinantas se oles tis polis tis xoras.
    ala i empathia soy einai tetia poy ta vlepis monopleyra.anaferis kapia pragmata gia tin thessaloniki den mporo na soy apantiso,singrinontas tin athina me tin thessaloniki giati den xero apo poy eisai.ala na xeris ena pragma oti stin vromo athina protoy pesoyn ta dis toy ellinikoy laoy itan mia xavoyza,gia thimisoy pos itan i proteyoysa
    mexri to 1995;,apo tote alaxe gia ti i alites i politiki rixan olo to xrima eki kato.mipos xeris oti i apoviomixanisi tis vorias elladas xekise apo ta kentra apofaseon ton athinon xeris oti eteries poy vriskotan stin thessaloniki,logo ton olimpiakon agonon metaferthikan stin athina me kapia programata toy simiti.ise toso kakopsixos ala kai pragmatika toso mikros poy apokalis mia megali prosopikotita tis pangosmias istorias sfagea,min ksexnas oti to mega alexandro den to vgalame emis ala i anatolites poy irthan se epafi mazi toy kai anagnorisan to megalio toy andros!!ala oso iparxoyn ellinofoni san kai esena ti xairi na di o topos;
    oso gia to opadiko eisai toso nixtomenos,poy tha soy anafero to exis i dolofonies opadon poy eginan stin athina stis metaxi toys simplokes poses einai; i ta rantevoy poy dinan omades opadon palia ston likavito kai ksekiliazonta metaxi toys;ta xeris ayta;katevikes kamia fora se opadiki ekdromi stin athina tin dekaetia toy '80 na dis ti kala (pernoysan)i opadi ton omadon tis thessalonikis;oso gia tin ekthesi katarxin mexri tio 1986 i 1987 den thimame akrivos,otan anige mporoyses na vris ta panta.
    apoki kai pera arxisan pola themata apo tin ekthesi na dimioyrgoynte stin athina mexri poy eftase sto simio na min exi tipota!!mexri kai stin xalkidiki ta vriskis strava ta pragmata as kataskeyasoyn dromoys na pigeni o kosmos aneta, ti na kanoyn i anthropi;kai ayto se piraxe;
    ante pane na se di kanenas giatros giati malon exis psixologika;
    edo kato stin gaydo kopsan to karavaki!!gia na min anafero ala paradigmata,diladi an fonazi o kosmos oti kai ipolipi xora exi provlimata einai kompleksiki; ti na kanoyme re file emis agapame ton topo mas giati eimaste makedones kai propanton ellines oso gia sas eki kato iparxi mia amfivolia ti katagogis eiste!! kati onomata opos spata, liosia kai ala pola exoyn ali katagogi!!!kai kseris to aima nero den ginete.