26/02/2009 16:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θερμό επεισόδιο Χατζηγάκη – Μανώλη


____________________________________________________________________________________________
Μόνο στα χέρια δεν ήρθαν ο βουλευτής της ΝΔ Γιάννης Μανώλης με τον Υπουργό Γεωργίας Σωτήρη Χατζηγάκη. Όταν ο πρώτος τον επισκέφθηκε στο Υπουργείο συνοδευόμενος από την Έλσα Παπαδημητρίου τον Νομάρχη Αργολίδας τον βουλευτή του ΠΑΣΟΚ Γιάννη Μανιάτη και εκπροσώπους αγροτών για τα θέματα της περιφέρειάς τους, ο Σ. Χατζηγάκης σε μια αποστροφή της κουβέντας τους αναφέρθηκε στο θέμα του εκσυγχρονισμού του έργου του Αναβάλου μέσω του κοινοτικού προγράμματος «Αλέξανδρος Μπαλτατζής». Με το έργο θα λυθεί οριστικά το πρόβλημα της ύδρευσης και της άρδευσης του Νομού Αργολίδος.

Ο Γιάννης Μανώλης απάντησε τότε στον κ. Χατζηγάκη ότι δεν τίθεται θέμα προς συζήτηση καθώς έχει ανακοινωθεί και εγκριθεί από τον πρώην Υπουργό Αλ. Κοντό και το μόνο που μένει είναι η υπογραφή της απόφασης από τον ίδιο. Τότε ο κ. Χατζηγάκης είπε τη μαγική φράση: «θα το δω θετικά»!!! ενώ η κ. Ε. Παπαδημητρίου εισήγαγε καινά δαιμόνια  λέγοντας ότι «ο υπουργός μπορεί να αλλάξει απόφαση». Εν εξάλλω καταστάσει ο Γιάννης Μανώλης πετάχτηκες όρθιος και τους είπε ότι « δεν άλλαξε η κυβέρνηση με τον ανασχηματισμό αλλά μόνο ο Υπουργός και δεν μπορεί ένας βουλευτής που θέλει να δώσει το έργο σε ιδιώτες και ένας υπουργός να αλλάξουν μια κυβερνητική απόφαση».

Τελικά ο κ. Χατζηγάκης υποσχέθηκε στον κ. Μανώλη ότι θα υπογράψει την απόφαση. Μόνο που ο τελευταίος δεν πείθεται από τα λόγια και περιμένει τα έργα στην πράξη. Το κακό είναι ότι εκκρεμούν πολλές τέτοιες αποφάσεις στο γραφείο του κ. Χατζηγάκη κάνουν να βράζουν στο ζουμί τους και άλλους γαλάζιους βουλευτές από Καστοριά, Ηλεία, Πέλλα, Μακεδονία κλπ.

Κατόπιν τούτου προβλέπω βουλευτές να κλείνουν τους δρόμους...

Διαβάστε κι εδώ: Ο Γιάννης Μανώλης και ο πόλεμος του νερού

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 26/02/2009 17:31:58

    Τελικά, μάλλον είναι ο μόνος τρόπος για να ξεμπερδεύουμε μαζί τους.
    Να θερμοεπεισοδιαστούν μεταξύ τους.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ο νοών...νοείτω 10/11/2009 01:06:31

      Ο Μανώλης πάλι;

  2. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 26/02/2009 17:56:02

    2. Yπεροχο το ρητο σου!
    Τωρα που η κυβερνηση βρισκεται στο πιο ωριμο σταδιο σταθηκαμε κατω απ' τη μηλια να απολαυσουμε την πτωση του Αλη Μπαμπα με τους 150 κλεφτες.
    Στη συνεχεια θα υπαρξει σεναριο με σκηνες αποκαλυπτικες και γαργαλιστες της 2ας και 3ης παρουσιας.

  3. slumdog paki avatar
    slumdog paki 26/02/2009 17:58:56

    http://www.youtube.com/watch?v=71WYQkzQMIU συλλεκτικο!παπα τσαρκνιας και δημητρας απο το παρατηρητηριο του κxxxx σε ρετρο βιντεακι απο το sitel tv μακεντονιγια.ακουστε τις φωνουλες τους και δειτε τι γραφει ο makedonier-δημητρας; διπλα.γραφτε και ενα σχολιο αμα λαχει στον μaκεδονιερ.υποψην ο τσαρκνιας εκδιωχθη για κιναιδισμο.τα δυο τους ειναι απο τα πουλεν που συναντηθηκε η τυπισσα του οηε που εστειλαν οι ηπα προσφατα για μειονοτικα ανακατωματα.και οι ελληνες στην μακεντονια;μονο ο στωιδης bulgarma(la)k λειπει απο το βοντεν.ολα τα λεφτα η φωνη του δημητρα!

  4. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 26/02/2009 18:00:44

    Τι εκανε το ΠΑΣΟΚ διαβάζοντας τις χθεσινές παραινέσεις του πρωθυπουργού? Ανέτρεξε στο 2004
    Το σημερινό μπρηφιγκ του εκπροσώπου τύπο του ΠΑΣΟΚ Γ Παπακωνσταντινου στους πολιτικούς συντάκτες απολαυστικό:
    «Ακούσαμε και πάλι χθες διάφορα πράγματα περί περιστολής δαπανών. Εμείς κάναμε κάτι πάρα πολύ απλό: ανατρέξαμε στις προγραμματικές δηλώσεις του σημερινού πρωθυπουργού το 2004 και έκπληκτοι εκεί διαβάσαμε: «Περιορισμός της κρατικής σπατάλης, να μπει τέλος στην αλόγιστη αύξηση των καταναλωτικών δαπανών του Δημοσίου». Τι μας είπε χθες ο κ. Καραμανλής; «Περιορισμός των ελαστικών δαπανών των Υπουργείων».
    «Οι σημερινοί συχνά προκλητικοί μισθοί των Διοικητών Επιχειρήσεων και Οργανισμών του ευρύτερου δημοσίου τομέα, περικόπτονται». Πότε μας τα έλεγε αυτά; Το 2004. Τι μας λέει σήμερα; «Μείωση των αποδοχών στα στελέχη του ευρύτερου δημόσιου τομέα».
    «Προτεραιότητά μας ο περιορισμός της κακοδιαχείρισης και της σπατάλης στο ΕΣΥ». Το 2004. Σήμερα: «Εφαρμογή ολοκληρωμένου συστήματος προμηθειών στο χώρο της υγείας».
    «Δημιουργούμε σε κάθε Υπουργείο μηχανισμό απλούστευσης των διοικητικών διαδικασιών», το 2004. Σήμερα: «Μείωση της γραφειοκρατίας κατά 25%».
    «Θέτουμε σε εφαρμογή πρόγραμμα κατάργησης και συγχώνευσης νομικών προσώπων και υπηρεσιών». Αυτό είναι ωραίο γιατί έχει ακριβώς τα ίδια λόγια! Σήμερα: «Άμεση κατάργηση ή συγχώνευση Οργανισμών και Επιχειρήσεων του Δημοσίου».

  5. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 26/02/2009 18:14:57

    χαχα. τα σχόλια περιττεύουν οταν τα κείμενα μιλούν...

  6. daris avatar
    daris 26/02/2009 18:16:02

    @4
    Στέφανος Κασιμάτης|ΒΗΜΑ:Πέμπτη 26 Φεβρουαρίου 2009
    "Στο πολιτικό σκηνικό είχαμε κοσμοϊστορικές εξελίξεις.
    Στη συνεδρίαση της Κυβερνητικής Επιτροπής τη Δευτέρα, αποδίδονται στον κ. Κώστα Καραμανλή δύο βαρυσήμαντες διαπιστώσεις: «Είμαστε εκτεθειμένοι» και επίσης ότι η αδράνεια του κράτους στην απόδραση Παλαιοκώστα αποτελεί «φαινόμενο βαθιάς διαφθοράς».
    Για όλους εσάς, που βλέπετε τα πράγματα από μακριά και σαν κακομαθημένα παιδιά απαιτείτε από την κυβέρνηση στοιχειώδη σοβαρότητα, ίσως οι διαπιστώσεις του Πρωθυπουργού κρίνονται ασήμαντες και παιδαριώδεις. Για εμάς τους δημοσιογράφους, που παρακολουθούμε εκ του σύνεγγυς την εργώδη προσπάθειά του να επανιδρύσει το κράτος, οι διαπιστώσεις του συνιστούν αξιοσημείωτη πρόοδο στην απόδοσή του- εν σχέσει, πάντα, προς την ειδυλλιακή εποχή όπου απλώς οργιζόταν.
    Φρονώ ότι, προς τιμήν του κ. Πρωθυπουργού μας, η Ραφήνα πρέπει να μετονομασθεί «πλανήτης Αρης»...
    Στο χθεσινό υπουργικό συμβούλιο ο κ. Καραμανλής περιορίστηκε στα συνήθη: διάβασε ένα κείμενο που του είχαν ετοιμάσει και έπειτα διαλύθηκαν ησύχως.
    Διερωτώμαι για ποιον λόγο ταλαιπωρεί τους υπουργούς του για κάτι τόσο ανούσιο. Θα μπορούσε θαυμάσια να βάλει να τον μαγνητοσκοπήσουν καθώς διαβάζει την ομιλία και ύστερα να αναθέσει στους τεχνικούς να περάσουν στο φόντο του βίντεο την εικόνα του υπουργικού συμβουλίου με την τεχνική του «blue box», όπως το λένε στη γλώσσα της τηλεόρασης. Τέλος, το βράδυ στη Ραφήνα- θέλω να πω: στον πλανήτη Αρη- να το δει σε DVD στην τηλεόρασή του. Τα απλά πράγματα είναι τα καλύτερα...
    Λεπτομέρεια με σημασία.
    Στην αίθουσα του Υπουργικού Συμβουλίου υπάρχει μια ξύλινη σκάλα βιβλιοθήκης.
    Περιέργως όμως, η σκάλα αυτή είναι τοποθετημένη μπροστά από ένα παράθυρο. Γιατί;
    Προφανώς έχει τοποθετηθεί εκεί για τη διευκόλυνση κάποιου μέλους του Υπουργικού Συμβουλίου στην υποθετική περίπτωση όπου θα έχει μια έκλαμψη αυτογνωσίας. Ξέρετε, δεν είναι καθόλου απλό για τον τυπικό μεσόκοπο Ελληνα- αγύμναστος και καλοζωισμένος καθώς είναι- να βουτήξει από το παράθυρο..."

  7. theo1611 avatar
    theo1611 26/02/2009 19:16:19

    Ότι οφείλουμε ένα σεβασμό στο (πρώην) Υπουργείο Γεωργίας και τους ανθρώπους του, θεωρώ ότι το οφείλουμε(Στρατός, ΔΕΗ, Υπουργείο Γεωργίας, και ο νοών νοήτω μάγκες!!!).

    Για το τώρα και το μετά? "Κοινή γαρ η τύχη και το μέλλον αόρατον"

  8. theo1611 avatar
    theo1611 26/02/2009 19:43:39

    Ο Στρατός με τη ΜΟΜΑ μας έφτιαξε δρόμους!!!
    Η ΔΕΗ μας εξηλέκτρισε και αυτό δεν ήταν απλό και προφανές!!!
    Το Υπουργείο Γεωργίας μας πήρε από τα ζώα, τα χέρια και τον αραμπά και μας εκμηχάνισε!!! Α, μας έβαλε και στην ΕΟΚ για να εισπράττουμε επιδοτήσεις!!!

    Τα παραπάνω δεν έγιναν από μόνα τους!!! Υπήρξαν άνθρωποι που δούλεψαν δίχως κέρδος κέρατα!!! Τα πιστώνονται οι αφανείς ήρωες που δούλεψαν και οι οργανισμοί τους!!!

    Ποιοί είναι οι σημερινοί αφενείς ήρωες, σε τι συνεισφέρουν και τι θετικό, ποιά εξέλιξη μπορεί να πιστωθεί στους οργανισμούς τους?

  9. theo1611 avatar
    theo1611 26/02/2009 20:03:57

    Μήπως έφτασε η ώρα να σοβαρευτούμε?

    Αν σε κανέναν, απ' αυτούς που δούλεψαν ή είχαν την ευθύνη< δεν μπορούμε να πιστώσουμε τα θετικά και να χρεώσουμε τα αρνητικά, έχουμε πρόβλημα!!!

    Αν εξακολουθήσουμε να πιστώνουμε ή να χρεώνουμε με βάση τις μελλοντικές προσδοκίες μας, χωρίς αναφορά στο παρελθόν, επίσης έχουμε πρόβλημα!!!

  10. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 26/02/2009 23:22:34

    Και ο ΟΤΕΣ,μας εβαλε τηλεφωνα.Βαλτον κι αυτον μεσα.
    Κουτσα, στραβα,κατι εκανε κι αυτος.