#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/04/2011 17:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θεάματα χωρίς άρτον




 

 

Στο… ειδησιογραφικό κανάλι Σκάι, όπου καθημερινά μας προτρέπουν να τηρήσουμε πιστά το Μνημόνιο και κάνουν αναλύσεις περί της αναδιάρθρωσης, έστησαν ολόκληρο σόου για τον βασιλικό γάμο στη Βρετανία. Όπως και στα άλλα χαζοκάναλα των μεσημεριανάδικων και πρωϊνάδικων, αποφάσισαν να ασχοληθούν επί ώρες για τα όσα συνέβαιναν στο Λονδίνο.

Στο Σκάι, λοιπόν, έψαχναν εναγωνίως να βρουν κι ένα τίτλο για όλα αυτά που έβλεπαν. Άλλος έλεγε ο «γάμος του αιώνα», που μετρά μόλις 10 χρόνια, η άλλη ότι «τα παραμύθια γίνονται πραγματικότητα», η άλλη ότι «η αγάπη διαρκεί παντοτινά» κι άλλες γλυκανάλατες και εντελώς… βρετανικές αηδίες.

Κατ’ εμάς ο τίτλος σ’ όλο αυτό το σόου που παρακολούθησαν 2 δις άνθρωποι σε όλο τον κόσμο είναι «χ…κε η φοράδα στ’ αλώνι».

Δεν παραβλέπουμε το γεγονός ότι τόσοι άνθρωποι ήθελαν να δουν το γάμο, ούτε τους κατακρίνουμε γι’ αυτό. Αλίμονο, να έχουμε εμείς δίκιο κι όχι 2 δις άνθρωποι.

Αλλά, στην Ελλάδα της παρακμής, της φτώχειας, της ανεργίας, έλεος. Φτάνει πια.



Αν όλες αυτές τις ώρες που πέρασαν βαριεστημένοι στους καναπέδες τους οι… δημοσιογράφοι, τις κατανάλωναν για το πώς θα λυθεί το οικονομικό πρόβλημα της χώρας, ίσως ήμασταν και καλύτερα.

Τι είναι δηλαδή αυτό που μας ενώνει με τους βασιλιάδες της Αγγλίας και με όλο αυτό το στημένο σκηνικό της παρηκμασμένης βρετανικής αυτοκρατορίας; Εκτός ίσως από το γεγονός ότι όπως και στην Ελλάδα έτσι και στη Βρετανία η οικονομική κρίση είναι βαθιά, εκατομμύρια είναι οι άνεργοι και οι νεόπτωχοι και έρχονται χειρότερες ημέρες και για τις δύο χώρες.

Όμως, αυτό το παραλήρημα με το «παραμυθάκι» της Κέιτ και του Ουίλιαμ, πρέπει να τελειώσει και πολύ σημασία του δώσαμε.

Μάθαμε αν η νύφη είχε προγαμιαίες σχέσεις, το μήκος του νυφικού, αν έμπαινε το δαχτυλίδι, τα καπέλα των καλεσμένων, ποιοι δεν προσκλήθηκαν και ένα σωρό άλλες ανόητες λεπτομέρειες που κάνουν το κοινό να μένει με ανοικτό το στόμα.

Ωραία, το σόου τέλειωσε, το παραμύθι έγινε πραγματικότητα και ζήσαν αυτοί καλά κι εμείς χειρότερα.

Φτάνει το κουτόχορτο, ας επιστρέψουμε στον κόσμο μας. Σ’ αυτόν που λέει ότι καθημερινά θα αντιμετωπίζουμε προβλήματα, θα ανεχόμαστε μια ανίκανη κυβέρνηση, θα βιώνουμε το φάσμα της ανεργίας, θα δεχόμαστε ασμένως μειώσεις μισθών και εργασιακό Μεσαίωνα.

Θα ζούμε για χρόνια υπό κατοχή, θα υφιστάμεθα κουρέματα, μνημόνια, νέα μέτρα, λιτότητα.

Αυτή είναι η πραγματικότητα, κι όχι το παραμυθάκι που μας έδωσαν σε γενναίες δόσεις τα χαζοχαρούμενα κανάλια.

Ας το καταλάβουμε για να είμαστε προετοιμασμένοι.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. βαγόνι avatar
    βαγόνι 29/04/2011 17:38:09

    absolutely!....σωστός!

    • κοινό γκνού avatar
      κοινό γκνού @ βαγόνι 29/04/2011 23:35:58

      έκατσε και τό 'δε πάντως!

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 29/04/2011 17:40:20

    Αρκετά γελάμε κατά καιρούς με τον δικό μας τον Ντεγκρέτσια. Δεν χρειαζόμαστε και τους Άγγλους καραγκιόζηδες.
    Ο Ζαμπούνης ήταν τελικά παράνυμφος ή όχι;
    Την Παρθένα Φουντουκίδου την κάλεσαν;
    Η Μπεζαντάκου έκανε δηλώσεις;

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ Strange Attractor 29/04/2011 20:14:05

      Κοίτα όμως ποιοί είναι στην λίστα των βασιλικών προσκεκλημένων του γάμου στην 7η και 8η θέση, και με τι τίτλους !!

      Members of Foreign Royal Families:

      The Prince and Princess of the Asturias
      The Crown Prince of Bahrain
      Prince Philippe and Princess Mathilde of Belgium
      The Sultan of Brunei and Raja Isteri Pengiran Anak Hajah Saleha
      King Simeon II and Queen Margarita of the Bulgarian
      The Queen of Denmark
      King Constantine and Queen Anne-Marie of the Hellenes
      Crown Prince Pavlos and Crown Princess Marie-Chantal of Greece and Prince Constantine of Greece
      Sheikh Ahmad Hmoud Al-Sabah of Kuwait
      ....
      ....

      h*tp://www.telegraph.co.uk/news/uknews/royal-wedding/8469683/Royal-wedding-guest-list-who-will-be-attending-Prince-William-and-Kate-Middletons-big-day.html

      • Cal avatar
        Cal @ Professor Moriarty 29/04/2011 23:59:44

        Ας είναι καλά ο αείμνηστος που αναπαύεται στη Φιλοθέη και ο ελληνικός λαός που τους έστειλε από κει που ήρθαν

  3. TopGunZ avatar
    TopGunZ 29/04/2011 17:40:36

    Πέραν του όλου πρηξίματος, για τον ΣΚΑΙ ειδικότερα μην ξεχνάμε πως πρόκειται για το κανάλι που την Ανάσταση έδειχνε ποδόσφαιρο!!! Εννοώ την ώρα της Ανάστασης, το βράδυ του Σαββάτου!!!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ TopGunZ 29/04/2011 17:45:12

      Κι εσύ καλά να πάθεις ρε τόπ γκαν, που αντί να πας να εκκλησιαστείς, έκατσες και έβλεπες το μούλτι κούλτι σκάϊ!!!

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Strange Attractor 29/04/2011 17:49:42

        Στον γυρισμό ρε συ το είδα (δεν μπορούσαμε να κάτσουμε πολύ στην εκκλησία), κάνοντας ζάππινγκ, λες να διέκοψαν την μπάλα για να πούνε το "Χριστός Ανέστη"?

  4. katalytikos avatar
    katalytikos 29/04/2011 17:48:56

    Φαντάζομαι πόσο ωραία θα περνούσαμε σήμερα εάν την ανταπόκριση από το Λονδίνο, την έκανε ο Γεωργίου.
    Η δικιά μας ¨φανταστική¨ανταπόκριση..(του απεσταλμένου μας), στο ιστολογιάκι μας

  5. Antilogos avatar
    Antilogos 29/04/2011 17:50:57

    Πολύ καλή η κριτική σας...
    Αλλά ξεκινά από ένα σφάλμα...

    Στο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ θέαμα υπάρχει πολύς "'Αρτος"...

    180 κανάλια πλήρωσαν δικαιώματα για να δείξουν live το γεγονός , το οποίο έφερε πληρότητα 100% στα ξενοδοχεία του Λονδίνου και φυσικά όλοι αυτοί οι επισκέπτες που έφτασαν πλήρωσαν πολλά χρήματα και για διαμονή και για διατροφή...

    Οι τουρίστες πλήρωσαν επίσης και πολλά χρήματα για να επισκεφθούν και άλλα αξιοθέατα που (ώς γνωστόν δεν είναι δωρεάν...) έδοσαν μεγάλη όθηση στον τουρισμό της Αγγλίας.
    Ας μήν ξεχνάμε ότι οι επόμενοι Ολυμπιακοί είναι στο Λονδίνο και ότι ο τουρισμός του αυξάνεται συνεχώς...

    2 Δισ. άνθρωποι είδαν ένα πανέμορφο Λονδίνο και μία παράδοση που οι περισσότερες χώρες δεν έχουν...
    Για παράδειγμα η Άμαξα που μετέφερε το ζεύγος ήταν περίπου στο μισό της της ηλικίας (100 ετών!!!) που έχει ΟΛΗ η Ιστορία των ΗΠΑ...
    Η διαφήμιση είναι τεράστια για το Λονδίνο και για την Αγγλία.
    Ας μήν την υποτιμούμε...

    Ας μήν σνομπάρουμε λοιπόν χρυσοφόρα events επειδή μας ενοχλεί ο τίτλος (Βασιλεία) , αν και η Ελλάδα προσπαθούσε να πουλήσει την μιζέρια της (αυτή της έμεινε πλέον...) σε κάποιο διεθνές τηλεοπτικό δίκτυο θα κάναμε πάρτυ από την διαφήμιση που θα είχαμε και τα έσοδα που ίσως έφερνε...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Antilogos 29/04/2011 17:54:11

      Και η πολυκατοικία στην οποία μεγάλωσα παλιά, είχε ένα ασανσέρ που ήταν ίδιας ηλικίας με τις ΗΠΑ.
      Τι πάει να πεί;
      Να το κάναμε θέμα;

      • Antilogos avatar
        Antilogos @ Strange Attractor 29/04/2011 17:59:41

        Αν μπορούσε να το πουλήσει κάποιος και να φέρει χρήμα και τουρισμό γιατί όχι :)))

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Strange Attractor 29/04/2011 19:50:49

        H δικιά μου το έχει ακόμα. Μόνο που τα "3 άτομα" έγιναν "2 άτομα" είτε γιατί πάλιωσε είτε γιατί σήμερα ο κόσμος πάχυνε

      • johny f avatar
        johny f @ Strange Attractor 29/04/2011 21:54:28

        θεος θεος θεος,εγραψες!

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ Antilogos 29/04/2011 19:06:03

      Ναι ναι antilogos να στησουμε κι εμεις παρομοια καραγκιοζαρια για να τα "αρπαξουμε" οπως τα αρπαξε και ο μεσος Αγγλος? Δεν πειραζει αν δεν εχει δουλεια και μισθο, τα αρπαξε η Αγια Οικογενεια, το ιδιο κανει!
      Ανεργοι, αμισθοι να χωρευουμε και σαν τα πιθηκια στους δρομους γιατι παντρευεται ο μελλοντικος μας Βασιλευς...

      ΟΧΙ ΦΧΑΡΙΣΤΩ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ!

      • Antilogos avatar
        Antilogos @ Greece Pleading 29/04/2011 19:10:36

        Φυσικά και δεν θα χαρείς με αυτά που λέω ...
        Εμείς χαιρόμαστε με τους γάμους που γίνονται στο Four Seasons ...

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ Antilogos 29/04/2011 19:10:02

      Για να δω links που πειθουν οτι το σουργελο παρακολουθησαν 2 δις ανθρωποι κι οτι ο τουρισμος της Αγγλιας ανεβαινει.
      Για να δω...

      • Antilogos avatar
        Antilogos @ Greece Pleading 29/04/2011 19:27:34

        Ααααα
        Όχι αγαπητέ μου...
        Δεν θα κάτσω να ψάχνω τέτοια ώρα links όταν ΟΛΑ τα Αγγλικά κανάλια μιλούσαν ξεκάθαρα για 180 δίκτυα που έχουν περί τα 2 Δισ. τηλεθέαση...
        Κάνε κάτι και μόνος σου...
        :)

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 29/04/2011 17:52:25

    Πάντως κρίνοντας κι από την φωτογραφία, βλέπω ότι όσες κοινές θνητές κι αν εισάγουν στη μαραμένη τους γενετική δεξαμενή, το γονίδιο της φαλάκρας επικρατεί στους γαλαζοαίματους.
    Σαν χθες θυμάμαι που γεννήθηκε ο μικρός (γαμπρός), πότε πρόλαβε και έβγαλε ροξάκι;
    Χα χα χα...

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Strange Attractor 29/04/2011 18:58:15

      Οι έγνοιες γαρ πολλές Strange

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ ΝΙΚΟΛΑΣ 29/04/2011 19:04:05

        To Καιτάκι πάντως δεν το λες κι άσχημο για αγγλάκι ε?

        • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
          ΝΙΚΟΛΑΣ @ TopGunZ 29/04/2011 21:08:43

          Μήπως κατά βάθος δεν είναι;

        • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
          ΝΙΚΟΛΑΣ @ TopGunZ 29/04/2011 21:09:15

          Αγγλάκι εννοώ

  7. jkr avatar
    jkr 29/04/2011 18:17:36

    Παγκόσμιος συντονισμός...αυτό έλειπε να απουσίαζε ο ΣΚΑΪ...

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ jkr 29/04/2011 19:14:41

      "υποπτο" που δεν απουσιασε το Σοροκαναλο.
      Εχουμε τωρα και την επικειμενη χρεωκοπια της Αμερικης...
      Για να δουμε τι θα βγαλει η χυτρα με τις Βασιλικες φανφαρες και τη παγκοσμια Δυτικη οικονομια στα χαλια της....
      Λετε?

      • jkr avatar
        jkr @ Greece Pleading 29/04/2011 21:21:20

        Πρόβες μεσσιανισμού...

  8. nasos avatar
    nasos 29/04/2011 18:20:56

    δεν περιμέναμε και τίποτε καλύτερο από το βαλκανικό κακέκτυπο του BBC

  9. SAVAS avatar
    SAVAS 29/04/2011 18:39:10

    Ας χαίροντε και το τουρισμό και όλα που κατάφεραν, όπως και να χέρονται τους βασιλιάδες τους και τα κοράκια τους. 21ος αιώνας και έχουν βασιλιάδες και βασίλισσες με ειδικής κατηγορίας αίμα, "γαλαζοαίματοι" και τρίχες όπου ξεχωρίζουν απο τους άλλους ανθρώπους κτλ. Και ξαναλέω 21ος αιώνας. Απλά είναι για γέλια και εμείς επίσης που δεχόμαστε να μας εξουσιάζουν και να μας κάνουν κουμάντο κράτη όπως η Αγγλία με τους βασιλιάδες και τους πιγκουίνους τους. Ας ξυπνήσουμε , ας φέρουμε εμείς δημοκρατία σ' αυτή τη χώρα, ας κυβερνήσει επιτέλους ο λαός (ότι αίμα και να' χει).... και κανένα κανάλι, κανένα μέσο δεν θα τολμά να κάνει σόου κανένα τέτοιο εμετικό γεγονός.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ SAVAS 29/04/2011 18:48:16

      Ενώ εμείς που έχουμε τη δυναστεία Παπανδρέου είμαστε on-track με τον 21ο αιώνα? Μήπως να γκρεμίσουμε και όσους ναούς είναι φτιαγμένοι στο πρότυπο της "βασιλικής" ή μήπως να κάψουμε συθέμελα τη Σπάρτη επειδή ξεφτίλισε την Αθηναική Δημοκρατία τόσους αιώνες πριν? Ας κόψουμε τις πληρωμές σε τελειωμένους γεροξούρες που δεν προσφέρουν τίποτα στο λαό και μετά καίμε και το Μπάγκιγχαμ άμα γουστάρετε.

      Αλήθεια, φαντάζομαι δεν αγοράζετε ηλεκτρονικά και αυτοκίνητα από την Ιαπωνία επειδή έχουνε Αυτοκράτορα?

  10. siakkas avatar
    siakkas 29/04/2011 19:09:41

    Εμένα μου άρεσε το προγαμιαίο συμβόλαιο της νύφης και ιδικά εκεί που έλεγε..
    ΔΕΝ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΠΟΤΕ.
    Τόσα χαϊβάνια δουλεύουν για μένα χαχαχαχαχα
    Όπως επίσης δεν είδα και καμιά διαμαρτυρία, ενάντια σε όλο αυτό το παγκόσμιο σούργελο που διαδραματίζετε στα μάτια όλου του κόσμου.
    Αλήθεια! πού είναι οι ΜΚΟ;
    Πού είναι οι υπερασπιστές του ΛΑΟΥ, της Υπατείας, της διαφορετικότητας, του ΑΛΛΟΥ.. (ώ τι ανέκδοτο θαρρείς και δε μας κατάντησαν ΑΛΛΟΥΣ) της πολυπολιτισμικότητας!
    Μόνο στην Ιταλία μαζεύτηκαν τότε Πανευρωπαϊκά ενάντια στους G8..
    Ω!! τους πανανθρωπιστές! ούτε μια ανακοίνωση; Ούτε μια βόλτα στο City?
    Aλλά εκεί είναι η έδρα που χρηματοδοτεί τις ΜΚΟ τους! μούγκα..
    Απενομιμοποίηση και απαξίωση και τον ΜΕΝ και των ΔΕ.

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ siakkas 29/04/2011 19:19:20

      Παμε για χρεωκοπημενη Βασιλευουσα Νεα ταξη Πραγματων?
      "Θα ξεγελασει ακομη και του εκλεκτους ο Πριγκηπας της ειρηνης"..

      ταδε εφη Ιωαννου Αποκαλυψης.

      Αν ναι, λογικο τοτε οτι τα σοροκαναλα οχι μονο εκαναν γαργαρα τη "διαφορετικοτητα" που μας πουλανε αλλα το προμοταρισαν κιολας.

  11. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 29/04/2011 19:16:22

    "Εμένα μου άρεσε το προγαμιαίο συμβόλαιο της νύφης και ιδικά εκεί που έλεγε..
    ΔΕΝ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΠΟΤΕ.
    Τόσα χαϊβάνια δουλεύουν για μένα χαχαχαχαχα"

    χα χα χα χα χα χα!!!! :)

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Greece Pleading 29/04/2011 21:10:28

      Υπάρχει Ελληνίδα που έχει κάνει παρόμοιο συμβόλαιο;

    • Πορφυρός7 avatar
      Πορφυρός7 @ Greece Pleading 30/04/2011 04:07:44

      Εσύ άραγε,
      έχεις ιδέα σε τι θέση βρίσκεσαι σαν Έλληνας πολίτης αυτή τη στιγμή που μιλάμε;
      Νομίζεις ότι έχεις την ευχέρεια να κάθεσαι και να μεριμνάς για τους "χαζούς" Βρετανούς, που πληρώνουν τη νύφη?
      Δεν ασχολείσαι καλύτερα με τα του οίκου σου.
      Πρέπει να ζεις με ψευδαισθήσεις και να είσαι πολύ δυστυχισμένος.
      Αλλιώς δεν εξηγείται ο κομπλεξικός σχολιασμός σου και των ομοίων σου πάνω σε ένα θέμα που απλά δε σε αφορά. Όχι μονάχα δε σε αφορά, αλλά δεν είσαι και σε θέση να σχολιάζεις τέτοιου είδους γεγονότα.
      Άσε λοιπόν τα κορόιδα τους Βρετανούς στην ησυχία τους και άραξε στα κυβικά σου.
      Στη μίζερη ελληνική ενδοχώρα, που σκύβει το κεφάλι στο Φόρεστ ΓκΑμΠ και τους αναρχοσυμμορίτες του ΔΝΤ. Να χαίρεσαι και τον ευσεβή πρόεδρο μας τον κύριο Παπούλια, το σκιάχτρο της Ελληνικής Δημοκρατίας, που υπάρχει μόνο και μόνο για να θυμίζει στους κακούς βασιλείς πως δεν ανήκουν πια εδώ. Ο ολίγιστος αυτός «Έλληνας», ούτε καν τόλμησε να ακολουθήσει το παράδειγμα του Ισλανδού ομόλογού του και να ρίξει την προδοτική κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ-ΔΝΤ κάνοντας απλά αυτό που επιτάσσει ο ρόλος του. Διενεργώντας ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ για ένα τόσο σημαντικό θέμα.
      Να χαίρεσαι την πολιτική σου ηγεσία, που όταν ο ΓΑΠ και η ομάδα τους πήγε με συνοπτικές διαδικασίες να επικυρώσει την είσοδο της χώρας στο ΔΝΤ, αυτή έπαιζε κρυφτό.
      5-10-15-20-25….100 ΦΤΟΥ ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΩ.
      Τώρα είναι αργά ατσίδα Ελληνάρα.
      Κάτσε και περίμενε μπας και γεννήσει η μιζέρια σου ένα θαύμα.
      ΦΤΟΥ ΞΕΛΕΥΤΕΡΙΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!

  12. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 29/04/2011 19:16:51

    S.A ΞΕΧΑΣΕΣ ΚΙ ΕΝΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΡΩΤΗΜΑ: ΄΄ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΓΓΥΟΣ Ο ΕΛΤΟΝ ΤΖΟΝ;΄΄

  13. sauraki avatar
    sauraki 29/04/2011 19:19:26

    Δες τι χάνω που δεν ανοίγω την TV!

  14. Ανοιξιάτικος avatar
    Ανοιξιάτικος 29/04/2011 19:20:31

    Μαζεμένο όλο το ψευτοκουλτουριάρικο κόμπλεξ σε μία σελίδα! Ρεεεεε ξυπνάτε! Πάνω από 800 εκατομ ευρώ θα είναι τα έσοδα του Γάμου αυτού αλλά εδώ είπαμε το ΠΑΜΕ και το ΣΥΡΙΖΑ κάνει κουμάντο! Τόσο κομπλεξικοί άνθρωποι. Το καρκίνωμα της Χώρας αυτής ήταν είναι και θα είναι οι αριστεροί. Μια ζωή γκρίνια και διαμαρτυρία. Αυτογνωσία κύριοι, τουτέστιν είστε μία τρίχα από τα μαλακά του Πρίγκιπα Ουίλιαμ καθώς και της Ελληνικής Βασιλικής Οικογένειας! Αυτά. Μεγάλε;; Ξέρεις εσύ! Διέγραψε το το post όπως συνηθίζεις!

    • Εnzo avatar
      Εnzo @ Ανοιξιάτικος 29/04/2011 19:25:53

      συμφωνω απολυτως, ασε που επρεπε να ειχαμε τουλαχιστον εναν υπουργο εξωτερικων ενα απο τα παιδια του πρωην βασιλια μας, χιλιες φορες καλυτερα θα τα πηγαινε απο τα σημερινα σουργελα που εχουμε.
      θα μας υποστηριζαν καλυτερα , ασε που ειμαστε και κουμπαροι με τις περισσοτερες βασιλικες οικογενειες της Ευρωπης.
      μοναρχια δεν εχουμε και σημερα αλλωστε?

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Ανοιξιάτικος 29/04/2011 19:50:34

      Αριστερό το Antinews;

    • Igor Rasputin avatar
      Igor Rasputin @ Ανοιξιάτικος 29/04/2011 20:11:48

      Εχεις δίκιο σ αυτό. Τους στοίχησε όλη η ιστορία αυτή, περί τα 40 εκατ. ευρώ και έβγαλαν πάνω από 800 εκατ. από τουρίστες, διαφήμιση και άλλα.

  15. nasos avatar
    nasos 29/04/2011 19:35:16

    μάρέσει πάντως που μερικοί κράζουν τους Άγγλους και δεν κοιτάνε τα δικά αμς χάλια με τα έργα και τις ημέρες του Δουκάτου του Καλεντζίου

    • nasos avatar
      nasos @ nasos 29/04/2011 19:35:50

      να μην ξεχνάμε βέβαια και την Κόμισσα του Καρπενησίου...

  16. ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ avatar
    ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 29/04/2011 20:06:37

    Μπορει να μου πει κανεις γιατι τοσο σωστα αρθρα θα πρεπει να απολογουνται ,για την αντικειμενικη τους θεση.Οτι εχει ο καθενας δειχνει ... εμεις εχουμε των πολιτισμο μας ,αυτοι την μοναρχια ,ποιος ειναι σε πιο δυνατη θεση ...Ειχαν ενα κλεφτη (ΛΟΡΔΟΣ ΕΛΓΙΝ) που πηρε τα μαρμαρα ...απο τους τουρκους ,και οχι απο τους απογονους μα απο φυλη νομαδικη.ΚΑΙ ΤΩΡΑ με περισσια ξετσιποσια μας λενε τι .Οτι τα μαρμαρα ακηκουν σε ολους ,μωρε τι μας λετε αληθεια ετσι ειναι δηλαδη δεν εχει καταγωγη ο σεξπιρ θα πρεπει να γινονται παρτι μεσα στο βρετανικο μουσειο σε οσους πληρωσουν τα περισσοτερα λεφτα. Μηπως λεω εγω γινουν και οργια αν εχουμε καλη τιμη ,και βγαινουν καποιοι και λενε για τριχες σε ποιους ...ξεχαστε ελληνες αυτον τον τοπο οταν ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΑΛΛΑ ΜΑΡΜΑΡΑ.... ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΡΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΔΩΣΑΝ ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΜΑΣ ...ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΠΙΘΥΜΙΝΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΒΑΡΒΑΡΟΥΣ ...ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΟΣΤΑΛΓΟΥΣ ΣΑΣ ΠΑΝ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΗΣ ΡΙΖΕΣ ΤΟΥΣ

  17. Greco avatar
    Greco 29/04/2011 20:07:47

    παιζουν ρολο και τα προσωπα
    οι δικοι μας βασιλικοι οικοι ηταν ξενοφερτοι (βιτελσμπαχ και γλυξμπουργκ)
    αν ειχαμε δικη μας δυναστεια ισως ηταν αλλιως

  18. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/04/2011 20:15:53

    25 εκ εξοδα..... τα οποια τα πηραν credit !!!
    700 εκ εσοδα μονο απο τηλεοπτικα δικαιωματα !!! - cash
    χωρια το Merchandising..!

    Ετσι κανουν τα λεφτα οσοι ξερουν τι ειναι το χρημα!!! εμεις στον υπνο μας.

    ΠΠ

  19. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 29/04/2011 20:47:07

    Mου αρεσει που καποιοι κοροιδευουν ενα θεσμο που ηταν το συμβολο της μεγαλυτερης αυτοκρατοριας που γνωρισε ο κοσμος και που καλυπτε το 1/4 της γης ενω ξεκινησε την επιστημονικη και βιομηχανικη επανασταση που αλλαξε για παντα τον κοσμο.
    Αυτοι που τα εκαναν αυτα ηθελαν και θελουν ακομη καποιους βασιλιαδες επικεφαλης.Ποιοι ειναι αυτοι που θα τους κανουν κριτικη ειναι το ερωτημα- αυτοι που μεσα σε τρεις δεκαετιες δημοκρατιας οδηγησαν τη χωρα τους στη χρεωκοπια.

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ ψυχραιμια 29/04/2011 21:56:54

      Ναι, συνήθως κάνουμε κριτική αφ' υψηλού στους Βρετανούς, ως πολύ αναβαθμισμένοι πολιτικά και αισθητικά. Ενώ, πολιτικά, έχουμε ουσιαστικά πρωθυπουργική δικτατορία, με πρωθυπουργικές εξουσίες που δεν συγκρίνονται στο ελάχιστο με τις εξουσίες της βασίλισσας της Αγγλίας, ούτε με του πρωθυπουργού της, και από αισθητική, εμείς παρακολουθούμε τους γάμους Μπουμπούκου, Μενεγάκη, Κούγια και λοιπών “δημοκρατικών” γαμπρών και νυμφών...

      Τώρα, για την ουσία του υπερθεάματος του royal wedding το έχει εκφράσει πολύ ωραία ο Καβάφης:

      “...κι ενθουσιάζονταν, κ' επευφημούσαν
      .....
      γοητευμένοι με τ' ωραίο θέαμα-
      μ' όλο που βέβαια ήξευραν τι άξιζαν αυτά,
      τι κούφια λόγια ήτανε αυτές οι βασιλείες.”

    • Kolios avatar
      Kolios @ ψυχραιμια 29/04/2011 22:18:18

      Οι ρώσοι από το μηδέν πήγαν στι φεγγαρι μέσα σε 50 χρόνια με ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟ. Τι πα να πει;

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ Kolios 29/04/2011 23:12:07

        Οι Ρώσοι δεν ήταν στο μηδέν πριν το Οκτωβριανό πραξικόπημα, ήταν πολύ πιό πάνω, αλλά έφτασαν πολύ κοντά στο οικονομικό και κοινωνικό μηδέν μετά από 70 χρόνια κομμουνισμού.

  20. Aris. A avatar
    Aris. A 29/04/2011 20:55:50

    ΠΠ

    Πάντως η συγχωρεμένη η Νταιάνα ήταν μερακλού.

    Παράτησε τον κοκινοτρίχη καμηλοπαρδαλομούρη Κάρολο για το μελαχροινό μεσογειακό Ντόντι τον παιδαρά.

    Πάντα έτσι ήταν φίλε μου.

    Αυτοί είχαν την τεχνολογία τα φράγκα την αίγλη και εμείς οι νότιοι τους τρώγαμε τις γκόμενες.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Aris. A 29/04/2011 21:00:48

      η δυστυχια ειναι οτι ενω μπορουμε να τα κανουμε και τα δυο.. επιλεγουμε τον τριτο δρομο !!! αγνοια και Πρασινο Γυψο.

      ΠΠ

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Aris. A 29/04/2011 22:15:00

      Tην είχε όμως παρατήσει πρώτος ο μαϊμουδομούρης, για μια... καμήλα.

  21. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/04/2011 21:26:39

    tell them goldmouth.
    μεσα στη μιζερια ολα... και τον Πρασινο Γυψο.

    ΠΠ

  22. Nατα νατααα avatar
    Nατα νατααα 29/04/2011 22:04:26

    Σχόλιο του ΚΚΕ για την υπερπροβολή του Βρετανικού γάμου από τα Ελληνικά ΜΜΕ

    http://greekmindgarage.blogspot.com/2011/04/blog-post_335.html

  23. Elias avatar
    Elias 29/04/2011 22:23:28

    Γιατι τοσο μισος για ενα θεσμο που δεν υπαρχει στην Ελλαδα; Ο Παπουλιας δηλαδη, ειναι καλυτερος που ειχε κανει το δανειο για την Αγραμπελης για να δικαιολογησει ο Ανδρεας τα μαυρα? Καλυτερα να ειχαμε τον Κωνσταντινο που τον σεβονται. Get a life miserable socialists, communists, Νεοδημοκρατες, δημοσιοι υπάλληλοί Έλληνες

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Elias 30/04/2011 01:12:26

      Δες εσύ καλύτερα την πραγματική ζωή, παγιδευμένο χρυσόψαρο στη γυάλα που σου σερβίρουν τα λάιφστάιλ σαπροκάναλα!

      • Elias avatar
        Elias @ Αυριανιστής 30/04/2011 23:16:18

        Εγω εχω τη δικη μου δουλεια και πληρωνω εσενα και ολους τους υπολοιπους Δ/Υ που το ΠΑΣΟΚ & η ΝΔ εβαλε στο κεφαλι μου. Get a life miserable Δ/Υ και μην μιλας

  24. Aeroporos avatar
    Aeroporos 29/04/2011 23:55:48

    Τελικά μας τσούζει όλους που τα άρπαξαν οι Εγγλέζοι τα Δις σε περίοδο Παγκόσμιας κρίσης!!! Μας πειράζει η Βασίλεια !!! Ενώ η Προεδρευομένη Δημοκρατία μας εξητάρει με όλα αυτά τα Ραμολί που έχουμε για προέδρους τόσα χρόνια για να μπορούν όλα αυτά τα Λαμόγια να μας κλέβουν αφού τους ψηφίσαμε ....... Τελικά είμαστε πολύ κομπλεξικοί σαν Λαός ... Ας τους λουζόμαστε λοιπόν μες στην Μιζέρια μας........

  25. Dora avatar
    Dora 30/04/2011 00:04:53

    E ρε ζηλια που σας δερνει καποιους εδω μεσα...
    Δηλαδη αμα ησασταν στην θεση του Γουιλλιαμ,που και παιδαρος ειναι και ωραιοτατη νυφη πηρε και πριγκιπας γεννηθηκε,εσεις θα ειχατε πει"καλε απαπαπα, τι αναχρονιστικα και γελοια πραγματα ειναι αυτα",θα ειχατε βροντηξει την πορτα του παλατιου που γεννηθηκατε και θα ειχατε παει στην Αθηνα να πιασετε ενα δυαρακι στον Αη Παντελεημονα και θα το παιζατε περηφανεια και μεροκαματο!

    Ειπαμε,εχει κι η ζηλεια τα ορια της!!!!

  26. taxidriver avatar
    taxidriver 30/04/2011 00:16:59

    Σε οποιον δεν αρεσει κυριοι αλλαζει καναλι η κλεινει την τηλεοραση.Τοσο απλα

  27. Φούλης avatar
    Φούλης 30/04/2011 01:42:27

    Κάποιοι κοιμούνται με φακλάνες όλο σπυρία και έχουν σκυλιάσει που ο "φλώρος" έχει μια πολύ ωραία γυναίκα την Κέητ. Ξύδι.

  28. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 30/04/2011 01:49:15

    Πάντως, παίδες, η Καιτούλα έχει γυαλιστερό μάτι...

  29. ΦωΚ avatar
    ΦωΚ 30/04/2011 02:22:21

    Γυαλιστερο ειναι , αλλα και τι θα τις γυαλισει να δουμε

  30. Berlousconication avatar
    Berlousconication 30/04/2011 04:44:09

    Εκατομμύρια μύγες προτιμούν σκατά.
    Εσείς;
    :)
    Απολογούμαι για τη δυσοσμία του σχολίου...
    Ωστόσο ο αφορισμός - ερώτηση, εκτός από τη μιμητική δημοφιλία, αφορά και την επικοινωνιακή αναπηρία της τηλεόρασης.
    Όσο για τον `Αγγλο, ειναι ικανός να πουλήσει και κουμπότρυπες, στο γάμο και τα παραμύθια θα διστάσει;
    Long live the fools!

  31. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 30/04/2011 11:36:52

    Δεν αφήνετε καλύτερα τα παιδιά ήσυχα να αρχίσουν την οικογένειά τους, ρε; Απευθύνομαι και στους από κεί της σαχλοπαράδοσης του "βασιλείου" και τους από δώ κομπλεξικούς underdog που είδαν μέχρι και "μεσαιωνικά απομεινάρια"! Παιδιά είναι!
    Παιδιά είναι και αυτά, κατά βάθος, σαν τα δικά μας. Κοινοί θνητοί, παρά τους τίτλους, τη χλίδα και τα ταρατατζούμ.
    Προσωπικά μου άρεσαν πιό πολύ τα καπέλλα των κυριών. Ξαναείδα επί τέλους και τον Μπέκαμ (αλλά θα τον προτιμούσα σε πράσινο χόρτο, άν μπορεί ακόμα).
    Ωραία και η Κέητ. Κρίμα, έχασα πιά κάθε ευκαιρία να γίνω πεθερός της.

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ Ο Θείος 30/04/2011 18:38:48

      +++

    • Dora avatar
      Dora @ Ο Θείος 30/04/2011 23:12:17

      Kι εγω Θειε,εχασα τον γαμπρο,τον αρπαξε η Καιτουλα κι εγινε Καθριν!
      Ολες οι ελπιδες μου να τον παρω εξαφανιστηκαν!
      Παει,θα βαψω τα μαλλια μου σκουρα μπας και γυρισει ο Χαρης να με δει,αλλα εμαθα πως αυτος ειναι του γλεντιου ενω εγω....
      Πριγκιπισσα μ'ανεβαζε η γιαγια μου,πριγκιπισσα με κατεβαζε,αλλη πηρε τον τιτλο!

  32. Γιώργος Μεσσηνίας avatar
    Γιώργος Μεσσηνίας 30/04/2011 12:25:06

    Η αλήθεια είναι πως μας έχει πλήξει σοβαρά η υποκρισία...
    Μας ενοχλεί το φαίνεσθαι, αλλά σε αυτά που συμβαίνουν γύρω μας ποιούμε τη νήσσαν!
    Το συριζα και το ΠΑΜΕ, ας φροντίσουν να νοθεύσουν και περιχαρακώσουν το συνδικαλιστικό κίνημα -και να μην μπορεί να αντιδρά υγιώς ο κόσμος, ας αφήσουν τη χώρα να μετατραπεί σε Ισλαμαμπάντ, και έπειτα να μας μιλήσουν για τους πριγκιπικούς γάμους.
    Ούτε εγώ παρακολούθησα αυτή την ιστορία, αλλά δεν με ενόχλησε καθόλου η προβολή της, όποιος ήθελε ας μην το έβλεπε...
    Και εν πάσι περιπτώση πρόκειται για έναν θεσμό που σέβονται οι Βρεττανοί, εμείς αντίθετα παριστάνουμε τους αντικαθεστωτικούς χτίζοντας μια κίβδηλη μεταπολιτευτική δημοκρατία των εργολαβιών κι της μασαμπούκας!
    Τι είναι πιο ανατριχιαστικό άραγε;

  33. Γιώργος Μεσσηνίας avatar
    Γιώργος Μεσσηνίας 30/04/2011 12:28:14

    Χρύσανθος Λαζαρίδης:
    "Δεν είναι αρετή να είσαι αριστερός και μομφή το να είσαι δεξιός"
    ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥ!
    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ...

  34. Roter Platz avatar
    Roter Platz 30/04/2011 16:53:50

    σεις να ξημεροβραδιαζεστε στα πεζοδρομια και στο γυαλι για να δειτε πως χεζ,,ν τα αλογα και εμεις αυριο στους δρομους για τον αγωνα και την λευτερια.

    • Dora avatar
      Dora @ Roter Platz 01/05/2011 22:18:52

      Προσοχη μονο μην σκισετε κανα καλτσον,Θεε μου τι λεω παλι...

  35. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 30/04/2011 17:14:45

    Σε όσους άρεσε ο καρνάβαλος των εγγλέζων μόνο ένα....Πρόβατα ξυπνάτε!Σε αυτή τη χώρα μόνο η μουσική τους μετράει,βλέπε BEATLES-ROLLING STONES-OASIS-BLUR-COLDLAY-SIMPLE MINDS

    • engineer avatar
      engineer @ Dee Jay Stelios 30/04/2011 19:21:49

      Μιά χαρά είναι οι Άγγλοι και μαγκιά τους.

      Ας φροντίσουμε να μην σκοτώνονται 7χρονα στην ανάσταση πρώτα και μετά κάνουμε κριτική στους 'Αγγλους.

      'Ενα πρόβατο.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ engineer 01/05/2011 11:46:40

        Σωστός. Κατακρίνουμε το τζερτζελέ των άλλων, αλλά καταπίνουμε την νεκρόφιλη καφρίλα μας.
        Για να έχουμε τη συνείδηση ήσυχη, πήραμε και την γεύση από "Βρετανούς" χουλιγκάνους του 1980, πάλι, χθές στον Τελικό Κυπέλλου.
        Σνομπάρουμε τα "πρόβατα" και μας αρέσει να παριστάνουμε τα "ερίφια": Αλλά δεν βλέπουμε ότι ανάμεσά μας τριγυρίζουν αρκετές πτωματοφάγες ύαινες.

    • Dora avatar
      Dora @ Dee Jay Stelios 01/05/2011 22:16:52

      Στελλιο αγορι μου, τωρα μας λες προβατα?
      Οταν ολη η Ελλαδα καθεται με βαθεια θρησκευτικη ευλαβια μπροστα στα σαχλοτουρκοσηριαλ της προπαγανδας των γειτονων,κανεις δεν μιλαει,ο γαμος του Γουιλλιαμ εγινε ξαφνικα το προβλημα....