22/05/2009 22:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα χάνουν την περιουσία τους όσοι δεν τη δηλώνουν


________________________________________________________________________________________
Την αναμόρφωση του πόθεν έσχες σε τέτοιο βαθμό, που όσοι δεν δηλώνουν τα περιουσιακά του στοιχεία θα τα χάνουν υπέρ του δημοσίου, εξήγγειλε ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ Γιώργος Παπανδρέου μιλώντας στην Παλαιά Βουλή σε εκδήλωση του ΠΑΣΟΚ με θέμα «Πολιτικό σύστημα και κράτος στην υπηρεσία του πολίτη».

Ο κ. Παπανδρέου αναφερόμενος στο κράτος διαφάνειας τόνισε κατ' αρχήν ότι η διαφάνεια δεν κοστίζει ούτε ένα ευρώ και έκανε λόγο για λογοδοσία και διαφάνεια στα δημόσια έργα και τις προμήθειες του δημοσίου. Ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ κατέθεσε τέσσερις προτάσεις στο πλαίσιο των μεγάλων θεσμικών αλλαγών, που θα επιχειρήσει μία κυβέρνησή του: Οι τομές είναι η αλλαγή του εκλογικού νόμου, η αναβάθμιση του Κοινοβουλίου, η αλλαγή του «τοπίου» στα ΜΜΕ και το κράτος διαφάνειας.

Επιμένει στην βαρβαρότητα

Ο κ. Παπανδρέου δήλωσε ότι η κυβέρνηση έκλεισε την Βουλή για να παραγραφούν τα σκάνδαλα, ενώ, σε αντίθεση, το ΠΑΣΟΚ ανοίγει τον ιστορικό χώρο της Παλαιάς Βουλής για να παρουσιάσει τις προτάσεις του για τη λειτουργία του κράτους με διαφάνεια. «Ο συμβολισμός μιλά καθαρά. Εκπροσωπούμε δύο κόσμους αντίθετους και όσο και αν οι της ΝΔ θέλουν να εθελοτυφλούν, η αλήθεια είναι ότι οι πολιτικές τους, της ανομίας και της ατιμωρησίας, βυθίζουν την χώρα στην βαρβαρότητα της κοινωνικής αδικίας και της πόλωσης», τόνισε.

(πηγή: http://www.protothema.gr/content.php?id=32914)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/05/2009 22:10:00

    O ΓΑΠΠ και το Κορανι του.


    ΠΠ

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/05/2009 22:11:30

    Πεστε του να ψαξει τα ακινητα που ανηκουν σε offshore συντροφων και μη. Να τα παρει ολα το δημοσιο.

    ΠΠ

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 22/05/2009 22:12:44

    Ο ΓΑΠ, καλά τα λέει, και ο ΚΚ ο Β' καλά τα έλεγε. Με τους Πασόκους τι γίνεται... Ή να πιστέψω ότι οι πασόκοι μπήκαν στην μαγική γούρνα και ξαναβρήκαν την παρθενία τους?

    Κύριε ΓΑΠ. πες μας για τον διαχωρισμό των εξουσιών. Πες μας πως οι νομοθέτες δεν θα είναι εκτελεστικό και πως οι δικαστές δεν θα είναι υπαλληλοι του γραφείου του Πρωθυπουργού.

  4. daris avatar
    daris 22/05/2009 22:19:10

    Σε ολα εχει κατα καιρους απαντησει.
    Για ολα σχεδον εχει μιλησει.
    Και φυσικα ειναι ολα υπο την κριση του καθενος μας.

  5. kpd avatar
    kpd 22/05/2009 22:21:26

    Τολμηρές προτάσεις (Αδήλωτα=Δημόσιο=ΠΑΣΟΚ).Ο Μπόμπολας τρομοκρατήθηκε. ΤΟ Π.Θ. μετα απ΄αυτό θα ανεβάσει τη διαφoρά στις 12.5 μονάδες. Ο οικολόγος Αλαφούζος θα προτείνει τη διάσωση του φυσικού περιβάλλοντος στα Δολιανά και στο Καστρί. Η διαφορά θα εκτοξευθεί στις 17 μονάδες. Ο Τεγόπουλος θα γράψει ενα ακόμη υνμητικό αρθρο για την πολιτική σοφία του ΓΑΠ. Ο Μουλοπουλος θα αναρωτιεται πως ειναι δυνατον το 13% να ψηφίζει ακομη ΝΔ. Και ολοι μαζι μαζι με τον ΓΑΠ θα δηλωνουν πολέμιοι της διαφθοράς.

    Και μη ξεχναμε: 0 KK ειναι καραφασίστας, ο KK ειναι καραφασίστας, ο KK ειναι καραφασίστας, ο KK ειναι καραφασίστας...

  6. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 22/05/2009 22:22:16

    Από τις αντιδράσεις που προκάλεσε και προκαλεί, φαίνεται ότι ο χαζούλης ΓΑΠ κατόρθωσε να επιβάλλει το ερώτημα των προσεχών εκλογών. Στην υγειά των αφελών.

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 22/05/2009 22:24:43

    ποτέ δεν τον θεώρησα χαζούλη...

  8. anagnostis avatar
    anagnostis 22/05/2009 22:35:09

    Μηπως ο ΓΑπ κάνει συνεχώς πάσες στον ΚΚ, όπως και με την "βαραβαρότητα"; Για να ξυπνήσουμε λίγο

  9. time killer avatar
    time killer 22/05/2009 22:42:16

    Κι ο Παντελης ο Οικονομου ειπε το 93 να φορολογηθουν τα ρεπος και τον εφαγε το σκοταδι εκτοτε.
    Ουτε προτασεις, ουτε δεσμευσεις χρειαζονται,
    Καμια αβαντα για αφ'υψηλου κριτικη.

    Σαπισαν και πεφτουν.

  10. boubou avatar
    boubou 22/05/2009 22:44:10

    @ 5 kpd
    Ο Κίτσιος έφυγε , η Μάνια έμεινε.
    O KK1 συνηγορούσε πριν τη χούντα το 67 για αναστολή άρθρων του συντάγματος, και ο ΚΚ2 για κει το πάει

  11. boubou avatar
    boubou 22/05/2009 22:48:52

    Σοσιαλισμός με Δημοκρατία ή
    Βαρβαρότητα

    Τι έμπνευση και αυτός ο Κοτζιάς!!!!!!

    Τσίμπησαν αμέσως Αλέκα και ΚΚ
    Ζήτω λοιπόν οι οικολόγοι

  12. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 22/05/2009 22:56:29

    Οι Αφγανοί κάψανε 50-60 ι.χ αθώων σήμερα, ο ΓΑΠ τι λέει άραγε; Ότι φταίνε οι Έλληνες που τα είχαν παρκαρισμένα εκεί;

  13. kpd avatar
    kpd 22/05/2009 22:59:49

    @ boubou

    Συγγνωμη για το αδοκιμο 'καραφασιστας'. Οι σοσιαλιστες ειναι πολιτισμενοι. Ο ΚΚ ειναι συνταγματικος εκτροπέας,o ΚΚ ειναι συνταγματικος εκτροπέας,o ΚΚ ειναι συνταγματικος εκτροπέας... O τσαρλατάνος των χρωματιστων ψηφοδελτιων ήταν βέβαια μεγάλος δημοκράτης.

    Μα το βλέπω babou πώς η Μανια πολεμα το ΠAΣΟΚ...:) Τα σάλια τρέχουν απο το πρωτοσέλιδο...

    Απο αρθρο του Μουλοπουλου λιγο μετα τις εκλογες του 2007:

    'Η άνοδος του ΚΚΕ και του Συνασπισμού δεν ισοφαρίζει το γεγονός ότι σε κάθε 100 Ελληνες που συναντάς στον δρόμο, στο λεωφορείο, στο καφενείο, οι 46 ψηφίζουν [WOW!!!] μια Δεξιά αρχαϊκή, σκοτεινή, ληστρική, ακραία. Εκπληξη; Οχι βέβαια. Μια ψήφος αρχοντοχωριάτισσα με διάφορες όψεις: ΦΑΣΙΣΤΙΚΗ, θρησκόληπτη, κλεπτοκρατική, πλουτοκρατική, μανατζερίστικη,...'

  14. daris avatar
    daris 22/05/2009 23:00:06

    Μα ο ΓΑΠ τους εστειλε φιλε Strange Attractor.
    Και αν δεν εχω εγω στοιχεια γι'αυτο, εχουν ο Πρετεντερης και πολλα Παπαγαλακια εδω μεσα.
    Θα σου απαντησουν σε λιγο...

  15. Anonymouse avatar
    Anonymouse 22/05/2009 23:05:32

    Θα χάσει και το ΠΑΣΟΚ το 1.000.000 που δε δήλωσε ο Τσουκάτος?

    Σοβαρά τώρα να πείτε στο Γιωργάκη ότι αυτά που λέει είναι αντίθετα στην Ευρωπαϊκή Σύμβαση Δικαιωμάτων του Ανθρώπου.

  16. time killer avatar
    time killer 22/05/2009 23:08:30

    @ strange,
    o ΓΑΠ τους εβαλε.
    κι αν δεν τον ψηφησεις
    θα τους ξαναβαλει.

    Τι ειπε?
    σοσιαλισμος ή βαρβαροτητα.
    Τι εννοουσε?
    το νου σας, θα αμολησω τους φιμε...

    (strange, φανταζομαι πως αντιλαμβανεσαι το χιουμορ,
    αν και ειμαι βεβαιος πως αρκετοι λεβεντες εδω μεσα το πιστευουν)

  17. daris avatar
    daris 22/05/2009 23:08:34

    Η Ευρωπαϊκή Σύμβαση Δικαιωμάτων του Ανθρώπου αποδεχεται την αποκρυψη πραγματικων στοιχειων και την καλυπτει;
    Αποδεχεται την ανιση φορολογηση που προκυπτει απο την αποκρυψη;
    Για σκεψου λιγακι...και απαντησε εσυ τι θελεις.

  18. Δρ avatar
    Δρ 22/05/2009 23:09:29

    Παντα προεκλογικα ολοι λενε τις φουσκιτσες τους. Τωρα γιατι να αλλαξει αυτο; Επειδη το λεει ο ΓΑΠ; Αν τολεγε δηλ. ο ΚΚ θα ηταν σωστο;. Εμεις ολοι (και περισσοτερο οι "οικονομικοι γνωστες του σαιτ" )γνωριζουμε πως αυτο δεν γινεται. Οι περισσοτεροι εχουν τα μετρητα τους εξω και τα ακινητα τους σε εταιρειες η οφσχορ. Ψηφοφορους κυνηγανε.

  19. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 22/05/2009 23:17:08

    "Αφήστε τους πεθαμένους να προχωρούν"

    Επιεδή...τα τσιτάτα δίνουν και παίρνουν τώρα τελευταία!

  20. daris avatar
    daris 22/05/2009 23:22:56

    Τσιτατα για προβληματισμο και πολιτικη σκεψη:

    Μην αφήνεις αυτό που σε τρώει να χορτάσει.

    Αν δε θέλεις να καταλήξεις εκεί που κατευθύνεσαι, τότε άλλαξε κατεύθυνση.

    Μη καταριέσαι το σκοτάδι,άναψε ένα κερί.

    Μάθε να γνωρίζεις αυτό που είναι μπροστά σου και το κρυμμένο θα σου αποκαλυφθεί.

    Το αληθινό ταξίδι για εξερευνήσεις δεν έγκειται στο να ψάχνεις για νέα τοπία, αλλά στο να αποκτήσεις νέα ματιά.

    Η μεταμόρφωση δεν συμβαίνει χωρίς επιδέξια συμμετοχή.

  21. Orestios avatar
    Orestios 22/05/2009 23:27:29

    Κάτι λεφτά για το κτηματολόγιο, που πήρε η χώρα επί κυβερνήσεων ΠΑΣΟΚ, τα ξέχασε το GAP? Ή ήρθε η ευκαιρία για τα αρπακτικά να βουτίξουν περιουσίες ηλικιωμένων?

  22. daris avatar
    daris 22/05/2009 23:32:31

    @21
    Σε ποια ακριβως ερευνα αποτυπωνεται οτι οι παρατυπιες του ποθεν εσχες εχουν σχεση με ηλικιωμενους(γεροντια-συνατξιουχους κ.λ.π);
    Εξ'αλλου η Νεα Διακυβερνηση το ελυσε το θεμα του κτηματολογιου και οι Ελληνες κοιμουνται ησυχοι πλεον.

  23. Δρ avatar
    Δρ 22/05/2009 23:50:50

    @ daris
    Οι παρατυπιες του ποθεν εσχες δεν εχουν σχεση με ηλικιωμενους, ουτε με παιδια. Μαλλον στην Βουλη θα πρεπει να κοιταξη πρωτα ο ΓΑΠ, και μετα στα διαπλεκομενα και στα αρπακτικα. Αλλα αν μπορεσει να τους παρει εστω και μισο ευρω θα καθησω να μου τρυπησετε την μυτη. Απλα ειναι ενα χαδι στα αυτακια του μεσου Ελληνα που πολλα ακουει και λιγα καταλαβαινει.

  24. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 23/05/2009 00:02:14

    @ 18 Δρ: Και τα μετρητα βρισκονται, και τα ακινητα σε εταιριες ofshore μπορουν να πληρωσουν - θυμηθειτε τον Σκορπιο του Ωναση και δειτε τις συμφωνιες που ειχαν γινει. Ενα απλο πραγματακι χρειαζεται: Kαποιος να θελει.
    Εχει ο ΓΑΠ τα ουμπαλα, οχι να λεει διαφορα αλλα να τα κανει πραξη; Ιδου η απορια.
    Κι'αμα θελει να φτιαξει κρατος, να καταργησει και τον θεσμο των γενικων γραμματεων που εκανε ο Daddy, οταν καταργησε τους γενικους διευθυντες, για να τελειωνουν (οι Γ. Γ.)τις βρωμικες δουλειες, επειδη οι "υπηρεσιακοι" φοβουνταν να τις φορτωθουν λογω των ποινικων συνεπειων που ενδεχομενως θα προεκυπταν. Αλλα περα απο αυτο, ο Daddy μεριμνησε το καινουργιο "φρουτο" που μας εφερε να εξασφαλιζει με τα ρουσφετια, με δικα μας λεφτα δηλαδη, την εκλογικη επιτυχια στις επομενες 'η, το πολυ, στις μεθεπομενες εκλογες.
    Εχεις, Κυριε Παπανδρεου, ουμπαλα; Προχωρα, αλλιως ασε τις παρολες, δεν θα παρουμε...

  25. daris avatar
    daris 23/05/2009 00:03:25

    @23
    Αγαπητε Δρ
    Να συμφωνησω εν μερη με αυτα που γραφεις επειδη στην Ελλαδα κρινουμε βαση εμπειριας.
    Και σιγουρα κανενα συστημα σε καμια χωρα του κοσμου δεν μπορει να ελεγξει τους λιγους και ισχυρους.
    Αν καταφερει να ελεγξει την πλειοψηφια θα ειναι μια καλη αρχη.
    Η ΝΔ υποσχεθηκε παταξη της Φορο- και εισφορο-διαφυγης και τη γιγαντωσε.
    Κανενας δεν πιστεψε και τοτε οτι θα μπορουσε να την ελεγξει πληρως ομως ψηφιστηκε για να προσπαθησει...και ουτε αυτο εκανε.
    Εγω θελω να δω ειλικρινη και σωστη προσπαθεια με αναλογα μετρα και θα εχω την υπομονη και θα κρινω και το αποτελεσμα.
    Ετσι νομιζω σκεφτεται ο μεσος πολιτης σημερα.

  26. kpd avatar
    kpd 23/05/2009 00:07:43

    Aπό σποτ του ΠΑΣΟΚ που παίζεται αυτήν την ώρα στο 902:

    'Εμεις [το ΠΑΣΟΚ] θέλουμε να απελευθερώσουμε τις συνειδήσεις μέσα απο την ειλικρίνεια.'(!!!)

    Η newage πολιτική ως μεσσιανισμός ή η επιμελημένη αφέλεια ώς προγραμματικός πολιτικός λόγος. Επειδη η καχυποψία είναι ίδιον των χουντοδεξιών, θυμήθηκα τον λόγο του Βενιζέλου για πρίγκηπες - αλλά πάλι ξέχασα: o Βενιζέλος ειναι η κακιά μάγισσα που πολεμά μαζί με το Σύστημα (τον Μπόμπολα, τον Θεμο, τον Κόκκαλη)τον αθώο ΓΑΠ...:)

  27. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 23/05/2009 00:20:57

    @κπδ

    Ο πολύς ο Κουμφούκιος οδηγεί σε ..τύφλωση.

  28. daris avatar
    daris 23/05/2009 00:23:08

    @26,27
    Κατι για το πολυ το τακα-τακα λενε στην Ελλαδα αλλα μαλλον ειναι αργα για σας...

  29. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 23/05/2009 00:35:28

    @Daris

    Μα καλέ βρε Δαρείε, είναι δυνα΄τον τέτοια διαφήμηση να μπαίνει στο 902!!?? Θα τρελαθούμε εντελώς!!

  30. thanos avatar
    thanos 23/05/2009 02:33:45

    12-Strange Attractor Says:
    May 22nd, 2009 at 10:56 pm

    Γιατι δεν ρωτας και τον ΚΚ τι γνωμη εχει? αυτος δεν ειναι ο πρωθυπουργος της χωρας? Αν θες και τον Αντωναρο,γιατι ο "καταλληλοτερος " ειναι κουρασμενος. Οταν ο ΓΑΠ γινει πρωθυπουργος θα περνεις απαντησεις 24/7 την εβδομαδα.

  31. thanos avatar
    thanos 23/05/2009 02:38:47

    23-Δρ Says:
    May 22nd, 2009 at 11:50 pm.

    "Αλλα αν μπορεσει να τους παρει εστω και μισο ευρω θα καθησω να μου τρυπησετε την μυτη. "

    Μα για μια μυτη κανεις ετσι? Εγω ελεγα πως θα σου κανανε κατι αλλο...

  32. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 23/05/2009 02:57:01

    γιατι ειστε τοσο κακοριζικοι ρε?
    μακαρι οταν ρθει-γιατι θα ερθει- να τα κανει.
    αν οχι τοτε θα του ζητησουμε λογαριασμο.
    κατι τετοι κακοριζικοι σαν και σας σκοτωσανε τον καποδιστρια ( και μην πει παλι κανας κακοριζικος οτι κανω εξομοιωση των δυο)
    α ξεχασα. οι μαυρομιχαλαιοι τουλαχιστον ειχαν λεβεντια. εσεις εχετε εξυπνακισμο

  33. thanos avatar
    thanos 23/05/2009 05:49:48

    27-# Dubai Expatriate Says:
    May 23rd, 2009 at 12:20 am

    Αν ο Κουμφούκιος οδηγεί σε ..τύφλωση,Τοτε ο Γιωργαλας και το "Πιστευω" του Παπαδοπουλου που μελετησες και εχεις κανει διατριβη πανω σε αυτα, οδηγει σε μαλακινση του εγγεφαλου.

  34. Θύμα avatar
    Θύμα 23/05/2009 07:05:41

    @ 12 Strange Attractor
    Eσύ με ποιόν είσαι με την Νέα Δημοκρατία?
    Πές μας γιατί με τα μυνήματα σου μας έχεις μπερδέψει μιά απο δώ μιά απο κεί, σάν να τα έχεις εντελώς χαμένα δείχνεις.

  35. Anonymous avatar
    Anonymous 23/05/2009 10:46:18

    @ daris

    Η ΕΣΔΑ προστατεύει την ιδιοκτησία και δε μπορείς να προχωρείς κατ ευθείαν σε δήμευση επειδή δε δηλώθηκε. Η προσβολή πρέπει να είναι ανάλογη του οφέλους. Ο ΓΑΠ ως συνήθως λέει πίπες. Για τους μετανάστες που τα σπάσανε εχτές έχει να πει τίποτε?

  36. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/05/2009 11:20:59

    Προβαδισμα η προποδηλατο ρε παιδια???

    Ειναι μπροστα ο 25% Ελληνας ΓΑΠΠ του 100% τεμπελη ΚΚ. και ασχολουμαστε μαζι τους ??

    θελω πρωθυπουργο τον Γεωργιου. Ελεος ρε μαγκες.

    ΠΠ

  37. O Iθαγενής avatar
    O Iθαγενής 23/05/2009 11:52:51

    Η γελοιογραφία της ημέρας που καταδεικνύει την αλήθεια από τον κ Δερμετζόγλου:

    συνομιλούν οι δύο χαρακτήρες

    -έξαλοι στη ΝΔ με το σοσιαλισμός ή βαρβαρότητα του Γιώργου...τους αποκαλεί λέει βαρβάρους
    -στο ΠΑΣΟΚ να δεις! τους αποκαλεί σοσιαλιστές

    ΥΓ

    φίλε daris δεν νομίζω ότι το ΠΑΣΟΚ και ο κ Λαλιώτης ειδικότερα θέλουν να γίνεται κουβέντα για το ...κτηματολόγιο, πρόσεχε μην κακοχαρακτηριστείς...
    Είναι εφάμιλλο με το κτηματολόγιο του ...κουφού
    Αλλά όταν είμαστε όλοι μας κουφοί αόμματοι και ...ξεχασιάρηδες καλά να πάθουμε...

  38. mpaloni avatar
    mpaloni 23/05/2009 12:25:59

    ΖΗΤΩ Η ΒΑΡΒΑΡΟΤΗΤΑ

  39. mpaloni avatar
    mpaloni 23/05/2009 12:26:49

    Iθαγενή ΤΟ ΣΟΣΙΑΛΗΣΤΗΣ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΜΕ ΗΤΤΤΤΤΤΤΤΤΑ

  40. σεμνοταπεινός avatar
    σεμνοταπεινός 23/05/2009 12:48:14

    Ενα παπαγαλάκι, ποιον μου θύμιζε , ποιόν .. μα φυσικά το πιο τσαχπίνικο τον θοδωρή, ενώ το άλλο το ασχημούτσικο τον νυν εκπρόσωπο. Καθ εικόνα και καθ΄ ομοίωση τα έπλασαν, σαν τα μούτρα τους. Απλά ξέχασαν ότι οι αποκριές πέρασαν... και αντί σερπαντίνες θα πέσει πολύ φούμο, να το ευχαριστηθούν

  41. Anonymous avatar
    Anonymous 23/05/2009 14:05:57

    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ

    γι αυτό που λες για το 25% είχε βγάλει μια φορά μια γρια η τηλεόραση κι έλεγε για τους Παπανδρέου. Μα είναι Έλληνες αυτοί? Δε βλέπετε κάτι τσιμπλιάρικα μάτια που έχουν?

  42. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 23/05/2009 14:15:28

    Μπα;Και οταν η πολιτεια,βαζει προστιμα εξοντωτικα,οταν λεω,θα πας εσυ να πεις οτι το προστιμο ειναι μεγαλο;
    Αμα θελει να κοψει μια κακη συνηθεια πχ,εχει το δικαιωμα να βαλει ο,τι θελει,και ας μην το πει δημευση.
    Στην Αρχαια Αθηνα,που δεν το ξερεις βεβαια,γινοταν ανταλλαγη περιουσιας.
    Αμα δηλαδη,καποιος ελεγε οτι εχει λιγοτερα λεφτα απο καποιον αλλο, που ειχε γραφτει στον καταλογο για τους φορους,για λιγοτερα λεφτα,τοτε ο κατηγορηθεις,ειχε το δικαιωμα να αντιτεινει,οτι δεχεται ανταλλαγη περιουσιας με τον μηνυτή.
    Και ετσι κανεις δεν τολμουσε να κανει αδικη καταγγελια.
    Εδω ομως,δεν ειναι κοροιδα οι πολιτικοι,να κανουν κατι τετοιο.Ειναι ομως κοροιδα οι πολιτες,που δεν το απαιτουν.

  43. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 23/05/2009 19:53:24

    Όλα αυτά τα ακούω τα τελευταία 25 χρόνια και γελάω, όχι από τον ΓΑΠ από όλους, λοιπόν:

    -η διαφάνεια δεν στοιχίζει τίποτα.
    Πολύ σωστά, αν μηχανογραφήσεις και ανεβάζεις στο ίντερνετ κάθε διαγωνισμό, απόφαση, διοικητική πράξη,με ψηφιοποίηση αρχείων κλπ
    Ποιος θα το αναλάβει?
    Ο Κόκαλης, ο Λαμπράκης ή ο Αθανασούλης για να ξέρω τι και πόση διαφάνεια θα έχω...
    -θέλει να μας πει ο ποιητής ότι όποιος γίνει αύριο Υπουργός δεν θα μου κουβαλήσει το πολιτικό του γραφείο, τους συμβούλους και τις ...γραμματείς του στο Δημόσιο, για ...εξυπηρετήσεις ...ψηφοφόρων?
    Εδώ ακόμα και σε ανασχηματισμό σκάμε στα γέλια με το ύφος των μετακλητών, γραμματέων, κλητήρων, ασφάλειας κλπ που θέλουν να διοικήσουν, αφού τους μάθουμε...
    -θέλει να μας πει ότι η διαφάνεια πχ θα είναι εφάμιλη της διαφάνειας των προμηθειών της SIEMENS, C4i, ΟΤΕ, ΟΣΕ, ΤΑΧΙS, ΣΥΖΕΥΞΗ, ή της λειτουργικότητας των πληροφοριακών συστημάτων της μηχανογράφησης του ΙΚΑ (ΑΠΔ κλπ), ΑΜΚΑ, TAXIS ΣΥΖΕΥΞΗ κλπ
    -θέλει να μου πει ότι θα καταργήσει και θα ενοποιήσει ΝΠΔΔ, ΝΠΙΔ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥΣ, ΑΕ, όχι γιατί ήδη ορισμένοι κυκλοφορούν με τον αέρα των διευθυντών και των προέδρων

    Για να μην κοροϊδευόμαστε όταν η πολιτική στην Ελλάδα δεν είναι παρά μόνο ένα αλισβερίσι και μια συναλλαγή κράτους - πολίτη, με αντάλλαγμα διορισμό, προαγωγή, μετάθεση, μετάταξη, νομιμοποίηση αυθαιρέτων, σβήσιμο κλήσεων, μαύρα, κάτω από το τραπέζι κλπ τα τελευταία 25 χρόνια, γελάω με τις προεκλογικές μπαρούφες των 5 κοινοβουλευτικών μας κομμάτων.
    Αν οι ηγέτες και Πρόεδροι τους κύριοι Καραμανλής, Παπανδρέου Αλαβάνος, Παπαρήγα, Καρατζαφέρης έχουν απορίες ας ρωτήσουν τα στελέχη τους, τους συνδικαλιστές τους, ας κοιτάξουν τις επιχορηγήσεις, τα δάνεια κλπ.

    Τόσο απλά, για αυτό θα έχει αποχή και για αυτό οι Οικολόγοι Πράσινοι έχουν τέτοια δημοσκοπική άνοδο στον κόσμο, λόγω Λευκού Πολιτικού Μητρώου