#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/06/2011 13:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα φύγει ο …προπονητής!




Θα μιλήσω με  ποδοσφαιρικούς όρους. Βέβαια, μπαίνω στα χωράφια του,   κατ΄ εξοχήν αρμοδίου,   Μικρού Οδυσσέα, αλλά θα το αποτολμήσω:
Ο Γιώργος  καθημερινά μου θυμίζει τον  προπονητή που ήρθε με όνειρα και φιλοδοξίες να …πάρει το πρωτάθλημα, αλλά  διέψευσε ακόμα και τους πιο φανατικούς υποστηρικτές του!
Σχετικά σύντομα:

Έχασε το έλεγχο στα αποδυτήρια και η ομάδα δεν τραβάει (βλέπε κυβέρνηση)
Οι βασικοί  παίχτες που έφερε μαζί του,  αποδείχθηκαν …παλτά (βλέπε ..κηπουρούς)

Απώλεσε την εμπιστοσύνη των …μετόχων  (βλέπε τρόϊκα)

Η διοίκηση αμφιβάλλει σοβαρά για τις ικανότητές του (βλέπε ΠΑΣΟΚ)

Οι υποστηρικτές του είναι απογοητευμένοι και αρχίζουν να σκέφτονται το προσωπικό τους συμφέρον (βλέπε Κοινοβουλευτική Ομάδα)

Άλλοι ενδιαφερόμενοι προπονητές προβάλλουν ως φαβορί και λένε ότι θα τα κατάφερναν καλύτερα (βλέπε δελφίνοι)

Οι χορηγοί κλαίνε τα χρήματά τους και την ….κάνουν διακριτικά  (βλέπε ΜΜΕ)

Τέλος, οι φίλαθλοι είναι εξαγριωμένοι και πήραν τους δρόμους (βλέπε ελληνικό λαό)

Στις περιπτώσεις αυτές, η λύση είναι μια: Διώχνουμε τον προπονητή για να αλλάξει η ψυχολογία της ομάδας!

Και καλόν είναι η αλλαγή να γίνει γρήγορα πριν καταφύγουν οι "επιστήμονες" στις γνωστές εκδηλώσεις ...καδρόνια, πέτρες, κορνέδες κ.λ.π.

Κ.Ρ.

Διευκρίνηση: "επιστήμονες" είχε χαρακτηρίσει ο Σαλιαρέλης κάτι οπαδούς του Γαύρου που είχαν μπουκάρει στο παλιό Καραϊσκάκη και  κυνηγούσαν τον διαιτητή.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 06/06/2011 13:50:40

    Σωστή η ανάλυση σου Ροδινέ, αλλά ξέχασες επίσης ότι ο Μαραντόνα του ΓΑΠ (Παπακωνσταντίνου) αποδείχθηκε .... Τσικιτζέλας!
    Οι υπόλοιπες δε μεταγραφές (Μπιρμπίλη, Δρούτσας, Πεταλωτής, Γερουλάνος, κλπ) ούτε για τον Αλμωπό Αριδαίας δεν κάνουν...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Strange Attractor 06/06/2011 13:56:50

      O Tσικιτζέλας ήταν αμυντικός.
      Ο Μαραντόνα του Γιώργου ήταν σαν τον ...Αλτσιμπάρ!

      • Νίκος Αργεάδης avatar
        Νίκος Αργεάδης @ Κώστας Ροδινός 06/06/2011 15:14:23

        Κώστα, θα μου επιτρέψεις να πώ ότι υπάρχει θεμελιώδης διαφορά μετξύ του "προπονητή" ΓΚΑΠ και των προπονητών που ανέφερες. Οι προπονητες είναι τίμιοι, δεν ψεύδονται στην ομάδα, δεν την ξεπουλούν για προσωρινό "σώσιμο", δεν την υποθηκεύουνκαι κυρίως ξέρουν τις αδυναμίες τους.

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ Νίκος Αργεάδης 06/06/2011 15:18:05

          Νίκο,
          οι σοβαροί προπονητές.
          Οχι οι ¨προπονητές"

          • Νίκος Αργεάδης avatar
            Νίκος Αργεάδης @ Κώστας Ροδινός 06/06/2011 16:01:03

            I stand corrected, που λενε και στην επίσημη γλώσσα της Διαμαντοπούλου.

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Νίκος Αργεάδης 06/06/2011 16:43:42

            !!!

    • Πανος avatar
      Πανος @ Strange Attractor 06/06/2011 17:29:01

      Φιλοι, μήν βρίζετε τον συντοπίτη μου Τσικιτζέλα...

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Πανος 06/06/2011 22:34:08

        Δεν έχουμε τίποτα απολύτως με τον συντοπίτη σου.

  2. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 06/06/2011 13:53:52

    Γουστάρω την γκριμάτσα του ΓΑΠΑ! Πολλή πίκρα, μιλάμε.

    • Μήτσος avatar
      Μήτσος @ Κοντη Λιζα 06/06/2011 14:42:13

      Όταν θα αντικρύσει το συγκεντρωμένο πλήθος στου Γουδή να δεις...

  3. η Dimi avatar
    η Dimi 06/06/2011 13:57:05

    «You can't hit a target you cannot see and you cannot see a target you do not have.» ~Vince Lombardi

  4. man8os avatar
    man8os 06/06/2011 13:57:13

    Πρεπει να το επισπευσουμε! Και φυσικα να φυγει μονο απο την προθυπουργια. Πρεπει να μεινει εντος Ελλαδας.

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/06/2011 14:09:46

    Ποσο πουλαει η ΕΥΔΑΠ το 1/ μ3?? ο.45 !!
    Ποσο κανει ενα μπουκαλακι νερο 0.50 !!
    οκ μεχρι εδω?
    Εχει καποιος προβλημα?? ΟΧΙ
    Οταν πουλησουν τα νερα στους Γαλλους.... ξερετε ποσο θα πουλανε το 1-μ3/ ? χαχαχαααα
    την πιο πανω πραξη - επιχειρημα την λενε στο ΓΑΠ-ΝΧ και αυτο μασαει !!!!!
    ετσι οπως μασησε και τα δανεια και τα λοιπα λοιπα !!

    Εγω θα τους δινω με τη σταγονα !! πλιτς πλιτς πλιτς

    ΝΔ το νου σας "αδερφια" μου !! οι συνδικαλιστες σας εργαχονται??

    ΠΠ

    • Ίωνας avatar
      Ίωνας @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/06/2011 15:42:31

      Αυτό το τελευταίο βροντοφώναξέ το Πόρτα Πόρτα!!!!!

  6. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 06/06/2011 14:13:03

    Kάνει ...αγιασμούς πριν τους αγώνες...

  7. Περιπτερας avatar
    Περιπτερας 06/06/2011 14:30:49

    Γνωστό το Πασοκικό του παρελθόν χρόνια τώρα...

  8. Tonia G avatar
    Tonia G 06/06/2011 14:31:14

    Το πρόβλημα στην Ελλάδα, όπως και με τις εγχώριες ομάδες ποδοσφαίρου δεν είναι ο προπονητής ή οι παίκτες (όπως στις ώριμες χώρες), αλλά οι διοικήσεις και το "σύστημα" που υπηρετούν. Δεν εξυπηρετούν δηλαδή τα συμφέροντα των μελών-πολιτών αλλά συμφέροντα αλλότρια και άγνωστα.
    Συνεπώς το πρόβλημα μας δεν είναι μόνο πρόβλημα "προπονητή"... Φέρτε δηλαδή το Μουρίνιο στο ΠΑΟ και τον Γκουαρντιόλα στο ΟΣΦΠ. Ποιος λέει ότι οι διαιτητές θα αλλάξουν και θα σφυράνε σωστά ή ότι οι παράγοντες δεν θα παίζουν στοίχημα στη Σιγκαπούρη και το Μακάο ή ότι οι 14 από τις 16 ομάδες δεν θα ανήκουν πλεόν στις άλλες 2;
    Ακέραιοι, ανεξάρτητοι και αξιοπρεπείς παράγοντες μας λείπουν σε όλα τα επίπεδα. Παράγοντες που θα σέβονται και θα λειτουργούν βάσει θεσμών, φτιάχνοντας συνεπώς ένα υγειές, παραγωγικό και εθνικά ανεξάρτητο "Σύστημα".

  9. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 06/06/2011 14:33:29

    Δίπλα του ποιά είναι,η Μέρκελ?Πάντως όπως μας κατάντησε ούτε ο Γκουαρντιόλα δε μας σώζει....

  10. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 06/06/2011 14:59:37

    Πρωτοσέλιδα αθλητικών εφημερίδων:

    ΤΟ ΦΩΣ: Εγκλήματα Γιώργου στο ντέρμπι με την Τρόϊκα. Λαϊκά δικαστήρια έξω από το Σύνταγμα. Γιαούρτια (σακκούλας) στο πούλμαν της Ομάδας. Έξαλλοι οι παίχτες, φοβούνται για την καρριέρα τους.
    Η ΠΡΑΣΙΝΗ: Σφαγή από τη διαιτησία στο ντέρμπι καταγγέλει το ΠΑΣΟΚ. Πυρ και μανία ο Γιώργος με τους διαιτητές. "Θα συνεχίσω μόνος μου" δήλωσε μετά τον αγώνα. Δήλωση στήριξης από Τρόϊκα. Εγκώμια Γιουνκέρ.
    SPORT DAY: Εικόνα διάλυσης μετά την 6άρα. Κόλαση στο Σύνταγμα. Μεταγραφές ετοιμάζει ο Γιώργος. Παπαδήμος για σέντερ φορ. Τέλος ο Παπακωνσταντίνου.
    ΕΞΕΔΡΑ: Παραιτήσου, φώναζαν εν χωρό οι εξαγριωμένοι φίλαθλοι. Διαλύσατε την ομάδα. Απομονωμένος ο Γιώργος. "Δε θα κάνω πίσω" είπε στο βοηθό του. Άρνηση Σαμαρά να μεταγραφεί. "Αυτή ο ομάδα είναι ένα λάθος" δήλωσε σε συνεργάτη μας. Ετοιμάζει βόμβα με Καρατζαφέρη ο Γιώργος. "Άπό μικρός ήθελα να παίξω σε αυτή την ομάδα" δήλωσε ο τερματοφύλακας του ΛΑΟΣ.
    ΦΙΛΑΘΛΟΣ: Βουλιάζει ο Γιώργος. Τσινάνε οι παίχτες. Θα βρω άλλη ομάδα, δήλωσε ο Φλωρίδης. Πάγκαλος: Μας έσφαξε ο δεξιός επόπτης, Αίσχος! Έβρεξε φάσκελα στο Σύνταγμα.
    ΓΚΟΛ: Γιώργο ζήτησε ο ΟΗΕ. Αποκλειστικό! Έχουν συμφωνήσει σε όλα. Θα πάρει μαζί του τους βασικούς του συνεργάτες. "Βαρέθηκα την αχαριστία" φέρεται ότι εκμηστηρεύτηκε στον αδερφό του Νίκο.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 06/06/2011 15:02:02

      Απίθανος!

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 06/06/2011 15:04:54

        Ο απουσιολόγος ΜΟ γράφει Κώστα. Μη μείνουμε από απουσίες!...

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 06/06/2011 15:06:19

          Τελευταία το παίζει....Βούδας!

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 06/06/2011 15:07:07

            Όπου νάναι φωτίζεται!

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 06/06/2011 15:09:35

            οι φήμες λένε οτι παρατηρεί αφ' υψηλού τις διαδηλώσεις και σχολιάζει!
            Εριξε χθές στην αγορά και την παρτίδα με τις ...βουβουζέλες που είχε φέρει πέρσυ απο Ν.Αφρική και το έλυσε το πρόβλημα!

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 06/06/2011 15:13:38

            Αφ' υψηλού? Όχι βέβαια. Τις πούλαγε ο ίδιος. Είχε στήσει πάγκο δίπλα σε κάτι υπαίθρια σουβλατζίδηκα στην αρχή της Πανεπιστημίου. Ξεπούλησε μόλις εμφανίστηκαν οι παππάδες του Αμβρόσιου. 20 ευρώ τη μία και δώρο ένα μπουκαλάκι νερό (ζεστό)

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 06/06/2011 15:15:07

            αποδείξεις έδινε;

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 06/06/2011 15:18:53

            Κάτι χαρτοπετσέτες τρυπημένες στο χέρι! Τις εισπράξεις τις βάλανε σε ένα νέο Hedge Fund μαζί με τον ΠΠ. Θα αγοράσουνε, έμαθα, κουρεμένα ελληνικά ομόλογα και θα τα ξαναδώσουνε στην ονομαστική τους τιμή, εθελοντικά, με επιμήκυνση του χρόνου αποπληρωμής!

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 06/06/2011 15:19:57

            Αμα ανέλαβε ο ΠΠ, τότε έχουν μέλλον!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Γιάννης Φαίλτωρ 06/06/2011 15:02:34

      πλακα κανεις τωρα???...

      ΠΠ

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Γιάννης Φαίλτωρ 06/06/2011 15:06:43

      Θυμάσαι εκείνο το ιστορικό τεύχος του Αντί με τα υποτιθέμενα πρωτοσέλιδα των ελληνικών εφημερίδων; Κάπου το 1987 νομίζω ήταν.

  11. Μήτσος avatar
    Μήτσος 06/06/2011 15:02:59

    Ο ΓΑΠ είναι ο εξω-φύλα-ρουχας, που πήρε το ρόλο του προπονητή με μέσο.

    Τα αποτελέσματατα τα βλέπουμε...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Μήτσος 06/06/2011 15:04:18

      με ...δαχτυλίδι!

  12. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 06/06/2011 15:04:41

    O αρχιεπίσκοπος (;) Ιερώνυμος εχθές έγραψε άρθρο στη ναυαρχίδα του νεοταξισμού, την "Καθημερινή", περισπούδαστο άρθρο με μισόλογα, όπως πάντα.
    Θα λογαριαστούμε και με αυτόν, αλλά με άλλο τρόπο: Με την περιφρόνησή μας.
    Οταν έναν αρχιεπίσκοπο τον εκθειάζουν μόνο οι πιο φανατικοί αντίχριστοι της χώρας και μόνο αυτοί (βλ. Σταύρος Θεοδωράκης, Κουναλάκης κλπ, κλπ), κάτι σάπιο υπάρχει με την υποτιθέμενη "ταπεινοφροσύνη" του.
    Το να εκτιμούν την αξία ενός ανθρώπου και οι ιδεολογικοί του αντίπαλοι είναι θετικό. Το να την εκτιμούν μόνο αυτοί, τότε σημαίνει πως είναι ακατάλληλος για τη θέση που βρίσκεται και παίζει το παιχνίδι των αντιπάλων. Αυτό πιστεύω για τον Ιερώνυμο. Αθελά του, ίσως, παίζει το παιχνίδι τ0υ αντίχριστου νεοταξικού λόμπυ.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΒΙΣ 06/06/2011 15:07:41

      Ο Κουναλάκης;
      Που είναι αυτός;
      Μου έχει ..λείψει η αναλυτική του σκέψη και η αντικειμενικότητά του!

  13. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/06/2011 15:16:10

    Ο Παπουλιας ο Δανεικα κ Αγυριστα, τι μπαλλα παιζει??

    ΠΠ

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/06/2011 15:18:42

      Διαιτητής!!!

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/06/2011 15:19:35

      Είναι με το καλό ποδόσφαιρο ο πρόεδρος!

  14. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 06/06/2011 15:20:42

    Αν και ειδικότητα του είναι η ....πετοσφαίριση!

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ Κώστας Ροδινός 06/06/2011 16:02:07

      Μήπως είναι η ψευδοσφαίριση Κώστα;

  15. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 06/06/2011 16:18:26

    Συγγνώμη, εἶναι "γραμμὴ" ἄντινιουζ νὰ μιλᾶμε μὲ ποδοσφαιρικοὺς ὅρους; Δηλαδὴ πρέπει νὰ γίνω συνδρομητὴς τῆς Sport Day γιὰ νὰ γράψω ἄρθρο;

    • ARISTOMENIS VIGILANT avatar
      ARISTOMENIS VIGILANT @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 06/06/2011 16:41:31

      Μπουνατσοκαπετάνιος...

  16. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 06/06/2011 18:00:53

    Ματσατσουτσες,Ματσατσουτσες γιωργο ερχονται οι ...τσες

  17. Μικρός Οδυσσέας avatar
    Μικρός Οδυσσέας 06/06/2011 22:27:53

    Όχι και προπονητής. Πρόεδρος σε ομάδα λαϊκής βάσης είναι ο άνθρωπος.
    Ο μόνος Αρμόδιος και Αριστογείτων

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Μικρός Οδυσσέας 06/06/2011 22:35:22

      Η εμφάνιση του ...ασώτου!