#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/10/2011 21:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα τρώμε όλοι με χρυσά κουτάλια του Κατάρ



Ότι κάθε επένδυση στην Ελλάδα είναι καλοδεχούμενη –αν και οι επενδύσεις από το Κατάρ είναι ακόμη στα χαρτιά- ασφαλώς και το λένε όλοι οι Έλληνες. Λεφτά να μπαίνουν στη χώρα, να έχει δουλειές ο κόσμος.

Σ’ αυτή την κατεύθυνση, θετικές είναι οι εξαγγελίες του εμίρη του Κατάρ για το ενδιαφέρον του για την Ελλάδα. Όπως και η υπογραφή συμφωνίας για την είσοδοκ εφαλαίων στην εταιρεία Ελληνικός Χρυσός για τα μεταλλεία Χαλκιδικής. Να θυμίσουμε απλά ότι όπου Ελληνικός Χρυσός εννοούμε Μπόμπολας καθώς σ’ αυτόν ανήκει η εταιρεία και αυτός έχει πάρει την άδεια για την εκμετάλλευση του ορυχείου.

Σιγά μην άφηνε η παραδοσιακή διαπλοκή να της φύγει ένα τόσο μεγάλο Project στην Ελλάδα του μέλλοντος. Στην Ελλάδα που όλα βγαίνουν στο σφυρί.

Ο Γ.Παπανδρέου αποκάλυψε φυσικά και το όραμά του για τη χώρα:

«Σκοπός είναι μια νέα μεταλλευτική πολιτική σε λατομεία και ορυχεία της χώρας,με έρευνες για πετρέλαιο και φυσικό αέριο στο θαλάσσιο χώρο, με προώθηση επενδύσεων σε ανανεώσιμες πηγές ενέργειας και συνολική αξιοποίηση των φυσικών πόρων».

Άρχισε λοιπόν η μοιρασιά με Καταριανούς και ντόπιους ολιγάρχες να

μπαίνουν στο παιχνίδι. Πρώτα οι πλουτοπαραγωγικές πηγές, μετά η ενέργεια, ο ήλιος, η θάλασσα και πάει λέγοντας. Και καλά, να γίνει η μοιρασιά με δίκαιο τρόπο, αλλά τα πρώτα δείγματα είναι ότι η ντόπια διαπλοκή δε θα αφήσει να πάει χαμένη καμιά ευκαιρία.

«Αυτή είναι μιαβιώσιμη στρατηγική, δεν θα αργήσει η ώρα που οι επενδυτές και όλοι οι Έλληνες θα βιώσουν την οικονομική ανάταξη της χώρας», κατέληξε ο πρωθυπουργός.

Θα τρώμε με χρυσά κουτάλια όλοι δηλαδή. Και μάλιστα με καταριανά κουτάλια που θα τα φέρει ο Αλ Θάνι από τη χώρα του. Άλλωστε μας έχει υποσχεθεί επενδύσεις 5 δις στην Ελλάδα, από τον Αστακό μέχρι το Ελληνικό. Για να δούμε θα τηρήσει τις υποσχέσεις του.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 01/10/2011 21:06:18

    Θα δηλώσω μαζορέτα στον Παναθηναϊκό...
    καλώς ήρθε το..πετρέλαιο!

    • manos avatar
      manos @ ΕΥΑ 01/10/2011 21:44:19

      Μη μου το κάνεις αυτό, δεν βλέπω παναθηναικό.
      Λόγω καταγωγής είμαι Εργοτέλης.
      Μπας και το ξανασκεφτείς? :-)

      Καλό βράδυ. Ή μάλλον gute nacht, όπως θα το λέμε από εδώ και πέρα.

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ manos 01/10/2011 22:12:04

        χαχα! Καλό βράδυ...η τύχη μας δουλεύει!

  2. Πολίτης avatar
    Πολίτης 01/10/2011 21:11:49

    Ο Εμίρης και ο Κακομοίρης

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/10/2011 21:16:39

    χαχαχάααα, με πρόλαβες

  4. kapoios avatar
    kapoios 01/10/2011 21:20:49

    Καθρεφτάκια ...όπως τότε με τους ινδιάνους δηλαδή που φεγγίζουν στο φως και τα παρουσιάζουν γι απολύτιμους λίθους ενώ είναι απλώς...καθρεφτάκια.
    Ποιες θέσεις εργασίας; Μα το μοντέλο του Γιώργου το μάθαμε: ένας εργαζόμενος ανα οικογένεια και έξω απτην πόρτα. Ανταγωνιστικότητα+επιχειρηματικότητα πρέπει να κηρυχθούν σε διωγμό, έτσι φτάσαμε στο χείλος του γκρεμού. Ανταγωνιστικός είσαι αμά έχεις μισθό Κίνας, Ινδίας και Καμπότζης.

    ΥΓ : Γιατί ήρθε χωρίς το τουρμπάνι ο μακελάρης του Κατάρ; Στο λαό του τουρμπάνια, σκοταδισμός, φτώχεια για το λαουτζίκο-πλούτο για τη δυναστεία που διαχειρίζεται και τις επενδύσεις. Αλήθεια ο Γιώργος των ποσοστώσεων υπερ των γυναικών στα όργανα εξουσίας τι λέει για τα δικαιώματα των γυναικών στο Κατάρ; Τίποτα... Όπως τίποτα δε λέει για τους σαουδάραβες φίλου του που κατασφλαζουν το λαό του και σκοτώνουν γυναίκες. Εδώ δεν είπε τίποτα που μέχρι πρότινος αδερφικός του φίλος ο πασόκος και τριτοδρομικός Καντάφι έγινε ξάφνου εχθρός της Δύσης.

    Νύχτα θα φύγει, αλλά όχι μόνο αυτός...
    Κλέφτες,ληστές,υποκριτές-τρόικα,κυβέρνηση και καπιταλιστές!

  5. Αμυδρός avatar
    Αμυδρός 01/10/2011 21:21:26

    ... SOS ... SOS ...
    Save Μπόμπολας...

    • Κρης avatar
      Κρης @ Αμυδρός 01/10/2011 22:22:32

      Ο Παπανδρέου Μεσίτης Ιδιωτικής Εταιρείας .
      ''άξιος''
      h**p://www.capital.gr/gmessages/showTopic.asp?id=2488105

  6. katalytikos avatar
    katalytikos 01/10/2011 21:28:41

    ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΘΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΟΥΝ!
    ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΑΝΑΝΕΩΣΙΜΩΝ ΠΗΓΩΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ, ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΠΡΗΞΕΙ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΞΟΡΥΞΗΣ ΧΡΥΣΟΥ, ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΒΥΣΣΟΣ! ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ Η ¨ΠΡΑΣΙΝΗ¨ΑΝΑΠΤΥΞΗ???
    Σημείωση:Η εξόρυξη και η μεταλλουργική επεξεργασία για την παραγωγή χρυσού σε παγκόσμιο επίπεδο, είναι μακράν η πλέον ρυπαίνουσα δραστηριότητα.

    • manos avatar
      manos @ katalytikos 01/10/2011 21:42:13

      Πράσινη είναι η ανάπτυξη όπως την εννοεί η οικογένεια των δοσίλογων.
      1. Πείθεις το λαό ότι αυτός ευθύνεται για την παγκόσμια οικονομική κατάρευση.
      2. Τους παίρνεις και τα σώβρακα και τους αφήνεις στον άσσο.
      3. Αφού τους έχεις ρίξει στην απελπισία, φέρνεις κεφάλαια από την Γερμανία, τη Γαλλία, και το Κατάρ, και εκμεταλλεύεσαι τον ορυκτό ή άλλο πλούτο της χώρας, χωρίς καμμία αντίδραση από τον λαό ή τα άλλα κόμματα.
      4. Με την ανεργία στο 45%, όλοι θα χαρούν να δουλέψουν σε εξέδρα εξόρυξης πετρελαίου, για 38 ευρώ το μήνα.
      5. Ρίχνεις και μερικές ψιλές για να μην υπάρχει αμφισβήτηση περί της εξουσίας. Εννίοτε τραβάς και μήνυση σε κανένα κακομοίρη για 1 εκατ. ευρώ.
      6. Εχεις κερδίσει επάξια την θέση σου στο μοντέλο της νέας τάξης πραγμάτων.

      Πράσινη ανάπτυξη που λέγαμε. Πράσινα άλογα δηλαδή.

      • katalytikos avatar
        katalytikos @ manos 01/10/2011 21:46:22

        .. με μια συμπλήρωση:
        ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΟΡΓΑΝΩΘΗΚΑΝ ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ ΤΟ 2009!

        • manos avatar
          manos @ katalytikos 01/10/2011 21:50:58

          Σίγουρα.
          Πιστεύω ότι όσο ο Καραμανλής ζοριζόταν το καλοκαίρι του 2007, ο ΓΑΠ έχτιζε το σχέδιο με σταθερά βήματα.

  7. anonymous avatar
    anonymous 01/10/2011 21:42:43

    Αν καταφέρουν οι ΠΑΣΟΚοι να βάλουν στο χέρι και να φάνε και τον ορυκτό πλούτο της χώρας δεν πρόκειται να πέσουν ποτέ.

  8. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 01/10/2011 22:12:11

    Oχι,δεν ειναι καλοδεχουμενες ολες οι επενδυσεις στην Ελλαδα.Ειναι καλοδεχουμενες μονο οι επενδυσεις προς οφελος των διαπλεκομενων και της συμμοριας ΠΑΣΟΚ.
    Η επενδυση στη Χαλκιδικη δεν ειναι καινουργια.Ξεκινησε απο τη καναδικη εταιρια TVX Gold.
    Oπως λεει και το ονομα της ηταν μια εξειδικευμενη εταιρια ακριβως στην εξορυξη χρυσου.Το καθεστως εκανε τα παντα για να την αναγκασει να φυγει στηριζοντας ολες τις οικολογικες και "οικολογικες" κινητοποιησεις εκει.
    Χαμός εγινε απο τις κινητοποιησεις και τις αναβολες του ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΑΣΟΚ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ.
    Τελικα οι Καναδοι παρα την ιωβεια υπομονη τους ειδαν οτι δε γινεται τιποτα και τα μαζεψαν και εφυγαν.Τοτε ανελαβε ο ΑΣΧΕΤΟΣ με εξορυξεις ληστοεργολαβος Μπομπολας και ξαφνικα οι "λαικες κινητοποιησεις" μειωθηκαν σημαντικα - εμειναν μονο οι μη μιλημενοι του μπομπολοπασοκ.
    Λογω ισως ταμειακων προβληματων τωρα προστεθηκε ο προσωπικος "φιλος" της Δυναστειας Παπανδρεου εμιρης του Καταρ ο οποιος επισης απο χρυσο δεν ξερει - πετρελαιο και αεριο εχει.
    Αρα εχουμε την ολοκληρωση ενος σχεδιου - να φυγει η εξειδικευμενη εταιρια ανεπτυγμενης χωρας (Καναδας) και να παρει το χρυσαφι η κοινοπραξια ληστοεργολαβου και εμιρη παπανδρεικων προσανατολισμων.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ψυχραιμια 02/10/2011 00:09:56

      Έτσι ακριβώς. Διώξαμε μία εξειδικευμένη εταιρεία προηγμένης χώρας, μιας χώρας με αποδεδειγμένη περιβαλλοντική ευαισθησία, και φέρνουμε την εταιρεία του άνωθεν απεικονιζόμενου νεο-βαθύπλουτου άραβα βαψομαλλιά, που φαντάζομαι ότι οι περιβαλλοντικές του ευαισθησίες θα είναι ανάλογες με αυτές στον τομέα των ανθρωπίνων δικαιωμάτων....
      Οι οικολόγοι και οι οικολογούντες τοπικοί άρχοντες της Χαλκιδικής, όλως παραδόξως, εξαφανίστηκαν.....

      • GEORGE_SPOROS avatar
        GEORGE_SPOROS @ ΒΙΣ 02/10/2011 00:34:53

        Καλά μην ορκίζεσαι για την εταιρία την TVX Gold. Mέλος του διοικητικού της συμβουλίου ήταν ο Paul Soros ο αδελφός του George Soros και επί Σημίτη (Πάχτας) κέρδισαν το διαγωνισμό για τα μεταλλεία, αλλά ήταν στημένος.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ψυχραιμια 02/10/2011 00:12:16

      Πάντως, το κομοδινί μαλλί του Άραβα είναι το κάτι άλλο. Λαϊκός βάρδος στην Αχαρνών στα αξέχαστα 80's.

  9. GEORGE_SPOROS avatar
    GEORGE_SPOROS 01/10/2011 23:25:54

    O αρχαίος γεωμέτρης, μηχανικός Αρχιμήδης ζώντας στις Συρακουσες της Ιταλίας, στην προσπάθεια του να μετρήσει με ακρίβεια το χρυσό ενός καλλιτεχνήματος για λογαριασμό του τυρράνου Συρακουσών εφηύρε το περίφημο ΕΥΡΗΚΑ (κατεχόμενος από θεική μανία)

    Ιστορικό οδοιπορικό για το πως τα μεταλλεία χρυσού Χαλκιδικής, που εποχής Φιλίππου-Αλεξάνδρου χρηματοδότησαν τη μεγάλη ελληνική εκστρατεία θα καταλήξουν (νομίζω) στο ΒΕΡΟΛΙΝΟ:

    Ο Κ.Μητσοτάκης (1990) μέσω CITIBANK και οι Κ.Σημίτης (Πάχτας) με σικέ διαγωνισμό και παράνομη χρηματοδότησην από την Ε.Ε. παρέδωσαν στον George Soros τα μεταλλεία χρυσού με τη μεσολάβηση του Γ.Μπόμπολα (μελετήστε την απομάκρυνση της Τίνας Μπιρμπίλη από το ΥΠΕΧΩΔΕ στον τελευταίο ανασχηματισμό) Όπως ακούσαμε (συνέντευξη Μέρκελ στη ΝΕΤ) η Μέρκελ γνωρίζει πολύ καλά τα θέματα του ελληνικού κτηματολογίου. Επίσης, δεν μπορεί να μη γνωρίζει την παράνομη χρηματοδότηση από την Ε.Ε. που προανέφερα.

    Αυτές τις μέρες τα ΜΜΕ μας βομβαρδίζουν με το μεγαλοφυές σχέδιο ΕΥΡΗΚΑ που θα σώσει την Ελλάδα. Μέρος αυτού του σχεδίου είναι και η μεταφορά των πλουτοπαραγωγικών περιοχών (ορυκτός πλούτος) σε ξένη διαχείριση (Βερολίνο). Εξ άλλου ο ΓΑΠ το προανήγγειλε στη συνέλευση των Γερμανών βιομηχάνων ότι άνθρωποι του Κατάρ θα επενδύσουν στην Ελλάδα. Ποιά Ελλάδα; Αυτήν που θα διαχειρίζεται το Βερολίνο.

    Συμπέρασμα: Το σχέδιο ΕΥΡΗΚΑ στις Συρακούσες απέδειξε την απάτη ενός καλλιτέχνη. Σήμερα το σχέδιο ΕΥΡΗΚΑ αποδεικνύει την απάτη μιας ομάδας πολιτικών (Μητσοτάκης-Σημίτης-ΓΑΠ)

    • ataktos avatar
      ataktos @ GEORGE_SPOROS 02/10/2011 09:50:06

      Ότι λάμπει δεν είναι πάντα ..χρυσός.

  10. RYaN avatar
    RYaN 02/10/2011 00:45:35

    Ο Άραβας ψάχνει να αγοράσει νησί στο Ιόνιο!
    h**p://www.tlife.gr/Article/FN/0-9-21245.html
    h**p://www.tlife.gr/Article/FN/0-72-18889.html

  11. ΨΧ avatar
    ΨΧ 02/10/2011 06:13:10

    Το θέμα των μεταλλείων της Χαλκιδικής δεν είναι και τόσο απλό.

    Κατ' αρχάς η TVX Gold δεν ήταν καμιά από τις μεγάλες μεταλλευτικές επιχειρήσεις. Είχε δυο-τρία μεταλλεία στην Αμερικανική ήπειρο, προσπάθησε να ανέβει χρηματιστηριακά αγοράζοντας τα χρεοκοπημένα Μεταλλεία Κασσάνδρας, έμπλεξε με τους έλληνες Ταλιμπάν του περιβάλλοντος (οι οποίοι πάντως είχαν και κάποια δίκια) και στο τέλος κάηκε παντελώς.

    Καθώς τα μεταλλεία πήγαιναν και πάλι για κλείσιμο το 2002 με 2003, πανικόβλητη η τότε κυβέρνηση Σημίτη τα έδωσε όσο-όσο σε έναν όμιλο αμφιβόλου φερεγγυότητας. Σε λίγο καιρό, οι νέοι ιδιοκτήτες αποτίμησαν τα μεταλλεία σε πολλαπλάσια αξία από την τιμή της αγοράς. Και άρχισαν πάλι τα χρηματιστηριακά παιχνίδια: δώσε μου για να σου δώσω, πούλα μου να σου πουλήσω, για να ανέβουν οι μετοχές και τα τοιαύτα. Σε τέτοιο σημείο, ώστε επενέβη η ΕΕ και κατηγόρησε την «Ελληνικός Χρυσός» για ... επιδότηση από την Ελληνική Κυβέρνηση (για την αγορά των μεταλλείων σε τιμή πολύ χαμηλότερη από την πραγματική τους αξία).

    Τώρα έρχεται ο εμίρης του Κατάρ να επενδύσει 600 εκατ. δολάρια (αλλού γράφτηκε πως θα επενδύσει 1,5 δισ. δολάρια) για να αποκτήσει 9,5% των μεταλλείων. (Λέγεται πως το Κατάρ θα αγοράσει από την «Ελλάκτωρ» ποσοστό 10% στην European Goldfields, η οποία κατέχει το 95% της «Ελληνικός Χρυσός», στην οποία ανήκουν τα παλιά Μεταλλεία Κασσάνδρας συν ένα σχεδιαζόμενο μεταλλείο χαλκού-χρυσού στις Σκουριές Χαλκιδικής.) Και το μεγάλο ερώτημα είναι: Αξίζει πράγματι η «Ελληνικός Χρυσός» 600 εκατ. δολ. / 9,5% = 6,3 δισ. δολάρια; Λέτε να πιάστηκαν χαζοί οι Άραβες; Ή μήπως πάλι κάτι ψήνεται γύρω από αυτό το «ντηλ»; Ο ευρών αμοιφθήσεται...

    Για εκείνους που τους αρέσουν τα μυθιστορήματα χρηματικού έρωτος και χρηματιστηριακής απάτης, τους συνιστώ να διαβάσουν το μυθιστόρημα του Δημήτρη Γερμίδη Μια ανθοδέσμη για τον Μίδα. (Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν έχω καμιά σχέση με τα μεταλλεία της Χαλκιδικής ούτε με τον κ. Γερμίδη.)

  12. m.s avatar
    m.s 02/10/2011 11:14:14

    έχει και η Χαλκιδική αστακό;

  13. Νικάτωρ avatar
    Νικάτωρ 02/10/2011 11:17:40

    Κατί που ίσως πρέπει να λεχθεί:
    Τα χρήματα δεν θα τα εισπράξει το Ελληνικό Κράτος αλλά η εταιρεία
    (η οποία πουλήθηκε προ μηνών, με την σύμπραξη συγκεκριμένων υπουργών και συγγενών-μεσιτών, μαζι με τις άδειες σε τιμή ευκαιρίας!)

  14. δημης avatar
    δημης 02/10/2011 11:28:56

    ...ΤΙ ΚΑΤΑΡ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΒΡΕΙ....

  15. προβοκατορας avatar