#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/09/2011 11:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα το αφήσουμε να συμβεί ;



Μια εικόνα, χίλιες λέξεις.

Με ερυθρό χρώμα η Τουρκική ζώνη ερευνών επί των ορίων των ΑΟΖ Ελλάδος και Κύπρου.

Θα αφήσουμε να συμβεί  ;

Το «γκριζάρισμα» ενός πολυγώνου Ελληνικής θάλασσας με περίμετρο 222 ν.μ. παρέλκει ;

Parsifal

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σταύρος avatar
    Σταύρος 17/09/2011 11:38:28

    Όχι!

    • Ariadne avatar
      Ariadne @ Σταύρος 17/09/2011 11:40:33

      ..και πώς θα το κατορθώσουμε αυτό;;; Τί προτείνεις;;;

      • Υπήκοος avatar
        Υπήκοος @ Ariadne 17/09/2011 22:23:23

        ΒΥΘΙΣΑΤΕ ΤΟ ΧΩΡΑ !

  2. Σταύρος avatar
    Σταύρος 17/09/2011 11:52:42

    «Alors, c' est la guerre»
    Λοιπόν πάμε σε πόλεμο
    Ιωάννης Μεταξάς!

    • Ariadne avatar
      Ariadne @ Σταύρος 17/09/2011 11:58:50

      Λίγο προωθημένο και τολμηρό σε βρίσκω. Βέβαια άν χρειαστεί...
      Ξέρω κι εγώ; Τί να πώ...

  3. ΚΥΝΑΙΓΕΙΡΟΣ avatar
    ΚΥΝΑΙΓΕΙΡΟΣ 17/09/2011 11:57:25

    ΘΕΛΕΙ ΑΡΕΤΗΝ Κ ΤΟΛΜΗΝ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ......

    • Ariadne avatar
      Ariadne @ ΚΥΝΑΙΓΕΙΡΟΣ 17/09/2011 12:56:52

      Μαζί σου.....

  4. Σταύρος avatar
    Σταύρος 17/09/2011 12:10:18

    Η γυναίκα μου, μού τονίζει συνέχεια ότι ο νεοΈλληνας δεν νοιάζεται για Εθνικές Ιδέες παρά για την τσέπη του.
    Ε λοιπόν, εδώ για την τσέπη του πρόκειται!!!

    • Ariadne avatar
      Ariadne @ Σταύρος 17/09/2011 12:56:26

      Σταύρο, πές στην γυναίκα σου οτι μαζί με τους νεοέλληνες, ζούν και κάποιοι "παλαιότεροι Ελληνες", εννοώ της προηγούμενης γενιάς στην οποία ανήκω και οι οποίοι δέν θα αφήσουν εύκολα τα εθνικά ιδεώδη να καταρρακωθούν.Πές της επίσης να έχει θάρρος και να πιστεύει στον εαυτό της και στα ιδανικά που έμαθε από τους γονείς της.
      Με εκτίμηση!

    • Delphi avatar
      Delphi @ Σταύρος 17/09/2011 16:11:23

      Kai ego sinfono me ti gineka sou.Takse lefta ston Neo-Ellina, lagous kai petraxilia kai ton exis stin tsepi. Pos allios tha ebgene o anthellinas Jeffrey me 10 monades diafora.

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ Σταύρος 17/09/2011 22:19:52

      Μου τονίζει.
      Όχι όμως ότι το ασπάζεται!!!

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ Σταύρος 17/09/2011 22:31:17

      Προς επίρρωση των ισχυρισμών της.
      Την ώρα της ομιλίας του Α. Σαμαρά, ιαχές για ένα γκόλ από παρακείμενη καφετέρια, συντάραξαν την γειτονιά!
      "ο κόσμος καϊγετάϊ κάϊ το μόϊνι χτάϊνίζετάϊ"

  5. Kostas avatar
    Kostas 17/09/2011 12:22:09

    Η πατρίδα βρίσκεται ενώπιον μιας ανεπανάληπτης πολιτικής-διπλωματικής ευκαιρίας, που συσχετίζεται άμεσα με την αναγνώριση της ΑΟΖ.
    Διαφορετικά, όλα κυβερνητικά παιχνίδια που θα ακολουθήσουν τις επόμενες μέρες, με το πρόσχημα εθνικής ανάγκης, στην οποία ο Έλληνας είναι ευαίσθητος, γίνονται
    -για νέα επιδρομή στη τσέπη μας ,
    -για αύξηση της θητείας
    -δικαιολογίες για νέες παραχωρήσεις και συμβιβασμούς.

    Έχει ιστορία αυτό το κόμμα σε τέτοιου είδους κρίσεις. Θυμάστε το Σημίτη; Εγώ δεν πάω τη χώρα σε πόλεμο; και ευχαριστώ τις ΗΠΑ;

  6. ο ξένος avatar
    ο ξένος 17/09/2011 12:24:16

    Ο συγκεκριμένος χάρτης δείχνει μια δίκαιη μοιρασιά. Οι ΑΟΖ Ελλάδας - Κύπρου εφάπτονται, ακόμη και το Καστελόριο έχει τη δική του ΑΟΖ.
    Αμφιβάλλω, όμως, αν η Τουρκία δέχεται αυτή την οριοθέτηση, γιατί τότε δεν θα υφίστατο καν πρόβλημα!

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ ο ξένος 17/09/2011 12:30:21

      Εγώ δεν έχω πρόβλημα με τους ξένους.
      Μόνο που αυτοί οι ξένοι δεν είναι από εδώ!
      Λοιπόν ξένε στην χώρα σου να κάνει όσες "δίκαιες,/b>" μοιρασιές θέλεις.
      Εμείς εδώ την μόνη "δίκαιη μοιρασιά" που δεχόμαστε, είναι αυτή που κάνουμε με την κόψη του σπαθιού μας!

      • juliet avatar
        juliet @ Σταύρος 17/09/2011 13:36:11

        Και εγώ δεν έχω πρόβλημα με τους ξένους ,αρκεί να σέβονται την Πατρίδα μου και τους κατοίκους αυτή της χώρας και τα ήθη και έθιμα μας και ΟΙ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΣΤΗ ΠΑΤΡΙΔΑ ΤΟΥΣ.Δεν κάλεσα κανέναν, εσείς καλέσατε κανένα απο όλο αυτό το σκυλολοΐ;
        Κάποτε στην Ερέτρια ,η μάνα μου λυπήθηκε και μου έφερε έναν Αλβανό να καθαρίσει το κτήμα.Κάποια στιγμή με ρωτάει ,αυτός θα μείνει εδω το βράδυ; εννοούσε τον μπάρμπα μου .
        Με το που το είπε ,είχα και τα παιδιά μικρά,του είπα θα μπω μέσα ,θα βγεί η μάνα μου να σε πληρώσει και αν βγω και είσαι ακόμη εδω θα σε σκοτώσω,το εννοούσα.
        Τον πλήρωσε ,η μάνα μου ,και όπου φύγει-φύγει.

    • Βασίλης avatar
      Βασίλης @ ο ξένος 17/09/2011 13:30:48

      Δηλαδή για να καταλάβω..... αν έχεις ένα κτημα 3,3 στρμ και εγω δίπλα σου ενα 2,7 μπορώ άνετα να σου πάρω 300 μέτρα να συμπληρώσω.... για να έχουμε και δίκαιη μοιρασιά!!!!

      • juliet avatar
        juliet @ Βασίλης 17/09/2011 16:35:30

        Αν πρόκειται να πάρεις άδεια οικοδομής και σου λείπουνε τα 300 μέτρα μου τα παίρνεις με απόφαση και εφ΄όσον το δικό μου δεν χάνει την αρτιότητα του,και καταθέτεις το ποσό που ορίζεται .Και να είσαι σίγουρος ότι αν με είχες γειτίνισσα και σου λείπανε προκειμένου να κτίσεις και αν μάλιστα είχες και παιδάκια θα έκανα την διαδικάσια τόσο απλή που ίσως με περνούσες για ηλίθια.
        Εμαθα απο κάποιους ανθρώπους που αγαπούσα πολύ και που τους έχασα πολύ νωρίς,πως αν χάσεις τα υλικά αγαθά και έχεις αγαπημένους κοντά σου στέκεσαι στα πόδιά σου .Αν χάσεις αγαπημένους και έχεις υλικά θα γελάς με τα ντουβάρια ,θα κλαις στους τοίχους ,θα μιλάς με το χρυσάφι ; μόνος θα πεθάνεις και αυτό δεν νομίζω ν΄αρέσει σε κανένα.

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ juliet 17/09/2011 16:45:55

          που τα είδες αυτά;

          άιντε άιντε αν όποιος ήθελε αρτιότητα πήγαινε και έπαιρνε 100 μέτρα του γείτονα και άλλα 100 από τον άλλο γείτονα με δικαστική απόφαση !

          δεν θάμαστε καλά μου φαίνεται...

          • juliet avatar
            juliet @ αλλενάκι 17/09/2011 19:48:41

            Γενικός οικοδομικός κανονισμός Ν.1577/1985, αρθρο 24
            Δεν είμαι μηχανικός ,και το είπα γενικά ...αλλά υπάρχει υπό προΰποθέσεις.Ας με συγχωρέσουνε οι μηχανικοί,δεν ξέρω τις ορολογίες τους.

          • χρηστος α avatar
            χρηστος α @ juliet 17/09/2011 20:30:39

            Τα κράτη δεν είναι εταιρίες ούτε οικόπεδα ούτε ο γείτονάς σου. Οταν για κάθε μέτρο αυτής της ρημάδας της χώρας έχει χυθεί αίμα ανα τους αίώνες όποιος δώσει έστω και ένα μέτρο πρέπει να πληρώσει με το δικό του αίμα.... απλά πράγματα... και χωρίς νόμους και δικαστήρια.

          • juliet avatar
            juliet @ juliet 17/09/2011 22:26:20

            χρήστος α
            δεν κατάλαβα και το συνέχισα ότι μιλούσατε για εθνική κυριαρχία,μιλούσαμε για τους ξένους και μπήκανε οικόπεδα στη μέση και μάλλον μπερδεύτηκα ,γράφτε λάθος,βρε παιδιά,ουδέποτε μ΄έχουνε κατηγορήσει όσοι με γνωρίζουνε να νερώνω το κρασί μου σε θέματα εθνικά,ίσα-ισα το αντίθετο.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ ο ξένος 17/09/2011 15:40:08

      Ξένε, δίκαιο είναι εν προκειμένω ότι προβλέπεται* από το Διεθνές Δίκαιο. Εν προκειμένω, είναι τα «σύνορα» που βλέπεις με λεπτή μπλε/γκρίζα γραμμή. Οτιδήποτε άλλο παύει να είναι δίκαιο γιατί αφαιρεί από την Ελλάδα κάτι που δικαιούται, βάσει Διεθνούς Δικαίου. Τέρμα.

      * Το ρήμα «προβλέπεται» έχει εν προκειμένω την σημασία που έχει κατά την διάρκεια της στρατιωτικής θητείας!)

  7. Δ.Τ. avatar
    Δ.Τ. 17/09/2011 12:49:36

    Ακόμα δε έχει μπει μέσα στην Ελληνική ΑΟΖ , http://www.marinetraffic.com/ais/gr/default.aspx?zoom=10&mmsi=259798000&centerx=31.5615&centery=35.75983 απλά κάνει βόλτες στα όριά της. Νομίζω πως παίζουν το δικό τους παιχνίδι σαν τα μικρά παιδιά που θέλουν όλοι να ασχολούνται μαζί τους και κάνουν αταξίες . Πρέπει η στάση μας να είναι σοβαρή και ισχυρή..

    • sdvv avatar
      sdvv @ Δ.Τ. 17/09/2011 16:11:15

      Λιγο πιο αριστερα ακριβως κατω απ το Καστελοριζο βρισκεται το Explora. Αυτο για ποιον δουλεύει??????

  8. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 17/09/2011 13:05:44

    Αυτό ΔΕΝ θ'αφήσουμε να συμβεί!! Στη ζωή έρχεται κάποια στιγμή που πρέπει να επιλέξεις......... Η Ελλάδα έφτασε από τα αρχαία χρόνια μέχρι σήμερα γιατί κάποιοι στην κρίσιμη στιγμή επέλεξαν . Επέλεξαν να έχουν ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ!!

    • Ariadne avatar
      Ariadne @ Diamond Angel 17/09/2011 13:11:54

      Μπράβο!! Αρχίζουμε και μαζευόμαστε σιγά- σιγά!

  9. ΜΠ avatar
    ΜΠ 17/09/2011 13:07:39

    Αυτοί που μας κυβερνούν παρακαλούν την τρόικα να επιστρέψει. Νομίζετε ότι έχουν μυαλό για ορισμό της ΑΟΖ ως ισχυρό Ευρωπαϊκό κράτος; Μόνο όταν τους πουν οι Γερμανοί ότι το θέλουν το οικόπεδο, θα πάνε να το περιφράξουν. Δεν θα μπουν από πριν στα "έξοδα"!

  10. ΑΧΙΛΛΕΑΣ-ΛΑΡΙΣΑ avatar
    ΑΧΙΛΛΕΑΣ-ΛΑΡΙΣΑ 17/09/2011 13:15:09

    ΘΑ ΤΟ ΑΠΟΤΡΕΨΕΙ Ο ΜΕΓΑΣ ΤΖΕΦΡΙ!
    ΤΟ ΚΑΜΑΡΙ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ!
    Η ΠΡΟΣΔΟΚΙΑ ΚΑΘΕ ΕΛΛΗΝΑ!
    Ο ΑΓΡΥΠΝΟΣ ΦΡΟΥΡΟΣ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΤΟΥ(ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΔΗΛΑΔΗ)!!!!!

  11. AZ avatar
    AZ 17/09/2011 13:18:11

    Ειτε δικο μας μεινει ειτε στους Τουρκους παει, τα κοιτασματα θα τα παρουν τα αφεντικά. Απλά προσπαθει και η Γερμανια (μεσω Τουρκιας) να γλειψει λιγο κοκαλο (δυο πολεμους εκανε για να εχει προσβασει σε ενεργειακά κοιτασματα). Αλλά που να αφησουν οι Αγγλοσαξωνες. Τιθεται λοιπον το θεμα αν αξιζει τον κοπο να κανουμε τη χωρα ρημαδιο για αμφιλεγομενα κερδη ??????

    ΑΖ

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ AZ 17/09/2011 18:10:17

      Προφανώς το μυαλό σου είναι προγραμματισμένο να σκέφτεται με αυστηρά υλιστικούς όρους και να τα αποτιμά όλα με ευρουλάκια. Επίσης, είμαι σίγουρος ότι οι αντιλήψεις σου αυτές πάνε πακέτο με άλλες.

      Πώς να περιγράψω σε έναν τυφλό τα χρώματα;

  12. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 17/09/2011 13:20:27

    Καλά και άγια όσα πιστεύετε, αλλά τον ΓΑΠ τον ρωτήσατε;
    Αυτός ως ΥΠ.ΕΞ δεν είχε πει ότι αξίζει να δώσεις λίγη γη για την ειρήνη;

  13. manos avatar
    manos 17/09/2011 13:40:36

    Εμείς δεν θα αφήσουμε να συμβεί.
    Πάω τρέχοντας.
    Με ανησυχεί το γεγονός ότι θα μείνουν γυναικόπαιδα πίσω, ανυπεράσπιστα ανάμεσα στους βάρβαρους λάθρους.
    Ποιός θα υπερασπίσει τη γυναίκα μου και το παιδί μου, όταν εγώ θα σκοτώνομαι με τον Τούρκο?
    Ο γιωργάκης και η παρέα του?
    Οι αστυνομικοί της γειτονιάς?
    Ή τα λιγοστά γεροντάκια που θα έχουν μείνει πίσω?

    • juliet avatar
      juliet @ manos 17/09/2011 16:41:06

      Μάνο,εγώ αν χρειαστεί ξέρω και να πολεμώ.........και να πουλήσω το τομάρι μου ακριβά για μιά και μόνο Πατρίδα σ΄αυτή που γεννήθηκα .

      • manos avatar
        manos @ juliet 17/09/2011 17:26:07

        Σ'ευχαριστώ. Πραγματικά μου δίνεις κουράγιο. Η κερά μου είναι γενναία και θα τα καταφέρει.
        Απλά θ'ανησυχώ.
        Μολών λαβέ γιωργάκη και σια οε

  14. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 17/09/2011 14:02:03

    Έκτακτη συνάντηση των αρχηγών των Ενόπλων Δυνάμεων Ελλάδας και Τουρκίας σε λίγη ώρα στη Σεβίλλη όπου ευρίσκονται;

  15. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 17/09/2011 14:06:07

    ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑΣ ΚΑΥΓΑΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΔΥΟ!!!
    ΟΤΑΝ Ο ΕΝΑΣ ΕΧΕΙ "ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ" ΚΑΙ "ΕΙΡΗΝΙΚΕΣ-ΦΙΛΙΚΕΣ ΔΙΑΘΕΣΕΙΣ" ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΗΤΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΡΟΥΘΟΥΝΙ...
    ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΞΕΡΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ.
    ΤΑ ΙΜΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΧΑΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ...

    • Delphi avatar
      Delphi @ ΜΑΝΙΑ 17/09/2011 16:26:05

      +100000. Piso apo tin cliche frasi *psyxremia* pou xilio akoume, krivonte ta fovika, kai ipoxoritika sindroma .Den mas logariazoun kai den mas ipologizoun i Tourkoi. To thirio prepi na mathi na sevete, kai ton sevasmo emis prepi na to epivaloume epitelous.

  16. athamas avatar
    athamas 17/09/2011 14:45:28

    Εάν κάποιος από τους ναύτες αφήσει καμιά τορπίλη στο νερό, έστω και από λάθος, θα προσφέρει μεγάλη υπηρεσία στον τόπο !Πρωθυπουργός αντιπρόεδροι και λοιποί λαγόκαρδοι δεν πρόκειται να επιστρέψουν ξανά στην χώρα ! Διότι o Μεγάλος Πάνας είναι εδώ!! Τα ίδια ισχύουν και για τους απέναντι!

  17. GRAEKUS avatar
    GRAEKUS 17/09/2011 15:04:10

    Το δόγμα Παπανδρέου προβλέπει ειρήνη πάσει θυσία, έστω και με λίγα στρέμματα λιγότερα. Εννοείται ότι τις θυσίες τις κάνουν μονίμως οι Έλληνες και η Ελλάδα, έτσι ώστε το κόμμα και το καθεστώς να συνεχίσουν να κοιμούνται ήσυχα.

  18. nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
    nickname@taleftaiparhoun.gap 17/09/2011 15:15:54

    ..ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ!! Ο GAP,ΚΑΙ ΜΠΕΓΛΙΤΗΣ ΔΕΝ ΘΑ ΑΦΗΣΟΥΝ ΠΟΤΕ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ.ΝΑ ΚΟΙΜΑΣΤΕ ΗΣΥΧΟΙ!!

  19. Delphi avatar
    Delphi 17/09/2011 16:17:21

    Poses alles xamenes patrides prepi na thrinoume?

    I Tourkia egine megali me klemena xomata. Emis giname mikri logo tin barbarotita allon.

    Den epitrepete na xasoume oute spithami gi, aeras kai thalassas.As bgaloun apo mesa tous i adiafori Neo Ellines tin aksioprepia tou Ellina, to tharos, tin leventia, tin apofasisitikotita, kai na min ptoite . Eimaste ELLINES, kai iperifanoi pou eimaste Ellines.

    • juliet avatar
      juliet @ Delphi 17/09/2011 16:38:03

      Οι Ελληνες γράφουν και μιλούνε τη γλώσσα τους τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!!!!!!!!!!!!!

      • manos avatar
        manos @ juliet 17/09/2011 16:47:41

        Well said Juliet. I'm proud to be Greek, but something is wrong with the keyboard.
        I'm not sure but it must be provokatsia.

        • juliet avatar
          juliet @ manos 17/09/2011 17:18:04

          Manos,I'm sure........it's an another plan, as plan C, for example.

  20. η Dimi avatar
    η Dimi 17/09/2011 16:28:31

    Γιά όσους πιστεύουν ότι υφίσταται η χιλιοειπωμένη «ελληνο-τουρκική φιλία», με την ουδέποτε φιλικά προσκείμενη στην Ελλάδα, Τουρκία, αυτή είναι «η Βίβλος του Μίσους» γιά τους Ελληνες, του γιαλαντζί «φιλέλληνα και φιλειρηνιστή», Αμπντί Ιπεκτσί.

    Με τα Βραβεία να φέρουν το όνομά του και με τα οποία έχουν βραβευθεί προσωπικότητες όπως: Διδώ Σωτηρίου, M. Θεοδωράκης, Κ. Μητσοτάκης, Γ. Παπανδρέου, Λ. Κανέλη, κ.α.

    «Το Μίσος»
    «Οσο υπάρχει ο πρόστυχος ο Ελληνας σ' αυτό το κόσμο
    δε βγαίνει μα το θεό αυτό το μίσος από μέσα μου.

    Σαν στέκομαι και τον κοιτάζω τον σκύλο
    δε βγαίνει μα το θεό αυτό το μίσος από μέσα μου,
    χιλίων γκιαούρηδων τα κεφάλια δεν σβήνουν ένα μίσος.

    Εκδίκηση να πάρω είναι ο μοναδικός μου στόχος
    σαν αναμετρηθώ στης μάχης το πεδίο
    χιλίων γκιαούρηδων τα κεφάλια να κλαδέψω σε μία μέρα
    δε βγαίνει μα το θεό αυτό το μίσος από μέσα μου,
    χιλίων γκιαούρηδων τα κεφάλια δεν σβήνουν ένα μίσος.

    Τα κεφάλια τριάντα χιλιάδων να πολτοποιούσα
    τα δόντια δέκα χιλιάδων με την τανάλια να έβγαζα
    εκατό χιλιάδων τα πτώματα να σκορπούσα στις ρεματιές
    δε βγαίνει μα το θεό αυτό το μίσος από μέσα μου,
    χιλίων γκιαούρηδων τα κεφάλια δεν σβήνουν ένα μίσος.

    Ο κόσμος όλος ξέρει πόσο ανώτερος είναι ο Τούρκος
    και πόση κακοήθεια φωλιάζει στο μυαλό του Ελληνα
    πέντε χιλιάδων τα πτώματα να έκαιγα στους κλιβάνους
    δε βγαίνει μα το θεό αυτό το μίσος από μέσα μου,
    χιλίων γκιαούρηδων τα κεφάλια δεν σβήνουν ένα μίσος.

    Σαράντα χιλιάδες τους να σούβλιζα με την λόγχη μου,
    ογδόντα χιλιάδες τους να έστελνα στη κόλαση
    εκατό χιλιάδες τους να κρεμούσα στο σκοινί
    δε βγαίνει μα το θεό αυτό το μίσος από μέσα μου,
    χιλίων γκιαούρηδων τα κεφάλια δεν σβήνουν ένα μίσος!»
    ~ Αμπντί Ιπεκτσί: «Tο Mίσος»

    Αυτό το «φιλελληνικό ποίημα», μεταδιδόταν από τον ραδιοσταθμό Bayrak, στη διάρκεια των γεγονότων στη Κύπρο, τη περιόδο 1963-1967.

    Ανέκαθεν ανήσυχοι και αθεράπευτα συμπλεγματικοί με τους Ελληνες, αποδεικνύονται οι τουρκομόγγολοι εισβολείς και έποικοι των μαγευτικών Μικρασιατικών παραλίων του ένδοξου Ελληνισμού.

    «Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΡΙΖΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΓΚΡΙΖΑ», όπως χαρακτηριστικά είπε,
    η διακεκριμένη ποιήτρια και στιχουργός, κ. Λίνα Νικολακοπούλου.

    Τις περίεργες αυτές ώρες, χρήσιμο θα ήταν να τα θυμόμαστε όλα αυτά. Κυρίως, να θυμόμαστε ότι 22+ είναι τα Μνημόσυνα της Ελληνικής Κυριαρχίας τα οποία συνυπέγραψε με τον πορθητή στην Αθήνα (5/2010) και πίσω από κλειστές πόρτες στη Θεοδοσιούπολη (1/2011), ο εδώ αυτόκλητος μεγαλοτσιφλικάς-ρευστοποιητής.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ η Dimi 17/09/2011 19:46:55

      Kαλησπέρα Diamond Angel.
      Συμφωνώ απολύτως μαζί σου. Και φαίνεται ότι οι Ταγίπ κι Αχμέτ, έχουν δει εαυτούς Louis le Grand "l'état, c'est moi" (a la tourka). Γι'αυτό, ΔΕΝ..
      "Οι Τούρκοι είναι ο λαός της οργής του Θεού" ~Mαρτίνος Λούθηρος

      Καλησπέρα Juliet.
      Πιθανώς η κ. Κανέλη, με τη ρητορική της δεινότητα, να έφερε σε δύσκολη θέση τον Οζάλ, υπενθυμίζοντάς του ότι η Κύπρος ήταν πάντα Ελληνική. Αυτό με το οποίο διαφωνώ κάθετα, είναι η αποδοχή του μισελληνικού "βραβείου" Ιπεκτσί, με έμβλημα ένα περιστέρι-γροθιά με κλαδί ελιάς! το οποίο απονέμεται κάθε 2 χρόνια εκ περιτροπής σε Αθήνα και Κωνσταντινούπολη σε δημοσιογράφους, καλλιτέχνες, λογοτέχνες.. και το οποίο τελεί υπό την αιγίδα του ΟΗΕ.

  21. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 17/09/2011 17:02:21

    Καλησπέρα Dimi. Κανένας νοήμων δεν πιστεύει σ'αυτή τη φιλία. Μόνο δύο κατηγορίες: οι ύπουλοι, ανθέλληνες, ξενόδουλοι τύπου ΓΑΠ και οι ευνουχισμένοι,μικρόνοες ανίκανοι . Οι δύο κατηγορίες , ενίοτε ταυτίζονται.

  22. juliet avatar
    juliet 17/09/2011 17:30:51

    Dimi
    Και μάλιστα σ΄εκείνη την συνέντευξη ο Οζαλ στρίμωξε την Κανέλλη λέγοντας για μία .....συνομοσπονδία μεταξύ Τουρκίας και Ελλάδας!
    Μήπως αυτά τα βραβεία τελικά ήτανε μια ελιτίστικη σαπουνόπερα;

  23. Ρωμανος avatar
    Ρωμανος 17/09/2011 18:08:44

    Όταν ρωτάς αν θα το "αφήσουμε" σε ποιους απευθύνεσαι; Προφανώς στην ξενόδουλη και διεφθαρμένη εξουσία της χώρας και στους στρατιωτικούς αυλικούς της! Οπότε η γνώμη μου σαν απλός πολίτης είναι πως ΝΑΙ... θα το αφήσουν να γίνει... το έχουν ήδη αφήσει! Και είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου

  24. Τάσος,Θεσσαλονίκη avatar
    Τάσος,Θεσσαλονίκη 17/09/2011 18:39:19

    Για να είμαστε ακριβείς,η εικόνα είναι επινόηση των δημιουργών της.Εξηγούμαι η ΑΟΖ στην περιοχή δε μπορεί να προσδιορισθεί με τη χάραξη γραμμών σε ευθεία.Το ίδιο δικαίωμα με το Καστελόριζο έχει και η γειτνιάζουσα τουρκική επικράτεια.Είναι διαφορετική περίπτωση από το νοτιοανατολικό αιγαίο,με το μεγάλο αριθμό ελληνικών νησιών.Η Τουρκία προσπαθεί να δημιουργήσει τετελεσμένο.Η Ελλάδα απευθύνεται σε διεθνή δικαστικά όργανα και ζητά δικαστική επίλυση.

    • parsifal avatar
      parsifal @ Τάσος,Θεσσαλονίκη 17/09/2011 19:09:27

      Περαστικά !
      Αμφισβητείς και τον νόμο της βαρύτητος μήπως ? Σε πρόλαβε ο Πουλαντζάς !

      • Σταύρος avatar
        Σταύρος @ parsifal 17/09/2011 21:44:54

        Πες του ποιός είναι ο Πουλαντζάς!
        Είναι αυτός που "πηδήχτηκε από το παράθυρο"!!!

  25. paris kriti avatar
    paris kriti 17/09/2011 21:34:55

    θα παμε σε πολεμο για το αν θα εχουν ελληνικα η τουρκιακα αφεντηκα την επικαρπεια τον κιτασματων ρε ασ το διαολο

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ paris kriti 17/09/2011 22:39:38

      Μήπως πρέπει να αφήσουμε την επικαρπία στους Εσκιμώους;
      Ανεκπλήρωτο όνειρο ζωής είναι για τους κακόμοιρους, μια χωριάτικη και ένα χταποδάκι στο κάρβουνο!
      Ε, τι λες;