#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/11/2011 21:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα τον στηρίξουν για να ... παραιτηθεί



Είναι κωμικά αυτά που συμβαίνουν σήμερα στην Βουλή ενώπιον απεσταλμένων από όλο τον κόσμο. Μόνο στην Ελλάδα θα μπορούσε να γίνει αυτό. Κι αυτό που συμβαίνει το περιέγραψε με τον καλύτερο τρόπο στο Antinews, ο βουλευτής της ΝΔ, Κώστας Τζαβάρας:

Σήμερα στο θέατρο "η Βουλή" το ΠΑΣΟΚ έχει ανεβάσει την κωμωδία με τίτλο:

"Απόψε εμπιστευόμαστε τον Γιώργο για Πρωθυπουργό κι εκείνος παραιτείται της εμπιστοσύνης μας".

Υπότιτλος: "το πρόβλημά μας είναι μήπως δεν το καταλάβει"

Απόψε είναι η βραδιά του Παπανδρέου, αλλά τα πράγματα δείχνουν άσχημα για αυτόν. Αν και οι βουλευτές κατάφεραν χθες να συμφωνήσουν στη τελευταία δανειακή σύμβαση, οι πιθανότητες που έχει ο Παπανδρέου να κερδίσει την αποψινή ψήφο εμπιστοσύνης είναι ελάχιστες, σύμφωνα με την εφημερίδα Washington Post.

Το κόμμα του ελέγχει τις 152 από τις συνολικά 300 έδρες του κοινοβουλίου, αλλά τουλάχιστον δυο του Πασόκ δεσμεύτηκαν να τον καταψηφίσουν, ενώ η ανεξάρτητη Ε. Παδημητρίου δήλωσε πως θα απέχει από την αποψινή ψηφοφορία.

Αν ο Παπανδρέου χάσει την εμπιστοσύνη της βουλής, τότε τη χώρα θα αναλάβει μια μεταβατική κυβέρνηση, με τις εκλογές να ακολουθούν σύντομα.

Ακόμη όμως και αν κερδίσει, πολλοί είναι εκείνοι μέσα στο κόμμα του, που θέλουν οπωσδήποτε εκλογές μέσα στο επόμενο διάστημα.

Αρκετοί βουλευτές του έχουν δηλώσει πως θα τον στηρίξουν απόψε μόνο εφόσον δεσμευτεί για πρόωρες εκλογές.

Η Wall Street Journal πιστεύει πως το πιο πιθανό ενδεχόμενο είναι να παραιτηθεί ο Παπανδρέου, και να σχηματιστεί προσωρινή κυβέρνηση υπό τον οικονομολόγο και πρώην στέλεχος της ΕΚΤ Λουκά Παπαδήμο.

Ο Παπαδήμος έχει σπουδάσει στο ΜΙΤ και διδάσκει στο Harvard, οπότε διαθέτει όλα τα εχέγγυα για να τον εγκρίνουν τόσο οι Ευρωπαίοι ηγέτες όσο και οι χρηματαγορές, υποστηρίζει η εφημερίδα.

S.A.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 04/11/2011 21:05:24

    Αφίσα σε Γερμανική πόλη .
    http://fih.gr/images/89MERKEL_SCHAEUBLE_WANDE.jpg

    ΚΟΙΝΟΙ ΕΚΒΙΑΣΤΕΣ - ΒΙΑΣΤΕΣ ...

    Την ώρα που διεξάγεται η συζήτηση στην Βουλή ...

    PLAN B " - ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΟΝ ΣΧΕΔΙΟ ΤΗΣ ¨ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΜΑΡΙΤΑ " , το οποίο ήταν το ¨Μυστικό Γερμανικό Επιτελικό Σχέδιο για την επίθεση στην Ελλάδα ¨ ( συντάχθηκε με διαταγή του Χίτλερ από τον Νοέμβρη του 1940 ).

    ¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨



    ΕΤΟΙΜΗ ΓΙΑ «PLAN B» Η ΓΕΡΜΑΝΙΑ

    Ασφυκτικές πιέσεις για κυβέρνηση συνεργασίας

    Κλιμακώνονται οι πιέσεις σε διεθνές επίπεδο για την αποδοχή της δανειακής σύμβασης από τα δύο μεγάλα κόμματα ενδεχομένως και μέσα από μια κυβέρνηση συνεργασίας. Η ευρωζώνη μπορεί να ζήσει και χωρίς την Ελλάδα διαμηνύει η γερμανική και ολλανδική κυβέρνηση. Πολιτική λύση ζητά η διευθύντρια του ΔΝΤ.
    Ασφυκτικές πιέσεις για κυβέρνηση συνεργασίας

    "Η γερμανική κυβέρνηση θα περιμένει μόνο λίγες ημέρες" διεμήνυσε σήμερα ο αναπληρωτής κυβερνητικός εκπρόσωπος Γκέοργκ Σράιτερ, προσθέτοντας ότι σε διαφορετική περίπτωση τίθεται σε σε εφαρμογή ένα "plan b", η λύση δηλαδή που υπαινίχθηκε στις Κάννες η Άνγκελα Μέρκελ λέγοντας ότι η ευρωζώνη μπορεί να επιβιώσει και χωρίς την Ελλάδα, ενδεχόμενο για το οποίο η γερμανική πλευρά είναι απολύτως "προετοιμασμένη".

    Ο εκπρόσωπος της καγκελαρίας, πάντως, εξέφρασε την εμπιστοσύνη του στο έργο της ελληνικής κυβέρνησης, ενώ δήλωσε αισιόδοξος ότι σύντομα θα βρεθεί λύση.

    Αυστηρές συστάσεις για εθνική ενότητα και πολιτική σταθερότητα απηύθυνε η γενική διευθύντρια του ΔΝΤ, Κριστίν Λαγκάρντ. Πρέπει να επιλυθεί σύντομα η πολιτική κρίση στην Ελλάδα, ώστε να συνεχιστεί κανονικά η συνεργασία μας, είπε η κυρία Λαγκάρντ.
    Σε αναλόγως επιθετική δήλωση προχώρησε και ο πρωθυπουργός της Ολλανδίας Μαρκ Ρούτε υπογραμμίζοντας ότι το ευρώ είναι "πιο σημαντικό" από τη συμμετοχή της Ελλάδας στην κοινή νομισματική περιοχή.

    "Πιστεύουμε ότι είναι πολύ σημαντικό να αποφευχθεί μια πτώχευση της Ελλάδας, προς το συμφέρον της ζώνης του ευρώ", δήλωσε ο κ. Ρούτε σε συνέντευξη Τύπου στη Χάγη, στο τέλος του εβδομαδιαίου υπουργικού συμβουλίου: "αλλά τελικά, το ευρώ είναι πιο σημαντικό από την Ελλάδα, και από τη συμμετοχή της στη ζώνη του ευρώ", σημείωσε.

    "Δεν είναι ο στόχος μου", διευκρίνισε σχετικά με μια πιθανή έξοδο της Ελλάδας από τη ζώνη του ευρώ, υποστηρίζοντας ότι μια εγκατάλειψη του ενιαίου νομίσματος θα σήμαινε και την έξοδο από την Ευρωπαϊκή Ένωση.

    Χαρακτηρίζοντας "καλό πράγμα" το γεγονός ότι η Ελλάδα έχει "προφανώς" εγκαταλείψει την ιδέα ενός δημοψηφίσματος για το σχέδιο διάσωσης της χώρας, ο κ. Ρούτε επέμεινε επίσης στην ανάγκη η Ελλάδα να εφαρμόσει "πλήρως" και "το συντομότερο δυνατό" το πακέτο βοήθειας που συμφωνήθηκε από τη ζώνη του ευρώ στις Βρυξέλλες, τη νύχτα της 26 προς 27 Οκτωβρίου.

    Παράλληλα σε συνέντευξή του στο ραδιόφωνο του BBC ο πρόεδρος της Κομισιόν Ζοζέ Μανουέλ Μπαρόζο δήλωσε ότι θεωρεί μονόδρομο την κυβέρνηση εθνικής ενότητας και την έγκριση του πακέτου διάσωσης.

    "Νομίζω ότι αυτό πρόκειται να συμβεί (κυβέρνηση εθνικής ενότητας), γιατί τι άλλη επιλογή έχει ο ελληνικός λαός; Την χρεοκοπία και την πραγματική δυσκολία στην καταβολή μισθών στους δημόσιους υπάλληλους, στα σχολεία, στα νοσοκομεία. Αυτό σημαίνει παράλυση της χώρας" είπε ο Μπαρόζο, προσθέτοντας:

    "Είμαι βέβαιος ότι η πλειοψηφία του ελληνικού λαού είναι λογικοί άνθρωποι και δεν θέλουν αυτού του είδους το χάος για την χώρα τους".

    Νωρίτερα από τις Κάννες, ο Μπαρόζο και ο πρόεδρος του ευρωπαϊκού συμβουλίου, Χέρμαν βαν Ρομπάι υπογράμμισαν εκ νέου την ανάγκη να υπάρξει εθνική συναίνεση και σταθεροποίηση του πολιτικού κλίματος, αλλά και ψήφιση από την ελληνική Βουλή των αποφάσεων της Συνόδου Κορυφής της 26ης Οκτωβρίου.

    "Το μήνυμά μας είναι ξεκάθαρο: Δεσμευόμαστε πλήρως να στηρίξουμε την Ελλάδα ως μέλος της ευρωζώνης. Απαραίτητη προϋπόθεση για κάθε οικονομική βοήθεια είναι η έγκριση του νέου σχεδίου που αποφασίστηκε στις 26 Οκτωβρίου" είπαν.
    http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22769&subid=2&pubid=63519300
    http://politikokafeneio.com/Forum/viewtopic.php?p=206328#206328

  2. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 04/11/2011 21:08:29

    Μέσα στους τριακόσιους της Βουλής ,ανάθεμα αν έχει μείνει ένα 10% με αξιοπρέπεια και ήθος.
    Η συντριπτική πλειοψηφία έχουν αναγάγει την πολιτική σε υποκριτική τέχνη με φιλοτομαριστικά κίνητρα.
    Γι'αυτό και απολαμβάνουν καθημερινά την "αγάπη" του κόσμου με αυγά και γιούχα.

    • Τιγράνης avatar
      Τιγράνης @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 04/11/2011 21:42:20

      Είπαμε, το αναφέρει και η Π.Δ.:

      ...ἐὰν ὦσι πεντήκοντα δίκαιοι ἐν τῷ ΠΑΣΟΚ, ἀπολεῖς αὐτούς; οὐκ ἀνήσεις πάντα τὸν τόπον ἕνεκεν τῶν πεντήκοντα δικαίων, ἐὰν ὦσιν ἐν αὐτῷ;
      …ἐὰν ὦσιν πεντήκοντα δίκαιοι ἐν τῷ ΠΑΣΟΚ, ἀφήσω ὅλην τὴν πόλιν καὶ πάντα τὸν τόπον δι᾿ αὐτούς.
      …ἐὰν δὲ ἐλαττονωθῶσιν οἱ πεντήκοντα δίκαιοι εἰς τεσσαρακονταπέντε, ἀπολεῖς ἕνεκεν τῶν πέντε πᾶσαν τὴν πόλιν;
      … οὐ μὴ ἀπολέσω, ἐὰν εὕρω ἐκεῖ τεσσσαρακονταπέντε.
      …ἐὰν δὲ εὑρεθῶσιν ἐκεῖ τεσσαράκοντα;
      …οὐ μὴ ἀπολέσω ἕνεκεν τῶν τεσσαράκοντα.
      … ἐὰν δὲ εὑρεθῶσιν ἐκεῖ τριάκοντα;
      …οὐ μὴ ἀπολέσω ἕνεκεν τῶν τριάκοντα.
      …ἐὰν δὲ εὑρεθῶσιν ἐκεῖ εἴκοσι;
      …οὐ μὴ ἀπολέσω, ἐὰν εὕρω ἐκεῖ εἴκοσι.
      …μήτι κύριε, ἐὰν λαλήσω ἔτι ἅπαξ· ἐὰν δὲ εὑρεθῶσιν ἐκεῖ δέκα;
      … οὐ μὴ ἀπολέσω ἕνεκεν τῶν δέκα.
      (Γένεσις, 18.24-18.32)
      Απάντηση

  3. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 04/11/2011 21:11:11

    Πάντως παιδιά τώρα που μας βλέπουν live σε όλον το κόσμο, θα καταλάβουν επιτέλους τι έχουμε τραβήξει τόσα χρόνια με τους πολιτικούς μας και θα μας λυπηθούν. Προβλέπω κούρεμα 100% του χρέους ως δώρο προς τον ελληνικό λαό. Είμαι αισιόδοξος.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Κώστας Θ. 04/11/2011 21:19:33

      Κανονικά όλους αυτούς τους κουτόφραγκους που πλάκωσαν με τις κάμερες και τα μαρκούτσια θα έπρεπε να τους βαλουμε να πληρώσουν τσουχτερό εισιτήριο για το θέαμα, τουλάχιστον 500 ευρώ το κεφάλι. Και να τους πούμε ότι είναι οικολογικό, τα λεφτά πάνε στο "πράσινο ταμείο" (το θυμάστε φαντάζομαι, χαχα). Με τα λεφτά αυτά, θα τους πούμε, θα κλείσουμε λίγο την τρύπα της...αμμωνίας πάνω από το Κέντρο της Αθήνας, θα κάνουμε πεζόδρομο-ποδηλατόδρομο τη Μενάνδρου και θα φυτέψουμε κατιφέδες στη Γερανίου (να δένουν με τα γεράνια...). Θα τους δείξουμε και μακέτα να πεισθούν (έχουμε ISO σε τέτοια εμείς).

  4. mx avatar
    mx 04/11/2011 21:18:41

    ......paretitai o papandreou.....kai analambanoun oi trapezes (l.papadimos)

  5. mx avatar
    mx 04/11/2011 21:20:34

    Telika tha mas dioikoun oi trapezes.........




    Η Wall Street Journal πιστεύει πως το πιο πιθανό ενδεχόμενο είναι να παραιτηθεί ο Παπανδρέου, και να σχηματιστεί προσωρινή κυβέρνηση υπό τον οικονομολόγο και πρώην στέλεχος της ΕΚΤ Λουκά Παπαδήμο.

    Ο Παπαδήμος έχει σπουδάσει στο ΜΙΤ και διδάσκει στο Harvard, οπότε διαθέτει όλα τα εχέγγυα για να τον εγκρίνουν τόσο οι Ευρωπαίοι ηγέτες όσο και οι χρηματαγορές, υποστηρίζει η εφημερίδα.

  6. mx avatar
    mx 04/11/2011 21:21:32

    //www.youtube.com/watch?v=h0jhzv1ocRc

  7. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 04/11/2011 21:32:20

    ΘΕΟΜΠΑΙΧΤΕΣ ΛΑΟΜΠΑΙΧΤΕΣ ΚΑΙ ΤΥΡΑΝΝΟΙ: Αυτοί οι βουλευτές που θα δώσουν ψήφο εμπιστοσύνης στον Γιωργάκη με σκοπό να παραιτηθεί (!!!) θέλουν να μετέχουν και να στηρίξουν μια κυβέρνηση εθνικής ενότητας!!! Και όταν αυτοί οι Θεομπαίχτες και λαομπαίχτες μιλούν για εθνική ενότητα ξέρετε τι εννοούν; Να πληρώσει τα λάθη τους ο απλός λαός και αυτοί να είναι τα αφεντικά του και να πληρώνονται από τα λεφτά που κόβουν από τους γερόντους γονείς μας!!! Ντροπή σας τύρρανοι!!!

  8. alexandros avatar
    alexandros 04/11/2011 21:37:18

    ο ΓΑΠ παραδίδει την κυβέρνηση του στον Μπένι. Ο Μπένι παραδίδει σε εξωκοινοβουλευτικό (Παπαδήμο) και σχηματίζεται νέα κυβέρνηση εξωκοινοβουλευτικών.(Για να συναίνεση ο Αντώνης). Η Ελλάδα αποφεύγει την χρεοκοπία αφού θα παρουμε και την έκτη δόση. Ψηφίζεται η νέα δανειακή σύμβαση με 180. Προϋπολογισμός και μετά εκλογές. 3,4 μήνες διάρκεια θα έχει αυτή η μεταβατική κυβέρνηση.

  9. parsifal avatar
    parsifal 04/11/2011 21:51:30

    Τελικώς εάν δεν εχεις σπουδάσει η δεν διδάσκεις σε εγκεκριμένα φυτώρια πρακτόρων δεν εχεις καμμία τύχη με τις χρηματαγορές και με τους υποδυόμενους τους "ευρωπαίους ηγέτες" !
    Ηγέτες ο Σαρκοζύ και η γαλουχημένη στην αλήστου μνήμης DDR Μέρκελ !
    Αλλως, το γνωστό εκεί που κρεμούσαν οι καπεταναίοι τ'αρματα, κρεμούν οι γύφτοι τα νταούλια...
    Ο πολύς κ. Παπαδήμος τι ελεγε οταν οι τράπεζες εκμαύλιζαν την κυρά κατίνα με διακοποδάνεια και ο πιθανόν συμφοιτητής του στο ...φυτώριο υπουργός καλούσε τα κορόιδα να επενδύσουν στο χρηματιστήριο ?

    • Πελασγός avatar
      Πελασγός @ parsifal 04/11/2011 22:50:49

      Ρε parsifal, είσαι ανεκδιήγητος!
      Με είχε πάρει ο ύπνος, περιμένοντας τον Γκοντό, και μόλις ξύπνησα έπεσα πάνω στα άρητα ρήματά σου. Ήταν τέτοιο το γέλιο, που λαχτάρησα τους δικούς μου.
      Φοβήθηκαν, μήπως η ατραξιόν που δίνεται τώρα στην Κεντρική σκηνή, είχε λοιμώδη χαρακτήρα, και μου έκαναν τα πρώτα test, ρωτώντας μου τι νέα έχομε για το μασκέ πάρτυ. Παραμένοντας σοβαρός, άρχισαν να με ετοιμάζουν για τη φωληά του κούκου.
      Αν δεν ξαναγράψω, θεωρήστε υπεύθυνους τους συντελεστές της υπερπαραγωγής επί της Αμαλίας και Βασσιλισης Σοφίας...

      Πελασγός

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/11/2011 21:56:39

    Αφιερωμένο στον Γιώργο:
    h__p://www.youtube.com/watch?v=b5wTnK7w9wk

    • Χρήστος Δημάρης avatar
      Χρήστος Δημάρης @ Strange Attractor 04/11/2011 22:14:05

      ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΠΕΘΑΙΝΩ!!! http://www.youtube.com/watch?v=NH14mHB861I

  11. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 04/11/2011 21:58:36

    Κοντὸς ψαλμός... τὰ νεῦρα μας...

  12. ΓΑΝΤΙ avatar
    ΓΑΝΤΙ 04/11/2011 22:27:15

    Ο ΓΑΠ θα πάρει ψήφο εμπιστοσύνης. Μετά θα πάει στον Κάρολο και θα συμφωνήσουν να κάνει ανασχηματισμό που θα το ονομάσουν κυβερνηση Εθνικής Σωτηρίας. Παρεπιπτώντως θα κάνει πρωθυπουργο τον ΜΠΕΝΥ ή τον Παπαδήμα αυτός θα μεινει Πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ και θα απαιτεί σεβασμο ως ήρωας της Πατρίδας. Ετσι λειτουργούν οι ΠΑΣΟΚΟΙ , δεν κολλάνε στη καρέκλα ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΡΕΚΛΑ.

  13. Orestios avatar
    Orestios 04/11/2011 22:39:34

    O Παπανδρέου μόλις πάρει ψήφο εμπιστοσύνης δεν πρόκειται να παραιτηθεί.
    Δεν έχει κανένα λόγο να το κάνει

  14. Tom avatar
    Tom 04/11/2011 22:43:59

    Αυτά ειναι κόλπα Ελληνικού τύπου. Οι ξένοι που τα ακούνε έχουν σαλταρει. Πολυ φοβαμαι οτι Το γυαλί έχει ραγίσει και σύντομα θα το νιώσουμε δυστυχώς απο την κακή πλευρά.

  15. BlueSky avatar
    BlueSky 04/11/2011 23:18:47

    Α.Σαμαρά άκου τον ανθύπατο που θέλει πάλι να μας σώσει. Πάλι σε κατηγορεί ο ανεκδιήγητος. Πάλι μας κατηγορεί . Α.Σαμαρά, εάν για οποιοδήποτε λόγο συναινέσεις με τον ''διασώστη'' της ελλάδας τότε διαγράφεις το πολιτικό σου κεφάλαιο. Α.Σαμαρά μη συνεργάζεσαι με εκβιαστές, αυτό που ήθελε να πετύχει το πέτυχε. Θα πάρει ψήφο εμπιστοσύνης και θα κατηγορούν εσένα. Α. Σαμαρά πρέπει να ξεκινήσεις ανένδοτο ενάντια στους ψεύτες και εκβιαστές.
    Α.Σαμαρά άκου πως μιλούν οι αμοραλιστές και διέλυσέ τους.
    Α.Σαμαρά εσύ δεσμεύτηκες, ο εκβιαστής δεσμεύτηκε;;;;

  16. Tem avatar
    Tem 05/11/2011 00:22:52

    Ακρως προσβλητική για τη ΝΔ η σημερινή εμφάνιση του ΓΑΠ.

  17. http://chomatery.blogspot.com avatar
    http://chomatery.blogspot.com 05/11/2011 12:56:20

    Ποιός πίστεψε τον ΓΑΠ ότι θα παραιτηθεί, αφού λάβει ψήφο εμπιστοσύνης? Τελικά, μήπως οι Κ.Ο. του ΠΑΣΟΚ είναι πιο κουτή από τον πρόεδρό της?