Θα τα καταφέρει ο Κικίλιας;
10/06/2014 13:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα τα καταφέρει ο Κικίλιας;

Ο Βασίλης Κικίλιας αναλαμβάνει ένα πολύ δύσκολο ρόλο στην κυβέρνηση. Η καρέκλα του υπουργού Δημόσιας Τάξης είναι πράγματι ηλεκτρική, ειδικά αυτή την περίοδο. Ο Κικίλιας είναι ένα άξιο παιδί, συμπαθέστατος και νέος άνθρωπος που μπορεί να δώσει την ανανέωση που απαιτείται στο υπουργικό συμβούλιο. Ως εδώ καλά για το νέο υπουργό, όμως, υπάρχουν ορισμένα πράγματα που θα πρέπει να επισημάνουμε τώρα και χωρίς δόση αποδόμησης του κ. Κικίλια.

Ένα τόσο κρίσιμο υπουργείο μπορεί άραγε να το διαχειριστεί ένας πολιτικός σαν τον Κικίλια; Έχει το πολιτικό βάρος δηλαδή να αναλάβει ένα τόσο καυτό χαρτοφυλάκιο; Μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για έναν άνθρωπο με βραχύ πολιτικό βίο και χωρίς ισχυρές βάσεις. Αυτοδημιούργητος αλλά χωρίς αυτό που λέμε «άνθρωπος που θα πατήσει πόδι και θα πάρει αποφάσεις που θα κάνουν πάταγο». Έχουμε και λέμε σε ότι αφορά τις προκλήσεις που θα αντιμετωπίσει και τους φακέλους στο κτίριο της Κατεχάκη.

Η Χρυσή Αυγή. Μπορεί η νέα ηγεσία να αντιμετωπίσει αποτελεσματικά την κλιμακούμενη ένταση που επιδιώκουν οι Χρυσαυγίτες; Ήδη τα τάγματα εφόδου ξαναβγήκαν στους δρόμους και απειλούν. Τι θα κάνει ο κ. Κικίλιας; Πώς θα αντιμετωπίσει το γεγονός ότι η μισή αστυνομία είναι κοντά στη Χρυσή Αυγή κυρίως γιατί πρόκειται για παιδάκια των 700 ευρώ που παίζουν κορώνα γράμματα της ζωή τους;

Έχει την πυγμή ο κ. Κικίλιας να τσακίσει το αυγό του φιδιού απ’ όπου κι αν προέρχεται; Πώς θα αντιμετωπίσει τη νέα φθινοπωρινή επέλαση που ετοιμάζει ο ΣΥΡΙΖΑ με απεργίες, διαδηλώσεις και κινητοποιήσεις στους δρόμους; Αν η χώρα γίνει ζούγκλα με τους Χρυσαυγίτες από τη μια και τους μπαχαλάκηδες από την άλλη, ο νέος υπουργός είναι σε θέση να τους τσακίσει;

Υπάρχει και η πρόκληση της τρομοκρατίας. Μαζιώτης, Ξηρός, Σακκάς, Ρούπα είναι καταζητούμενοι ενώ μια μεγάλη ομάδα μπαχαλάκηδων βρίσκεται ήδη στις παρυφές της τρομοκρατίας. Οι «απαλλοτριώσεις» τραπεζών για ενίσχυση του τρομοκρατικού ταμείου συνεχίζονται και κανείς δεν αποκλείει μεγάλο χτύπημα από την εγχώρια τρομοκρατία. Είναι σε θέση ο κ. Κικίλιας να συνεργαστεί με τους στρατηγούς της ΕΛΑΣ και να τα βγάλει πέρα;

Φυσικά υπάρχει το μείζον ζήτημα της λαθρομετανάστευσης. Ο Έβρος πήγε καλά και αυτό χρεώνεται στους προηγούμενους υπουργούς που υλοποίησαν το έργο του φράχτη. Όμως στο Αιγαίο γίνεται… χαμός ενώ στην Αθήνα κατά κύριο λόγο οι παράνομοι μετανάστες πληθαίνουν. Απαιτούνται λύσεις ριζοσπαστικές που θα βοηθήσουν στη μείωση του φαινομένου. Μπορεί ο κ. Κικίλιας να πάρει τόσο κρίσιμες αποφάσεις;

Και τέλος το ζήτημα της εγκληματικότητας σε συνδυασμό με την αναδιοργάνωση της Αστυνομίας είναι προκλήσεις που βρίσκονται στην πρώτη γραμμή των προτεραιοτήτων. Στις ομάδες Δέλτα, Ζ και Δίας υπάρχουν πολύ σοβαρά προβλήματα υποδομής και πρόκειται για ομάδες που αντιμετωπίζουν καθημερινά το έγκλημα και έχουν συμβάλει στη μείωση βασικών δεικτών. Υπάρχουν, ωστόσο, πολλά προβλήματα που ο κ. Κικίλιας θα βρει μπροστά του.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. κοινός νούς avatar
    κοινός νούς 10/06/2014 14:04:58

    Αλλο ένα σχόλιο που σε κάνουν να μην απορείς γιατί η ΧΑ έχει αυτά τα ποσοστά . Αναφερόμαστε στον νέο υπουργό Δημόσιας Τάξης , Ασφαλείας , Προστασίας του πολίτη ή όπως αλλιώς θέλουμε να το πούμε και η ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΣΗΜΑΣΙΑΣ προφανώς , κατά τον αρθρογράφο είναι : 1. Χρυσή Αυγή 2. Συριζαίοι διαδηλωτές 3. Αριστερή Τρομοκρατία 4. Λαθρομετανάστευση 5. Εγκληματικότητα . Ακριβώς η ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΣΕΙΡΑ από αυτή που θεωρεί ο κάθε πολίτης .
    Και μετά απορούμε γιά τα ποσοστά . Αλλά βλέπεις οι Ηρακλείς του στέμματος έχουν την δική τους οπτική .

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ κοινός νούς 10/06/2014 14:30:23

      Για μένα σοβαρότερο ζήτημα για την Ελληνική Δημοκρατία είναι η ΧΑ. Τα υπόλοιπα υπήρχαν και χθες. Η προτεραιότητα σε πείραξε ή η απλή αναφορά στη χα;

      • κοινός νούς avatar
        κοινός νούς @ ΣΟΝ ΠΕΝ 10/06/2014 14:54:13

        H XA στην πραγματικότητα δεν έχει ποσοστό πάνω από 1 % . Τα υπόλοιπα ποσοστά πάνε εκεί ακριβώς γιατί η κυβέρνηση η μάλλον σωστότερα η σημερινοί Ηρακλείς του κόμματος έχουν αυτές τις προτεραιότητες . Αν τις αντιστρέψουν τότε όλα θα πάνε στα φυσιολογικά ποσοστά τους .

      • Marcelos avatar
        Marcelos @ ΣΟΝ ΠΕΝ 10/06/2014 14:55:33

        ΣΟΝ ΠΕΝ, απολύτως κανένας κίνδυνος δεν προέρχεται από τους 5.000 Κασιδιάρηδες ανά την Ελλάδα! Απολύτως κανένας! Οι υπόλοιποι που ψηφίζουν Χ.Α δεν είναι ούτε bodybuilder ούτε μπράβοι... Δεν υπάρχει Έλληνας πολίτης που να φοβάται να κυκλοφορήσει στο δρόμο εξαιτίας της Χ.Α (δυστυχώς τουναντίον μάλιστα) πλην ελαχίστων σαν τον μακαρίτη τον Φύσσα που τραγουδούσε "σφάξτε και ξεκοιλιάστε τους φασίστες" αν και αυτοί δεν διατρέχουν κίνδυνο από την Χ.Α αλλά μεμονωμένα από κανα βλαμμένο... Το μεγαλύτερο πρόβλημα ευνομίας και δημόσιας τάξης είναι οι ΛΑΘΡΟμετανάστες και η εγκληματικότητα που απορρέει από αυτούς! Ο Κικίλιας από μόνος του δεν μπορεί να κάνει κάτι διότι το πρόβλημα των ΛΑΘΡΟμεταναστών δεν είναι πρόβλημα δημόσιας τάξης μόνο. Το πρόβλημα με τους ΛΑΘΡΟμετανάστες δεν μπορεί να το λύσει η Αστυνομία στις πόλεις αλλά πρέπει να το λύσει αφενός μεν ο Στρατός στα σύνορα (να μην μπαίνουν καν στην επικράτεια) και αφετέρου το υπουργείο εσωτερικών με μαζικές απελάσεις!

      • υποψιασμένος avatar
        υποψιασμένος @ ΣΟΝ ΠΕΝ 13/06/2014 09:43:37

        Μάλλον για τη Νέα Δημοκρατία θέλεις να πεις. H XA είναι πολιτικό κόμμα. Για τη ΝΔ μπορεί το σοβαρότερο πρόβλημα να είναι η εκλογική επιρροή της ΧΑ. Για την ασφάλεια του κόσμου όμως, προβλήματα είναι τα υπόλοιπα.

    • Αριστερός Ψάλτης avatar
      Αριστερός Ψάλτης @ κοινός νούς 10/06/2014 17:02:59

      Μήπως είσαι λίγο... περισσότερο καραγκιόζης απ' ότι μπορεί να ανεχθεί κανείς; Η χρυσαυγίτικη νοοτροπία σου σε εμποδίζει να δεις τι λέει το άρθρο. Η σειρά σε πείραξε; Να την αλλάξουμε για να μη θίξουμε τα χρυσαυγίτικα αισθήματά σου. Κι αν δεν το κάνουμε στείλε μας στο Αουσβιτς όταν θα γίνεις εξουσία.

      • κοινός νούς avatar
        κοινός νούς @ Αριστερός Ψάλτης 10/06/2014 18:17:47

        Απορία ψάλτου βηξ ......

      • μη μερισματούχος avatar
        μη μερισματούχος @ Αριστερός Ψάλτης 10/06/2014 19:59:05

        Καλά μιλάμε τον έβαλες στη θέση του.

      • Marcelos avatar
        Marcelos @ Αριστερός Ψάλτης 10/06/2014 21:58:20

        Μια παρατήρηση έκανε ο άνθρωπος... Αμέσως να τον στείλεις στα γκούλαγκ... :)

      • υποψιασμένος avatar
        υποψιασμένος @ Αριστερός Ψάλτης 13/06/2014 09:48:47

        Μπορείτε να επικαλείστε ότι φαντασιακές καραμέλες επιθυμείτε. Αυτό που συμβαίνει στην πραγματικότητα είναι ότι η ΝΔ διώκει τους πολιτικούς αντιπάλους της της Χρυσής Αυγής (κατα τ' άλλα εσείς είστε οι..."δημοκράτες"). Την ίδια στιγμή που η ΝΔ ασχολείται με τις διώξεις των πολιτικών της αντιπάλων, η εγκληματικότητα και η τρομοκρατία θερίζουν και αποτέλεσμα στην αντιμετώπισή τους δεν υπάρχει μέχρι στιγμής. Βαλτός να καταστρέψει τη χώρα να ήταν ο Σαμαράς, αυτά τα πράγματα δε θα τα 'κανε

  2. Vesper avatar
    Vesper 10/06/2014 14:20:29

    Για μένα υπάρχει κι ένα άλλο θέμα. Η περίπτωση να "ακούσει" κάποιες εμπιστευτικές πληροφορίες για κίνηση τρομοκρατών, για ύποπτα δρομολόγια ξένων πρακτόρων σε σχέση με την τρομοκρατία, για κυκλώματα βαρυποινιτών με υπεράνω υποψίας γνωστά ονόματα της υψηλής κοινωνίας και προκειμένου να κερδίσει εντυπώσεις, να "τρέξει" " σε συνομήλικους κολλητούς/κολλητές (στις δεύτερες να δείς πλάκα) λέγοντας: "Μ*λ*κα την άκουσα σήμερα....Ο τάδε έτσι και το δείνα αλλιώς"... Εκεί να δείτε πλάκα

  3. Διογένης avatar
    Διογένης 10/06/2014 14:51:52

    Το άρθρο φαίνεται μάλλον ευγενικό και φαίνεται ότι υπάρχουν περισσότερα πίσω από τις γραμμές, που δεν γράφονται για λόγους διακριτικότητας και του "δικαιώματος στην αμφιβολία". Πάντως το άρθρο εμένα με πανικόβαλε. Εμμέσως πλην σαφώς αμφισβητεί τα στοιχειώδη για τον Κικίλια. Υπάρχουν ορισμένες φορές ιδιαίτερες προτιμήσεις των ιθυνόντων σε συγκεκριμένα πρόσωπα, με πίστη στη μελλοντική δυναμική τους. Η περίπτωση Κικίλια τώρα, μου θυμίζει τον ποδοσφαιριστή Καστίγιο, στον οποίο ο τότε πρόεδρος του Ολυμπιακού, Σ. Κόκκαλης, είχε μεγάλη αδυναμία. Τελικά ο Καστίγιο ποτέ δεν έπαιξε σοβαρή μπάλα, αλλά ο Ολυμπιακός τον πούλησε σε αστρονομικό ποσό στη Σαχτάρ, λόγω της αδυναμίας που του είχε και ο πρόεδρος της Σαχτάρ. Τώρα, πώς εξηγείται και ο Κόκκαλης και ο πρόεδρος της Σαχτάρ να του έχουν τέτοια αδυναμία; Συμβαίνουν αυτά. Ίσως κάτι αντίστοιχο να συμβαίνει με τον Κικίλια. Να πιστεύει ο Σαμαράς στον "φέρελπι νέο". Και ίσως ηθικά να είναι καλύτερος άλλων. Όμως δεν θα κριθεί μόνον από το ήθος του, αυτή είναι η πραγματικότητα. Θα δείξει.

  4. fantomas avatar
    fantomas 10/06/2014 14:57:44

    EΠΕΙΔΗ Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ,,,,,, απλα επαναλαμβανω ενα προηγουμενο σχολιο μου. θα τρελαθουμε !!! ο Κικιλιας ...... που δεν ξερει να κανει μια ιατρικη διαγνωση,,,,,,, θα θεραπευσει τα κακως κειμενα της δημοσιας ταξης!!!!! χαχαχαααααα ,,,,,, αντε γειαααααα

    • Fotini avatar
      Fotini @ fantomas 10/06/2014 18:01:51

      Εἶσαι/ἤσουν ἀσθενής του;; :)

      • fantomas avatar
        fantomas @ Fotini 12/06/2014 13:13:30

        ευτυχως ,,,,, δεν ημουν,,,, αλλα πολλοι από αυτους που διαβαζουν τις γραμμες αυτές,,,,, ηταν!!

  5. kiriakopoylos avatar
    kiriakopoylos 10/06/2014 15:01:39

    Πολύ άστοχη η τοποθέτηση Κικίλια στο υπουργείο προστασίας πολίτη. Ειδικά όταν υπάρχουν 3 βουλευτές που προέρχονται απο την αστυνομία εν ενεργεία στη σημερινή βουλή. Οι στρατηγοί που τους έχουμε χάσει θα γελάνε ενώ οι δικοί μας θα κλαίνε

  6. Marcelos avatar
    Marcelos 10/06/2014 15:30:11

    Για μένα προσωπικά, ο άνθρωπος που θα μπορούσε να έχει αποτελεσματικό έργο στο υπουργείο δημόσιας τάξης (κι εφόσον δεν "πρέπει" να είναι αστυνομικός), είναι ο κ. Κρανιδιώτης. Διαθέτει και το ανάλογο σθένος αλλά και τις απαιτούμενες γνώσεις σε θέματα ασφάλειας, τρομοκρατίας κτλ. Όποιος διαβάσει το βιογραφικό του (όχι της βικιπαιδεια) καταλαβαίνει. Και για όσους έχουνε και "επικοινωνιακό ενδιαφέρον", πιο πολλούς θα έφερνε πίσω ο κ. Κρανιδιώτης από τη Χ.Α και το ΛΑ.Ο.Σ από ότι ο κ. Κικίλιας. Ο κ. Κικίλιας τώρα, τι να κάτσει να πει με 5 στρατηγούς της Αστυνομίας;;; Τι επιχειρησιακό σχέδιο να του αναλύσουν και τι να τους πει αυτός;;; Αφού είναι παντελώς άσχετος με το αντικείμενο ο άνθρωπος. Θα είναι έρμαιο των "συμβούλων", των "ειδικών" και των "γενικών" οι οποίοι είναι 25 χρόνια εκεί μέσα μπετόν αρμέ με τα ανάλογα "κυκλώματα" ο καθένας (μέσα κι έξω από το υπουργείο)... Μπαινοβγαίνω σε υπουργεία δημόσιας τάξης σε όλον τον κόσμο. Εάν σε κάθε κτίριο από αυτά υπάρχουν 1.000 εργαζόμενοι, οι 600 είναι ένστολοι! Στην Ελλάδα μπαίνεις στο υπουργείο δημόσιας τάξης (στο υπουργείο όχι στη ΓΑΔΑ) και από τους 1.000 εργαζόμενους ένστολοι είναι μόνο οι φρουροί στην είσοδο... Οι υπόλοιποι τώρα, αν διαβάσει κανείς τα βιογραφικά τους θα βρει από γεωλόγους, αρχαιολόγους μέχρι και μαίες... Το υπουργείο δημόσιας τάξης και ειδικά η Αστυνομία θέλουνε βόμβα και φτιάξιμο από την αρχή. Ο κ.Κικίλιας δεν είναι άνθρωπος για να κάνει τέτοια δουλειά. Έχω εκπαιδεύσει πολλές φρουρές Ελλήνων επιχειρηματιών. Οι περισσότεροι είναι εν ενεργεία αστυνομικοί! Αυτό ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ σε οποιαδήποτε πολιτισμένη χώρα! Ο Αστυνομικός ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να παρέχει εκτός υπηρεσίας αστυνομικού τύπου υπηρεσίες σε ιδιώτες! Μιλάω συνέχεια με μεγαλοεπιχειρηματίες στην Ελλάδα και όλοι έχουν έναν τυπικό υπεύθυνο ασφαλείας του ομίλου και έναν "άτυπο". Ο "άτυπος" είναι πάντα εν ενεργεία υψηλόβαθμος αξιωματικός της Αστυνομίας! Αυτά υπάρχουν μόνο στις τριτοκοσμικές χώρες και στις χώρες με ανάλογο δείκτη διαφθοράς του Μεξικού, της Κολομβίας, της Νικαράγουας, του Έλ Σαλβαδόρ κτλ. Θα τα σταματήσει αυτά ο κ.Κικίλιας;;; Πολύ αμφιβάλλω...

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ Marcelos 10/06/2014 18:03:33

      Αγαπητέ μου, χαίρομαι που μοιραζόμαστε την ίδια θέση: Ιδού το σχόλιό μου στις 28 Μαΐου 2014: http://www.antinews.gr/POLITIKE/anasximatismo-ton-ideon-kai-ton-politikon-oxi-mono-ton-prosopon/#1595171

      • Marcelos avatar
        Marcelos @ Διογένης 10/06/2014 20:05:23

        Διογένη, δεν την είχα διαβάσει την συγκεκριμένη ανάρτησή σου. Εύγε, κάποια πράγματα πρέπει να λέγονται! Ο υπουργός δημόσιας Τάξης πρέπει να (επι)βά(λ)λει Τάξη για να σταματήσουν οι νοικοκυραίοι να φοβούνται να βγούνε από τα σπίτια τους! Όχι να πάρει παράσημα για την "δημοκρατικότητά" του, από τον ΣΥΡΙΖΑ, την ΑΔΕΔΥ, την ΓΣΕΕ, το ΠΑΜΕ, την ΟΛΜΕ, τη ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ, τη 17Ν και τα παρακλάδια της, τους ΛΑΘΡΟμετανάστες, τις γκεϋοργανώσεις, την πακιστανική ένωση, τις νιγηριανές πουτ@νες, τους ψευτομουφτήδες κτλ....

    • Fotini avatar
      Fotini @ Marcelos 10/06/2014 18:13:10

      Marcelos, Τί ῞Ελληνας ἐξωτερικοῦ εἶσαι ὅταν κάθε σχόλιο σου εἶναι φαρμάκι γιά τήν Πατρῖδα μέ τά ὅποια ἐλαττώματα της;; Μοῦ θυμίζεις ῞Ελληνες τῶν ΗΠΑ πού ντρεπόταν νά μάθουν ῾Ελληνικά καί κουλτοῦρα στά παιδιά τους. Τό ὅτι γυρίζεις τόν κόσμο δέν σέ κάνει ΞΕΡΟΛΑ! ῎Αν θέλεις μποροῦμε νά συγκριθοῦμε στό "γῦρο τοῦ κόσμου"!!!!!!!!!!!

      • Marcelos avatar
        Marcelos @ Fotini 10/06/2014 19:52:47

        Φωτεινή, το να καταδεικνύει κάποιος τα κακώς κείμενα δεν είναι "φαρμάκι". Φωνάζω, να ακούσουν να φωνάξουν κι άλλοι, να φωνάξουμε όλοι μαζί, μπας και ακούσει η "μάνα" τα παιδιά της... Το να κάνουμε ότι δεν τα βλέπουμε είναι χειρότερο! Δεν "διαφημίζω" την κατάσταση της Ελλάδας στο εξωτερικό. Ίσα-ίσα σε πηγαδάκια σε συνέδρια και φόρουμ περί ασφάλειας κτλ., όταν με ρωτάν δίνω διπλωματικές απαντήσεις (τα μπαλώνω)... Τελευταία σε ένα συνέδριο στο Leicester (σχετικά με κρατικές και ιδιωτικές δυνάμεις καταστολής κτλ.) με ρώτησαν γιατί τα ελληνικά ΜΑΤ "κάθονται" συστηματικά και τρώνε ξύλο από τον κόσμο (αυτολεξεί)!!! Είχαν μάλιστα και βίντεο από αυτά που βλέπεις αστυνομικούς να καίγονται τα ρούχα τους και οι συνάδελφοι να προσπαθούν να τους σβήσουν. Τι να πεις... Δεν κάνω τον ΞΕΡΟΛΑ! Άλλωστε δεν έχω πάει ποτέ σε ελληνικό σχολείο δυστυχώς (στην πόλη που μεγάλωσα δεν υπήρχε ομογενειακό σχολείο) οπότε δεν θα με βοηθούσαν και τα Ελληνικά μου που παρεμπιπτόντως είναι "του σπιτιού" (μάλιστα όταν πήγα πρώτη τάξη στο Γερμανικό είχα μεγάλο πρόβλημα διότι δεν ήξερα ούτε στοιχειώδη Γερμανικά επειδή στο σπίτι μιλούσαμε μόνο Ελληνικά) να κάνω τον ξερόλα. Σε θέματα που άπτονται του επαγγέλματός μου όμως (όπως είναι και το θέμα αυτής της συζήτησης εδώ) ξέρω τα πάντα! Εκεί δεν μπορεί να μου πει κανείς τίποτε. Για θέματα που δεν γνωρίζω, ρωτάω αυτούς που γνωρίζουν. Εάν παρατηρήσεις γράφω πάντα σχετικά με θέματα ασφάλειας, εγκληματικότητας, ΛΑΘΡΟμετανάστευσης, τρομοκρατίας, οργάνωσης δημόσιας διοίκησης είτε νομικά παρεμφερή θέματα (όπως για τη Χ.Α). Δεν γράφω ποτέ αναλύσεις συναισθηματικού ή ηθικού χαρακτήρα είτε για θέματα που δεν γνωρίζω όπως π.χ. τα δομημένα ομόλογα... Ούτε κάνω αόριστες αναρτήσεις περί ηθικολογίας κτλ., πολύ απλά διότι πιστεύω ότι στην καμπή που είναι η πατρίδα μας, μετράει πλέον μόνο η αποτελεσματικότητα και όχι τα αμφίβολα "πρέπει" που κανείς δεν ξέρει ποιος θέσπισε... Ευχαρίστως να συγκριθούμε στον γύρο του κόσμου και να τον φέρουμε γύρο και μαζί (νοητά πάντα) αλλά έχε υπόψιν ότι εγώ πάω σε "δύσκολες" χώρες και δυστυχώς όχι για αναψυχή... :)
        Υ.Γ.: αν ήθελα να κάνω τον ξερόλα, το πρώτο που θα έκανα θα ήταν να προσπαθήσω να γράψω Ελληνικά με πολυτονικό σύστημα για να ξεχωρίζω από τους άλλους... :) :) :)

        • my way avatar
          my way @ Marcelos 10/06/2014 20:21:53

          Δεν σου ταιριάζει ο Phileas Fogg ούτε καν ο Passepartout, μείνε στον Baron Münchhausen που σου πάει.

          • Marcelos avatar
            Marcelos @ my way 10/06/2014 22:08:09

            Βρε ποιος σε ...........

        • Fotini avatar
          Fotini @ Marcelos 11/06/2014 00:17:10

          ῎Εφυγα ἀπό τήν Πατρῖδα πρίν καταργηθεῖ τό πολυτονικό σύστημα, αὐτό μόνο ξέρω. ῾Η κατάργηση του ἦταν καί ἡ ἀρχή τῆς εἰσαγόμενης παγκοσμιοποίησης.

          • Marcelos avatar
            Marcelos @ Fotini 11/06/2014 00:25:12

            Σε αυτό θα συμφωνήσω (για την παγκοσμιοποίηση). Όπως προείπα δυστυχώς στην πόλη που μεγάλωσα δεν υπήρχε ελληνικό σχολείο ομογενειακό (έγιναν αργότερα). Κάναμε Ελληνικά τα απογεύματα σε έναν χώρο στην ελληνική εκκλησία όπου κάποιες κοπέλες Ελληνίδες αφιλοκερδώς μας μάθαιναν κάποια πράγματα αλλά περισσότερο είχε να κάνει με ανάγνωση και Ιστορία. Πάντως μπράβο που μπορέσατε και το κρατήσατε.

          • Fotini avatar
            Fotini @ Marcelos 11/06/2014 13:01:37

            Marcelos, Thanks for the compliment, back at ya (for your Greek written abilities, not sure about your oral ones.)

          • Marcelos avatar
            Marcelos @ Fotini 11/06/2014 14:03:29

            Many thanks! The oral are similar...I hope... :)

  7. Nikos avatar
    Nikos 10/06/2014 15:48:07

    Ο σκοπός ειναι να μη τα καταφέρει.Ο αστικός πληθυσμός πρέπει να ειναι φοβισμενος όταν θα προκηρυχθούν εκλογές και να στραφεί σε πιο συντηρητικές επιλογές ,αναπολώντας τον Δένδια. Εκτός και αν.....

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Nikos 10/06/2014 18:33:40

      Μα,ο σκοπός αυτός είναι που θα οδηγήσει τον κόσμο περισσότερο στη Χ.Α. !

  8. παπαδοπουλος ηλίας avatar
    παπαδοπουλος ηλίας 10/06/2014 16:16:34

    Μην φοβάστε! θα το βοηθήσουμε το "παιδί" να πάει μπροστά!αρκεί να θέλει και όλο και κάτι θα βρεθεί,κα΄νας Μαζιώτης, κα΄νας Σακκάς και αμα δούμε οτι έχει "μέλλον", σαν τον Χρυσοχοίδη, του δίνουμε και κανέναν απο τους "εκτελεστές" των Φουντούλη και Καπελώνη! ΥΓ. εκείνα τα "τάγματα της ΧΑ" τι πρέπει να πάρω για να τα δώ και εγώ?

  9. airman avatar
    airman 10/06/2014 19:24:22

    Ο Κικίλιας μπορεί να τα καταφέρει. Το έργο του Υπουργείου βασίζεται στο μέγιστο βαθμό τόσο στον επιχειρησιακό σχεδιασμό όσο και στο επίπεδο ετοιμότητας της ΕΛΑΣ, του Πυροσβεστικού Σώματος και της Πολιτικής Προστασίας. Με τους όντως περιορισμένους πόρους, προβλήματα είναι προ των θυρών. Εκεί χωράει στο βαθμό του δυνατού η όποια πολιτική πίεση, την οποία μπορεί να ασκήσει.

    • Marcelos avatar
      Marcelos @ airman 10/06/2014 20:13:41

      airman, δηλαδή μας λες ότι ο Κικίλιας είναι "διακοσμητικός" στο υπουργείο εφόσον γνωρίζουμε ότι δεν έχει απολύτως καμία σχέση με τον επιχειρησιακό σχεδιασμό και την ετοιμότητα των σωμάτων ασφαλείας. Ούτε μπορεί να βοηθήσει στην κατάρτιση οποιουδήποτε επιχειρησιακού σχεδιασμού, ούτε να τον υλοποιήσει, ούτε να τον ελέγξει, ούτε να τον επιβλέψει, ούτε να τον διορθώσει... Συνεπώς, τι θα κάνει εκεί μέσα στο κτίριο;;; Θα "πιέζει" πολιτικά να δοθούν κονδύλια;;; Αυτή θα είναι η δουλειά του;;;

      • parsifal avatar
        parsifal @ Marcelos 10/06/2014 22:17:49

        Δυστυχώς η τοππθέτηση σου είναι καίρια και ορθή. Το Υπουργείο αυτό δεν προσφέρεται για ενάρξεις πολιτικής καριέρας και πειραματισμούς. Μωραίνει Κύριος ον βούλεται απωλέσαι ; πιθανόν. Μακάρι να μήν σκάσει στα χέρια του νέου Υπουργού η βόμβα που μάλλον θα απασφαλισθεί τέλος Ιουνίου (εχει πυροδοτηθεί απο τον Φεβρουάριο...) , μακάρι να μήν εγκαταλείψει την ειλικρινή προσπάθεια Δένδια για θωράκιση των Συνόρων. Δύσκολη περίοδος, σκληρές οι προκλήσεις, η "αγορά" είναι πανέτοιμη να κατασπαράξει τις λιγοστές πιστώσεις και τα χρήματα του EUROSUR ενώ κακοπληρωμένοι, underequiped αστυνομικοί, με διαλυμένα οχήματα, φθαρμένα ελαστικά, κινητά τηλέφωνα αντί ασφαλών επικοινωνιών διεξάγουν ανισο αγώνα σε πόλεις και κακοτράχαλα χερσαία σύνορα. Αρχή δείκνυσι ανδρα βεβαίως, ας είμεθα αισιόδοξοι και ας συνδράμωμε.

      • airman avatar
        airman @ Marcelos 10/06/2014 22:48:07

        Πολύ εύστοχη ερμηνεία! Ομολογώ δεν το είχα σκεφτεί ούτε εγώ!

  10. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 10/06/2014 22:31:25

    παντως η πρωτη καυτη πατατα που τον περιμενει ειναι η αντιπυρικη περιοδος εκτος απροοπτου .

  11. roadrunner avatar
    roadrunner 10/06/2014 22:37:22

    Κάνοντας ένα ψαξιματάκι βρίσκουμε εύκολα ότι, οι διατελέσαντες υπουργοί στο Δημόσιας Τάξης ήταν στη συντριπτική πλειοψηφία τους δικηγόροι, με κάποιες μεμονωμένες εξαιρέσεις μηχανικών ή δημοσιογράφων. Σε τί ακριβώς λοιπόν, πιστεύει κάποιος ότι θα υστερεί ο Κικίλιας ο οποίος έχει σπουδές στην ιατρική, σε σύγκριση με προκατόχους του δικηγόρους, μηχανικούς ή δημοσιογράφους ; Το σχετικά νεαρό της ηλικίας (γύρω στα σαράντα από ότι είδα) σημαίνει καλές αντοχές για να προετοιμαστεί και να μάθει τα πάντα και τους πάντες γύρω, ώστε να ανταποκριθεί στην ευθύνη που του ανατέθηκε. Γιατί να μην τα καταφέρει λοιπόν ;

    • Marcelos avatar
      Marcelos @ roadrunner 10/06/2014 23:00:49

      roadrunner, δεν τον είπε κανείς χαζό ή βλάκα τουλάχιστον από όσους έχουμε αμφιβολίες. Το συγκεκριμένο υπουργείο λόγω των συγκυριών αλλά και γενικότερα είναι από τα πλέων νευραλγικά. Δεν μπορεί να είναι υπουργός κάποιος ο οποίος "θα κάτσει και θα μάθει και σε εύλογο χρονικό διάστημα θα ξέρει"... Μπορείς να μάθεις π.χ. να παίζεις πιάνο σε μια ημέρα;;; Το συγκεκριμένο υπουργείο θέλει ανθρώπους να ξέρουν τη δουλειά και να πέσουν με τα μούτρα από την πρώτη μέρα! Για παράδειγμα η Αστυνομία έχει έτοιμα plan A, plan B, plan C κτλ. εάν π.χ. γίνει προσπάθεια κατάλυσης του πολιτεύματος. Εάν γίνει πες απόψε προσπάθεια από την Χ.Α (όπως βλέπουν μερικοί "γραφικοί"), ο Κικίλιας τα ξέρει αυτά τα σχέδια;;; Τι θα κάνει την πρώτη ώρα, πού θα απευθυνθεί, πού θα πάει, σε ποιόν θα τηλεφωνήσει, ξέρει;;;;;;;;;;;; Για ποιο πράγμα να προετοιμαστεί και τι να πρωτομάθει ο έρημος;;; Μα όσο ευφυής και να είναι ο άνθρωπος, αυτά είναι θέματα που πρέπει να ασχολείσαι χρόνια για να τα γνωρίζεις. Δεν μαθαίνονται τσακ-μπαμ... Έχεις δίκιο όταν λες ότι οι προηγούμενοι ήταν δημοσιογράφοι, μηχανικοί κτλ. Βλέπεις τα αποτελέσματα...

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ Marcelos 10/06/2014 23:21:58

        Μάρκελε ουσιαστικά οι φόβοι σου δεν αφορούν μονο του υπουργείο δημόσιας τάξης, αλλά σχεδόν κάθε υπουργείο. Να σου φέρω ένα παράδειγμα: το υπουργείο Υγείας είναι νευραλγικό κάθε εποχή, κάθε μήνα, κάθε ημέρα και λεπτό. Κατάσταση εκτάκτου ανάγκης που να αφορά τη δημόσια Υγεία μπορεί να προκύψει ανά πάσα στιγμή π.χ. με την εμφάνιση ενός επικίνδυνου νέου ιού με υψηλή μεταδοτικότητα. Και εκεί προφανώς υπάρχουν τα εναλλακτικά Plan A, B, C κτλ. Τι σημαίνει όμως αυτό για την επιλογή των εκάστοτε Υπουργών Υγείας ; Ότι δεν πρέπει ποτέ να αλλάζουν; να είναι μόνιμοι ; να προέρχονται μέσα από το ίδιο υπουργείο ; ας πούμε οι Γενικοί Γραμματείς ή οι Διευθυντές να "προβιβάζονται" σε υπουργούς ίσως μέσω κάποιας επετηρίδας, όταν συνταξιοδοτηθεί ο προκάτοχος υπουργός ; Πιστεύεις ότι με έναν τέτοιο τρόπο μπορεί πραγματικά να υλοποιηθεί ουσιαστική πολιτική στο κάθε υπουργείο ;

        • Marcelos avatar
          Marcelos @ roadrunner 11/06/2014 00:08:13

          Roadrunner, ναι η ανησυχία μου και οι ενδοιασμοί μου αφορούν κάθε υπουργείο ξεχωριστά. Δεν μπορεί ο εκάστοτε υπουργός να είναι παντελώς άσχετος με το αντικείμενο του υπουργείου του. Προτού υλοποιηθεί η οποιαδήποτε ουσιαστική πολιτική σε κάποιο υπουργείο όπως λες, θα πρέπει να φτιαχτούνε οι δομές και οι υποδομές διοικητικά και να στελεχωθούν ανάλογα. Στην υγεία π.χ. που αναφέρθηκες, το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να κάνει ο υπουργός είναι να βγάλει από τα νοσοκομεία την πρωτοβάθμια περίθαλψη. Δεν μπορεί στα νοσοκομεία να πηγαίνει ο κόσμος για απλές εξετάσεις που μπορεί να κάνει και σε κάποιο ιατρείο (αλλά να τις πληρώνει το ταμείο όμως, όχι ο ίδιος από την τσέπη του) γιατί αλλιώς έχουμε τις εικόνες που βλέπουμε στα νοσοκομεία... Κατά δεύτερον να βάλει βόμβα στο ασφαλιστικό σύστημα και να το ξαναφτιάξει από τα θεμέλια. Δεν μπορεί να πληρώνουν συντάξεις τα ασφαλιστικά ταμεία ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης! Αυτά δεν υπάρχουν ούτε στη Γουινέα Μπισσάου... Για να ξεκινήσει λοιπόν ο υπουργός να κάνει τέτοια παράτολμα για τα ελληνικά δεδομένα επιχειρήματα, θα πρέπει να κατέχει το αντικείμενο απέξω κι ανακατωτά (χώρια που θα πρέπει να κυκλοφορεί μετά με 40 σωματοφύλακες για ευνόητους λόγους)... Όσον αφορά με τους "γενικούς" να γίνονται αργότερα υπουργοί, δεν με βρίσκει αντίθετο εάν φυσικά οι "γενικοί" είναι σχετικοί και έχουν επιδείξει επί σειρά ετών στο υπουργείο ανάλογο έργο. Όπως π.χ. στο ναυτικό ο εκάστοτε στολάρχης γίνεται μετά αρχηγός ΓΕΝ ή στην αεροπορία που ο εκάστοτε αρχηγός ΑΤΑ γίνεται αρχηγός ΓΕΑ. Επιπλέον, τα "βαρβάτα πόστα" και τα "επιχειρησιακά" σε κάθε υπουργείο αλλά και γενικότερα, θα πρέπει να δίνονται αυστηρά σε ανθρώπους σχετικούς με το κάθε αντικείμενο. Σου φέρνω ένα παράδειγμα: όταν ο Αβραμόπουλος ήταν υπουργός πολιτισμού, έναν από τους "δερβέναγες" του πολιτικού του γραφείου (Χ.Ρ) τον διόρισε πρόεδρο πολύ μεγάλου πολιτιστικού οργανισμού (ακούστηκαν εκεί διάφορα για φωτογραφικές αναθέσεις κτλ.). Όταν μετά ο Αβραμόπουλος έγινε υπουργός υγείας, τον ίδιον άνθρωπο τον διόρισε διοικητή ενός από τα μεγαλύτερα νοσοκομεία στην Αθήνα!!! Στο πόστο αυτό παρέμεινε μέχρι τις εκλογές που τις κέρδισε ο ΓΑΠ. Ο άνθρωπος αυτός έχει πτυχίο Γεωλογίας!!! Με πτυχίο Γεωλογίας, διοικητής αρχικά μεγάλου πολιτιστικού οργανισμού και κατόπιν σε τεράστιο νοσοκομείο... Ο Θ.Κ (εξ' απορρήτων του Έβερτ και στη συνέχεια του Ν. Κακλαμάνη), επίσης με πτυχίο Γεωλογίας, ήταν διορισμένος διοικητής του νοσοκομείου Ερυθρού Σταυρού στα 30 του!!!! Στα 30 του, με πτυχίο Γεωλογίας, διοικητής του δεύτερου μεγαλύτερου νοσοκομείου της χώρας!!! Ειδικά με τους διοικητές των νοσοκομείων γίνεται ΌΡΓΙΟ... Πάρε ένα-ένα όλα τα νοσοκομεία... Roadrunner, ειλικρινά ούτε στις τριτοκοσμικές χώρες δεν τα βλέπω αυτά...
          Υ.Γ: σε συνεργασία με μεγάλη γερμανική εταιρεία, περνάμε ένα καινούριο border control system στο Τσαντ, στα σύνορα με το Νίγηρα. Η ίδια γερμανική εταιρεία, βοήθησε εκεί πέρα στην πλήρες αναδιάρθρωση του συστήματος υγείας. Εάν σε ενδιαφέρει το θέμα της υγείας, μπορώ να βρω μέσες-άκρες κάποιο σχεδιάγραμμα πώς στήνεται κάτι από την αρχή. Αν και το θέμα δεν είναι ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχουν τεχνοκράτες που γνωρίζουν πώς στήνεται κάτι από τα θεμέλια. Είναι ότι είναι τόσοι αυτοί που ξεβολεύονται κάθε φορά που δεν προλαβαίνει κανείς να αλλάξει κάτι. Τον "ρίχνουνε"...

          • roadrunner avatar
            roadrunner @ Marcelos 11/06/2014 00:40:42

            Μάρκελε έχεις κάποια πράγματα μπερδέψει. Ας πούμε το Ασφαλιστικό Σύστημα δεν μπορεί να το "ξηλώσει" ένας υπουργός Υγείας, διότι είναι αρμοδιότητα του Εργασίας. Μήπως πρέπει να γκρεμίσουμε και να ενώσουμε τα δυο υπουργεία ή να προσθέσουμε και κάποια ακόμη στο τελικό υπερ-υπουργείο ; Οι Διευθυντές, Γ.Γραμματείς και λοιπά στελέχη δεν είναι καθόλου βέβαιο ότι μπορούν να είναι επιλογές του τρέχοντος υπουργού (συνήθως είναι κυβερνητικές επιλογές κεντρικά). Με δεδομένη τη σημερινή δομή των υπουργείων και της διοίκησης λοιπόν (που φυσικά δεν μπορούν να γκρεμιστούν και να χτιστούν όπως στην υποσαχάρια Αφρική που φέρνεις ως παράδειγμα) όλα αυτά που προτείνεις απλά δεν είναι εφικτά. Φυσικά δεν μπορεί να υπάρχει Υπουργική επετηρίδα των διοικητικών και στελεχών μέσα στο κάθε υπουργείο. Διότι με τις δημοκρατικές εκλογές αλλάζει η κυβερνητική σύνθεση για να υλοποιήσει μια νέα πολιτική σε κάθε υπουργείο. Αυτά που προτείνεις αγαπητέ Μάρκελε συμβαίνουν σε άλλου είδους πολιτεύματα, μη-δημοκρατικά, όπως αυτά που είχε ο Νίγηρας πριν μερικά χρόνια.

          • Marcelos avatar
            Marcelos @ roadrunner 11/06/2014 01:01:09

            Roadrunner, δεν πηγαίνω μόνο σε χώρες του τρίτου κόσμου... Πηγαίνω και σε πολιτισμένες κι ευημερούσες χώρες, δημοκρατικότατες και με δημοκρατικά εκλεγμένες κυβερνήσεις. Δεν έχω δει εκεί πουθενά 30άρηδες με πτυχία Γεωλογίας να διοικούν τεράστια νοσοκομεία... Φυσικά και μπορεί (και πρέπει) να αλλάξουν ριζικά κάποια πράγματα όπως π.χ. το Ασφαλιστικό (μόνιμη πληγή της οικονομίας). Δηλαδή θα φτάσουμε στο σημείο να πούμε ότι δεν μπορεί να αλλάξει κάτι γιατί έχουμε "δημοκρατία" και προκειμένου να αλλάξει κάτι θα πρέπει να γίνει π.χ. "χούντα";;; Στις πολιτισμένες κι ευημερούσες χώρες, προσλαμβάνονται άνθρωποι στα υπουργεία αξιοκρατικά και βάσει βιογραφικού για τα καίρια πόστα. Τεχνοκράτες με άψογη κατάρτιση. Συνεργάζονται με τον κάθε υπουργό και υφυπουργό. Μπαίνει ο υπουργός με 5 άτομα στο υπουργείο και το διοικεί. Στην Ελλάδα βρε Roadrunner εάν αλλάξει μια κυβέρνηση αλλάζουν μέχρι και τις καθαρίστριες για να φέρει ο καθένας τους "δικούς του" σαν τους γεωλόγους που σου έγραψα πιο πάνω... Γραμματείς-Φαρισαίοι κ.λ. αλλάζουν οι πάντες. "Οι δικοί μας και οι δικοί σας"... 40 χρόνια αυτή η δουλειά... Όσον αφορά για το γκρέμισμα και ξαναχτίσιμο, γίνεται πολύ πιο γρήγορα από ότι νομίζεις... Κι εγώ στην αρχή έτσι νόμιζα όπως εσύ μέχρι που είδα με τα μάτια μου κάποια πράγματα... Πολιτική βούληση, θέληση, κονδύλια και πυγμή να βάλεις στη θέση τους αυτούς που ξεβολεύονται κάθε φορά... Μετά μπαίνει το νερό στο αυλάκι...

  12. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 10/06/2014 23:47:07

    ΟΧΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ. Αυτοί που τον έβαλαν εκεί, δεν σκόπευαν "να τα καταφέρει" όπως το εννοούμε εμεις, τα θύματα., αλλά με την ειδική ερμηνεία του πολιτικού θιάσου.

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ ΠΗΛΕΑΣ 10/06/2014 23:53:32

      Αν τεκμηριώνατε κιόλας ...

  13. kiriakopoylos avatar
    kiriakopoylos 11/06/2014 13:47:20

    Εγραψα ένα σχόλιο με links απο τα βιοργαφικα των 1) Κικίλια 2) Νταβλούρο 3) Βλαχογιάννη 4) Κυριαζίδη. Προφανώς δεν θα επιτρέπονται τα λινκς γιαυτό μπείτε στο κόπο να τα googlαρετε. Είναι ο υπουργός κικίλιας και οι τρείς βουλευτές που προέρχονται απο την αστυνομία κάποιοι εκ των οποίων είναι στρατηγοί εα. Μπορεί και μακάρι να τα καταφέρει ο Κικίλιας αλλά είναι σίγουρα ρίσκο η τοποθέτησή του ειδικά απο την στιγμή που υπάρχουν σίγουρα τεχνοκράτες του χώρου που έχουν και ταυτόχρονα την εντολή απο το λαό (δεν είναι εξωκοινοβουλευτικοί)