#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/07/2013 17:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα τα βρουν μέχρι την Κυριακή η κυβέρνηση και η τρόικα



Θα τολμήσουμε μια πρόβλεψη, αφού σε όσες έχουμε κάνει, πέσαμε μέσα. Η διαπραγμάτευση με την τρόικα θα ολοκληρωθεί επιτυχώς με τον έναν ή τον άλλο τρόπο. Όλα τα θέματα έχουν κλείσει και μένει να υπάρξει συμφωνία και για το Δημόσιο, συμφωνία που αναμένεται να κλείσει μέχρι την Κυριακή.

Η συνάντηση της τρόικας με τον πρωθυπουργό και τους κ. Στουρνάρα και Μητσοτάκη πήγε καλά με τους δύο υπουργούς να εμφανίζονται αισιόδοξοι μετά τις συζητήσεις που είχε ο πρωθυπουργός. Ο κ. Στουρνάρας εμφανίστηκε συγκρατημένα αισιόδοξος λέγοντας πως υπήρξε πρόοδος μετά τη συνάντηση του Αντώνη Σαμαρά με την τρόικα, αλλά απέφυγε να μιλήσει για το μέγεθος της δόσης που τελικά θα εγκριθεί για τη χώρα.

Αρκέστηκε ωστόσο να δηλώσει πως οι διαπραγματεύσεις θα συνεχιστούν μέχρι και την Κυριακή εάν χρειαστεί, προκειμένου να υπάρξει μία πολιτική απόφαση τη Δευτέρα στο Eurogroup.

Στο ίδιο μήκος κύματος και ο Κυριάκος Μητσοτάκης, ο οποίος ωστόσο ξεκαθάρισε πως σε καμία περίπτωση η συμφωνία δεν θα περιλαμβάνει περισσότερες απολύσεις στο Δημόσιο από τις ήδη συμφωνημένες και οι οποίες ανέρχονται στις 4.000

Πάντως, το γεγονός ότι η σύσκεψη κράτησε 3,5 ώρες δείχνει ότι υπάρχουν πολλές εκκρεμότητες, τόσο ως προς τον χρόνο εφαρμογής της κινητικότητας όσο και ως προς τον αριθμό των απολύσεων. Η πρόταση για μείωση του χρόνου της διαθεσιμότητας ίσης με την χρονική παράταση που ζητεί η Αθήνα για την κινητικότητα (από 12 μήνες στους εννέα ή τους έξι ως αντιστάθμισμα στην παράταση για την κινητικότητα, που ζητά από την τρόικα) κρίθηκε μάλλον θετική από την τρόικα ενώ δεν διαφώνησαν και με το σχέδιο Μητσοτάκη να συνυπολογιστούν και οι μετατάξεις στην κινητικότητα.

Όπως όλα δείχνουν η δεξαμενή των δημοσίων υπαλλήλων θα είναι η Παιδεία και η Τοπική αυτοδιοίκηση

Πηγές του υπουργείου Διοικητικής Μεταρρύθμισης αναφέρουν ότι οι συζητήσεις βρίσκονται σε καλό δρόμο, ενώ η «μάχη» δίνεται για να πεισθεί η τρόικα ότι οι μετατάξεις δημοσίων υπαλλήλων, π.χ. εκπαιδευτικών από την δευτεροβάθμια στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση, μπορούν να ενταχθούν στο πλαίσιο της κινητικότητας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. άστα να πάνε avatar
    άστα να πάνε 04/07/2013 17:18:51

    Έλααααααααααα

  2. ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
    ΦΑΝΤΑΣΜΑ 04/07/2013 17:26:49

    " Η διαπραγμάτευση με την τρόικα θα ολοκληρωθεί επιτυχώς με τον έναν ή τον άλλο τρόπο"

  3. Σ.Κ.Μ. avatar
    Σ.Κ.Μ. 04/07/2013 17:32:48

    Μπορεί, ανάλογα με την σαιζόν, να έχουμε μονόπρακτα ή τραγωδίες σε 4-5 πράξεις και μικρά πεντάλεπτα διαλείμματα για σάμαλι.
    Πάντα όμως οι σεναριογράφοι των "κρίσιμων συνομιλιών " κυβέρνησης - τρόικας επιλέγουν happy ends για το αγαπημένο τους ελληνικό κοινό.
    ΠΑΜΕ :
    "Κι είμαστε ακόμα ζωντανοί
    στη σκηνή σαν ροκ συγκρότημα
    κι αν μας αντέξει το σκοινί
    θα φανεί στο χειροκρότημα"

    ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

  4. Μανος avatar
    Μανος 04/07/2013 18:18:08

    Έπειτα από σκληρές και επίπονες διαπραγματεύσεις με τους δανειστές "ο Κυριάκος Μητσοτάκης, λέει.... ξεκαθάρισε πως σε καμία περίπτωση η συμφωνία δεν θα περιλαμβάνει περισσότερες απολύσεις στο Δημόσιο από τις ήδη συμφωνημένες και οι οποίες ανέρχονται στις 4.000". Τέτοιος κόπος για να πετύχει τα ήδη συμφωνηθέντα δεν περιγράφεται....

    • ΛΜ avatar
      ΛΜ @ Μανος 04/07/2013 18:59:34

      'Αμα είναι ...καπάτσος ο πολιτικός!

  5. Απόλυτη ομοφωνία avatar
    Απόλυτη ομοφωνία 04/07/2013 18:21:20

    Πολύ συγκινητικό. Πραγματικά. Σχεδόν συγκλονίστηκα. Αυτό και το νεύμα της Καγκελαρίου !! Δύο τόσο ενθαρρυντικά και απρόσμενα θετικά νέα, πως να τα αντέξω σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα;

    • Hrthe_to_telos avatar
      Hrthe_to_telos @ Απόλυτη ομοφωνία 05/07/2013 08:22:39

      Συγκρατηθειτε , θα υπαρξουν πιο συγκινητικες στιγμες στο μελλον.

  6. 3-1=0.fe avatar
    3-1=0.fe 04/07/2013 18:27:12

    Ολη η Ελλαδα κρατουσε την αναπνοη της!

    • Απόλυτη ομοφωνία avatar
      Απόλυτη ομοφωνία @ 3-1=0.fe 04/07/2013 18:37:08

      Ευτυχώς που δεν ...έσκασε!! (ακόμη)

  7. Hans avatar
    Hans 04/07/2013 19:45:48

    Εκεινος ο μειωμένος ΦΠΑ στην εστίαση τί έγινε;

  8. Δημητριος avatar
    Δημητριος 04/07/2013 19:54:08

    Διοτι , οπως ειπε και ο Ντινοπουλος "ακομα και μια θεση στο δημοσιο ειναι σημαντικη για εμας" (να μην περικοπει), διοτι "μιλαμε για ανθρωπους και οχι για αριθμους". Μαλιστα. Τοσος σεβασμος λοιπον.

  9. "V" avatar
    "V" 04/07/2013 21:13:31

    "Θα τολμήσουμε μια πρόβλεψη, αφού σε όσες έχουμε κάνει, πέσαμε μέσα. Η διαπραγμάτευση με την τρόικα θα ολοκληρωθεί επιτυχώς με τον έναν ή τον άλλο τρόπο".
    Καλα, ε! εισαι μεγααααλο μεντιουμ!!!

  10. Απείθαρχο Χερουβείμ avatar
    Απείθαρχο Χερουβείμ 04/07/2013 22:05:30

    Από τη μιά η Πορτογαλία από την άλλη η Αίγυπτος, εντάξει και ο Ιούλιος.
    Μετά, ποιός ξέρει...

  11. Nik avatar
    Nik 05/07/2013 11:43:02

    Μια ακόμη φάση σχοινοβασίας, που μετά θα περάσει στην επόμενη: θα πάρουμε όλη τη δόση ή θα γίνει σε... δόσεις και το παιχνίδι αρχίζει να γίνεται εξαιρετικά βαρετό. Αρχίζει να ακούγεται ελκυστικό ένα βροντερό "και εσύ και ο γρύλλος σου".