#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/03/2008 22:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα στείλουν στην Τουρκία την συνεργάτιδα του Οτσαλάν;

Συνελήφθη το Σάββατο στο Μόναχο η στενή συνεργάτις του Αμπντουλάχ Οτσαλάν, Αϊφέρ Καγιά, γνωστή με το ψευδώνυμο "Ροζερίν". Το στέλεχος του ΡΚΚ έγινε πασίγνωστο στην Ελλάδα, όταν συνόδευσε τον Οτζαλάν στην περιπέτειά του, από την Ελλάδα στην Κένυα και από εκεί στο δρόμο για τα τουρκικά μπουντρούμια. Η "Ροζερίν", μετά την παράδοση του Κούρδου ηγέτη στην Τουρκία (βάσει αμερικανικού σχεδίου) ζούσε στη Δυτική Ευρώπη και ουδέποτε ουδείς την ενόχλησε. Προηγουμένως, επί σειρά ετών είχε ζήσει και στην Ελλάδα. Η σύλληψή της στη Γερμανία έγινε κατόπιν διεθνούς εντάλματος, το οποίο ζήτησε η Τουρκία. Το θέμα είναι εάν η Γερμανία θα κάνει και το επόμενο βήμα, δηλαδή να εκδώσει την Καγιά στην Τουρκία. Κάτι που με μαθηματική ακρίβεια σημαίνει βασανιστήρια, ακόμα και θάνατο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. MIG avatar
    MIG 03/03/2008 23:06:06

    μετα απο κατι εκπομπες του Τσιμα και του Παπαχελα τεινω στο συμπερασμα οτι τον Οτσαλαν τον "εδωσαν" οι ιδιοι οι Κουρδοι...Απο μεσα πρεπει να ειχε γινει η δουλεια...
    Επιτιδες τον συρανε σε ενα γαιτανακι ταξιδιων ανα την Ευρωπη ωστε στο τελος να καταληξει εκει που κατεληξε...
    Και αν δεν ηταν η ελληνικη πρεσβεια ειμαι σιγουρος οτι μπορουσε να ηταν οποιαδηποτε αλλη πρεσβεια...

  2. Nick avatar
    Nick 03/03/2008 23:34:35

    Ναι, άλλωστε το είπε και ένας πρώης Τούρκος στρατηγός. Ότι οι ΗΠΑ ήθελαν να διώξουν τον Οτσαλάν από τη μέση έτσι ώστε να συνεργαστούν με τους Μπαρζανί και Ταλαμπανί.

    Ο ένας είναι πρόεδρος του Ιράκ και ο άλλος "πρωθυπουργός" του "Κουρδιστάν".

    Καθόλου τυχαίο...

  3. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 04/03/2008 00:14:39

    Όταν τον πήγαιναν βόλτα ανά την Ευρώπη όλες οι χώρες ήξεραν τι κουβαλούσε το αεροπλάνο.Στη δε Γερμανία υπήρχε ένταλμα σύλληψής του. Δεν τον ήθελε καμιά για να μην της κολλήσουν τη ρετσινιά. Σαν βλάκες τον δεχτήκαμε εμείς. Ώρες ώρες έχω την εντύπωση ότι στην ΕΥΠ βασιλεύουν οι ερασιτέχνες.

  4. apo avatar
    apo 04/03/2008 00:50:53

    από που προέρχεται η είδηση;

  5. factorx avatar
    factorx 04/03/2008 01:35:08

    Αποκλειστικό

  6. apo avatar
    apo 04/03/2008 09:47:08

    εχω ιδιαίτερο ενδιαφέρον
    που μπορώ να το διασταυρώσω;

  7. no name avatar
    no name 04/03/2008 10:25:09

    απο που μπορω να βρω περισσοτερες πληροφοριες για τη κατασταση της Ροζεριν ?

  8. Nick avatar
    Nick 04/03/2008 10:39:51

    Αυτό ανώνυμε το είπε ένας πρώην στρατηγός στον Μεχμέτ Αλί Μπιράντ και στο CNN Türk.

    Και εγώ όταν το διάβασα δεν το πίστευα, αλλά αν αυτό είναι συνομοσία, τότε τι είναι όταν 2 Κούρδοι καταλαμβάνουν υψηλά αξιώματα;

  9. no name avatar
    no name 04/03/2008 10:41:44

    Apo, pws boro na epoikinoniso mazi sou ?

  10. apo avatar
    apo 04/03/2008 14:00:44

    our_dogs1@yahoo.gr

  11. ραν avatar
    ραν 04/03/2008 21:13:45

    Η πληροφορία είναι πραγματική. Η Ροζερίν βρίσκεται σε φυλακή του μονάχου.
    Το Ροζερίν δεν είναι ψευδόνυμο. Είναι το όνομά της. Λϊφέρ είναι το Τούρκικο όνομα που αναγκαστικά έπρεπε να υπάρχει όταν πρωτοδηλώθηκε ως Τούρκος πολίτης, αφού δεν επιτρέπεται να έχουν Κούρδικα ονόματα.
    Σημαίνει το πρώτο φως της αυγής.

  12. ΠΕΡΙΕΡΓΟΠΟΥΛΟΣ avatar
    ΠΕΡΙΕΡΓΟΠΟΥΛΟΣ 04/03/2008 21:16:35

    Ε, καλά! Τον έδωσαν οι Κούρδοι άρα εμείς, Σημίτης και Σία, οι Αμερικανοί, οι Πόντιοι Πιλάτοι της Ευρώπης ουδεμία ευθύνη φέρομεν.
    'Αφεριμ, που λένε και οι γείτονες

  13. ΠΕΡΙΚΛΙΣ avatar
    ΠΕΡΙΚΛΙΣ 04/03/2008 23:59:13

    ΤΙΜΗ ΣΕ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΠΟΥ ΟΡΙΣΑΝ ΚΑΙ ΦΥΛΑΓΟΥΝ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΘΕΡΜΟΠΥΛΕΣ.... ΚΑΙ ΑΣ ΞΕΡΟΥΝ ΠΩΣ ΣΤΟΒ ΤΕΛΟΣ ΟΙ ΜΗΔΟΙ ΘΑ ΔΙΑΒΟΥΝΕ

  14. no name avatar
    no name 05/03/2008 10:23:46

    Kalimera. Psaxno na vro plirofories gia prosopikous logous, gia ti triti kopella pou itane tote mazi me ton Ocalan stin Kenya.