#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/05/2012 12:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα προτιμούσα τη Victoria Hislop επικεφαλής του ψηφοδελτίου Επικρατείας της ΝΔ!



Τούτες τις μέρες που δύσκολα βρίσκεις κάποιον ξένο να υπερασπίζεται την Ελλάδα, με πολλή συγκίνηση διάβασα  το άρθρο της  Victoria Hislop, της  Βρετανίδας που έγραψε "Το νησί", στη  Daily Telegraph.
Παραθέτω, μόνο τρείς  παραγράφους:

"Οι Έλληνες είναι ένας πολύ περήφανος λαός και νιώθουν ταπεινωμένοι από αυτό, που τους έχει συμβεί. Τουλάχιστον μια φορά την ημέρα, κάποιος θα αναφέρει το θέμα του χρέους αλλά και για το πόσα χρωστά η Γερμανία στην Ελλάδα από την εποχή του Δεύτερου Παγκόσμιου Πολέμου".

«Ο τουρισμός θα μπορούσε να σώσει την Ελλάδα, αλλά οι Έλληνες πρέπει να διαφυλάξουν τα πλούτη που τους έδωσαν οι Θεοί! Η Ελλάδα είναι μια χώρα με όμορφα τοπία,  γαλάζια θάλασσα, πολιτισμό, ιστορία και  θαυμάσια φαγητά. Αλλά ένα από τα προβλήματα είναι ο,τι η διάθεση των Ελλήνων είναι τόσο μελαγχολική, που  οι τουρίστες δεν θα δούν τα καλύτερα της χώρας»!

 

Ύστερα, περιγράφει την τελετή παράδοσης της Ολυμπιακής Φλόγας:
 "Ασυνήθιστο για Μάη μήνα, έβρεξε πολύ την περασμένη εβδομάδα. Από το μπαλκόνι μου, μπορούσα να δω το πλήθος που είχε συγκεντρωθεί στο Καλλιμάρμαρο  για την τελετή παράδοσης της Ολυμπιακής Φλόγας.

Ύστερα από αρκετές ώρες, ο κόσμος έφυγε και ξαφνικά βγήκε ένα ουράνιο τόξο στον αθηναϊκό ουρανό. Η Ελλάδα γέννησε το δράμα. Πάντα είναι μεγαλύτερη από τη ζωή. Ελπίζω για το καλό όλων που ζουν σε αυτή την απίστευτη χώρα, το ουράνιο τόξο να είναι συμβολικό και σύντομα η Ελλάδα να βρει "το χρυσό της λιμάνι"!

 

Η Victoria Hislop αποκαλύπτει, τέλος,  ότι δεν θα αποσύρει τα χρήματα από τον λογαριασμό που διατηρεί σε ελληνική τράπεζα, γιατί δεν θέλει να είναι άπιστη προς την Ελλάδα!!!

 

Δεν ξέρω αν γίνεται, αλλά θα προτιμούσα την Victoria Hislop επικεφαλής του ψηφοδελτίου Επικρατείας  της ΝΔ!Ύστερα θα την έστελνα  σ’ όλο τον κόσμο να μιλάει για την Ελλάδα!

ΚΡ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αιζενχάουερ avatar
    Αιζενχάουερ 21/05/2012 12:49:24

    Ερώτηση:
    Είτε ερχόταν, είτε όχι η Ντόρα στη ΝΔ, ένα +80% των ψήφων του κόμματός της δεν θα ερχόταν στη ΝΔ ούτως ή άλλως στις εκλογές της 17ης;

    • artemis avatar
      artemis @ Αιζενχάουερ 21/05/2012 12:55:51

      οχι δεν θα ερχοταν ουτε και τωρα με την Ντορα στη ΝΔ θα ερθει

      • Αιζενχάουερ avatar
        Αιζενχάουερ @ artemis 21/05/2012 13:22:34

        και που θα πάει;
        στον ...Μάνο;

        • Κωνσταντῖνος Λ. Μαστακουνᾶς avatar
          Κωνσταντῖνος Λ. Μαστακουνᾶς @ Αιζενχάουερ 21/05/2012 13:55:14

          Θὰ προτιμήσει νὰ πάει σπίτι του παρὰ νὰ δώσει ψήφους σὲ ἐνδεχόμενο πρωθυπουργοποίησης Σαμαρᾶ. Ρὲ ὅλο τὸ Ἄντινιουζ, σχολιαστὲς καὶ ἀρθρογράφοι, ἔλεγε γιὰ τὴν πανουργία τοῦ Μητσοτακέϊκου, τί ἔγινε φάγατε "σφουγγάρι" καὶ στὴν μνήμη;;;

          • man8os avatar
            man8os @ Κωνσταντῖνος Λ. Μαστακουνᾶς 21/05/2012 14:42:42

            Συνεχιζω να ειμαι δυσπιστος προς τη Ντορα και προς τους οπαδους της, αλλα αξιολογω ως σημαντικοτερη την απειλη της ακρας αριστερας

  2. Greco21 avatar
    Greco21 21/05/2012 12:49:31

    Δεν θα με χαλούσε και ο Στίβεν Πρέσσφιλντ :P

  3. aris avatar
    aris 21/05/2012 13:02:12

    Nαι, αλλά μην ξεχνάς οτι μωραίνει κύριος ον βούλεται απωλέσαι.
    Και επι πλέον ο Σαμαράς ηττήθηκε κατά κράτος σε όλα τα επίπεδα. Βέβαια εν όψει των νέων εκλογών του Ιουνίου δεν μπορούσε να παραιτηθεί, διότι η Ντόρα μέχρι να πεθάνει θα του κοπανάει οτι αν την άφηνε να είναι αρχηγός, εκείνη ποτέ δεν θα πάθαινε τέτοια πανωλεθρία. Το δυστήχημα γι' αυτόν είναι οτι ακόμα κι αν αυτό δεν είναι αλήθεια, δεν μπορεί πλέον να το αποδείξει...

  4. sitting duck avatar
    sitting duck 21/05/2012 13:05:40

    Που τέτοια φαντασία στη Συγγρού...Εκεί περιορίζονται μέχρι Πηλείδη. Εξάλλου υπάρχουν και...δεσμεύσεις. Σιγά μην βάλουν βρετανίδα επικεφαλής. Τι θα πεί η Καγκελλαρία;

  5. Tasos H. avatar
    Tasos H. 21/05/2012 13:11:55

    Σας παρακαλω διαβαστε πρωτα "Το Νημα" της ιδιας, η οποια απ'ότι φαινεται εμαθε την συγχρονη ελληνικη ιστορια απο αριστερους, και μετα μπορειτε να ξανασκεφτειτε αυτο που γραψατε....

  6. Mara avatar
    Mara 21/05/2012 13:13:51

    Και ποιός δεν θα την προτιμούσε???

  7. juliet avatar
    juliet 21/05/2012 13:43:39

    Κώστα Ροδινέ , ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!! :) :)

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ juliet 21/05/2012 16:20:36

      Ευχαριστώ Juliet
      Και σ' εσένα κάθε καλό.

  8. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 21/05/2012 13:44:49

    Στηρίζει ΝΔ ο επικεφαλής του ψηφοδελτίου Επικρατείας της Δράσης Στέλιος Σταυρίδης (γνωστός από τον τηλεοπτικό του καυγά με τον Πέτρο Τατσόπουλο).


    protothema.gr/ekloges/article/?aid=198836

  9. παράφωνος avatar
    παράφωνος 21/05/2012 13:46:39

    Και 'γω θα προτιμούσα την Πάμελα Άντερσον. Βολέψου τώρα με την Ντόρα Μπακογιάννη!!!

  10. unfair avatar
    unfair 21/05/2012 14:18:23

    κ. Ροδινέ,
    Χρόνια Πολλά για την ονομαστική σας εορτή!
    Στο ψηφοδέλτιο επικρατείας ορθό είναι να μπαίνουν πρόσωπα που αναδεικνύουν τον πολιτισμό, τις αξίες κ το ήθος της Ελλάδος!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ unfair 21/05/2012 16:21:34

      Ευχαριστώ για τις ευχές.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ unfair 21/05/2012 16:25:00

      Τι από αυτά δεν έχει η Ντόρα;;;;;

  11. juliet avatar
    juliet 21/05/2012 14:24:01

    Κώστα μου ,
    η βροχή δυνατή παρασύρει ,καταστρέφει ...η φύση δεν υποτάσεται και μετά μια γέφυρα φωτός ανάμεσα στη γη-καταστροφή- και τον ουρανό -εξάγνηση-,μιά ομορφιά στην ασκήμια ,μιά ελπίδα στην απελπισία,ένα διαμάντι στη λάσπη. Ελληνες.....αχ,Ελληνες .
    Ξανάγραψα 100.000.000 ευρώ έφυγαν για μια βδομάδα στη γείτονα χώρα Βουλγαρία.
    Χθες μου έλεγε μιά φίλη ακυρώθηκε συνέδριο στις Σπέτσες ,πάνε Τουρκία καλύτερες τιμές .
    Εγώ δεν λέω :Θεέ μου, σώσε μας από τους Γερμανούς....λέω Θεέ μου, σώσε μας από τους ελληνες .
    Η Βικτώρια αγαπά την ιδέα και η Ελλάδα είναι, ιδέα μόνο έτσι θα την λατρέψει και δεν θα την προδόσεις ποτέ .Ρώτα και μένα .....

  12. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 21/05/2012 16:07:19

    Εσύ Κώστα μου τη Βικτώρια, ο Μ.Ο τη Σκάρλετ. Αυτό θα ήταν, πράγματι, ψηφοδέλτιο υψηλής αισθητικής. Βέβαια αυτό το πισώπλατο χτύπημα στην υποψηφιότητα του Δαναού ως επικεφαλή του ψηφοδελτίου δεν το περίμενα.
    Αχ, προβλήματα που έχει η Κεντροδεξιά!

    • juliet avatar
      juliet @ Γιάννης Φαίλτωρ 21/05/2012 16:14:19

      Δηλ. ο Δαναός είναι ο Ντόρα;;;;

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ juliet 21/05/2012 16:19:47

        Ο Νταναός είναι ένας δανδής. Ένας σύγχρονος Ντόριαν Γκρέι!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 21/05/2012 16:22:46

      Μη πειράζετε τον Δαναό.
      Τον γλωσσοφάγατε τον άνθρωπο!

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Κώστας Ροδινός 21/05/2012 16:35:39

        Έτη Πολλά!!!

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 21/05/2012 16:39:24

        Χρόνια πολλά Κώστα. Τις θερμότερες ευχές μου από την ηλιόλουστη (!) Νότια Αγγλία.
        Και καλώς τα δεχτήκαμε!

      • Φελίζα avatar
        Φελίζα @ Κώστας Ροδινός 21/05/2012 16:41:45

        ...πικρό ζουμί ήπιε και αυτός....

        Χρόνια πολλά Κώστα Ροδινέ!

  13. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 21/05/2012 16:23:42

    Καθόλου αφελής η ερώτηση..

  14. juliet avatar
    juliet 21/05/2012 16:35:00

    Θα προσφέρει τα λελούδια στη κυρία;;;;έσφαξε και τον κόκορα;

  15. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 21/05/2012 20:44:09

    ΤΕΤΕΛΕΣΘΑΙ...

  16. Aris. A avatar
    Aris. A 21/05/2012 23:37:58

    Kώστα χρόνια πολλά.

    Δεν αντέχουν τέτοια φωτεινά πρόσωπα τα παραδοσιακά κόμματα.