#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/08/2010 00:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα πούμε το ψωμί ψωμάκι λόγω ΚΑΙ της κατάστασης στην Ρωσία;



Η υπόθεση με την ξηρασία, τις μεγάλες πυρκαγιές στη Ρωσία και το κλείσιμο του ρωσικού σιτοβολώνα που ανακοίνωσε ο Πούτιν δεν είναι μια απλή υπόθεση και θα μας απασχολήσει σίγουρα για πολλούς μήνες. Αν δεν πρόκειται για μια ακόμη τεχνητή κρίση προκειμένου κάποιοι να κερδίσουν δισεκατομμύρια σε βάρος του κόσμου που θα πει το ψωμί ψωμάκι, τότε βρισκόμαστε μπροστά σε μια επισιτιστική κρίση με ανυπολόγιστες διαστάσεις.

Η Ρωσία, τρίτη μεγαλύτερη χώρα στον κόσμο σε εξαγωγές σιτηρών έκλεισε προσωρινά τα σύνορα καλώντας μάλιστα Ουκρανία, Λευκορωσία και Καζακστάν να σταματήσουν τις εξαγωγές προκειμένου να μειωθεί η τιμή σιτηρών στην περιοχή τους. Κάτι τέτοιο όμως αν διαρκούσε για πολύ καιρό θα προκαλούσε τεράστια αύξηση των διεθνών τιμών σε καλαμπόκι, σόγια, δημητριακά εκτινάσσοντας στα ύψη το κόστος χιλιάδων προϊόντων.

Η Ρωσία μόνο εξάγει πάνω από 17 εκατ. τόνους σιτηρών το χρόνο και άλλους τόσους οι τρεις πρώην σοβιετικές χώρες. Μεγάλο πρόβλημα έχει και ο Καναδάς εξαιτίας βροχοπτώσεων που έπληξαν την παραγωγή του. Ετσι, η παγκόσμια αγορά κινδυνεύει να μείνει μόνο με την παραγωγή των Ηνωμένων Πολιτειών, κάτι που σημαίνει ότι τα αμερικανικά σιτηρά θα μπουν σε πλειστηριασμό, αλλά και θα υπάρξουν τεράστιες ελλείψεις.

Οι ΗΠΑ εμφανίζονται αρχικά εξαιρετικά ευνοημένες από την κατάσταση αυτή αφού ως πρώτη χώρα σε εξαγωγές θα μοσχοπουλήσει την παραγωγή της.

Κερδισμένες προς το παρόν εμφανίζονται και οι βιομηχανίες που παράγουν μεταλλαγμένα, κυρίως σόγια, αφού θα βρουν την ευκαιρία να μοσχοπουλήσουν την πραμάτεια τους. Με λίγα λόγια δύο τρεις ισχυρές χώρες (ΗΠΑ, Αυστραλία, Ρωσία) και ορισμένες εταιρείες θα βγάλουν τρελά κέρδη από αυτή την κρίση.

Ηδη ο ΟΗΕ έχει προειδοποιήσει για ενδεχόμενη επιστιτιστική κρίση και για ταραχές σε φτωχές χώρες που δεν θα έχουν πρόσβαση στο ψωμί.

Δεν αποκλείεται δηλαδή λόγω των σιτηρών να δημιουργηθεί μια παγκόσμια κρίση άνευ προηγουμένου που φυσικά θα πλήξει και την Ελλάδα. Χιλιάδες τόνους προμηθεύεται η χώρα μας κάθε χρόνο και οι ελλείψεις που θα παρατηρηθούν το χειμώνα θα αποτελέσουν έναν ακόμη λόγο για έκρηξη στις τιμές προϊόντων. Και φυσικά έναν ακόμη λόγο να βγει ο κόσμος στους δρόμους πριν πει το ψωμί ψωμάκι.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 08/08/2010 00:30:53

    Δεν νομιζω να προλαβουν η ξηρασια με τις πυρκαϊες να μας κοψουν το ψωμι.
    Αν αληθευουν τα πρωτοσελιδα του κυριακατικου τυπου ο ΓΑΠ και η τροϊκα θα μας το κοψουν λιαν συντομως!!
    Γρηγορειτε!!!!!

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 08/08/2010 00:32:39

    Το ψωμί, ψωμάκι θα το λέγαμε ούτως ή άλλως από την υπαγωγή σε υψηλότερο συντελεστή ΦΠΑ (από το 11 στο 23%). Ίσα-ίσα, που τώρα θα βρουν και την ευκαιρία που περίμεναν, να το ρίξουν στην "άνοδο των διεθνών τιμών" για να περάσουν το χαράτσι αβρόχοις ποσί.

    Εγώ πολλές φορές έχω ρωτήσει φουρναραίους τον τελευταίο χρόνο να μου πουν γιατί δεν έκαναν την παραμικρή μείωση ενώ έπεσε πολύ η διεθνής τιμή του σιταριού, την ώρα που πριν τρία χρόνια είχαν επικαλεστεί ακριβώς την άνοδο των διεθνών τιμών για να αυξήσουν κατά 20 λεπτά μέσα σε 6 μήνες την τιμή της "μισόκιλης" (ο θεός να την κάνει) φραντζόλας. Στην καλύτερη περίπτωση, η απάντηση που πήρα ήταν "βλέπω ξέρετε για την τιμή των σιτηρών, ασχολείστε επαγγεμλατικά;", ενώ συνήθως εισπράττω αμήχανη σιωπή. Και πάντως κανείς δεν μου απάντησε γιατί ενώ πέρασαν τις αυξήσεις αμέσως, δεν πέρασαν ποτέ τις μειώσεις.

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ Αυριανιστής 08/08/2010 04:53:54

      αυτό ακριβώς, συντεχνία με ουρά!
      Μόνο στο χωρίο και γενικά σε καμιά επαρχία βρίσκεις ποιά μερακλήδες φουρνάρηδες να φτιάχνουν σωστό και νόστιμο ψωμί.

    • axroistos avatar
      axroistos @ Αυριανιστής 09/08/2010 09:53:25

      Αν παρατηρήσεις το ψωμί, τα εισιτήρια του ΟΣΕ, η τιμή του νερού και του ρεύματος ακολουθούν την ίδια πορεία.
      Η τιμή του ψωμιού παραμένει σταθερή 2-3 χρόνια και μετά παίρνει 25% αύξηση. Ο ΟΣΕ κρατάει 10 χρόνια σταθερή την τιμή του απλού εισιτηρίου και μετά πρέπει να το αυξήσει 800%.

      Το περίεργο στην ελλάδα είναι να μην δούμε τον αύγουστο-σεπτέμβιο την τιμή του ψωμιού να αυξάνεται 20-25%, για αρχή!
      Στα χωριά πουλάνε 30 λεπτά το κιλό το σιτάρι, και οι άλλοι το αγοράζουν για τις κότες.

  3. Orestios avatar
    Orestios 08/08/2010 01:38:11

    Λέτε να ακουστεί άλλη μια φορά η περίφημη ρήση "ας φάνε παντεσπάνι"?
    Προβλέπεται πολλά κεφάλια να ψάχνουν ....... τα λαιμά τους.

  4. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 08/08/2010 04:50:59

    δεν αγοράζω ψωμί εδώ και χρόνια γιατί είναι και απατεώνες και το χρεώνουν πανάκριβα και δεν είναι ψωμί αυτό το πράγμα που πουλάνε στο 80% απο τα φουρνάρικα, ακόμα και το ακριβό να πάρεις, είναι για κανά κέφαλο σε πολυάγγιστρο το πολύ πολύ.

  5. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 08/08/2010 04:57:14

    ..επίσης, οι USA δεν είναι που έχουν το σύστημα αλλαγής καιρικών φαινομένων HAARP;

    Πολλά τυχαία;
    Δεν νομίζω.

  6. KM avatar
    KM 08/08/2010 20:56:33

    Το κόστος της πρώτης ύλης δεν αντιστοιχεί παρά σε ένα αμελητέο μέρος της τιμής στην οποία πωλούν το ψωμί οι φούρνοι.

    Με νούμερα:

    1) Το σκληρό σιτάρι πριν τις φωτιές στην Ρωσία πωλούνταν 11 λεπτά το κιλό. Την πρώτη βδομάδα του Αυγούστου πήρε 25% διεθνώς. Αυτές οι τιμές όμως και πάλι είναι πολύ κάτω από τις περσινές και προπέρσινες. (Θυμάστε όμως ποτέ να έριξαν οι φούρνοι την τιμή του ψωμιού όταν έπεφτε η τιμή του σιταριού;)

    2) Το αλεύρι που βγαίνει από ένα κιλό σιτάρι φτάνει για πάνω από ένα κιλό ψωμί.

    3) Άμα πάω εγώ στον (μικρό) μύλο σιτάρι να μου το αλέσει, τα αλεστικά είναι γύρω στα 5-6 λεπτά το κιλό. Από αυτό, ο μυλωνάς μπορεί και βγάζει κέρδος. Προφανώς, το κόστος για τους μεγάλες αλευροβιομηχανίες είναι πολύ μικρότερο.