25/02/2009 20:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα πληρώναμε και τα λύτρα στον Παλαιοκώστα !!!

Συνιστώ στους θαυμαστές του Ρομπέν της Παλαιοκώσταινας αυτοσυγκράτηση. Διότι πάλι εμείς θα τον πληρώσουμε κι αυτόν και τις «αγαθοεργίες» του.

Θυμάστε τον επιχειρηματία Αλέξανδρο Χαϊτογλου που οι αδελφοί Παλαιοκώστα τον είχαν απαγάγει το 1995, ενώ πήγαινε στο εργοστάσιό του, στο 20ο χιλιόμετρο της οδού Ωραιοκάστρου - Θεσσαλονίκης; Έκανε αγωγή στο Δημόσιο θεωρώντας ότι λόγω πλημμελούς εκτέλεσης των καθηκόντων φρούρησης τους οι δυο αδελφοί δραπέτευσαν κι έτσι μπόρεσαν να συνεχίσουν την παράνομη δραστηριότητά τους και να τον απαγάγουν.

Με το σκεπτικό αυτό το Διοικητικό Εφετείο Πειραιά υποχρέωσε το ελληνικό Δημόσιο να καταβάλλει το 30% του ποσού που ζητούσε ο κ.  Χαϊτόγλου (260 εκατομμύρια δραχμές, ή 763.022,7 ευρώ) ως αποζημίωση για τη ζημιά που υπέστη λόγω παράνομων παραλείψεων των οργάνων της ΕΛ.ΑΣ. Το Δημόσιο όμως άσκησε αναίρεση και το Γ΄ Τμήμα του Συμβουλίου της Επικρατείας έκανε δεκτούς τους ισχυρισμούς του, σύμφωνα με τους οποίους η απαγωγή του επιχειρηματία δεν συνδέεται με τυχόν ευθύνη της ΕΛ.ΑΣ. Το ΣτΕ  παρέπεμψε την υπόθεση σε νέα δίκη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 25/02/2009 20:53:32

    ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΧΕΙ Ο ΕΙΚΟΝΟΖΟΜΕΝΟΣ ΧΡΥΣΑΝΘΑΚΟΛΟΥΛΟΣ??

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 25/02/2009 20:55:03

    Σε σοβαρά κράτη δεν δίνουν άδειες σε όποιον όποιον. Στις ΗΠΑ δεν δίνουν σε κανέναν. Η φυλάκιση είναι χρόνος σε φυλακή. Με ότι αυτό συνεπάγεται. Αν είναι να με ταιζούν να με ποτίζουν και να βγαίνω κάθε 4-5 μήνες από μια εβδομάδα να πηδάω, ε τότε πάω και εγώ. Είναι πιο εύκολο αυτό παρά να παλεύεις έξω στην αγορά... Αλλιώς τι νόημα έχει η φυλάκιση. Εκτός και αν πιστεύουμε στο παραμύθι του σωφρονισμού. Και επίσης πόσοι από εμάς γνωρίζουμε ότι το μάξιμουμ ποινής στην Ελλάδα είναι 20 χρόνια; Το οποίο σημαίνει ότι εν ψυχρώ δολοφόνος βγαίνει το πολύ σε 8-10 χρονάκια. Το θύμα;

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 25/02/2009 20:55:54

    @2 Έπαιζε σε φρουτάκια του Παλαιοκώστα....

  4. rania avatar
    rania 25/02/2009 20:57:18

    Γιατί ούτε κουβέντα για τη χειροβομβίδα στο δίκτυο; Μας έχεις συνηθίσει σε άμεσο ανέβασμα ποστ για λιγότερο σημαντικά γεγονότα. Ή δεν κρίνεις αρκετά σοβαρό γεγονός την προσπάθεια μαζικής δολοφονίας με βαρύ οπλισμό στο κέντρο της Αθήνας;;;;;

  5. fantomas avatar
    fantomas 25/02/2009 21:09:57

    ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ Skorpios !!!

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 25/02/2009 21:19:39

    Πάντως το (προφανώς) λάθος του φακτορα στη φωτογραφία μου ξαναθύμησε το ποιές σκατόφατσες το έπιαζαν εθνοπατέρες επί ΠΑΣΟΚ.

  7. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 25/02/2009 21:44:28

    @ Strange Attractor

    Του Παλαιοκώστα ήταν τα φρουτάκια ή του Νικολετάτου;

  8. ariel avatar
    ariel 25/02/2009 21:52:36

    Νομίζω πως τα φρουτάκια έγιναν πάλι νόμιμα με δόξα και τιμή. Πυροτέχνημα η απαγόρευσή τους όπως και τόσα άλλα.

  9. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 25/02/2009 21:55:04

    Σε μια χώρα
    -που τίποτα δεν λειτουργεί,
    -που οι υπουργοί όλων των κυβερνήσεων είναι
    σαν τον Πάπα και το ΚΚΕ.... αλάθητοι,
    -που οι επιτυχίες είναι προσωπικές και οι αποτυχίες συλλογικές,
    -που το "αναγνωριστικό" είναι ...το ξέρεις ποιος είμαι εγώ?
    -που μόνιμη ενασχόληση είναι το κυνήγι του εύκολου, άκοπου, αιφνίδιου πλουτισμού,
    -που η μόνιμη ανησυχία είναι ...μην σου κάτσει η "στραβή" σε όλους εμάς τους ανώνυμους, γιατί τότε την "κάτσαμε" τη βάρκα

    η καθημερινότητα είναι αντίστοιχη των ρούχων του Βασιλιά: όλοι εξυμνούν τα ωραία του καινούρια ρούχα, θωρώντας το ...πουλί του.

    Ο ληστής Παλαιοκώστας, που όλοι γελάμε και θαυμάζουμε ως κοινωνία, ο ποινικός κατάδικος, απλά μας έδειξε τα αληθινά ρούχα της χώρας....

  10. tony avatar
    tony 25/02/2009 21:55:53

    Από την πλευρά του Χαίτογλου δίκαιο είναι.Δικαιούται προστασία από το κράτος.Φόρους πληρώνει.Δυστυχώς σε αυτή τη χώρα μόνο οι πλούσιοι μπορούν νά βρουν τό δίκιο τους,αλλά για αυτό δεν φταίει ο Χαίτογλου.Σκεφτείτε πόσο καλύτερη θα ήταν η ζωή μας αν αυτή τη δυνατότητα την είχε ο κάθε πολίτης και όποτε θίγονταν το έννομο του συμφέρον μπορούσε να πάει σε μια αληθινή λειτουργική δικαιοσύνη?
    Εαν υπήρχε μια αληθινή δικαιοσύνη γιά όλους?

  11. donaE avatar
    donaE 25/02/2009 21:59:18

    Καλα,αλλα τωρα θυμηθηκανε να αποδωσουν δικαιοσυνη?Σε κανενα φτωχο ουτε δικη δεν θα γινοτανε.

  12. ariel avatar
    ariel 25/02/2009 22:16:39

    DonaE ο Χαϊτογλου είχε και λεφτά και διασυνδέσεις. Ο φτωχός που λες που να βρει τα λεφτά για να τα βάλει με το Δημόσιο. Και συνήθως οι αδικίες προς τους φτωχούς δεν είναι πιασάρικες ώστε να τους αναλάβουν μεγαλοδικηγόροι τύπου Κούγια, Κεχαγιόγλου κ.λ.π. μόνο και μόνο για διαφήμιση στις τηλεοράσεις.

  13. tony avatar
    tony 25/02/2009 22:20:19

    Έτσι είναι δικαιοσύνη για τους ολίγους.

  14. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 25/02/2009 22:28:43

    4. Τι εννοεις μ' αυτο; πες κι αλλα;

  15. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 25/02/2009 22:29:59

    @6fantomas Μου υπενθυμιζεις σε τι θεματα εχουμε διαγωνισει γιατι δεν θυμαμαι????

  16. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 25/02/2009 22:30:44

    Εμάς μας φυλάνε οι αστυνομικοί που τρέμουμε αφήνοντας το γονέα μας μόνο όταν είμαστε στη δουλειά, δεν καταλαβαίνω.
    Αυτό το χαρακτηρίζω αμετροέπεια.

  17. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 25/02/2009 22:31:02

    @6 Διορθωση"""διαφωνησει""

  18. ariel avatar
    ariel 25/02/2009 22:35:40

    Οπως είδες Τόνυ το Δημόσιο ήσκησε αναίρεση και μάλλον θα κερδίσει την υπόθεση, όπως γίνεται συνήθως. Πότε χάνει το Δημόσιο? Ποτέ δεν φταίει και σπάνια αποζημιώνει. Ας ελπίζουμε πως έχει μείνει και κάτι αδιάβλητο όπως η δικαιοσύνη αν και τελευταία έχουν γίνει μερικές στραβοτιμονιές. Υπάρχουν όμως και καλά σημεία όπως καταδίκη Κεφαλογιάννη στο Ρέθυμνο. Πραγματικά ηρωϊκοί οι δικαστές, μέσα στην φωλιά του θεριού

  19. donaE avatar
    donaE 25/02/2009 22:38:57

    Απελπιστικα κοροιδο αισθανεται κανεις,απεναντι σε ολα αυτα.

  20. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 25/02/2009 22:39:01

    17. αμετροεπεια;;;
    τι σημαινει αυτη η λεξη;
    πρωτη φορα ηχει στ' αφτια μου
    La parola senza senso

  21. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 25/02/2009 22:42:30

    Τι ειδους προστασια δικαιουται,γι να το ξερω και εγω.
    Μηπως του ειχαν στειλει επιστολες η τηλεφωνηματα απειλητικα,και δεν εκαναν κατι γι αυτο;
    Οχι βεβαια,Ξαφνικα τον αρπαξαν και ζητησαν λυτρα.
    Μη μου πεις,οτι σε καθε τετοια περιπτωση,θα πληρωνουμε εμεις τα λυτρα,γιατι θα γελασω.

  22. donaE avatar
    donaE 25/02/2009 22:45:44

    Αυτος ειναι ο νομος τους,μα βγαινει κερδος απο παντου

  23. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 25/02/2009 22:46:04

    @21: Αλογοσκουφίτσα πλάκα κάνεις;

  24. ariel avatar
    ariel 25/02/2009 23:06:05

    Ασχετο για τους φίλους Παναθηναϊκούς Βιγιαρεαλ ΠΑΟ 0-1

  25. laonikis avatar
    laonikis 25/02/2009 23:06:28

    Ο ΦΡΟΥΤΑΚΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΧΕΡΙ-ΧΕΡΙ "ΒΟΛΕΜΕΝΟΣ" ΩΣ "ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ" ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ .ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΒΑΛΑΝΕ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΦΡΟΥΤΑΚΙΑ ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΑΣ ΜΑΣ ΠΕΙ

  26. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 25/02/2009 23:59:29

    Ήταν αν θυμάμαι καλά πρόεδρος της επιτροπής της βουλής που εξέταζε τον παράνομο τζόγο όταν συνελήφθη (από κρυφή κάμερα)παίζων φρουτάκια μανιωδώς. Δικαιολογήθηκε ότι μελετούσε από μέσα το φαινόμενο του τζόγου ώστε να έχει ολοκληρωμένη άποψη... Έπαιζε δηλαδή για τη φουκαριάρα τη Βουλή. Άξιος και αυτός.

  27. Βομβιστής των Εξ-αχρείων avatar
    Βομβιστής των Εξ-αχρείων 26/02/2009 00:19:10

    Ο "χώρος" θέλει αίμα, θύματα και "ήρωες".
    Ο Αλέξης Γρηγορόπουλος δεν έφτασε.

    Οι ακροδεξιοί είναι οι πρώτοι ύποπτοι.
    Είναι τόσο ηλίθιοι;

    Άρα ποιος πέταξε τη χειροβομβίδα;

  28. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 26/02/2009 00:23:05

    @28 Ειπώθηκε στη ΤιΒι ότι ο αριθμός κυκλοφορίας του ΙΧ με το οποίο διέφυγαν οι δράστες ήταν κατά την τροχαία ΑΚΑΤΑΧΩΡΗΤΟΣ. Ποιοί έχουν ακαταχώρητα νούμερα στην Ελλάδα; Ποιοι;

  29. Παλαιο-Κώστας avatar
    Παλαιο-Κώστας 26/02/2009 00:28:52

    @ 2, 7
    Δεν είναι ο Χρυσανθακόπουλος στη φωτογραφία του Φάκτορα. Λέτε να μη τους ξεχωρίζω ούτε εγώ;

  30. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 26/02/2009 00:38:07

    Σάς οφείλω συγχαρητήρια. Κανένας άλλος (Κερατάς), δέν μούχει πεί ότι ΚΑΙ γιά τόν κύριο Χαλβά, εγώ (ξανα)χρεώθηκα, γιά νά εξαργυρώσει τήν, όντως, κακοτυχία του ! Ομερτά καί Δαφερμο-κουκούλες, παντού !

  31. Βομβιστής των Εξ-αχρείων avatar
    Βομβιστής των Εξ-αχρείων 26/02/2009 01:18:11

    @29
    "Ειπώθηκε"

  32. αλογοσκουφιτσα avatar