#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/08/2010 21:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα περάσει ο τσαμπουκάς του Πάγκαλου;



Ότι η κυβέρνηση δεν λειτουργεί το γνωρίζουν άπαντες. Ότι γι αυτό πλην του ίδιου του Πρωθυπουργού ευθύνεται και ο Αντιπρόεδρός του, ο Θ. Πάγκαλος, αν δεν το ξέρουν όλοι, το ξέρουν σίγουρα οι υπουργοί, αν κρίνουμε από αυτά που λένε στους δημοσιογράφους. Και προφανώς το έμαθε και ο Πρωθυπουργός και γι αυτό τις τελευταίες ημέρες κυκλοφορούν μετ΄ επιτάσεως σενάρια που προβλέπουν τον διορισμό “συντονιστή” στην κυβέρνηση, ή “αντ΄  αυτού”, κάτι δηλαδή σαν τον Ρουσόπουλο επί Καραμανλή.

Έμαθε λοιπόν ο κυρ Πάγκαλος ότι τον πάνε για αναδόμηση και βγήκε σήμερα λάβρος στην Realnews και είπε, ούτε λίγο, ούτε πολύ, ότι δεν γουστάρει να του βάλουν “καπέλο” τον Γιάννη Ραγκούση ( ο οποίος προορίζεται για νέος υπουργός Επικρατείας).

Συγκεκριμένα, στην συνέντευξή του, ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης, αφού πλέκει το εγκώμιο του κ. Ραγκούση για τις «μεγαλειώδης μεταρρυθμίσεις», όπως ο Καλλικράτης και η επερχόμενη αλλαγή του εκλογικού συστήματος, ξεκαθαρίζει ως προς το ενδεχόμενο να «καπελωθεί» από κάποιον: «Ξέρετε είναι εξαιρετικά δύσκολο. Μάλλον οι άλλοι θα πρέπει να ενοχλούνται καμία φορά όταν πέφτει η σκιά μου -και λόγω των διαστάσεων που έχει η σκιά μου, που είναι ανάλογη με τις διαστάσεις που έχω κι εγώ».

Πως αντέδρασε το Μαξίμου στον τσαμπουκά Πάγκαλου; Απο όσα γνωρίζουμε μέχρι στιγμής έβγαλε απόψε τον ...Καψή στο Μέγκα για να καθησυχάσει τον αντιπρόεδρο και να του διαμηνύσει οτι θα παραμείνει αντιπρόεδρος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. popolaros avatar
    popolaros 29/08/2010 21:34:31

    Κράτα Πάγκαλο, τουλάχιστον μέχρι να βγεί η γυναίκα δήμαρχος.
    Αν βγει..

  2. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 29/08/2010 21:55:49

    ΒΑΣΙΚΑ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΨΑΧΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΓΑΠ ΕΧΕΙ ΑΛΛΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΩΛΥΕΤΑΙ...

  3. BlueSky avatar
    BlueSky 29/08/2010 22:22:01

    Απορώ γιατί ο ακατάλληλος ο φόρεστ γαπ δεν κάνει επιτέλους εθνικές εκλογές, να γλυτώσουμε επιτέλους από τους διορισμένους αυτιστικούς του ΔΝΤ;
    Παραθέτω ενδιαφέρον άρθρο,
    Της Άννας Παναγιωταρέα
    Γιατί άραγε ο πρωθυπουργός θεωρεί είδηση τον ανασχηματισμό, ώστε να τον αναγγέλλει προσωπικά, όταν επί ενάμιση μήνα το θέμα έπαιζε στα ΜΜΕ, φίλια και αποστασιοποιημένα; Ποιο θα είναι το καινούργιο πνεύμα που θα κομίζει η νέα κυβέρνηση, μέσα σε δέκα μόλις μήνες από την προηγούμενη, ώστε να...
    δημιουργήσει, έστω, συγκρατημένη αισιοδοξία στον Πολίτη;
    Ολοι ξέρουμε ότι όταν ένα κόμμα κερδίζει τις εκλογές, η πρώτη κυβέρνηση που παρουσιάζει ο πρωθυπουργός αποτελείται από το «άνθος» των στελεχών του. Αλλά οι κυρίες και οι κύριοι που υπηρετούν επί δέκα μήνες στο πρώτο μετεκλογικό Υπουργικό Συμβούλιο αποτελούν, κυριολεκτικά, τους φίλους του πρωθυπουργού. Την «παρέα» του. Οι περισσότεροι εξ αυτών δεν ξέρω καν αν ή πότε «γράφτηκαν» -κι αν «γράφτηκαν»- στο κόμμα. Οι περισσότεροι εξ αυτών αποτέλεσαν στελέχη του προσωπικού γραφείου του Γιώργου Παπανδρέου επί σειράν ετών. Προεκλογικά χειρίζονταν τομείς που και ως κυβέρνηση τους ανέλαβαν. Εχουν δώσει αποδείξεις αφοσίωσης προς το πρόσωπό του.

    Ομως εδώ και ενάμιση μήνα με τον ανασχηματισμό να επικρέμαται επί των κεφαλών τους και επειδή είναι γνωστό ότι ο Γιώργος Παπανδρέου έχει ένα δικό του τρόπο σκέψης, όπου τα πάντα μπορεί να αλλάξουν από τη μια στιγμή στην άλλη, κανείς δεν μπορεί να ένιωθε ασφαλής. Τι σημαίνει αυτό; Σημαίνει ότι επί ενάμιση μήνα ο κυβερνητικός μηχανισμός έχει «παγώσει».

    Ποιος υπουργός να αναλάβει ευθύνες, που δεν ξέρει αν την άλλη εβδομάδα θα τις επωμιστεί ο… επόμενος. Αλλά και ο κρατικός μηχανισμός δέχεται εξίσου τους ανάλογους κραδασμούς. Ανασφαλείς διευθυντές και προϊστάμενοι των υπηρεσιών δεν προχωρούν κανένα φάκελο, καμία υπόθεση. Αναμένουν τον νέο πολιτικό τους προϊστάμενο, με τις νέες απόψεις που θα έχει, το νέο σχέδιο «σωτηρίας» που θα θελήσει να εφαρμόσει, τις νέες επιλογές προσώπων που θα κάνει στη διοικητική ιεραρχία και τα νέα πρόσωπα που θα φέρει μαζί του για να λειτουργήσει το γραφείο του. Σύνολον: Το χάος τουλάχιστον για τους επόμενους τρεις μήνες, για να αντιληφθεί, ακροθιγώς, ο υπουργός το υπουργείο και οι υπάλληλοι τον υπουργό.

    Οταν ο πρωθυπουργός ζήτησε στις αρχές Ιουλίου από τους υπουργούς, τους υφυπουργούς και τα κομματικά στελέχη-γενικούς γραμματείς, να μη «νιώθουν τύψεις αλλά να κάνουν ανέμελοι τις διακοπές τους» ήταν απολύτως σαφής. Εμείς κάναμε λάθος στην ερμηνεία μηνύματος: «Ετσι κι αλλιώς, θα σας αλλάξω στο τέλος του καλοκαιριού. Επομένως, καλύτερα να πάτε διακοπές και να μην κάνετε τίποτε». Δηλαδή, τους είχε θέσει σε… τιμητική θερινή αποστρατεία. Κι εμείς; Α! Εμείς περιμένουμε να γίνει ένα θαύμα…

  4. anonymos avatar
    anonymos 29/08/2010 23:57:24

    Μεγάλος τραγουδιστής - Τυροπιτάς Πάρου 1-1 μια και άρχισε το πρωτάθλημα

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ anonymos 30/08/2010 00:05:39

      Ε ρε γλέντια!

  5. ένας Άμλετ avatar
    ένας Άμλετ 29/08/2010 23:58:24

    Τι καπέλο; Όπως λένε «….. καπέλο»;

  6. Σαος avatar
    Σαος 30/08/2010 09:00:46

    Ρε τον ψωνάρα τον υπέρβαρο! No offense για τους υπέρβαρους, απλά υπάρχουν υπέρβαροι και «υπέρβαροι»...

  7. mys avatar
    mys 30/08/2010 09:44:57

    όταν μας απασχολεί αν θα περάσει ο τσαμπουκάς ή όχι του Παγκ..... τότε καλώς μας κυβερνάει το ΔΝΤ και τα χειρότερα έρχονται............
    ας μας πεί κάποιος αυτός ο τύποςτόσα χρόνια στην πολιτική εξουσία τι θετικό έκανε που του το χρεώνουμε γιατί απο αρνητικά πολλά και διαφορα πέραν της φασιστικής συμπεριφοράς .βλέπε
    ΙΜΙΑ
    ΟΤΣΑΛΑΝ
    ΚΛΠ

  8. ataktos avatar
    ataktos 30/08/2010 10:48:44

    ποιος σοβαρός ....ασχολείται ακόμα με τούτο ..

  9. salmonellas avatar
    salmonellas 30/08/2010 11:07:19

    Απο τοτε πουρθαν μποτεν
    ολα γινανε φερμποτεν
    το ψωμακι μας μπομποτεν
    τα κοριτσια μας κοκοτεν

    Για να δουμε, εως ποτεν.
    (Λαικο ασμα επι Κατοχης)

  10. 11888 avatar
    11888 30/08/2010 14:20:03

    O T-rex βγηκε παγανια...