#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/11/2012 10:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα πει επιτέλους, έστω και μια φορά αλήθεια η Siemens;



Υποτίθεται ότι η Siemens με τη συμφωνία που είχε υπογράψει με το ελληνικό Δημόσιο για να "ξεπλυθεί" από το σκάνδαλο, δεσμευόταν, όχι μόνον να διατηρήσει τις θέσεις εργασίας στην εταιρεία και σε εκείνες που ελέγχει στην Ελλάδα, αλλά και να τις αυξήσει.

Χθες ωστόσο, σύμφωνα με πληροφορίες, ανακοίνωσε 90 απολύσεις, υπό μορφή μεταγραφών. Ειδικότερα, κοινοποιήθηκε η μεταγραφή της εταιρείας "Κίντεκ" (ηλεκτρονικά συστήματα ασφαλείας υψηλού τεχνολογικού επιπέδου).

Το θέμα είναι ότι μόλις πρόσφατα, όταν το θέμα της συμφωνίας συζητείτο στη Βουλή, η Siemens παρουσίαζε τον αριθμό των εργαζομένων στην "Κίντεκ" ενταγμένο στις οργανικές θέσεις εργασίας που η ίδια διαθέτει.

Μάλιστα, είχε αναφέρει πως έχει 600 εργαζόμενους, και σε αυτή τη λίστα είχε περιλάβει και τους εργαζόμενους της "Κίντεκ". Τώρα, η Siemens απαλλάσσεται από την εταιρεία που είχε εξαγοράσει παλιότερα. Κάτι που είναι δικαίωμά της και επιχειρηματική επιλογή της.

Άλλο όμως αυτό, και άλλο να γράφει μέσα στην ίδια τη συμφωνία ότι θα διατηρήσει τις 600 θέσεις εργασίας που έχει, και αυτή τη στιγμή, είτε με σειρά απολύσεων που έχει κάνει, είτε με την απαλλαγή της από εταιρείες που είχε, να έχουν φτάσει οι θέσεις εργασίας στις 340, κατά ορισμένους υπολογισμούς. Όλα αυτά δείχνουν ότι εξακολουθεί να κοροϊδεύει το ελληνικό Δημόσιο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 15/11/2012 10:15:39

    Τι έκπληξη! Αφού οι αποφασίζοντες είναι ραγιάδες..... Ας τους έριχναν πρόστιμο σαν αυτά που "τρώνε" στις ΗΠΑ και θα βλέπαμε αν θα είχαν ξανά όρεξη για μαγκιές. Αλλά ποιός θα το κάνει;! Βλέπετε κανέναν πολιτικό με κοχόνες;

  2. xzetta avatar
    xzetta 15/11/2012 14:27:22

    για το λάδωμα που έχει γίνει μεσω κιντεκ θα γράψει κανείς? και για τον νέο-παλιό ιδιοκτήτη?

    • alvita avatar
      alvita @ xzetta 15/11/2012 15:01:42

      Πές μας εσύ xzetta

  3. o κύριος siemens avatar
    o κύριος siemens 15/11/2012 15:26:11

    Μια και μιλάμε για Kintec, θα μιλήσει κάποιος για τον Λιναρδή;
    Τι ρόλο έπαιξε στην πώληση από τον Τσικίρογλου στην Siemens. Πόσο πουλήθηκε και τι ενοίκιο δίνανε στον Τσικίρογλου για το ακίνητο στο Κορωπί. Όπως για το υπερτιμημένο ενοίκιο που δίνουνε στο Blue land της Γιάννας Αγγελοπούλου, όταν πούλησαν το δικό τους ακίνητο στην Αρτέμιδος (Μαρούσι) για ένα κομμάτι ψωμί στον Μυτιληναίο. Ποιος ήταν ο διαπραγματευτής; Μήπως είναι ακόμη σήμερα στην εταιρεία και χαίρει ιδιαίτερων απολαβών από τη νέα διοίκηση; Ενώ κάποιοι άλλοι!!!!!!!!!! Α ρε νέα καθαρή διοίκηση!

  4. o αλλος siemens avatar
    o αλλος siemens 15/11/2012 17:42:46

    To κακο με την πωληση της Kintec δεν ειναι μονο αυτα που λετε,,,,,,,,,, αλλα και οτι δυστηχως για την Siemens δεν θα υπαρχει τροπος να ανυχνευει εαν παρακολοθουνται τα τηλεφωνα τους!!!
    Ο ΝΟΩΝ ΝΟΕΙΤΟ!!!

    ΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΔΕΝ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ !!!!

    Kintec-vontafon-siemens

  5. Χριστίνα avatar
    Χριστίνα 16/11/2012 15:48:09

    Η Siemens θα πει την αλήθεια όταν μάθει και ο Ελληνικός λαός την αλήθεια για την καταστροφή του και ανοίξει ο φάκελλος της Κύπρου , μας πουν για την το σκάνδαλο με τα καλαμπόκια , χρηματιστήρια, υποβρύχια, κλπ κλπ κλπ ...δλδ όταν ο ήλιος βγάλει κέρατα.

  6. petros avatar
    petros 16/11/2012 15:58:46

    Και γιατι να πει αληθεια; Αφου οι κυβερνωντες της χωρας (σημερινοι και παλιοτεροι) την κλοτσανε κατω απο το τραπεζι για να πει ψεματα.