#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/03/2008 18:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα παραπέμψουν τους ακτιβιστές της Ολυμπίας σε δίκη;;;

Τρεις διαδηλωτές, μέλη της οργάνωσης Δημοσιογράφοι Χωρίς Σύνορα, ήταν τελικά εκείνοι που προσπάθησαν να διακόψουν την ομιλία του προέδρου της Οργανωτικής Επιτροπής «Πεκίνο 2008» με συνθήματα υπέρ του Θιβέτ. Στα χέρια τους κρατούσαν μία μαύρη σημαία με τους πέντε Ολυμπιακούς κύκλους να εμφανίζονται σαν χειροπέδες. «Αν η Ολυμπιακή φλόγα είναι ιερή, τα ανθρώπινα δικαιώματα είναι ακόμη περισσότερο. Δεν θα μπορούσαμε να αφήσουμε την κινεζική κυβέρνηση να αποκτήσει την Ολυμπιακή φλόγα, ένα σύμβολο ειρήνης, χωρίς να καταγγείλουμε τη δραματική κατάσταση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων στη χώρα, λιγότερο από πέντε μήνες πριν την έναρξη των Ολυμπιακών Αγώνων» αναφέρεται σε ανακοίνωση της οργάνωσης στο Παρίσι. Η οργάνωση επαναλαμβάνει επίσης το αίτημά της προς αρχηγούς κρατών, κυβερνήσεων και μέλη βασιλικών οικογενειών να μποϊκοτάρουν την τελετή Έναρξης των Αγώνων στις 8 Αυγούστου στο Πεκίνο.  Μεταξύ των τριών μελών της οργάνωσης ήταν και ο γενικός γραμματέας της Ρομπέρ Μενάρ, ο οποίος την Κυριακή τιμήθηκε από τον Γάλλο πρόεδρο Νικολά Σαρκοζί με το παράσημο του Ιππότη της Λεγεώνας της Τιμής. Οι τρεις διαδηλωτές οδηγήθηκαν στο αστυνομικό τμήμα της αρχαίας Ολυμπίας όπου κρατούνται προκειμένου να οδηγηθούν στον εισαγγελέα Πύργου με την κατηγορία της απρόκλητης έργω εξύβρισης και παράβαση άλλων διατάξεων. Καλά δεν έχει κανένας μυαλό στην κυβέρνηση; Ρεζίλι θα γίνουμε πάλι από τα διεθνή ΜΜΕ. Τα κινέζικα εμπορικά συμφέροντα στην Ελλάδα είναι φαίνεται πιο ισχυρά από τα ανθρώπινα ιδεώδη. 

Δείτε τις σκηνές στην Αρχαία Ολυμπία εδώ: 

http://www.youtube.com/watch?v=QOs0AHbVoiQ&eurl=http://grbloopers.blogspot.com/search/label/olympic%20handcuffs

ΣΧΟΛΙΑ

  1. thanos avatar
    thanos 24/03/2008 18:49:15

    Molis H efhmerida "Toronto Star? dhmosievse ayth th Photo sthn Prwth selida .

    http://www.thestar.com/

  2. mesapola avatar
    mesapola 24/03/2008 19:29:09

    Δηλαδή έπρεπε να τους αφήσουν ελεύθερους σαν να μην έκαναν τίποτα; Τότε τι θα είμαστε για τα διεθνή μέσα ενημέρωσης, μάγκες; Στο αστυνομικό τους πήγαν όπως προβλέπει ο νόμος, δεν τους οδηγήσαν στην κρεμάλα.. μην γινόμαστε υπερβολικοί!

  3. Λουδοβίκος των κατωγείων avatar
    Λουδοβίκος των κατωγείων 24/03/2008 20:30:02

    ΤΟΥΣ ΕΜΠΡΗΣΤΕΣ ΝΑ ΠΑΡΑΠΕΜΨΟΥΝ.
    ΟΧΙ ΤΟΥΣ ΕΙΡΗΝΙΣΤΕΣ.
    ΗΜΑΡΤΟΝ

  4. Factorx avatar
    Factorx 24/03/2008 20:43:13

    Τους παίρνεις απο το χώρο και μετά τους αφήνεις ελέυθερους χωρις φανφάρες. Μυαλό χρειάζεται. Δεν είναι επικινδυνοι εγκληματιες να τους κρατάς στο τμήμα και να αναπαράγεται το θέμα.

  5. fantomas avatar
    fantomas 24/03/2008 21:03:40

    Τι είναι έγκλημα δηλαδή ? Δεν είναι έγκλημα η προσβολή μιας χώρας ?
    Δεν είναι λογική να τους αφήσουν ελεύθερους για να μην αναπαράγετε το θέμα. Θα πρέπει να οδηγηθούν στην δικαιοσύνη και να τιμωριθούν . Γουστάρεις την μαγκιά σου κύριε ακτιβιστή ? καλά κάνεις και εγώ μαζί σου .
    Αλλά την μαγκιά σου να την πληρώνεις ! Τσάμπα μάγκας δεν λέει ! Δεν λέει να φύγει μετά επαίνων και βαΐων, να πάει στο Παρίσι , να πίνει το καφεδάκι τους στα Ιλίσια πεδία και να το παίζεις ήρωας !!
    Δηλαδή τι θα γίνει έναν φάνε και κανά δυο μήνες φυλακή την πληρώσουν και φύγουν ? θα στάξει η υπόληψη τους ?
    Άσε που αν τιμωρηθούν ως κράτος σώσουμε τα προσχήματα αφού αυτοί που έπρεπε να φυλάνε Θερμοπύλες δεν φυλούσαν !
    θα καταντήσουμε όπως θα έλεγε και ο λαός μας : μάθανε ότι γ…… πλακώσανε και οι Γάλλοι !!?

  6. fantomas avatar
    fantomas 24/03/2008 21:14:32

    Κληρονομικό δικαίωμα έχουν μόνο οι συγγενείς !!
    Εγώ δεν έχω συγγένειες και κληρονομιές καθώς και χαρίσματα από κανέναν !!
    Εξάλλου ένα ψευδώνυμο είναι !!
    Τους μόνους που ξέρω να ζορίζονται για τα ψευδώνυμα είναι τους ανθρώπους του υποκόσμου !
    Αλήθεια γιατί τραβάς ζόρι?

  7. mesapola avatar
    mesapola 24/03/2008 21:32:17

    Δεν τους αφήνεις ελεύθερους γιατί τοτε γίνεσαι περίγελος όλου του κόσμου.. Όπως και να το κάνουμε η σύλληψή τους δεν είναι παράνομη είναι μέσα στο πλαίσια του νόμου κι έτσι έπρεπε να γίνει.. και οι ίδιοι οι γάλλοι ακτιβιστές το γνωρίζουν, είναι σοβαροί άνθρωποι και ξέρουν τι κάνουν, αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους... δεν είναι σαν κάτι παιδάκια εδώ στην Ελλάδα που το παίζουν τζάμπα μάγκες και μετά φωνάζουν τους ''πατερούληδες'' να τα βγάλουν από τα τμήματα!!
    Άλλωστε νομίζω ότι περισσότερο τυπική διαδικασία είναι αυτό που έγινε! Για τα μάτια του κόσμου (του έξω κόσμου), να δείξουμε ότι λειτουργεί και κάτι μετά από ότι έγινε με τα τρύπια μέτρα ασφαλείας!

    Και κάτι ακόμα: Σήμερα, ένας σκοπιανός προσπάθησε να αναρτήσει ένα πανό έξω από τον ΟΗΕ στη Νέα Υόρκη, που έγραφε ''για πάντα μακεδονία''. Αποτέλεσμα; Συνελήφθη αμέσως από την αστυνομία. Δεν άκουσα πουθενά να γίνεται ρεζίλι ούτε η αστυνομία της Ν.Υ. ούτε ο ΟΗΕ!

  8. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 24/03/2008 21:36:09

    Βασικά το έχουμε ξαναδεί το έργο. Πάρτε δυο λίνκ ένα από εμένα κι ένα από το μοναχικό λύκο.

    Πάντως δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα με το διεθνή διασυρμό μη στεναχωριέστε. Μόνο την Κίνα βρίζουν εμείς είμαστε καλοί. Επίσης άλλο που δεν ήθελαν για να εκβιάσουν τους Κινέζους. Στημένα είναι όλα φυλαγμένη τους την είχαν. Ακόμη και το Θιβέτ. Τώρα το ξεσπάσανε ξαφνικά.
    Όχι ότι δεν παραβιάζονται τα ανθρώπινα δικαιώματα αλλά έπρεπε να τα θυμηθούν νωρίτερα.

  9. rs avatar
    rs 24/03/2008 22:16:10

    Γνωρίζοντας πλέον τα προβλήματα που χαρακτηρίζουν τους Ολυμπιακούς αγώνες (αναβολικά, οικονομικά συμφέροντα, κερδοσκοπία εταιριών, πολιτικές σκοπιμότητες, δωροδοκίες μελών της Ο.Ε.κ.ά., μήπως έχει ξεπεράσει τα όρια της υπερβολής η "εξύψωση" του Ολυμπιακού Ιδεώδους" με όλα τα "παρελκόμενα";
    Όσο για το συγκεκριμένο περιστατικό,μου φαίνεται οτι ξεχνάμε πολύ εύκολα τι έκαναν οι Έλληνες στο εξωτερικό τα χρόνια της δικτατορίας.

    ΥΓ.Άσχετο μεν αλλά.... Ο Άνθιμος, ο Ψωμιάδης και οι "λοιποί" είναι ενήμεροι για την ειδωλολατρική τελετή με το ειδωλολατρικό τυπικό και επικλήσεις στον Θεό Απόλλωνα;
    Εδώ γιατί δεν μαζεύονται όλες αυτές οι θεούσες με τους σταυρούς και τις μαντήλες να κάνουν ...αντισυγκέντρωση και γιατί η Δ.Ι.Σ. δεν βγάζει καμία ¨πύρινη¨ανακοίνωση;
    Πως είναι η ατάκα στην ταινία; "Είναι πολλά τα λεφτά Άρη"

  10. "H.M. The History" avatar
    "H.M. The History" 25/03/2008 05:35:12

    «Πράγματι,
    κατά την Βασιλεία του Θεοδοσίου,
    ο Χριστιανισμός γίνεται η θρησκεία του κράτους.
    Εναντίον των ειδωλολατρών (Ελλήνων) εφαρμόσθηκαν μέτρα, που πήραν συχνά χαρακτήρα πραγματικών διώξεων. Το μαντείο των Δελφών υποχρεώθηκε να σιγήση, οι Ο λ υ μ π ι α κ ο ί α γ ώ ν ε ς και τα Ελευσίνεια μυστήρια α π α γ ο ρ ε ύ θ η κ α ν,
    τα ιερά λεηλατήθηκαν από τους χριστιανούς,
    οι ειδωλολάτρες (Έλληνες) ιερείς,
    όπως γράφει με κάποια πίκρα ο Λιβάνιος,
    υποχρεώθηκαν
    να “ σιγήσουν ή να αποθάνουν”»,
    Ελένη Γλύκατζη - Αρβελέρ, -καθηγήτρια της Βυζαντινής Ιστορίας

  11. Swell avatar
    Swell 26/03/2008 15:12:35

    Ας τους απάγγελναν κατηγορίες και να τους περνούσαν και από δίκη. Θα είχαμε το πρωτάκουστο αποτέλεσμα να γίνουμε (πάλι) διεθνώς ρόμπες για τη φλόγα της κας Γιάννας και της κας Coca Cola.