#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/03/2011 12:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα παραμείνει ο κ. Παπακωνσταντίνου;




Έχει νόημα να παραμείνει στη θέση του ο κ. Παπακωνσταντίνου;

Το μνημόνιο απέτυχε.

Η οικονομία βαδίζει από το κακό στο χειρότερο.

Ακόμα και τον προϋπολογισμό, που συνέταξε ο ίδιος,  δεν  μπορεί να εκτελέσει (έχει 870 εκατ. απόκλιση το πρώτο δίμηνο!)

Η προσωπική του αξιοπιστία εξανεμίστηκε.

Οι συνάδελφοί του είναι πυρ και μανία εναντίον του.

Η κοινωνία δεν τον εμπιστεύεται.

Τα κόμματα της αντιπολίτευσης δεν τον αποδέχονται ως συνομιλητή τους.

Η τρόικα, αν και τον θεωρεί  «εργατικό και συνεργάσιμο»,αντιλαμβάνεται ότι δεν μπορεί άλλο.

Το ίδιο συνειδητοποιεί και ο Πρωθυπουργός για τον πιο στενό και πιστό του συνεργάτη.

(Στον κ.Παπακωνσταντίνου πιστώνεται η ρήση ότι «η Ελλάδα είναι τυχερή που έχει πρωθυπουργό τον Γιώργο Παπανδρέου!»)

 

Ο κ. Παπακωνσταντίνου αποτελεί το μεγαλύτερο βαρίδι για τον κ. Παπανδρέου.

Όσο και αν  το εξορκίζει, κατά βάθος αντιλαμβάνεται, ότι μέχρι εδώ ήταν!

Εκ των πραγμάτων θα υποχρεωθεί να τον αντικαταστήσει γιατί το κόστος  παραμονής του στην κυβέρνηση γίνεται καθημερινά και μεγαλύτερο.

 

Ποιος θα τον διαδεχθεί;

Δεν γνωρίζουμε.

Θ΄ αλλάξει κάτι;

Αμφιβάλλουμε!

Πάλι μια σύντομη ανάσα θα πάρει η κυβέρνηση.

Γιατί εδώ που οδήγησε τα πράγματα, μόνο σε σύντομες ανάσες μπορεί να ελπίζει.

Εκτός και αν…

Εκτός και αν ο  υπουργός Οικονομικών αποτελέσει την Ιφιγένεια,  με την προσδοκία να φυσήξει ο ούριος άνεμος των εκλογών….

 

Κώστας Ροδινός

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/03/2011 13:10:13

    Ολοι στραβοκοιτανε τον απουσιολογο στην ταξη αλλα δεν κανουν κατι.. διοτι ειναι ο αγαπημενος του καθηγητη... ο εμπιστος..!!!

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/03/2011 13:11:20

      συγγνωμη, εκτος εαν βρεθει ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΜΑΘΗΤΗΣ !!! αγαπημενος κ εμπιστος του καθηγητη....

      ΠΠ

  2. zackii avatar
    zackii 14/03/2011 13:25:39

    Όλοι οι υπουργοί είναι ο ΓΑΠ. Οι άλλοι υπάρχουν δεν υπάρχουν το ίδιο είναι. Αυτός με την άνωθεν εντολή μας έφερε το ΔΝΤ -και με τη σύμφωνη γνώμη του ΚΚ που το παιδί δεν μπορούσε- αυτός καθαρίζει γιά πάρτη τους.

  3. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 14/03/2011 13:26:46

    Ο Παπακωνσταντίνου είναι ένα ανθρωπάκι, μικρού ειδικού βάρους και γι αυτό και μανατζέβολο, που οι καταστάσεις τον ανέδειξαν στη θέση που βρίσκεται.
    Το θέμα είναι ότι ολόκληρο το καπιταλιστικό σύστημα βρίσκεται σε κρίση, ίσως και μοιραία. Στη Ελλάδα, το πρόβλημα επιδεινώνεται από δύο επι πλέον παράγοντες. Τον υπερβολικό δανεισμό της χώρας και την εντελώς ανίκανη και δωσίλογη κυβέρνηση.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ εναςάσχετος 14/03/2011 13:39:09

      αυτο το ανρθωπακι που λες μας υποθηκευεσε τη Χωρα..!!! ΝΥΧΤΑ..ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ.

      ΠΠ

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/03/2011 13:49:15

        Κάποιος τον εξουσιοδότησε,όμως,...

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 14/03/2011 13:51:14

          το ΓΑΠ κατ εντολην. και το ΓΑΠ ειναι πονηρο... γυιος του μπαμπα του.

          ΠΠ

  4. anonymos avatar
    anonymos 14/03/2011 13:42:45

    Δεν θέτεις σωστά τα ερωτήματα Ροδινέ. Η σωστή ερώτηση είναι αν θα μείνει ο ΓΑΠ.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ anonymos 14/03/2011 13:48:32

      Λες, ε;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ anonymos 14/03/2011 13:52:46

      Αν φυγει... ο ΠΑΠΑΚ ποιος θα αναλαβει να υπογραφει τις υποθηκες απ το ΠΑΣΟΚ... 1 χρονο μετα??? με ολη τη σκονη π εχει σηκωθει?? ποιος θα αναλαβει τετοια ευθυνη για μια καρεκλα?? ΧΛΩΜΟ!!! εχουν βρει τους ανθρωπους τους...

      ΠΠ

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/03/2011 14:02:03

        υπάρχουν πολλοί πρόθυμοι!!!

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 14/03/2011 14:06:55

          Λες??? ισως μονο εαν εχουν στα σκαρια να "πουλησουν" τιποτε ελαφρυνσεις ή κατι που θελει ν ακουσει ο Λαος... και το φερει ο επομενος για να μην φαει ξυλο !!

          ΠΠ

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/03/2011 14:17:14

            Η διαχείριση της περιουσίας του δημοσίου!
            Το deal του αιώνα!

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 14/03/2011 14:28:49

            Αφου τα βρουν με τους Δανειστες π εχουν την υποθηκη στη Δανειακη...#1.
            Θα εχουμε και Δανειακη #2.. την περιμενω πως και πως..

            ΠΠ

        • Αιας Τ. avatar
          Αιας Τ. @ Κώστας Ροδινός 14/03/2011 15:14:04

          μηπως ο Σταικουρας?

          • Αιας Τ. avatar
            Αιας Τ. @ Αιας Τ. 14/03/2011 15:15:23

            η ερωτηση απευθυνεται στον κ. Ροδινο, υπαρχουν πολλοι προθυμοι αντικαταστατες

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/03/2011 13:54:09

    *Αυξημένο είναι το έλλειμμα το Κρατικού Προϋπολογισμού το δίμηνο Ιανουαρίου - Φεβρουαρίου 2011, καθώς σύμφωνα με τα στοιχεία που ανακοίνωσε το ΥΠΟΙΚ, διαμορφώνεται στα 1.028 εκατ. ευρώ έναντι 944 εκατ. ευρώ το αντίστοιχο διάστημα του 2010.

    Μια χαρα !!

    ΠΠ

  6. Εnzo avatar
    Εnzo 14/03/2011 14:06:33

    στο διμηνο εχει ανοιγμα 1,2 δις!!! Χ 6 ποσο? φοβερος οικονομολογος!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Εnzo 14/03/2011 14:17:52

      Ο Καραμανλής φταίει..

      • loretta avatar
        loretta @ Κώστας Ροδινός 14/03/2011 16:32:54

        μα παντα και διαχρονικα...ειναι πολυ της μοδας!

      • Green St avatar
        Green St @ Κώστας Ροδινός 14/03/2011 20:08:29

        πάντα και μόνο αυτός κε Ροδινέ..........τι χαζός λαός που είμαστε τελικά;;

  7. anemos uk avatar
    anemos uk 14/03/2011 14:18:07

    Ρε γαμώτο γιατί δεν πήγα να κάνω εγώ την δουλειά, φοβήθηκα μην τα κάνω χαλια τελικά ίσως να είχα κάνει καλύτερα από αυτόν τον, ερασιτέχνη

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ anemos uk 14/03/2011 14:20:07

      Αφου φοβήθηκες, μάλλον καλύτερα θα τα έκανες!

  8. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 14/03/2011 14:30:54

    Κώστα μόλις κυκλοφόρησε και κάνει θραύση.
    "Gaponomics. A New Approach in Global Economics.
    Structural Reforms, Debt Crisis and Sovereign Real Estate. The case of Greece.

    By G. Papak. IMF Press

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 14/03/2011 14:38:12

      Παράδειγμα προς αποφυγήν!

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 14/03/2011 14:54:35

      Ο Παπακωνσταντίνου είναι προφανώς ακατάλληλος για τη θέση που κατέχει. Ο βασικός υπεύθυνος είναι ο προϊστάμενός του ο οποίος τον έχει αφήσει ανεξέλεγκτο. Αν δούμε τα πράγματα λίγο αποστασιοποιημένα, θα διαπιστώσουμε ότι εδώ και μήνες φωνάζουμε ότι υπάρχει ένα συγκεκριμένο σχέδιο που έχει εκπονηθεί και εφαρμόζεται. Και νομίζω ότι οι πτυχές αυτού του σχεδίου εκδιπλώθηκαν σταδιακά μέχρι σήμερα, περίπου, όπως ανεμενόταταν. Δεν πρέπει να μας εκπλήσσουν τα γεγονότα.
      Ένα ανδρείκελο μπορεί να αντικατασταθεί με ένα άλλο. Και μια κυβέρνηση ανδρεικέλων μπορεί να αντικατασταθεί με μια άλλη κυβέρνηση ανδρεικέλων. Όπως βλέπουμε, πρόθυμοι υπάρχουν παντού.
      Φυσικά, το 2014-15 δε θα υφίσταται κυβέρνηση ΓΑΠ. Και τότε θα μπορεί να εκφράζει τη συμπάθειά του προς τους χειμαζόμενους Έλληνες ως προϊστάμενος κάποιου διεθνούς οργανισμού. Μόνο που τότε μπορεί μεν να υπάρχουν Έλληνες αλλά μπορεί να μην υπάρχει Ελλάδα. Ο χρόνος κυλάει γρήγορα και οι πληγές φοβάμαι ότι είναι μη ιάσιμες.

  9. Εnzo avatar
    Εnzo 14/03/2011 14:31:12

    μονο την χωρα του γιωργακη οι αγορες υποβαθμιζουν. την Ιαπωνια παρολαυτα που επαθε ουτε καν την αγγιξαν.
    χειροτερος και απο τον εγκελαδο ειναι το παιντι!
    βρε τι κακος μπελας μας βρηκε..

    • Franklin S. avatar
      Franklin S. @ Εnzo 14/03/2011 15:18:58

      ναι αλλα εκει μολις εγινε ο σεισμος και ανοιξαν οι αγορες η κυβερνηση τους στηριξε με 130 δισ ευρω , ΤΗ ΧΩΡΑ οχι τις τραπεζες
      εκει οι τραπεζες μπορουν απο μονες τους !!

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/03/2011 14:41:59

    *Αυξημένο είναι το έλλειμμα το Κρατικού Προϋπολογισμού το δίμηνο Ιανουαρίου - Φεβρουαρίου 2011, καθώς σύμφωνα με τα στοιχεία που ανακοίνωσε το ΥΠΟΙΚ, διαμορφώνεται στα 1.028 εκατ. ευρώ έναντι 944 εκατ. ευρώ το αντίστοιχο διάστημα του 2010.

    *Πτώση 5,2% σημείωσε ο Γενικός Δείκτης Βιομηχανικής Παραγωγής τον Ιανουάριο του 2011, σε σύγκριση με τον αντίστοιχο Δείκτη του Ιανουαρίου του 2010, έναντι μείωσης 3,9% που σημειώθηκε
    κατά την αντίστοιχη σύγκριση του έτους 2010 προς το 2009.
    *Περισσότερα από 7,5 δισ. ευρώ εκτιμάται ότι έχασαν τα εμπορικά καταστήματα τη διετία 2009-2010 λόγω της μείωσης των λιανικών πωλήσεων. Σε σύνολο περίπου 6.000 εμπορικών επιχειρήσεων, 1.230 προχώρησαν σε κλείσιμο, δηλαδή το 20,6% του συνόλου.

    *Σε ιδιώτες ελεγκτές και ιδιωτικές ελεγκτικές εταιρείες περνά ουσιαστικά ο φορολογικός έλεγχος σε ανώνυμες εταιρείες και ΕΠΕ. Οι νόμιμοι ιδιώτες ελεγκτές θα εκδίδουν, ύστερα από έλεγχο, ετήσιο πιστοποιητικό το οποίο θα εξασφαλίζει φορολογική ασυλία όταν δεν καταγράφονται σ' αυτό παρατηρήσεις ή παραβάσεις.

    ΠΠ

  11. kiki avatar
    kiki 14/03/2011 14:55:24

    Που βαφει τα μαλλια του?
    Ο Λοβερδος θελει να τον διαδεχθει.Θα του αυξησω τα προσδοκιμα στα 90 , και θα σπαει πετρες μεχρι τα 85.

    • αχ κουλα!! avatar
      αχ κουλα!! @ kiki 14/03/2011 15:21:04

      το που βαφει τα μαλλια του, το ξερω στα σιγουρα! στο Χατζη στο Ψυχικο

      τι κουλα θα ημουν αλλωστε αν δεν ειχα τετοιες σημαντικες πληροφοριες

  12. kiki avatar
    kiki 14/03/2011 14:56:11

    Επισης ολοι ειναι προθυμοι να διαδεχθουν τον ΠΑΠ, διοτι ειναι πολλα τα λεφτα.

  13. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/03/2011 15:04:54

    Εχθροι του Λαου ειναι οι ψευτες και τα ΜΜΕ.
    Το δανειστηκα…..
    Το μνημόνιο έλεγε ότι δανείστηκαμε 110 με τόκο 5,2% για 3 χρόνια δηλαδή :
    110 x 0,052 x 3 = 17,16 δις τόκους

    Με την επιμήκυνση 7 ετών και τόκο 5,2% θα πληρώναμε
    110 x 0,052 x 7 = 40,04 δις τόκους

    Ενώ με τον νεο μειωμένο τόκο 4,2% θα πληρώσουμε
    110 x 0,042 x 7 = 32,34 δις τόκους

    ΔΗΛΑΔΗ 15,18 δις ΠΑΡΑΠΑΝΩ!
    ————————————————-
    Αν τελικά δεχτούν την επιμήκυνση οι Γερμανοί, τα τρία χρόνια της περιόδου χάριτος και τα δύο χρόνια αποπληρωμής αυξάνονται σε τέσσερα χρόνια περιόδου χάριτος και επτά χρόνια περιόδου αποπληρωμής (ethnos.gr).

    Μιλάνε όμως για ένα “μικρό” αντίτιμο της “επιμήκυνσης! Από 0,1% έως 0,3%. Το “μικρό” αυτό αντίτιμο μεταφράζεται σε 40% με 60% δις ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΤΟΚΟΥΣ!

    110 δις × 0.05 × 3 έτη = 16,50 δις τόκοι
    110 δις × 0.053 × 10 έτη = 58,30 δις τόκοι (για ο,3% αυξηση)

    ΠΠ

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/03/2011 15:09:13

      Π.Π.
      Βλέπω οτι κάνεις τη δουλειά που έπρεπε να είχε κάνει η Ν.Δ. από το Σάββατο.

      Για τι δε στέλνεις στο Φάκτορα ένα άρθρο με τα στοιχεία αυτά να ενημερώσουμε τον κόσμο;
      Δεν νομίζω να σου βάζω ...δύσκολα;

      • αντιλαικος avatar
        αντιλαικος @ Κώστας Ροδινός 14/03/2011 15:25:05

        μια ολοκληρη αντιπολιτευση φτιαχνουμε εδω μεσα

        και το κυριοτερο, ευρεως φασματος, απο δεξια μεχρι τερμα αριστερα!!!
        λιγο να μας διαβαζαν, ετοιμες προτασεις θα επερναν

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 14/03/2011 15:34:36

        Δεν ειναι δικη μου "δουλεια" οι πραξεις... ειναι αλλουνου.
        Τις δανειστηκα...

        Η αληθεια σε νουμερα ΓΙΑ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ.

        Οποιος διαφωνει ας κανει αλλες πραξεις εδω...

        ΠΠ

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 14/03/2011 15:37:37

        Κωστα, απο αποψε θ αρχισουν τα πανελ.... θα εχουμε και δικους εκει.. συζητητες,.... θα δουμε τι θα πουν και τι επιχειρηματα θα φερουν απεναντι στα ΜΜΕ και τους ταλιμπαν του ΠΑΣΟΚ...

        ΠΠ

        • Ο Ιθαγενής avatar
          Ο Ιθαγενής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/03/2011 18:45:55

          Δύο πολλαπλασιασμοί και μια αφαίρεση; τον μπέρδεψες τον Σταικούρα...

          ΥΓ

          Το έγραψα και αλλού η ΝΔ πρέπει άμεσα να στελεχώσει ομάδες υποστήριξης ανά τομέα που θα ξεσκονίζουν τα νούμερα και θα δίνουν μασημένη τροφή στους ...τομεάρχες.

  14. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 14/03/2011 15:12:53

    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ:

    Ετσι ακριβώς είναι. Μας παίρνουν τα εσώρουχα, και αυτό είναι επιτυχία !!! Θεέ και Κύριε, συγχώρεσέ όλους αυτούς τους προδότες.

  15. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 14/03/2011 15:13:33

    Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να επικεντρωνόμαστε στον Παπακωνσταντίνου. Ούτε σωστό είναι και νομίζω είναι και πολύ βολικό για το ΠΑΣΟΚ. Η ευθύνη είναι συλλογική και πρωτίστως του Παπανδρέου.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ firiki2010.wordpress.com 14/03/2011 15:17:25

      Σωστό, αλλά από κάπου αρχίζει το ...ξήλωμα

      • Αιας Τ. avatar
        Αιας Τ. @ Κώστας Ροδινός 14/03/2011 15:27:33

        απο τον Σταικουρα, απο τον Σταικουρα

        (και μην πειτε οτι ειμαι απο αλλο ανεκδοτο...)

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ Αιας Τ. 14/03/2011 15:46:12

          Aίαντα,
          Για το Σταϊκούρα τα είπα.
          Κάθε μέρα τα ίδια θα λέμε.
          Συμφωνούμε.

          • Αιας Τ. avatar
            Αιας Τ. @ Κώστας Ροδινός 14/03/2011 16:48:59

            φωνη βοωντος ομως ειμαστε....

            προς το παρον !!!

  16. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 14/03/2011 15:24:29

    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ, κ. Κώστα Ροδινέ:

    Αξίζει να διαβάσετε, καθώς και όλοι οι αναγνώστες του antinews, το άρθρο"Θανατος από επιμήκυση" στο capital.gr
    Όλη η αλήθεια για το ζοφερό μέλλον όλων μας, αλλά πιό πού, των παιδιών μας. Προδοσία σε όλο το μεγαλείο και κανείς από τα πουλημένα ΜΜΕ και Συμφέροντα δεν λέει κουβέντα. Αίσχος.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Νίκος Θ. 14/03/2011 15:45:30

      Νικο Θ.
      Σ ευχαριστω !!! απιστευτο αρθρο, ολοκληρη η αληθεια...

      ΠΠ

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Νίκος Θ. 14/03/2011 15:49:46

      +10000

  17. Γιωργος Ασημένιος avatar
    Γιωργος Ασημένιος 14/03/2011 15:25:26

    Κώστα δεν χρειάζεται να συζητάμε για τον ανασχηματισμό ποιοί θα φύγουν ποιοί θα μείνουν κλπ ετσι κι αλλιώς όλος αυτός ο θίασος του ΓΑΠ υπάρχει λόγω του μνημονίου. Οπότε χρειάστηκε να λειτουργήσουν μόνοι τους τα κάνανε...μούτι που λέμε και εμείς οι αρβανίτες. Το θέμα είναι ο Σαμαράς να ξεκαθαρίσει με τι σχέδιο θα κυβερνήσει και με ποιούς.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Γιωργος Ασημένιος 14/03/2011 16:19:59

      Γιώργο,
      προφανώς και το θέμα δεν είναι ο Παπακωνσταντίνου.
      Στο πρόσωπο του συγκεντρώνεται η πολιτική Παπανδρέου.
      Θα πρόκειται για την επίσημη παραδοχή της απόλυτης χρεοκοπίας του μνημονίου.

  18. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/03/2011 15:49:16

    10 χρονια τωτα το ΠΑΣΟΚ μας παει "βολτα" στη Χρεοκοπια με Θρησκευτικη ευλαβεια..

    ΠΑΠΑντωιου
    ΧΡΙΣΤΟδουλακης
    ΠΑΠΑκωνσταντινου..

    επομενος?? ΠρωτοΠΑΠΠΑΣ?? μπααα εχουν αλλον Οικονομικα Θρησκευαμενο??

    ΠΠ

  19. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 14/03/2011 16:03:55

    Γιατι να μην παραμεινει ο Παπακων/νου???Τα spreads πεφτουν ραγδαια, οι αποφασεις των Βρυξελλων επιβεβαιωθηκαν ως ορθες και δια του κ.κ.Σταικουρα, συν του οτι, ολοι πεσαμε εξω περι του τι μελλει γενεσθαι προ τεσσαρων περιπου ημερων....Ολους μας διεψευσε ο Παπανδρεου.Οφειλουμε να το παραδεχτουμε.Επισης οφειλουμε (οι πολεμιοι του δικομματισμου), να παραδεχτουμε οτι οι Πολιτικοι μας ειναι Πανπονηροι-"Γατες", απο οπου και αν προερχονται.Μας διαψευδουν, η επι του χειριστου, η επι του βελτιστου, αναλογως το κατα πως τους συμφερει....Για την δουλεια που επελεξαν (και τους ψηφισαμε), ειναι "γατονια"!!!Τελοια και παυλα!!!
    υ.γ.Ποσο σιγουροι ειμαστε, οτι τα διαβοητα 50 δις (τα ειπε πολυ πριν του Παπανδρεου τα ανεφερε ο Σαμαρας), δεν τα εχουν ηδη βρει-και προσυμφωνησει με τους υποψηφους αγοραστες/"τοκογλυφους"-τα "γατονια" τα οποια προανεφερα??Ολα ετοιμα τα εχουν.Κανουν τους χαζους (για να χαζευουμε εμεις περισσοτερο και να φοβομαστε), αλλα απο την πισω πορτα, τα εχουν αν οχι ολα, αλλα τα περισσοτερα διευθετημενα.....

    • αντιλαικος avatar
      αντιλαικος @ ΧΡΗΣΤΟΣ 14/03/2011 16:50:28

      ουτε προκειται να φυγει
      ουτε εκλογες προκειται να γινουν

      και ολα θα ξεπουληθουν μια χαρα οπως ειχαν προσυμφωνηθει !!!

    • Gaetano avatar
      Gaetano @ ΧΡΗΣΤΟΣ 15/03/2011 01:57:30

      Τα 50 δις υπαρχουν και περισοτερα .
      Το θεμα είναι ότι θα τα πάρουν για 10δις διότι θα πιέζουν με την διακοπή των δόσεων του μνημονίου . Έτσι δεν κάνουν οι τοκογλυφοι . Η μου πουλάς το σπίτι της γυναίκας σου η σφράγιση την επιταγή και σε χωνω μέσα . Πούλημα δημόσιας περιουσίας δεν γίνεται όσο η χώρα σέρνεται . Μόνο ξεπούλημα γίνεται . Ακαιρη και της ΝΔ η προταση. Απο εκει αλλωστε ξεκίνησε η ιδέα . Αντι να βρούμε τροπο να σηκώσουμε τα μανίκια να δουλέψουμε , σαν το κακομαθημενο κληρονόμο Ηρόδοτος την λύση στο να πουλάμε τα ακίνητα της μαμάς . Έλα όμως που δεν πουλίωνται ούτε αυτα τώρα .

  20. manos avatar
    manos 14/03/2011 17:17:37

    Θα μείνει βέβαια. Η μήπως νομίζετε ότι μπορεί να κάνει κάτι άλλο?
    Περίπτερο να του δώσεις θα το ρίξει έξω.
    Οπότε θα κάνει αυτό που ξέρει καλά. Τίποτα.

  21. anonymos avatar
    anonymos 14/03/2011 20:06:41

    Τα πασοκικά σαιτ των αποκαλούν βαψομαλλιά, αληθεύει?

    • kiki avatar
      kiki @ anonymos 14/03/2011 21:27:06

      @ anonymos
      Ναι αληθευει, βαψομαλλιας οντως , γιαυτο ειναι καταληλος να ασχολειται μονο με τριχες.
      Ακουσα τον Μυταρακη στο Μεγκα να αποκαλει ανασα την επιμηκυνση, Ανασα, συμφωνειτε, και ολοι γραφουνοτι αυτο αποτελει καταστροφη.
      αρα ειναι θεση της ΝΔ , το λεει ο σταικουρας το λεει ο μυταρακης, τι συμπερασμα βγαζω οτι ειναι η θεση η επισημη, μετα μας φταινε τα ΜΜΕ.

  22. βασίλης avatar
    βασίλης 15/03/2011 20:12:15

    Κάθε σικελός θέλει τον δικό του λογιστή και φοροισπράκτορα και προπάντων να είναι εμπιστος και στους συνεργάτες του σικελού.