18/12/2009 12:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα πέσει πολύ γέλιο με τις εξεταστικές επιτροπές

Την ώρα που το ΠΑΣΟΚ ζητά Εξεταστικές Επιτροπές για ομόλογα, Siemens και Χρηματιστήριο ένας από τους εμπλεκόμενους στην υπόθεση του Χρηματιστηρίου, ο πρόεδρος της ΔΕΚΑ την επίμαχη περίοδο  κ. Ιωάννης Κουσουλάκος ανέλαβε την περασμένη εβδομάδα Ειδικός Γραμματέας Δημοσίων Επιχειρήσεων και Οργανισμών.

Διαβάστε κι αυτα:

Η επαναφορά και των … ΔΕΚΑ

Ένας υπόδικος Γενικός Γραμματέας διαχειρίζεται τα χρήματά μας;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Lavazza avatar
    Lavazza 18/12/2009 12:21:04

    Καλά, ο Κουσουλάκος της ΔΕΚΑ που έχει πάει σε 40 Δικαστήρια για το Χρηματιστήριο (και όλα έχουν αναβληθεί) ανέλαβε Ειδικός Γραμματέας...;;;;;;;;

    Μετά φωνάζεις για μένα ρε Φάκτορα και την πολιτική λύση που προτείνω;;;

    χαχαχαχα

    • tiramola avatar
      tiramola @ Lavazza 18/12/2009 12:43:46

      Δεν έχουν αναβληθεί , 2 φορές τουλάχιστον από όσο θυμάμαι έχει αθωωθεί.
      Τώρα γιατί χαρακτηρίζεται υπόδικος ακόμα δεν το καταλαβαίνω...
      Ίσως λόγω της "ανεξάρτητης" δικαιοσύνης Σανιδά...
      Πάντως στην χώρα των οπαδών δεν βρίσκεις άκρη.
      Αν δεν έφερνε ο ΓΑΠ τις υποθέσεις σκανδάλων ξανά προς διερεύνηση θα τα άκουγε.
      Τώρα πάλι τα ακούει επειδή λέει το κάνει για αντιπερισπασμό...
      Πάντως θα συμφωνήσω με τον τίτλο του ποστ.
      Θα πέσει πολύ γέλιο σίγουρα , για κάποιους πικρό...

      • Factorx avatar
        Factorx @ tiramola 18/12/2009 12:46:23

        πρέπει κάποτε να σταματησεις να κανεις επίδειξη αφέλειας

        • yangoolas avatar
          yangoolas @ Factorx 18/12/2009 12:49:25

          μπορεί απλά να "κατασκοπεύει" και να λέει και καμιά κουβέντα που και που χαχαχαχα

        • Vachus avatar
          Vachus @ Factorx 18/12/2009 13:02:09

          Αφού το είπε ο Σημιτης: Ας πρόσεχαν αυτοί που έπαιζαν.
          Τιραμόλα είσαι γίγαντας!

        • tiramola avatar
          tiramola @ Factorx 18/12/2009 13:07:39

          Δεν κάνω καμία επίδειξη.Προσπαθώ να σκεφτώ λογικά.
          Το λάκο τους σκάβουνε?
          Αν εσύ κατηγορηθείς για κάτι , ακόμα και αν αθωωθείς 2 και 3 φορές αυτό τι σημαίνει?
          Ότι εγώ δεν πρέπει να κλικάρω πάλι στη ιστοσελίδα σου επειδή κάποτε είχες κατηγορηθεί?
          Τι ρατσισμός είναι αυτός?
          Είσαι σίγουρος εσυ δηλαδή ότι έιναι λαμόγιο?

      • Lavazza avatar
        Lavazza @ tiramola 18/12/2009 12:50:41

        Δηλαδή βρε Τιραμόλα,

        θέλεις να πεις οτι το να διορίσεις τον πρόεδρο της ΔΕΚΑ, για την οποία βωά ο τόπος, είναι ηθικό;;;

        Δεν υπήρχε άλλος;;;

        Ή υιοθετείτε τώρα κι εσείς το "Βουλγαράκειον" Δόγμα...;;;

        Και έστω να αθωώθηκε λόγω αμφιβολιών κτλ. (δεν το γνωρίζω καλά), είναι σωστό να ξεκινήσει Εξεταστική και να ακούγεται όλη μέρα το όνομα, να καλείται και να ξανακαλείται να καταθέσει κτλ. ο ειδικός Γραμματέας;;

      • by definition anti (back in 1972!) avatar
        by definition anti (back in 1972!) @ tiramola 18/12/2009 12:54:10

        tiramola, έλεος! Όταν ο Πάχτας έχει αθωωθεί και μένει στην απέξω, δεν νοείται ο τότε Νομάρχης Χαλικιδικής (Κίρκος) να ορίζεται Περιφερειάρχης Δυτικής Μακεδονίας (μακριά από τα γεωγραφικά όρια των τότε διαδραματισθέντων, για να μην σηκωθούν και οι πέτρες..)! 2 μέτρα και 2 σταθμα, κι εδώ κι εκεί...Δεν είμαστε όλοι αφελείς, και με λύπη μου λέω ότι πρόσμενα άλλο δείγμα γραφής, ακόμη και ως πολιτικός αντίπαλος...

        • tiramola avatar
          tiramola @ by definition anti (back in 1972!) 18/12/2009 13:00:52

          Μακάρι φίλε μου να είχαμε πολλούς σαν τον Κίρκο.
          Δεν τον ξέρεις καθόλου καλά και λυπάμαι που ακόμα και για αυτόν τον άνθρωπο έχετε να πείτε μια κακιά κουβέντα....

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ tiramola 18/12/2009 12:54:43

        Αθωθωηκε οπως και ολοι της ΔΕΚΑ για τεχνικους λογους-το Δικαστηριο εκρινε οτι αφου τα πολιτικα προσωπα δεν μπορουσαν να δικασθουν γιατι ειχαν παραγραφει τα αδικηματα τους,δεν ειχαν ευθυνη οι μη-πολιτικοι που εκτελουσαν τις εντολες των πολιτικων ή κατι παρομοιο.Παντως στην ουσια της υποθεσης δεν μπηκε.
        Εννοειται οτι σημερα αυτη η υποθεση ειναι τριπλα παραγεγραμμενη.
        Απλως ερχεται επειδη στη συσκεψη της Δευτερας για τη διαφθορα το ζητησε ο Σαμαρας.

        • Lavazza avatar
          Lavazza @ ψυχραιμια 18/12/2009 13:00:49

          Εσείς το πάτε στα ψιλά γράμματα το θέμα.

          Εγώ θα ρωτήσω πιό χοντρά:

          Από το "κόλπο" της Εξεταστικής θα δούμε καμιά 10αριά Υπουργούς, Υφυπουργούς, γενικούς Γραμματείς Υπουργείων και επιπλέον καμια 15αριά "Ιδιώτες" να οδεύουν στον Κορυδαλλό;;;

          Εάν δεν δούμε τότε να μην κάνουν καμία Εξεταστική και να κάνει άλλου είδους "Εξεταστική" 10.000.000 κόσμος στις επόμενες Εκλογές...

        • δρόμος avatar
          δρόμος @ ψυχραιμια 18/12/2009 16:37:50

          Μα, αγαπητέ Lavazza, για να μπορεί να λειτουργήσει η άλλου είδους "Εξεταστική" που λες (και συμφωνώ σ'αυτό μαζί σου), πρέπει να έχει προηγηθεί η αποκάλυψη των ονομάτων και, κυρίως των ΜΕΓΕΘΩΝ: αν δηλαδή από την Εξεταστική της Βουλής προκύψουν έστω κάποια ονόματα και τεκμηριωμένα ΝΟΥΜΕΡΑ της ζημιάς που το κάθε σκάνδαλο επέφερε, αυτό και μόνο μπορεί να λειτουργήσει σαν προϋπόθεση της λαϊκής κρίσης.

        • loretta avatar
          loretta @ ψυχραιμια 18/12/2009 16:55:55

          και δεν μου λετε ρε παιδια πως περιμενετε μια εξεταστικη που απαρτιζεται απο βουλευτες να αποφασισει και να οδηγησει στην φυλακη τον οποιδηοποτε?? με ποιες γνωσεις και ποια ιδιοτητα?

          αν μιλουσαμε για δικαστικους μεσα στην βουλη πως θα σας φαινοταν??

        • δρόμος avatar
          δρόμος @ ψυχραιμια 18/12/2009 17:09:57

          Λορέττα, δεν μιλάμε για νομικές καταδίκες, αλλά για (ενδεχόμενη) κοινοβουλευτική αποκάλυψη-τεκμηρίωση που θα μπορούσε να οδηγήσει σε εκλογική καταδίκη.

        • loretta avatar
          loretta @ ψυχραιμια 18/12/2009 21:42:55

          Δρομος

          μα ακριβως γιαυτο ειναι γελοιο το θεμα...παλι θα βγουν για ολα 3 διαφορετικα πορισματα και λοιπον? στην ουσια ολοι κερδισμενοι θαναι και κανενας στην ουσια δεν θα τιμωρηθει.

          ενοουσα λοιπον πληρη αλλαγη στο συστημα διερευνησης αυτων των υποθεσεων αλλιως κανενας δεν θα καταδικαζεται και με την βουλα!!

  2. Παρατηρητικός avatar
    Παρατηρητικός 18/12/2009 12:46:00

    Ο κ. Κουσουλάκος την σκαπούλαρε (μέχρι στιγμής) επειδή παρότι αγόραζε μετοχές κρατικών ετειρειών την τελευταία βδομάδα πριν τις εκολγές του 2000 (θυμάμαι το μπουμπουκάκι το χοντροθέμο να πανηγυρίζει για την άνοδο του δείκτη κατά την διάρκεια της προεκλογικής συνέντευξης του κ. Σημίτη) και ζημίωσε τη Δ.Ε.Κ.Α. σε βαθμό κακουργήματος, το δικαστήριο (Εφετείο απ' ότι θυμάμαι) τον απήλλαξε χωρίς να εξετάσει την ουσία των κατηγοριών επειδή η Δ.Ε.Κ.Α. ήταν λέει Ν.Π.Ι.Δ. Ο Έβερτ ακόμα αγωνίζεται να τους στριμώξει! Εντύπωση είχε κάνει τότε δημοσίευμα στην Καθημερινή, όπου ο "έγκυρος" αρθρογράφος (Νίκος Νικολάου)έλεγε πως θα αισθανθεί πικρία αν την πληρώσει ο καημένος ο κ. Κουσουλάκος "που δεν έχει δεύτερο σακκάκι" και είναι "μαρίδα" και όχι καρχαρίας. Μαρίδα - ξεμαρίδα, ο Κουσουλάκος τώρα δικαιώνεται και μάλιστα υπερκεράζοντας πάμπολλους διδάκτορες οικονομικών που διεκδίκησαν την εις αυτόν ανατεθείσα θέση. Βγάλτε συμπέρασμα.

    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_2_05/11/2005_162542

  3. by definition anti (back in 1972!) avatar
    by definition anti (back in 1972!) 18/12/2009 13:11:54

    tiramola, καμμία κακιά κουβέντα...απλά παρατήρηση για το πως τηρείται η πειθαρχία για το ποιός (έκων άκων) "ζημίωσε την παράταξη"...αλλιώς κατά πως σου γράφει ο Lavazza, το "βουλγαράκειον δόγμα" υπερίπταται ιδεολογιών και κομμάτων, και είπαμε να ξεμπερδεύουμε μ' αυτό (το δόγμα)...κάτι σαν την "συναίνεση σε θέματα ηθικών αρχών" που δειλά κι άτσαλα επιχειρήθηκε την Τρίτη...

    • tiramola avatar
      tiramola @ by definition anti (back in 1972!) 18/12/2009 13:25:50

      Ξέρεις ποιό είναι το πρόβλημά μου by definition anti?
      Ο τρόπος με τον οποίο παρουσιάζονται τα γεγονότα.
      Με αφορμή την προσπάθεια αξιοκρατικής επιλογής στελεχών του κρατικού μηχανισμού παρακολουθώ μία διαρκή προσπάθεια αμφισβήτησης αυτής της προσπάθειας.
      Για τον Κίρκο πχ θα περίμενα από το site (εκτός αν μου διέφυγε)μία αναφορά στην συμμετοχή του στην αποστολή στην Παλαιστίνη όπου προσπαθούσε εγχειρίζοντας να σώσει τραυματισμένους Παλαιστίνιους την ώρα που έξω από το νοσοκομείο έσκαγαν Ισραηλινές βόμβες.

      • by definition anti (back in 1972!) avatar
        by definition anti (back in 1972!) @ tiramola 18/12/2009 14:17:14

        Δεν είναι αυτό το εξεταζόμενο, και μπράβο του για την Παλαιστίνη...το εξεταζόμενο είναι ότι ενώ ο πολιτικός του πάτρωνας τότε (Πάχτας) καίτοι αθωωθείς είναι εκτός χορού, ο ίδιος ανανήψας και έχων προσφέρει υπηρεσίες στο Γιώργο ως πολέμιος του Βενιζέλου στη Β' Θεσσαλονίκης (καταπώς λέει το blog taxalia.blogspot.com/) ούτε γάτα ούτε ζημιά για την επίμαχη ιστορία...και μην έχεις υπερχείλισμα λυρισμού, ο Βάρναλης έχει περάσει ανερπιστρεπτί...ο Αναγνωστάκης ταιριάζει πλύ περισσότερο στις μέρες μας...ΠΟΝΗΡΕΜΕΝΗ, ΥΠΟΨΙΑΣΜΕΝΗ ευαισθησία χρειάζεται!

  4. Marianthe avatar
    Marianthe 18/12/2009 14:55:07

    Για τα άλλα καλά τα λέτε. Αλλά αφήστε την ποίηση σ’ αυτούς που τη διαβάζουν.
    “….υπερχείλισμα λυρισμού”, o tiramola και ο Βάρναλης;;;
    «….έχει περάσει ανε[ρ;]πιστρεπτί…”, o Βάρναλης;;;

  5. anthropos avatar
    anthropos 18/12/2009 15:42:01

    Κι εγώ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ τα θυμάμαι….
    Αλλά εδώ είναι η χώρα των ΛΩΤΟΦΑΓΩΝ!

  6. by definition anti (back in 1972!) avatar
    by definition anti (back in 1972!) 18/12/2009 15:42:58

    Marianthe Carissima,

    Δεν περίμενα την απαξίωση, ούτε μελετητής του Βάρναλη είμαι. Θυμάμαι όμως (από παρουσιάσεις του Γ. Γιατρομανωλάκη στον τότε "Χάρτη") την αντίθεσή του στον υπερρεαλισμό των Εγγονόπουλων και Εμπειρίκων, την προσκόλλησή του στο "γήϊνο" που κακά τα ψέμματα προσφέρεται πιο πολύ για λαϊκή κατανάλωση (χωρίς να φταίει σ΄αυτό ο ποιητής, παρόλο που ο ΤΡΟΠΟΣ πρόσληψης εμπεριέχεται ως ένα βαθμό στο ίδιο το δημιούργημα). Το [ρ] είναι εν τη ρύμη του αδεξίως πληκτρολογούντος εμού, ζητώ την κατανόησή σας.

    • Marianthe avatar
      Marianthe @ by definition anti (back in 1972!) 18/12/2009 19:00:58

      Καλώς! Όμως δεν θέλησα να απαξιώσω εσάς αλλά την εύκολη απαξίωση του Βάρναλη. Αντίθεση «στον υπερρεαλισμό των Εγγονόπουλων και Εμπειρίκων», συλλήβδην, δεν μπορεί να υπάρξει. Αντίθετα με τον Εμπειρίκο, ο Εγγονόπουλος είναι και υπερρεαλιστής και λαϊκός ποιητής (γλώσσα, ιδίωμα, θυμοσοφία και συνεπώς «τρόπος πρόσληψης») και αυτό δεν είναι καθόλου παράδοξο. Ο σπουδαίος Εγγονόπουλος βρίσκεται πολύ πιο κοντά στον Βάρναλη, κατά τη γνώμη μου. Ευχαριστώ πάντως για την προσοχή στην παρατήρησή μου.

  7. by definition anti (back in 1972!) avatar
    by definition anti (back in 1972!) 18/12/2009 15:59:11

    marianthe δεν ήθελα να αλωνίσω στα χωράφια των ειδικών της ποίησης, ωστόσο περισσότερο για "βαρναλισμό" ήθελα να μιλήσω, παρά για τον Κώστα Βάρναλη. Όσο για το [ρ] του ανεπιστρεπτί (και ναι, πιστεύω πως έχει περάσει, όχι η λογοτεχνική αξία καθεαυτή αλλά η "πρόσφυση" αυτού του στίχου στη σημερινή κοινωνία) σαφώς είναι εν τη ρύμη του αδεξίως πληκτρολογουμένου δικού μου πτωχού λόγου...εις την πυράν ή την βγάζω ως το επόμενο σχόλιο; Υμέτερος...

  8. Νίκος avatar
    Νίκος 18/12/2009 16:25:52

    Δεν ξερω τις λεπτομερειες με τους Κους ΚΙρκο και ΠΑχτα αλλα η υπαρξη ανεξαρτητης δικαισυνης ειναι ενας απο τους πυλωνες σε μια πραγματικη δημοκρατια. Και τετοιο πραγμα, ειδικα για τους πολιτικους δεν φαινεται να υπαρχει στην Ελλαδα. Εγω τουλαχιστον δεν θυμαμαι να πηγε ποτε κανεις πολιτικος φυλακη για σοβαρα ποινικα αδικηματα ή απιστια εναντιον του κρατους. ΠΟΤΕ.

  9. neos agrotis avatar
    neos agrotis 18/12/2009 19:16:37

    οταν οι Ελληνες θα πεινουν, Θα εχουν θεμα συζητησης: τις συζητήσεις και τα αποτελέσματα των εξεταστικών επιτροπών. Φυσικά λόγω περαγραφής κανεις δεν θα την πληρώσει, αλλά ο ΄Ελληνας θα έχει θεμα συζήτησης!!!!!!!!