30/09/2008 13:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα πάει σε εκλογές με διακύβευμα τον κ. Ρουσόπουλο;

 

_____________________________________________________ 

Με την σημερινή του απόφαση να διαγράψει από την ΚΟ τον κ. Δαϊλάκη, ο κ. Καραμανλής ουσιαστικά δεν αναγνωρίζει στους βουλευτές του το δικαίωμα να επικρίνουν δημοσίως τον υπουργό Επικρατείας κ. Θ . Ρουσόπουλο.

Επειδή λοιπόν οι επικρίσεις εναντίον του στενού συνεργάτη του - και μοιραίου πλέον προσώπου της κυβέρνησης - δεν θα σταματήσουν, τίθεται το εξής ερώτημα:

Τι θα κάνει από εδώ και πέρα ο κ. Καραμανλής;

Θα ...ανανεώσει την ΚΟ του κόμματός του με την μέθοδο των απομακρύνσεων και παραιτήσεων, μέσα σε ένα κλίμα φαρσοκωμωδίας;

Ή  θα πάει σε πρόωρες εκλογές (όπως όλα δείχνουν) με διακύβευμα τον κ. Ρουσόπουλο και τη μονή Βατοπεδίου;

Πίστευαν άραγε (πριν από την συνεδρίαση της ΚΕ) ότι με μια απειλή διαγραφής θα σταματήσουν οι βουλευτές να επιτίθενται στον κ. Ρουσόπουλο; Μόνο ο κ. Ρουσόπουλος τους απασχολεί;

Δεν αντιλαμβάνονται ότι το βασικό πολιτικό ζήτημα για τη ΝΔ είναι ότι χάνει από το ΠΑΣΟΚ και ότι έτσι που πάει αυτό είναι που απασχολεί τους βουλευτές της είναι ότι την επόμενη φορά οι μισοί δεν θα ξαναεκλεγούν;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. μπλε κουμπαροι avatar
    μπλε κουμπαροι 30/09/2008 13:35:23

    .....Ο καταλληλότερος γύρισε πλευρό και συνέχισε το ρογχαλητό.....

    Τί θέλουν όλοι αυτοί οι παρατρεχάμενοι και του χαλάνε τον ύπνο;

  2. ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΗΣ avatar
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΗΣ 30/09/2008 13:36:31

    factorx :.... αυτό είναι που απασχολεί τους βουλευτές της είναι ότι την επόμενη φορά οι μισοί δεν θα ξαναεκλεγούν;

    Mπραβο σου φακτορα γιατι τουλαχιστον μερικα πραγματα τα λες με το ονομα τους !

    Μετα απο αυτο ολα τα υπολοιπα σχολια ασφαλως περιτευουν !

  3. salmonellas avatar
    salmonellas 30/09/2008 13:44:01

    Παρακληση να μη βιαστει να παει σε εκλογες. Μια χαρα την καθισε τη βαρκα ο Κωστακης. Να συνεχισει ετσι και απο ηγετης θα καταληξει περιπτερουχος σε επαρχιακη πολη.

  4. commento avatar
    commento 30/09/2008 13:49:30

    Θέλουμε και άλλο ... και άλλο... πριν πέσουν να διαλυθούν τελείως... και που έχει να φτάσει η κοινωνική συναίνεση με την εφαρμογή του ασφαλιστικού... μήπως πρέπει να ξαναπάει σε πρόωρες για την εφαρμογή του προϋπολογισμού;;;

  5. salmonellas avatar
    salmonellas 30/09/2008 13:51:43

    Αν ειναι ετσι, να ψηφισουμε ΝΔ για να ξαναβρεθει ο Αλογοσκουφης να προσπαθει να κλεισει τον προυπολογισμο. Αυτη θα ειναι η τιμωρια του.

  6. theo avatar
    theo 30/09/2008 14:08:23

    Οχι κύριοι, αυτό που δίνει και δείχνει ο κ. Κώστας δεν είναι προφίλ ούτε ηγέτη, ούτε καταλληλότερου. Είναι φανερό πια ότι στο Μαξίμου κυβερνά ο Ρουσόπουλος. Τυχοδιωκτικά και τυχάρπαστα. Ο κ. Κώστας μάλλον κοιμάται ύπνο βαθύ. Πως μπορεί μια τέτοια συνομοταξία ότι θα κυβερνήσει και μάλιστα με τσαμπουκά το ρωμείκο; Από που λαμβάνουν τέτοια καβάτζα; Αν έχουν την ελάχιστη τσίπα πάνω τους, τουλάχιστον να βγουν και να ομολογήσουν ότι είναι άχρηστοι κι αχρείαστοι, αλλά καλύπτουν μια ανάγκη. Αυτή της διακυβέρνησης ενός τελειωμένου πολιτικά, οικονομικά και κοινωνικά ευρωπαικού επαρχάτου. Ολα τα άλλα θα είναι μπαρούφες.

  7. dona E avatar
    dona E 30/09/2008 14:09:35

    Ναι ειναι πανικοβλητος.Το πως εξαφανιστηκε απο το πλανο ειναι ολα τα λεφτα.Τι αντρες ειναι αυτοι,σε λιγο θα πηδηξουν στην θαλασσα!

  8. GMnickgrek2456 avatar
    GMnickgrek2456 30/09/2008 14:12:52

    ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΤΙΜΩΡΙΑ;
    ΓΙΑΥΤΟ ΦΩΝΑΖΩ
    ΚΡΕΜΑΣΤΕ ΤΟΥΣ ΚΡΕΜΑΣΤΕ ΤΟΥΣ
    ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΒΓΑΛΤΕ ΤΟΥΣ

  9. καραμ avatar
    καραμ 30/09/2008 14:18:39

    αυτα προς το παρον

  10. diridaxta avatar
    diridaxta 30/09/2008 14:30:02

    Τελικά υπάρχει Θεός και είναι και σοφός!
    Έστειλε τον Αντρέα να καταστρέψει την Ελλάδα για να διαλύσει τις φαντασιώσεις του Ελληνικού λαού για το σοσιαλισμό.
    Έστειλε όμως και το χαζούλη γιό του για να μας δώσει τη δυνατότητα να επανορθώσουμε τις μαλακίες μας.
    Ζήτω ο Μπόμπ Σφουγγαράκης!

  11. asimos avatar
    asimos 30/09/2008 14:31:59

    Ο ΣΩΖΩΝ ΕΑΥΤΟΝ...ΣΩΘΗΤΩ...ΔΟΞΑ ΤΩ ...ΘΕΩ ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ

  12. azounadis avatar
    azounadis 30/09/2008 14:32:24

    Το επίπεδο των αναρτήσεών σας καθορίζει και το επίπεδο των πράσινων κάφρων που εκτονώνουν τα προσωπικά τους αδιέξοδα εδώ μέσα.
    Βγείτε έξω σε καμιά καφετέρια να κάνετε κανένα καμάκι μπάς και κόψετε τη μαλακία και οξυγονωθεί λίγο ο εγκέφαλος.

  13. theo avatar
    theo 30/09/2008 15:46:36

    ο κ. 13 έχει λύσει πιθανώς τα αδιέξοδα της ζωής του ως μισαλλόδοξος κλακαδόρος και τιμητής του ρουσοκαραμανλικού κατεστημένου. Μάλλον λαμβάνει τιμής ένεκεν δημόσια αργομισθία ο ελληναράς. Ε, αν είναι αρκετά ας συνεχίσει να αυτοικανοποιείται με τη δεξιά χείρα του που δεν καταστρέφει τα σημεία του ισοπεδωμένου εγκεφάλου του.

  14. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 30/09/2008 17:10:21

    Δεν νομίζω ότι αμφιβάλλει κανένας ότι η ηγεσία της Ν.Δ. έχει απωλέσει την "έσω δεδηλωμένη".
    Και δεν χρειάζεται και πολύ μυαλό για να καταλάβεις το πώς ο Ρουσόπουλος και τα συμφέροντα που εκπροσωπεί, έκαψαν τον Καραμανλή.

    Ενώ το πρόβλημα πηγάζει ακριβώς από τον Καραμανλή, η προπαγάνδα λέει ότι ο μόνος που μπορεί να λύσει το πρόβλημα είναι ο Καραμανλής.
    Ως καλύτερος του Γκαίμπελς και με μεγαλύτερο προυπολογισμό, έστησε το σκηνικό ότι όλοι στην Ν.Δ. είναι άχρηστοι και ευτυχώς που έχουμε το Καραμανλή που με τις σοφές συμβουλές του Θεόδωρου φτιάχνει τα πάντα.
    Πλήρης εικονική πραγματικότητα αλλά όχι τόσο για τον κοσμάκη. Φτιάχτηκε ειδικά για τον Καραμανλή. Σερβιτορός με λευκό πουκάμισο και πετσέτα στο χέρι, ο Λούλης. Στην κουζίνα διάφοροι μάγειροι ετοιμάζουν δημοσκοπήσεις γιά όλες τις ώρες και για ένα στομάχι.
    Βέβαια κάποτε το κουτάλι μετά την κρέμα έφτασε και στο σκατό.
    Τότε ξεκίνησαν τα κτύπηματα για το ρεφάρισμα. Όσο δυσκόλευε η κατάσταση τόσο ντοπάραν τον αρχηγό να φορτώνεται επάνω του τα πάντα.
    Ετσι φτάσαμε στην κορυφαία (τέλος πάντων) πολιτική εκδήλωση της χρονιάς, στην Εκθεση, και βάλανε τον Πρωθυπουργό της χώρας να υπερασπίζεται μία πλαστογράφο συμβολαιογράφο και μία πλούσια δημοσιογράφο που έπαιρνε 360.000 € το χρόνο ενώ τα κιλά ήταν για 36.000 € και πολλά λέω.
    Και όταν χάθηκε κ΄ αυτό το κόλπο, ας φωνάξουμε τώρα όλο το κόμμα να βγάλει τον σκασμό γιατί διαφορετικά ......
    Και ήρθε το δράμα μέσα σε δύο ημέρες.
    Τώρα το επόμενο ποντάρισμα πρέπει να είναι ακόμη μεγαλύτερο ώστε να ξεβγάλουμε όλη τη χασούρα και να βγεί και κέρδος.
    Και φυσικά όταν ο Θοδωράκης πείσει τον αρχηγό να κάνει τις εκλογές, διαγράφοντας κανα δυό ακόμη βουλευτές, εκείνο το μαύρο βράδυ θα γυρίσει και θα πεί "Κώστα μου χάσαμε".

  15. theo avatar
    theo 30/09/2008 17:51:44

    Άκρως επιτυχημένη η παράσταση που σκιαγράφησες "Anomymous"!

  16. ςς avatar
    ςς 30/09/2008 18:10:38

    Τελικά υπάρχει λογική? Υπάρχει λογικός άνθρωπος σ'αυτή τη χώρα που να πιστεύει ότι είναι δυνατόν η πατρίδα μας να προχωρήσει μπροστά σ'αυτό το δύσκολο και ζοφερό οικονομικό περιβάλλον που την έχει κατακυριεύσει με μια τέτοια αστεία κυβέρνηση που ασχολείται με τα καμώματα των στελεχών της?
    Ο δε πρωθυπουργός να καταναλώνει όλη την ενέργεια του προσπαθώντας να δείξει πυγμή τσομπάνου στο κόμμα του ώστε οι δημοσκοπήσεις να τον δείχνουν καταλληλότερο.Κανένα από τα μεγάλα προβλήμματα της κυβέρνησης δεν λύθηκε στην Κ.Ε της Ν.Δ. Ο πρωθυπουργός σε μια επίδειξη ελληνικής λεβεντιάς έστρεψε τα βέλη του κατά των διαφωνούντων,λες κι αυτοί ευθύνονται για την κυβερνητική φθορά κι όχι η οικονομική πολιτική,τα φορολογικά μέτρα ή τα συνεχόμενα σκάνδαλα διαφθοράς.Τί περίμενε μετά την τσαμπουκαλίδικη ομιλία του? Τί περιμένει ο λαός απ' αυτόν? Όχι βέβαια να το παίζει παιδονόμος στην παραταξή του αλλά να κυβερνά,πράγμα που απ' ότι φαίνεται δεν μπορεί να κάνει. Έτσι αν τού μεινε ίχνος αξιοπρέπειας καιρός να τα μαζεύει κι όχι να ασχολείται με τον κ. Δαιλάκη.

  17. vertigo83 avatar
    vertigo83 30/09/2008 21:11:21

    Για πες μου φακτορ,πώς γινεται ν'ανεβαινουν δυο σχολια μου στις 2.08 ,σ'αυτο το θεμα,να τα βλεπω αναρτημενα για καποια ωρα και τωρα να χουν διαγραφει?
    Ουτε υβριστικα ηταν,ουτε ασχημο λεξιλογιο ειχαν,απλα φαινεται ενοχληθηκε ο πρωην υπουργος του ΠΑΣΟΚ στον οποιον αναφεροταν το σχολιο μου και τα εσβησες
    Ωραια ελευθερη διακινηση ιδεων,στο blog σου,ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ.

  18. Factorx avatar
    Factorx 30/09/2008 21:18:26

    προφανώς έγινε λάθος. Στείλτο πάλι

  19. vertigo83 avatar
    vertigo83 30/09/2008 21:43:26

    Δεν καταλαβαινω γιατι χαιρεται το ΠΑΣΟΚ με τις τελευταιες δημοσκοπησεις,το οτι η Ν.Δ εχει προβλημα,δεν σημαινει οτι πρεπει να περιφερονται περιχαρεις οι βουλευτες του ΠΑΣΟΚ και να πανηγυριζουν.
    Για ποιο ακριβως χαιρονται?
    Μηπως εχουν σοβαρα ποσοστα στα γκαλοπ 'η οι μια-δυο μοναδες μπροστα, σημαινει οτι εχει ποσοστα που δειχνουν οτι η κοινωνια εχει ξεχασει το προσωπο του ΠΑΣΟΚ?
    Προσωπικα,εχω νιωσει στο πετσι μου,το ''σοσιαλιστικο '' και ''φιλεργατικο'' προσωπο του ΠΑΣΟΚ,το 2003 κι αν καποιοι νομιζουν οτι επειδη περασαν 5 χρονια και αφορουσε μονο 260 ατομα[σιγα τις φηφους δηλαδη],
    δεν ειναι δειγμα της γραμμης που ακολουθουσε και ακολουθει το ΠΑΣΟΚ,[οταν υπερψηφισαν ολοι οι βουλευτες του τον νομο που μας τελειωσε εργασιακα και μας εφερε σε δεινη θεση,στερωντας μας για παντα το δικαιωμα στην εργασια και την πληρη εν καιρω συνταξη μας,]τοτε τί να πω.
    Οποιος δεν βαριεται να διαβασει,ας δει το blog μου[λεμε τωρα... το εφτιαξα μονο και μονο για να ''ευχαριστησω'' καποιους.]
    http://vertigo83.wordpress.com/

    υ.γ. Επειδη αγαπητε φακτορ,δεν εισαι ενας αλλα ομαδα ,εισαι σιγουρος οτι καποιος που δεν ηταν εσυ που μου απαντησες,δεν εσβησε τα σχολια μου?

  20. Factorx avatar
    Factorx 30/09/2008 21:57:35

    vertigo83. Με την άδειά σου διόρθωσα τα κακώς κείμενα, επειδή δεν υπάρχει θέμα. Συμφωνώ απολύτως με το σχόλιό σου, οπότε δεν υπήρχε λόγος να το σβήσω. ϊσως παραφορτώθηκε το σύστημα...Τελικά απολογούμαι που σε κακοχαρακτήρισα προηγουμένως

  21. vertigo83 avatar
    vertigo83 30/09/2008 23:20:31

    Σ'ευχαριστω,Factor
    [φταιει ο δαιμων του διαδικτυου κι οχι του τυπογραφειου,προφανως].
    Oλα καλα.Take care.