10/09/2009 12:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα νομιμοποιήσει και το παράνομο στοίχημα το ΠΑΣΟΚ;



Μεγάλη γκέλα της Λούκας Κατσέλη που πριν από λίγες ημέρες υποδέχτηκε την Ομοσπονδία Πρακτόρων για το θέμα της φορολόγησης 10% στα τυχερά παιχνίδια και εκεί που κατακεραύνωνε την κυβέρνηση που καταστρέφει τον κλάδο των πρακτόρων με τις πολιτικές της, πέταξε το εξής καταπληκτικό:  

«Το ΠΑΣΟΚ προτίθεται να εξετάσει τρόπους ελέγχου και φορολόγησης των κερδών από τον ιντερνετικό τζόγο, τα οποία ως σήμερα παραμένουν αφορολόγητα, με αποτέλεσμα σημαντική απώλεια εσόδων για το ελληνικό δημόσιο»
(http://www.euro2day.gr/news/economy/124/articles/538449/Article.aspx)

Τι σημαίνει αυτό;  Ότι οι ξένοι μπουκ που χαρακτηρίζονται εδώ και εννέα χρόνια παράνομοι και οι οποίοι όντως βγάζουν κάθε χρόνο σε τζίρο 4-5 δις ευρώ περισσότερα από 200 εκ ευρώ καθαρά κέρδη (μπορεί να λέω και λίγα) θα φορολογηθούν. Μα πως φορολογείς κάποιον παράνομο; Πολύ απλά. Τον κάνεις νόμιμο, ΑΝΟΙΓΕΙΣ δηλαδή την ελληνική αγορά του Τζόγου, του στοιχήματος πιο συγκεκριμένα.

 Όμως, οι πανέξυπνοι οι πράκτορες όμως δεν πήραν χαμπάρι από όσα είπε η κυρία Κατσέλη.

 Τζόκερ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 10/09/2009 12:38:01

    Προσωπικά μου κάνει εντύπωση που δεν έχει πάρει ΝΟΜΠΕΛ Οικονομικών, κανένα από τα φωτεινά μυαλά της χώρας:

    -από τις πουτάνες που συνέβαλαν στην αύξηση του ΑΕΠ
    -στη φορολόγηση του ΠΑΡΑΝΟΜΟΥ τζόγου

    Ας ρίξω και εγώ μια ιδέα στο τραπέζι: ας γίνει κρατικό μονοπώλιο η παραγωγή και διακίνηση ναρκωτικών στη χώρα. Με τον τρόπο αυτό και άμεσα χρήματα θα έχουμε και σε μελλοντικά έσοδα θα προσβλέπουμε από μετοχοποιήσεις, ιδιωτικοποιήσεις κλπ. Μην αγχωθούμε ότι δεν είναι ηθικό είναι παράνομο και τέτοιες ηλιθιότητες. Μήπως και ο αγοραίος έρωτας της απογραφής ή η φορολόγηση παράνομων δραστηριοτήτων δεν θα είναι νόμιμες; Με ΠΔ θα προχωρήσουμε..... γιατί ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό...
    Βρε που έχουμε μπλέξει 25 χρόνια με τους μαθητευόμενους ανεπάγγελτους (στον πραγματικό στίβο)θεωρητικούς φωστήρες...

    ΥΓ

    ...ας εξηγήσει κάποιος στους πολιτικούς ότι :

    -δεν φορολογούμε ούτε ταχτοποιούμε ούτε νομιμοποιούμε την παρανομία
    -σχεδιάζουν
    -νομοθετούν
    -εφαρμόζουν
    -ελέγχουν
    Τόσο απλά....
    αμάν πια, ούτε την Αγωγή του Πολίτη που κάναμε στο παλαιό Γυμνάσιο δεν παρακολουθούσαν.....

  2. marikaki avatar
    marikaki 10/09/2009 12:57:51

    Αχ αυτό το τρισκατάρατο ΠΑΣΟΚ....σε λίγο θα γραφτεί ότι έφερε τον ιό της γρίπης στην Ελλάδα και μάλιστα πριν το 2004 αλλά η καλή και ικανή Νέα Δημοκρατία τον συγκρατούσε μέχρι τώρα!!!
    Όλα έχουν όρια και όλα έχουν ένα τέλος,(ευτυχώς!), που όσο πλησιάζει κάποιοι παραζαλίζονται!!!

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ marikaki 10/09/2009 13:02:16

      Έτσι είναι οι οπαδοί φίλε μου: επιλέγουν Αλογοσκούφη ή Κατσέλη και τους θεοποιούν.
      Εμείς οι υπόλοιποι τι φταίμε;

    • ataktos avatar
      ataktos @ marikaki 10/09/2009 16:49:00

      Μήπως δεν γνωρίζεις ότι στα 5,5 χρονιά του ΚΚβ τα «παιδιά» του πασοκ μετείχαν στην διακυβέρνηση όπως και επί ΠΑΣΟΚ τουμπαλην παραδείγματα άπυρα .

  3. διαβατήριο avatar
    διαβατήριο 10/09/2009 13:17:55

    Γύρισε αρνητικά το χρηματιστήριο μετά την δημοσίευση της νέας γκάφας της Κατσέλη και του ΠΑΣΟΚ, πέφτει ο ΟΠΑΠ, θα βρέξει το βράδυ, ενός κακού μύρια έπονται

    Ζούμε και προσμένουμε την επόμενη μέρα των εκλογών για τις δημοσιεύσεις κατά της Ντόρας

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 10/09/2009 15:50:26

    Λούκα.... μπρρρ...

  5. George Poulos avatar
    George Poulos 10/09/2009 16:29:52

    Ψιχρεμία παιδιά πολύ γρήγορα αρχίσατε την αντιπολίτευση στο ΠΑΣΟΚ.

  6. Mikiszezas avatar
    Mikiszezas 10/09/2009 17:17:16

    Και ποιοί ωφελούνται από μια τέτοια εξέλιξη;
    Μα φυσικά οι ίδιοι διαπλεκόμενοι που τα κονόμαγαν και επί Σημίτη.
    Κατά τα άλλα η πασοκική προπαγάνδα συνεχίζει να ανεβάζει την παράσταση ''Ο Αη Γιώργης ο Διαπλεκοφάγος'',χα,χα,χα,χα,χα!!!!!

  7. takis avatar
    takis 10/09/2009 21:01:31

    Οι λυσεις στο θεμα ειναι τρεις:
    α) μπλοκαρισμα των στοιχηματικων ιστοσελιδων στην ελλαδα.
    β) φορολογια/νομιμοποιηση οπως προτεινε η Λουκα.
    γ) αστα οπως ειναι.

    Το (α) εξυπηρετει προεκλογικα την Λουκα και προσωρινα τους ντοπιους πρακτορες, καθως μετα τρεχουμε στα Ευρωπαικα δικαστηρια και το μπλοκ αναιρειται και οι πρακτορες χανουν τζιρο οσο και τωρα (βλ. φρουτακια story).

    Το (β) δεν εξυπηρετει την Λουκα (χανει ψηφους απ τους πρακτορες), ισως φερει καποια λεφτα στο κρατικο ταμειο και τελος καποιες στοιχηματικες σελιδες βγαινουν εκτος (ως παρανομες απο καθε αποψη) πραγμα που δινει μια δραχμη παραπανω στους πρακτορες απ οση παιρνουν τωρα.

    Το (γ) εξυπηρετει μονο το ιντερνετικο στοιχημα.

    Διαλεξτε και παρτε αλλα κατα τη γνωμη μου Factora καλα τα λεει η Λουκα.

  8. Lavazza avatar
    Lavazza 10/09/2009 21:39:02

    Eμένα με νοιάζει που διαφευγουν φόροι από τον ελληνικό κουρβανά. Οι Έλληνες είναι οι 2η μετά τους Κινέζους τζογαδόροι και πάντα βρίσκουν τρόπους να βιώσουν το πάθος τους, τουλάχιστον να έχει και κάποιο γενικό ώφελος.
    Οι προποτζήδες δεν είναι κλειστό επάγγελμα? Δεν το καταλαβαίνω να είμαστε ενάντια σε άλλες επαγγ. κατηγορίες που θεωρούνται κλειστές αλλά εδώ να υπερασπιζόμαστε το μονοπώλειο. Ας φροντίσει ο ΟΠΑΠ με τα % αποδώσεων και με νέα "παιγνια" να είναι ανταγωνιστικός ώστε να μην επηρεαστεί αρνητικά το εισόδημα κατά μεγάλο ποσοστό σε αυτη η κατηγορία επαγγελματιών.