#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/02/2012 13:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα μας τρελάνουν; Ο κ. Καψής προαναγγέλλει μέτρα της επόμενης κυβέρνησης;



Απ' όσο γνωρίζουμε, ο κ. Παντελής Καψής, επιλέχθηκε για να είναι κυβερνητικός εκπρόσωπος της κυβέρνησης Παπαδήμου. Η δουλειά του τελειώνει την ώρα που τελειώνει και η δουλειά του φίλου του, του πρωθυπουργού.

Εκτός κι αν δεν έχουμε καταλάβει καλά, διότι μετά τη συνέντευξη που έδωσε στο Mega το πρωί ο κ. Καψής μας φάνηκε ότι προαναγγέλλει τα μέτρα της επόμενης κυβέρνησης. Δηλαδή, ανακοινώνει σκληρά μέτρα όταν αυτός τον Ιούνιο θα είναι σπίτι του; Έχουν δεσμευτεί για το ποια μέτρα και πόσο σκληρά θα είναι τα οποία θα πρέπει να πάρει ο Σαμαράς και η ΝΔ που θα είναι πρώτο κόμμα στις επερχόμενες εκλογές;

Δύο τινά συμβαίνουν: Ή ο κ. Καψής έχει το ακαταλόγιστο ή σχεδιάζουν καμιά συνταγματική εκτροπή και σκέφτονται να τραβήξουν την κυβέρνησή τους μέχρι όσο πάει.

Αλλά το να ανακοινώνεις μέτρα χωρίς να ξέρεις ποιος θα πρέπει να τα εφαρμόσει, αν μη τι άλλο είναι και πολιτικά άκομψο.

Και φυσικά δείχνει, επίσης, ότι κάποιοι δεν έχουν το θεό τους στην κυβέρνηση. Πριν καλά – καλά τεθούν σε ισχύ τα πολύ σκληρά μέτρα που επέβαλε η τρόικα, ίσως τα σκληρότερα μέτρα από καταβολής του ελληνικού κράτους, τώρα έρχονται να μας πουν ότι τον Ιούνιο θα έρθουν νέα μέτρα και μάλιστα πολύ δύσκολα.

Ο πρώην δημοσιογράφος και διευθυντής των Νέων και του Βήματος, που κατακεραύνωνε τα μέτρα λιτότητας στο παρελθόν, ανέλαβε τώρα το ρόλο του αγγελιοφόρου κακών ειδήσεων. Μιλώντας στο Mega o Παντελής Καψής είπε για τα μέτρα: «Τα μέτρα του Ιουνίου δεν ξέρω αν θα είναι τρισχειρότερα, θα είναι όμως δύσκολα, πολύ δύσκολα» ενώ υποστήριξε ότι «τα πρόσθετα μέτρα τον Ιούνιο δεν είναι καμία κεραμίδα».

Είπε επίσης ότι «θα πρέπει να κλείσει το έλλειμμα, άρα θα πρέπει να ληφθούν πρόσθετα μέτρα», ενώ χαρακτήρισε «μεγάλη πρόκληση για την επόμενη κυβέρνηση πώς θα περασει στα πρωτογενή πλεονάσματα».

«Το ότι θα υπάρξουν απολύσεις στο δημόσιο είναι βέβαιο, αυτό έχει συμφωνηθεί, όμως θα γίνει μετά από αξιολόγηση», συνέχισε επαναλαμβάνοντας ότι θα γίνουν δεκαπέντε χιλιάδες απολύσεις υπαλλήλων του ευρύτερου δημόσιου τομέα.

Ο κ. Καψής προανήγγειλε τη θεσμοθέτηση μεταβατικών διατάξεων για τους εργαζομένους στους Οργανισμούς Εργατικής Κατοικίας και Εργατικής Εστίας, οι οποίοι καταργούνται.

«Έχετε κάποια άλλη καλύτερη λύση από την μείωση των μισθών;», αναρωτήθηκε απευθυνόμενος στους δημοσιογράφους κλείνοντας με την εκτίμηση ότι «το φως στο βάθος του τούνελ είναι η ανάπτυξη και η ανάπτυξη προϋποθέτει ανταγωνιστικότητα».

Αξιος ο μισθός του, λοιπόν. Αυτός δεν έχει κανένα πρόβλημα να μειώσει τους μισθούς όσων παίρνουν 600 ευρώ, το πρόβλημά του άλλωστε το έχει λύσει. Ούτε αμοίφθηκε ποτέ με τον κατώτατο μισθό για να ξέρει πώς ζει ο κόσμος. Γιος υπουργού και μεγαλοδημοσιογράφου, αγαπημένο παιδί του Λαμπράκη, δε βγήκε έξω από το «αυγό» του ΔΟΛ, τόσα χρόνια στο κάστρο του ζούσε, γιατί να μπορεί να βρει άλλη λύση από την περικοπή των μισθών.

Αλλά το πρόβλημα δεν είναι ο Καψής, αλλά τα μέτρα που μας προανήγγειλε ότι έρχονται πριν πάμε στις παραλίες.

Ενιαίος συντελεστής ΦΠΑ στο 19%, γεγονός που θα ακριβύνει ακόμη περισσότερο τα προϊόντα όπως τα τρόφιμα και τα φάρμακα αλλά και υπηρεσίες όπως ο τουρισμός.

Ενιαίος φόρος στα ακίνητα που θα προκαλέσει σοκ σε εκατομμύρια ιδιοκτήτες.

Αύξηση των αντικειμενικών αξιών, κατάργηση των φορο-απαλλαγών, απολύσεις δεκάδων χιλιάδων δημοσίων υπαλλήλων και στο βάθος του καλοκαιριού εκ νέου άνοιγμα του συνταξιοδοτικού.

Δηλαδή νέα αύξηση των ορίων συνταξιοδότησης που θα είναι το κερασάκι στην τούρτα.

Αυτά σκέφτηκε το μυαλό των φωστήρων της σημερινής κυβέρνησης σε μια προσπάθεια (άραγε;) να δεσμεύει τους επόμενους; Οι άλλοι δηλαδή δεν έχουν δικαίωμα να σκέφτονται μια διαφορετική πολιτική που δε θα διαλύει την κοινωνία;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Amadeus avatar
    Amadeus 28/02/2012 13:35:04

    Γιατι σας φαινετε αφυσικο να ανακοινωνει μετρα ο Καψης? Μηπως νομιζετε οτι θα σας αφησουνε να κανετε εκλογες πριν τον Ιουνιο? Εδω γελαμε με αυτα που πυστευετε στην Ελλαδα,η τουλαχιστον με αυτα που γραφονται στα διαφορα μπλογκσς,,,,τετοια παραπληροφορηση σπανια συναντας...

    Λοιπον πληροφοριακα σας λεγω πως εκλογες θα κανετε μετα τον Ιουνιο στην καλυτερη,αφου πρωτα ετοιμαστει ο μηχανισμος στηριξης και αφου στην συνεχεια γινει Εκκαθαριση στην Ελλαδα οπως ακριβως σε μια ΑΕ...

    Αφου κανουμε την εκκαθαριση μετα μπορειτε και σεις να κανετε τις εκλογες σας για να συνεχισουμε ομορφα και ωραια το προγραμμα μας....

    Καλη σας μερα απο την ομορφη Γερμανια!

    • silence.t avatar
      silence.t @ Amadeus 28/02/2012 15:10:27

      Άνθρωπος που βλέπει όμορφη την Γερμανία , δεν έχει βαρύτητα στον λόγο του . Είσαι ο πoλοστός Γερμανοτσολιάς (εκτός αν είσαι ο ίδιος με άλλα ονόματα ) που μιλάει με απαξίωση για την Ελλάδα και τους Έλληνες . Και πραγματικά είναι κρίμα , γιατί στην Γερμανία υπάρχουν και πατριώτες οι οποίοι κάνουν την σεμνή τους αντίσταση και εισπράττουν καθημερινά προσβολές και λοιδορίες από τους κοπρίτες , κριτές των πάντων , ‘’δουλευταράδες’’ κατ’ ευφημισμόν Γερμανούς , που μετά βίας κατέχουν την 33η θέση ανάμεσα σε 34 χώρες σε επίπεδο ωρών εργασίας . Από την πραγματικά όμορφη Ελλάδα ….καλά κρασιά !

      • pinokio avatar
        pinokio @ silence.t 28/02/2012 16:13:22

        Ανεξαρτήτως των ανωτέρω, διαφωνείς ότι τον Ιούνιο θα έχει νέα μέτρα ή νομίζεις ότι δεν θα έχει?
        Εδώ θα είμαστε ξέρεις, αν δεν αυτοκτονήσουμε.

        • Silence t. avatar
          Silence t. @ pinokio 28/02/2012 20:54:39

          Τα ανωτέρω δεν είναι ανεξάρτητα , γιατί αυτά ήταν ο λόγος που έγραψα !

    • diavgasi avatar
      diavgasi @ Amadeus 28/02/2012 15:33:50

      hail Amadeus, απο την ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΗ ΕΛΛΑΔΑ. Βγαλε την κουκουλα σου να δεις γαλανο ουρανο, μηπως και ξελαμπικαρει το ρουφηγμενο σου μυαλο...

    • Θεόκουφος avatar
      Θεόκουφος @ Amadeus 28/02/2012 17:27:13

      πρόσεξε φλούφλη μη γίνει εκκαθάριση εκατέρωθεν (γερμανικές αποζημιώσεις κλπ) και στο τέλος θα είναι να λαβαίνουμε καμιά 100 δισ ρέστα. Τότε είναι που θα καταπιείς τη γλώσσα σου ή θα βάλεις το πληκτρολόγιο σου στο....(ξέρεις εσύ)

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Amadeus 28/02/2012 17:51:00

      Και εκλογές να μη γίνουν τα μέτρα δε θα εφαρμοστούν! Να το θυμάσαι εκεί στη Γερμανία. Και όταν έρθεις στην Ελλάδα μου (όχι σου), να έρθεις σαν τουρίστας να περάσεις καλά. Μη το παίξεις Έλληνας όπως ο ΓΑΠ. Σας μάθαμε. Και δεν είναι μακρυά ο καιρός της διάλυσης του δυτικού πολιτισμού και η αναγέννηση του Ελληνισμού από τις στάχτες του για νιοστή φορά!

      Πατριώτες, ότι και να δείτε μην απελπιστείτε. Θα έρθουν όλα τούμπα και θα μας ζηλεύουν πάλι οι σημερινοί πλούσιοι στις τσέπες αλλά πάμπτωχοι σε καρδιά!

    • κωστας Α avatar
      κωστας Α @ Amadeus 29/02/2012 17:01:14

      ΑΚΟΥΣΕ καλα λεβεντη απο την υγρη , ψυχρη και ανοστη ΓΕΡΜΑΝΙΑ .Εμεις πριν ελθει ο εκπροσωπος σας Παπανδρεου ο μακαριτης , στην εξουσια, ζουσαμε ομορφα στην ωραια χωρα μας ,μολις το 1980 ,με 130 ευρω ΜΗΝΙΑΙΩΣ . Εκτοτε το συστημα μας εστησε το παραμυθι της πλουσιας διαβιωσης , μας διεφθειρε , και μας οδηγησε στα χαλια τα σημερινα .ΕΣΕΙΣ ηλθατε και μας λαδωσατε για να παρετε τα μεγαλα εργα . Μας εθισατε στον δανεισμο για να καταναλωνουμε τα προιοντα σας .ΑΡΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΠΑΡΙΣΤΑΝΕΤΕ ΤΟΥΣ ΕΝΤΙΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΝΟΙΚΟΚΥΡΑΙΟΥΣ .Για να μην μιλησουμε για τα χρωστουμενα . Οπως ενας δικος σας ειπε θα σας παρουμε και τα σωβρακα . Αφηστε μας λοιπον ησυχους να δουμε πως θα διορθωσουμε τα κακως κειμενα .ΕΣΕΙΣ ΔΕ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΤΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΑΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ ΑΝΑ ΤΟΥΣ ΑΙΩΝΑΣ . ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΒΛΕΠΕΤΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕ ΣΩΦΡΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΟΛΕΘΡΙΑ ΛΑΘΗ ΤΟΣΟ ΓΙΑ ΣΑΣ ΟΣΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ . ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ '' ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ Ο ΤΡΑΧΗΛΟΣ ΖΥΓΟ ΔΕΝ ΥΠΟΜΕΝΕΙ '' .ΤΕΛΟΣ ΜΗΝ ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΝΟΧΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΩΣ ΑΔΥΝΑΜΙΑ .

  2. φριξος avatar
    φριξος 28/02/2012 13:49:52

    Πολύ καλά τα λέει ο Καψής. Μόνο έτσι σώζεται η χώρα ... άλλωστε δεν έχει την στήριξη της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ.... τα μέτρα θα παρθούν είτε με την τωρινή είτε με την αυριανή κυβέρνηση όποια και εάν είναι αυτή. Η οικονομική πολιτική είναι προαποφασισμένη...μας έσωσαν από την χρεωκοπία...και από τον κόπο να τρέξουμε να πάμε στα ΑΤΜ και στα σούπερ μαρκετς για ψώνια ...ποια ΑΤΜ φράγκο δεν έχει μείνει ...τι να πάρω 100 ευρώ ... κατάντια και πολιτικοί χρωματιστοί νάνοι!!!

  3. irida avatar
    irida 28/02/2012 13:53:58

    Μήπως και δεν υπάρξει μέχρι τότε άλλη κυβέρνηση; Μήπως είναι ήδη προγραμματισμένα τα μέτρα άσχετα με το ποια κυβέρνηση θα κυκλοφορεί τότε; Μέχρι σήμερα ό,τι ακούστηκε για μέτρα, παράξενο, ήταν πέρα για πέρα αληθινό!! Τυχαίο;

  4. sotris avatar
    sotris 28/02/2012 14:12:55

    Γιατι ξαφνιαστηκατε δεν καταλαβαινω; αυτα τα μετρα ειναι το τιμημα, για την παραμονη μας στο ευρω. Το 70% του πληθυσμου συμφωνα με δημοσκοπησεις, δεν θελει το ευρω; Ε αυτα πανε πακετο, και οτι αλλο χρειαστει ........ετσι πρεπει!

    • pinokio avatar
      pinokio @ sotris 28/02/2012 16:14:45

      Και αυτό σωστό.

  5. Ιντζεσίλογλου Λάζαρος avatar
    Ιντζεσίλογλου Λάζαρος 28/02/2012 14:38:15

    Εάν για οποιοδήποτε λόγο θέλουν να παρατείνουν την διάρκεια της παρούσης κυβέρνησης, δεν μένει παρά ο δρόμος της απόσυρσης της εμπιστοσύνης της Ν. Δημοκρατίας από αυτήν. Αν θέλουν να κυβερνήσουν από μόνοι τους, ιδού η ρόδος ιδού και το πήδημα. Με τον περιορισμό ότι η Ν.Δημοκρατία θα συνεχίζει να πράττει αυτά που διακηρύττει.

  6. FM avatar
    FM 28/02/2012 14:46:49

    Ο Καψής παίζει βρώμικο παιχνίδι απορώ πως δεν το καταλαβαίνετε.Μοναδικό στόχο μ' αυτά που λέει έχει να κόψει την αυτοδυναμία της ΝΔ δείχνοντας ότι όλοι είναι ίδιοι και η πορεία της χώρας προδιαγεγραμμένη .Έλεος ......σε λίγο καιρό θα πάει στα τσακίδια

  7. στεφανος γραγας avatar
    στεφανος γραγας 28/02/2012 14:57:09

    φιλοι μου αν και άσχετο με το θέμα, αυτό που γράφω είναι σχετικό με τις επερχόμενες εκλογές...ένα ακόμη λιθαράκι στην αυξανόμενη οργή του κόσμου ενόψει εκλογών...φθάνω σήμερα στη ΔΟΥ Ζ

  8. GreekinEurope avatar
    GreekinEurope 28/02/2012 15:03:31

    Ακόμα και αυτοδύναμη κυβέρνηση της ΝΔ να είναι, εάν υπάρξει εκβιασμός της Τρόικας για τέτοια μέτρα (με δεδομένο ότι καμία πρόοδος δεν επιτελείται στην Ελλάδα μετά τα προηγούμενα πακέτα μέτρων) θα αναγκαστεί να τα πάρει διαφορετικά δεν γίνεται.
    Λέω το εξής απλό: Εάν είναι να γυρίσουμε 10 χρόνια πίσω και να μειώσουμε και τις κρατικές δαπάνες (φαρμακα, νοσοκομεία ακόμα και απολύσεις ΔΥ) και τους μισθούς ακόμα και να καταργησουμε ολες τις συντάξεις πριν τα 67 ΟΚ να το δεχθούμε.
    ΜΕ ΜΙΑ ΒΑΣΙΚΗ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΟΜΩΣ: Οι τιμές να πέσυν και αυτές εκεί που ήταν πριν 10 χρόνια (εκτός από προιόντα όπως το πετρέλαιο) και ο Σαμαράς ΝΑ ΕΓΓΥΗΘΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΜΕΙΩΣΗ ΤΙΜΩΝ ΚΑΤΑ 25-30%! Τότε ο κόσμος θα τον εμπιστευτεί!

  9. στεφανος γραγας avatar
    στεφανος γραγας 28/02/2012 15:07:53

    ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ αν και άσχετο με το θέμα αυτό που παραθέτω, είναι σχετικό με την αυξανόμενη οργή του κόσμου ενόψει εκλογών..έτσι λοιπόν...φθάνω κατά τις 8.30 πμ
    στη ΔΟΥ Ζωγράφου για να κάνω αίτηση ρύθμισης χρεών αφού η συγκυβέρνηση δια του δήθεν υπουργού Π.Οικονόμου έβγαλε εγκύκλιο μόλις την Παρασκευή και ισχύει μέχρι και αύριο..Γινόταν ο χαμός..ουρές για κατάθεση αίτησης, ουρές για τα ταμεία και άλλα γνωστά...σημειώνω οτι ήθελα να ρυθμίσω μέχρι 24 δόσεις και οχι παραπάνω που θέλει ένα κατεβατό δικαιολογητικά αφού και το ποσόν δεν είναι υψηλό...καταθέτω την αίτηση κατά τις 10.30 π.μ. και περιμένω να πάω στο ταμείο να πληρώσω την πρώτη δόση..και διαπιστώνω οτι αυτό δεν μπορεί να γίνει αφού πρέπει να πάνε οι αιτήσεις με φαξ στην ΙΒ Αθηνών να πάρουν από εκεί αριθμό πρωτοκόλλου και μετά να πάω στην ουρά του ταμείου και να πληρώσω (σημειωτέον οτι οι εφορίες Βύρωνα και Ζωγράφου θεωρούνται ως κλειστές αφού καταργούνται και όλοι οι φορολογούμενοι θα υπάγονται σε μια εφορία την ΙΒ Αθηνών)..το αποτέλεσμα..επέστρεψα πριν λίγο κατά τις 2.40 μ.μ. άπραγος...ούτε αριθμός ούτε πληρωμή...και πρέπει να ξαναπάω αύριο...αφού η διαδικασία με τόσους πολλούς φορολογούμενος αργεί...το τι έλεγε και φώναζε ο κόσμος δεν περιγράφεται...και δεν φώναζε μόνον εναντίον του Οικονόμου αλλά κατά πάντων...μόνον να σκεφτεί κάποιος οτι στο παρελθόν μια τέτοια αντίστοιχη ρύθμιση ετοιμάζονταν μέσα σε 5 λεπτά..και τώρα λόγω των "μαγικών" Βενιζέλου και Παπαδήμου και λοιπών ταχυδακτυλουργών κάνει 2ημέρες...και πάλι μπράβο...κάντε μια βόλτα για καφέ αύριο απο τις εφορίες και θα τα δείτε απο κοντά μόνοι σας....αυτά και μην απορείτε μετά για οτι συμβεί..

  10. WY avatar
    WY 28/02/2012 15:47:42

    Quote
    Δύο τινά συμβαίνουν: Ή ο κ. Καψής έχει το ακαταλόγιστο ή σχεδιάζουν καμιά συνταγματική εκτροπή και σκέφτονται να τραβήξουν την κυβέρνησή τους μέχρι όσο πάει.

    Αλλά το να ανακοινώνεις μέτρα χωρίς να ξέρεις ποιος θα πρέπει να τα εφαρμόσει, αν μη τι άλλο είναι και πολιτικά άκομψο.

    Unquote.

    Εάν οί υπεύθυνοι(??????) τής Ν.Δ. δέν παρακολουθούν τίς ανακοινώσεις/δηλώσεις,πού συχνά-πυκνά προβαίνουν οί πράσινοι υπουργοί τής μεταβατικής(???????) κυβέρνησης,μήπως τούλάχιστον θά επιβάλλετο σέ αυτούς,γιά λόγους δεοντολογίας,νά ρίχνουν πού καί πού καμμία ##ματιά## στά άρθρα/σχόλια τού antinews???
    Άκραν σιγήν τηρούν, οί ##ιχθείς## τής Συγγρού!!!!!
    Όσον αφορά δέ τόν χρόνον τών εκλογών....ζήσε Μάη, νά φάς τριφύλι καί τόν Αύγουστον σταφύλι!!!!!

    • ANGRY MAN avatar
      ANGRY MAN @ WY 28/02/2012 16:23:56

      Γιατί λες συνταγματική εκτροπή; Αν τα κόμματα της συγκυβέρνησης το αποφασίσουν, τότε δεν θα πάμε σε εκλπγές, απλό !!! Εδώ υποτίθεται ότι 19 Φεβρουαρίου θα είχαμε εκλογές. Άσε που αυτή τη στιγμή κάποιοι ΝΔδες έχουν βολευτεί με μια θεσούλα δίπλα σε υπουργούς και παρατρεχάμενους καιδεν θέλουν να ξεβολευτούν!!!

  11. pinokio avatar
    pinokio 28/02/2012 16:21:42

    Να στο θέσω διαφορετικά.
    Είσαι εσύ κοντά στο να αναλάβεις τη διακυβέρνηση, παίρνεις το ρίσκο να διαψεύσεις ότι θα πάρεις μέτρα τον Ιούνιο αφού είναι μαθηματικά βέβαιο ότι θα παρθούν και άλλα μέτρα?

  12. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 28/02/2012 18:07:27

    Ο Καψής προβαίνει σ'εξαιρετικά πονηρές δηλώσεις.Πολύ απλά,ή γνωρίζει πως η κυβέρνηση Παπαδήμου θα συνεχίσει το βίο της και μετά το Μάιο ή θέλει να προκαταλάβει δημόσια και τη πολιτική της επόμενης κυβέρνησης,που θα προκύψει μετά τις εκλογές.Θα δούμε,πάντως,λίαν συντόμως τι θα συμβεί.Ο Μάρτιος είναι ο πλέον καθοριστικός μήνας,που θα δείξει τη πορεία των όποιων εξελίξεων.Σίγουρα θα γίνονται παρασκηνιακές συζητήσεις,εντός και εκτός Ελλάδας,τις οποίες ουδείς γνωρίζει.Ας είμαστε πολύ προσεκτικοί σε ό,τι ακούγεται ή δημοσιοποιείται.

  13. Y. avatar
    Y. 28/02/2012 19:35:42

    “Αλλά το να ανακοινώνεις μέτρα χωρίς να ξέρεις ποιος θα πρέπει να τα εφαρμόσει, αν μη τι άλλο είναι και πολιτικά άκομψο”
    Ε όχι δα και πολιτικά άκομψο. Καραμπινάτο παραπολιτικά εσκεμμένο είναι. Προς διάφορους αποδέκτες