29/01/2009 14:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα μας σώσουν οι δημόσιοι υπάλληλοι !

 
_____________________________________________________________________________________________
Αναλυτές της JPMorgan, που βρέθηκαν πρόσφατα στην Ελλάδα, εκτιμούν πως το γεγονός ότι το 50% των εργαζομένων -ένα υψηλό ποσοστό σε σχέση με τα ευρωπαϊκά δεδομένα- απασχολείται στο Δημόσιο και δεν απειλείται από την ανεργία, θα στηρίξει την κατανάλωση σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς.

Η Κομισιόν προβλέπει επιβράδυνση του ρυθμού ανάπτυξης στο 0,2%, αύξηση της ανεργίας στο 9% που σημαίνει ότι θα προστεθούν 80.000, περίπου, νέοι άνεργοι στους ήδη υπάρχοντες, αλλά και υπέρβαση του ορίου του 3% του ΑΕΠ για το έλλειμμα για τρίτο συνεχόμενο έτος το 2009. Αντιθέτως, η Merrill Lynch εκτιμά ότι η ελληνική οικονομία δεν θα μπει σε επιτήρηση από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, ενώ διάφοροι οίκοι αξιολόγησης εκτιμούν ότι η Ελλάδα δεν θα προσφύγει στο Διεθνές Νομισματικό Ταμείο.

Παρόλα αυτά μερίδα του ξένου Τύπου συνεχίζει να παρουσιάζει την Ελλάδα, σαν το «μαύρο πρόβατο» της Ευρωπαϊκής Ένωσης, βασιζόμενος κυρίως στις εκθέσεις επενδυτικών ιδρυμάτων και διάφορων κύκλων.

Έτσι, το γερμανικό περιοδικό Der Spiegel επισημαίνει τα μεγάλα προβλήματα που αντιμετωπίζει η ελληνική ναυτιλία εξαιτίας της διεθνούς οικονομικής κρίσης. Η κρίση αγγίζει και τα ναυπηγεία καθώς μόνο οι Έλληνες εφοπλιστές έχουν στα σκαριά 836 νέα πλοία. Στο ρεπορτάζ του περιοδικού αναφέρονται επίσης τα προβλήματα που έχουν εμφανιστεί ήδη στον τουρισμό μετά τα επεισόδια που σημειώθηκαν το Δεκέμβριο. Ξενοδοχεία όπως η Μεγάλη Βρετάνια, το King George και το Plaza είναι άδεια από επισκέπτες και θαμώνες, ενώ ο σύνδεσμος των Ξενοδόχων κάνει λόγο για μείωση 70% των κρατήσεων για τους μήνες Ιανουάριο και Φεβρουάριο σε σχέση με την αντίστοιχη περίοδο το 2008.

Πηγή: http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_28/01/2009_265155

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/01/2009 15:04:17

    THE UNTOUCHABLES !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Ναι δεν σκεφτηκαν ομως οτι οταν αυτο το 50% κατεβαζει τα ρολα... κλεινει το μαγαζι με το ετσι θελω.

    Ουτα αναφερεται στην πελατειακη σχεση του 50% με το γκουβερνο.

    τι να μας πουν οι κουτοφραγκοι.


    ΠΠ

  2. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 29/01/2009 15:11:55

    Επίσης δε σκέφτηκαν ότι ο μόνος τρόπος αποπληρωμής του χρέους, αφού υποτίμηση του νομίσματος δε νοείται, είναι η μείωση των μισθών των δημοσίων υπαλλήλων. Ε ρε γλέντια!

  3. donaE avatar
    donaE 29/01/2009 15:18:07

    Ποσο θα φτασει το χρεος?Αμα καταφερουμε να δανειστουμε,ενταξει με την ανεργια καιτην υφεση,διαφορετικα δεν εχει νοημα.

  4. Davos avatar
    Davos 29/01/2009 15:19:41

    Εγώ απόλαυσα (Δεν το κρύβω )την δήλωση του Πουτην προς Ομπαμα ……

  5. λιανός avatar
    λιανός 29/01/2009 15:24:18

    γιατί υπάρχει βιομηχανία κύριε φάκτορα για να απασχοληθούν οι άνεργοι; Ολοι στο δημόσιο πάλι καλά!!!

  6. Κρατικοδίαιτος avatar
    Κρατικοδίαιτος 29/01/2009 15:28:09

    Το κλεψιμο και ο λουφές των ΔΥ είναι απλή παιδική αταξία μπροστά στα κατορθώματα της Ελληνικής "επιχειρηματικότητας". Σκεφτείτε, είμαστε η μοναδική χώρα στον κόσμο που έχει πρόεδρο του ΣΕΒ χωρίς βιομηχανία και των εφοπλιστών χωρίς καράβια. Άς είναι καλά οι εμίρηδες και η MIG που μας κάνουν να γελάμε με τους καραγκιόζηδες αυτούς και τους γαλάζιους τσάτσους τους.
    Η λύση είναι μία: Υπουργός Οικονομίας Βρυξελλιώτης και όχι κολονακιώτης.

  7. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 29/01/2009 15:32:49

    Πλάκα πλάκα, αν (κατά τα ανωτέρω) αντί του 50% ήταν το 80% που θα περίμενε ψωμάκι από τους Έλληνες Ιδιώτες, θα ήμασταν είκοσι χρόνια μπροστά - ό εστί μεθερμηνευόμενον: θα είχε σκάσει η κοινωνική χύτρα ταχύτητος είκοσι χρόνια νωρίτερα...

  8. λιανός avatar
    λιανός 29/01/2009 15:34:02

    7
    κρατικοδίαιτε μη λες τέτοια λόγια θα σε πούνε ΄σοράκι'

  9. ataktos avatar
    ataktos 29/01/2009 15:41:34

    Το συμπέρασμα της JP Morgan είναι όπως τα διδακτορικά για την μαργαρίνη το 50% ήταν υπέρ το άλλο 50% κατά .Τώρα εσύ φακτορ με ποιων είσαι ….μάλλον με το βούτυρο …(το λάδι ακόμα σε περιμένει)

  10. Nick avatar
    Nick 29/01/2009 16:47:35

    Πολλές μλκιες διαβάζω τελευταία.

    Και από που θα πληρώνονται οι Δημόσιοι Υπάλληλοι για να στηρίζουν τη κατανάλωση; Από το δανεικό χρήμα;

    Χώρες με εκτεταμένο κράτος χρεωκοπούν. Πώς τη λέγανε αυτή την Ένωση...α, ναι ΕΣΣΔ!

  11. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 29/01/2009 16:52:55

    Τώρα από πού πληρώνονται δηλαδή?

  12. donaE avatar
    donaE 29/01/2009 17:05:03

    Το σιγουρο ειναι πως τα λεφτα ειναι χαμενα απο καιρο,πριν την κριση,με τοσα χρεη στις τραπεζες.Και τα σπιτια ειναι υποθηκευμενα με δανεια.

  13. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 29/01/2009 17:12:20

    @11 Δηλαδή τώρα από πού πληρώνονται?

  14. Nick avatar
    Nick 29/01/2009 17:22:40

    Με δάνεια και έντοκα γραμμάτια.

    Σε λίγο θα γίνουμε Καλιφόρνια με I.O.U's.

    Το παιγνίδι τελείωσε. Αυτά που λένε περί ανάκαμψης από το 2ο 6μηνο του 2009 το θεωρώ επίσης μλκιες. Τα ίδια έλεγαν και πέρυσι.

    Αλλά χεζ... να πουν την αλήθεια.

  15. Xase avatar
    Xase 29/01/2009 18:00:44

    Ας κανουν και το αλλο 50% δημοσιους υπαλληλους και λυθηκε το προβλημα της ανεργιας στρην Ελλαδα.

  16. tony avatar
    tony 29/01/2009 18:08:14

    Και αυτούς τους αναλυτές για αυτό το απίστευτο συμπέρασμα τους πληρώσαμε?
    Ε ρε πόσος κόσμος πληρώνεται για να λέει αρλούμπες.
    Τζάμπα αρλούμπες τέλος θα πάω και εγώ να γράφω αρλούμπες επι πληρωμή.Εφ οσον το 50% των Ελλήνων είναι εξασφαλισμένοι από το Δημόσιο τέλος η κρίση.
    Θα εξάγουμε γραφειοκρατία.Τέλος.Αυτο ειναι το όραμα το μέλλον θα εξάγουμε Δημόσια διοίκηση στους Κινέζους και θα μας δίνουν παπούτσια και σώβρακα.
    Υπέροχο εκπληκτικό!!

  17. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 29/01/2009 18:39:09

    Το πρόβλημα δεν είναι οι δημόσιοι υπάλληλοι, αλλά οι διαχρονικά ανίκανες και διεφθαρμένες κυβερνήσεις που δεν είναι ικανες να οργανώσουν και να βάλουν την κρατική μηχανή να δουλέψει αποδοτικά.

  18. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 29/01/2009 20:18:39

    Ρε παιδιά για να δούμε την κατάσταση λίγο πιό προσεκτικά.

    - Πόλεμος μεγάλος δεν έγινε.
    - Κάποια ήπειρος δεν βούλιαξε.
    - Κάποιο μεγάλο πηγάδι πετρελαίου δεν στέρεψε.
    - Πολλά γεμάτα μπαπόρια δεν βούλιαξαν.
    - Αεροπλάνα δεν έπεσαν.
    - Πολλά μεγάλα εργοστάσια με βασικά είδη δεν καταστράφηκαν.
    - Η κατανάλωση ναρκωτικών δεν μειώθηκε.
    - Οι πωλήσεις όπλων δεν μειώθηκαν
    - Το πληρωμένο γ...σι δεν σταμάτησε.
    - Πολλές και μαζεμένες ψυχές δεν χάθηκαν.
    - Κανένα UFO δεν μας βομβάρδισε.
    - Η κυβέρνηση δεν έπεσε.

    Για ποιά λοιπόν κρίση μιλάμε, και ποιούς αφορά στο φινάλε ;

    Μήπως όλη η φασαρία αρχίζει και τελειώνει στα ψεύτικα νούμερα των Τραπεζών και στα αληθινά νούμερα τους Τραπεζίτες ;
    Για τους προστάτες τους δεν συζητώ, τους ξέρουμε και δεν είναι γαιδούρια.

  19. τιμωρός avatar
    τιμωρός 29/01/2009 20:22:25

    Πρόταση.
    Βουλευτές και υπουργοί που έχουν εισόδημα πάνω από 120.000 ευρώ το χρόνο να πάψουν να λαμβάνουν τη βουλευτική αποζημίωση και τα υπόλοιπα πρόσθετα. Το ίδιο και δήμαρχοι, νομάρχες, αντιδήμαρχοι, αντινομάρχες και λοιπές πολιτκές θέσεις.
    Οσοι δεν μπορούν να τα βγάλουν πέρα με 10.000 το μήνα ας παραιτηθούν υπέρ των επιλαχόντων κι ας δουλέψουν εκεί έξω.
    Να μια οικονομία.

  20. stelios avatar
    stelios 29/01/2009 20:47:08

    19@
    Δυστυχως οι Τραπεζιτες δεν τα φαγαν μονοι τους,αλλα μαζι με την παγκοσμια καταναλωση με δανεικα τα τελευταια 15 τουλαχιστον χρονια.
    Η λυπητερη περιμενει ολους μας,προσαυξημενη με τα εξοδα των υποτιθεμενων πακετων διασωσης του τρυπιου κουμπαρα.

  21. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 29/01/2009 21:51:33

    Σημερα,ακουσα μια "ωραιθα" κουβεντα, απο μια κοπελλα,του Δημοσιου,αλλα απ αυτες που δουλευουν και τραβανε το καρο.
    Το Δημοσιο, μου ειπε,ειναι ο σκουπιδοτενεκες της Ελλαδας.Εχει μαζεψει,ολα τα ανωμαλα και τα ηλιθια πλασματα που υπαρχουν,και που μπηκαν,ελεω του καθε αλητη βουλευτη.(Για οσους δεν μπηκαν μεσω ΑΣΕΠ βεβαια).
    Γι αυτο,ο,τι και να κανει η οποια Κυβερνηση,δεν προκειται να αλλαξει τιποτα,αφου θα βασιστει σε ηλιθιους.
    Μονο αν τους εδιωχνε,κατι μπορουσε να γινει,αλλα ατυο, δε γινεται.

  22. KaryID avatar
    KaryID 29/01/2009 21:59:11

    @23: Σε άλλες χώρες είναι τιμή να δουλεύεις στο δημόσιο διότι πληρώνεσαι και πολύ καλά και υπηρετείς τη χώρα σου σωστά. Είσαι public servant.

    Πάντως να μην γενικεύουμε, υπάρχουν ικανοί και φιλότιμοι υπάλληλοι, αλλά τους "χαλάει" το σύστημα, τους "χαλάμε" και εμείς και "χαλάσαμε" όλοι μαζί στο τέλος.

  23. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 29/01/2009 22:11:16

    Οι μισοί Έλληνες είναι δημόσιοι υπάλληλοι και οι άλλοι μισεί τους βρίζουν και τους ζηλεύουν γιατί δεν μπόρεσαν να είναι και αυτοί.
    Σχιζοφρενική Παράνοια.
    Μόνη λύση το ηλεκτροσόκ...

    Τι έγινε στα Ίμια; Χμμμμ....

  24. KaryID avatar
    KaryID 29/01/2009 22:14:57

    @25: θα μας τρολλάνεις εσύ ...

  25. ariel avatar
    ariel 29/01/2009 22:32:49

    @ 25 Εχει απαντήσει ο Φάκτορας πως ο Χριστοδούλου δημοσιογτράφος στην Σφήνα, πήγε με εντολή του Καρατζαφέρη (Σπύρου) και σήκωσε την Ελληνική σημαία. Κουβέντα να γίνεται και διαφήμηση στην εφημερίδα

  26. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 29/01/2009 22:48:11

    @25 Η ερώτηση μου ήταν ρητορική και παρέπεμπε στο ηλεκτροσοκ που χρειαζόμαστε ως χώρα
    (Τα Ίμια σαν hotspot στο οποίο παίζουν παιχνίδια ηλίθιοι "ποτριώτες" της κακιάς ώρας, ένθεν κακείθεν, θα ήταν μια μορφή τέτοιου ηλεκτροσοκ.

  27. Κρατικοδίαιτος avatar
    Κρατικοδίαιτος 30/01/2009 13:59:39

    @ Λιανος 9
    Την ώρα που το μαγαζί πάει για κλείσιμο, κι άν με πούνε .... "σοράκι", έ στα μπαλάκια μου...

  28. ΑΦΡΙΚΗ avatar
    ΑΦΡΙΚΗ 30/01/2009 16:28:29

    TO ELLINIKO DIMOSIO (OI KIFINES DILADI) THA SOSOUN THN XREOKOPIMENI ELLADA? AYTO EINAI TO AKEKDOTO TOY AIONA! OYTE STIN AFRIKI DEN SIMBAINOYN AYTA!

  29. leon avatar
    leon 30/01/2009 16:52:24

    Εφορια Αμαρουσιου 07:45.
    Καταφθανουν ενας ενας οι υπαλληλοι στην εκδοση διπλοτυπων πληρωμων, το νομικο τμημα και τα (2) ταμεια.
    Στο ενα ταμειο μπαινει μια κοπελα το πολυ 26-27 χρονων, ανοιγει τον υπολογιστη της και γενικα κανει ολες τις κινησεις που πρεπει να γινουν για να μπορεσει να αρχισει να δεχεται κοσμο στις 08:00.
    Στο αλλο ταμειο μετα απο 5 λεπτα καταφθανει ο ετερος υπαλληλος. Γυρω στα 55, Γκριζα μαλλια με μουστακι και πιπα στο στομα.
    Μπαινει στο ταμειο-κουβουκλιο του και με δυνατη φωνη για να ακουμε ολοι λεει στην (νεα) συναδελφο του:
    Ειρηνη σημερα δεν θα εχουμε παλι τα χτεσινα ετσι? Οταν λεμε στις 2 να κλεισεις ταμειο εννοουμε αυτο που λεμε. Δεν θα καθομαστε μεχρι τις 3 οταν ολοι οι συναδελφοι μας φευγουν απο τις 2:30 να πληρωνει ο κοσμος. Να ξαναρθουν αλλη μερα αν θελουν. Αντε πια με αυτο το ΧΤΙΚΙΟ!

    Αυτη ειναι η "εκπαιδευση" στο Δημοσιο. Και ολη την καλη προθεση να εχεις να δουλεψεις, να εξυπηρετησεις, η εκπαιδευση που λαμβανεις σαν νεος υπαλληλος στο δημοσιο ειναι πως να κινεισαι με τις μαζες.
    Φευγουν οι αλλοι στις 2:30? Και εσυ μαζι γιατι αλλιως χαλας την πιατσα. Και βαζεις εμενα τον παλιο να καθομαι μαζι σου για να σε βοηθαω να κλεισεις ταμειο μετα τις 2:30!
    Οποια θρασυτητα!

    Πως να πας μπροστα σαν χωρα με τετοια μυαλα?

  30. lorca avatar
    lorca 01/02/2009 15:49:50

    Στοιχειώδη οικονομικά είναι αυτά ρε μάγκες. Όταν υπάρχει έλλειψη ρευστού στον ιδιωτικό τομέα οι σταθερές παροχές του δημοσίου "κρατάνε" σε ένα βαθμό την αγορά. Αυτό ισχύει και στην Ελλάδα, και στην Ελβετία, και στην Αγκόλα. Ανοίξτε κάνα βιβλίο οικονομικών να ξεστραβωθείτε.

    Τώρα θα μου πείτε, και τα λεφτά του δημοσίου από που προέρχονται;

    Από το κράτος, τα δάνεια κλπ και αυξάνουν το δημόσιο χρέος. Σωστά. Αλλά έτσι ακριβώς ζούμε και όλο τον άλλο καιρό πριν την κρίση: με δανεικά.

    Και μπορεί το 50% των ελλήνων να είναι στο δημόσιο αλλά και το άλλο 50% με δανεικά ζεί και το ίδιο άχρηστο είναι αφού δεν παράγει τίποτα. Όσοι δηλαδή δουλεύουμε στις υπηρεσίες, στον τριτογενή τομέα, σε εταιρίες εισαγωγών, εστιάσεως κλπ τι νομίζετε ότι παράγουμε; Ανακυκλώνουμε το ίδιο χρήμα δεξιά-αριστερά στη χώρα ...όπως και ο δημόσιοι υπάλληλοι. Όταν δεν ζούμε άμεσα από έργα του δημοσίου (εργολάβοι, έργα πληροφορικής, κλπ).

    Οι μόνοι που παράγουν είναι οι βιομηχανίες (όσες λίγες έχουμε, και δεν πουλάνε στο δημόσιο και αυτές) και ο τουρισμός.

    Όλα τα άλλα, το 90% του ιδιωτικού τομέα στην Αθήνα δηλαδή, είναι για τα πανηγύρια.