04/12/2009 07:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα μας πει κανείς ποια είναι η μυστική συμφωνία με την Κομισιόν και τον Τρισέ;



«Όσον αφορά την Ελλάδα, θα έλεγα ότι πιστεύω απόλυτα ότι, λαμβάνοντας υπόψη την κατάσταση που πρέπει να αντιμετωπίσει η νέα κυβέρνηση της χώρας σε ό,τι αφορά τη δημοσιονομική κατάσταση ειδικότερα, έχω εμπιστοσύνη ότι θα ληφθούν οι κατάλληλες αποφάσεις. Και νομίζω ότι είναι αυτό που προέκυψε από την τελευταία συζήτηση, που έλαβε χώρα στο eurogroup, στο Ecofin. «Άρα δεν μπορώ να πω τίποτα αλλά λαμβάνοντας υπόψη τη σοβαρότητα της κατάστασης, είμαι πεπεισμένος ότι η ελληνική κυβέρνηση θα λάβει την κατάλληλη απόφαση»

Όχι, όλα αυτά δεν τα είπε κάποιος Έλληνας υπουργός ή ακόμη και κάποιος φιλέλληνας κοινοτικό αξιωματούχος. Τα είπε ο διοικητής της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας, Ζ.Κ. Τρισέ. Ο ίδιος ο οποίος, μαζί με Αλμούνια, Γιούνκερ και άλλους πριν λίγες ημέρες μας περνούσαν από γενναίες δεκατέσσερις.

Τι συμβαίνει και αυτή η ξαφνική αλλαγή; Έχει σχέση με την μυστική συμφωνία που σας γράφαμε χθες (Πόσο κοστίζουν τα αγγουράκια Βρυξελλών;) ή μήπως είναι τυχαίο ότι η αλλαγή στάσης προέκυψε μετά την μυστική συνάντηση Παπανδρέου – Παπαδήμου;

Μήπως ο τελευταίος ήταν κομιστής κάποιας συμφωνίας και υποχωρήσεων της κυβέρνησης ώστε και η ΤτΕ να χαμηλώσεις τους τόνους;

Τα συμπεράσματα δικά σας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. aris53m avatar
    aris53m 04/12/2009 08:03:49

    θα αναρτηθεί στο ίντερνετ ... ΠΡΟΣΕΧΩΣ ... (που γράφανε παλιά και στους κινηματογράφους)

    • Orestios avatar
      Orestios @ aris53m 04/12/2009 15:58:44

      Ολα στο φώς, το μαχαίρι στο κόκκαλο, καμία ανοχή..... και άλλα τέτοια ωραία.

  2. Pyros avatar
    Pyros 04/12/2009 09:12:18

    Ανεξάρτητα από το αν η κυβέρνηση αποκαλύπτει στον ελληνικό λαό αυτά που έχει υποσχεθεί στις Βρυξέλλες, πρέπει να αισθανόμαστε τυχεροί που είμαστε στη ζώνη του ευρώ. Όχι τόσο για το γεγονός ότι είναι ασπίδα στους κερδοσκόπους που παίζουν με τις υποτιμήσεις εθνικών νομισμάτων. Κυρίως γιατί θα μας επιβληθεί κάποιο νοικοκύρεμα στην οικονομίαμ το οποίο φαίνεται ότι το πολιτικό μας σύστημα είναι ανίκανο να επιφέρει.

  3. aristos avatar
    aristos 04/12/2009 10:02:20

    «Δουλειά για την Ελλάδα»

    «Δουλειά για την Ελλάδα» τιτλοφορεί η Frankfurter Allgemeine Zeitung ανταπόκριση από τις Βρυξέλλες για τη χθεσινή απόφαση του Συμβουλίου υπουργών Οικονομικών να θέσει την Ελλάδα σε αυστηρότερο πλαίσιο για τη διαδικασία του ελλείμματος...

    Σχόλιο:
    Ευτυχώς έχουμε αντιληφθεί "το πρόβλημα" και έχουν σηκώσει όλοι τα μανίκια στο ΠΑΣΟΚ...
    Το πρώτο βήμα έγινε......
    Τώρα δε και με την "Αναβάθμιση" της Στατιστικής Υπηρεσίας, 1+1 δεν "θα κάνει" 2..
    1+1 = 0 (Οχι εις το πηλίκιο)..

    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2009/12/blog-post_9801.html

  4. lypon avatar
    lypon 04/12/2009 10:52:35

    Ποιά αναβάθμιση, αγαπητέ;

    Δεν έχετε παρά να επισκεφθείτε το opengov.gr που γίνεται δημόσια διαβούλευση για την "ανεξαρτητοποίηση" στης ΕΣΥΕ, για να καταλάβετε το πόσο πρόχειρο και προσχηματικό νομοσχέδιο σκέφτεται να καταθέσει το ΠΑΣΟΚ...

    Δεν θέλουν ανεξαρτησίες, ασφαλέστερο μαγείρεμα θέλουν. Αλλά τέτοιο πράγμα ΔΕΝ υπάρχει

    Και είναι κρίμα, γιατί δίνεται μια καλή ευκαιρία να ισιώσουν πολλά πράγματα, με πρώτο και κύριο το πεδίο των δημοσκοπήσεων στο Ελλαδιστάν.

  5. LUXOR avatar
    LUXOR 04/12/2009 10:52:47

    Αγαπητοί μου, μην αγχώνεστε! Η ελληνική οικονομία δεν πρόκειται να χρεωκοπήσει. Τα 30 - 50 δισεκατομμύρια ευρώ που χρειαζόμαστε κάθε χρόνο για να καλύψουμε τις ανάγκες μας είναι λιγότερο από το 0.5% του ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΑΕΠ. Λοιπόν μην ακούτε τις ΒΛΑΚΕΙΕΣ που ξεφουρνίζει ο κάθε υπουργίσκος και ο ο κάθε ειδικός του κ...υ.
    Από το 2002 που ΜΠΗΚΑΜΕ ΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ και εμείς όπως και πολλοί άλλοι - πλην ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟΥ, ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ, ΓΑΛΛΙΑΣ, ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ & ΔΑΝΙΑΣ - ΉΞΕΡΑΝ την αλγηθινή κατάσταση της ελληνικής οικονομίας. Οπότε ο Σημίτης και η παρέα του δεν τους εξαπάτησε γιατί γνώριζαν.
    Επίσης η ΕΚΤ δεν θα αφήσει να ΧΡΕΩΚΟΠΗΣΕΙ καμία χώρα της ευρωζώνης για τους εξής λόγους:
    1. Η ευρωζώνη δεν πτωχεύει - έτσι ντε φάκτο!!!!!
    2. Δεν αφήνουμε να γίνουν κερδοσκοπικά παιχνίδια με το ευρώ.
    3. Οι οικονομίες με μικρά μεγέθη θα σωθούν από τις μεγάλες οικονομίες - βλέπε ΓΕΡΜΑΝΙΑ και λοιποί.

    Επίσης να έχετε υπόψη σας ότι μας έριχναν το μαστίγιο κάθε μέρα για να αποφύγουν - ειδικότερα στο Γιωργάκη και το κουμπαρά για να μην τυχόν και τολμήσουν να ψήφίσουν καμία υποψηφιότητα με ατλαντικές ρίζες για την προεδρία του ΕΥΡΟΓΚΡΟΥΠ. Έπρεπε και εμείς να ψηφίσουμε του Γιούγκερ του Λουξεμβούργου και πολύ κάναμε. Μόλις λοιπόν δείξαμε υπακοή, τότε μας είπαν: "αφού είστε καλά παιδιά, θα σας χαλαρώσουμε το χαλινάρι λιγάκι αλλά όχι πολύ."

    Αυτή είναι λοιπόν η αλήθεια πίσω από τις φανφάρες και τα μεγάλα λόγια της δικής μας "επιτυχίας".

    Φιλικά

  6. stelios avatar
    stelios 04/12/2009 11:30:08

    LUXOR,
    αν παρεις μια ιδεα απο Ισπανια και Ιρλανδια του τι σημαινει να συμμορφωθουμε στο βιοτικο επιπεδο,θα σου παγωσει το αιμα.
    Ο εκτροχιασμος των 5 τελευταιων χρονων δεν εχει προηγουμενο και τα νουμρεα πλεον ειναι ασηκωτα ακομη και για τους εταιρους μας,δεν προκειται να λιωσουν τους πολιτες τους για να τα σπαταλαμε εμεις οι εξυπνοι.

  7. Νίκος avatar
    Νίκος 04/12/2009 11:47:07

    @ LUXOR, ενταξει, συμφωνοι με ολα, αλλα παρελλειψες να πεις ποιο το τιμημα της της "στηριξης", διοτι αν θυμαμαι καλα, υπαρχουν ακομα εθνικα κρατη με συμφεροντα και οσοι εξ ημων πιστευουν οτι οι Γαλλια, Γερμανια κ.α. θα θυσιασουν τα εθνικα τους συμφεροντα για να μη χρεωκοπησει το ελλαδισταν μας, πρεπει να αλλαξετε πλευρο...

  8. El Gekko avatar
    El Gekko 04/12/2009 11:53:12

    Έχουμε 30 - 50 δισ έλλειμα ΤΟ ΧΡΟΝΟ. Με τον προηγούμενο συλλογισμό 0.50% του συνολικού ευρωπαικού ΑΕΠ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ !!!

    Να το ξεκαθαρίσουμε κανείς δεν θα μας τα χαρίσει πολλοί θα μας δανείσουν, θα ερευνήσουν όμως την βιωσημότητά μας και θα απαιτήσουν εγγυήσεις.

    Ποιός θα δάνειζε κάποιον που βγάζει 100.000 το χρόνο, τρώει κάθε χρόνο 100.000+ και χρωστά ήδη 100.000 συν τους τόκους;

  9. Vemvix avatar
    Vemvix 04/12/2009 12:49:28

    <> γράφει πολύ
    σωστά ο @ lypon σχετικά με το νομοσχέδιο που θέλει την μετατροπή της
    Γ.Γ. ΕΣΥΕ σε Ε.ΣΤ.Α.

    <>
    http://www.opengov.gr/minfin/?p=79&cp=2#comment-931

  10. ΜιχΜιχ avatar
    ΜιχΜιχ 04/12/2009 14:30:10

    Δεν υποστηρίζω ΠΑΣΟΚ, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να ανακοινώσουν κάποια μυστική συμφωνία. Αυτό είναι και το νόημα της μυστικότητας. Εκείνοι θα κάνουν τα στραβά μάτια για κάποιους αυστηρούς κανονισμούς, εμείς θα κάνουν ό,τι πρέπει να γίνει, ΔΥΣΤΥΧΩΣ, αφού η κατάσταση δεν είναι καλή. Λεφτά, ΔΕΝ υπάρχουν.

    Φυσικά, καταλαβαίνω τις αγωνίες του κόσμου που τα φέρνει βόλτα δύσκολα και βλέπει νέους φόρους. Εδώ έκανα μια πολύ σωστή πρόταση ο Σαμαράς, για μείωσή τους, ώστε να μπορούν να εισπραχθούν και να μην κάνουμε ουτοπικά όνειρα. Καλύτερα λίγα (και σίγουρα) από πολλούς, παρά πολλά (υποθετικά) από λίγους.

  11. μαρικα avatar
    μαρικα 04/12/2009 19:59:20

    MΥΣΤΙΚΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ,ΝΟΜΗΖΩ ΝΑΙ ΣΤΑ ΣΚΟΠΙΑ ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ