#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/02/2011 11:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα μας πεί κάποιος τι συμβαίνει στην Θράκη;



Πριν από δυο βδομάδες επισκέφθηκε τη Θράκη ο κ. Παπανδρέου, κομίζοντας τα γνωστά δώρα στην μουσουλμανική μειονότητα.

Το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε, επισκέφθηκε τη Θράκη η κα.  Μπακογιάννη, γνωστή για την....ευαισθησία της στην περιοχή.

Εντός του Μαρτίου, αναμένεται στη Θράκη ο,  γνωστός λάτρης της αναβίωσης της οθωμανικής αυτοκρατορίας, υπουργός εξωτερικών της Τουρκίας κ. Νταβούτογλου.

Τυχαίος όλος αυτός ο .....συνωστισμός;

Συμβαίνει κάτι που πρέπει να μάθουμε;

K.Ρ.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. NEK avatar
    NEK 28/02/2011 12:01:50

    ΥΠΟΜΟΝΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Κ.Ρ.
    ΥΠΟΜΟΜΗ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΜΑΘΕΙΣ ΟΛΑ....

    • babis avatar
      babis @ NEK 28/02/2011 12:09:14

      ΔΕΝ ΤΑ ΛΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΓΩΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΡΑΚΗ!!

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/02/2011 12:04:33

    Ποσο κανει η Θρακη..???

    ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/02/2011 15:50:17

      χο χο χο
      50 δις?

  3. Έρεβος avatar
    Έρεβος 28/02/2011 12:16:18

    Για την Θράκη οι υπογραφές έχουν πέσει καιρό τώρα.
    Το σλόγκαν σερβιρίσματος ψάχνουν πλέον. Το "Η Θράκη είναι μακριά" έχει ξαναχρησιμοποιηθεί στο παρελθόν για την Κύπρο...

    • Dora avatar
      Dora @ Έρεβος 28/02/2011 16:02:25

      "Φιλη" Κομουνιστρια μεταλαγμενη σε ισλαμολαγνισα,οταν ανεφερα το προβλημα της Θρακης μου ειπε "δεν με νοιαζει,η Θρακη ειναι μακρια",γνωριζοντας οτι εγω ειμαι θρακιωτισα στην καταγωγη.
      Ωρες,ωρες,με πλακωνει μια οργη,μα μια οργη,Θεε μου βοηθα...

      • Dora avatar
        Dora @ Dora 28/02/2011 16:03:56

        Καποιε,βοηθα λιγο, ειναι "μεταλλαγμενη" η "μεταλαγμενη"?

  4. GILLAN avatar
    GILLAN 28/02/2011 12:44:54

    Βάλτε στην συνταγή και το γεγονός ότι θα δίνουν κρατικές εξετάσεις (δίπλωμα οδήγησης) στα τουρκικά και κλείστε το καπάκι της χύτρας...

  5. man8os avatar
    man8os 28/02/2011 13:05:30

    Σωστη η παρατηρηση.
    Ακομη ενα στοιχειο στη θεωρια μου περι πρακτορων.

  6. Misha avatar
    Misha 28/02/2011 13:06:32

    Κόσοβο, Τέτοβο, Β.Κύπρος...
    και τώρα Δ.Θρακη...

    Κάποτε μιλούσαμε για Ανατολική Ρωμυλία...

    • Dora avatar
      Dora @ Misha 28/02/2011 18:12:32

      Ενα πραγμα προσπαθω να καταλαβω: Πως κοιμουνται ολοι αυτοι τη νυχτα,που η ιστορια θα τους καταγραψει σαν τους ιστορικα υπευθυνους για το τελος της Ελλαδας? Πως κινουνται και αναπνεουν αναμεσα μας αυτοι οι νεκροθαφτες του ελληνικου λαου?
      Αν δεν ημουν χριστιανη και πιστευα στην μετεμψυχωση,θα ελεγα οτι ειναι οι μετενσαρκωμενοι δοσιλογοι και γεννιτσαροι της τουρκοκρατιας κι αν κρινω απ το ποσο λιγοι ειναι οι πατριωτες,θα ελεγα οτι οι Μπουμπουλινες κι οι Καραισκακηδες ηταν μια χουφτα ανθρωποι.

      • Omnes vulnerant ultima necat avatar
        Omnes vulnerant ultima necat @ Dora 01/03/2011 00:00:23

        Κοιμούνται με το ελαφρυντικό ότι κάποιοι μ...... κάποτε τους ψήφισαν και έχουν δημοκρατική νομιμοποίηση.
        Ασχέτως αν το εκλογικό τους πρόγραμμα δεν είχε καμία σχέση με το εφαρμοζόμενο.
        Μετά και τις εκλογές στην Ιρλανδία όπου το κόμμα που υπήγαγε τη χώρα στο ΔΝΤ καταποντίστηκε, η Ελλάδα με την ψήφο που παρεμβλήθηκε στις δημοτικές και με ψευτογκάλοπ είναι η μοναδική χώρα όπου προβάδισμά έχουν οι δήμιοί της.
        Πως λοιπόν να μην κοιμούνται ήσυχοι;
        Πέρα από την ανέχεια στην οποία λίγο λίγο μας καταδικάζουν, μεγαλύτερη ξεφτίλα είναι η αδυναμία του λαού να αντιδράσει δυναμικά και αποτελεσματικά.
        Όλα αυτά από μια επίσης Θρακιώτισσα.

  7. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 28/02/2011 13:08:14

    Ως θρακιώτης ανησυχώ για δύο λόγους/
    Πρώτον γιατί σε μια οριακή εκλογική αναμέτρηση η μουσουλμανική ψήφος μπορεί και να κρίνει το αποτέλεσμα, άρα βάζουμε την Αγκυρα ρυθμιστή των εξελίξεων.
    Δεύτερον, γιατί πραγματικά δεν γνωρίζω τι μαγειρεύεται εκεί.

    • Dora avatar
      Dora @ Κώστας Ροδινός 28/02/2011 16:11:00

      Κωστα Ροδινε,
      μας πουλησανε αγορι μου εδω και καιρο,απλα στις μερες μας,οι εισβολες σε ευρωπαικο χωρο δεν γινονται δια των οπλων.
      Μας το δινουν λιγο,λιγο,το δηλητηριο για να το συνηθιζουμε.
      Ολ' αυτα περι τουρκοσηριαλ,'21 και ηρωες,συν τον "αντιρατσιστικο" νομο συν πληθος αλλων ανωμαλιων και ξεδιαντροπιας,δεν σου λεει τιποτα?

      Απλα ο τροπος της παραδοσης ειναι τοσο υπουλος, ετσι ωστε να δημιουργει αμφιβολιες κι ετσι να αποφευγεται καθε ειδους ξεσηκωμος.

  8. apneagr avatar
    apneagr 28/02/2011 13:36:39

    Project Θράκη: Το έγκλημα πλησιάζει στο τέλος του

    • kiki avatar
      kiki @ apneagr 28/02/2011 17:30:29

      @ Κ.Ροδινε,
      ναι διαβαστε αυτην την αναλυση ειναι συγκλονιστικη, και αποκαλυπτικη για το τι μας ερχεται.
      Ελπιζω η της ΝΔ, να την εχουν παρει ειδηση αλλα σιγη ιχθυος.
      Τι γινεται ολοι το ξερουν και κανεις δεν αντιδρα?

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ kiki 28/02/2011 17:42:03

        Κική,
        όπως ξέρεις κατάγομαι από τον Εβρο.
        Τα γνωρίζω αυτά και πολλά άλλα, επίσης.
        Σημασία έχει να τα μάθουν και κυρίως να κάνουν κάτι, αυτοί που πρέπει.

        • Dora avatar
          Dora @ Κώστας Ροδινός 28/02/2011 17:48:32

          Kωστα κι εγω απ' τον Εβρο καταγομαι.

          Δεν ξερω ποιους υπονοεις με το "αυτοι που πρεπει",αλλα κατα την γνωμη μου,αυτοι που πρεπει,τα ξερουν.
          Αλλα οπως λεμε στα μερη μας "Φωνη λαου,οργη Θεου"!
          Γιατι στο καλο οι εβριτες δεν ξεσηκωνονται? Κι ολοι οι Θρακιωτες,εννοειται?
          Ποιους περιμενουν ωρε να βγαλει το φιδι απ'την τρυπα?

        • kiki avatar
          kiki @ Κώστας Ροδινός 28/02/2011 18:02:47

          @ Ροδινε,
          δεν ξερω αυτοι στα υψηλα κομματικα κλιμακια τι ξερουν και τι τους συμφερει και με τι ασχολουνται , αλλα οι κατεχοντες τα μυστικα των κομματικων διαδρομων , θα γνωριζουν οτι τα ψηφαλακια τους ενδιαφερουν και μονο, θα θυμαστε πως γινοντουσαν οι εκλογες στην Θρακη, με την περιπτωση των γυφτων.Ο βασιλευς καθημενος στο κεντρο τεντας εδεχετο προσφορες απο τα δυο μεγαλα κομματα , και επελεγε αυτο που του εδινε πιο πολλα.
          Λοιπον αγαπητοι κατα το ημιση συνθρακιωτες αρχιστε να στελνετε μυνηματα στα κεντρικα της ΝΔ, στους βουλευτες σας μπας και ξυπνησουν.εγω θα αρχισω να στελνω στον Ντεντε, που τοσο καιρο δουλευει αγογγιστα για τον εκτουρκισμο της Θρακης, στον " προεδρο της τουρκικης δημοκρατιας της Θρακης", παρακαλω ξυπνηστε τους εκει μεσα, στειλτε επιστολες στις εφημεριδες, και επερωτηση στην βουλη για την επισκεψη Νταβουτογλου , ποιος του εδωσε αδεια διελευσης της χωρας.μπορει να ερθει Αθηνα και να φυγει, δεν κοβουν βολτες οι υπουργοι.

          • Dora avatar
            Dora @ kiki 28/02/2011 18:23:06

            Στον Ντεντε τι να στειλεις,καλη μου,αυτος γεννιτσαρος ειναι ,την δουλεια του κανει.
            Στους βουλευτες,στους παπαδες και στους πολιτικους που ισχυριζονται οτι ειναι(και μακαρι να ειναι)πατριωτες,να στειλετε γραμματα με υπογραφες συμπολιτων μας.
            Ασε που και οι υπολοιποι ελληνες εχουν ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να υπογραψουν τετοιες επιστολες. Η ΔΕΝ ειναι η Θρακη Ελλαδα????
            Αν ΝΑΙ τοτε το θεμα ΑΦΟΡΑ ΟΛΟΥΣ μας

          • kiki avatar
            kiki @ Dora 28/02/2011 18:27:40

            @ Dora,
            Περιπαιχτικα το ειπα για τον Πομακο Ντεντε , χρηματοδοτουμενο του Σορος, φιλος και συνομιλητης των εγχωριων προδοτων της ελληνο-τουρκικης φιλιας, εγω θα του στειλω μυνηματα αγαπης , του υπολοιπου μανιατικου μισου μου, επισης επιστολες μεσω ηλεκτρονικου ταχυδρομειου στον μακαριο Πρωτο Πολιτη της χωρας,

        • Dora avatar
          Dora @ Κώστας Ροδινός 28/02/2011 18:16:41

          Κωστα αυτο το "πολλα αλλα",να μου το πεις και μενα,δες το σαν υποχρεωση, γιατι οποιος ξερει δεν πρεπει να σωπαινει.
          Αν θελεις ζητα το μεηλ μου και κανε μου γνωστο οτι ξερεις.
          Λειπω πολλα χρονια και ξερω λιγα.

  9. ελευθεριαδου avatar
    ελευθεριαδου 28/02/2011 14:42:58

    αντι να κλαιγομαστε μηπως πρεπει να δρασουμε
    εμεις παντως δε θα αφησουμε να χαθει ουτε ενα πετραδακι απο τη ΘΡΑΚΗ μας οτι συμφωνιες και να εχουν γινει και το εννοουμε αυτο

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ελευθεριαδου 28/02/2011 14:55:53

      Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω το έργο κανενός, όλο δράσεις ακούω και τίποτα δεν βλέπω.
      Η μόνη ...δράση είναι αυτή του ...τουρκικού προξενείου, το οποίο, κατά τη γνώμη μου, στην πρώτη παραβίαση του εναερίου μας χώρου στο Αιγαίο, πρέπει να κλείσει και να ξανανοίξει όταν οι γείτονες σταματήσουν τις προκλήσεις.

      • Dora avatar
        Dora @ Κώστας Ροδινός 28/02/2011 16:18:58

        Κωστα Ροδινε,

        Μαζεψε καποιους,οσους μπορεις,και στειλτε μια επιστολη σε ολα τα κομματα στην βουλη ΑΠΑΙΤΩΝΤΑΣ εξηγησεις αναφερομενοι λεπτομεριακα,καθαρα και ξαστερα στους φοβους μας!!!

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ Dora 28/02/2011 16:33:52

          Σιγά να μη συγκινηθεί κανείς!

          • Dora avatar
            Dora @ Κώστας Ροδινός 28/02/2011 17:14:30

            Κωστα,απο καπου πρεπει ν'αρχισουμε.
            Αν αντισταθεις δημιουργεις την πιθανοτητα να πετυχεις αυτο που ζητας, αλλα εαν δεν κανεις καμμια κινηση,τοτε θα συμβει αυτο που δεν θελεις.

            Καντο εσυ και βλεπουμε μετα.
            Η ελλειψη αντιστασης ειναι μοιρολατρικη συναινεση.

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Dora 28/02/2011 17:21:34

            Kανένας αγώνας δεν είναι μάταιος, αλλά χρειάζεται μια πιο συντονισμένη προσπάθεια για να έχει αποτελέσματα.

          • Dora avatar
            Dora @ Κώστας Ροδινός 28/02/2011 17:51:45

            Την δημιουργουμε ΤΩΡΑ.
            Ελα τι καθεσαι? Εγω ειμαι εξω απ' την Ελλαδα.Πες μου τι πρεπει να κανω.
            Συντονισε την προσπαθεια εσυ.
            Γραψε το γραμμα εσυ και χτυπα πορτες για να το υπογραψουν.Στειλτο και σε μενα και χτυπαω κι εγω εδω πορτες.

          • Dora avatar
            Dora @ Κώστας Ροδινός 28/02/2011 17:56:11

            Ρε αει σ....ρ με τους προδοτες τους νταβατζιδες που βαλαμε στην κεφαλη μας!

            Ο Αδωνις κι οι υπολοιποι που στην ευχη ειναι.Γιατι δεν μιλανε γι'αυτο. Αν η Χρυση Αυγη παρει περισσοτερους ψηφους αυτοι την φορα,δεν θα φταινε αυτοι που θα τους ψηφισουν.
            Ασε που υποπτευομαι οτι αν ζουσαν οι ηρωες του'21 τωρα ,χρυσαυγιτες θα τους χαρακτηριζαν.

        • ΒΠ avatar
          ΒΠ @ Dora 28/02/2011 18:46:52

          Με τις υπογραφές δεν γίνεται τίποτα. Υπάρχει ένα "φόρουμ", το
          Hellenic Professors and PhDs Electronic Forum . Γράψαμε μιά πολύ καλή επιστολή, προς τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, και όλους τους αρχηγούς και όλα τα κόμματα, τον περασμένο Οκτώβριο. Την υπέγραψα, αν και είχα δηλώσει ότι ήμουνα βέβαιος γιά το που θα κατάληγε...

          Δεν υπήρξε καμμία απάντηση/αντίδραση από "επίσημα" χείλη...

          (Την επιστολή μπορείτε να την βρείτε σε διάφορα sites, p.x. infognomon, antibaro, καθώς και στο site του Ηellenic Professors. Tην είχα στείλει και στον φάκτορα, αλλά δεν την έβαλε, δεν γνωρίζω γιατί. )

          Αυτή την στιγμή το Ηellenic Professors-PHDs "φόρουμ" προσπαθεί να αποτρέψει το κλείσιμο της μοναδικής Ελληνικής βιβλιοθήκης στα Πομακοχώρια. Αυτή βρίσκεται στο χωριό Μύκη της Ξάνθης...

          Το ΑΡΔΗΝ οργάνωσε μιά μεγάλη εκδήλωση στην Παλιά Βουλή,
          στις 29/11/2010 (http://www.ardin.gr/node/3923).

          Η εφημερίδα ΑΝΤΙΦΩΝΗΤΗΣ στην Κομοτηνή, είναι στην πρωτοπορεία του αγώνα. Δέστε π.χ. μιά παλιότερη, αλλά επίκαιρη ανάλυση: http://www.ardin.gr/node/19

          Eγώ, επανέρχομαι στο ότι ο κ. Σαμαράς, πρέπει εσπευσμένα να "κυττάξει" προς τα εκεί και να συναντηθεί με αυτούς που νοιάζονται και προσπαθούν. ΤΩΡΑ.

    • Dora avatar
      Dora @ ελευθεριαδου 28/02/2011 16:15:52

      Οταν η καθε γιωργαινα κι η καθε σταματαινα εκστασιαζονται ωρες με τις φτιαχτες "ρομαντικες" τουρκοελληνοιστοριες στην τηλεοραση,με το ενα χερι στο μαλμπορο και το αλλο στον "τουρκικο",θα δεις δραση εσυ.
      Εγω που με καποιους απο κει ταλεγα στο τηλεφωνο,ακουσα πραγματα που μ'εκαναν να κοψω πια καθε επαφη!

  10. ΒΠ avatar
    ΒΠ 28/02/2011 15:05:52

    Το γαπ πήγε, η ντόρα παρομοίως, φωνάζουμε εδώ και πολύ καιρό και λέμε ότι ο κ. Α. Σαμαράς πρέπει να κάνει περιοδείΕΣ στην Θράκη...Φωνή βοώντος κλπ....

    Αν θυμάστε ο κ. Σαμαράς ΔΕΝ επισκέφθηκε την Θράκη, ΟΥΤΕ πριν την συνδιάσκεψη πέρυσι το καλοκαίρι, ΟΥΤΕ πριν τις δημοτικές εκλογές τον περασμένο Οκτώβριο...

    Και ξαναρωτάμε: ΓΙΑΤΙ;;;;

    • καινός avatar
      καινός @ ΒΠ 28/02/2011 16:05:08

      φωνή βοώντος εν τη ερήμω αγαπητέ..

  11. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 28/02/2011 15:55:26

    Αυτός πια κι αν είναι συνωστισμός! Αλλά πού να είναι η "αγαπητή" κα Ρεπούση, να μας εξηγήσει, εάν ο συγκεκριμένος πράγματι συνωστισμός στη Θράκη μας είναι απόρροια του δικού της, που αφορούσε στην καταστροφή της Σμύρνης μας. Τυχαίο λοιπόν δεν είναι καθόλου, το ότι συνωστίζονται εκεί τούρκοι αξιωματούχοι με έλληνες σύγχρονους εφιάλτες.

  12. πατριώτης avatar
    πατριώτης 28/02/2011 16:51:18

    http://www.antinews.gr/2011/02/25/87592/

    Ιδού η απάντηση στα ερωτήματά σας, γιατί η άγνοια τιμωρείται !!!

  13. Katerina D Andreou avatar
    Katerina D Andreou 28/02/2011 17:16:04

    Η ιστορία και η παράδοση της Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης είναι άμεσα συνδεδεμένη με τον ορυκτό της πλούτο, αφού το υπέδαφός της φιλοξενεί ένα πολύ μεγάλο αριθμό μεταλλευμάτων. Κοιτάσματα όπως χρυσού, χαλκού, μολύβδου και ψευδαργύρου, σ...ιδήρου και μαγγανίου, μολύβδου και βολφραμίου, καθώς επίσης και στρατηγικής σημασίας ορυκτών όπως ουρανίου και λιγνίτη, καθιστούν την Ανατολική Μακεδονία και Θράκη μία από τις σημαντικότερες περιοχές στον τομέα ορυκτού πλούτου στη Νοτιοανατολική Μεσόγειο.
    Μήπως τελικα εκει πρέπει να δουμε τι συμφέροντα κρυβονται;

    • saltcity avatar
      saltcity @ Katerina D Andreou 28/02/2011 17:40:22

      Μήπως παίζει μοιρασιά Θράκη εσείς - Αιγαίο εμείς (Α.Ο.Ζ.) ???

      • Dora avatar
        Dora @ saltcity 28/02/2011 18:01:39

        Να σου πω οτι τοχω σκεφτει αλλα προσπαθω να το διωχνω απ' το μυαλο μου?
        Αλλα στον Χιτλερ δωσανε την Τσεχια στην αρχη για να τελειωνουν μ'αυτον.Ειδες ομως να ξεμπερδεψαν?
        Σιγα μην σταματησει ο τουρκος λησταρχος στην Θρακη.
        Αλλα κι ετσι να ηταν,αμαχητι παραδοση τμηματος της χωρας ....Θεε μου δεν ξερω τι να πω.Να πω ντρεπομαι που ειμαι ελληνιδα?
        Θεε μου,εγκεφαλικο θα παθω.

        • saltcity avatar
          saltcity @ Dora 28/02/2011 18:06:04

          Παραθέτω λινκ απο την ομιλία του Νίκου Λυγερού πριν από 5 ημέρες περί Α.Ο.Ζ. :
          http://www.lygeros.org/Talks/Conf_20110223.html

          ειδικά το β' μέρος είναι πολύ ενδιαφέρον και κατατοπιστικό.

        • kiki avatar
          kiki @ Dora 28/02/2011 18:33:47

          @ Ντορα ,
          Μπες στο μπλοκ " Ας μιλησουμε επιτελους" ειναι εγκυρο και ενημερωσου αρχικα, μετα ελα σε επαφη με τον χρηστη, και ρωτα μια και εισαι εξω πως μπορεις να οργανωθεις.
          Μην παθεις εγκεφαλικο, εδω δεν χρειαζονται εγκεφαλικα, χρειαζεται οργανωση , οπως κανα αυτοι.
          Ουτε το ΠΑΣΟΚ ουτε η ΝΔ, ουτε αλλος ΛΑΟΣ ακομα περισσοτερο θα μας σωσει, μονοι μας αυτοοργανωση.

  14. Ελλην Πολιτης σε Απογνωση avatar
    Ελλην Πολιτης σε Απογνωση 28/02/2011 18:54:50

    Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια. Όσοι πραγματικά ενδιαφέρεσθε γιά τις
    εξελίξεις στην Θράκη διαβάστε τους συνδέσμους που αναφέρουν δύο καλοί
    σχολιαστές :

    Patriotis : www.antinews.gr/2011/2/25/87592 και
    apneagr : Project Θράκη : Το δράμα πλησιάζει στο τέλος του

    κάνοντας "κλικ" στους τίτλους των σχετικών σχολίων.

    Κύριε Κώστα Ροδινέ , σας συγχαίρω καθότι μεταξύ των αδρανούντων περιλαμ
    βάνετε και τον Πρόεδρό σας κ. Αντώνη Σαμαρά . Είχε πολλές αφορμές και σοβα
    ρούς λόγους να επισκεφθεί την Θράκη και δεν το έκανε. Γιατί ;
    Αν μελετήσετε την ανάρτηση του antinews.gr που αναφέρω πιό πάνω, θα δείτε
    ότι ο Παπανδρέου ανέβηκε δύο φορές μέσα σε τρεις μήνες στην Θράκη , γιά να
    προετοιμάσει την έναρξη εκχώρησής της στην Τουρκία ! Διαβάστε πρώτα και
    σχολιάστε μετά, σας παρακαλώ !

  15. Γ.Κ avatar
    Γ.Κ 28/02/2011 21:13:18

    Νάνι νάνι.....νάνι νάνι.......νάτο το χαντσάρι φτάνει! Κλεμμένο από ακραίους εθνικιστές

  16. ΒΠ avatar
    ΒΠ 28/02/2011 23:24:26

    AΝΤΙΓΡΑΦΩ από το μήνυμα του HELLENIC PROFESSORS and PHDs:


    "Dear HEC members and Friends

    Please sign the Petition
    Μην Κλείσετε Βιβλιοθήκες στην Θράκη

    http://www.greece.org/main/index.php?option=com_jforms&view=form&id=7&Itemid=827



    Πληροφορηθήκαμε ότι στα πλαίσια περικοπών, ενδέχεται να καταργηθεί ο «Οργανισμος Παιδικών και Εφηβικών Βιβλιοθηκών» και να κλείσουν πολλές βιβλιοθήκες, μία εκ των οποίων είναι και η βιβλιοθήκη του χωριού Μύκη της Θράκης. Αν και το κλείσιμο οποιασδήποτε βιβλιοθήκης είναι πολύ άστοχη ενέργεια, το κλείσιμο βιβλιοθήκης στη Δυτική Θράκη, όπως η μοναδική Ελληνική βιβλιοθήκη των Πομακοχωριών της Ξάνθης και της Ροδόπης στο χωριό Μύκη, είναι ιδιαίτερα άστοχη.
    Ζητούμε από την Κυβέρνηση να μη προβεί σε αυτή την απόλυτα λανθασμένη ενέργεια και να υποστηρίξει τις ανάγκες των Πομάκων, οι οποίοι μάχονται να αναγνωρισθεί και να καλλιεργηθεί η Ελληνικότητα τους.

    Πατήστε εδώ για να διαβάσετε ολόκληρο το Αίτημα (petition in Greek)
    και εδώ οι Υπογραφές (up to date signatures). (English translation below)

    Evangelos Rigos

    For HEC Executive Council"

  17. Dora avatar
    Dora 01/03/2011 00:48:10

    Κικη,ευχαριστω πολυ,θα το κανω!

  18. ΣΓΟΥΜΠ avatar
    ΣΓΟΥΜΠ 01/03/2011 01:55:59

    ΟΛΟΙ ΠΑΣΧΑ ΣΤΗ ΘΡΑΚΗ ΝΑ ΤΟΥΣ ΦΥΓΕΙ Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΛΙΓΟ...
    ΕΤΣΙ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ...ΠΑΜΕ ΛΟΙΠΟΝ

  19. ANNITA avatar
    ANNITA 01/03/2011 11:22:07

    θα συμφωνήσω με Ροδινό και Ερεβο, 1] Οι υπογραφές έχουν πέσει καιρό τώρα όπου νάναι θα γίνει και το σερβίρισμα. 2] Χρειάζονται πιο συντονισμένες προσπάθειες για αγώνα δίκαιο και σωστό για τα κεκτημένα εδάφη μας. Αναρωτιέμαι που πήγε το πατριωτικό συναίσθημα του ΄Ελληνα, τον τελευταίο χρόνο ακούει, βλέπει και δεν αντιδρά. ΄Εχουμε πέσει άραγε αμαχητί; Τι γίνεται ρε παιδιά, χάνουμε κομμάτι-κομμάτι την Ελλαδίτσα και δεν βγαίνει κανείς ούτε στην βουλή να μιλήσει, να δείξει λίγο πατριωτισμό; Οι ευρωπαίοι αν και θέλουν να επιβληθούν σ όλο τον κόσμο όπως οι Αμερικάνοι, να επιβάλουν δικούς τους κανόνες σε όλα τα επίπεδα, κοινωνικά, πολιτισμικά, συνταγματικά, όμως τα δικά τους εδάφη τον δικό τους πολιτισμό, την δική τους ιστορία, όλα αυτά τα υπερασπίζονται με σθένος. Μήπως κάποιοι αισιόδοξοι πατριώτες σαν εμάς περιμένουμε μάταια να αλλάξουν προς το καλλίτερο τα πράγματα;

  20. Ελλην Πολιτης σε Απογνωση avatar
    Ελλην Πολιτης σε Απογνωση 01/03/2011 18:22:50

    Κύριε Ροδινέ ,
    Είσαστε συνήθως λαλίστατος.
    Σας απηύθυνα μία πολύ ευγενική ερώτηση και σας παρεκάλεσα να
    διαβάσετε προηγούμενες αναρτήσεις του antinews.gr και μετά να τοποθετηθείτε
    αναλόγως.
    Δεν θα μας απαντήσετε ;