19/04/2010 21:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα μας απαντήσει κανένας γιατί ανεβαίνουν τα spreads;

«Δίχτυ ασφαλείας»  έχουμε.

«Μηχανισμό στήριξης»  εξασφαλίσαμε.

 «Γεμάτο πιστόλι στο τραπέζι βάλαμε»

 «Επώδυνα μέτρα», πήραμε.»

«Δραστήριο  και θαρραλέο πρωθυπουργό», διαθέτουμε

«Ικανό υπουργό Οικονομικών»,επίσης διαθέτουμε.

Αφού τα έχουμε, όλα αυτά  γιατί τα spreads  «τραβούν την ανηφόρα» 

 νέο ρεκόρ σήμερα!

Αντιγράφω από την σημερινή ειδησεογραφία: Το spread διευρύνθηκε μέχρι και τις 481 μονάδες βάσης, υψηλότερο επίπεδο από τον Οκτώβριο του 1998, από 430 την περασμένη Παρασκευή. Η αγορά άνοιξε με το spread στις 432 μονάδες. Η απόδοση του 10ετούς τίτλου διαμορφώνεται στο 7,75%, ενώ άνοιξε στο 7,38%. Σημειώνεται ότι το αντίστοιχο spread στα πορτογαλικά ομόλογα είναι 147 μονάδες (+8 μονάδες έναντι της Παρασκευής) και στα ιρλανδικά 153 (+6 μονάδες έναντι της περασμένης εβδομάδας).

 Θα απαντήσει κανένας

Την προηγούμενη εβδομάδα είχα διατυπώσει μερικά ερωτήματα. Σήμερα προσθέτω και  κάποια άλλα::

 

1. Κατ’ αρχήν η κυβέρνηση μπορεί να κάνει μια εκτίμηση, πότε προβλέπει  ότι θ’ αρχίσει η αποκλιμάκωση των spreads και τι περιμένει τέλος πάντων για να δράσει

2. Αφού το «πιστόλι είναι γεμάτο και πάνω στο τραπέζι», τότε γιατί οι αγορές δεν μας παίρνουν στα σοβαρά Μήπως αυτό το δίχτυ ασφαλείας δεν ήταν τίποτα σοβαρό και το ..πιστόλι ήταν ..νεροπίστολο

3.  Αφού ο μηχανισμός είναι   …στημένος και …άμεσα διαθέσιμος , τότε γιατί τα spreads  συνεχίζουν να ανεβαίνουν   Μήπως ο μηχανισμός ούτε …στημένος ήταν ..ούτε άμεσα διαθέσιμος και όλα αυτά δεν ήταν τίποτα άλλο παρά μια ..επικοινωνιακή πομφόλυγα για να ..τσιμπήσουν οι αγορές, οι οποίες μόλις το πήραν χαμπάρι,  συνέχισαν το έργο τους.

4.  Αφού ο μηχανισμός ήταν  …στημένος και …άμεσα διαθέσιμος, γιατί η κυβέρνηση δεν ζήτηση την άμεση ενεργοποίησή του, την επομένη κιόλας μέρα, για να διαπιστώσουμε όλοι, και  κυρίως οι αγορές, πόσο άμεσος,  πόσο στημένος  και  πόσο αποτελεσματικός ήταν

5. Μήπως η κυβέρνηση δεν ζήτησε την ενεργοποίηση του μηχανισμού, επειδή ο μηχανισμός προϋποθέτει τη λήψη πρόσθετων  επώδυνων μέτρων

6. Μήπως η κυβέρνηση, για μια ακόμα φορά έπεσε έξω στις εκτιμήσεις της για τον τρόπο αντίδρασης των αγορών και  όλοι πληρώνουμε  τα σπασμένα

7. Μήπως απ’ όλη αυτή τη διαδικασία και την κυβερνητική αδράνεια, «τα οικονομάνε» και τίποτα «ντόπια» τσακάλια Ερωτώ, μήπως:

8. Μήπως, υπάρχει κάποια  υπόγεια δέσμευση της κυβέρνησης να ενεργοποιήσει τον μηχανισμό όταν τα spreads  ξεπεράσουν κάποιο ανώτατο επίπεδο, ας πούμε  τις 500 μονάδες

9. Από τη μέρα που ανακοινώθηκε ο μηχανισμός στήριξης, έγιναν τίποτα λάθη στους χειρισμούς, που εκτίναξαν  τα spreads  Αν ναι, ποιοι τα έκαναν    

Επειδή, εξακολουθώ να πιστεύω ότι όλα αυτά δεν είναι τυχαία, μπορεί να μας απαντήσει η κυβέρνηση και κυρίως ο κ. Παπανδρέου, που έχει πάρει την υπόθεση πάνω του , τι περιμένει

Αν περιμένει κάτι δηλαδή…

 Τέλος, μια και  η κυβέρνηση είναι υπέρ της διαφάνειας και των εξεταστικών επιτροπών, μήπως σ΄ εκείνη την Εξεταστική για την Οικονομία (αλήθεια τι απέγινε) διερευνηθεί και η ύπαρξη τυχών ευθυνών για την εκτίναξη του κόστους δανεισμού

Να μας πεί και πόσο κόστισε στον ελληνικό λαό

Πολύ θα το εκτιμήσουμε!

 

Κώστας Ροδινός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 19/04/2010 21:27:01

    Φταίει η ΝΔ κατά τις δηλώσεις του "πιο σοσιαλιστή". χο! χο!

    Μικρή λεπτομέρεια: Κυβερνά ο "πιο σοσιαλιστής"

  2. popolaros avatar
    popolaros 19/04/2010 21:46:56

    Κάτι μου λέει ότι τα spreads θα αρχίσουν να πέφτουν...μόλις πατήσει επίσημα πόδι το ΔΝΤ στην Ευρωζώνη.
    Μετά τα ΜΜΕ θα κάνουν γιορτή κρασιού για τον τιτάνα ΓΑΠ που νίκησε τις αγορές.

    Αν όντως συμβεί αυτό τότε θα αποδειχθεί περίτρανα, ότι όλα στήθηκαν για να 'πατηθεί' το ευρώ έναντι κυρίως του αγαπημένου πράσινου νομίσματος του Jeffrey.

    Οπότε Jeffrey μετά μπορείς να παραδώσεις στον επόμενο, την ΔΝΤημένη Ελλαδίτσα και να αναλάβεις το νέο διεθνή πόστο σου.

    Εδώ θα είμαστε να δούμε....

  3. ΑΠ avatar
    ΑΠ 19/04/2010 23:04:08

    Αγαπητέ Κώστα,

    τα spreads ανεβαίνουν ακριβώς επειδή οι δανειστές μας κατάλαβαν ότι θα είναι πιο εξασφαλισμένοι αν μπούμε στο μηχανισμό και το ΔΝΤ παρα αν δεν μπούμε.

    Με αλλα λόγια, το πιστόλι δεν είναι "νεροπίστολο" αλλα έχει γίνει μπούμερανγκ!

    Αντώνης

    ΥΓ. θα προσπαθήσω να γράψω περισσότερα σύντομα

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΑΠ 20/04/2010 09:59:36

      Περιμένω, με ενδιαφέρον τις απόψεις σου.

  4. Pikaia Gracilens avatar
    Pikaia Gracilens 20/04/2010 00:39:13

    Αγαπητε Κυριε Ροδινε

    Υπαρχουν πολλοι λογοι για τους οποιους δεν πεφτει. Θα παραθεσω μερικους
    1) Οι αγορες εχουν προεξοφληση την χρεωκοπια με η χωρις ΔΝΤ. Ο λογος απλως. Τα μαθηματικα δεν βγαινουν!
    2) Με δεδομενο το (1) υπαρχουν δυο τινα
    α) Δεν περνουμε βοηθεια και αρα παμε για μορατοριουμ και αναρδιαρθωση. Αρα το σπρεντ ανεβαινει
    β) Περνουμε βοηθεια απο ΔΝΤ και ΕΕ. Σε αυτη την περιπτωση τα ομολογα Ελληνικου Δημοσιου δεν θα εχουν προτεραιοτητα (Seniority) σε σχεση με αυτα του ΔΝΤ και της ΕΕ. Αρα το σπρεντ τον ομολογων ανεβαινει. Αν δε ειναι αληθεια οι φημες περι 100δις για 3 χρονια τοτε πρεπει να ανεβει ακομα πιο πολυ.

    3) Επισης σε περιπτωση που δεχτουμε την αρωγη (τι ωραια που ακουγετε) του ΔΝΤ μπορει αυτο να ζητησει το μορατοριουμ/χρεωστασιο και αναρδιαρθωση του χρεους ως μετρο. Μην ξεχναμε πως εκτος των τοκοχρεωλυσιων που χρωσταμε τρεχουμε και με ελλειμα 12%, ητη 25δις το χρονο.

    4)Πολλοι επισης προδικαζουν πως τα χρηματα που θα λαβουμε απο την ΕΕ & ΔΝΤ αγοραζουν χρονο οχι μονο στην Ελλαδα αλλα και στην ΕΕ για να βρει τροπους και να θεσμοθετηση το πλαισιο εξοδου της χωρας μας (αλλα και αλλων) απο την ΕΕ.

    5) Σιγουρο δεδομενο πως ακομα και αν δεν υπαρξουν κοινωνικες αντιδρασεις (πραγμα απιθανο για την Ελλαδα) τα μετρα θα παρουν χρονο και θα προκαλεσουν μεγαλη υφεση. Δεν ειναι καθολου ευκολο να αλλαξουν αντιληψεις και πρακτικες ριζομενες τα τελευταια 30 χρονια. Αυτο οδηγει σε μεγαλη μεταβλητοτητα και ανασφαλεια στις αγορες.

    6) Εχει πλεον φανει πως η ΕΕ δεν εχει τους μηχανισμους αντιμετωπισης κρισεων και ολες οι αδυναμιες του Ευρω (για τις οποιες πολλοι ειχαν γραψει το 2000) ερχονται στην επιφανεια. Ετσι οποιος θελει να πιεσει το Ευρω ανεβαζει το σπρεντ.

    Αυτα προς το παρον.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Pikaia Gracilens 20/04/2010 09:58:48

      Αγαπητέ φίλε,
      τα ερωτήματά μου είναι ρητορικά, όπως αντιλαμβάνεσαι.
      Απλώς ήθελα να αναδείξω την αφερεγγυότητα της κυβέρνησης γιατί όσο παιρνάει ο καιρός, όλο και περισσότερο, πείθομαι ότι το ΔΝΤ ήταν συνειδητή επιλογή από την αρχή. Απλώς, καλλιεργούν το κλίμα καταστροφολογίας για να εμφανίσουν μας το εμφανίσουν ως τη μοναδική διέξοδο για τη χώρα.

      • greekpoliticalreview avatar
        greekpoliticalreview @ Κώστας Ροδινός 20/04/2010 11:55:51

        Μα το είπε ο Πάγκαλος σε ραδιόφωνο ξεκάθαρα αγαπητέ Κώστα στην ερώτηση "γιατί δεν πήρατε τα μέτρα άμεσα".

        Είπε χαρακτηριστικά πως "έπρεπε να περιμένουμε λίγο ούτως ώστε να διαμορφώσουμε μια πιο δεκτική κοινή γνώμη για αυτά που θα επακολουθούσαν"

        Όλα πάνε βάση σχεδίου μην έχεις καμμία αμφιβολία.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 20/04/2010 11:59:35

        Και ποιό το κόστος ...της αναμονής, αγαπητέ φίλε;

      • tiramola avatar
        tiramola @ Κώστας Ροδινός 20/04/2010 12:02:11

        Ποιό κόστος αναμονής κύριε Ροδινέ?
        Τα πράγματα είναι απλά.
        Ή προσφεύγεις στον μηχανισμό με το ΔΝΤ μέσα ή πτωχεύεις.
        Επειδή είσαι οικονομολόγος για εξήγησε στο λαό της ιστοσελίδας τι σημαίνει πτώχευση.

      • NAYTHS avatar
        NAYTHS @ Κώστας Ροδινός 20/04/2010 12:17:42

        Και τι μας νοιάζει το κόστος? Αυτοί το πληρώνουν? Και βέβαια συμπεριλαμβάνω και τους προηγούμενους "ηγέτες και φωστήρες" μας.ΟΛΟΙ τους έχουν τακτοποιήσει τα οικονομικά τους με νόμιμες και "ηθικές" διαδικασίες...

      • Pikaia Gracilens avatar
        Pikaia Gracilens @ Κώστας Ροδινός 20/04/2010 12:47:41

        Το γνωριζω οτι ειναι ρητορικα, απλα ηθελα να ενημερωσω το κοινο για το γινετε στις αγορες αυτην την ωρα. Παντα διαβαζω τα σχολια σας με μεγαλη χαρα και ελπιδα. Η αλλη Ελλαδα υπαρχει και ερχετε. Το πιο βαθυ σκοταδι ειναι πριν την ανατολη.....

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 20/04/2010 12:53:54

        pikaia gracilens,
        Ετσι! Ξέρεις, ως φοιτητή με είχε σημαδέψει μια φράση του μεγάλου γερμανού Κοινωνιολόγου Max Weber, ο οποίος στη διάλεξή του με τίτλο "Politics as a vocation",κλείνει λέγοντρας ότι ηγέτες είναι μόνο αυτοί πού και όταν ο κόσμος καταρρέει γύρω τους, μπορούν να σταθούν στα πόδια τους και να πούν "εγώ θα τα καταφέρω"!
        Πρέπει να πούμε όχι σ΄αυτή την καταστροφολογία που συστηματικά καλλιεργούν σε βάρος της πατρίδας μας.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 20/04/2010 14:43:23

        Tiramola,
        Aντιγράφω από το www. in. gr
        “Σήμερα τo Δημόσιο άντλησε 1,95 δισ. ευρώ,, από τη δημοπρασία εντόκων γραμματίων 13 εβδομάδων, πληρώνοντας, όμως, και πάλι «τσουχτερό» επιτόκιο, όπως προκύπτει από τα στοιχεία που ανακοίνωσε ο Οργανισμός Διαχείρισης Δημοσίου Χρέους.
        Συγκεκριμένα, σε σύγκριση με την προηγούμενη αντίστοιχη δημοπρασία της 19ης Ιανουαρίου, το επιτόκιο υπεριδπλασιάστηκε στο 3,65% από 1,67%.
        Υπενθυμίζεται ότι στις 20 Οκτωβρίου 2009, το επιτόκιο ήταν μόλις 0,35%.
        Λόγω του πολύ υψηλού επιτοκίου και του μηδενικού κινδύνου μη αποπληρωμής του εντόκου γραμματίου, εκδηλώθηκε ισχυρή ζήτηση, όπως είχε γίνει και στη δημοπρασία εντόκων 6 και 12 μηνών.
        Η έκδοση υπερκαλύφθηκε κατά 4,6 φορές (υποβλήθηκαν προσφορές συνολικού ύψους 6,92 δισ. ευρώ), ενώ στην προηγούμενη έκδοση ο συντελεστής κάλυψης ήταν 3,23.
        Ο ΟΔΔΗΧ είπε ότι αποδέχτηκε συμπληρωματικές μη-ανταγωνιστικές προσφορές ύψους 450 εκατ. ευρώ, καθώς το ποσό που αναζητούσε αρχικά ήταν 1,5 δισ. ευρώ. Ημερομηνία διακανονισμού ορίστηκε η 23η Απριλίου.”

  5. ataktos avatar
    ataktos 20/04/2010 10:10:46

    Αυτήν την καημένη και μίζερη κυρια Μπιρμπιλη δεν τη στέλνουμε για δώρο καμιά κούκλα να παίξει το παιδί …

  6. akatanomastos avatar
    akatanomastos 20/04/2010 10:12:21

    Τα spread ανεβαινουν επειδη οι αγορες δεν εχουν εμπιστοσυνη στην κυβερνηση.
    Δεν εχουν εμπιστοσυνη διοτι οι προεκλογικες εξαγγελιες ηταν του στυλ Τσοβολα δωστα ολα!!!
    Οι αγορες γνωριζαν το προβλημα της Ελλαδας και εφοσον οι Ελληνες ψηφισαν αυτους που ελεγαν οτι λεφτα υπαρχουν και λεφτα θα δωσουμε και οτι θα φανε με χρυσα κουταλια, οι αγορες φοβηθηκαν για τις επενδυσεις τους!!
    Ειναι φυσιολογικο και επομενο επειτα απο ολα αυτα να πιεζουν για να παμε στο ΔΝΤ. Απο την αλλοι τα funds στην Αμερικη εχουν παιξει στα παραγωγα για την χρεοκωπια της Ελλαδος, διοτι αυτοι δεν καταλαβαινουν απο νεροπιστολα!!!
    Ισως θα επρεπε να παμε σε εκλογες με αλλες δεσμευσεις, με δεσμευσεις λιτοτητας. Ισως τοτε να ανακτοταν η εμπιστοσυνη!!
    Δεν αναρωτιεσται γιατι η Ιρλανδια δεν εχει προβλημα???
    Η Ισπανια??? Η Ιταλια???
    θεωρειται οτι αν η Γερμανια ειχε προβλημα τωρα δεν θα γινοταν υποτιμηση του ευρω???
    το νομισμα μας ειναι πολυ υψηλο και καθιστα τις εξαγωγες μας πιο ακριβες απο αλλες χωρες π.χ. Αμερικη,Κινα,Ιαπωνια!!
    Γιατι επι ΝΔ τα spread ηταν σε χαμηλα επιπεδα??? Μηπως εκαναν κατι καλυτερα απο τους τωρινους???
    Ναι εκαναν η οικονομια στηριζεται πολυ στην ψυχολογια οποτε οτι πεις η μετραει εις βαρον σου η υπερ σου!!!

    • tiramola avatar
      tiramola @ akatanomastos 20/04/2010 11:44:03

      Και τα 300+ δις που χρωστάμε είναι θέμα ψυχολογικής φύσεως?

      • ataktos avatar
        ataktos @ tiramola 20/04/2010 11:54:54

        μπα μεγαλε ....εσύ με τον ΓΑΠ τα χρωστάτε μην μας πρήζεται ποια….

      • akatanomastos avatar
        akatanomastos @ tiramola 20/04/2010 12:02:28

        Τι σχεση εχει αυτο που μου λες με αυτο που σου γραφω???
        Γνωριζεις τι χρεος εχει η Αμερικη???
        Δεν ειναι ψυχολογικης φυσεως αλλα με την καταλληλη πολιτικη το χρεος μπορει να μειωθει!!!
        Απλα πρεπει παση θυσια να παψουμε να δανειζομαστε και να αρχισουμε τις εξαγωγες αφου στις εισαγωγες δεν μπορουμε να επιβαλλουμε ποσοστωση!!!
        Διοτι το εμπορικο ισοζυγιο μας ειναι ελλειμματικο γι αυτο και δανειζομαστε!!!Αλλα μας εφαγαν οι χρυσες καδενες και οι mercedes!! Οποιος γνωριζει ελαχιστα οικονομικα το καταλαβαινει.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ tiramola 20/04/2010 12:06:24

        Oχι,αλλα ψυχολογικης φυσεως ειναι η ρηξη με τη Γερμανια στην οποια στηριζεται ολη η ευρωζωνη.
        Το χρεος της Ελλαδος δεν ειναι το μεγαλυτερο.Η Ιταλια εχει 117% χρεος του ΑΕΠ καπου 1,4 τρις και φυσικα δε σωζεται με κανενα πακετο.Αν τεθει ζητημα Ιταλιας θα αλλαξει ολη η υποθεση του ευρω.
        ΚΑΘΗΚΟΝ των Ελληνων πολιτικων δεν ηταν να γινει η Ελλαδα Γερμανια γιατι δε γινεται αλλα να εχει ΥΨΟΣ ελλειμματος ομοιο με της Ιταλιας ωστε να μην ΑΠΟΜΟΝΩΘΕΙ για να φαει το ξυλο του ΔΝΤ μονη της ως μικροτερη αλλα ειτε να συνεχισει η δουλεια "στραβα ματια" ειτε να συμπεριληφθει στην ιδια ρυθμιση με την Ιταλια που μαλλον θα ηταν πανμεσογειακη.
        Η Ιταλια οπως προειπα εχει 117% χρεος του ΑΕΠ και ελλειμμα 5,2%.
        ΟΦΕΙΛΑΝ λοιπον οι Ελληνες πολιτικοι να βγαλουν και ελλειμμα καπου εκει στο 5-6% για να μη ξεχωριζουμε αρνητικα.Το πως θα το εβγαζαν ή τι θα εκοβαν ή τι θα εκρυβαν συζητειται.
        Η κριση αρχισε το 2008.Σε μια ΚΑΝΟΝΙΚΗ χωρα με το συγκεκριμενο προβλημα που το ηξεραν ολοι ειτε θα γινοταν κυβερνηση συνασπισμου ειτε ομοψυχια ειτε κοινα μετρα ειτε .. ειτε.. ειτε.
        Παντως η κατασταση ΣΩΖΟΤΑΝ αν ηθελαν ολοι να σωθει.Το χρεος δεν μπορει να αλλαξει απο τη μια χρονια στην αλλη αλλα το ετησιο ελλειμμα μπορει να μη φουσκωσει.
        Ομως ο ενας ηθελε να κανει "εξεγερση",ο αλλος "πρασινη αναπτυξη", ο τριτος αλαλουμ, ο Καραμανλης φοβοταν να κοψει επιδοματα και μισθους αμεσως και σα να μην εφταναν αυτα μετα τις εκλογες αυτοκαρφωθηκαμε.
        Μπορει ο καθενας αναλογα με τις προκαταληψεις του να χρεωσει στη ΝΔ ή το ΠΑΣΟΚ την ευθυνη.Εκεινο που δεν επιτρεπεται ειναι με αλλοθι το χρεος να πιστευει οτι ηταν αναποφευκτη η κατασταση που ειμαστε-και αυτο γιατι πραγματι το χρεος δε πεφτει σε μια χρονια αλλα ιδιο χρεος εχει και η Ιταλια και εκεινο που μας διεχωρισε ηταν το ετησιο ελλειμμα του 2009 και το ετησιο ελλειμμα μιας χρονιας εστω και παγκοσμιας κρισης ελεγχεται απο τις πολιτικες δυναμεις μιας χωρας αν αυτες ειναι ΥΠΕΥΘΥΝΕΣ.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ tiramola 20/04/2010 12:24:18

        Ψυχραιμία,
        σ΄ όλα αυτά τα σωστά που γράφεις,απλώς να συμπληρώσω ότι η Γαλλία έκλεισε το 2009 με έλλειμμα 7.5%.
        Η Ισπανία βιώνει την κρίση με ανεργία πάνω από 20% και η Γερμανία πέρασε από μια ύφεση του 4.5%
        Για τη Μ.Βρεταννία, δεν τα ξαναγράφω τα είπαμε πολλές φορές.

      • NAYTHS avatar
        NAYTHS @ tiramola 20/04/2010 12:29:25

        Σωστός ο "ψυχραιμία".Τι συμπέρασμα βγαίνει όμως? Είναι ανίκανοι και ανεύθυνοι, και τώρα θα την πληρώσουμε εμείς και τα παιδιά μας και τα εγγόνια μας. Τα δικά μας, όχι τα δικά τους, αυτοί έχουν πάρει τα μέτρα τους από καιρό ! Ειμαι εξοργισμένος,και πολύ θυμωμένος...

  7. fatfat avatar
    fatfat 20/04/2010 11:04:01

    τα spreads ανεβαίνουν διότι λόγω της δεινής οικονομικής θέσης της Ελλάδας και του ενδεχομένου της πτώχευσης, τα ελληνικά ομόλογα δεν θεωρούνται ελκυστικά από την αγορά, οπότε όσοι θέλουν να πωλήσουν ελληνικά κρατικά ομόλογα (στις αγορές ομολόγων), για να προσελκύσουν πιθανούς αγοραστές δίνουν υψηλότερα και πιο ελκυστικά επιτόκια......



    13/4/2010 : ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΑΣ ΕΝΤΟΚΩΝ ΓΡΑΜΜΑΤΙΩΝ 26 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ

    http://www.pdma.gr/(S(dw0ijdqv2z3f3e2qp0boovrp))/NewPage.aspx?pagenb=602

    13/4/2010 : ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΑΣ ΕΝΤΟΚΩΝ ΓΡΑΜΜΑΤΙΩΝ 52 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ

    http://www.pdma.gr/(S(dw0ijdqv2z3f3e2qp0boovrp))/NewPage.aspx?pagenb=601

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ fatfat 20/04/2010 11:36:46

      Αν έχετε χρόνο μπορείτε να μου απαντήσετε σε δύο ερωτήματα, αν φυσικά γνωρίζετε:
      1. Πότε και γιατί ετέθη από την κυβέρνηση θέμα ΔΝΤ; Το έκαναν επειδή μπλόφαραν για να εξασφαλίσουν μια ευρωπαϊκή λύση ή από την αρχή είχαν αποφασίσει ΔΝΤ, οπότε όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες;

      2. Εξετάσθηκε ποτέ το ενδεχόμενο πτώχευσης;

      • tiramola avatar
        tiramola @ Κώστας Ροδινός 20/04/2010 11:41:05

        Και από που θα δανειστείς για να πληρώσεις συντάξεις στην πλούσια υπερχρεωμένη αυτή χώρα όπως την χαρακτήρισε ο Σαμαράς στην πρόσφατη συνέντευξη του στο ΒΗΜΑ ερωτώμενος για τον άλλο δρόμο...
        Δείξε τον άλλο δρόμο που θα αποφύγουμε το ΔΝΤ και εγώ μαζί σου...

      • ataktos avatar
        ataktos @ Κώστας Ροδινός 20/04/2010 12:00:53

        Αγαπητέ tiramola μην συνχύζεσαι έχει ο ΓΑΠ ,Παπακωνσταντίνου ...τεράστια περιουσία ...από τους παππούδες τους που μας ....κατέστρεψε και ...άρπαξαν τα περιουσιακά στοιχειά τον παππούδων μου ....μην τρελαίνεσαι άδικα ...μεγάλο παιδί είσαι

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 20/04/2010 12:03:08

        Αγαπητέ Tiramola,
        μη πετάς τη μπάλλα στην κερκίδα και απαντάς στην ερώτησή μου με ερώτηση;
        Καταλαβαίνεις τι εννοώ.
        Οσον αφορά στο άν υπάρχει άλλος δρόμος, εσύ τι λές, δεν υπάρχει;

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Κώστας Ροδινός 20/04/2010 12:15:34

        Πιστευεις tiramola στο Προγραμμα του Παπακ;
        Αν πιστευεις τοτε το φθινοπωρο θα εχουν φανει τα αποτελεσματα και τα spread θα πεσουν.
        Το καλοκαιρι δεν εχουμε δανεισμο.Μενουν τα 10-12 δισ του Μαιου.
        Αξιζει το ΔΝΤ γιαυτο μοναχα;Οχι.
        Τα 10-12 δις βρισκονται ειτε απο το εγχωριο κοινο ειτε απο ομολογο με εγγυηση γη (μονο το παλιο αεροδρομιο του Ελληνικου στην ακριβοτερη παραλια της Ελλαδος εχει τοσο).
        Αν ομως δε πιστευεις στο προγραμμα του Παπακ τοτε βεβαια πρεπει να ελθει το ΔΝΤ για το πραγματικο προγραμμα.

    • Αγανάκτηση avatar
      Αγανάκτηση @ fatfat 20/04/2010 11:49:29

      "οπότε όσοι θέλουν να πωλήσουν ελληνικά κρατικά ομόλογα (στις αγορές ομολόγων), για να προσελκύσουν πιθανούς αγοραστές δίνουν υψηλότερα και πιο ελκυστικά επιτόκια……"

      οπότε, από ότι λέτε, οι ξένοι (οι Έλληνες ;) ξεφορτώνονται σιγά-σιγά χρέος μας. Εμείς τι περιμένουμε;

      • Αγανάκτηση avatar
        Αγανάκτηση @ Αγανάκτηση 20/04/2010 11:50:37

        ερωτηματικό-παρένθεση έβαλα, φατσούλα βγήκε...

  8. Νίκος avatar
    Νίκος 20/04/2010 11:52:08

    Μην κρατατε την αναπνοη σας, οπως λεει και το Αμερικανικο γνωμικο, δεν θα απαντησουν.
    Και πως να απαντησουν οταν ειναι οι ιδιοι που το προκαλεσαν με τις βλακωδεις και ανευθυνες δηλωσεις τους περι πτωχευσεως, περι απωλειας εθνικης κυριαρχιας και περι τιτανικου. Και μετα μου λετε γιατι τους στολιζω ως βλακες με περικεφαλαια. Εκτος και αν ηταν μερος γενικοτερου σχεδιου για να "εντοιχιστει", τροπον τινα, η Ελλαδα στην παγκοσμια νεοταξικη προκρουστεια κλινη των αφεντικων τους.
    Κια σαν να μην εφτανε αυτο, σε συνεντευξη στο BBC ο ανεπαρκεστερος πρωθυπουργος της τελευταιας 100ετιας, μας χαρακτηρισε ΟΛΟΥΣ, και τα 10 εκ. ως διεφθαρμενους κλεφτες. Ειπε μπροστα σε εκατομυρια αγγλοφωνους, και δεν το πιστευαν τα αυτια μου, οτι για το χρεος ευθυνεται η διαφθορά ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ. Οχι οι 50-100 χιλιαδες "διακινητες" του συστηματος ΠΑΣΟΚ/(προ Σαμαρα)ΝΔ.
    Συνεχισε λοιπον την ιδια τακτικη λασπης και λοιδωριων εναντιον της Ελλαδας στο διεθνες ακροατηριο ο ανθρωπος που δεν ξερει καν την διαφορα του πηλικου απο το πηλικιο. Μου φαινεται λιγο δυσκολο οτι δεν ηξερε τις συνεπειες απο τις αντιδρασεις των αγορων, εκτος και αν ειναι τελειως ασχετος περι τα οικονομικα.

    Κε ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ, ΚΑΝΩΝ ΠΡΩΤΟΣ ΠΕΡΙ ΗΓΕΣΙΑΣ:

    ΦΤΑΙΤΕ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΣΕΙΣ.

  9. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 20/04/2010 12:37:59

    Ψυχραιμία,
    Το πρόγραμμα του Παπακωνσταντίνου δεν νομίζω να το πιστεύει πια ούτε ο κ. Παπακωνσταντίνου!

    Και κάτι ακόμα: Χθές βράδυ στην εκπομπή του Πρετεντέρη, ο πρόεδρος του ΕΒΕΑ κ. Μίχαλος,έκανε μια συγκλονιστική αποκάλυψη για την αβάντα που έκανε η ΤτΕ στους "σορτάκηδες";
    Τι γίνεται;
    Εχουμε καμιά απάντηση σήμερα;

    • Pikaia Gracilens avatar
      Pikaia Gracilens @ Κώστας Ροδινός 20/04/2010 13:00:11

      Κυριε Ροδινε

      Τα περι κερδοσκοπων και σορτακιδων ηταν και ειναι παραπετασμα καπνου για τους ιθαγενεις. Και εξηγουμαι. Το συνολικο χρεος ειναι ανω των 300δις. Οι ανοικτες θεσεις σορτ υπολογιζονται σε μερικα δις. Ο ογκος των συμβολαιων ασφαλειας (CDS) συμφωνα με επισημα στοιχεια ηταν περι τα 30δις. Με λιγα λογια ενα σχετικα μικρο ποσοστο του συνολικου χρεους. Το προβλημα ειναι στο βαθος της ρευστοτητας της αγορας-ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Αν καποιος βγει να πουλησει 1δις ομολογα θα τιναξει την αγορα στον αερα. Αυτο εκμεταλλευονται τα τζιμανια και μας τρεχουν. Δεν επιτιθονται στην Ελλαδα. Απλως δεν αμυνετε κανενας.


      Σημ. Οπως παντα συγνωμη για τα λαθη και το ατονικο

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Pikaia Gracilens 20/04/2010 13:07:33

        Αγαπητέ φίλε,
        Οχι απλώς δεν αμύνεται κανένας, αλλά διευκολύνουμε και τα τζιμάνια στη δουλειά τους!
        Είναι δυνατόν εν μέσω κρίσης το Τ3 να το πάς Τ10;
        Αν, βεβαίως ισχύει αυτό που είπε ο κ. Μίχαλος και μέχρι τώρα δεν άκουσα καμιά διάψευση.

      • Pikaia Gracilens avatar
        Pikaia Gracilens @ Pikaia Gracilens 20/04/2010 14:36:10

        Ομολογω πως ειναι αρκετα τρελλο και δειχνει την ασυνενοησια και απειρια των κυβερνωντων (νυν και πρωην). Αν δεν ειχαν κομματικες παρωπιδες θα περναν 3-4 τζιμανια απο χετζ-φαντς και θα τους λεγαν τι να κανουν. Μαλιστα πολλοι προσφερθηκαν να βοηθησουν αλλα το "επιτελειο" τους εγραψε στα α........
        Προτιμισαν τους μαιντανους οικονομολογους και ασχετους τραπεζιτες που σερνονται στα σαλονια των κομματαρχων.
        Τα λαθη ηταν και ειναι πολλα και δεν εχουν σημασια πλεον γιατι η πορεια εχει γραφτει εδω και πολλα χρονια. Απο τοτε που ο πατερας του σημερινου πρωθ. βρηκε το καζανι με το μαγικο φιλτρο για να στηριξη το κομμα του χωρις να κανει τιποτα. Απλα να αρμεγη την ΕΟΚ. Τωρα πληρωνε Ελληνα...

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Pikaia Gracilens 20/04/2010 14:48:26

        Ξέρω ότι πολλοί προσφέρθηκαν να βοηθήσουν, αλλά θέλουν ...υποτακτικούς.
        Πάντως, δεν είμαι βέβαιος αν πρόκειται μόνο για άγνοια ή ασχετοσύνη

      • Pikaia Gracilens avatar
        Pikaia Gracilens @ Pikaia Gracilens 20/04/2010 15:03:08

        Never under-estimate the power of the IDIOT
        Λενε στην πατριδα τους...

      • Pikaia Gracilens avatar
        Pikaia Gracilens @ Pikaia Gracilens 20/04/2010 15:05:57

        Ξεχασα να επισυναψω το
        http://3.bp.blogspot.com/_ie75brmQ2VY/Sq0fueESCLI/AAAAAAAAAKs/u2vnrz3hQcg/s1600-h/annoula.jpg.jpg

  10. tiramola avatar
    tiramola 20/04/2010 12:50:09

    Εγώ Ψυχραιμία φίλε μου δεν πιστεύω σε κανένα ΠΣΑ και δεν ψάχνω συστημικές πρόσκαιρες λύσεις αφού η γενική κρίση του χρέους θα αφήσει πίσω της μπάζα.
    Η πιθανή λύση ξεπουλήματος του αεροδρομίου που εσύ προτείνεις εκτός του ότι δεν είναι και πολύ πατριωτική είναι και προσωρινή.
    Διότι όπως έχω ξαναγράψει το πρόβλημα πλέον δεν είναι τα τοκογλυφικά επιτόκια αλλά αν θα βρεις να δανειστείς.

    Περισσότερο πατριωτική λύση μου φαίνεται το ΔΝΤ και η εφαρμογή του προγράμματος του που απαιτεί θυσίες από τους έλληνες παρά να ξεπουλήσω τη χώρα για να δώσω προσωρινή ανάσα στους αγροφύλακες.
    Γιατί τη χώρα μου τη θέλω ολόκληρη και διατίθεμαι να θυσιαστώ για αυτήν και το σπίτι μου παρά να συνεχίζω να ζω πάνω από τις δυνατότητές μου πουλώντας ότι μου άφησε ο πατέρας μου...

  11. Pikaia Gracilens avatar
    Pikaia Gracilens 20/04/2010 15:39:08

    1) Να υπεθυμισω πως τα δανεικα του ΔΝΤ δεν ειναι αγυριστα.
    2) Το ιδιο και τα δανεικα σε κρατη της ΕΕ. Αλλο να χρωστας σε ενα αμοοβαιο κεφαλαιο (εστω και γερμανικο) και αλλο στο Μπουντενσρεπουμπλικ.
    3) Εκθετουμε την χωρα σε πολλους κινδυνους και ενδεχομενος εκβιασμους. Αλλη η διαπραγμτευτικη ικανοτητα απεναντι σε ιδιωτη επενδυτη και αλλη απεναντι σε κρατος!
    4) Δεινουμε χρονο στην ΕΕ να καθορισει το πλαισιο εξοδου της χωρας μας απο το Ευρω.

    Η καλυτερη και πιο πατριωτικη κινηση ειναι μορατοριουμ και αναρδιαρθωση σε συνδιασμο με τα μετρα του ΔΝΤ αλλα χωρις το ΔΝΤ.
    Αν το κανουμε αυτο πρωτοι, θα βρισκομαστε μπροστα απο την αγορα και οχι απο πισω της. Εμεις θα καθοριζουμε τις μελλον και οχι αυτοι. Βεβαια αυτα ειναι θερινης νυχτος ονειρα καθοτι δεν υπαρχει η πολιτικη βουληση για κατι τετοιο.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Pikaia Gracilens 20/04/2010 15:47:10

      Συμφωνώ απολύτως. Το θέμα είναι ότι χάθηκε ΄πολύτιμος χρόνος. Εφυγαν καταθέσεις από τις ελληνικές τράπεζες. Επλήγη περαιτέρω η αξιοπιστία της χώρας. Αυξήθηκε το κόστος δανεισμού. Και κυρίως καλλιεργήθηκε αυτή η εικόνα της αναξιόπιστης Ελλάδας που λειτουργεί αποτρεπτικά σε κάθε αναπτυξιακή προσπάθεια.

      Ευχαριστώ και για την αφίσσα. Που τη θυμήθηκες τώρα!

    • Pikaia Gracilens avatar
      Pikaia Gracilens @ Pikaia Gracilens 20/04/2010 18:16:20

      Καταπληκτικη αφισσα ε! Πρεπει να το αντινιους να την κανει σημαια. Αν οχι να την κανουμε εμεις.

  12. vassilis avatar
    vassilis 20/04/2010 17:37:46

    Αν θελεις να εισαι σοβαρος και να σε λαβουν υπ'οψη και να πεσουν τα σπρεντ πιανεις τους κλεφτες τους γδερνεις στο συνταγμα,στελνεις και τα παπαδαρια να δουλεψουν και αν την επομενη δεν εχουμε επιτοκια γερμανιας τοτε εγω ειμαι ο τερρι χρυσος.

  13. fatfat avatar
    fatfat 20/04/2010 21:05:44

    @ Κώστα Ροδινό....οι αγορές δυσπιστούν απέναντι στην Ελλάδα, επειδή φοβούνται ή θεωρούν πιθανή μια ενδεχόμενη πτώχευσή της. Θεωρούν δηλαδή πιθανή μια πτώχευση της Ελλάδας, λόγω του τεράστιου δημόσιου χρέους της, θεωρούν πιθανό η Ελλάδα να μην μπορεί να εξυπηρετήσει τα τοκοχρεολύσια και τις δανειακές της ανάγκες.
    Αυτή η αβεβαιότητα για την ελληνική οικονομία, έχει ως αποτέλεσμα οι επενδυτές να μην θέλουν να αγοράζουν ελληνικά κρατικά ομόλογα με χαμηλά επιτόκια, αλλά αντίθετα να επιζητούν υψηλότερα επιτόκια για να αναλάβουν και το ανάλογο ρίσκο που θεωρούν ότι ενέχει η συγκεκριμένη επένδυση σε ελληνικούς κρατικούς τίτλους.

    Και στην σημερινή αβεβαιότητα λόγω αυτού του τεράστιου δημόσιου χρέους (300 δις ευρώ), συνέβαλε καθοριστικά και η κυβέρνηση Καραμανλή, που όχι μόνο δεν μείωσε ή δεν συγκράτησε το δημόσιο χρέος, αλλά την διετία 2008-2009 το αύξησε περίπου κατά 60 δις ευρώ!!!!!!!!!
    Οι όποιες άστοχες ή ατυχείς δηλώσεις μελών της σημερινής κυβέρνησης, απλώς επιτείνουν μια πολύ άσχημη οικονομική κατάσταση που ΠΡΟΥΠΗΡΧΕ εδώ και χρόνια και αποκρυβόταν επιμελώς στα πλαίσια εφαρμογής μιας "δημιουργικής λογιστικής".
    Η κυβέρνηση Καραμανλή δυστυχώς εφάρμοσε και αυτή πρακτικές "δημιουργικής λογιστικής", παρόλο που μερικά χρόνια πριν τις κατάγγειλε δημόσια και έκανε την περίφημη "απογραφή".

    Η Ελλάδα δεν βρέθηκε σε δεινή οικονομική θέση, στις 05/10/2009 "δια μαγείας"......ούτε κάποιες άστοχες δηλώσεις κλόνισαν σε καθοριστικό βαθμό την εμπιστοσύνη των αγορών στην Ελλάδα.....αυτή κλονίστηκε κυρίως από τα άσχημα δημοσιονομικά στοιχεία για το έτος 2009.

  14. fatfat avatar
    fatfat 20/04/2010 21:17:42

    για να καταλάβετε την σοβαρότητα του προβλήματος, ας δούμε το δελτίο εκτέλεσης Προϋπολογισμού Ιανουαρίου 2010 - Μαρτίου 2010 (Τελικό).....ενώ οι δαπάνες του τακτικού προϋπολογισμού στο συγκεκριμένο διάστημα μειώθηκαν συνολικά κατά 3.0% (έναντι στόχου στο ΠΣΑ για μείωση κατά 3,5%),οι δαπάνες για τόκους αυξήθηκαν κατά 14,5% (έναντι ετήσιας πρόβλεψης για αύξηση κατά 5,1%).....

    http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/5821

  15. ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΤΟΜΠΡΑΣ avatar
    ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΤΟΜΠΡΑΣ 20/05/2010 23:13:08

    Για να μάθετε όλη την αλήθεια για την απάτη με τα CDS, τα Spreads, τη χειραγώγηση του Δημοσίου Χρέους της Ελλάδος με τα Γυμνά CDS και τις ανοικτές πωλήσεις και την κερδοσκοπία με τα Ομόλογα του Ελληνικού Δημοσίου, μπείτε στο http://www.minisikerdoskopon.gr και διαβάστε τη ΜΗΝΥΤΗΡΙΟ ΑΝΑΦΟΡΑ των Κ. Τόμπρα και Γ. Νούλα που κατατέθηκε την 09/04/2010 στην Εισαγγελία του Αρείου Πάγου.
    Θα μάθετε όλη την αλήθεια που δεν τολμούν να αποκαλύψουν τα ΜΜΕ και θα ανακαλύψετε ποιοί και πως διαπραγματεύονται καθημερινά την πτώχευση της Ελλάδος, πόσα κερδίζουν, πόσο ζημιώνουν το Ελληνικό Δημόσιο και πόσο χρεώνουν τους Έλληνες Φορολογούμενους.