04/05/2011 08:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα "κουρέψουν" 20.000 θέσεις από τα ΑΕΙ;

Δεν έχει τελειωμό η κατρακύλα της Παιδείας στην Ελλάδα του Μνημονίου και του οράματος της κ. Διαμαντοπούλου για μεγάλες μεταρρυθμίσεις. Τα παραδείγματα της παρακμής είναι πολλά:

Μία εβδομάδα σχεδόν πριν την έναρξη των Πανελλαδικών και για πρώτη φορά στην ιστορία δεν έχει ανακοινωθεί ο αριθμός των εισακτέων. Οι υποψήφιοι, πάνω από 90.000 δηλαδή δεν γνωρίζουν πόσες θέσεις υπάρχουν στα ΑΕΙ και ΤΕΙ. Οι πληροφορίες λένε ότι η κυβέρνηση σχεδιάζει «κούρεμα» ίσως και 20.000 θέσεων.

Το υπουργείο Παιδείας αναγκάζει δεκάδες μαθητές με ειδικές ανάγκες να ταξιδέψουν από την Κρήτη για να δώσουν εξετάσεις στην Αθήνα και κανείς δεν ντρέπεται γι’ αυτό.

Αναγκάζουν μαθητές εσπερινών Λυκείων που όλη την ημέρα εργάζονται, να δώσουν για πρώτη φορά εξετάσεις πρωί δήθεν για να υπάρχει ισονομία.

Και σα να μην έφταναν όλα αυτά, η Αρχιτεκτονική Σχολή και η Σχολή καλών Τεχνών, έβαλαν λουκέτο γιατί δεν μπορούν να λειτουργήσουν λόγω έλλειψης χρηματοδότησης.

Να την χαίρεται τέτοια παιδεία η κ. υπουργός και η κυβέρνηση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΙΚΟΣ ΚΑΡΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ ΚΑΡΑΣ 04/05/2011 08:34:35

    Αυτοι δουλευουν με οργανωμενο πλανο διαλυσης των παντων. Το ερωτημα ειναι, η ΝΔ εχει ορισει τομεαρχη παιδεια τον ΑΡΟΥΛΗ. Μηπως ξερει κανεις που βρισκεται; Να βαλουμε την ΝΙΚΟΛΟΥΛΗ μηπως τον βρει; Ρε διωξε τα αχρηστα πλασματα να γλυτωσουμε!

    • peter13 avatar
      peter13 @ ΝΙΚΟΣ ΚΑΡΑΣ 04/05/2011 11:14:14

      Σου τον βρήκα!!
      http://www.zoomnews.gr/?p=87815

  2. dimos avatar
    dimos 04/05/2011 09:22:15

    εγώ λέω να αυξηθεί ο αριθμός των φοιτητών κατά 100,000 - κάθε χωριό και πανεπιστήμιο. Ετσι θα αυξήσουμε και την ποιότητα των σπουδών κα ταυτόχρονα θα καταπολεμήσουμε την ανεργία των νέων. Επιπλέον θα μπορεί το φοιτητικό συνδικαλιστικό - καθηγητικό κατεστημένο να διορίσει και τα εγγόνια του σε κάποιο πανεπιστήμιο, ώστε να συνεχιστεί η παράδοση .

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ dimos 04/05/2011 10:23:25

      Μην ψευτονεοφιλελευθερίζεις. Όλοι κατακρίναμε το δόγμα Σημίτη με τα ΤΕΙ Πιγκουινολογίας στην Πέρα Κουτρουβάλα και ότι αυτό συνεπάγεται (πλασματική μείωση της ανεργίας των νέων, εξάρτηση τοπικών κοινωνιών από την φοιτητική "βιομηχανία", κλπ). Το θέμα είναι ότι οι σημερινοί υποψήφιοι κινούνται στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα. Θα συγχωνευτούν τμήματα? Θα καταργηθούν? Θα συρρικνωθούν? Θα υπολειτουργούν? Εκεί βρίσκεται το θέμα.

  3. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 04/05/2011 11:19:13

    Παλιό το κόλπο της κατασκευής ψευδοδιλημμάτων του τύπου 'ή α ή β', όπου α είναι κάτι δυσάρεστο που προωθείται και β κάτι ακόμη πιο δυσάρεστο από το α και το οποίο δήθεν θα συμβεί αν δε πραγματοποιηθεί το α. Όμως τέτοια 'επιχειρήματα' πιάνουν μόνο σε υποανάπτυκτους σαν αυτούς που τα φτιάχνουν.

  4. anonymous avatar
    anonymous 04/05/2011 11:42:21

    Ορκιζόμενοι στις νομικές σχολές στην Ελλάδα περί τους 1800 το χρόνο. Ορκιζόμενοι στις νομικές σχολές της Βάδης Βυρτεμβέργης στη Γερμανία, που έχει ίδιο πληθυσμό με την Ελλάδα, 600 το χρόνο, τον ίδιο περίπου αριθμό παράγουν και οι νομικές σχολές της Ελβετίας.

    Είναι ξεκάθαρο ότι θα πρέπει να γίνει διαφορετική κατανομή των φοιτητών στην Ελλάδα και να αναδιαρθρωθούν κάποια τμήματα. Πάντως με το μπακάλικο τρόπο που το κάνει η αννούλα αυτό δε γίνεται.

  5. sawas avatar
    sawas 04/05/2011 12:20:58

    Αντίθετα στην Γερμανία αυξάνονται οι πρωτοετής φοιτητές......

    http://www.tagesschau.de/inland/hochschulpakt102.html

    Bravo Giorgos!!!!!

    • anonymous avatar
      anonymous @ sawas 04/05/2011 18:17:02

      Η Γερμανία είναι σε ανάπτυξη και χρειάζεται εργαζόμενους στους κλάδους των θετικών επιστημών. Γιατρούς, μηχανικούς πάσης φύσεως, φυσικούς χημικούς κλπ.
      Η παιδεία της είναι τόσο προβληματική και αδυνατεί να παραγάγει τον αριθμό των εργαζομένων που χρειάζεται η κοινωνία της. Για το λόγο αυτό κάνει εισαγωγές στις ανωτέρω ειδικότητες.

  6. ΑΝΤΩΝΗΣ avatar
    ΑΝΤΩΝΗΣ 04/05/2011 12:42:32

    Να θυμίσω μερικά για την Αννούλα.
    Συμπεριφορά στις εκλογές για την ανάδειξη αρχηγού του ΠΑΣΟΚ
    Συμπεριφορά στους διορθωτές των πανελλαδικών εξετάσεων ( πέρυσι )
    Συμπεριφορά στους μαθητές για το μηχανογραφικό
    Συμπεριορά στους μαθητές για το πότε θα αρχίσουν οι εξετάσεις
    ....
    ....
    Η κουτοπονηριά σε όλο της το μεγαλείο.

  7. 3birdssitting avatar
    3birdssitting 04/05/2011 15:20:59

    Kάποτε θα γινόταν και αυτό.

    Κατ'εμέ δεν ειναι κακό οτι θα μειθωθούν εφέτος (αλλά και του χρόνου, και του παράχρονου) οι θεσεις των φοιτητων στά πανεπιστήμια.

    Κατά μία εκτίμηση η χωριτικότης του συστηματος για αποδωτικές 4ετεις σπουδές ειναι κάπου 35-40.000 λιγώτεροι απο τον σημερινό αριθμό φοιτητικων θέσεων.

    • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
      τηλέμαχος αναγνώστου @ 3birdssitting 04/05/2011 16:21:02

      Ελπίζω να μην έχεις μπει σε (ελληνικό) ΑΕΙ με αυτήν την ορθογραφία γιατί τότε οι θέσεις των εισακτέων θα έπρεπε να μειωθούν κατά 100.000.

  8. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 04/05/2011 15:34:52

    Αν ίσχυε η βάση του 10 θα μειώνονταν εκ των πραγμάτων ο αριθμός των εισακτέων. Απ΄αυτού του είδους τις πρακτικές όμως φαίνεται ότι έχουν χάσει το μπούσουλα πλέον.
    Αλλά τι έχει σ΄αυτή τη χώρα πλέον μπούσουλα;

  9. ΔΗΜΗΤΡΗς avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗς 04/05/2011 16:21:33

    ΕΓΩ ΤΙ ΦΤΑΙΩ ΠΟΥ ΔΙΝΩ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ?

  10. THEO avatar
    THEO 05/05/2011 01:29:49

    Ειναι απαραδεκτο να αλλαζουν τους κανονες του παιχνιδιου 5 εργασιμες ημερες πριν απο την εναρξη των εξετασεων. Θα μπορουσαν να τις εφταναν και στις 40.000 τις θεσεις απο την αρχη τις χρονιας. Ποιος ομως νοιαζεται για την ψυχολογικη κατασταση των νεων παιδιων εξαλλου οι περισσοτεροι δεν ψηφιζουν!!!!
    THEO

  11. THEO avatar
    THEO 05/05/2011 01:39:32

    ΑΝΝΑγκαστικα επανερχομαι, διαβαστε δηλωσεις, για να αντιληφθει ο κοσμος δημοκρατικο φρονημα.

    «Ό,τι χρειάζεται να ξέρουν οι διαγωνιζόμενοι και οι καθηγητές, το γνωρίζουν»

    Η υπουργός Παιδείας Α. Διαμαντοπούλου, απαντώντας σε ερωτήσεις δημοσιογράφων σχετικά με τα θέματα των πανελληνίων εξετάσεων που αρχίζουν στις 12 Μαΐου, είπε ότι «ό,τι χρειάζεται να ξέρουν οι διαγωνιζόμενοι και οι καθηγητές, το γνωρίζουν».

    Σε παρατήρηση ότι δεν έχει γνωστοποιηθεί ο αριθμός εισακτέων και οι σχολές που θα περιλαμβάνονται στο μηχανογραφικό δελτίο, η υπουργός απάντησε: «Σήμερα η συνάντηση ήταν για τα ερευνητικά προγράμματα. Με το που θα ψηφιστεί ο νόμος την επόμενη εβδομάδα θα δοθούν και τα υπόλοιπα στοιχεία».

    Ειδικά για το ότι δεν είναι γνωστός ο αριθμός εισακτέων, η υπουργός τόνισε ότι «αυτό δεν έχει καμία σχέση με τις εξετάσεις».

  12. sawas avatar
    sawas 05/05/2011 02:32:00

    Πάντα είχαν έλλειψη στους κλάδους των θετικών κατευθύνσεων. Το "Kinder statt Inder" ήταν σύνθημα από το 2000.

    Είχαν κρίση το 2000??????

    Τι σχέση έχει αυτή (η έλλειψη) με την άνοδο των πρωτοετών φοιτητών σήμερα. Καμιά!!!! Επένδυαν και επενδύουν στην παιδεία......ΕΜΕΙΣ?????