05/08/2009 19:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα κοπούν οι μισοί από τα ψηφοδέλτια του ΠΑΣΟΚ



Τη «χαρτογράφηση» των δυνατών και των αδύναμων σημείων του εκλογικού συνδυασμού σε κάθε νομό έχει κάνει, με οδηγία του κ. Γιώργου Παπανδρέου, ομάδα στελεχών με βασικό πυρήνα τους Γιάννη Ραγκούση (Γραμματέας του Εθνικού Συμβουλίου), Δημ. Ρέππα (Γραμματέας Κοινοβουλευτικής Ομάδας), Νίκο Αθανασάκη (Γενικός Διευθυντής του Γραφείου του Προέδρου) και Ρεγγίνα Βάρτζελη (Διευθύντρια της Κοινοβουλευτικής Ομάδας).

Από το «ξεσκαρτάρισμα» που έγινε έχουν εντοπιστεί υποψήφιοι του 2007 που για διαφόρους λόγους, όπως λέει αρμόδιο στέλεχος της Ιπποκράτους, δεν έχουν πλέον να προσφέρουν «από αυτήν τη θέση»: στην κατηγορία αυτήν περιλαμβάνονται αποτυχόντες στις 2-3 τελευταίες εκλογικές αναμετρήσεις, υποψήφιοι που μπήκαν την τελευταία στιγμή για να καλύψουν κάποια ανάγκη, στελέχη που στο μεταξύ έχουν αναπτύξει συνδικαλιστική ή αυτοδιοικητική δράση με καλύτερες προοπτικές εκπροσώπησης του κόμματος κ.ά.

Όπως διαβεβαιώνει κορυφαίο στέλεχος της Ιπποκράτους, θέμα ηλικιακό δεν έχει τεθεί, ενώ όσον αφορά τους νυν βουλευτές το ίδιο στέλεχος απέφυγε να απαντήσει για το αν και πώς θα αξιολογηθούν, επικαλούμενο αναρμοδιότητα... Από την αρχική αυτή αξιολόγηση προκύπτει, σύμφωνα με το ίδιο στέλεχος, ένα ποσοστό ανανέωσης που θα κυμανθεί μεταξύ 40%-50%.

Όσον αφορά τα νέα πρόσωπα που θα στελεχώσουν τα ψηφοδέλτια έχει δημιουργηθεί «τράπεζα» με... υποψήφιους βουλευτές όπου αναφέρονται και εκλογικά χαρακτηριστικά τους σε σχέση με την ανθρωπογεωγραφία κάθε νομού (π.χ. εκπροσώπηση ειδικών κατηγοριών πολιτών, κάλυψη επαρχιών νομού, εθνικοτοπικά δεδομένα, προσβασιμότητα σε ΜΜΕ κ.λπ.).

Όσον αφορά  το ψηφοδέλτιο Επικρατείας, αυτό αποτελεί ουσιαστικά προνόμιο του κ. Γ. Παπανδρέου λόγω των ειδικών χαρακτηριστικών που πρέπει να έχει και να δρα, όπως λέει έμπειρος κοινοβουλευτικός, ως πολλαπλασιαστής ισχύος του κόμματος.

Περισσότερα στα ΝΕΑ: http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&artid=4530007&ct=1

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Swell avatar
    Swell 05/08/2009 20:57:20

    Aλήθεια, ποιά είναι τα κριτήρια για να θεωρηθεί κάποιος υποψήφιος δυνατός; Μόνον οι ψήφοι; Θα ξαναδούμε δηλαδή στα Δωδεκάνησα τον ογκόλιθο του ήθους Νικητιάδη;

  2. sinn avatar
    sinn 05/08/2009 21:55:50

    Μήπως όπως δήλωσε η Καρακλιούμη χτυπάτε κάτω απ΄τη ζώνη τον ΓΑΠ; Το βρίσκετε σκόπιμο; Πιστεύετε πως η στάση σας είναι κομματική, προοδευτική και εθνωφελής; Δεν γνωρίζετε πως η ορθή πολιτικά άποψη σήμερα είναι η γενναία πολιτική επίθεση στην "ψευτογιατρίνα"; Δεν διαβάσατε ποτέ το "Ζητώ ο ταλαίπωρος να μπαλωθώ";

    • Factorx avatar
      Factorx @ sinn 05/08/2009 21:57:08

      Γιατί δεν στέλνεις μια επιστολή στα ΝΕΑ, η στον κ. Λαμπράκη; θα μας απαγορέψεις και να γραφουμε ειδήσεις;

      • sinn avatar
        sinn @ Factorx 05/08/2009 21:59:46

        Απαντούσα στον babis lazarou. Το σχόλιο του διαγράφηκε. Ευχαριστώ για την κατανόηση και την ανοχή σας.

    • τιραμολα avatar
      τιραμολα @ sinn 05/08/2009 23:19:36

      @sinn
      Εννοείται ότι είναι δικαίωμα σου να πιστεύεις σε όποιο κόμμα θέλεις.
      Επειδή όμως οι κουτοπόνηροι μου γυρνάνε το κεφάλι , σε ρωτάω...
      Εχεις κανένα γνωστό σου ή γνωρίζεις κάποιους γονείς που να σου έχουν πει πόσο ζόρι τράβηξαν για να περάσουν τα παιδία τους ιατρική?
      Τι μαθητές ήταν και τι μυαλό διέθεταν?
      Δηλαδή επειδή είναι γυναίκα και σύζηγος του πρωθυπουργού είναι άναδρη η "επίθεση"?
      Το παράδειγμα που δίνει στους πολίτες είναι δευτερεύουσας σημασίας?
      Και για να επανέλθουμε στα του ποστ.
      Η διαφορά με έναν αριστερό είναι ότι δεν είναι ούτε κουτοπόνηρος , ούτε υποτακτικός.

      • sinn avatar
        sinn @ τιραμολα 05/08/2009 23:33:40

        Mα έγραψα ότι η επίθεση σου είναι γενναία. Ακόμη υπονόησα ότι είναι προοδευτική και εθνωφελής.Προσθέτω δε ότι αναπαράγει την έγκυρη , ανεξάρτητη δημοσιογραφία του Π.Θ. και των εφημερίδων του ομίλου Μπόμπολα και Λαμπράκη. Αφιερωμένο εξαιρετικά -για τον πονοκέφαλο απ΄το γύρισμα:

        Στίχοι: Φοίβος
        Μουσική: Φοίβος
        Πρώτη εκτέλεση: Τόλης Βοσκόπουλος
        Άλλες ερμηνείες: Δέσποινα Βανδή

        Γύρισες με μια βροχή στα μάτια
        με όνειρα κομμάτια
        θαρρώ κοντά μου γύρισες και μου ζητάς συγνώμη
        για σένα μια ακόμη κρατώ

        Ακόμα μια φορά μαζί
        μέσα μας η αγάπη ζει
        φεύγεις και φεύγω μια ζωή
        μα όταν χωρίζουμε πονάμε

        Ακόμα μια φορά μαζί
        όπως το φως κι αστραπή
        όπως γυρίζει αυτή η γη
        έτσι κι εμείς εδώ γυρνάμε

        Σε άλλα χέρια δεν χωράμε
        φίλα με απόψε ξεκινάμε ξανά
        γύρισες σκυμμένο το κεφάλι
        και στη καρδιά σου πάλι κενό
        κοντά μου γύρισες δεν ψάχνω για ευθύνες
        μακριά σου τόσους μήνες δε ζω

        http://www.youtube.com/watch?v=l_D2NHrVwzM

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 05/08/2009 22:34:17

    Ο αγωνιστής της δημοκρατίας Άκης που χρημάτισε επί χρόνια υπ. άμυνας στραγγίζοντας τη ψυχή του... θα είναι υποψήφιος;

  4. potamiotis avatar
    potamiotis 06/08/2009 08:33:13

    ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΚΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ Ο ΑΡΙΣΤΟΣ η ΤΕΛΗΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ...

  5. polygnostis avatar
    polygnostis 06/08/2009 17:02:44

    μεγάλο ...μπαμ....θα γίνει .. μόλις .. βγεί η υποψηφιότητα ενός καραγκιόζη...συγγενή πρώην λοχαγού!!!!...εχουνε ενα φάκελο...ΝΑ!!!!...μόλις ανακοινωθεί...θα κλάψουνε μανούλες....προ την Βορειοδυτική Ελλάδα.....!!!!χαχαχαχαχαχαχ!!