Θα κλείσει τελικά η Αριστερή παρένθεση;
09/09/2015 17:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα κλείσει τελικά η Αριστερή παρένθεση;

Πολύ δύσκολα θα αναστραφεί το κλίμα υπέρ του ΣΥΡΙΖΑ. Και η ΝΔ καλό είναι να προετοιμάζεται για τις ιστορικές αποφάσεις που θα πρέπει να λάβει

Οι αναποφάσιστοι κρίνουν το αποτέλεσμα των εκλογών. Αυτό είναι το συμπέρασμα που έβγαλε σήμερα η JP Morgan, αν και δεν περιμέναμε από τους ξένους να μας πουν τι συμβαίνει στην Ελλάδα. Είναι ηλίου φαεινότερο ότι αυτές οι εκλογές είναι πολύ διαφορετικές σε όλα. Από το διακύβευμα μέχρι τον τρόπο που αντιδρούν οι πολίτες.

Σε όλες τις προηγούμενες αναμετρήσεις η οικονομία ήταν στην πρώτη γραμμή. Υπήρχαν τα μνημόνια, υπήρχαν και οι τζάμπα μάγκες αντιμνημονιακοί που πετροβολούσαν, γενικώς υπήρχε ένα ενδιαφέρον οικονομικού χαρακτήρα.

Στις εκλογές αυτές η οικονομία έχει περάσει σε δεύτερη μοίρα αν και είναι πάντα παρούσα. Όμως, με το μνημόνιο να έχει ψηφιστεί από 250 βουλευτές οι μόνοι που γαβγίζουν είναι οι ακροαριστεροί και οι ακροδεξιοί. Αυτές οι εκλογές ως βασικό διακύβευμα έχουν ποιος θα είναι ο καλύτερος διαχειριστής, ο καλύτερος λογιστής που λέγαμε για τον Σημίτη.

Ένα άλλο παράδοξο είναι η βουβαμάρα που επικρατεί στον κόσμο. Πιο σιωπηλές εκλογές δεν έχουν ξαναϋπάρξει και οι μόνοι που φωνάζουν λίγο για να ακουστούν είναι οι πολιτικοί, αλλά ποιος τους ακούει; Όμως, αυτές οι βουβές κάλπες κρύβουν οργή, αγανάκτηση, έκρηξη συναισθημάτων θυμού κυρίως για τον ΣΥΡΙΖΑ και για τον αρχιψεύταρο της πολιτικής σκηνής, τον Αλέξη Τσίπρα. Δεν είναι τυχαίο ότι οι αναποφάσιστοι και αυτοί που δηλώνουν ότι θα απέχουν προέρχονται κυρίως από την αριστερά και το κέντρο, από το σώμα εκείνο που ψήφισε ΣΥΡΙΖΑ τον Ιανουάριο. Μια μεγάλη μερίδα των μετακινούμενων ψηφοφόρων, που πότε πάνε δεξιά και πότε προς το κέντρο και τα αριστερά σήμερα είναι εξοργισμένοι με την «προδοσία» του Αλέξη και γι' αυτό δεν δηλώνουν την πρόθεσή τους να ψηφίσουν ή τι θα πράξουν πάνω από την κάλπη.

Και δεν είναι τυχαίο ότι στην Κουμουνδούρου έχουν μείνει έκπληκτοι με το γεγονός ότι δεν αυξάνεται το ποσοστό συσπείρωσης. Από 50% άντε να έχει πάει 53%-55% όταν στη ΝΔ είναι πάνω από 75%. Δεν θα έπρεπε να εκπλήσσονται: Πρόκειται για τους παραπλανημένους ψηφοφόρους που πίστεψαν στο μύθο του ΣΥΡΙΖΑ, που έπαθαν την πλάκα τους με τους Βαρουφάκηδες, που πήγαν και ψήφισαν «όχι» στο δημοψήφισμα πιστεύοντας σε ανατροπές και επαναστάσεις και που τελικά έφαγαν ηχηρό χαστούκι από τους αντιμνημονιακούς που έπεσαν στα τέσσερα.

Όλες οι φανερές και κρυφές δημοσκοπήσεις δείχνουν ότι αυτή η μεγάλη μάζα των πολιτών θα κρίνει το αποτέλεσμα και όπως όλα δείχνουν θα αποτελέσει τον κόλαφο για τον ΣΥΡΙΖΑ. Όποιον κι αν ρωτήσεις από αυτούς που ψήφισαν ΣΥΡΙΖΑ είτε θα σου πουν με κρύα καρδιά ότι θα ξαναψηφίσουν είτε θα σου πουν ότι δεν πρόκειται να πάνε στην κάλπη. Μπορεί δηλαδή να μην ψηφίσει ΝΔ αλλά δεν θα ψηφίσει και Αλέξη.

Με αυτά τα δεδομένα, αν ο ΣΥΡΙΖΑ χάσει ένα ποσοστό προς τα αριστερά του κι αν ένα σημαντικό μέρος απέχει από την εκλογική διαδικασία τότε είναι σίγουρο ότι δεν θα είναι πρώτο κόμμα. Κάτι που θα σημάνει το πολιτικό τέλος του Τσίπρα και για να λέμε και μερικές αλήθειες. Η εξουσία, η πρώτη θέση είναι αυτή που τους κρατά όρθιους και ενωμένους. Αν ηττηθούν μόλις μετά από 7 μήνες από τη στιγμή που θριάμβευσαν τότε θα διαλυθούν στα εξ ων συνετέθησαν.

Βεβαίως ποσώς μας ενδιαφέρει τι θα κάνουν αυτοί που διέλυσαν τη χώρα. Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι η επόμενη ημέρα και καλά θα κάνουμε να το ψάχνουμε από τώρα γιατί πολύ δύσκολα θα αναστραφεί το κλίμα υπέρ του ΣΥΡΙΖΑ. Και η ΝΔ καλό είναι να προετοιμάζεται για τις ιστορικές αποφάσεις που θα πρέπει να λάβει.

Συμπέρασμα; Ο ΣΥΡΙΖΑ αν χάσει θα χάσει από τους ανθρώπους που απογοήτευσε. Αν και θα έπρεπε να γίνει κυβέρνηση για να εφαρμόσει αυτά που υπέγραψε και να τιμωρηθεί για το έγκλημά της. Με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, πάντως, θα βαρέσει διάλυση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. bourbou avatar
    bourbou 09/09/2015 17:35:50

    Παιδια ΝΔ μεχρι το κοκκαλο...αλλα χλωμο το βλεπω...εστω και οριακα,αυτη η μια,μιση μοναδα θα βγαλει τον αχρηστο παλι πρωτο... Εκτος αν ο Βαγγελης στο μεγαλο debate στις 14/9 τον καθαρισει και παρει κεφαλι.Μακαρι...

  2. deltaplus avatar
    deltaplus 09/09/2015 17:49:50

    Μακαρι να το κλεισουν το μαγαζι να γλυτωσουμε οτι απεμεινε απο τα νευρα μας που μας τα εκαναν σμπαραλια.

  3. ΑΧΙΛΛΕΑΣ Κ. avatar
    ΑΧΙΛΛΕΑΣ Κ. 09/09/2015 17:54:13

    Kαι να σκεφτεί κανείς οτι η "επάρατη Δεξιά" έχασε και μόνο με το που ανακοίνωσε τον ΕΝΦΙΑ και μετά το μνημόνιο Χαρδούβελη, που ήταν χάδι μπροστά στο Μνημόνιο3 του Τσίπρα που κατ' ανάγκην το υπέγραψε και η ΝΔ στη Βουλή και τώρα θα κληθεί να το εφαρμόσει, ενώ ο Τσίπρας, όπως είπε και στους Ευρωκράτες, σας το υπογράφω, αλλά εγώ δεν θα το εφαρμόσω...Προφανώς εννοούσε, οτι ή ξερε οτι θα φύγει... Οπότε μένει να δούμε αν θα το εφαρμόσει η ΝΔ και πώς?... Λέτε οι απογοητευμένοι απο τον Τσίπρα επειδή υπέγραψε απλώς το μνημόνιο, να παρηγορηθούν απο τον Μειμαράκη επειδή θα το εφαρμόσει? Ή μήπως γίνει αντιμνημονιακός ο Μειμαράκης και μας πάει στη Δραχμή μαζί με το Λαφαζάνη?

  4. δεξιος αγωνιστης avatar
    δεξιος αγωνιστης 09/09/2015 18:34:47

    Αν τελικα κλεισει η αριστερη παρενθεση,η ΝΔ ειναι αραγε προετοιμασμενη για το τι πρεπει να πραξει αμεσα ,τι θα αναγγειλει στο λαο,με ποιους θα συνεργαστει και θα ειναι η σωστη συνεργασια και να μην αποβει μοιραια στην πορεια?Εχει προγραμμα για τα καυτα ζητηματα που μας ταλανιζουν?Δεν εχουμε ακουσει τιποτα εκτος απο τον ΦΠΑ στα ιδιωτικα σχολεια και φροντιστηρια,και το θεμα των αγροτων.Αλλα ζητηματα δεν μας απασχο- λουν?Ας μας πουν το προγραμμα επιτελους.Θελει αρετη ,τολμη.και ειλικρηνεια η κυβερνητικη εξουσια.Τα εχει ο μεταβατικος η θα του τα υποδεικνυει το κογκλαβιο της Ρηγιλλης?

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ δεξιος αγωνιστης 09/09/2015 18:44:09

      Θά ξεμπερδέψη γιά χάρη τοῦ μεταβατικοῦ ἡ ψηλή μέ τά νεοφιλελεύθερα νομοσχέδια της.

      • Γιάννης Ο. avatar
        Γιάννης Ο. @ Φωτεινή 09/09/2015 20:52:10

        Πρώτον, δεν υπάρχει "μεταβατικός" Πρόεδρος, δεν προβλέπεται από το καταστατικό. Ο Μεϊμαράκης είναι κανονικότατα, ο Πρόεδρος της Ν.Δ. Δεύτερον, ο Μεϊμαράκης θα κερδίσει τις εκλογές, θα γίνει Πρωθυπουργός και όταν τον Μάρτιο διενεργηθεί η εκλογή Προέδρου από τη βάση, διακινδυνεύω την πρόβλεψη ότι, θα είναι η μοναδική υποψηφιότητα. Το μυαλό μας στη νίκη, όχι στη γκρίνια. Το επιβάλλουν οι περιστάσεις.

        • Φωτεινή avatar
          Φωτεινή @ Γιάννης Ο. 10/09/2015 06:27:07

          ῎Αλλαξαν τό καταστατικό πάλι καί ὁ ἀρχηγός γίνεται μέ τό δακτυλίδι;;;; Ποῦντο, ποῦντο τό δακτυλίδι. . . ῾Η βάση ψήφισε ΑΣ καί γιά μένα, ἄν δέν γίνει ἐκλογή πάλι ἀπό τήν βάση, δέν ἀναγνωρίζω κανένα ἀρχηγό ἄλλο ἀπό τόν ΑΣ. ῾Ο μητσοτακισμός εἶναι ἀνεπιθύμητος στήν βάση τῆς ΝΔ. Δολοπλοκίες καί γκρίζα σχέδια τέρμα. ῾Ο Μειμαράκης ἔπρεπε νά ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΘΗ σθεναρά τούς ἀγῶνες καί τίς προσωπικές θυσίες τοῦ ΑΣ. Τέλος, ἐπειδή εἴμαστε Δεξιοί καί ὄχι μεσαιοχωρῖτες, περιμένομε ἕνα λόγο, ἕνα πρῶτο βῆμα ἀπό τόν ΑΣ. Μετά, μήν εἴδε τόν Παναῆ ὁ Βαγγέλας καί ἡ κολλητή του. ΕΜΕΤΟΣ νά γλείφουν ἐκεῖ πού φτύναμε/νομε!! ῎Αν νομίζεις ὅτι γκρινιάζομε, ἔχεις χάσει πολλά ἐπεισόδια τοῦ ΑΝΤΙ.

          • Γιάννης Ο. avatar
            Γιάννης Ο. @ Φωτεινή 10/09/2015 14:00:00

            Ο Μεϊμαράκης είναι γιος και ανιψιός παλιών βουλευτών της Ε.Ρ.Ε. Το πολιτικό του υπόβαθρο είναι και ήταν ανέκαθεν παραταξιακό. Η προεδρία του είναι κανονικότατη.

      • δεξιος αγωνιστης avatar
        δεξιος αγωνιστης @ Φωτεινή 09/09/2015 23:20:19

        Αγαπητη Φωτεινη,ας παρει και τα ηνια της παραταξης που νομιζει οτι ειναι δικη της(σαν τα παιδια τα πεισματαρικα με τα παιχνιδια τους) ετσι τοχει δει η ψηλη,να ξεμπερδεψουμε επιτελους.Ισως αν δημιουργηθει κατι νεο να δικαιωθουν οι πραγματικοι δεξιοι και πατριωτες.

  5. Δήμητρα Μ. avatar
    Δήμητρα Μ. 09/09/2015 19:01:58

    "Σ' αυτή τη χώρα έχει γίνει πολύ επικίνδυνο να είσαι με τους άλλους.. Όποιοι κι αν είναι αυτοί." Arkas The Original http://tinyurl.com/nezalgb (Έθνος)

  6. tt avatar
    tt 09/09/2015 19:21:31

    Τασία ελληνικε λαε. Τασία στο επικράτειας, πάνω-πάνω.
    Τ Α Σ Ι Α.

    Χ Α Λ Ι Φ Α Τ Ο . .
    .
    Τα πήγε τοσο καλα, τοσο ανιδιοτελώς , που είπε να την ανταμείψει ο Αλεξάκης.
    Αν ξαναψηφισετε ΧΑΛΙΦΑΤΟ ΚΑΙ ΤΟΥΡΚΟΚΡΑΤΙΑ σας αξίζει ΟΤΙ και να πάθετε.

  7. Φιλελεύθερος avatar
    Φιλελεύθερος 09/09/2015 19:27:17

    Ποια αριστερά παρένθεση??? Το....νέο υποτιθέμενο κόμμα του τσιπρανδέα είναι το νέο πασόκ από κέντρο μεριά μέχρι αριστερά. Το δυσάρεστο σε αυτή τη χώρα είναι ότι τη δεδομένη στιγμή ο τσίπρας έχει ένα ποσοστό...μπετόν από 25 και άνω, όπου αν αυτά που έκανε σε 8 μήνες γινόταν σε άλλη ανεπτυγμένη ευρωπαική χώρα με....νοήμονες πολίτες δεν θα έπρεπε να παίρνει ούτε 5%. Η αποψή μου είναι ότι δεν έχει σημασία ποιος θα έρθει πρώτο κόμμα, αλλά ποιος θα αλλάξει τη συνταγή του μνημονίου που από το 2010 έχει τα ίδια χαρακτηριστικά....90% φόροι και 10% μείωση δαπανών. Κανένας δεν το έκανε από το 2010 και φοβάμαι ότι κανένας δεν μπορεί να το κάνει και τώρα. Για αυτό και κανένας δεν θέλει να γίνει πρωθυπουργός, ώστε να μην πειραχτεί η...πελατεία, οι συντεχνίες και οι νταβαντζήδες. Σήμερα το βράδυ αν κάποιος μιλήσει για το βαθύ κράτος, για τους τριπλοσυνταξιούχους, για τα ρουσφέτια του δημοσίου κ.λ.π. εγώ προσωπικά θα αλλάξω χώρα ή θα πάω στο διάστημα.....................

    • George N avatar
      George N @ Φιλελεύθερος 10/09/2015 11:47:14

      Δεν έγινε. Κρίμα μια και η θέα από τον διαστημικό σταθμό λένε είναι μαγική :-)

  8. Μυτιληνιος avatar
    Μυτιληνιος 09/09/2015 19:50:31

    Επιτελους γιατι δεν θιγει περισσοτερο το θεμα της λαθρομεταναστευσης η Ν.Δ. ? Τη δηλωση του τσιπρα οτι δεν υπαρχουν θαλασσια συνορα γιατι δεν την εκμεταλλευεται περισσοτερο? Β. Ελλαδα οπως παντα, και πλειον Αιγαιο ειναι προνομιακες περιοχες για τη Ν.Δ. Να εντεινει τις προσπαθειες εκει και παντου.Και οχι τοση πολυ συναινεση, φτανει πια.

  9. Θεμιστοκλής avatar
    Θεμιστοκλής 10/09/2015 01:37:10

    Η αριστερή παρένθεση θα κλείσει οριστικά στις 20 Σεπτεμβρίου.

  10. Naruto avatar
    Naruto 10/09/2015 09:29:21

    Δεν είμαι τόσο αισιόδοξος οτι θα κλείσει η αριστερή παρένθεση . Τον ΣΥΡΙΖΑ όπως και το ΠΑΣΟΚ πρίν απο το ΄10 ψηφίζουν ενα εκατομμύριο καλοπληρωμένοι εργαζόμενοι στον ευρύτερο δημόσιο τομέα και 500.000 επιδοτούμενοι αγρότες . Όλοι αυτοί , δεν επιθυμούν καμία μεταρρύθμιση και δεν θέλουν να αλλάξει τίποτα απο την υπέρ τους άνιση κατανομή του δημοσίου πλούτου και πολύ σωστά διαβλέπουν οτι ο ΣΥΡΙΖΑ είναι το πλέον αντιμεταρρυθμιστικό κόμμα . Θα εξακολουθήσουν λοιπόν να ψηφίζουν Αλέξη και Τασία αν και στο σπίτι τους δεν θα τους έβαζαν ποτέ . Υπάρχει όμως και ένα ακόμη είδος ψηφοφόρων , αυτοί με την λαμογίστικη νοοτροπία που πιστεύουν οτι αυτό που απαιτείται για να βγούμε απο τα μνημόνια δεν είναι η σκληρή δουλειά αλλά ενας απατεώνας πολιτικός που θα τα παρακάμψει , καταλαβαίνετε ποιόν θεωρούν άξιο .