#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/04/2011 14:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα ζήσουμε καταστάσεις Mad Max




Διάβασα μερικές αναρτήσεις, και άκουσα και διάφορους να λένε, πως η παρούσα κρίση, η επερχόμενη πτώχευση κλπ. μας οδηγούν σε βουκολικές καταστάσεις, όπου θα πάρουμε τα βουνά και τα λαγκάδια, θα ξαναγίνουμε αγρότες, θα έρθουμε και πάλι σε επαφή με τη φύση, και πάει λέγοντας.

Διαφωνώ.

Η κατάσταση που έρχεται κάθε άλλο παρά βουκολική θα είναι. Θυμόσαστε τις ταινίες Mad Max; Ε λοιπόν, κάπως έτσι μας φαντάζομαι σε ουκ ολίγα χρόνια από σήμερα.

Καλά θα ήταν να ξαναγίνουμε απλοί αγρότες και τσοπάνηδες, να καλλιεργούμε τη γη, ή να βοσκάμε τα πρόβατα παίζοντας φλογέρα. Αλλά δυστυχώς, δεν θα γίνει έτσι.

Η Ελλάδα μπορεί να ήταν κάποτε αγροτική χώρα, με κατοίκους που αρκούνταν στα λίγα, και με μια γενική λιτότητα να χαρακτηρίζει τη ζωή τους.

Μεσολάβησαν όμως πολλά. Μεσολάβησε μια (τεχνητή) ευμάρεια, και μια δυο γενιές νέων, που γαλουχήθηκαν μέσα στο κλίμα του υλισμού που σάρωσε τη χώρα μας σαν τσουνάμι.

Ποιος νέος που μεγάλωσε με δυο κινητά, το τζιπ του μπαμπά, και τις διακοπές στο Μπαλί, θα καταδεχτεί να γίνει γεωργός και να καλλιεργεί μπάμιες;

Ποια νέα, που πίνει νερό στο όνομα της Ρούλας Κορομηλά, της Σάσας Μπάστα, και που θεωρεί το λάιφ στάιλ φιλοσοφία ζωής, θα πάει να βοσκήσει γελάδια; Μη τρελαθούμε.

Αυτό που βλέπω εγώ να γίνεται, δεν είναι όμορφο. Προβλέπω σκηνικό τρόμου. Με κλειδαμπαρωμένα διαμερίσματα, οδομαχίες, μαχαιρώματα, και δολοφονίες ακόμη και για ένα μπιτόνι σούπερ αμόλυβδης.

Οι εποχές άλλαξαν, όπως άλλαξε και ο χαρακτήρας του νεοέλληνα.

Υπάρχουν τριαντάρηδες με οικογένεια δικιά τους, που δεν θυμούνται εποχές χωρίς κινητό. Δεν πιστεύουν πως για να αγοράσεις κάποτε αυτοκίνητο έπρεπε να πουλήσεις χωράφια, ή πως για να αγοράσεις βίντεο χρειαζόσουν δυο μηνιάτικα. Τα ακούν και γελάνε, όπως άκουγα κι εγώ και γελούσα, όταν ο παππούς μου μου έλεγε, πως για να πάει από τη Καλαμαριά στη Θεσσαλονίκη περπατούσε μιάμιση μέρα, και κινδύνευε από τα άγρια ζώα!!!!!

Πως θα δεχθεί αυτή η νέα και καλομαθημένη γενιά τη στέρηση; Εδώ φοβούνται να πάνε φαντάροι για … 9 μήνες, με τα κέτερινγκ τους και τους ψυχολόγους σταντ μπάι. Τι να λέμε;

Μια γενιά που τα καίει όλα εν ριπή οφθαλμού επειδή αδικήθηκε ο …. ΠΑΟΚ, ή επειδή δεν ξέρω τι, ε λοιπόν αυτή η γενιά δύσκολα θα συμβιβαστεί με σκηνές αγροτικής ευτυχίας.

Και επειδή οι πολιτικοί μας θα την έχουν κάνει από καιρό, αυτοί που θα πληρώσουν τη νύφη θα είναι όσοι έμειναν πίσω. Δηλαδή εμείς όλοι.

Προβλέπω κανιβαλισμούς. Εμφύλιες συρράξεις.

Προβλέπω σκοτάδι μαύρο για τα επόμενα 10-20 χρόνια.

Πάω  να αγοράσω κονσέρβες, σταφίδες, και κονιάκ.

Οι καιροί ου μεναιτοί.

Strange Attractor

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νικος avatar
    Νικος22/04/2011 14:25:34

    Καλά μην τα βλέπουμε όλα τόσο μαύρα, δεν πρόκειται να μας αφήσουν να γίνουμε Αργεντινή...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor@ Νικος22/04/2011 15:38:00

      Για Σομαλία μας φαντάζομαι....
      Μογκαντίσου και βάλε.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor@ Νικος07/10/2011 00:25:08

      Νικος είπε:
      22/04/2011 στις 2:25 pm
      Καλά μην τα βλέπουμε όλα τόσο μαύρα, δεν πρόκειται να μας αφήσουν να γίνουμε Αργεντινή…

      Σήμερα (7-10-11) τι έχεις να πεις;

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor@ Strange Attractor16/02/2012 17:27:58

        Σήμερα 16/2/12;
        Ο καιρός γαρ εγγύς...

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor@ Strange Attractor25/05/2012 17:32:34

          Σήμερα, 25/5/12;
          Τι λέμε τώρα;

  2. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ22/04/2011 14:29:45

    Μας σώζει η γεωγραφική θέση, όπως μας έσωσε το 1944.
    Έχουμε το καλύτερο οικόπεδο στην περιοχή και η Δύση δεν θα αφήσει την Ελλάδα να καταρρεύσει.

    • isildurify avatar
      isildurify@ ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ25/04/2011 14:44:39

      με το αζημίωτο, φαντάζομαι....

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος@ ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ25/05/2012 17:48:51

      Αλήθεια, τι έσωσε το 1944;
      Η μοναδική χώρα της Ευρώπης που είχε εμφύλιο μετα τον Β΄Παγκόσμιο !!!
      Οι Αγγλοαμερικανοί Δυτικοί πιάσανε κορόιδα τους "δικούς τους" και οι Ρώσοι - Σύμφωνο της Βαρσοβίας πιάσανε εξίσου κορόιδα τους "δικούς τους". Η ευθύνη όλη ήταν βέβαια εσωτερική, των πολιτικών μας.
      Σκοτώθηκε τόσος κόσμος για το τίποτε.
      Του κώκου οικόπεδο έχουμε. Υπερτιμημένο στη φαντασία μας.
      Αυτό που αξίζει είναι μόνον οι άνθρωποι. Οι τωρινοί και οι ερχόμενοι. Οϋτε τα "οικόπεδα", ούτε τα εξηγμένα λεφτά στην Ελβετία.
      Τους ανθρώπους, τους λογαριάζει κανείς;

  3. spiros avatar
    spiros22/04/2011 14:33:44

    Καλά όλα αναφέρους για μεταβολή στην γεωργία κλπ. Σε ποιό χωράαφι; Όλα μικρά χωρίς αποδόσεις κλπ. Όσοι λοιπόν ονειρεύονται παρόμοιες λύσεις ας δοκιμάσουν πρώτα όλοι αυτοί και μετά τα λέμε. ΟΥΤΟΠΙΕΣ . Συμφωνώ ότι το αδιέξοδο που αντιμετωπίζει ο νέος δεν τον οδηγεί σε πολλές άλλες λύσεις γιατί και φοβάται αλλά πολύ περισσότερο δεν έμαθε. Δεν τον δίδαξαν . Επομένως οι εξελίξεις δεν είναι προβλέψιμες. Συμφωνώ μαζί σου...
    Εύχομαι ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ .....

  4. Γιώργος Σακελλαρόπουλος. avatar
    Γιώργος Σακελλαρόπουλος.22/04/2011 14:34:08

    Δεν θα αφήσει το οικόπεδο-ελλάδα να καταστραφεί.Τον λαό μπορεί
    θαυμάσια να τον αφανίσει.

  5. Γιώργος Σακελλαρόπουλος. avatar
    Γιώργος Σακελλαρόπουλος.22/04/2011 14:38:05

    Η Δύση δεν θα αφήσει το οικόπεδο-ελλάδα να χαθεί.Τον λαό όμως
    μπορεί κάλλιστα να τον αφανίσει αφήνοντάς μας να αλληλοσπα-
    ραχθούμε.΄Αλλωστε και το διαδίκτυο το αποδεικνύει:δέκα έλληνες
    εκατό γνώμες ανά έναν.Δυστυχώς.

    • stroumfaki avatar
      stroumfaki@ Γιώργος Σακελλαρόπουλος.23/04/2011 01:43:42

      Έχεις δίκιο, δέκα Έλληνες εκατό γνώμες, αλλά να είσαι σίγουρος όταν θα έρθει η ώρα (πάντα γινόταν) θα έχουν όλοι μια γνώμη, ένα όραμα. Μακάρι να είναι σύντομα αυτή η ώρα.

  6. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας22/04/2011 14:42:32

    S.A.
    Έχεις γινει πιο απαισιόδοξος και απο τον Καρυωτάκη..Μάλλον σε εχει επηρεάσει και η μέρα..(μαζί με τον Χριστό κηδεύουμε και τον νεοέλληνα)..

    Πολλές φορές η χώρα ήταν στα πρόθυρα αφανισμού..ωστόσο πάντα τη γλυτώνει..πάντα στις αναλύσεις που δεν αφήνουν περιθώρια εξόδου από την κρίση, αγνοούμε τον αστάθμητο παράγοντα..τον οποίο μπορεί να ενεργοποιήσεις εσύ με τα κείμενά σου..τον ηγέτη εκείνο που θα αναδειχθεί την ώρα ακριβώς που τον χρειαζόμαστε..
    Καλη ανάσταση να έχουμε..

    • Nasos avatar
      Nasos@ Φακ Κωστας22/04/2011 15:33:14

      τις προηγούμενες φορές είχαμε το πλεονέκτημα της υψηλής γεννητικότητας
      πολλά παιδιά και θέληση για μόρφωση είναι το μυστικό της επιβίωσης,όρα το παράδειγμα του Ισραήλ

    • en avatar
      en@ Φακ Κωστας23/04/2011 00:02:53

      Κώστα τελείωσαν αυτα. Έχουν αλλάξει τα πάντα πλέον. Είμαστε στο χείλος για τα καλά αυτή τη φορά και δεν θα σωζόμαστε για πάντα. Τώρα ξεπουλήσαμε την ηθική μας για τριάκοντα αργύρια. Τι θα κάνουμε; Τρωγόμαστε σαν τα σκυλιά για τα πιο γελοία πράγματα.

      Όχι μάγκες. Το λαδάκι μας τελείωσε.

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός@ Φακ Κωστας25/05/2012 18:00:17

      Τον ηγέτη τον ψάχνουμε απεγνωσμένα..
      Μείναμε από βενζίνη.
      Θα μας φέρει την άλλη εβδομάδα η Τίνα Τάρνερ μαζί με το Δαναό
      μέσα σε πήλινα δοχεία.

  7. KOSTAS avatar
    KOSTAS22/04/2011 14:44:51

    Επειδη σκεφτεστε ετσι....οτι καποιος αλλος θα μας σωσει....γι αυτο ακριβως το λογο πιασαμε πατο σαν εθνος...

  8. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος22/04/2011 14:46:18

    Λέτε; Δεν πρόκειται να μας αφήσουν να καταρρεύσουμε;
    Πάντως, αρκετοί σ΄αυτήν εδώ τη χώρα, προσπαθούν. Δείχνουν και "ενθουσιασμό".
    Καλή Ανάσταση σε όλους.
    Κι άν τυχόν ο Θεός μοιράζει μυαλά, άς "βρέξει" μερικά και προς τα νότια Βαλκάνια.

  9. neotera avatar
    neotera22/04/2011 14:46:51

    Ο καθένας τοποθετείται στο σκηνικό που γουστάρει και όπου νομίζει πως βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση, μετά ή άνευ λογοδοσίας... ))

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ22/04/2011 14:53:42

    Strange μη μας αγριευεις !!! χαχαχαα δεν εχεις αδικο φυσικα !!!

    Mια ειναι η αμεση αντισταση !!
    Αναληψεις απο τις Τραπεζες... μαζικα !!! με τις τραπεζικες επιταγες στο χερι..
    ας ερθουν να μας πουν το παραμυθι τους.
    Κραταμε τις Τραπεζικες επιταγες 1 μηνα !! το θα εχουμε χασει?? χαχχαα τα εξευταλιστικα επιτοκια? τιποτα δε θα εχουμε χασει !! ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ...
    Τι θα χασουν ΑΥΤΟΙ???
    Τη Μπαλλα Το Γηπεδο και τα παντα ολα... και θα ερθουν παρακαλωντας να τις ξανακαταθεσουμε.... βαζετε στοιχημα???

    ΛΕΩ ΑΝΑΛΗΨΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΜΑς ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ!! ΟΧΙ ΜΕΤΡΗΤΑ..!! ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ ΕΠΙΤΑΓΗ ΚΑΙ ΚΩΛΟΤΣΕΠΗ.. ΣΕ ΣΙΕΣΤΑ....

    ΠΠ

    • Βαγγέλης Κ. avatar
      Βαγγέλης Κ.@ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ22/04/2011 14:59:43

      Μια ερώτηση: Αν όλοι μας το κάνουν αυτό, κινδυνεύουν οι ελληνικές τράπεζες. Αυτό πως ακριβώς θα ωφελήσει τον ελληνικό λαό;

    • ΝΑΥΤΗΣ avatar
      ΝΑΥΤΗΣ@ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ22/04/2011 17:56:10

      Το έχει προτείνει εδώ και καιρό ένας γάλλος ποδοσφαιριστής . Τον εθαψαν!!! Εγώ παντως συμφωνώ . Μόνο Έτσι θα μας λάβουν υπ όψιν τους. Τώρα μας έχουν γραμμένους κανονικά. Οι δε τραπεζίτες συμπεριφερονται σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Οι αμοιβές τους διατηρούνται στα ύψη, αν δεν αυξάνονται, κι Εμείς πληρώνουμε επιτόκια 8-10 % και μας δίνουν στις καταθέσεις μας ,50-1,50%.

      • κωστας avatar
        κωστας@ ΝΑΥΤΗΣ22/04/2011 18:44:04

        τυχαια ειδα τι λετε,αλλα παιδια αυτο με τις τραπεζες δεν γινεται(ο καντονα το προτεινε)αν υπαρχει μεγαλο ποσο αναλυψεων σε μικρο διαστημα,η αν μεγαλοκαταθετες θελουν να αποσυρουν μαζικα πολλα λεφτα,η τραπεζα εχει ασφαλιστικες δικλειδες(τα "ψιλα"γραμματα που υπογραφουμε αν παμε να ανοιξουμε λογαριασμους)και μπορουν να διακοουν συναλλαγες.αντιστοιχα κ για τις επιταγες.

  11. Enzo avatar
    Enzo22/04/2011 14:54:10

    Μην ακούω χαζομαρες.η Ελλάδα μπορεί να τα καταφέρει

  12. skeptiki avatar
    skeptiki22/04/2011 14:55:11

    Άμα περιμένουμε να δούμε "τι θα μας κάνουν" περαστικά μας... Αν ακόμα και σήμερα περιμένουμε να βοηθήσουν κάποιοι και να μην κουνηθούμε εμείς, καλά.....
    Αν και καταστάσεις κατάρρευσης έχουν ζήσει κι άλλα κράτη, και δεν ήταν όσο τραγικά τα περιγράφει ο strange . Γινότανε βέβαια ένας ψιλόχαμός, και πολλά πράγματα βγήκαν στη μαύρη αγορά, αλλά απ' την άλλη η ζωή είχε μεγαλύτερο ενδιαφέρον από τη σύγχρονη μούχλα που την ένταση και τα συναισθήματα τα βλέπει μόνο στο συνεμά...

  13. Τρικεράτωψ avatar
    Τρικεράτωψ22/04/2011 15:02:52

    Αγαπητέ μου... κάνεις λάθος

    Αυτή την στιγμή που εμείς μιλάμε, υπάρχουν κάποιοι νέοι που αυτοοργανώνονται, που ανταλλάσσουν σπόρους, που δημιουργούν δομές ανεξάρτητης παραγωγής και διάθεσης των προϊόντων τους, κι ένα σωρό άλλες κινήσεις που έρχονται σε αντίθεση με την εικόνα που παρουσιάζεις. Υπάρχουν νέοι που αγωνίζονται για ένα καλύτερο μέλλον, χωρίς να περιμένουν από τον οποιοδήποτε αποτυχημένο και τελειωμένο "εκπρόσωπο" να παίζει παιχνίδια φιλοδοξίας και ιδιοτέλειας στην πλάτη τους.
    Απλά... δεν τους βλέπετε, διότι ζουν και λειτουργούν σε ένα παράλληλο σύμπαν, το οποίο προς το παρόν περιγράφεται σαν ένας κόσμος συνώνυμος της καταστροφής από τα ΜΜΕ και τους συναφείς κύκλους, μιας και έρχεται σε πλήρη αντίθεση με τα συμφέροντά τους, τα οποία λανθασμένα η πλειοψηφία του κόσμου εκλαμβάνει σαν τα ιδανικά της, τα οποία σύντομα θα αποδειχτεί ότι το μόνο που αξίζουν, είναι αδιαφορία.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor@ Τρικεράτωψ22/04/2011 15:28:14

      Ενδιαφέρον έχουν αυτά που λες. Γράψε κάτι και στείλτο στον Φάκτορα.

      • χρηχα avatar
        χρηχα@ Strange Attractor22/04/2011 19:01:44

        S.A.,έχει δίκιο ο τρικεράτωψ....
        Μπορεί να έχεις δίκιο στο μέρος που αφορά την Αθήνα , γιατί εκεί έχει μαζευτεί πολύς κόσμος και υπάρχει μεγάλος συνωστισμός, αλλά στην επαρχία, υπάρχουν εναλλακτικές, υπάρχουν άνθρωποι που έχουν ξεφύγει από τα "κανάλια" των κατευθυνόμενων δράσεων , όπου σε ελέγχουν έτσι ώστε να ακολουθείς και εσύ τον κατήφορο....
        Είναι δύσκολο να κάνεις την αρχή, αλλά όταν την κάνεις ανακαλύπτεις έναν άλλον κόσμο που δεν χρειάζεται να τους ακολουθείς αλλά είσαι αυτόνομος και ανεξάρτητος....και σε αυτόν τον δρόμο υπάρχουν πολλοί που προσπαθούν να οργανωθούν μεταξύ τους .
        Η ανταλλαγή σπόρων είναι ένα μικρό παράδειγμα...έχει και άλλα ...ακούμε αγρότης και το μυαλό μας πάει σε περίσσειες επιδοτήσεις και λεφτά που δίνονται για να κάθονται κάποιοι στο καφενείο με το μεγάλο αγροτικό απ'έξω και να παίζουν πρέφα και να κοροϊδεύουν την κοινωνία....όχι αυτό δεν γίνεται....και παλιότερα γινόταν κατά κόρον....απλά όλοι αυτοί που έγιναν κατά την δική μου έκφραση αγρότες του δημοσίου....είδαν τα εισοδήματά τους να μειώνονται δραστικά τα τελευταία δέκα χρόνια...είδαν σιγά σιγά ότι δεν βγαίνει..... τα είδαν όλα με λίγα λόγια...
        Από την άλλη άνθρωποι που στηρίχτηκαν στις δικές τους δυνάμεις και προσπάθησαν το ακατόρθωτο και ενάντια σε όλες τις μόδες....έγιναν επιχειρηματίες αγρότες και , μην έχοντας ανάγκη καμία επιδότηση, βάζουν τα γυαλιά σήμερα στους αγρότες του δημοσίου που έχουν έρθει σε αδιέξοδο...
        Και να πούμε και ένα ακόμα ...το καλοκαίρι που μας έρχεται, σχεδιάζεται η μελλοντική πολιτική των χρηματοδοτήσεων της ΚΑΠ (Κοινής Αγροτικής Πολιτικής)...και έρχεται δραστική μείωση των επιχορηγήσεων , ειδικά όσων δεν παράγουν αφού θα είναι συνδεδεμένα όλα με την παραγωγή...και ειδικά αφού τα λεφτά θα πάνε στον δεύτερο πυλώνα των επενδύσεων...(και μακάρι ...)
        Εκεί να δούμε ΤΙ αντιπροσώπευση θα έχουμε από τους δικούς μας...Εγώ πάντως στοιχηματίζω από τώρα ότι ο Σκανδαλίδης θα σκίσει τα ρούχα του να εξακολουθήσει η ενίσχυση εισοδήματος , όπως περίπου έχει.... Κάτι όχι νέο φυσικά , αφού το σύστημα ΠΑΣΟΚ πήρε τα τεράστια ποσά του '80 που δόθηκαν στην γεωργία για υποδομές και τα έκανε αγροτικό εισόδημα είτε ακόμα και πλακάκια στην Αθήνα....άσε που τα μισά μπήκαν σε πράσινες τσέπες, μην γελιόμαστε....

        • χρηχα avatar
          χρηχα@ χρηχα25/04/2011 20:09:51

          πιο πάνω λέω κάπου"όχι αυτό δεν γίνεται"
          το σωστό είναι:" όχι ότι αυτό δεν γίνεται"...

          μια λέξη φεύγει και μαζί όλο το νόημα του σχολίου...

    • tsar avatar
      tsar@ Τρικεράτωψ22/04/2011 15:38:02

      Συστήνω-προτείνω προς ανάγνωση:
      "Ταξίδι στην Ικαρία"
      Του Ετιέν Καμπέ (εταιρία Ικαριακών μελετών)

      http://www.ikariamag.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=457:2010-09-11-16-53-49&catid=49:2010-02-26-18-23-53&Itemid=65

      (ειδικά του Παναγιώτη Καμμένου, θα του αρέσει πολύ, αν δεν το έχει ΗΔΗ διαβάσει)

      • Πάνος Καμμένος avatar
        Πάνος Καμμένος@ tsar23/04/2011 02:05:50

        Καλή Ανάσταση σέ,όλους
        Tsar συμφωνώ απόλυτα με το βιβλίο.
        Η Ανάσταση της Πατρίδας εξαρτάται από Όλους τους Έλληνες.

  14. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ22/04/2011 15:11:24

    κανε το και θα δεις..
    τι με ενδιαφερει η υγεια των τραπεζων?/σε ρωτησαν ποτε για τη δικη σου?? ΟΧΙ. γνωριζουν πως σκεφτεσαι...
    με ενδιαφερει να ερθουν αυτοι παρακαλωντας! και θα ερθουν..
    - τι επιτοκιο μου βαζετε στην καρτα? 19% ? 9% !
    - τι κανατε τα 100δις μου,εγγυησεις? αβαβα? τα θελω πισω. μου αντιστοιχουν 10.000. τωρα.

    το Συστημα θα κουνηθει οταν κουνηθουμε.. μεχρι τοτε θα εισπραττει παρανομα και χωρις να σε ρωτησει... σε εχει δεδομενο και προβλεψιμα προσαρμοσιμο!

    ΠΠ

  15. Astrahan avatar
    Astrahan22/04/2011 15:20:00

    Ποιά είναι τα υπερ και τα κατά της τραπεζικής επιταγής ? Πόσο καιρό μπορείς να την κρατήσεις και μετά να την καταθέσεις στην ίδια τράπεζα ή σε άλλη τράπεζα ή να κάνεις ανάληψη μετρητών ?

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ@ Astrahan22/04/2011 19:18:27

      την κρατας οσο θελεεις την καταθετεις οπου θελεις οποτε θελεις.

      ΠΠ

  16. Nasos avatar
    Nasos22/04/2011 15:30:26

    θυμάμαι πριν κανά χρόνο,πριν μπούμε στο Μνημόνιο,που έγραφα εδώ μέσα πως πρέπει η Κυβέρνηση να δημιουργήσει τμήματα εμπίστων πολιτών για την διατήρηση της Δημόσιας Τάξης ενόψει της χρεοκοπίας και για όσο θα χρειαστεί για να ανακάμψει η οικονομία
    τότε μου απαντούσαν πως είμαι υπερβολικός-και εγώ δηλαδή σκεπτόμουν πως με παρασύρει ο αντιΓΑΠισμός μου
    τελικά όμως απ'ότι φαίνεται μάλλον θα δικαιωθώ
    ειδικά στο Λεκανοπέδιο Αττικής όπου σε 500 τετραγωνικά χιλιόμετρα συνωθούνται 3,5 εκ. άνθρωποι,εκ των οποίων μισό εκατομμύριο λαθρομετανάστες που σήμερα περιφέρονται άσκοπα και ψευτοεπιβιώνουν κάνοτας δουλειές του ποδαριού,προβλέπω καταστάσεις τύπου Γιοχανεσμπουργκ μετά την πτώση του Απαρτχαϊντ
    και αν όλα αυτά σας φαίνονται σενάρια επιστημονικής φαντασίας,αναλογιστείτε πως θας σας αντιμετώπιζε ένας Σοβιετικός το 1985,εάν του λέγατε πως σε δέκα χρόνια ο Υπαρκτός Σοσιαλισμός θα έχει καταρρεύσει και η Ρωσσία θα έχει γίνει παράδεισος των μαφιόζων και των κλεφτών καπιταλιστών τύπου Μπερεζόφσκι

  17. Νίκος avatar
    Νίκος22/04/2011 15:33:19

    Παράξενε. Ανάγκα και Θεοί πείθονται. Αν και μεταξύ μας μάλλον έχεις δίκιο.

  18. Ratca avatar
    Ratca22/04/2011 15:41:23

    Strange Attracton μη μας μαυρίζεις αλλο την ψυχή [φτάνει η μέρα]
    Καλό Πάσχα σε ολους

    ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής@ Ratca22/04/2011 16:15:22

      Κι όμως, ο Strange έχει δίκιο στις εκτιμήσεις του. Το να του λέμε "μη μας μαυρίζεις την ψυχή" μπορεί μεν να είναι βολικό βραχυπρόθεσμα, αλλά δεν είναι και ικανό να αλλάξει τα πράγματα.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor@ Αυριανιστής22/04/2011 16:43:29

        Βάλτε τους Godspeed You Black Emperor στο "πικάπ" για να μαυρίσετε τελείως!!!!!
        h__p://www.youtube.com/watch?v=-aLjup934Rk

        • Ernestoche avatar
          Ernestoche@ Strange Attractor22/04/2011 17:22:07

          SA εχεις απόλυτο δικιο. Οσοι απο τη θαλπωρή του πληκτρολογίου γράφουν οτι θα τα βγάλουμε πέρα είναι βαθειά νυχτωμένοι. Τυχαίνει να ζω και να δουλεύω και σε Αττική και σε επαρχία. Εχω και πατρικά κτήματα εκεί. Ζουμε με το όπλο παρα πόδα (κυριολεκτώ). 3-4 διαρρληεις κάθε βράδυ. Κάθε είδους αλλοδαποί αλλά και συμπατριώτες μας. Επίσης όχι δραπέτες αλλά "αδειούχοι" των γειτονικών φυλακών αναλαμβάνουν δράση. Μ΄αυτή την έννοια υπάρχει ανάπτυξη. Της ληστείας και της βίας βέβαια. Mad Max και λίγο λές...

          • Ernestoche avatar
            Ernestoche@ Ernestoche22/04/2011 17:52:52

            διαρρήξεις

  19. thespieys avatar
    thespieys22/04/2011 15:48:47

    Οσοι έχετε διαβασει το βιβλίου του Νίκου Χιδίρογλου "Οχι στη Παλιά Πόλη" θα καταλάβετε ποιο μέλλον μας επιφυλάσσουν...

  20. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός22/04/2011 15:49:01

    Τείνω να δώσω δίκιο στον Strange Attractor. Θα ζήσει η χώρα καταστάσεις φαβελοποίησης. Είναι ήδη παρούσες. Δεν θέλουμε να τις δούμε ή τις βλέπουμε και τις μεταφέρουμε σε ένα χώρο τού συνηδειτού, πού τίς εντάσσει κάτω από Directories καί files. Directories όπως: Αγ. Παντελεήμων, πλ. Βάθης, Βαρδάρης, Νεάπολη, κ.λ.π. και files όπως: άστεγος, άνεργος, φτωχός, άρρωστος, πακιστανός, βιετναμέζος, μαύρος, κ.λ.π.
    Το πρόγραμμα είναι δυναμικό και οι διευθύνσεις θα πολλαπλασιάζονται. Κινδυνεύουμε να αντικαταστήσουμε τον κόσμο μας, με την εικονική πραγματικότητα τού παιχνιδιού. Η μονόπολη πού παίζεται εδώ και χρόνια κινδυνεύει να μας εγκλωβίσει στά βασανιστικά όριά της και να μας πνίξει σε μιά αέναη προσπάθεια επανεκίνησης και Game over.
    Πρέπει να καταλάβουμε, ότι το παιχνίδι αυτό, πού παίζαμε οικογενειακά τόσα χρόνια, οδηγεί στό αδιέξοδο. Πρέπει να ξεφύγουμε από την γνωστή μας matrix και να ξαναγράψουμε μιά καινούργια. Πιό αντιπροσωπευτική στό παιχνίδι ζωής. Μόνο έτσι θα ζήσουμε την ύπαρξή μας πιό συνειδητά. Μάς τρομάζει, αλλά θα χρεισθούμε ένα format. Οχι γιά να ξαναγράψουμε το λειτουργικό, αλλά να το αντικαταστήσουμε με ένα νέο. Πιό φρέσκο, πιό απλό και να χαρούμε την δυναμική πού θα αναπτύξει.
    Και ποιός ξέρει; Ισως το παίζουμε στο μέλλον και με τα παιδιά μας. Και μπορεί να το απολαμβάνουμε.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής@ Ιαπετός22/04/2011 16:22:36

      Οι εν Αθήναις φαβέλες μπορεί να μην απαρτίζονται από παράγκες με τσίγκινες σκεπές, αλλά απαρτίζονται από ημικαταρρέουσες πολυκατοικίες με διαμερίσματα "εφτά νομά- σ´ ένα δωμά-", όπου η πληρωμή των κοινοχρήστων ακόμα και για στοιχειώδη συντήρηση είναι πολυτέλεια. Και προς το παρόν κατοικούνται από λάθρο, αλλά σύντομα θα "εμπλουτιστούν" και με χιλιάδες άστεγους και απελπισμένους Έλληνες που ξεβράζει καθημερινά στο περιθώριο η κτηνωδία του νεοφιλελευθερισμού.

  21. Misha avatar
    Misha22/04/2011 17:36:57

    S.A.

    H κοινωνία Μαντ Μαξ δεν είναι μόνο το δικό μας μέλλον, είναι ο εφιάλτης που έχουν στα σκαρια οι νεοταξίτες για όλο τον κόσμο: τεχνοτρονικός φασισμός, δικαστές Ντρέντ που θα «ακυρωνουν»ανθρωπους εξ αποστάσεως, με το πάτημα ενός κουμπιού, παρανοϊκοί κάθε λογής να περιφέρονται ζητώντας αίμα...

    Σόρρυ αλλά ο εφιάλτης είναι το δικό μας δημιούργημα (όρα Φουκουσίμα...)

  22. Λιζα Αλεξίου avatar
    Λιζα Αλεξίου22/04/2011 18:24:35

    Για κάθε Μεγάλη Παρασκευή υπάρχει και το Σάββατο της Αναστάσεως.Η Ελλάδα αυτήν την εποχή βιώνει την Μ Παρασκευή της, η δε Ανάσταση δύσκολο να προβλεφτεί, είναι σίγουρο όμως οτι θα γίνει.
    Καλή Ανάσταση σε όλους σας!!

  23. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης22/04/2011 18:53:47

    S.A. Πάντα σε διαβάζω και μου αρέσουν τα κείμενα σου, ακόμη κι όταν διαφωνώ. Όπως τώρα, εν μέρει.
    Με Ηγεσία και Σκοπό, μπορεί να τ' αποφύγουμε αυτά που περιγράφεις.
    Κι όσο κι αν καλομάθανε πολλοί, όπως σωστά, λες, μην ξεχνάς ότι η ανάγκη εκπαιδεύει.
    Η κατάρρευση της μεταπολιτευτικής φούσκας κι ο ερχομός της πραγματικότητας θα επιβάλλουν άλλα πρότυπα, άλλες αξίες, άλλο τρόπο ζωής. Θα 'ρθούμε στα ίσα μας. Και στη γη θα επιστρέψουμε και φάμπρικες θα χτίσουμε και θα τις δουλέψουμε και θα περπατήσουμε και με λιγότερο ντιριντάχτα και χωρίς ψευτογκλαμουριά θα ζήσουμε.
    Αρκεί η ελληνοκεντρική ηγεσία μας να διοικεί δια του παραδείγματος, να εκπέμπει όραμα και να επιβάλλει την πειθαρχία του Νόμου και του Εθνικού Συμφέροντος.

    • manos avatar
      manos@ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης22/04/2011 19:43:11

      Εν μέρει συμφωνώ και με τις δύο απόψεις. Η κοινωνία μας βαδίζει σε περίεργα μονοπάτια. Ισως με κάποιο περίεργο παιχνίδι της μοίρας να την γλιτώσουμε.
      Η τελευταία σου φράση όμως είναι καίρια και σίγουρα, ΔΕΝ αντικατοπτρίζει την σημερινή πασοκική διακυβέρνηση.
      Ελληνοκεντρική ηγεσία δεν υπάρχει. Μάλλον μεταναστευτο-κεντρική είναι.
      Δια του παραδείγματος? Α ναι, ψώνια στην Νέα Υόρκη, διακοπές στην Υδρα, ταξιδάκια στην Τουρκία, και συναντήσεις στην Φλόριντα.
      Οραμα δεν υπάρχει, εκτός από τα οράματα που βλέπει ο ΓΑΠ.
      Νόμος? Ο κύριος παπουτσής αυτοπροσώπως παρακαλούσε λαθραίους καταληψίες να φύγουν από δημόσιο κτίριο.
      Εθνικό συμφέρον? Καλά, εδώ πέφτει το γέλιο της αρκούδας.
      Σέβομαι τις απόψεις σου Φαήλο και μπράβο που μιλάς ανοικτά.
      Μπορεί πραγματικά κάτι να αλλάξει όταν φύγει αυτό το τσίρκο. Αλλά για μένα Φαήλο πρέπει να υπάρξει τιμωρία. Ούτε βλάκες είναι ούτε ανίκανοι. Προδότες είναι. Και για να πάμε σε μία κοινωνία του τύπου που αναφέρεις, πρέπει να υπάρξει πλήρης κάθαρση.
      Μήπως ακούγομαι εκδικητικός? Μπορεί, αλλά δεν είμαι ο μόνος.

      Χρόνια Πολλά και Καλή Ανάσταση

  24. siakkas avatar
    siakkas22/04/2011 19:29:44

    @ Strange Attractor μετά το Πάσχα, έχει στη γειτονιά σου στον Αϊ Παντελεήμονα ένα καλό ουζερί ο Γιώργης ο Μίρτσος, δε πα να πιούμε κάνα τσίπουρο να δείς ότι δεν είναι και τοσο τοσο χαλια ο κόσμος.
    Εδώ δε φοβηθήκαμε τους τούρκους με τ άλογα, θα φοβηθούμε τον george με τις πρασινιές του;

  25. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty22/04/2011 19:35:36

    μενετοί

    (... αλλά δυστυχώς δεν θα υπάρχει mad max, μόνο συμμορίες, χα-χα!)

  26. Skinious avatar
    Skinious22/04/2011 23:20:35

    Ας σταματήσει ο ΚΑΘΕ λιγόψυχος να μαυρίζει τις ψυχές και το ηθικό των άλλων. Οι Έλληνες έχουν βγάλει και πιο δύσκολες καταστάσεις σε πέρας. Παρόλο που αυτό που ζούμε και εξελίσσεται, θα ΕΊΝΑΙ αφελής κάποιος να νομίζει ότι αφορά μόνο την Ελλάδα, παρόλο που πλέον φαίνεται να έχει χαθεί η ελπίδα, αν κάποιοι φροντίσουν για την ανύψωση του ηθικού των Ελλήνων, τότε ίσως κάτι γίνει. Κι επειδή προς το παρόν δεν διαφαίνεται κάποιος Κολοκοτρώνης, καλό θα ήταν να προσπαθήσουν τα μπλογκς και τα ΜΜΕ να σταματήσουν να μας ΠΗΔΑΝΕ ψυχολογικά συνέχεια.

    Το επαναλαμβάνω μπας και το κατανοήσουν κάποιοι: ΜΕ ΜΗΔΕΝΙΚΟ ΗΘΙΚΟ ΚΑΜΜΙΑ ΜΑΧΗ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΌΛΕΜΟΣ ΔΕΝ ΚΕΡΔΗΘΗΚΕ.

    Συγχαρητήρια στην κ. Λιζα ΑΛΕΞΙΟΥ! Μια γυναίκα δίνει μαθήματα θάρρους και ελπίδας εδω μέσα σε τόσους άνδρες!! Μπράβο επίσης και στον Τρικεράτοπα για το "μήνυμά" του.

    Καλή Ανάσταση σε όλους.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής@ Skinious22/04/2011 23:44:18

      Σωστά. Προτείνω να βάψουμε αβγά στρουθοκαμήλου για τσούγκρισμα...

  27. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy22/04/2011 23:27:52

    Εδώ είναι Ελλάδα και οι νέοι είναι Έλληνες.
    Ας τους δώσουμε την ευκαιρία να αποδείξουνε ότι δεν μοιάζουν με την δική μας γενιά...

    http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=264605

  28. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading22/04/2011 23:51:35

    "Τα ακούν και γελάνε, όπως άκουγα κι εγώ και γελούσα, όταν ο παππούς μου μου έλεγε, πως για να πάει από τη Καλαμαριά στη Θεσσαλονίκη περπατούσε μιάμιση μέρα, και κινδύνευε από τα άγρια ζώα!!!!!"

    Πανικος και θλιψη. Οδυνη και Κλαμα!
    Οι μηχανες του τρομου στο φουλ! Πουλαμε τωρα γιατι χανωμαστε! Τρομο κυριως!
    Αλλα φως δεν φαινεται! Ουτε εκλογαι, ουτε ποσοστα!
    Διατι αραγε?
    Τις πταίει?
    Το πτυειν του Ελληνικου λαου?
    Ψευτορωμαίϊκων λαμβάνει τέλος?
    Ως τι και ο Τούρκος αντιπρόεδρος μπέρδεψε λέει τους Τούρκους προσκυνητες στο φαναρι με Ελληνες και πηγε να τους ομιλησει εις την Ελληνικην! Κοσμοίστορικες καταστάσεις!
    Μηπως η λυση ειναι αλλου και οχι στην τρομολαγνειαν?
    Παλι δεν ειμεθα ετοιμη ως εθνικη παραταξη? Και ποτε θα ειμεθα? Εις την Δευτεραν Παρουσιαν?
    Βρεθηκε ο κοσμος να περιμενει και δεν τσιμπα?
    Ηρθεν το τέλος? Αν ναι ποιανού?
    Παντος του Ελληνα οχι ακόμη μεγάλε!
    Περαστικα και καλή Ανάσταση!

  29. en avatar
    en23/04/2011 00:05:59

    Συμφωνώ απόλυτα με το άρθρο.
    ΑΛΛΑ:
    Έχω ακούσει πολύ κόσμο να λέει αμήν και ποτε να γυρίσουμε στα χωριά μας. Το εννοούν δεν το εννοούν. Δουλεύει σαν ιδέα στο μυαλό τους και πολλοί το έκαναν ειδικά μετά την σύνταξη.

    Οπότε διατηρώ μια ελπίδα πως μπορεί και να γίνει, γιατί ΑΝ σφίξουν πραγματικά οι κ*λοι όλα μαθαίνονται αν είναι να επιβιώσει κανείς. Όλα.

    Κάποιοι καλομαθημένοι θα χαθούν σαφώς στην πορεία, αλλά όχι όλοι. Εγώ πχ τριαντάρης γαρ αλλά ξέρω πως θα τα έβγαζα πέρα. Απο εκεί και πέρα τι να πω; Είναι και φυσική επιλογή απο ένα σημείο και μετά, κακά τα ψέμματα.

    Θυμίζω πως στην κατοχή η Αθήνα πείνασε μόνο πραγματικά πολύ.

  30. Y. avatar
    Y.23/04/2011 01:47:06

    Στο πρώτο μισό, είπα, ατράκτορα σε βρίσκω ανεβασμένο, στο δεύτερο, μου τα χάλασες με το πεσιμισμό σου
    Υπάρχει ελπίδα. ΝΔ με Σαμαρά στο τιμόνι, και τα βρήκαμε!

  31. stroumfaki avatar
    stroumfaki23/04/2011 01:53:58

    Πείνα είναι σχετική με αυτόν που αναφέρεις πως πεινάει. Όταν πραγματικά πεινάς, δεν έχει σημασία πόσο πεινάς, μη μπλέκεις στις δικές τους σκέψεις που βάζουν σε σύγκρουση τους λίγο φτωχούς με τους πολύ φτωχούς ενώ αυτοί απολαμβάνουν το πλούτο. Το θέμα δεν είναι ΜΟΝΟ θα κάνουμε ατομικά για να επιβιώσουμε αλλά βασικά τι θα κάνουμε ΜΑΖΙΚΑ για να μπορέσουμε να οδηγήσουμε τη χώρα σε καλύτερες μέρες, χωρίς καθόλου ΠΕΙΝΑ.

  32. g.p. avatar
    g.p.23/04/2011 02:37:46

    δεν νομιζω!
    τι ειναι αυτα που λες?
    καλαμαρια-θεσσαλονικη μια ωριτσα με τα ποδια το εχω κανει, σε παραλληλη απεργια οασθ και ταξι...οχι μιαμιση μερα, ελεος!
    αυτο για να δεις την υπερβολη του αρθρου

  33. 200exi stin elbetia avatar
    200exi stin elbetia23/04/2011 05:15:51

    Δεν μας κατεκτησαν με την αρβυλα, το εκαναν με το ευρω και μια χουφτα μπασταρδους.ΟΛΑ ΣΤΟ ΦΩΣ= ΟΛΟΙ ΑΘΩΟΙ

  34. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor23/04/2011 07:57:55

    Το 1940 η Καλαμαριά απείχε μία και βάλε ημέρα με τα πόδια από τον Βαρδάρη, και μεσολαβούσανε λαγκάδια απάτητα φίλε μου. Δεν μού μιλούσε ο παππούς για το σήμερα. Ξεκόλλα.
    Επίσης, κολυμπούσαν μπροστά στο Λ. Πύργο! Κολύμπα και συ αν μπορείς.
    (Ρώτα κανέναν παππού.)

    • en avatar
      en@ Strange Attractor23/04/2011 10:58:33

      Όπως τα λέει ο ατράκτορας είναι, χωριό ήταν η Θεσσαλονίκη, τι ήταν; Ακόμα πάνω απο το περιφερειακό πηγαίνοντας Ανατολικά, κανονικά δάση έχει, άσχετα αν άρχισαν ήδη να τα καταπατάνε...

  35. spiros avatar
    spiros23/04/2011 08:49:22

    Φαήλο έιναι ένας δρόμος . Αλλά όπως είναι με την άρνηση να παραδεχθούν έστω την διοίκηση που τους έδωσε ο Λαός και να παραμένουν στην εξουσία όλα όσα αναφέρει ο SA είναι πιθανά. Ο καλός ο καπετάνιος στην φουρτούνα φαίνεται. Την φουρτούνα την επέβαλε αλλά δεν την κουμαντάρει. Άρα ΝΑΙ στην ηγετική μορφή αλλά πώς μπορεί εύκολα χωρίς κλιδωνισμούς να την αναδείξουμε καπετάνιο;
    Καλή Ανάσταση

  36. λαμπαδιάρης avatar
    λαμπαδιάρης23/04/2011 09:01:04

    Να μάθετε και να συνηθίσετε να τρώτε φύλλα από ελιές για όσους βρίσκονται στις κατάλληλες περιοχές και ρίζες από οξιές βελανιδιές και ελιές οι κατοικούντες στα πιο ορεινά..δεν είναι αργά ακόμα και αύριο αντί για τον οβελία να έχετε φύλλα και ρίζες
    αντε και Καλό Πάσχα

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor@ λαμπαδιάρης06/10/2011 22:57:35

      Σωστός!

  37. tsar avatar
    tsar23/04/2011 09:22:34

    Καλή ανάσταση Πάνο.

    "Η Ανάσταση της Πατρίδας εξαρτάται από Όλους τους Έλληνες."

    Απ' το στόμα σου και στων σκουριασμένων μυαλών τα αυτιά...


    (ελπίζω να βρεθούμε το καλοκαίρι στο νησί ;) )

  38. en avatar
    en23/04/2011 10:57:27

    Καμία αντίρρηση στρουμφάκι, αλλά βλέπεις το DNA μας στην έννοια της συλλογικότητας τα χαλάει.

  39. Ένα Πρόβατο avatar
    Ένα Πρόβατο23/04/2011 19:45:50

    Άντε πάλι η ιστορία για τη καλο(κακο)μαθημένη νέα γενιά.Ενώ η παλιά(κι εγώ μαζί) που μεγάλωσε με ψωμί κι αλάτι τα κατάφερε μια χαρά.

  40. akis avatar
    akis27/04/2011 03:42:47

    Στην ζωή όταν εισαι σε μια βάρκα στην καταιγίδα ή θα αποδεχθείς το τέλος και να πνιγείς ή
    κάπως να σωθείς...

  41. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor25/05/2012 17:16:17

    Ο καιρός γαρ εγγύς!!!!!

    • dikefalosaitos avatar
      dikefalosaitos@ Strange Attractor25/05/2012 17:23:04

      χαχα και χθες το βράδυ, έγραφα σε κάποιον φίλο, ότι βαδίζουμε χέρι-χέρι με τον Αλέξη, προς την ονειρική πολιτεία του MAD MAX.
      Προσδεθείτε, προσγειωνόμαστε.

      • juliet avatar
        juliet@ dikefalosaitos25/05/2012 17:26:17

        Aρα το όνειρο ...παίρνει σάρκα και οστά.Να ετοιμάζομαι για τις απογειώσεις ή για τις προσγειώσεις ;
        :)

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor@ dikefalosaitos25/05/2012 17:28:53

        Σβήστε τα τσιγάρα, ανεβάστε τους δίσκους στην όρθια θέση, και τις ταυτότητες σας στο στόμα!!!!

        • tak avatar
          tak@ Strange Attractor25/05/2012 17:32:18

          Το είχα ξεχάσει στο αμάξι. Τώρα το είδα...

        • dikefalosaitos avatar
          dikefalosaitos@ Strange Attractor25/05/2012 17:34:03

          Συγγνώμη που εκ παραδρομής, δεν μπορέσαμε να σας ενημερώσουμε ότι το αεροπλάνο δεν θα προσγειωθεί, αλλά θα σας πετάξουμε έξω, από τα 1000 πόδια.
          Σας ευζόμαστε καλή προσγείωση.
          Αχ συγγνώμη και πάλι, ξεχάσαμε να σας πούμε τα αλεξίπτωτα, φτάνουν μόνο για τα μέλη του πληρώματος και κάποιους που προνόησαν φέρνοντας δικά τους.
          Και πάλι σας ευχόμαστε καλή προσγείωση και ο Αλλάχ μαζί σας.

  42. juliet avatar
    juliet25/05/2012 17:45:00

    tak
    για σένα το είπε ο Δικέφαλος ...ταυτότητα έχεις ; αυτά παθαίνει όποιος ξεχνάει.
    :)

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor@ juliet25/05/2012 17:46:44

      Ο Δαναός έχει τρεις. Μια σαν Δαναός, μια σαν Βαρσάμης Γιοβανούδας, και μια σαν Αλ Πατσίνο (της Χαλικιδικής).

      • dikefalosaitos avatar
        dikefalosaitos@ Strange Attractor25/05/2012 17:50:57

        Τώρα έχει μια κάρτα πασπαρτού.
        Χωρίς φωτο, χωρίς όνομα, μόνο κωδικός, 11880.

  43. alexfotiou avatar
    alexfotiou06/02/2016 20:26:16

    "κάπως έτσι μας φαντάζομαι σε ουκ ολίγα χρόνια από σήμερα." γραφει ο ποιητης. Ομως "σε ουκ ολιγα χρονια" σημαινει : Σε πολλα χρονια...Τρεχα γυρευε...