13/12/2009 21:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα επιστρέψει το ΔΝΤ

Ή εμείς είμαστε πάρα πολύ αναξιόπιστοι ή το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο είναι καχύποπτο. Διαλέγετε και παίρνετε. Πάντως, το γερμανικό περιοδικό Σπίγκελ αναφέρει ότι τα τεράστια χρέη της Ελλάδας, η αναξιοπιστία των στοιχείων της και η έλλειψη μέτρων οδηγεί τους αξιωματούχους του ΔΝΤ να επιστρέψουν ξανά στην Ελλάδα και να περάσουν τα χαρτιά από κόσκινο.

Μπορεί να μην είναι μια απλή επιστροφή αλλά μια μόνιμη εγκατάσταση του ΔΝΤ στην Ελλάδα και ένας διαρκής έλεγχος των πάντων, κάθε αριθμού που μπαίνει στον προϋπολογισμό, κάθε ευρώ που φεύγει ή μπαίνει στα δημόσια ταμεία.

Το καταφέραμε και αυτό. Αντί για Δανία του Νότου να γίνουμε Ισλανδία του νόμου.

Και για να επανέλθουμε σε ένα προεκλογικό ανέκδοτο που τώρα ταιριάζει περισσότερο. Όταν ο Γ. Παπανδρέου έλεγε Δανία είχε κάνει ορθογραφικό λάθος. Δάνεια εννοούσε...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/12/2009 21:25:19

    αν το λένε Γερμανοί λες να εννοόυν ότι «θα στηρίζουν προϋπολόγισμό που ελέγχουν»; Το Ράϊχ είναι εδώ, ενωμένο δυνατό, επειδή ο μπακάλης δεν μπορεί να διαχειριστεί το τεφτέρι...

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/12/2009 21:30:30

    ευκολα...

  3. Y. avatar
    Y. 13/12/2009 21:38:00

    Κάπου δεκαπέντε μέρες πριν τις εθνικές, ο ΓΑΠ εξήγγειλε ότι εφόσον εκλεγεί, θα φέρει ξένους ειδικούς από το εξωτερικό. Η εξαγγελία υλοποιείται. Τους φέρνει!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Y. 13/12/2009 21:39:46

      οι Γερμανοι ειναι δικοι μας ανθρωποι... τι ξενοι?? ξενοι ειμαστε εμεις !!!

      ΠΠ

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/12/2009 22:49:49

    Θα μας πουν και τα καλαντα?? να ξερω να κοιταξω απ το αμτι της πορτας οταν χτυπησουν το κουδουνι...

    ΔΝΤ - Δεν Νιωθω Τιποτα

    ΠΠ

  5. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 13/12/2009 23:12:52

    Εξέλιξη δημόσιου ελλείμματος σαν % του ΑΕΠ:
    1974 22,5% του ΑΕΠ
    1981 31,2% του ΑΕΠ
    1987 56,1% του ΑΕΠ
    1990 80,7% του ΑΕΠ
    1993 111,6% του ΑΕΠ
    2004 108,5% του ΑΕΠ
    2008 97,16% του ΑΕΠ

    Πηγή: Επίσημα Στατιστικά Δελτία Τράπεζας της Ελλάδος
    (Aπό την Ολυμπία)
    Να υπενθυμίσω απλώς πως πριν το 2004 είχε πουλήσει κάμποσες ράβδους χρυσού...
    Ξαναήρθε η ώρα δηλαδή.

    • Y. avatar
      Y. @ B.K.Σ. 13/12/2009 23:31:20

      Τα πραγματικά στοιχεία για 2009, λένε για κοντά στο 120%.

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ Y. 13/12/2009 23:45:21

        ναι, αλλά και εκείνο το 111% το 93 πώς σου φαίνεται; είναι που ο νεοφιλελευθερισμός σώζει την οικονομία! (ψυχραιμία, είμαι όλη αυτιά!)

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ B.K.Σ. 13/12/2009 23:48:30

          και για τον πλουραλισμό της συζήτησης ας προστεθεί και ο LLS:
          http://leftliberalsynthesis.blogspot.com/2009/12/blog-post_13.html

      • Y. avatar
        Y. @ Y. 13/12/2009 23:53:46

        Συμπτωματική η διόγκωση χρέους προς ΑΕΠ εκείνη τη χρονιά. Είχαν ξεχάσει να εγγράψουν όλα τα λεφτά της Καλτσεστρούτσι.

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ Y. 14/12/2009 00:02:16

          Υ, καλό!! :)

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ B.K.Σ. 14/12/2009 16:45:04

      "με μόνη εξαίρεση την περίοδο 1990 - 1993"
      ναι. που το δημόσιο έλλειμα εκτινάχθηκε στο 111% επί του ΑΕΠ.
      Λαμπρά.
      http://www.stifora.gr/article.php?id=16201

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ B.K.Σ. 14/12/2009 17:37:15

      και εδώ όλοι συγκεντρωτικά οι καθ΄ ύλην υπεύθυνοι:
      http://lagadin.wordpress.com/1974-2004-%CE%BF%CE%B9-%CE%BA%CF%85%CE%B2%CE%B5%CF%81%CE%BD%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/

  6. man8os avatar
    man8os 13/12/2009 23:24:19

    Δοξα σοι κυριε, δοξα σοι!! Αναλαμβανουν οι Γερμανοι!! Με αυτους τους ανικανους λαικιστες η αβουλους που εχουμε μονο οι Γερμανοι μπορουν να μας σωσουν. Και αυτο θα κανουν. Ξανα δοξα σοι κυριε δοξα σοι!! Δεν προβλεπετε μηχανιισμος εκδιοξης μιας χωρας απο το ευρω!! Θα πονεσουμε, θα πεινασουμε, αλλα δε θα καταστραφουμε... Φιλοι, μην περιμενετε φιλολαικη πολιτικη απο τους Γερμανους. Θα μας κανουν ανθρωπους αλλα αυτο θα πονεσει. Θα παρουν καθε ευρω για να μειωσουν το χρεος. Και το ελειμα. Η Μερκελ μηλησε αλλα ο Γιοργακης δε την ακουσε. Περιμενετε μεθαυριο ναα ακουσετε τα καινουρια μετρα... Και αμα ειναι στο μηκος κυματος Κατσελη τοτε να ξερετε πως οι Γερμανοι απο Φεβρουαριο θα αναλαβουν να βγαλουν τα καστανα απο την φωτια.

    • yangoolas avatar
      yangoolas @ man8os 13/12/2009 23:51:45

      Η εθνική ανεξαρτησία; Μάλλον δεν ζούσες το '40, ή οι δικοί σου δεν πέρασαν άσκημα

      • man8os avatar
        man8os @ yangoolas 14/12/2009 00:04:45

        Με τετιους που εχουμε να μας κλεβουν και να κανουν ανευθηνοτητες απο δω και απο κει την να κανω την περηφανη πολιτικη? Τουλαχιστον τα οικονομικα ας τα διαχειριστουν αλλοι μεχρι να υπαρξει και σε εμας υπευθηνοτητα. Και επιτελους!! Ας βρεθει καποιος να κυβερνησει που να μη λογαριαζει το πολιτικο κοστος!!

        • yangoolas avatar
          yangoolas @ man8os 14/12/2009 00:06:29

          Andrew Manning to Phil Jones
          I am trying to get a little money from the Siemens giant and this stupid news article is going to mess it up, because the weather is not really warming up...

          είπες τίποτα γιά κλοπή;

  7. LAGONIKO avatar
    LAGONIKO 14/12/2009 10:23:47

    http://troktiko.blogspot.com/2009/12/blog-post_8295.html

    AΠΛΗΡΩΤΟΙ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΙ 3 ΜΗΝΕΣ ΣΤΟ ΥΠ.ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ!!!