25/09/2008 13:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα επαναληφθεί το κάζο της Θεσσαλονίκης;

Ενώ κυβέρνηση και κόμμα έχουν παραλύσει , τα βλέμματα όλων είναι στραμμένα προς τον Κώστα Καραμανλή. Και όλοι διερωτώνται «τι θα κάνει» αύριο για να αναστρέψει το βαρύ κλίμα.

Απάντηση: Δεν θα κάνει ...τίποτα.

Από τις πληροφορίες που έχουμε μέχρι στιγμής τίποτα δεν προϊδεάζει ότι ο κ. Καραμανλής θα αναλάβει δραστικές πρωτοβουλίες για να βγάλει κυβέρνηση και κόμμα από το κώμα. Θα περιοριστεί απλώς σε μια γενική «θεσμική» ομιλία με χρησμούς, που θα ερμηνευτεί στη συνέχεια κατά το δοκούν.

Για τα υπόλοιπα και σοβαρά που έχουν βάλει φωτιές και καίνε το κόμμα ουδέν νεώτερον, ακόμα. Και ιδού οι πραγματικοί λόγοι:

Ο ανασχηματισμός δεν μπορεί να γίνει πριν από τη συνεδρίαση της Κοινοβουλευτικής Ομάδας, επειδή στην περίπτωση αυτή «οι βουλευτές που δε θα υπουργοποιηθούν θα πέσουν να φάνε τον Καραμανλή».

Ο κ. Αλογοσκούφης δεν μπορεί να φύγει από το υπουργείο Οικονομικών επειδή ο κ. Καραμανλής «δεν μπορεί να αμφισβητήσει την οικονομική πολιτική»

Ο κ. Ρουσόπουλος δεν μπορεί να αντικατασταθεί, επειδή «δεν μπορεί να του το ...πει». Βάζει έτσι άλλους να του το λένε, όπως ο κ. Μεϊμαράκης.

Αν δηλαδή δεν αλλάξει κάτι στις ώρες που απομένουν μέχρι την αυριανή  συνεδρίαση της ΚΕ θα συμβούν χειρότερα από όσα συνέβησαν μετά τη Θεσσαλονίκη. Και αρκεί ένας μόνο βουλευτής η κεντρικοεπίτροπος να τολμήσει να μιλήσει και να πει αυτά που αισθάνεται η βάση για να τον κάνουν ήρωα η τηλεοράσεις.

Φαντάζεστε τις τηλεοράσεις να δείχνουν αύριο στο ένα παράθυρο έναν Καραμανλή που θα έχει αγνοήσει πάλι την κρίση στο κόμμα και στο διπλανό  όσους σηκωθούν και πουν τα ίδια που λένε αυτές τις ημέρες και δημοσίως; Ο πρώτος θα είναι πλέον ένας πρωθυπουργός που αμφισβητείται ανοικτά. Και οι άλλοι κομματικοί «ήρωες».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ανδρέας avatar
    ανδρέας 25/09/2008 13:20:49

    Κάνεις λάθος Φάκτορα ο Καραμανλής δεν ακολουθεί ούτε την ατζέντα των blogs ούτε των καναλιών. Η συνεδριάση της ΚΕ θα είναι ακόμη μια ευκαιρία να δείξει ο Καραμανλής στον ελληνικό λαό την ποιότητα του δημοκρατικού διαλόγου στη ΝΔ και ταυτόχρονα να δείξει για πολλοστή φορά ότι Ελλάδα χωρίς Καραμανλή δεν γίνεται..

  2. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 25/09/2008 13:28:41

    Ήξερα πάντα ότι στην δημοκρατία μας κυβερνά ο Πρωθυπουργός δια του Κόμματος ,τώρα μαθαίνω ότι το Κόμμα Ν.Δ. μας κυβερνά δια του Πρωθυπουργού .Αυτό μου μοιάζει εντελώς με το ΚΚΣΕ συντρ.Μπρεζνιεβ στο CCCP .Είμαι υποχρεωμένος ως πολίτης να παρακολουθώ τι μαλ.. λέει ο άνθρωπος στα παιδία του .Μπράβο μας .

  3. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 25/09/2008 13:30:05

    Πολύ καλό λέμε!!

  4. Theodore avatar
    Theodore 25/09/2008 13:57:59

    Μου θυμιζει μια παρομοια κατασταση, επι Πασοκ και Αντρεα.
    Τοτε ολοι περιμεναν το σωτηρα,(τον Αντρεα δηλαδη), να ελθει, και να αστραψει και να βροντησει.
    Πλην ομως, ανθρακες ο θησαυρος.
    Ωδινεν ορος και ετεκεν μυν.
    Ουτε αστραψε δηλαδη, ουτε βροντησε.
    Τα Ελληνικα κομματα, ετσι και τα παρει η κατω βολτα, χρυσαφι πιανουν, καρβουνο γινεται.Δεν μπορει καμια "επικοινωνια", να αλλαξει το κλιμα.

  5. saska avatar
    saska 25/09/2008 14:56:25

    Δημοσθένη στην δημοκρατία λέει ο καθένας την γνώμη του χωρίς να φοβάται ότι θα διαγραφεί. Σήμερον κάθε κουβέντα ή δήλωση ενός βουλευτή γίνεται τροφή για τα κανάλια και τους άριστους μπλοκοσχολιαστές αλλά πάντα προς κακόν σχολιασμό και ειρωνεία!
    Μια και όλοι για σένα είναι μαλάκες μας λες -αν δεν έχεις πρόβλημα- τι στο διάολο ψηφίζεις για να σε ακολουθήσουμε και μεις την άλλη φορά και δεν θα ψηφίσουμε πάλι κανένα μαλάκα;
    Πιστεύω να έχεις καρτασταλάξει !

  6. τιραμολα avatar
    τιραμολα 25/09/2008 15:22:09

    Και ποιος τις κανει τις δηλωσεις στα καναλια ρε συ saska?
    Εγω?
    Που δεν ντρεπονται οι ξευτιλισμενοι να παριστανουν τους ανταρτες στα καναλια και την παπια στο κομμα τους...
    Αντε γιατι εχει παραγινει η γελιοτητα......

  7. nas avatar
    nas 25/09/2008 16:27:40

    Καλό αυτό... "δεν μπορεί να του το πεί..."! Γιατί ρε Φακτορα; Που κολάει και δεν μπορεί; Μήπως -αν δεν βαριέσαι μπορείς να κάνεις μιά εκτιμησούλα για το τι "παίζει" και "δεν μπορεί"; Είναι δηλαδή καθαρά θέμα ευαισθησίας, στο στυλ που λέμε "τόσα τραβήξαμε μαζί και τώρα δεν μπορώ να χωρίσουμε;". Ή μήπως φοβάται πως θα βγάλουν τις βίλες του Ρουσο οι τράπεζες σε πλειστηριασμούς γιατί δεν θα κονομάει χρήμα να ξεπληρώνει τις δόσεις; σνιφ...

  8. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 25/09/2008 17:09:09

    saska-Θα πρέπει να είναι όπως τα λες και σωστά .Είναι όμως .Ρωτάς εμένα τι ψηφίζω .Σοβαρέψου πρώτα να μάθεις τι ψηφίζει ο κάθε έλληνας .Έξυπνο δεν είναι καθόλου αλλά ούτε πολιτικό. Πες μου όμως εσύ και μετά εγώ θα σου στείλω τα ψηφοδέλτια που θα μου μείνουν στο χέρι .

  9. saska avatar
    saska 25/09/2008 17:19:34

    saska delate