#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/04/2008 09:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα είναι όλοι εκεί. Πλην Λακεδαιμονίων…

Εκδήλωση προς τιμήν του «ιστορικού ηγέτη» της Αριστεράς Λεωνίδα Κύρκου διοργανώνεται σήμερα στο θέατρο «Παλλάς». Θα παραστεί και μιλήσει σύσσωμη η πολιτική ηγεσία του τόπου, από τον Κ. Καραμανλή και τον Κ. Μητσοτάκη μέχρι τον Αλέκο Αλαβάνο και τον Κ. Σημίτης. Με την ευκαιρία αυτή, ο ιστορικός ηγέτης δίνει σήμερα μια συνέντευξη στα ΝΕΑ όπου μετανιώνει (φυσικά) για την παραπομπή του Ανδρέα Παπανδρέου στο Ειδικό Δικαστήριο («ήταν λάθος και άδικη») και τάσσεται για μια ακόμα φορά υπέρ μιας κυβέρνησης της Κεντροαριστεράς (δηλαδή ΠΑΣΟΚ – ΣΥΝ). Επειδή όμως πρέπει να ακούγονται όλες οι απόψεις για την πολιτική συνέπεια του ιστορικού αυτού ηγέτη θυμήθηκα κι εγώ ένα πρόσφατο δημοσίευμα του «Ριζοσπάστη», με τίτλο «Λίγη ντροπή...»:  

«Επειδή η «αριστερή» υποκρισία περί το Σκοπιανό κρατάει τόσα περίπου χρόνια όσα και η «ονοματολογία»... Και επειδή για να υπάρχει μια ουσιαστική αποτίμηση των πολιτικών συμπεριφορών ενός εκάστου εκ των πολιτικών κομμάτων και των πολιτικών προσώπων της χώρας πρέπει να υπάρχει και μνήμη, υπενθυμίζουμε:
Ήταν ο Λεωνίδας Κύρκος, που ως βουλευτής του ΣΥΝ έτρεχε στο πρώτο σκοπιανοφαγικό συλλαλητήριο της Θεσσαλονίκης (1992). Ο κ. Κύρκος ήταν που ...κατατρόπωνε τους κομμουνιστές επειδή δε συμμετείχαν στη σκοπιανοφαγία, λέγοντας εκείνο το περίφημο «είμαστε όλοι εδώ πλην Λακεδαιμονίων»!
Ήταν ο κ. Κύρκος που μετά το πρώτο συλλαλητήριο δήλωνε: «Επρόκειτο για μια τεράστια λαϊκή εκδήλωση που τη χαρακτήριζε η έντονη ευαισθησία απέναντι σε οποιαδήποτε προσπάθεια αμφισβήτησης των συνόρων της ελληνικής Μακεδονίας, πλαστογράφησης της ιστορίας, υφαρπαγής της ιστορικής κληρονομιάς» (Λ. Κύρκος, «Αυγή», 15/2/1992). Όσο για την «Αυγή», απηχώντας τις θέσεις των ...«φωτισμένων» του ΣΥΝ για το συλλαλητήριο, έγραφε στο πρωτοσέλιδό της για τα όσα είχαν διαδραματιστεί μια μέρα πριν στη Θεσσαλονίκη: «Εντυπωσιακό το συλλαλητήριο της Θεσσαλονίκης. ΠΑΛΜΟΣ ΜΕ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ». Και συνέχιζε: «Με ωριμότητα, που έπεισε και τους πλέον δύσπιστους, αλλά και πατριωτικό παλμό, εκατοντάδες χιλιάδες πολίτες από όλη τη Μακεδονία εξέφρασαν χτες σε μια συγκέντρωση με ιδιαίτερη μαζικότητα και ενωτικό χαρακτήρα την εθνική ευαισθησία τους και την αποφασιστικότητά τους να προασπίσουν την ακεραιότητα, την ιστορία και την πολιτιστική κληρονομιά του ελληνισμού...»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. george avatar
    george 16/04/2008 09:39:39

    ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΠΑΙΞΕ ΘΕΤΙΚΟ ΡΟΛΟ Ο ΚΥΡΚΟΣ ΣΤΟΥΣ ΕΘΝΙΚΟΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΤΙΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ ΚΑΤΑ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ.ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΚΑΛΟΣ ΡΗΤΟΡΑΣ...Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΟΥ ΟΜΩΣ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΕΚΕΙ.ΑΝΕΠΤΥΞΕ ΑΔΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΗΤΗ ΠΟΛΙΜΙΚΗ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΚΚΕ ΕΝΩ ΔΕΝ ΤΗΡΗΣΕ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΕΣΜΕΥΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥ ΧΑΡΙΛΑΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΚΕ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΤΗΣ ΔΙΑΛΥΣΗΣ ΤΟΥ ΕΝΙΑΙΟΥ ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΥ...
    ΜΝΗΜΕΙΩΔΗ ΤΑ ΟΣΑ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΟΠΙΑΝΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗ ΘΛΙΒΕΡΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΤΑ ΑΝΤΡΕΨΕΙΙ ΤΩΡΑ...ΑΣΥΝΕΠΕΣΤΑΤΟΣ...ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΜΩΣ ΜΙΑ ΦΩΝΗ ΠΟΥ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΣΤΟΝ ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΥΠΟΘΗΤΗ(ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ) ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΣΟΚ...και καλά στέφανα!

  2. νικος avatar
    νικος 16/04/2008 09:57:07

    Yes!!!

  3. ταρταταούμπα avatar
    ταρταταούμπα 16/04/2008 12:18:52

    >ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΠΑΙΞΕ ΘΕΤΙΚΟ ΡΟΛΟ Ο ΚΥΡΚΟΣ ΣΤΟΥΣ ΕΘΝΙΚΟΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΤΙΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ ΚΑΤΑ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ

    εθνικοαπελευθερωτικούς;
    δηλαδή απελευθέρωσε π.χ. τη Λήμνο... την Πρέβεζα, την Καλαματα από τους τουρκους, έστω; ή από τους βενετούς;

    πω πω σύγχυση στη νέα ? γενιά!

    Οι γερμανοί το β΄ παγκόσμιο πόλεμο ΑΠΟΧΩΡΗΣΑΝ προσχεδιασμένα από το 1942, προδιατεταγμένα, συντεταγμένα. Κι όταν έφευγαν τα φορτηγά, τους έριξαν κάποιοι από μακρυά δυο τρεις ντουφεκιές, για τις αρχειακές φωτογραφικές ανάγκες.

    ΥΓ Πολέμησε πουθενά ο Κύρκος;

    Άλλο πολιτικοί αγώνες, άλλο εθνικοαπελευθερωτικοί
    π.χ ο πόλεμος του 12-13 ήταν εθνικοαπελυθερωτικός
    ο πόλεμος του 1940 ήταν εθνικός, αμυντικός
    το αντάρτικο του 42-44 ήταν εθνική αντίσταση
    το 45-49 εμφύλιος πόλεμος

    το 50-51 εκστρατευτικός (με αμοιβή) στην Κορέα

    το 1974 στην Κύπρο, ακόμα δε γράφτηκε η καλή ιστορία του

    πολιτικοί αγώνες; περίοδος 193-67 έντονη αντιπαράθεση κομμάτων και ιδεών
    1968 και μετά αντίσταση στη χούντα
    1974 και μετά , πολτκοί αγώνες με ντουντούκες, πανώ, καδρόνια, αφίσες...

    ???

  4. ταρταταούμπα avatar
    ταρταταούμπα 16/04/2008 12:30:05

    τον κύρκο, σαν πολιτικό πρόσωπο, τον πρωτείδα στις εφημερόιδες της εποχής από το 1974. Σήμερα έχουμε 2008, 34 χρόνια μετά και τον βλέπω ίδιο κι απαράλλαχτο στις φωτογραφίες. θα ήταν τότε 55άρης 60άρης... να μην είναι σήμερα 90 χρονών;

    σε αυτά τα 34 χρόνια που πέρασαν, δεκάδες γύρω μου , πιο μικροί από αυτόν, 10χρονοι τότε 8χρονοι... μεγάλκωσαν σπόυδασν έκαναν οικογένειες, έκτσαν σπίτια, πάντεψαν παιδιά, άλλαξαν τη μορφή της συνοικίας τους, την ποιότητα ζωλης του χωριού τους...
    άλλους πήρε ο θεός νωρίς.. στα 15, άλλους στα 20 από τροχαίο, άλλους στα 30 από καρκίνο, άλλοι χώρισαν, άλλοι αυτοκτόνησαν, άλλοι έκαναν έγχείρηση αλλαγής φύλου, άλλοι έπαθαν εγκεφαλικό στα 48...

    κι αυτός ο π... εκεί!!!!!!!!! ίδιος!

    γιατί ρε θεέ...

  5. νέος avatar
    νέος 16/04/2008 12:44:05

    Τυπικός οπορτουνιστής και ασυνεπέστατος. Μόλις φυσήξει απο αλλού ο άνεμος,κάνει μια γρήγορη αυτοκριτική και συμπλέει άνετα με την νέα κατάσταση.
    Χρόνια του πολλά

  6. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 16/04/2008 14:06:32

    Ο κυρκος ειναι ο Κυρκος με τα καλα και τα κακα που του καταλογιζει ο καθενας μας. Ειχε την εντιμοτητα να ειναι "οπουρτουνιστης" να αλλαζει θεση αναλογα με τις εξελιξεις δηλαδη και να παραδεχεται οτι εκανε λάθος εστω και αργα.
    Το ΚΚΕ εχει πει τιποτα για τη σταση του το 1989 δημοσια???
    Ο συντακτης του ριζοσπαστη που βρισκεται σημερα αραγε?? Σε ποια εφημεριδα γραφει?? ειναι μελος του ΚΚΕ ή του ΣΥΝ??? Θα ειναι στην εκδηλωση για τον Κυρκο αραγε????

  7. νικος avatar
    νικος 16/04/2008 16:17:16

    0st!!!!
    ανατ

  8. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 16/04/2008 16:30:35

    Το να είσαι οπορτουνιστής δεν είναι έντιμο.Όταν συνεχώς αποποιείσαι το παρελθόν σου,επίσης κάτι δεν πάει καλά με την εντιμότητά σου.
    Εφ'όσον το ΚΚΕ δεν έχει χαρακτηρίσει λάθος την στάση του το 89, σημαίνει ότι δεν την θεωρεί λάθος. Μήπως έχει κανείς αντίρηση ότι αν το 89 με τα τότε πρόϋμα συμπτώματα της διαφθοράς, γινόταν κανονική κάθαρση και μερικά χεράκια κόβοταν ΣΥΡΙΖΑ,δεν θα είχαμε φτάσει στο σημερινό μας χάλι?

  9. συνταξιούχος avatar
    συνταξιούχος 16/04/2008 17:03:26

    Προς εναςάσχετος
    ΟST----ανατολή
    Rizospastis----Υ.Π.Α.

  10. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 16/04/2008 17:30:29

    το οτι το ΚΚΕ σε χαρακτηριζει οπουρτουνιστη δεν σημαινει οτι εισαι και τετοιος σωνει και καλά. γι αυτό εβαλα τη λεξη σε εισαγωγικά. Οποιοσδηποτε διαφωνουσε , αναθεωρουσε, προβληματιζόταν και διαφωνουσε μια ζωη ηταν οπουρτουνιστης, πρακτορας, αστός, και γω δεν ξέρω τι αλλο!!! Αποτέλεσμα ειναι η θρησκευτική σεχτα που κραταει το ονομα ΚΚΕ αυτή τη στιγμή και θυμιζει παλαιοημερολογιτες.
    Το ποσο σωστη ηταν η σταση του ΚΚΕ το 89 φαινεται τόσο απο τα αποτελεσματα για τον τόπο όσο και απο την καταντια του σημερα.

  11. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 16/04/2008 17:46:10

    Ο Λ. Κύρκος ότι ήταν να προσφέρει σε συτόν τον τόπο το προσέφερε. Αρχίζουν να κλείνουν τα κεφάλαια της μεταπολεμικής Ελλάδας. Αυτή η γενιά μπορεί να έκανε σωστές ή και λάθος επιλογές, είχε όμως ιδανικά τα οποία την έκαναν να μην λυγίσει σε δύσκολους καιρούς. Είναι κάπως αφελές εμείς σήμερα μην έχοντας βιώσει αυτές τις συνθήκες να τους κρίνουμε τόσο εύκολα από το πληκτρολόγιό μας.

  12. συνταξιούχος avatar
    συνταξιούχος 16/04/2008 18:14:02

    sxolio -
    ολοι η παλαιοημερολογιτες εργάζονται
    οι
    Κάστα του ΚΚΕ
    δουλέυει τα παιδια ....

  13. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 16/04/2008 18:44:46

    Ο Κύρκος έχει κάνει τραγικά λάθη σε βάρος της χώρας και φέρει βαρύτατες ευθύνες μαζί με το Γεροπαπανδρέου και το παλάτι για τον εμφύλιο.

  14. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 16/04/2008 19:09:32

    ο πατερας κυρκος ηταν αυτος. μιχαλης νομιζω.

  15. ασκοπος avatar
    ασκοπος 16/04/2008 19:44:51

    Δηλαδή ο εκσυγχρονιστής αριστερός Κύρκος πριν 15 χρόνια υποστήριζε αυτά που στηρίζει σήμερα και το πατριωτικό βλογκ του ΑΝΤΙ. Πάντα πρωτοπόρος ο Λεωνίδας.

    Αν βρούμε και δηλώσεις του για την ωριμότητα του Χριστόδουλου και το μεγαλείο του Τάσσου τότε νομίζω ότι ο γράφων το βλογκ θα μπορεί να δηλώνει ακραιφνής κυρκικός.

  16. ασκοπος avatar
    ασκοπος 16/04/2008 19:50:57

    Εδώ ο Ριζοσπάστης έθαψε τον θάνατο του Φαράκου και περιμένετε να μη βγάλει χολή για τον προαιώνιο εχθρό του κόμματος;

    Άσε, προτιμώ την ESPRESSO

  17. ντιμπι ντιμπι ντι Αιγαίο! avatar
    ντιμπι ντιμπι ντι Αιγαίο! 16/04/2008 19:55:03

    >πατριωτικό βλογκ του ΑΝΤΙ.

    όπως λέμε "πατριωτικό πασοκ"?

    :-)))

    ο ρε τσιμεντοένεση στον εγκέφαλο!

    Εγώ πάντως είμαι Απολιναιρικός

  18. συνταξιούχος avatar
    συνταξιούχος 16/04/2008 21:13:00

    Swidnica Sl

  19. Σπύρος avatar
    Σπύρος 16/04/2008 22:12:53

    Να πάει στο καλό ο άνθρωπος...
    Το εξωτερικό προσωπείο τού κυρίου με την φυσαρμόνικα ουδεμίαν σχέση έχει με το αληθινό πρόσωπο τού κυρίου πού ζήσαμε αρκετοί Ρηγάδες την εποχή τής μεταπολίτευσης αλλά και την πρώτη ΠΑΣΟΚΙΚΗ περίοδο...
    Ο άνθρωπος ανήκει σε εκείνου πού διέλυσαν οποιαδήποτε προσπάθεια ανανέωσης γλύφοντας πάντα εκεί που τον έφτυναν...ΕΑΔΕ,σταλινική στάση στο Κομμα,απιστευτες θέσεις για την εξωτερική πολιτκή τής ζώρας ,ντροπιαστική στάση για αριστερό στη υπόθεση Οτσαλάν και χιλιάδες άλλα που δεν είναι τής παρούσης..
    Ταπε και σε παλιότερη συνέντευξή του στην Καθημερινή...
    Τούμεινε το απωθημένο οτι ο Ανδρέας ουδέποτε τον έκανε ισότιμο εταιρο..
    Σέβομαι τά γεράματά του και σταματώ εδώ...

  20. συνταξιούχος avatar
    συνταξιούχος 17/04/2008 07:52:22

    Σπύρο τα λες σωστά
    Άλλο Έλλην
    Και άλλο Greck

  21. george avatar
    george 19/04/2008 10:19:11

    Ο ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ ΔΕΝ ΕΘΑΨΕ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΦΑΡΑΚΟΥ ...ΙΣΑ-ΙΣΑ...ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΡΙΤΙΚΗ ΤΟΥ... ΔΕΥΤΕΡΟΝ Ο ΚΥΡΚΟΣ ΗΤΑΝ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΟΠΟΡΤΟΥΝΙΣΤΗΣ...ΤΡΙΤΟΝ ΤΟ ΚΚΕ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟ '89...ΚΑΙ ΤΕΤΑΡΤΟΝ ΤΟ ΚΚΕ ΔΕΝ ΕΙΝΙ ΣΤΑΛΙΝΙΚΟ ΚΟΜΜΑ...ΕΙΝΑΙ ΜΑΡΞΙΣΤΙΚΟ-ΛΕΝΙΝΙΣΤΙΚΟ!ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ!