08/11/2011 12:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα δούμε και τον Καρατζαφέρη υπουργό Εθνικής Άμυνας;

"Το θέμα του πρωθυπουργού πρέπει να κλείσει άμεσα...Περιμένουμε τις ανακοινώσεις", δήλωσε ο εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας, Γιάννης Μιχελάκης, μιλώντας το πρωί στον τηλεοπτικό σταθμό ANT1.

O κ. Μιχελάκης είπε ακόμη ότι θα συμμετάσχουν και πολιτικά στελέχη στη νέα κυβέρνηση (!!!)

Δημοσιογραφικές ληροφορίες αναφέρουν ότι ο Παπαδήμος θα είναι τελικά πρωθυπουργός και ο Ρουμελιώτης υπουργός.

Ο Παπανδρέου πρότεινε αντιπροεδρία κυβέρνησης και υπουργείο Εθνικής Άμυνας στο ΛΑΟΣ (!!!).

Και το υπουργείο Παιδείας ή Δικαιοσύνης στον Κουβέλη.

Για τη Ντόρα δεν ξέρω ακόμα

Στο μεταξύ, τα ΜΜΕ θριαμβολογούν και εμφανίζουν τη ΝΔ να είναι διατεθειμένη να προχωρήσει σε σημαντική υπαναχώρηση μεταθέτοντας τον χρόνο διεξαγωγής των εκλογών πέραν της 19ης Φεβρουαρίου και παράλληλα να συμφωνεί να μετέχουν στελέχη της στο νέο κυβερνητικό σχήμα, ικανοποιώντας δύο βασικούς όρους που είχε θέσει ως προϋπόθεση για να αναλάβει το αξίωμα του πρωθυπουργού ο Λουκάς Παπαδήμος.

Πάντως, το πρωθυπουργικό επιτελείο έχει επιβάλει σιγή ασυρμάτου το πρωί της Τρίτης σχετικά με την ανακοίνωση του ονόματος του νέου πρωθυπουργού κοινής αποδοχής και της συνθέσεως της νέας κυβέρνησης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. KA avatar
    KA 08/11/2011 12:26:40

    Έξοχα! Αν αληθεύουν αυτά που γράφει η ηλεκτρονική πράβδα του ΔΟΛ, έξοχα!

    Εκλογές το 2021. Όταν βγούμε στις αγορές ... Μέχρι τότε, να ξαναδιαβάσουμε τον Στρατηγό Μακρυγιάννη και να μάθουμε τι έκανε ο οπλαρχηγός Κατσαντώνης ...

  2. Giorgos T avatar
    Giorgos T 08/11/2011 12:32:01

    Η θέση του πρωθυπουργού αυτή την στιγμή είναι καρέκλα με αγκαθιά η καλύτερα ηλεκτροφόρα καρέκλα το θέμα είναι ποιος θα τσιμπήσει αυτό το τίμημα!!! πιστεύω ότι πρέπει να βάλουν ηθοποιό μας και όλοι τους τόσα χρόνια για ακροατές θιάσου μας είχαν!!!!!!!

  3. δημ avatar
    δημ 08/11/2011 12:33:53

    Ε ρε γλέντια !!!

  4. katalytikos avatar
    katalytikos 08/11/2011 12:35:48

    ¨Χαίρε ημάς το πλατύφυλλο¨ ή ¨Χαιρέτα μας τον πλάτανο¨!!!!!

  5. Πετρος Μ. avatar
    Πετρος Μ. 08/11/2011 12:37:27

    Και μετά αναλαμβανει και επισημως η Ντορα, και πάμε για άλλα...

  6. Y. avatar
    Y. 08/11/2011 12:40:06

    ...Ώρα 12.36μμ: πρωθυπουργός της χώρας ακόμα ο ΓΑΠ

    • dracon avatar
      dracon @ Y. 08/11/2011 13:05:16

      Με Παπαδήμα και Ρουμελιώτη τι να τον κάνουμε τον ΓΑΠ
      Εχω την εντύπωση πως θα τον νοσταλγήσουμε οσονούπω όταν δει το φως το εξ'αμβλωμα κυβέρνησης που μας ετοιμάζουν.
      Θάτσερ και Πινοσετ αυτοπροσώπως .
      Τελικά σε τι δεν υποχώρησε ο Σαμαράς;
      Ημερομηνία εκλογών;
      Συμμετοχή πολιτικών προσώπων στο νέο εξάμβλωμα -κυβέρνησης;
      Ψήφιση δανειακής σύμβασης και συνοδευτικών πακέτων ;
      Αποδοχή για πρωθυπουργό του Παπαδήμου οικονομικού συμβούλου του Γιωργάκη από τον Ιουνη του 2010 μέχρι σήμερα και τέως αντιπροέδρου της Ευρωπαικής Κεντρικής Τραπεζας (ναι,αυτής που είναι το 3ο μέλος της τρόικα) με αμοιβή 290.000 ευρώ ετησίως;
      Ο κ.300.000 ευρώ ετησίως θα μας επιβάλει να ζήσουμε με 3.000 ευρώ ετησίως για να ικανοποιηθούν οι πρώην εργοδότες του;
      Σκέτο θέατρο του παραλόγου.
      Η ανυπόστατη συνταγματικά κυβέρνηση εθνικής ενότητας (κυβερνηση εθνικής ενότητας επιτρεπεται μόνο όταν δεν έχει αυτοδυναμία κανένα κόμμα στη βουλή) είναι στη πραγματικότητα κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ ,με πρωθυπουργό τον οικονομικό σύμβουλο του Γ.Παπανδρέου ,που συμβούλεψε στο ΓΑΠ "το λάθος μείγμα μέτρων"που έλεγε κάποτε και ο Σαμαράς.
      Αυτό που επιχειρείται σήμερα αποτελεί απόπειρα απορρόφησης της αντιπολίτευσης από το ΠΑΣΟΚ .
      Στη φασιστική Ιταλία υπήρχε μόνο ενα κόμμα το Εθνικό Φασιστικό Κόμμα.
      Στην Ελλάδα του 2011 θα υπάρχει μόνο ένα κόμμα το Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα ,που θα έχει απορροφήσει τα υπόλοιπα κόμματα ,όπως προστάζουν οι εταίροι μας,οι οποίοι ζητούν υπευθυνες δηλώσεις των κομμάτων ότι θα δεσμευθούν για την εφαρμογή της δανειακής σύμβασης και των σχετικών μέτρων (για το ΠΑΣΟΚ η Υπεύθυνη Δήλωση κρίθηκε περιττή)

  7. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 08/11/2011 12:44:18

    Άρχισαν ήδη να διακινούνται φήμες, σύμφωνα με τις οποίες από τα 5 στελέχη της ΝΔ που θα συμμετάσχουν, τα δύο είναι νεοφιλελεύθεροι, είτε προβεβλημένοι (ο ένας) είτε μετριοπαθείς (ο έτερος).

  8. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 08/11/2011 12:48:24

    Εάν αρχίσουμε να κριτικάρουμε τον έναν ή τον άλλον, δε θα βγάλουμε άκρη. Φυσικά και δε θα μας αρέσουν τα πρόσωπα. Ας το πάρουμε όμως απόφαση. Μπήκαμε στο χορό, θα χορέψουμε. Ας κάνει αυτή η κυβέρνηση 2-3 πράματα που πρέπει να γίνουν και μετά να πάμε σε εκλογές να δούμε τι θά γίνει.

  9. letta avatar
    letta 08/11/2011 12:50:37

    EAN ΣΥΜΒΟΥΝ ΟΣΑ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΤΩΡΑ, ΟΣΑΜΑΡΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΤΟΙΜΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΓΓΡΟΥ. ΕΑΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΥΠΟΧΩΡΗΣΗ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΤΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ, ΤΕΛΈΙΩΣΕ ΑΠΟ ΑΡΧΗΓΟΣ ΤΗΣ ΝΔ. ΤΑ ΟΜOΛΟΓΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ, ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤ ΑΓΓΛΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ; ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΕΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ; ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕΙ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΚΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΚΩΛΟ ΣΤΗΝ ΜΕΡΚΕΛ. ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΩΡΑ!!!!!!!!!!!

  10. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 08/11/2011 12:50:58

    Ελπίζω να είναι αστειάκι η ανάρτηση αυτή...

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ ΕΥΑ 08/11/2011 13:10:42

      !!!
      Τσιμπίσανε νωρίς, μπαγιάτικα δολώματα!


      την καλημέρα μου ασφαλώς

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Σταύρος 08/11/2011 13:25:03

        Καλημέρα Σταύρο! είσαι τονωτική ένεση αισιοδοξίας!!!

  11. kp8 avatar
    kp8 08/11/2011 12:53:54

    Επομένως είχε δίκιο ένα σχόλιο που διάβασα αλλού και μετέφερα και εδώ χθες, ενώ αρνιόμουν πεισματικά να το πιστέψω με εκτίμηση και των πάγιων θέσεων όλων των αρθρογράφων των αντινέων ? Το σχόλιο λοιπόν ήταν το εξής : "το τελευταίο διήμερο γίναμε θεατές της μεγαλύτερης κωλοτούμπας σε ευρωπαικό τσίρκο ever ! " Τι ισχύει τελικά ? Εχουμε υπαναχώρηση σε όλες τις κόκκινες γραμμές Αντώνη ? Ακόμα δε θέλω να το πιστέψω. Θα ακολουθήσω τη συμβουλή Μιχελάκη και θα περιμένω τις ανακοινώσεις.

  12. takis avatar
    takis 08/11/2011 12:56:22

    Να προταθουν απο τη ΝΔ ως υπουργοι στη νεα κυβερνηση οι "5" γνωστοι μνημονιακοι αυτοι αρκουν, ας κανουν πραξη τις ιδεες τους.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ takis 08/11/2011 13:13:35

      Δύο από αυτούς, φέρονται ήδη -σύμφωνα με τις πληροφορίες- υπουργοί.

  13. Bohemian avatar
    Bohemian 08/11/2011 12:57:09

    Είναι ικανοί να βάλουν τον λαγό των πράσινων και υπουργό Δημοσίας Τάξης ενόψει του πολυτεχνείου σε λίγες μέρες.

  14. Ραβινος avatar
    Ραβινος 08/11/2011 12:59:35

    Ο,τι μπουρδα θελει ο καθενας την αμολαει και μετα τρεχουμε να μαζεψουμε τις μαμμακιες που λεγονται .Το θεμα ειναι ενα παμε για εκλογες στις 19.2.2012 εκει οποιος θελει να κανει τα νταηλικια ας ψηφισει ο,τι τον εκφραζει για να εχει μετα τα επιχειρια της επιλογης του .Προστατεψτε το χρονοδιαγραμμα των εκλογων που δεν αλλαζει με τιποτα 19.2.2012 τα αλλα ειναι αλλα λογια να αγαπιωμαστε !Το ΠΑΣΟΚ ψυχοραγει και πρωτα θα βγει το χουι του και μετα η ψυχη του .Ο ΓΑΠ κανει τζοκινγκ και οι ΠΑΣΟΚΟΙ αργοπεθαινουν χανοντας την εξουσια και το οξυγονο τους μια για παντα και για πολλα - πολλα χρονια !

    • Bohemian avatar
      Bohemian @ Ραβινος 08/11/2011 13:33:22

      Ήδη οι πληροφορίες λένε ότι ο Αντώνης Σαμαράς δέχτηκε οι εκλογές να μη γίνουν ούτε στις 19/2 αλλά αργότερα σε χρόνο που θα οριστεί κάποια στιγμή. Ήταν ένας από τους όρους Παπαδήμου και υπέκυψε. Εκλογές ρε! Φοβόμαστε τον ελληνικό λαό;

      • peripeton avatar
        peripeton @ Bohemian 08/11/2011 19:45:47

        Μέχρι πριν μια εβδομάδα όχι. Μετά από αυτό το εξάμβλωμα προφανώς και τα κόμματα αυτά θα τρέμουν τον ελληνικό λαό.

  15. ΒΟΡΕΙΑ ΘΡΑΚΗ avatar
    ΒΟΡΕΙΑ ΘΡΑΚΗ 08/11/2011 13:00:01

    Αν ο Καρατζαφέρης γίνει ΥΕΘΑ αυτό θα είναι πολιτική αυτοκτονία για τη ΝΔ, γιατί ο πατριδοκάπηλος Καρατζαφέρης θα μας πλασάρει ένα ακόμη πιο πατριωτικό παραμύθι εκμεταλλευόμενος τις στρατιωτικές αξίες.Ο Καρατζαφέρης αν πρέπει να πάρει Υπουργείο καλύτερα να του δώσουν αυτό της Δημόσιας Τάξης για να ταυτιστεί με τα ΜΑΤ που θα χτυπάνε τον κόσμο έξω από τη Βουλή.΄Αλλωστε οι ανύπαρκτες σπουδές του δεν του επιτρέπουν άλλο υπουργικό θώκο.Η ΝΔ δεν πρέπει να πέσει στην παγίδα του ΠΑΣΟΚ που θα προσπαθήσει έτσι να ενισχύσει το δήθεν πατριωτικό προφίλ του κολοτούμπα Καρατζαφέρη.

  16. δημ avatar
    δημ 08/11/2011 13:01:12

    Για σκασμός κυρία Ελενίτσα μου, που τολμάς και μου βάζεις και φωνή ,
    Σκασμός εσύ Αντωνάκη μου ....

    τι σας θυμιζει ;

  17. dracon avatar
    dracon 08/11/2011 13:20:28

    Κάποιος σχολιαστής παραπάνω έγραψε να μην σχολιάζουμε τη νέα τη νέα κυβέρνηση αλλά να την αφήσουμε να κάνει ό,τι είναι να κάνει.
    Δεν θα την αφήσουμε όμως ούτε να μας πεθάνει ,ούτε να μας εξαθλιώσει,ούτε να μας κλέψει την αξιοπρέπειά μας ,ούτε να στερήσει στα παιδιά μας το δικαίωμα στη ζωή και το όνειρο.
    Δεν θα γίνουν τα παιδιά της Ελλάδας γενιά NO FUTURE για να ζουν κάποιοι με 300.000 ευρω ετησίως και κάποιοι άλλοι με 3.000 ευρώ .
    Ας ζήσει ο κ.Παπαδήμου με 3.000 ευρώ ετησίως να δώσει και το καλό παράδειγμα.
    Κανένας συμβιβασμός με τους σφάχτες του μέλλοντός μας
    Επαναλαμβάνω αυτό που ζούμε σήμερα συνοψίζεται στο εξής:
    Η κυβέρνηση εθνικής ενότητας είναι ανυπόστατη,παρανομη σύμφωνα με το ελληνικό σύνταγμα (το σύνταγμα επιτρεπει κυβερνησεις εθνικής ενότητας μόνο όταν κανένα κόμμα δεν έχει αυτοδυναμία στη βουλή)
    Το θέατρο παραλόγου που έχει στηθεί θέλει να κρύψει τη πραγματικότητα μιας κυβέρνησης ΠΑΣΟΚ που έχει απορροφήσει την αντιπολίτευση.

    Στη φασιστική Ιταλία υπήρχε μόνο ενα κόμμα το Εθνικό Φασιστικό Κόμμα.

    Στην Ελλάδα του 2011 θα υπάρχει μόνο ένα κόμμα το Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα ,που θα έχει απορροφήσει τα υπόλοιπα κόμματα ,όπως προστάζουν οι εταίροι μας,οι οποίοι δεν δέχονται αμφισβήτηση των ταπεινωτικών και εξαθλιωτικών πολιτικών τους .
    Μήπως ζούμε μέρες χούντας;

    • grnik avatar
      grnik @ dracon 08/11/2011 19:48:39

      Επιτέλους, σιγά σιγά το συνειδητοποιούν όλοι...Κάποιοι φωνάζουμε ότι έχουμε χούντα εδώ και 18 μήνες, από την υπογραφή του πρώτου μνημονίου. Τώρα τι θα κάνουν όλοι οι "δημοκράτες"; Θα συνεχίσουν να στηρίζουν τους χουντικούς λόγω παράδοσης και συνήθειας ή θα σταθούν αντάξιοι των προγόνων τους;

      για να σας δούμε...

  18. silence713 avatar
    silence713 08/11/2011 13:44:26

    Αγαπητε δημ ,πολυ σωστή παρομοιωση αυτη που έκανες
    η ελενίτσα ο αντωνάκης και μετα ειναι αυτό που λένε
    παίρνω το καπελάκι μου και φευγω.

  19. nektarios avatar
    nektarios 08/11/2011 13:51:09

    να τον βαλουν και αμυνας και οπου θελει,αρκει να μην μεινει εξω και μας το παιζει μαγκας μετα ο λαγος...

  20. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 08/11/2011 14:09:13



    Δημοκρατικὴ Ἀριστερὰ
    Τομέας Παιδείας: Μαρία Ρεπούση

    ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ, ὑπεύθυνη παιδείας τῆς ΔΗΜΑΡ εἶναι ἡ Ρεπούση. Εἴμαστε μὲ τὰ καλά μας;;;

  21. Y. avatar
    Y. 08/11/2011 14:21:39

    Μεταβατική κυβέρνηση συγκεκριμένου χρόνου (19/2), ακι ενεργειών (ψήφιση αρχικού συμφώνου, δίχως τα επιμε΄ρους κεφάλαια που θα διαπραγματευτεί η νέα κυβέρνηση)

  22. ΝΙΚΗ avatar
    ΝΙΚΗ 08/11/2011 14:27:05

    Το ότι δεν ανακοινώνεται ακόμα κάτι είναι αισιόδοξο δείγμα, κάνω λάθος;;; πείτε μου ότι δεν κάνω λάθος!!!!!!

  23. Stefanos avatar
    Stefanos 08/11/2011 14:42:37

    Ο Καρατζαφέρης δεν πρόκειται να συμμετάσχει στην κυβέρνηση παρά τα όσα έλεγε εδώ και 1 χρόνο τουλάχιστον. Ο λόγος είναι απλός: Επιδιώκει τη φθορά της ΝΔ και φυσικά όχι τη δική του. Όποιος έδινε βάση στα λεγόμενά του εδώ και τόσους μήνες, το λιγότερο αφελής ήταν. Ο άνθρωπος είναι καιροσκόπος και κουτοπόνηρος. Η ΝΔ θα έπρεπε να απαιτήσει εκβιαστικά την συμμετοχή του στη νέα κυβέρνηση. Δεν το έκανε όμως. Πιστεύω ότι τα όσα έγιναν τις τελευταίες εβδομάδες αποτελούν τους κρίκους ενός καλοστημένου σχεδίου στο οποίο συμμετείχαν ο ΓΑΠ και ο Καρατζαφέρης στο εσωτερικό πεδίο από τη μιά, ο ΓΑΠ και οι ευρωπαίοι στο εξωτερικό πεδίο. Στόχος ένας: να κάνουν συνένοχό τους τη ΝΔ και να καρπωθούν τα οφέλη. Σύντομα θα αρχίσουν να πέφτουν αυγά και γιαούρτια και προς ΝΔ μεριά. Λυπάμαι που το λέω...

  24. Δ.Τ. avatar