#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/05/2011 22:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα δικαιωθούν σύντομα όσοι μιλούσαν για εκβιασμό των Βρυξελλών και της κυβέρνησης



Να δείτε ότι νωρίτερα από ότι περιμένει κανείς θα δικαιωθούν όλοι όσοι δεν άφησαν να περάσουν οι εκβιασμοί των κοινοτικών αξιωματούχων και της κυβέρνησης. Να δείτε ότι όσοι πόνταραν στο φόβο και τον πανικό των πολιτών ώστε να επιτευχθεί μια συναίνεση α λα καρτ που ήθελαν οι ξένοι δανειστές μας, θα πάθουν μεγάλο κάζο. Και μεταξύ αυτών πρώτος και καλύτερος ο Γ. Παπακωνσταντίνου που “άδειασε” τις τράπεζες με την περίφημη δήλωσή του ότι δεν θα υπάρχουν λεφτά στις 15 Ιουλίου.

Οι πληροφορίες που έρχονται από τις Βρυξέλλες, αλλά και οι δηλώσεις αξιωματούχων σήμερα συγκλίνουν στο γεγονός ότι θα πάρουμε την 5η δόση ενώ έχει ήδη σχεδιαστεί κι ένα πακέτο σωτηρίας της Ελλάδας με δάνεια που μπορούν να φτάσουν τα 60 δισ. αλλά σίγουρα θα είναι σε πρώτη φάση 35 δισ. ευρώ.

Ολες τις προηγούμενες ημέρες ασκήθηκαν ασφυκτικές πιέσεις να συμφωνήσει η ΝΔ στο Μνημόνιο 2 χωρίς αντιστάσεις αλλιώς θα μας άφηναν να πέσουμε στον γκρεμό. Λες και θα έφταιγε ο Σαμαράς αν η χώρα χρεοκοπούσε.

Εν πάση περιπτώσει, από τη Δευτέρα οι κοινοτικοί αξιωματούχοι κατάλαβαν ότι οι εκβιασμοί τους δεν μπορούν να περάσουν κι αντιθέτως δημιουργούν τεράστια προβλήματα στην ελληνική κοινωνία. Είδαν ότι οι δηλώσεις καταστροφής τους έχουν προκαλέσει τεράστιο πρόβλημα και στις τράπεζες που έμειναν από ρευστό αφού οι μικροκαταθέτες σήκωσαν δισ. ευρώ. Ελληνες τραπεζίτες μετέφεραν το θέμα που δημιουργήθηκε στην ΕΚΤ λέγοντας ότι αν συνεχιστεί η κατάσταση είναι θέμα χρόνου να “σκάσει” κάποια ελληνική τράπεζα, με ότι συνέπειες θα έχει αυτό.

Οι κοινοτικοί κατάλαβαν ότι με τους εκβιασμούς τους συσπειρώνουν τα κόμματα της αντιπολίτευσης τα οποία δε συναινούν σε μια άνευ όρων παράδοση.

Τέλος, είδαν την ελληνική κοινωνία -που βράζει εδώ κι ένα χρόνο- να είναι έτοιμη να εκραγεί. Η πολυπληθέστατη συγκέντρωση των Αγνακτισμένων την Κυριακή, φοβούνται ότι θα είναι μόνο η αρχή μιας πανευρωπαϊκής αντίδρασης. Κι αυτό το κίνημα το φοβούνται πολύ οι τεχνοκράτες των Βρυξελλών.

Αποφάσισαν λοιπόν να ρίχνουν μέρα με τη μέρα, νερό στο κρασί τους. Ετσι, σήμερα ο υποψήφιος για τη θέση του επικεφαλής της ΕΚΤ, Λ. Σμάγκ, δήλωσε:

''Η έξοδος από το ευρώ θα ήταν σαν τη θανατική ποινή, την οποία έχουμε καταργήσει στην ΕΕ".

Ο κ. Σμάγκι τάσσεται για μία ακόμη φορά κατηγορηματικά αντίθετος σε κάθε μορφής αναδιάρθρωση του χρέους της Ελλάδας, τονίζοντας τις αρνητικές συνέπειες μίας τέτοιας απόφασης για την ίδια αλλά και την Ευρωζώνη: ''Η συντεταγμένη αναδιάρθρωση του χρέους είναι ένα παραμύθι'' ενώ τονίζει πως η χώρα μας δεν είναι αναξιόχρεη και μπορεί να αποπληρώσει τα χρέη της:'' Οι Έλληνες έχουν περιουσία, την οποία μπορούν να πουλήσουν και να περιορίσουν το χρέος τους και έχουν και τα εργαλεία να αλλάξουν το φορολογικό σύστημα και το σύστημα δαπανών τους. Αν κοιτάξεις τον ισολογισμό της Ελλάδας, δεν είναι αναξιόχρεος''.

Την ίδια στιγμή διαρρέουν πληροφορίες περί έτοιμου σχεδίου σωτηρίας το οποίο θα προβλέπει δάνειο 35 δισ., πακέτο εθελοντικής διακράτησης ομολόγων που λήγουν το 2012-2013 (πρωτοβουλία της Βιέννης) και μπαίνει ο όρος να προχωρήσουν οι αποκρατικοποιήσεις που θα μπορούσαν να δώσουν άλλα 30-35 δισ. Όπως καταλαβαίνετε από πουθενά δεν ακούγεται τίποτα για απαιτήσεις να αυξηθούν οι φόροι.

Στην έκτακτη σύνοδο της 6ης Ιουνίου και οριστικά στις 25 Ιουνίου θα μπει στο τραπέζι το σχέδιο σωτηρίας το οποίο φυσικά θα προβλέπει πολύ σκληρούς όρους.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 30/05/2011 22:14:32

    Ο χρονος της ΕΕ έχει τελειώσει.

  2. THOMAS avatar
    THOMAS 30/05/2011 22:17:23

    Τα πρώτα δείγματα των θετικών αποτελεσματών απο το πραγματικά μεγάλο ΟΧΙ του Σαμαρά κάνουν δειλά δειλά την εμφάνιση τους . Και πάλι μπραβο στον Σαμαρά που επιτέλεσε το χρέος προς την πατρίδα.

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 30/05/2011 22:43:42

    ΟΧΙ μεν αλλα χωρις υπογραφη Μνημονιου και Δανειακης ΙΙ !!!
    ΔΕΝ Νομιμοποιουμε τα παλια αεριτζηδικα συμβολαια....
    Εαν το Μνημονιο ΙΙ το βαφτισαν οι ΠΑΣΟΚΟΙ Μεσοπροθεσμο... κ μασησει ο οποιοσδηποτε, κακο της κεφαλης του !!! ετσι απλα....
    Τι σημαινει Μεσοπροθεσμο?? θα πουμε ναι σε νεα μετρα και θα μας δωσουν δοση? χαχαχαα
    ή θα πουμε ναι, και θα μας δωσουν τα 100δις για του χρονου????
    ΓΙΑ ΝΑ εγγυηθουν τα ΝΕΑ ΔΑΝΕΙΑ και ΝΑ ΥΠΟΓΑΡΨΟΥΝ Μεσοπροθεσμο εχουν ως ΟΡΟ Βασικο και προαπαιτουμενο !!!! την εκποιηση περιουσιας, και τις προσημειωσεις !!!!

    τι ελεγα πριν 3 μηνες??? τα 50δις περιουσιας θα γινουν Μνημονιακος ορος και η δοση ειναι χλωμη...!

    τα λεω τα φωναζω, να δω τι θα κανουν στο τελος !

    Βγαινει και ο Δρουτσας και λεει οτι η Ελλαδα θα ειναι κομβος μεταφορας ΦΑ του κοιτασματος Κυπρου/Ισραηλ !!! και χαιρτεται και μας το πουλαει σαν επιτυχια!!!!

    ρε μεγαλε θα παψει καποια μερα η Ελλαδα να ειναι ο μεσαζων??? θα γινουμε κυριαρχοι?? θα γινουμε "Principals" σε ενα ντηλ??? ΟΧΙ εεε??

    καταλαβαινετε τι κανουν??? αποποιουνται την κυριαρχια και ενδιδουν στο μεσητιλικι.... ΠΑΣΟΚ way. αντια για 100, σου πουλανε 10 και σε φοβιζουν να μην ζητησεις τα 100... ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ αυτη η Πρασινια ????

    ΠΠ

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 30/05/2011 22:53:04

      Θα μάς τα δώσουν, ίσως όχι όλα, χωρίς υποθήκες.
      Πας στοίχημα;
      Αλλά κάτι, μια ΔΕΚΟ, ένα ακίνητο, θα πάει "υπερ πίστεως" στα γρήγορα.
      Και έρχονται οι απολύσεις δημ. υπαλλήλων.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 30/05/2011 22:56:06

        μα αυτο λεω.... μην ενδωσουμε. αν ειναι να μας τα δωσουν χωρις υποθηκες.. ας θυσιαστει ο ΟΠΑΠ πχ... το ωφελος θα ειναι μεγαλυτερο !

        αρκει να μην ερθουν στην επομενη δοση και αρχισουν τα τσαμικα !!!

        ΠΠ

        • Προφήτης avatar
          Προφήτης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 30/05/2011 23:14:31

          2015 : πόσο είπαμε θα είναι το χρέος, 600 δις;
          Άστο. Και να πουλήσουμε όλοι τα νεφρά μας δεν βγαίνει.
          Χαρίζεται, κουρεύεται, τυπώνεται.
          Ή "παγώνεται".
          Και θα πάρετε όποτε έχουμε.
          Ή, βοηθάτε-βγάζουμε-παίρνετε.

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 30/05/2011 23:20:33

            600 αν δεν φουσκωσει το εσωτερικο !!!
            ωραια το κλεινεις !!! χαχαχα κωδικοποιημενα... εγω οταβ φορτωνω γραφω πολλα για το πως...! αχχαχαα

            ΠΠ

        • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
          Γιάννης Φαίλτωρ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 30/05/2011 23:15:49

          Πολύ σχέδιο Μάρσαλ κυκλοφορεί σήμερα ρε παιδιά. Μιλάμε για πολλά δις. Ιδέα μου είναι? Ή συμβαίνει κάτι άλλο?

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Γιάννης Φαίλτωρ 30/05/2011 23:21:36

            Γεια σου Γιαννη!!!
            οπως εγραψα και σε αλλο ποστ, το ΜΑρσαλ τοτε ειχε δωρακι τις "Βασεις του Θανατου".... τωρα τι "δωρο" θα εχει??

            ΠΠ

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 30/05/2011 23:28:36

            Έλα μου ντε! Αλλά φαίνεται υπάρχουν πολλοί ενδιαφερόμενοι. Ο Ομπάμιας λέει να στείλει το ιππικό. Νοιώθω σαν τη σβούρα που γυρίζει και δεν ξέρω που θα κάτσω. Στο κλαμπ του Βερολίνου ή στο Ατλαντικό?

          • Προφήτης avatar
            Προφήτης @ Γιάννης Φαίλτωρ 30/05/2011 23:42:12

            Γιάννη, εσύ ή ο ιεροφάντης έλεγε ότι στο τέλος της ιστορίας θα είμαστε πολύ πιο φιλοαμερικανοί;

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 30/05/2011 23:43:31

            Μάλλον ο μέγας μύστης!

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 30/05/2011 23:49:30

            Και κάτι για τους πολύ ενδιαφερόμενους περί τα ευρωπαϊκά. Η ΕΚΤ δημοσίευσε μια μελέτη για την αξιολόγηση του Προγράμματος Σταθερότητας και Ανάπτυξης καθώς και της Στρατηγικής της Λισσαβώνας, τα θεμέλια δηλαδή της οικονομικής διακυβέρνησης της ΕΕ. Άνθρακες ο θησαυρός
            h/p://www.ecb.europa.eu/pub/pdf/scpwps/ecbwp1344.pdf

      • mind trap avatar
        mind trap @ Προφήτης 31/05/2011 16:30:35

        Επισείω την προσοχή στη Νέα Δημοκρατία, ότι με το σύστημα ΠΑΣΟΚ, έχουν μαυρίσει στη βαθμολογία κατά την ετήσια αξιολόγηση υπαλλήλους ΚΑΙ αυτούς που έχουν πολεμήσει την αδιαφάνεια μέσα στο Δημόσιο ή ευρύτερο Δημόσιο Τομέα και τελικά πολεμήθηκαν οι ίδιοι υπάλληλοι από τις διοικήσεις.
        Ενόψει ενδεχομένων απολύσεων, θα παραμείνει μέσα ατόφιος πυρήνας υπαλλήλων που χρόνια τώρα δρουν κατά του Δημοσίου συμφέροντος ή στην καλύτερη των περιπτώσεων ήταν αλλήθωροι και μουγκοί.

  4. ax-bax avatar
    ax-bax 30/05/2011 22:43:42

    Άρα να υποθέσω ότι δεν θα υπάρξει καμία συναίνεση.
    Για να δούμε .....Για να δούμε....

  5. δημης avatar
    δημης 30/05/2011 23:01:29

    "Στην έκτακτη σύνοδο της 6ης Ιουνίου και οριστικά στις 25 Ιουνίου θα μπει στο τραπέζι το σχέδιο σωτηρίας το οποίο φυσικά θα προβλέπει πολύ σκληρούς όρους."
    -ΘΑ ΑΝΤΕΞΟΥΜΕ ΚΙ ΑΛΛΟΥΣ;;;;;;;;;;
    -ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΚΛΙΜΑ.....(ΑΚΟΥΜΕ ΣΥΧΝΑ ,ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΚΛΙΜΑΤΟΣ ΤΟ...ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΑΚΟΜΑ.....)

  6. trans avatar
    trans 30/05/2011 23:20:06

    Χωρίς πολλές κουβέντες,φοβάμαι αυτό που θα'ρθει, χωρίς να μπορώ να καταλάβω τι;;;;;;;;;
    Δεν έχω γνώσεις;;;;;
    Μπορεί.Αλλά;;;;Πείτε μου επί της ουσίας Επιβίωση,η όχι
    Η πολλή κουβέντα είναι φτώχεια,η ουσία όχι
    Το Antinews οφείλει να το κάνει,αφού το έχουμε ανάγκη.μιάς και το παρακολουθούμαι με σεβασμό,και όχι κουτσομπολίστικα.
    Αναμένω,λόγω υπαρξιακής ανάγκης,μία συγκεκριμένη πληροφορία,για το αύριο

  7. of8almos avatar
    of8almos 31/05/2011 00:33:58

    Αυτοί που μιλούσαν για εκβιασμό έχουν δικαιωθεί πρίν απο 2-3 χρόνια. Τότε όλοι ήξεραν τι γίνετε στην Ελλάδα της μηδενικής βιομηχανίας και της ζωής με δανεικά και κανείς δεν μιλούσε, Γιατί? μα γιατί ο Καραμανλής δεν ήταν Γιωργάκης και δεν θα παρέδιδε την χώρα του. Και το ήξεραν και ετοίμαζαν τον Γιωργάκη και την Ντορίτα.
    Η ντορίτα δεν τα κατάφερε γιατί καταψηφίστηκε από ανθρώπους με έστω ελάχιστη (αληθινή) )πολιτική σκέψη αλλά ο Γιωργάκης βγήκε πανηγηρικά γιατί δυστυχώς το 44% του Ελληνικού λαού είναι κάτι μεταξύ καπριτών που όντως τα έτρωγαν μαζί με τον Θόδωρα και μεταξύ πνευματικών ζόμπι... και παλλακίδων πολυτελείας που το παίζουν δημοσιογράφοι και κάνουν ότι και η Τζούλια αλλά με τον μαύρο μπάτλερ του λεφτά συζύγου.

  8. anonymous avatar
    anonymous 31/05/2011 01:31:27

    Αν αυτή τη στιγμή κόψουν τη χρηματοδότηση στη Γερμανία, την Αγγλία, τη Γαλλία, την Αμερική ή σε οποιοδήποτε άλλο κράτος αυτό θα πτωχεύσει.

    Όμως αυτό έκαναν σε εμάς. Μας έκοψαν τη χρηματοδότηση. Χωρίς χρηματοδότηση είναι αδύνατη η αναχρηματοδότηση μέρους του χρέους, οπότε θα πηγαίναμε σε πτώχευση.

    Για να μην πάμε σε πτώχευση μας έβαλαν στο μνημόνιο και ως κοινοί εκβιαστές κοίταζαν και κοιτάζουν τι θα αρπάξουν. Οπότε για να σώσουν τα τομάρια τους θα συνεχίσουν να χρηματοδοτούν με κάπως περιοριστικό τρόπο μέχρι να αποφασίσουν να ξαναχρηματοδοτήσουν οι αγορές. Πάντως όχι πριν το 2025. Τόσο το κόβω ότι θα πάει.

  9. ΚΑΤΕΡΙΝΑ avatar
    ΚΑΤΕΡΙΝΑ 31/05/2011 02:01:28

    Sk;eΣκεφθείτε να είχε συμφωνήσει ο Σαμαράς τι θα γινόταν σήμερα.

  10. βασίλης avatar
    βασίλης 31/05/2011 12:38:52

    ΗΛέσχη Μπιλντερμπερκ εχει και πολλούς μέσα απο την ελλάδα.
    Ολοι αυτοί εχουν δρομολογήσει ολα τα γεγονότα και μόνον με την αντίσταση του
    λαού θα υπάρξει ανατροπήτων σχεδίων τους, (βλέπε δηλώσεις μπακογιάννη
    για να καταλάβουμε τα σχέδια της περίφημης Λέσχης.

  11. kostas avatar
    kostas 31/05/2011 16:40:03

    Εχουν ξεβρακωθει τοσο πολυ, που η ασχημια τους ειναι ΑΠΟΚΡΟΥΣΤΙΚΗ !!!!!
    Αλητακια!!!!! της πολιτικης μασκας του σοσιαλισμου εξαφανιστητε απο τα ματια μου !! σας παρακαλω μην χαλατε την αισθητικη μου.

    Μαρμαρας Κωστας ( Sv2 Cwb ) Δεν φοβαμαι κανεναν σας !!